N*. 15780 Dinsdag 1 Augustus. A0. 1911. feze aCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Te zamen gebracht. Kunst, letteren, enz. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer f 0.17J.Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 meenden f 1.10. Bruten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. LEIDSCH HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij dezo ter algemeene kennis, flat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. BEKOOY, en rechtverkrijgen den tot 't oprichten van een Kalkblussclierij en een bewaarplaats van ongebluschte kalk, in het perceel Oranjegracht No. 31, Sectie C. No. 573. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-B urge me ester. J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 31 Juli 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij f'ezo ter algemeene kennis, flat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. C. VAN DER STEEN, en {rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de koek- en banketbakkerij in het perceel 'Pieterskerkhof No. 28, hoek Lange Pieters- kerkchoorsteeg No. 23, Sectie G. No. 1472. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester. J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 31 Juli 1911. Leiden, 8 Augustus. Op Donderdag 3 en Vrijdag 4 Augustus fe.s. komt het Staf muziekkorps van de Ko ninklijke Marine zijn jaarlijksch bezoek aan Leiden brengen. De Commandant van de Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft de welwillendheid gehad dat korps ter beschik king te stellen tot het geven van een con cert in het Van-der-Werf-pailk op Donder dag a.s. des avonds van 7 tot 9 uren. Mocht het echter op dien avond ongun stig weer zijn, dan heeft het concert den daarop volgenden avond plaats. Bij de geëindigde verkiezing voor een bestuurslid der Vereeniging „Muvs Sa crum" bleek gekozen te zijn de heer J. G. F. Kriens. Het bestuur is thans als volgt SamengesteldD. van Gruting (voorzitter), C. A. L. Keuls (onder-voorzitter), J. Pohl- mann (penningmeester,) jhr. A. Rappard, J. G. F. Kriens en A. Klootwijk (secreta ris). Naar wij vernemen, zal Dinsdag 15 Aug. 'de Boskoopsche Gemengde Zangvereeni- ging op Musis" een uitvoering van Oud- hollnndsche en andere Koorwerken komen geven, terwijl de heer J. Noest (fluit) en Jhr. A. Rappard (viool) als solisten zullen medewerken. Bij gunstig weder, zal dit concert ïn den tuin worden gegeven, wat niet rci- inig het effect verhoogen zal. Heden slaagde voor het apethekers- fessistents-examen te Utrecht mej. A- M. E. Kramer, leerlinge van den heer Du Croix, alhier. Aan do Technische School voor de (Bouwkunde te Utrecht is bevorderd van het 1ste naar het 2de semester: J. P. A. de Nijs, uit Leiden; van het 2de naar het Bde-semester: A. Kienecker, uit Aalsmeer. Door het departement van Waterstaat is aanbesteed het vernieuwen van twee vaste bruggen gelegen in den rijksweg van het Haagsche Schouw over Leiden en Woerden naar de Utrecktsche grens. Laag ste inschrijver H. F. van Essen te Half weg, voor f 5937. B. en Ws. van 's-Gravenhage stellen den Gemeenteraad voorA aan d'en heer E. Evers, gemeenteseoretaris} op zijn verzoek, tegen 1 October ontslag te verleenen, op do meest eervolle wijze en onder dankbetui ging voor de langdurige en hoogst gewich tige diensten aan de gemeente bewezen. Mej. Zerniike, proponente bij de Doops gezinde Sociëteit te Amsterdam is ook be roepen te Baard (Friesl.) Door de gemeente Amsterdam is aan de N. Y. Wernink's Betonfabriek alhier op gedragen de levering van 1060 meter eivor mige betonriolen voor de som van f 10,032. De minister van marine brengt ter ken nis van bdanghebbenden, dat dit jaar vijf studenten in de genecslkunde aan een der Nederlandsche universiteiten kunnen wor den aangenomen om voor rekening van het departement van marine te worden opge leid tot officier ran gezondheid 2de kl. bij de zeemacht onder genot van een subsidie van f 8000. Naar „De Maasbode" verneemt, zal waarschijnlijk te 's-Gravenhage in de maand September door den Bond van R.-K. Wcrk- liodemverecnigingen een gToote bctooging worden gehouden om dank te brengen aan minister Talma voor hetgeen hij op het gebied der sociale wetgeving heeft verricht in heb belang van den arbeider. Bestond aanvankelijk het plan dat de ka tholieken gezamenlijk met de overige chris telijke arbeiders zouden betoogen, om ver- schillende redenen is van dit samenwerken afgezien. Do gewone audiënties van de ministers van Marine en van Koloniën zullen op Vrij dag dezer niet plaats hebben. Hr. Ms pantserschip ,,Evertsen" onder bevel van den kapitein ter zee J. J. Ram bonnet, is 29 Juli te Aberdeen aangekomen. HAARLEMMERMEER. Bij enkele inge zetenen te N.-Vennep heeft men des nachts bezoek op het erf gebracht, en uit hokken, die zich daar bevonden, konijnen ontvreemd. Bij een ander heeft men ook het hok nage zien, doch zonder resultaat. Wie dus zijn iangoorige knagers liefheeft, late ze niet buiten. KATWIJK-AAN-ZEE. Op Zaterdag 12 Augustus (mogelijk Maandag 14) zal door de Ver. tot bevordering van h.t V. V. al hier een kinderfeest worden georganiseerd In de voornaamste pensions en hotels liggen lijsten, waarop door badgasten kan worden geteekend voor een bijdrage tot dit feest. Hoe meer er op deze lijsten wordt geteekend, hoe schitterender het feest zal zijn. Dewijl alzoo dit feest door de badgasten wordt bekostigd, ligt het in den aard der zaak dat alleen kinderen van badgasten kunnen deelnemen aan den wedstrijd die den hoofdschotel van 't feest vormt. Wordt evenwel de wensch daartoe ken baar gemaakt en wordt het bestuur van V. V. V. ook financieel in staat gesteld, dan zal een weinig later in 't seizoen een feest worden gegeven aan kinderen van ingeze tenen. LISSE. Te Lisserbroek heersoht sinds enkele dagen de vlekziekte onder de var kens, en wel zoodanig, dat4 als het zoo nog eenige dagen doorgaat, er geen enkel varken meer overschiet. Begunstigd door fraai zomerweer gaf de muziekvereeniging Eensgezind" gister avond een goed geslaagde uitvoering in de tent in het Vierkant. i) Sinds eenige uren reeds was de dag aan gebroken. De zon dronk langzaam de dauw druppels, die in de bloemkelkjes waren {verspreid. De vreugde, het leven, het go- zang werden herboren; het was de ontwa king der natuur in al haar grootschheid, in al haar majesteit. Luc de Lucival zat droefgeestig in een hoek \an het terras te peinzen. Voor hem, 'daarentegen, was het nacht in zijn ziel, eeuwige stilte4 de dood. Zijn hart bloedde bog van die wonden, welke niet door den tijd worden geheeld; en terwijl rondom hem de lente haar heerlijkste schoonheid fleed schitteren, liepen twee heète tranen 'over zijn bleeke wangen gingen verloren Sn het zilver van zijn baard. Dan echter, fels wilde hij de sombere gedachten verdrij ven, die hem bestormden, trachtte hij de rimpels te doen verdwijnen, welke zich Over zijn voorhoofd plooiden. Hij stond op, iiep het torras op en neer, dat in gelukki ger tijden dit leven had zien voorbijsnellen *oo vol aantrekkelijkheid, tot dat één nood lottig oogenblik, sedert hetwelk hij nu hier slechts alleen kwam. De oogen dwalend in de verte, keek hij naar de heuvels van Provence, waar hij zijn geheele gelukkige leven had doorge bracht met zijn echtgenoote, met zijn zoon, en hij hechtte zich zeer aan al deze herinne ringen, die hem hot hart pijnigden. Overal verhieven zioh prachtige villa's als de zijne, waaruit de heerlijke geur der lentebloemen opsteeg. Soms zag hij in één er van eenige wezens, die hij haatte, omdat zij gelukkig waren, en als door een toeval, uit één dier door groen omslingerde huizen een heldere kinderlach klonk, beefde hij en bracht de hand aan het hart. Een oogenblik voerde de morgenwind de geluiden der groote stad tot deze oorden; hij richtte zich plotseling op, dol van smart en woede, strekte de hand uit naar de- vallei, waar het kerkhof lag, keek met wil de oogen naar die stad en verviel dan weer in £ijn neerslachtigheid. Het was, omdat zich ginds bevond de man, dien hij zoo bemind had, dien hij, on danks alles, nu nog niet kon haten: zijn zoon, zijn Henri. Ginds was hij met die vrouw.die hem zijn zoon ontstolen had en die hij zoo had verwenschtl De markies. De Lucival was op 29-jarigen leeftijd gehuwd met baronesse De Sandor. Hij was van dien ouden adel van vroeger,. NOORDWIJK. Den brievenbesteller H. overkwam een zeer ernstig ongeluk op de Prins-Hendrikstraat in de duinen. Hij kwam zoodanig van de fiets te vallen, dat men hem bewusteloos naast zijn rijwiel vond liggen. Dr. Hermanides constateerde lichte hersenschudding. Zijn hoofd bloedde erg. De toestand is thans redelijk. OUDSHOORN. De gemeente-rekening, dienst 1910, bedraagt in ontvang f 64,145.96, in uitgaaf f 62,329.30£, batig saldo alzoo f 18l6.65i. WARMOND. Hedenavond komt de com missie tot viering van den Koninginnedag bijeen ten einde besprekingen te houden, omtrent de te houden feesten en kinder spelen. De lofceling H. P. Kortekaas, der lichting 1910 is, wegens liohaamsgebreken, uit den dienst ontslagen, zoodat thans lo- tings no. 10 dier lichting aan de beurt is om te worden opgeroepen: Tot assistent aan het station der H. IJ.-Sp. Mij. alhier is benoemd de heer E'. J. du Moulin^ uit Rijssen, terwijl aan J. de Blauw als zoodanig ontslag werd verleend. WASSENAAR. Gisteren word op het bui ten Raaphorst een eendenjachfc gehouden. Z. K. H. do Prins der Ned rlanden nam deel aan de jacht. Er werden in het geheel 182 eenden geschoten. Een getal, dat tot heden nog niet was bereikt. ZEGWAARD. De rekening dezer gemeen te over het dienstjaar 1910 bedraagt aan ontvangsten f 12,866.514, uitgaven f 12,027.09 goed slot alzoo f 839.42$. Museum van Kunstnijverheid» Hot Museum van Kunstnijverheid le Haar lem werd gedurende de maand Juli door 570 belangstellenden bezocht. Uit de aan hot Museum verbonden boekerij werden 109 hook- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzon den. Do boekerij zal gedurende de maand Aug. gesloten zijn. Den tentoonstelling van het werk der leerlingen zal in de maand September bij gelegenheid van het Congres van leermid delen ten dienste van het vakonderwijs in een der zalen van het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht gehou- den worden. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Op de jaarlijksche algemeene vergadering onlangs te Utreoht gehouden, is op oor- stol van het hoofdbestuur besloten om in Juni 1912 een Nederlandsch muziekfeest te houden, waaraan verbonden zal zijn een nationaal muziekcongres. Tot feestdirecteur is benoemd de heer Willem Mengelberg, die do benoeming heeft aangenomen, terwijl dr. D. F. Scheurleer het voorzitterschap van het congres welwillend heeft aanvaard. Als data voor de uitvoeringen zijn geko zen: 28 Juni (avond), 29 Juni (avond) en 30 Juni (matinee) 1912, terwijl do algemeene repetition waarschijnlijk zullen plaats vin den op 26 en 27 Juni 1912. In verband met den uiterlijken termijn van inzending der composition, die op 1 Februari 1912 is vastgesteld, kan de com missie van advies eerst in die maand het programma definitief vaststellen en haar aanleiding daarvan kan dan eerst blijken welke Nederlandsche solisten men gaarne definitief uitgenoodigd zag. Genoemde com missie bestaat nit do heeren Mengelberg, Diepenbrock, Wagenaar en Zweers. dien men verachtelijk d'en adel van Pro vence noemdei en die nochtans altijd do hechtste -steun van het koninkrijk i3 ge weest. De markies had zich de prachtige villa dor ,,Muguets" doen bouwen in een der schoonste streken van dit landsdeel. Daar wast drie jaar later, Henri geboren, de zoon, dien hij nu zoozeer beweende. Twintig jaren verliepen en niets scheen de goede harmonie te kunnen verbreken, die tusschen deze drie harten heerschte. Helaasalles heeft een eindeDit geluk, dat hij eeuwig had gedacht, verdween op zekeren dag. Bij zijn herhaalde uitstapjes had Henri een zeer deftige, lieve en charmante jonge vrouw ontmoet, die reeds de eerste maal zijn hart veroverd had Hij had haar een tweede maal gezien, vervolgens een derde maal en hoe meer hij haar zag, hoe minder hij zich van de gedachte aan haar kon los maken. Toen bracht het jonge en prikkel bare bloed in dit hart van 20 jaren een nieuw leven; hij leefde nog slechts van liefde. Een jaar verliep aldus; eindelijk kon hij het niet meer uithouden en hij opende zijn hart voor zijn moeder en daarna voor zijn vader. Maar deze had er niet van willen hooren. Hij had vernomen, dat deze jon gedame, op wie zijn Henri zich verliefd had, niet van hun ras was en, doordrongen De „De-Genostet.Bank" is te Blocmendaal aangekomen. Zij maakt een eenvoudigen en dogelijken indruk. Met de plaatsing is men reeds begonnen op een der mooiste punten van het park Duin-en.Daal, op een plek waar een schoone bcscli- en waterpartij zich aan het oog vertoont. De onthulling en de overdracht van dc bank zal geschieden op Maandag 14 Aug. om 3 uren. Een 1' a 1 v e eeuw acteur. De bekende tooneelspeler Meijer van Beem men zou 't hem zeker niet aan zien, dat hij al 73 is viert einde Septem ber zijn gouden jubileum. Hij zad op zijn feestavond optreden als de rabbijn in Vriend Frits." De heer Van Beem is, zoo als men weet, verbonden aan de N.V. ,,Het Tooneel," directie W. Royaards. („N. v. d. D.") De heer B. Blok, te 's-Gravenhage, zal op 1 November gedurende een halve eeuw in de journalistiek werkzaam zijn geweest. (Vad.) Voor 't eerst heeft een dame in Frankrijk den Grand Prix de Rome gekre gen, n.l. mile Heuvelmans, .'.ie dus nu zal verblijven in de Villa Medicis" te Rome. Volgens den Romeinschen correspondent van den Petit Parisien" is er hoegenaamd geen bezwaar voor een vrouwelijke studen te, daar te logeeren. Alle studeerenden heb ben afzonderlijke kamers en ateliers, zij ge bruiken alleen do maaltijden gezamenlijik en mile Heuvelmans kan rekenen op een har telijke ontvangst van haar kameraden. Bij Kon. besluit is J. C. Jansen, wethou der der gemeente 's-Gravenhage, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau; is, met 1 Sept. 1911, benoemd tot leeraar aan de K. H. B.-S. te Moppel E. L. Elde, tijdelijk leeraar aan die school; is met 1 Sept. 1911 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Assen, P. Klinken berg, aldaar; is met 1 Sept. 1911 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Heerenveen M. Voor zanger, thans tijdelijk leeraar aan die school; is-met 18 Sept. a. s. aan dr. W. L. van Heltem op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Groningen, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren in die betrekking bewezen diensten; is mr. G. C. Crommelin benoemd tot burgemeester der gemeente Dodewaard; is, met 1 Aug. 1911 benoemd tot burge meester der gemeente Lienden C. de Jonge, met toekenning van gelijktijdig eervol ontr 6lag als burgemeester der gemeente Alm- kerk; is A. J. Zonnevylle, ontvanger der directe bel. en aoc. te Enschedee, benoemd tot ont vanger der dir. bel. te. Dordrecht; P. J. M. Mertens, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Valkenswaard, benoemd tot ontvan ger der dirette bel. en acc. te Dongen; W. J. Dingemans, ontv. der dir. bel. en acc. te Nieuwkoop, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Gorkum (buitengemeenten)J. M. van Stapele, waarn. ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Briolle, met 1 Aug, defi nitief als zoodanig benoemd; A D. van Doorn, waarnemend ontvanger deT dir. bel. invoerr en acc. te Hoek van Holland, met 1 Sept. a. s. definitief als zoodanig be noemd; is aan Sidney Sampson Swift verg. ver als hij was van kaste-vooroordeelen, J.ad hij zijn toestemming voortdurend gewei gerd. Henri had! geweend, de barones had ge smeekt, niets had geholpen. Eindelijk keer de hij op een avond van zijn wandeling terug zonder den gewonen bouquet viool tjes med'e te brengen. Hij had onderweg haar ontmoet, die hij beminde, en zij had deze bouquet medegenomen, welke bestemd was voor zijn moeder. Deze had', toen zij hem zag binnentreden, een somber voorgevoel. Hij zag er werkelijk droefgeestig uit en op zijn gelaat, in zijn oogen stonden de zorgen te lezen, die zijn ziel beroerden. De markies zat op ditzelfde terras. Zijn oog staarde naar den hemel, die nu en dan door de wollige wolkenbanden, die zich in lange en fijne spiralen ontrolden, heendrong. Rond'om hem bewogen eenige eucalyptus sen hun lange, groene bladeren heen en weer. Hij peinsde. Hij peinsde over zijn zoon.en over de andere. O, hoe haatte hij haar, die hem zijn kind ontrukt had', zijn Henrii op wien hij zoo jaloersck was. Eindelijk bracht hij de handen naar de oogen als om dit verschrikkelijk beeld te verjagen en stond' op.. Te gelijk kwam Heifc leend de geneeskunst uit te oefenen op Ne derlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelijk nakome; de heer J. Boosman, arts te Amsterdam, met ingang van 8 Augustus 1911, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij- de zeemacht; bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned-Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl., de arts P. W. van Rees. Bij Kon. besluit zijn Alxander van Lep- nep, te Semarang, Otto van Lennep, te Haarlem, Adolf George van Lennep, te Am sterdam en mr. David Eliza van Lennep te Heemstede, met al hun wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De minister van koloniën heeft J. N. van deT Ley ter beschikking gesteld van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, ten einde te worden benoemd tot electro-technisch ingenieur bij het departement van gouver nementsbedrijven daar te lande. Adspi ran t-1 andmeter van het kadaster. Het eerstvolgend examen --oor de betrek king van adspirant-landraeter van het ka- daster zal vermoedelijk een aanvang nemen op een nader te bepalen dag in de maand Februari 1912,-voor ten hoog-te vijftien plaateen. Om tot het vergelijkend examen te wor den toegelaten moet de candidaat: a. op 1 Januari van het jaar waarin het wordt gehouden zijn 18de jaar zijn ingetre den cn mag hij den vollen ov 'erdom van 23 jaar nog niet hebben bereikt; b. bij een geneeskundig ondcicoek licha melijk geschikt zijn bevonden. Later zal worden bekend gemaaikt wan neer de candidaten zich voor het examen zullen hebben aan te melden. Practische artsexamens. Bij koninklijk besluit zijn de commissi ën, die, met ingang van 1 Augustus 1911? ge-- durende één jaar te Leiden, Groningen en Amsterdam heiast zullen zijn met het afne- mtan van de practische examens van arts, vermeld in artikel 2 van de wet van 25 Deecmbeï 1878 (Staatsblad No. 222), laat stelijk gewijzigd bij de wet v«n 16 Juli 1907 (Staatsblad No. 212), samengesteld en o. a- ïnitsdien benoemd van de commissie, welke zitting zal houden te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. G. Jelgersma, hoogleeraar te Leiden; tot lid cn secretaris: dr. E. C. van Leer- sum, hoogleeraar te Leiden; tot ledendr. W, Nolen, dr. J. A. Kotr- teweg, dr. P. O. T. van der Hoeven, dr. W. Koster Gzn. en dr. L. van Itallie, allen hoogleer aar te Leiden; tot leden-plaatsvetrvangersdr. J. van der Kolk, arts, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht „Endegeest", te Oegstgeost, dr. J. Bruining, dr. J. H. Zaaijer, dr. D. G. van Hoytema, dr. O. S. L.edmer,- allen arts te Leiden, en W. O. de Graaf f? lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Ook zijn de commissién, die gedurende één jaar te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam belast zullen zijn met het af nemen van a'e practische examens van apotheker, samengesteld, benoemd: van de commissie welke zitting houden te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. L. van Itallie, hoogleeraar te Leiden; tot lid' en secretaris: W. C. de Graaff, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden; tot leden: dr. A. P. N. Franchimont en dr. J. M. Janse, hoogleeraren te Leiden; ri, vergezeld van zijn moeder, de tuindeur binnen. „Wel kind?" zeide hij, zijn zoon gade slaande. „O, .tvader," stamelde de jongeman, „mijn hart is gebroken. Ik heb haar dezen avond teruggezien; het moet!" „Nooit!" zei de markies met verschrik kelijke stem; ik ben onverwrikbaar in mijn besluit. Ik verbied je mij over deze vrouw te spreken en zelfs aan haar te den ken." De jonge man boog het hoofd. „Goed", antwoordde hij. Den volgenden dag had hij het ouder lijke huis verlaten. Sinds dien tijd was het in huis droevig geworden. De bouquet viooltjes versierde niet meer het lioht-blauwe salon welks blinden gesloten bleven. De vader had gezegd: „Het is geëindigd, mijn zoon is dood voor mij, nooit meer, nooit meer zal hij in deze woning komen," en twee tranen waren over zijn wangen ge vloeid, twee tranen van smart en haat; van smart, omdat hij de liefde van dezen zoon, dien hij zelf zoo lief had, verloren had; van haat ,om die onsohuldige vrouw, wier eenige misdaad wast niet van adel te zijn* (Slof volgt),

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1