N®. 15786 Dinsdag 8 Augustus. A". 1911. (£)eze (Courant wordt dadelijks, met uitzondering van (Zon- en <§ee$jldagen, uitgegeven. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Hef hazepootje. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: ■Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 10.17J. - Grootere letter» naai plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.- Voor het inoaseeeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd rijn J 9 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 8 Augustus. In den loop van de maand Juli werden door den penningmeester van de Leidsche Vereeniging voor Kmderhersteilingskoloniee (plantsoen 89) de volgende giften ontvan gen: van mevr. Z., bezorgd bij mevr. O., f 6; van N. N., bezorgd bij mej. B., f5; van de O. L. S. 2de klasse voor jongens van ver kocht zilverpapier, enz., verzamel! door mej. D., f5.20, en van mevr. U. f2.60, van zilverpapier enz., verzameld door den jon geheer J. W. e. Het veertigjarig bestaan der Christ. School aan den Maresingel ('vooifo. Middel- stegracht), zal niet feestelijk gevierd wor den. De „Staatscourant" bevat s gewijzig de statuten van ,,De Leidsche Katoenmaat- soha-ppij voorheen De Heyder en Co.", al hier. Voor het examen Engelseh L. O. is ge- alaagd mej. E. Th. Unger, te Oegstgeest. Examens Ned. Toonkunstenaars-ver- eeniging. Van de 6 candidaten is geslaagd voor piano (L. O.) j. S. C. Blaauboer, uit Beverwijk. H. M. de Koningin-Moeder he^ft f300 geschonken voor de slachtoffers van den brand te Brakel op 16 Juli jl De Haagsohe oorrespondent van „Do Tel." meldt: Naar mij van betrouwbare zijde wordt me degedeeld, zal in het rapport der staats commissie voor de grondwetsherziening wor den voorgesteld, de schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer te veihoogen k>t f 2500. Er waren verschillende leden, die nog hoo- ger wilden gaan. De vergadering van de Evangelische Maatschappij die morgen in Den Haag wordt gehouden, zal hedenavond worden in gewijd door een godsdienstoefening in de Doopsgezinde kérk, waarbij ds. E. J. van den Brugh, Ned.-Herv. predikant te Tiel, zal voorgaan. Naar men uit Den Haag ineldt was eerst voor dien dienst de Kloosterkerk der Ned.- Herv. Gemeente aangevraagd, maar op ad vies van den kerkeraad is het verzoek af gewezen wegens de onrechtzinnigheid van 3a. v. d. Brugh. De journalisten-straatzangers Pi suisse en Blokzijl zullen van 10 tot en met 31 Augustus te Soheveningen optreden in d© Öabaret Artistique. Te Bloemendaal is in den ouderdom van 81 jaar overleden dr. L. H. Slotemaker Azn., emeritus-predikant bij de Remon- Jtrantsche Broederschap. In 1855 bij de NecL-Herv. Kerk candidaat geworden, werd dr. Slotemaker in 1857 pre dikant te Maartensdijk, in 1861 to Hoorn, in 1865 te Arnhem. In 1878 ging hij naar de Remonstrantsche Broederschap over en werd predikant van haar nieuwe Arnhemsche Ge meente, door hem gesticht. Dat bleef hij tot hij den lsten Augustus 1903 emeritaat nam. Men herinnert zioh de veelvuldige klachten in het Amsterdamsche politie korps geuit over de onvoldoend^ bewape ning. Naar het ,,Hbld." verneemt, heeft thans de burgemeester, in overleg met den hoofd- commissaris, besloten tot het instellen eener commissie, welke de vraag zal bebl on der de oogen t« zien of de huidige bewape ning voldoet. In deze oommissie zullen alle rangen van hot korps (Inspecteurs, briga diers ©n agenten) vertegenwoordigd zijn. Als voorzitter van d© commissie zal op treden de commissaris van politie, de heer A. J. Marcusse. Ds. A. Verkouw, sedert 1891 predikant bij de Ned.-Herv. Gem'. te Brielle, (heefb to gen 1 October emeritaat aangevraagd. Naar wij vernemen is de heer H. O. J. Gritters, directeur der Gk E. W. te Am sterdam, sinds eenigen tijd ernstig onge steld. A A RL ANDERVEEN. De Unie-collecte al hier heeft f 80.31 V, opgebracht. BOSKOOP. De alhier te stichten steen- kolengasfabriek zal f 170,000 moeten kos ten. KATWIJK A_AN DEN RIJN. Niettegen staande de enoinne droogte, blijken sommige gewassen zeer voorspoedig te zijn gegToeid; op de z.g. Kanaaldijk staan uien, waaronder van bijzondere grootte. De eigenaar heeft en vanmorgen zes uitgehaald, die te samen niet minder dan 5 pond en 3 ons wogen. RElEUWIJKL Voor de onlangs opgerichte R.-K. Boerenleenbank zijn definitief als be stuursleden gekozen de heeren: J. de Jong, directeur, L. Vergeer, 2de directeur, en L. van der Werf, lid. Raad van toezicht de heeren: O. Vermeulen, president, A. de Jong, vice-president,- en W. Stolwijk, lid. Geestelijk adviseur pastoor Hakkeling, en als kassier de heer J. Heemskerk. SASSENHEIM. De heer Verschoor, waarnemend directeur aan het postkantoor alhier, heeft Maandag den dienst aan den directeur, wiens verlof is geëindigd, over gedragen en is vertrokken naar Munster Terwijl Maandagavond een „Jan-ple zier jpet een vroolijk gezelschap dóór ons ctorp reed!, kreeg een dêr paarden het met de keien te kwaad. Het dier struikelde en viel. Muziek en zang zweeg ën in een wip stond de helft, van 't gezelschap op straat-. De zaak liep best al Het paard had zich niet begeerd en de reis werd vervolgd. Lus tig werd er op los gezongen: „Daar beb je Manus.... Twee broers v. N. alhier zijn Maan dagavond op heeterdaad betrapt, terwijl ze zich schuldig maakten aan 't stelen van Gladiolus-bloemen, toebehoorendo aan de firma Frijlinck «Sc Zn. Proces-verbaal is op gemaakt. VOORSCHOTEN. Mej. T. Overdiep al hier is geslaagd voor de akte als hoof don der wij zeros, ZEGVELD. Uit da door den gemeente ontvanger opgemaakte gem-rak. over 1910 blijkt, dat de ontvangsten f 4867,66 bedroe gen, en de uitgaven f 4685,80, zoodat een batig saldo over is van f 181.86. ZOETERWOUDE. Eenige jongens uit Led- don waren gistermiddag don spoorweg van de Staatsspoor opgegaan en hebben uit bald- dadighedd een landhek verbroken en zijn met de planken gaan varen. Het gevolg was dat vier runderen van het gesticht de Goede Herder op de spoorbaan kwamen en de lokaaltrein van halfdrie moest stoppen. Bij Kon. besluit rijn benoemd tot offioier van justitie te Middelburg, mr, A. Mijnlieff, thans idem te Winschoten; te Winschoten, mr. B. Buys, thans subsi.-officier van just, te Assen; met ingang van 1 September ter voorz. van den raad van beroep (ongcvallenverz.) te Amsterdam, mr. J. Th. Endtz, doctor in de Staatswetenschap, thans voorzittar van den raad van beroep te Almeloo tot lid van den voogdijraad te Utrecht, dr. N. J. Singels, reetor van het stedelijk gymnasium aldaar; bij den geneeskundigen dienst der land macht, tot officier van geaondheid 2de kL, de burgergeneeskundige (arts), N. A. Hen- rard; met ingang van 1 September benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Axel, H. VV. de Jong, thans commies der posterijen en telegraphie 2de kl.tot direc teur van het post- en telegraafkantoor ie Bergen-op-Zoom, D. J. Buisman thans idem te Helmond; met ingang van 1 October, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor t© Sneek, E. Wind, thans idem te Kampen; met ingang van 1 September, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Delft, J. L. Storm, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Delfzijl; met ingang van 4 Aug. benoemd tot voor zatter der plaats, commissie voor de onge- vallenverz. te Zoetermeer, F. .S. G. Bos, secretaris der gezondheidscommissie aldaar; benoemd en aangesteld bij den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië, tot tijdelijk officier van gez. 2de kl. dr. Fleischnez; M. de Koning, kweekeling der Ned. Zen dingsver. te Rotterdam, benoemd tot hulp prediker bij de inlandsohe Christengem. in 'NecL-Indië; met ingang van 16 Aug. opnieuw benoemd tot schoolopziener in het'arr. Heerlen, G Smits, te Maastricht, en tot id. in het arr- Sittard, jhr. mr. L. H. L. J. van der Maessn de Sombreff, te Hulsberg; verlof verleend tot het aannemen der on- dersoheidmgsteekenen, achter hun namen vermeld, aan J. H. de Waal Malefijt, 's-Gra venhage, minister van koloniën, van groot officier der orde van het Legioen van Eer; jhr. mr. R. E. W. v. Weede, 's-Gravenhage, hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moe der, commandant 1ste klasse van de Hert Brunswijksche Orde van Hendrik den Leeuwjhr. O. C. Th. Six, Amsterdam, ka merheer van H. M. de Koningin i. u. d., int. van het Kon. Paleis te Amsterdam, comm. 2de kl. van de Orde van Hendrik den Leeuw; mr. M. Tyderaan Jr., Breda, lid van de Tweede Kamer, Comm. der Orde van de Kroon van Belgiëmr. R. J. H. Pa- tijn, 's-Gravenhage, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Maastricht, en mr. R. van Veen, 's-Gravenhage, leden van de Tweede Kamer, comm. der Orde van Leo pold II; J. A. Frederiks, 's-Gravenhage, dir. van het Museum van Kunstnijverheid, commandeur der Orde van de Kroon van België; H. J. de Groot, 's-Gravenhage, in specteur M. O., command, der Orde van Leopold II; E. W. Moes, Amsterdam, dir. van 's Rijks Prentenkabinet, M. A. J. Bauer, Bloemendaal, en W. L Weelink, 's-Graven hage, Beiden kunstschilder, officier der Or de van de Kroon van België; dr. A. - Pit, Amsterdam, dir. van het Ned. Museum voor Geach. en Kunst, officier der Orde van Leo pold II; E. A. von Saber, Haarlem, dir. van het Museum en de School voor Kunst nijverheid, F. Schmidt Degener, Rotterdam, dir. van het Museum Boymans, Th. van Harderwijk, 's-Gravenhage, dir. der Am bachtsschool aldaar, W. P. van Stockum Jr., 's-Gravenhage, voorz. van de Ver. ter bev. van de bel. des Boekb, en M. Moutm, 's-Gravenhage, dir. der Boek- en Kunst- drukkerij voorh. Mouton en Co., allen rid der der Orde van de Kroon van Belgi. O. G. 't Hooft, Amsterdam, dir. Museum „Fo- dor", aldaar, en G. L. F: Philips, Eindho ven, dir. N. V. Philips Metaal-Gloeilar'pen- fabriek, aldaar, ridder der Orde van Leopold II; B. J. A Jamez, Stratum, idder der Orde van den H. Gregorius den Grooten; M. E. M. Jamez, geb. Berendsen, Stratum, het Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice"; de zeeloodsen G. Engels en J. A. Loesberg, tot het aannemen van de gouden medaille der Kon. Kroonorde van Pruisen. Voot een Hollandsch Humoristisch blad helaas de beperking moet er bij is „Paljas" een aardig blad. Niet altijd. Doch deze week is bijzonder goed. De warmte over den aardbol vindt hier illustratie en tekst. Van de vegetariërs lezen wij „Tal van vegetariërs 'aaien nu hun hart op. In tirailleurslinie liggen ze langs de slootkanten en slurpen met welbehagen na tuurlijk-gekookte groentensoep. Anderen grazen in de wei en onthalen zich op na tuurlijk-gekookte groenten...." De t ij d schiet op. Ja, waarlijk, een kalender -voor 1S12 ligt voor ons. Eeh' aardige kinderkalcrider en een voor volwassenen, welke alleen plaatjes geeft van Hollandsch mooi, werd ons in prospect us-vorm gestuurd. De laatste kalender heet'Nee'rlaüdia, doch blijkt in geenerlei ver band te 6taan met bet A. N. V.-orgaan. Uitgave: La Rivière-Voorhoeve, Zwolle. Hendrik Ibsenalskleermak er. Erik Lie vertelt in zijn pas verschenen boek „Jonas Lie's Erlebnisse" een aardige aneodote. J. Lie bracht de zomermaanden steeds in Berchtesgaden door en eens nad ook Ibsen daar zijn intrek genomen. „Op een goeden morgen verscheen hij plotseling en vroeg mevrouw Lie te spreken. Jonas Lie wilde hij absoluut niet gestoord hebben, 't ging slechts om een bagatel, namelijk om een knoop. Hij had e-en naald en draad gekocht... „Maar. mag ik de knoop dan niet voor u aanzetten?" vroeg mevrouw Lie. Neen, dat wilde hij zelf doen. „Maar wat wilt u dan van me?'' vroeg mevrouw Lie. „Ik wou u vragen mij te helpen bij bet insteken van de draad. Ik heb het telkens en telkens geprobeerd, maar ik moet be kennen dat het moeilijker is dan ik gedacht heb." Mevrouw Lie hielp hem natuurlijk direct uit zijn verlegenheid. Een week later vroeg zij, of z© hem niet ergens mee behulpzaam kon rijn. Met een draad in t© steken bijv. I „Neen, dank u zeer, lieve mevrouw Lief- antwoordde Ibsen. „Nu de draad er een maal in zit, heb Ik er voor gezorgd een zoo langen te nemen, dat ik ©r den Keelen zomer mee toe kan." De Vlaamsche Beeldhouwer Matton, leer- aar aan de Brusselsche Academie, vertrekt den 12den Augustus naar Congo om schet sen te boetseeren der verschillende typen negers voor het Congoleesch Museum van Tervuren. Matton zal ongeveer drie maan den in Congo verblijven. Prof. dr. C. H. Wind. f Gisteren overleed in het St.-Anthoniue- gasthuis te Utrecht op 43-jarigen leeftijd prof. dr. O. H. Wind, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aldaar.. Proft Wlind studeerde te Groningen en promoveerde aldaar tot doctor in wis- en natuurkunde 17 Februari 1894. Na zijn promotie werkte hij aan het natuurkundig universiteits-laboratorium te Berlijn, daar na aan het scheikundig laboratorium van prof. Van 't Hoff te Amsterdam. In October 1895 werd hij benoemd tot lector in physische chemie en methematische physica aan de Universiteit te Groningen, in Juli 1902 tot hoofddirecteur van het Me- teorologisch Instituut te De Bilt en ver volgens in November 1904 tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de univer siteit te Utrecht. De overledene was o. m. lid van de K«> ninklijke Akademi© van Wetenschappen, en heeft verschillende wetenschappelijke wer ken geschreven. I>e gezondheid van den Pans* Er gaan de laatste dagen verontrustende 'berichten door de jpers omtrent de gezond heid van den Paus. Rc-utcr seint uit Rome hierover hot volgende De „Osservatore" zal hedenavond, eeji nota publioeeron, waarin gezegd wordt, dat de Pans bijna geheel genezen is van zijn keel aandoening. Sedert gisteravond lijdt de Paus aan een lichten aanval van jicht in de rechterknie. Op advies der geneosheeren zal hij de plecK- tigheid op 9 Augustus a.s. niet bijwonen. Het bulletin van do „Össervatore Romano" aangaande do gezondheid van den Paus geeft den zekeren indruk, dat de toestand van de verzwakking van den Paus toeneemt door do voortduren do hitte, die thans 34 graden in <je schaduw bedraagt. Ook moreel ver keert de H. Vader in een toestand van de- pressio. Volgens de „Tribuna" zullen de doctoren Pctacci en Marciafava hedenavond op het Vatieaan torugkeoren. De „Oorriero dTtalia" zegt dat de toestand van den Paus geenszins verontrustend is. De vierde editie van de „Tribuna" maakt wederom melding van een voortdurende ver- zwakking van don Paus, .veroorzaakt door do drukkende zomerhitte, die zijn gezondr heidstoestand zoodanig ondermijnt, dat de ge ringste vermoeienis hem ziek maakt- De ge- neeshoeren constateerden deze verzwakking, doch verklaarden het gerucht, dat de toe- stand van den Paus verontrustend zou zijn, voor overdreven. Mijn opmerking verwekte algemeene vroo. lijkheid, waarvan de burgemeester mij spoe dig de reden verklaarde. Visscherbast was geen inboorling: dat was juist het merk waardige er van. Ergens van het platteland afkomstig, was hij hier vóór eenige maan den gekomen om den ouden visscher, zijn kinderloozen neef, in zijn beroep bij te staan cn later van hem te erven. De strand, lui, die er vol leedvermaak op hadden ge loerd, dat zulk een vreemde kwibus, die eigcriïjk nooit een roeispaan in handen had gehad hier een jammerlijk figuur zou ma ken, moeten tot hun ergernis beleven, jat de nieuwe het hun allen aan behendigheid af wen. Ik zou ook nog menig stouü stukje van hem te zien krijgen De stoc jbootvaart op onze zee bestond nog niet lang; er voeren nog niet vele boo ten en er werd slechts bij enkele plaatsen aangelegd. Dientengevolge moest ik mij, wanneer ik onverv, chts aan een andere oever werd geroepen, gewoonlijk van een visschersschuit bedienen en met niemand beb ik zoo dikwijls '-n zoo gaarne gevaren als met Visscherbast. Wellicht sproot mijn voor liefde daaruit voort, dat wij beiden hij en ik twee vreemde gelukzoekers waren; maar zijn persoon heeft mij toch ook aan getrokken. Bast was geen robuste kerel, eer het tegendeel. Een middelmatig groote gestal te, lenig en taai, en in het gelaat een trek, welke een gevoelig mensen te kennen gaf. Ik zou „zenuwachtig" gezegd hebben als dat woord niet zoo slecht gepast had bij de on verstoorbare kalm te j welke zijn handelin gen kenmerkte. Zelfs bij het ergste weer en in het grootste gevaar ging als 't ware een gevoel van veiligheid van hem uit; want hij beschouwde het met den blik van een kind, dat nog geen kwaad heeft onder vonden en het daarom Diet vreest. Van tijd tot tijd haalde Bast de grap uit, als zooiets beschouwde hij het wer kelijk het water op zijn breedste gedeel te van d'en eenen oever naar den anderen door te zwemmen. Van het bootje, hetwelk hem daarbij togen zijn zin op eenigen af stand volgde, nam hij geen notitiezonder door voet-of armslag zijn vaart te verhaas ten, zwom hij daarheen, rustte op het wa ter als op een legerstede, niet als-iemand d'ie eenige twintig meters diepte onder zich weet. Was hij dan goed en wèl aan land gekomen, waar een luid handgeklap der verzamelde toeschouwers hem ontving, dan knikte, hij slechts en lachte een beetje on der zijn knevel; men zag, dat de zaak hem volkomen koud liet. Ik heb reeds gezegd, hoe zorgeloos ook ik in zijn nabijheid was; slechts eens heeft de gelijkmoedigheid mij verlaten. Het was in een Kerstnacht. Ik moest toen plotseling naar den anderen oever, naar een berber- gier, die aan blindedarmontsteking leed Heb water was gedeeltelijk bevroren ge weest, waarop de dooi was ingevallen; het ijs dreef in schotsen rond, stapelde zich hier en daar op, terwijl de Westenwind het water in beroering bracht, zoodat onze boot voortdurend op <n neer ging. Nu eens zaten wij vast, dan weer kreeg ons vaar tuig een stoot, welke een lek deed vreezen een geschud en geschommeld om zeeziek te worden. De planken kreunden en kraak ten; de jongen, dien mijn veerman Bast als tweede roeier had meegenomen, bad hardop, en ik, ofschoon geen lafaard, dacht voortdurend in stilte: „Wanneer wij heel huids overkomen, zal ik blij zijn! Ik geloof bet echter niet." Bast bleef echter bedaard. En wij kwa-* men gelukkig aan den overkant, gelukkig ©uk voor den patiënt, bij wien ik juist nog het ergste kon verhoeden. Daarna zat ik met Bast in de warme gelagkamer. Wij beiden za^en er wonderlijk lit in de veel te wijde kleedingstnkken vr den waard, welke de waardin ons in plaats van onze doornatte kleeren had geleend. „Prosit, Bastl" zei ik en schoof hem een dampend glas punch over de tafel toe. „Gij zijt een prachtkerel van een schipper 1 Ik geloofde vast, dat ons iets zou overko men." Bast keek mij met lachende oogen aan. „Met m ij overkomt u niets", zeide hij met nadruk„nooit iets. Uw gezondheid dokter Zijn onwrikbaar vertrouwen trof mij. Dat was meer dan jeugdige moed, crit doordron- gen-zijn van zijn geluk, om zoo te zeggen van zijn onkwetsbaarheid. Ik plaagde-hem een weinig met zijn vast vertrouwen, doch hij bleef er bij: „Mij overkomt niets." Als toevallig gleed zijn hani' voor in zijn buis, naar den halsstreek, als .f hij on der zijn hemd iets moest erojiit- trekken. Ik had dat vluchtig gebaar wel waar go mmen; er echter geen acnt op geslagen. Daarentegen merkte ik in den loop der uren, weiko wij ter wille van mijn patiënt in de herberg doorbrachten, op, dat de mooie dochter van den waard', ondanks haar angst om haar vader, bijzonder veel behagen in mijn Bast scheen te scheppen. Die twee wisselden allerlei veelbeteekenen- de blikken, hadden telkens achter den haard samen iets tè fluisteren, en toen wij den anderen dag weer naar huis roeiden wuifde het mooie meisje ons na met een ijver, welken ik niet geheel aan mijn ge neeskundige bemoeiingen kon toeschrijven. „Aha, mijn waarde", dacht ik, „gij zijt toch op enkele punten niet onkwetsbaar!" Om het kort te maken: het was werkelijk zooals ik dacht en toen kort daarop de erfoom van Bast overleed gaf mijn intus- schen genezen waard! ook zijn zegen op het huwelijk der jongelui. Daarmee maakte Bast een der beste partijen in den omtrek, zoowel wat de huwelijksgift als de persoon lijkheid van zijn a.s. vrouw betrof, want reeds menigeen vóór hem had tevergeefs naar Fanny gehengeld. Bovendien w hij zoo smoorlijk verliefd, als men maar kon verlangen. En Fanny van haar kant straal de letterlijk van trots en teederheid, zoo dikwijls zij baar knappen, dapperen ver loofde aanschouwde. Wij, zoogenaamde grootelui, bewezen het paaF gezamenlijk dc eer d© br-iloft b;j te wonen, en wat was dat een vroolijke brui loft! De gravin van het slot niet de te genwoordige bedoel ik, maar haar mama heeft mij nog lang daarna verzekerd, dat zij toen heerlijk gedanst eeft, en ik kan van mij hetzelfde zeggen. De jonge echtge- nooten trokken daarop in het visschershuis, waarop Bast een verdieping haf' laten zet ten; zijn schoonvader had voor hen den winkel ingericht en alles stond cr zoo goed mogelijk voor. Goed! Een paar weken ter ontmoet ik beiden op een Zondag, terwijl zij samen uit do kerk komen: Bast met gefronst© wenk brauwen langs zijn mooie vrouw voorbijkij kend, die met rood geweende oogen naast hem trippelt. De eerste huwelijkstwist waar schijnlijk. Nu, eenmaal moet 't immers zijn! Door mijn verstokt jonggezellengemoed ging een gevoel van voldoeningdoch daags daarna, toen ik de deur van mijn spreekka- mer open doe, zie ik onder de wachtenden de jonge vrouw Fanny zitten. Dat verwon derde mij, want bij het bloeiende wezen was de een of andere ziekte niet te eronderstel- len, en mijn verbazing nam nog toe, toen de beurt aan haar kwam, om mij haar aan gelegenheid mee te deelen. Zij begon, na vele verontschuldigingen, dat z.'j bet waagde mij lastig te vallen, met te zeggen, dat zij gaarne zou willen weten of een voorwerp, op het lijf gedragen, tot bet lichamelijk of geestelijk welzijn van iemand kon bijdragen. Ik begreep haar niet dadelijk. „Welk soort van voorwerp?" vroeg ik. „Een mosterdpap? Een Priésznitzverband?" Neen dat bedoelde zij niet. Het betrof een zakje met een, nu ja, een sympathiemiddel er in; of het tot iets nut was, om dat gebonden om den hals te dragen? Nu schoot ik in den lach: „Lief vrouwtje, zulk een zakje moge bevatten wat het wil, daarvan wordt iemand evenmin verstandi ger als mooier, evenmin sterker als zwakker t Wie heeft u zulk een onrin wijs gemaaktV* (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1