DE REGENBOOG. TRUFFELJACHT. Gjeen mensch, gf hij heeft wel eens een negenhopg aan 'den hemel gezien; doch indien men vroeg, waaraan die schoone boog zijn ontstaan te danken Keeft, zou menigeen met den mond vol tanden staan 1 Daarom zullen wij die vraag heden beant woorden. Hebt ge niet opgemerkt, dat gij de voor werpen soms met eien gekleurden rand ziet, als gij ze door een prisma of driekantig glas bekijkt? Die kleuren neemt ge ook waar, als de zonnestralen of de stralen een er lamp door een karaf met water gaan |en op den grond of den muur van onzef kamer vallen I Hoe heerlijk schitteren des morgens de 'dauwdroppels, die door de zon beschenen worden I Zelfs ziet ge die prachtige kleurschakeeringen, wanneer ge gen gTOpte zeepbel blaast I Soms namelijk worden de zonnestralen Biet alleen teruggekaatst, maar ook inzfeven kleuren ontbonden of gebroken, zooals pien zegt. De kleuren zijn rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en paars of violet, Van deze kan men rood, geel en yiolet het duidelijkst onderscheiden. Vangt puen die zeven kleuren of stralen weer op Idoor middel van een lens, dan krijgt men hetzelfde beeld, dat de zonnestralen ga ven. Ook de regenboog ontstaat door de hreking en de terugkaatsing van de zon nestralen in de regendroppels. De stralen Worden namelijk bü hun intrede in de drop pels gebogen, vervolgens door den achter kant teruggekaatst en bij hun uitgang nog- fnaals gebogen en in gekleurde stralen pntbonden of ontleed. De regenboog wordt gevormd, als feen Wolk zich in regen oplost; hij staat altijd (tegenover de zon, zoodat üe waarnemer zich tusschen de zon en den regenboog be vindt! Staat de zon in het pesten, dan ziet gij den boog in het Oosten. Hoe komt het dat een regenboog soms zoo groot is? Dat komt, omdat de zon bijna ondergaat en Zich dus dicht bij den horizon bevindt. Naarmate de zon hooger staat, zien wij pok een kleiner gedeelte van den boog, terwijl geen boog voor ons zichtbaar is, wanneer de zon zich 42 gr. boven den horizon bevindt. Daarom zien wij den re genboog slechts des morgens en des avonds. Alleen in den winter staat de zon in onze streken laag genoeg, om ook des middags een boog te kunnen vormen. Bij jeenig nadenken zult ge' nu* begrijpen, dat wij een grooter gedeelte van den boog zou den zien, indien wij met een luchtballon ppfipegen I Ja, als wij ons slechts hoog ge- nopg in het luchtruim konden verheffen, ïpu de; boog, of liever de cirkel, voor ons geheel achtbaar worden I (Wanneer zich zoodanige kringen om de maan vormen, dan gaat ook hiermede veelal het ver schijnsel van twee of meer manen verge zeld, die men bijmanen noemt. In 'de onderstelling, dat de lichtstralen der zon door ijskristalletjes worden ge broken, kan men de j-uiste grootte jen de onderlinge ligging, de doorsnijdings- en rakingspunten van deze cirkels door berekening bepalen; en het is werkelijk gebleken, dat de waargenomen cirkels vol komen met de betekende overeenkomen. Soms zien wij van een boog slechts enkele verlichte gedeelten; wanneer er na melijk niet genoeg regendroppels zijn, om al de stralen terug te kunrten kaatsen. Prachtig gekleurde lichtbogen zien wij (eveneens, ais wij bij een waterval of een fontein staan, die door de zon beschenen wordt. Een der meest .bekende voorbeel den vindt men aan den waterval bij Schaff- hausen. Het gebeurt somtijds, dat er zich twee en' zelfs drie regenbogen te gelijk vertoonen. Deze hebben dan hetzelfde mid delpunt en dus onderling overal denzelf- 'den afstand van elkander, doch de volgorde ider kleuren is bij den tweeden juist htet omgekeerde van de binnenste en indien er zich nog een derde' vertoont, dan is deze orde weder evenals bij den eersten. Bij den tweeden regenboog zijn de kleuren reeds veel minder helder dan bij den eer sten, terwijl men ze hij den derden slechts met moeite kan onderscheiden. Ook de Vaandel wij ding te Belgrado. Wij zien hier weergegeven de plechtige wijding van de nieuwe vaandels van het Servische leger door den metropolitaan. wolken, die de zon en de maan omkran sen, zijn soms met de kleuren van den re-, genboog versierd. Hebt gij wel eens een kring of rad om de zon gezien? Dikwijls voorspelt dit na tuurverschijnsel slecht weder 1 Al deze ver schijnselen komen in de poolstreken dik wijls voor. In onze streken zijn zij feen tee- ken van koude in de hoogere luchtlagen. Die lichtkransen ontstaan door de breking van de lichtstralen in de damphlaasjes, waaruit sommige wolken bestaan. Wilt gij dit verschijnsel zelf in het leven roepen? Houd dan een stuk glas boven den wasem van een ketel, houd het daar na dicht bij uw oog en zie er door naar de vlam van een kaars! Sommigen meenen, dat een regenboog aan den Oostelijken hemel mooi weer voor, spelt; wij zullen feens opletten, of die voor spelling juist is. Ook bij maanlicht kan er onder vereischte omstandigheden een re genboog ontstaan, doch deze vertoont zioh dan slechts met een zwak licht, waarbij men nauwelijks kleuren kan onderschei den. Een regenboog ontstaat door breking, ontleding en terugkaatsing van de zonne, stralen in de regendroppels. Als zoodanig beschouwd moge de bena ming „truffeljacht" onjuist schijnen, zij is toch de beste aanduiding voor het moeilijk zoeken naar de kostbare zwammensoort, welke door de fijnproevers op zoo hoo- gen prijs wordt gesteld. Evenals de jagers, die op wild uitgaan, nemen de truffeljagers ook afgerichte hon den mee; soms zelfs gedresseerde varkens. De resultaten van |de jacht hangen door gaans af van de betrouwbaarheid, en vaar digheid. dezer dieren. ^Vant de truffel is de kostbaarste lek kernij uit het plantenrijk, en zeer gezocht om er mede te kruiden. Reeds in het oude Rome werd zij door de fijnproevers zeer geprezen. Toen was het echter niet zöoals nu, voornamelijk uit Frankrijk, maar uit Griekenland enNoord- Afrika, dat men zich truffels verschafte. In de middeleeuwen werden, naar het schijnt, geen truffels gegeten. Toen in de 14de, eeuw in Frankrijk voor het eerst po gingen werden gedaan om weer truffels pp tafel te brengen, werd zelfs het zoekfen er naar door de Regeering verboden. De dichter Eustache Deschamps schreef feen lange ode tegen het „menschonteerenld" gebruik van dat „varkensvoeder." Laatstgenoemde uitdrukking was letter lijk bedoeld, want de varkens zijn grootts,, liefhebbers van truffels, die zij, als men hen laat begaan, op de meest verborgen plekken in het bosch weten op te sporen.' In sommige streken van Duitschland wor den de truffels ook wel varkensamande-' len" genoemd. Men vindt truffels vooral in eikenbös- schen, in welker lossen grond zij het best gedijen. De eetbare truffel, die voor het gebruik en den handel het meest in aan merking komt en ook wel zwarte truffel wordt genoemd, vormt aan de uiterste wor tels van de eiken, op een diepte van 10, tot 30 centimeter, knollen, welker grootte afwisselt tusschen die van een walnoot en van een aardappel en waarvan men altijd een groot aantal bijeen vindt. Eerst in het voorjaar zijn zij zoo groot als.* erwten, -roodachtig van buiten en wit van binnen. In het najaar hebben zij haar vollen was-; dom bereikt. De kleur is dan van buiten .donkerbruin bij zwart af en het vleesch donkerbruin met witte aderen. Zij zijn dan hard en zouden rauw zelfs sterken tan den heel \yat te doen geven. Maar in den winter wordt de knol zacht en hij_ smelt dan bijna tot een brijachtige massa, waaruit zich dan het volgend jaar het nieu we gewas ontwikkelt. Den eigenaardigen geurigen smaak, waarom de truffel zoozeer gezocht is, ver krijgt zij als zij volkomen rijp is. Dan is het tijd om|de kostbare knollen te bergen, voordat zij oneetbaar worden. In het Zuiden van Frankrijk, vooral in. Périgord, dat de voornaamste truffels op levert, en in Piemont (Noord-Italië) is de truffeljacht, een bijzonder beroep, dat dik wijls de eenige kostwinning is van de zoo genaamde „truffeljagers." De truffeljagers ontvangen van den eigenaar van het ter rein, waarop gezocht wordt, een vast sa laris of de helft der gevonden truffels. Daar de truffels onder den grond groeien, op sommige, plaatsen, dicht opeen gedron gen zijn en dan op groote afstanden niet worden gevonden, zou de truffel jager dik wijls den grond van het geheele bosch moeten omwoelen, als hij niet de hulp had van twee bondgenooten, honden en var kens of de zoogenaamde „truffelmuggien," een soort van muggen, die in den grond, dringen om haar eieren te leggen in de, knollen van de truffels. Men beweert, dat de truffels daardoor lekkerder van smaak en ook groofter worden; als er te vOel mug gen komen, worden de truffels bOdorven In de zomermaanden kan men de truffél muggen in groote zwermen boven de plaat sen, waar truffels groeien, zien vliegen; de ervaren truffeljager zet dan op die plaatsen een herkenningsteeken, om ze, als

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 16