N». 15779 Maandag 31 JTiili. A0. 1911. <§eze(Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Moed. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Ieders regel meer /0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente. - Voor het incaeseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1,65, Gemeente-rekening. Burgemeester en Wethouders ati Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de re kening en verantwoording van de .ontvang sten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1910, met al de daarbij behoorende be scheiden, aan den Gemeenteraad, is overge legd, te gelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing neergelegd ter Se cretarie dezer gemeente, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeester. J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 31 Juli 1011. Leiden, 38 Juli. Den Ssten Augustus a.s. zal het veertig jaren geleden z';n, dat de Chr. school aan de Middelstegracht (thans aan de Pasteur- straat) alhier werd geopend. De toaz. van beroep naar de Ned.- Herv. Gemeente te Halle bij Zelhem is aan genomen door D. G. Heldring, cand. te Leiden. De muziek- en tooneelvereeniging „Kunst naar Gave" hield Zaterdag-avond een gezellige bijeenkomst op de binnen plaats van Den Burcht, waar het plein langs de boomen met ballons verlicht werd. De leden der muziekafde^ling brachten er on der leiding van hun directeur, deh heer Lm. O. Veerman, eenigë nummers ten ge- hoore, welke werden afgewisseld door ko mische voordrachten van den heer A. J. Wessel en mej. Betsy de Klerk, uit Botter dam, optredende als Duo Adriaan, dat, evenals de muziek, veel bijval oogstte. De hoogte van den historischen Burcht was electrisch verlicht en noodde velen tot een wandeling. Na de muziek en voordrachten werd in „De Graanbeurs" door velen nog een dansje gemaakt, trots de warmte. Tot hoofd óër bewaarschool „Wilhel- mina" te Buren (Gelderland) is benoemd mej. M. Wijnandts, leerling d'er Kweek school van Bewaarschoolhouderessen te Leiden, directeur de heer W. Haanstra. Bij de reeds gemelde aanbesteding van een fitterswoning met werkplaats en meter- huis door heeren Commissarissen der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit alhier waren Zaterdagnamiddag om vier uren ineokomen vijf biljetten, nl. van Gebr. Planjer, te Leiden, voor f6987; Jac. Zit man, te Leiden, f 6985Jac. de Kort, te Hazerswoude, f 6847G. de Vooys, te Kat wijk aan den Rijn, f 6828 en A. van Iterson, te Bijnsburg, f 6050. Voor het examen hoofdakte is te Am sterdam geslaagd mej. G. C. Mansvelt. van Lisse. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd de heeren F. Meijer, te Heemstede; P. M. J. Meijer, te Hoogngade. De minister van oorlog heeft er in toe gestemd, dat de vlieger Jan van Bussel, al3 zoodanig aan de aanstaande manoeuvres zal deelnemen. De luit.-kol. O. Hemmes, van het 3de reg. inf., zai tegen Nov. e.k. den dienst met pensioen verlaten. Tot predikante bij de Doopsgez. Gem. te Mensingeweer is beroepen mej. A. Zer- nike, van Amsterdam. Ds. O. Brunt hoopt 13 Augustus a. s. afscheid te nemen van de Ned.-Herv. Gem. te Oudenbosoh en 20 Aug. d. a. v., na beves tiging door ds. A. J. van Wijngaarden, van Katwijk-aan-Zee, zijn intrede te doen te Zoelen. ALPHEN. De heer J. Dor uit er, alhier, heeft voor zijn benoeming tot hoofd der op te richten Christelijke school alhier bedankt. KATWIJK-AAN-ZEE. De afgeloopen week kwamen hier eenige partijen haring in afslag. De prijzen per kantje waren als volgt: Volle haring Noord f 15.20 tot f 15.60. Volle haring Zuid f 14.50 tot f 14.75. Maat jesharing Noord f 10.35 tot f 10.60. Idem Zuid f 9 tot f 9.60. Makreel f 7. Nóg kwam van enkele garnalenbooten versche visch in afslag. Tong bracht per stuk op f 0.15 tot f 0.80; schol per mand f 7; schar per mand f 3.50. Als bewijs welk een druk gebruik er gisteren van de zeebaden is gemaakt, deel de een badknecht ons heden mede, dat hij in de 24 jaar, dat hij dit beroep uitoefent het nog niet zoo druk heeft gehad. NOORDWIJKEBHOUT. Een zoontje van den* heer Butot, alhier, is Zondagmiddag bij: het zwemmen in de Nieuwe Sloot ver dronken. TÉR-AAR. Tijdens een hevig on we der dat boyen deze gemeente woédde, is een 14- jarige zoon van J. van er Höorn Sr., te Langeraar door den bliksem gedood, Hij was m t zijn twee broeders op het tuinland in den Noordeindschenpolde^ werkzaam en zag een onwedêr nabij komen. Zij begaven zich allen in een nabijzijnde keet en bij het inkomen van de 'deur viel een vuurstraal, waardoor juist werd getroffen d? jongste van de drie broeders. Een van hen is ook licht getroffen aan de handen. WASSENAAB. Zaterdagmiddag kwam op den hock van Langstraat en Kerkstraat een stoomfiets in botsing met een auto. Auto en stoomfiets hadden eenige mate- rieele schade. De bestuurder van dé stoom fiets liep nog eenigo kwetsuren op. Na door Dr. A. Duetz verbonden te zijn, kon hij weer huiswaarts trekken. De heer E. Terheyden^ oudste wethou der heeft wegens hoogen leeftijd ontslag genomen als lid van den Baad. Onze Koningin te Simpoel. Kort voor zijn vertrek uit Brussel was do bijzondere oorrespondent van „De N. Ct." in de gelegenheid, een kort onderhoud te voeren met enkele personen uit de on middellijke omgeving van koniDg Albert. Zonder hun het ondervolgende met de zelfde woorden in den mond te willen leg gen, nam hij toch den indruk mede, dat hun oordeel over het gebruik van de Fran- sche taal voor de officieele tafeltoespraken ongeveer aldus kan worden weergegeven: Nu eenmaal te Amsterdam de eerste rede, dus die van Koningin Wilhelmina, in de Franscbe taal werd uitgesproken en door koning - Albert natuurlijk op gelijke wijzè diende te worden beantwoord, kon het be zwaarlijk anders of de Belgische vorst moest bij dit contra-bezoek hetzelfde voor beeld volgen- Ér bestond geen enkele redén voor, thans een andere taal te bezigen dan toen, te meer wijl voor België het Franseh één der officieele talen is, wat voor Neder land niet geldt. Om laatstgemelde reden zx>u veeleer bij de eerste ontmoeting der souvereincn, in Nederland, het Neder- landsch als voertaal hebben kunnen dienen. Nu dit eenmaal niet geschied is, zou er on willekeurig iets als critielk op de zienswijze in dezen van Koningin Wilhëïmina zijn u(t- geoefend, door te Brussel wèl het Nedcr- landsch te bezigen. „De,.N. Crb." kan deze zienswijze in alle opzichten juist en correct noemen. Als er van schuld zou mogen worden gesproken, ligt deze allerminst aan de zijde van het Brusselsohe protocol. „Maar met of zonder plausibele verklarin gen, het feit dat de in beide landen offi cieel© taal bij deze gelegenheid niet is geschakeld, blijft betreurenswaardig. Nederlandsch „toegiftje", tijdens de rede voeringen ten stadhuize, kan het Groot- Nederlandsch gevoel niet bevredigen. Er ger, velen benoorden en bezüiden den Moer dijk hebben daar iets voor hun taal beleedi- gends in gevoeld. Een schoone gelegenheid om naar buiten protooolaine scherpzinnigheid te openba ren, is bij deze bezoeken verzuimd." Morgen, 1 Augustus, zal liet 10 jaar go- leden zijn dat het muziekgezelschap „Or pheus" onder" leiding van den heer J. Vink wérd! opgérrchtr I>it 10-jarig feest zal wor den he/daëht door het geven vail een Coü- cert op Zondag 6 Augustus a: s. in den tuin van „Zomerzorg". Op Zondag 13 Augustus zal eveneens op „Zomerzorg" eene groote kwartetwedstrijd! plaats heb ben, waaraan door 15 muziekgezelschappen uit verschillende deelen des lands zal wor den deel genomen. De jury voor dezen wed strijd bestaat uit de. heeren W. van Erp, Joh. C. Geyp en J. Vink. Een groot aantal medailles werd voor dit concours beschikbaar gesteld, o. m. een groote verguld-zilveren door den Burgemees ter van Leiden en een door het studenteu- muziekgezelschap „Sempre Crescendo". De burgemeester van Delft hoeft opnieuw de opvoering van Allerzielen verboden. De Ned. Tooneelvereeniging zou het in een tent c t de kermis opvoeren. c Prijskamp Tooneellett- er- kun d e. De jury van den prijskamp voor tooneel- letterkunde (tooneelspelen), ingericht door de stad Antwerpen, heeft aan de beide vol gende werken elk een eerBten prijs toege kend, waarvan het bedrag door het College van Burgemeester en Schepenen op 500 fr. is bepaald: „Op den terugweg,"' 4 bedrij- van, door Albert van Waasdijk, te Botter dam; „De Ramschers," 4 bedrijven, door Willem Schiirmann, te Botterdam. De jury was samengesteld uit de heeren: Gustaaf Dhont, voorzitter; Flor Heuvel mans, verslaggever; Arthur Hendrickx, August Monet, Maurits Sabbe, Constant Stoffels en Bafael Verhuist. Hooger Onderwijs buiten de Universiteiten. De Nutscommissie voor onderwijs heeft aan de departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en andere plaatse lijke Vereenigingen of Comité's, welke het hooger onderwijs buiten de Universiteiten wenschen te bevorderen, een circulaire ge zonden, waarin de Commissie mededeelt be sloten te hebben, ook voor den volgenden winter wederom een lijst van hoogleeraren en leeraren samen te stellen, die bereid zijn over door hen op te geven onderwerpen cursussen voor hooger volksonderwijs bui ten de Universiteiten te leiden. Deze hoogleeraren en leeraren zijn: Dr. H. Brugmans. dr. K. Kuiper, dr. J. te Winkel, C. F. A- Zernike, allen te A m- sterdam, dr J. Boeseken, te Delft, dr. J. F. van Bémmelen, dr. H. J. Hambur gen*, dr. Marie Loke, allen te Groni n- g e n, dr- J. J. Hallo en prof. J. G. Ch. Volmer, beiden te D e n H a a g, dr. K. H. Th. Bussemaker, dr. H. IJ. Groenewegen, dr. L. Knappert, dr. K. Martin en dr. W. de Sitter, allen te Leiden, J. G. Nijk, to Mid d^e 1 b u t g, dr. Ernst Cohen, dr. C. C. r. d. Graft en dr. J. H. F. Kohl- brugge, allen te Utrecht, dr. D. van Gidk teWageningen, en dr, M. Schoengen, te Zwolle. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het „Dagelijksch Nieuws- en Ad ver tentiebladx" oolitendblad voor de Noorde lijke Provinciën, (uitgave van de,.firma I. Oppènherm te Groningen), zal :met .in gang van 1 Augustus de naam der courant worden gewijzigd. Het'"blad zal voortaan heeten „Groninger Dagblad", waarbij de: tegenwoordige naam als ondertitel zal voortbestaan. T w e e H a 1 s e n. Graaf Maurice Zamoyski, uit Warschau, heeft aan het Gemeentelijk Museum te Haarlem twee portretten van een heer en van een dame), geschilderd door Frans Hals, in bruikleen afgestaan. De vrouw van den Haagsohen ex-ooncierge. Zaterdagmiddag te 12 uur is, naar „het Vad." meldt, de vrouw van den ontslagen concierge van de H. T. M. Boerdinkholder weer eens opgebracht. Een aantal agenten droegen haa aanvankelijk naar het politieposthuis, ingang Haagsche Bosch, maar legaën het vrachtje daarna op een handkara welke rij tegenkwamen. Een atax werd besteld en toen deze voor het politieposthuis stilstond, werd vrouw B. door een drietal agenten uit het huisje gedragen, haren los en de schoenen uit geschopt. Hevig gillende werd de vrouw in de auto gedragen waar zij nog zoo te keer ging dat zij zelfs de toch flinke voor- nut gewoonweg intrapte, /geuten stapten in de auto, een ging naast dén chauffeur zitten en voort ging het naar het hoofd commissariaat. Er was thans niet zoo groote oploopéén enkele jongen die weigerde door te loo- pen werd in het posthuis gebracht. Later is de vrouw van liet hoofdbureau van politie aan het Alexandërplein per brancard overgebracht naar het Gemeente ziekenhuis, waar zij is opgenomen om be handeld te worden voor de verwonding aan den voet opgeloopen bij het stuktrappen van de ruit der auto waarmede zij naar het politiebureau werd gebracht. De ketelmaker Valk, werk zaam op de Kon. Stearinekaarsen-fabriek Gouda., te Gouda, is door hitte bevangen ongesteld geworden en ineengezakt. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. In verband met de hitte, ter voorkoming van ongevallen, had de directie dier fabriek order gegeven het geheele bedrijf, waaraan ca. 650 arbeiders werken, van Zaterdagmorgen 7 uur tot Maandagmorgen 7 uur stop te zetten Ook de nachtploegen komen th .s niet op. De noodlottige brand te Zaan dam van eenige weken geleden, heeft aldaar velen do oogen geopend, dat bij liet toene mend hooger worden der gebouwen ook het aanschaffen van heler materiaal noodzake lijk is. De Amsterdamsohe brandweer b.v. vroeg dadelijk na aankomst om haakladdcrs. Die waren er niet. De eerste stap tot ver betering daarvan is reeds gedaan. De ver- oeniging V. B., welke reeds veel nut heeft bewezen bij het blusschen van branden, welke o. m. voor eigen rekening een mecha nische spuit aa.nscha.fte, heeft nu een tm - chanische ladder, systeem M/tv- metcT hoogte besteld. Gisteren, Zondag, ongeveer e.i u - h gons, toen in alle kerken dienst was, werd te Zaandam weer eensklaps de brandklok geluid. Het bleek, dat het vuur woedde in een woonhuis aan de Ooievaarstraat, toe- •hoboarendn aan den heer H. Bussclman al daar, •-en :,be^oQïul door dén heer J. Enge-- landór. Deze zélf was niét thuis, maar be vond zioh te Amsterdam in verband met zijn.beroep. Do heer Engelander is n.l. dia- man trijpen. De familie, zat rustig iu dé kamer en de dienstbode èen bpodschap gaan doen. Toen dezo thuis kwam, zag zij den rook uit hot dak stijgen. Zij waarschuwde de fa- milie, die nu ijlings heb huis verliet, want reeds kwaia.cn de vurige tongen to voor-» schijn. Do brandweer rukte met voel mate riaal aan on ondanks hot feit, dat de druk king op do waterleiding zeer gering was, slaagde zij er in den brand tot de bovenver dieping van liet aangetaste perceel te be perken, terwijl de belendende perceclen en- kol watersohade opliepen. Do oorzaak ligt alweder in het duister en de schade wordt door verzekering ge dokt. In bijna allo kerken veroorzaakte deze brand stoornis, zoödat do dienst oogenblik- kelijk geëindigd werd. De 2 1-jarige J. K.t die sedert 13 Juli te Zaandam werd vermist, is door de politie te Scheveningen aangehouden en aan zijn ouders teruggeTxonden Het ingesteld geneeskundig onderzoek heeft uitgemaakt-, dat de jongeman ..an i) „Er zijn geen mannen meer," verklaarde miss Mabel kort en bondig. En na deze uit spraak vlijde zij. zich met haar slanke figuur tje gemakkelijk in den rieten leuningstoel. En daarmede was het gesprek uit. Zij had den over helden en heldhaftigheid gepraat en de jonge meisjes waren eenparig van oor deel, dat de heeren der schepping vroeger veel stoutmoediger en veel meer vermetel geweest waren dan tegenwoordig. Tever geefs hadden de jonge heeren de eer van hun geslacht trachten te verdedigen en toen de dochter des huizes haar machtspreuk had verkondigd, gaven" zij het debat op en zwegen stil. De stoelen werden achteruit geschoven en zij stonden op „Aantreden,'' commandeerde de jeugdige officier van het Afrikaansche leger met zijn verbrand gelaat. Hij had niet onge straft eenige jaren in de tropen doorge bracht en was nog niet geheel en al gewend aan den gezelschapstoon in zijn vaderland. Hij stond aan de ronde tafel midden in de ruime veranda, nam den lepel uit de bowl ter hand en schonk allen in, die hem hun glas toereikten. „Op je gezondheidriep hij luide. „Leve de oude roemers „Lang zullen zij leven!" herhaalde de stil vergenoegde schilder. Zijn baard begon reeds grijs te worden; hij amuseerde zich echter nog met de jeugd, terwijl zijn vrouw in de kamer met de oudere dames en hee ren zat te praten. De heeren klonken en dronken. De jonge meisjes zaten hier en daar in de veranda verspreid, in haar witte, frissche japonne tjes; zij proefden even uit haar glas, fluis terden en lachten met elkaar over den uit gelaten „Afrikaan," die door zijn grappige, ondeugende verhalen het geheele gezelschap amuseerde. Het dochtertje van den ge heimraad met haar ronde wangetjes, dat geen minuut kon stil zitten, kon geen oog van hem afhouden. Zij was dol op gekleurd laken en vooral op de khakikleur... Plotseling weerklonk de zware basstem van den langen dokter boven alle stemmen uit: „Zeg eens, jeugdige zwijger, hoi- staat het? Heb je een gelofte gedaan van geheel onthouding?" In een hoekje, eenigszins afgezonderd, zat een blonde Uhlaan, met een monocle in het oog, miss Mabel aan te kijken. Wat was dat toch voor een persoontje? Hij bad den vorigen winter met haar kennis gemaakt, had hier en daar op een soirée of een hal met haar gedanst, en zij had hem geboeid als een zeldzame vreemde bloem. Hjj ken- d^ haar niet, nog steeds niet. Zij bleef hem een raadsel. Neen, hij begreep baar niet. Wat had zij zoo straks ook gezegd? En met een blik in zijn richting? Sloeg die. opmerking op hem? Een blos was hem naar het gelaat gestegen. Et zijn geen mannen meer! O, schoon en trotsch meisjeKon ik u maar eens bewijzen Maar niets verried uitwendig de opge wondenheid, die hem bezielde, geen spier van zijn gelaat vertrok; als een steenen beeld zat hij daar. Even boog hij en dronk den langen dokter toe. Hij ledigde zijn glas in één teug en liep naar het tafeltje met de bowl. „Bravo, kameraadriep de officier en schonk hem vol ijver weder in. Miss Mabel glimlachte slechts en zag den jeugdigen cavalerie-officier met koelen blik aan; hij stond met den dokter te praten en draaide zich om, zoodat hij met den rug naar haar toe stond. Hij had niet geant woord op haar spottende opmerkingen; zelfs na haar laatste uitspraak, dat scherpe woord, had hij gezwegen. Het was als 't ware een laatste troef, die» zij uitspeelde. En hij Hij had op zijn stoel gezeten, rustig en onverschillig, en had geen spier van zijn gezicht vertrokken. Had de pijl niet getroffen? En toch was hij voor hem bestemd; hem moest hij treffen. Waarom bleef hij zwijgen? Waarom hield hij zich op een afstand? En zij wilde zoo gaarne den man zien. De dokter rekte zich uit en zeide: „Zeg eens, geachte dames en heeren, zou den wij hier wel zoo rustig blijven zitten? Een weinig beweging zou ons geen kwaad doen, speciaal op dit oogenblik, vóór het souper. Wat dunkt u er van?" „Uitstekend l" antwoordde de man uit de tropen; „je wordt hier heelemaal stijf. Laten wij wat onder de palmen gaan wan delen. Drinkt uw glas uit en dan, voor waarts marscli!" Sommige leden van het gezelschap bleven in de veranda zitten; andere gingen de breede trap af naar den schaduwrijken tuin. Het was het dochtertje van den ge heimraad gelukt zich bij haar Afrikaan te voegen en miss Mabel had den arm gevat van haar „oom," den schilder, den oudsten vriend van haar vader, haar buurman, want hij had een huis laten bouwen naast het hunne. „Een heerlijk landgoed," zei de cavalerie- officier, die zich bij den dokter had aange sloten, terwijl hij de oogen om zich heen liet gaan. „Dat zal waar zijnDe oude heer inte resseert zich' ook voor niets anders dan voor zijn huis en zijn tuin, zijn vruchtboomen en zijn vogels en hoenders. Dat is zijn wereld. En hij besteedt er wat een geld aan, dat verzeker ik u „Is hij een Duitscher, in Amerika ge boren?" „Zoover ik weet, was zijn moeder een Duitsche. Hij is in Amerika opgegroeid en opgevoed. Men ziet het hem dadelijk aan, vindt u ook niet? En met zijn dochter spreekt hij liefst Engelsch." „O, daarom wordt zij miss Mabel ge noemd." „Ja, dat zegt men gewoonlijk. Tk ken haar eigenlijk niet anders. Ja, waarom zij zich eigenlijk hier, in de buurt van Berlijn, gevestigd hebben? Ik geloof, dat zijn moe der na den dood van zijn vader hier naar toe gekomen is om de laatste dagen van haar leven in haar geboorteland door te brengen, en zoo is haar zoon hier gebleven. Het is ook onverschillig, nietwaar, waar hij «ijn geld verteert, hier of daar ginds." Eensklaps zweeg de dokter, want zij stonden onverwachts tegenover de andere leden van het gezelschap. Het dochtertje van den geheimraad klapte in haar handen en riep, stralend van genot: „Ja, heel goed, MabelUitstekend bedacht. De heeren moeten meedoen. Ja, nietwaar, u doet mee?" „Waarmee, lieve jonge dame? Wat is er aan de hand?" vroeg de dokter. „Wij willen aanstaanden Zondag een uit stapje maken, te paard. Wij allen met elkaar. En buiten déjeuneeren, ergens in de open lucht." Een diepe, volle klank deed zich van uit het huis hooren en weerklonk door den tuin; het deed denken aan een dof kanon schot, heel in de verte. „Aha! Daar gaat de gong! Het souper staat op tafel! Vooruit, dames en heeren!" Maar de dochter van den geheimraad bleef staan en hield den dokter vast. „Neen, u komt hier niet vandaanu krijgt niets te eten. Eerst moet u belo ven, dat u meedoet. Ach, toe, doe het nu maar en u ook mijnheer..." De dokter gaf er zijn woord van eer op en de Uhlaan bracht zwijgend de hand aan zijn pet. Bij den stal van de manége, waar de paarden stonden van Mabel en haar vrien din, de dochter van den geheimraad, kwam het kleine gezelschap den volgenden Zondag 's morgens vroeg te zamen. De jonge „Miss" met haar oom, den schilder, kwam het laatst. Deze had met genoegen de rol op zich genomen van „chaperonne." Hij waa wel geen zeer beste ruiter en voelde zich, zeide hij, meer op zijn gemak op een Ita- liaa.nschen ezel, maar een rondreizend kunstenaar moest zich op alle zadels thuis voelen. Zijn angstige wederhelft had dus eindelijk toegegeven, hoewel zij hem met «ba bezwaard hart zag vertrekken. (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1