Vragen en Antwoorden. Faillissementen. Burgerlüke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. gen worden aangebracht, dat men die bui ten beschouwing kan laten. Iets verder heet het: We zullen gelegen heid hebben te constateeren, dat er inder daad flink is aangepakt, dat minister Tal- ma niet geschroomd heeft het snoeimes rnjn werk te laten doen. Wij zullen even wel tevens kunnen opmerken, dat het snij dend wapen met omzichtigheid is gehan teerd; dat niet maar ruw is weggesneden wat de tuinman vond, dat moest verdwij nen; doch dat bij het snoeien in het oog werd gehouden, dat de boom daardoor der volmaaktheid zooveel mogelijk moest nabij komen. De conclusie, aan het eind der drie arti kelen getrokken, luidt: Getuigd mag worden, dat ook deze voor stellen opnieuw blijk geven van den ernst n den practischen zin, waardoor de Minis- j£r van Arbeid zich bij zijn wetgevenden larbeid laat leiden. En met belangstelling •rien wij de behandeling door de Staten- Generaal van het ontwerp, dat de Onge vallenwet wil maken tot een inderdaad practische en goed en billijk werkende wet, gemoet. Nog zegt bet blad: De noodzakelijkheid der wijzigingen, voor ïoover deze ten doel hebben door de prac- tijk aangetoonde leemten of gebreken aan 'te vullen en weg te nemen en het wets ontwerp bevat tal van dergelijke verande ringen! bewijst een keer te meer, hoe moeilijk het is goede sociale wetten te ma ken, waarvan niet alleen beginsel en doel mooi en aanbevelenswaardig zijn, maar 'die ook in de praktijk voldoen en beginsel 'en doel ook inderdaad tot hun recht doen komen. Wat een aansporing moge zijn om niet al te spoedig ongeduldig te worden, Wanneer gewenschte wetten en voorschrif ten niet zoo tijdig komen, ais men eigen lijk wel zou verlangen, en om waardeering te koesteren voor den arbeid van hen, die, zooals bijv. minister Talma, al het moge lijke doen, om de door hen ingediende wetten reeds dadelijk zooveel mogelijk prac- lisch en technisch góed te doen zijn. ©pgave wan personen, die aieh te Leiden hebben gevestigd. W. J. van 't Sant Wasstraat 39, Ned.- Ind. Ambtenaar. N. J. van den Heuvel, Hoogewoerd 25, dienstbode. J. L. Wimmers Lange Mare 68, horloge maker. K. N. Korteweg en gezin, Plantsoen 53, Oommies b. d. posterijen en telegr. R. H. Winkler Prins Yischmarkt 19. L. F. Velthuyzen Garenmarkt 19, Win kelbediende. S. la Fleur Hoogewoerd S3, verpleger. P. Zuidhoek en gezin, Pieterstraat 5, arbeider. I. van der Tuyn en gezin Nipponstraat 10, vormer. J. K. van der Plaat Steenstraat 15, winkelbediende. D. Kruit, Morschweg 40, schoenmaker. J. Boshoven Rijnkade 3, dienstbode. H. A. Yogt, Oude Yest 97, ass. Apoths. D. Mulder en gezin Staalwijkstraat 12, ladingmeester SS. R. R. Frank en gezin Willemstraat 25, bontwerker P. J. Bruyckere Haarlemmerstraat 392, banketbakker. L. J. W. J. van der Liet Hoogewoerd 31, winkelbediende. A. M. Kwaadgras Breestraat 82, dienst bode. C. M. R. van der Hart, Hoogstraat 1 en 9, winkeljuffrouw. F. van den Houten, L. Agnietenstraat 9, arbeider. Vraag: Bestaat er ook een wet of ge rechtelijke bepaling om een moeder, we duwe, in haar levensonderhoud te helpen voorzien? Antwoord: De wet verplicht de kin deren hun ouders en andere bloedverwan ten in de opgaande lijn (grootouders, enz.), wanneer zij behoeftig zijn, te onderhouden. Deze verplichting is wederkeerig. De door u bedoelde onkosten moeten gelijkelijk worden gedeeld. Wanneer er geen betaling in termijnen bedongen is, kan men het be drag ineens vorderen. Vraag: Indien men voor vrijwillige dienstneming bij het instructiebataljon te Kampen is afgekeurd, wagens een gebrek aan het linkeroog, wat sedert dien tijd eer slechter dan beter is geworden, kan dit clan ook reden wezen voor ongeschiktheid voor de Militie? Antwoord: Welicht ja, doch zeker heid daaromtrent kan u een militaire ge neesheer verschaffen; de keuring voor de militie is eenigszins anders dan voor den dienst als vrijwilliger. Vraag: Als een arbeider zich verhuurd heeft voor een jaar bij een baas, en hij ver trekt binnen het jaar, en zegt een week vooruit zijn huur op, heeft die baas dan het recht om dien arbeider nog vijf weken te houden? Hij ontvangt wekelijks zijn loon. Antwoord: Dat hangt geheel af van de ten uwent gebruikelijke termijnen. Gij houdt u aan een opzegtermijn van één week en uw baas blijkbaar aan zes weken. Wie van u beiden gelijk heeft, kunnen wij niet beslissen, zonder de plaatselijke gebruiken te kennen. Vraag: Wat is per fiets de kortste' weg van Utrecht over Nijmegen naar den Plasmolen, en hoeveel kilometers? Antwoord: Utrecht, De Bildt, Zoist, Driebergen, Doorn, Leersum, Ame- rongen, Eist, Rhenen, De Grebbe, Wa- geningen, Zetten, Ande'.st, Loenen, Lent, Nijmegen, Malden, Mook, Plasmolen. 'Afstand 81.3 K.M. Vraag: Welke is de modisté weg per fiets van Driebergw» naar Wa'geningen? Hoe voel .KJkL* Antwoord: Langs Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, De Grebbe, iW^V&eningen, Afstand 30.1 K.M.; of langs Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Bennekom, .Wageningen. Afstand 35.2 K.M. Vraag: Kunt u mij ook zeggen waf de kortste weg is naar Dordrecht per fiets en hoeveel Kilometer het is? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschen- hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Wevers- hoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, af stand 49.1 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets, van Leiden naar Den Helder? Welke plaatsen doet men aan en «hoeveel Kilo meter? Antwoord: Leiden, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Be verwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alk maar, Koedijk, Schoorldam, Halpcrvlot- brug. 't« Zand, De Kooi, Den Helde r. Afstand100.4 K.M. V raag: Daar ik in uw veelgelezen blad nooit iets over de plaatsen van den Circus Schumann te Scheveningen gelezen heb, zoo zou ik gaarne de prijzen daarvan weten. Antwoord: Daarvoor moet u maar eens in de advertenties snuffelen. Vraag: Zoudt u mij s.v.p. kunnen in lichten, wanneer en hoe laat, een Rechts geleerde, in 't Volkshuis kosteloos is te raadplegen Antwoord: Eiken Woensdagavond om 9 ur$p, behalve in Juli en Augustus. Vraag: Ik heb een oom en tante zon der kinderen. Oom is thans overleden, zij hebben een testament: die het langst leeft alles; daarna beide families ieder de helft. Kan nu een erfgenaam inzage van het tes tament verkrijgen? Antwoord: Degenen die zouden ge ërfd hebben indien het testament niet ge maakt ware, en die dus onmiddellijk be langhebbenden zijn, kunnen bij den notaris die het gemaakt heeft, mededeeling van den inhoud, en te hunnen koste, afschrift of uittreksel bekomen. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen of het in de z.g.n. hondsdagen gevaar lijk zwemmen is, zoo ja, waarin bestaat dat gevaar, en wanneer worden in Leiden de zwembaden gesloten? Antwoord: U kunt die twee laatste letters van „zwembaden" wel weglaten. We hebben hier altijd nog maar alleen het zwembad aan de voorm. Heerenpoort. Dit 'is met de hondsdagen niet gesloten. Daar uit zou af te leiden zijn dat er in die dagen geen extra-gevaar drqjgt. Vraag: Zoudt u mij en ook den anderen veehouders, woonachtig in de gemeente Warmond, niet kunnen mededeelen waarom de koeien, die te Warmond aan mond- en klauwzeer sterven, onherroepelijk zonder keuring of iets dergelijks in der grond moeten, daar zij op andere plaatsen in de nabij-heid van Warmond gekeurd mogen nabijheid van Warmond gekeurd wórden, verkocht mogen worden (ik zeg niet alle),' en ja zelfs ook door de Rijksambtenaren worden benadert, bij schijnbare te lage aangifte Antwoord: Voor Warmond gelden geen andere regelen in zake mond- en klauwzeer dan overal elders in ons land. Mochten, wat wij niet kunnen beoordeelen, plaatselijke autoriteiten willekeurige maat regelen nemen, dan kan men zich tot het veeartsenijkundig Staatstoezicht wenden. Vraag: In de eendenkooien, die door ijzergaas afgesloten zijn en slechts openin gen hebben in den vijver, zijn vele ratten die èn uit den vijver èn onder de hokken doorgraven om eieren en jonge eendjes op te eten en te verscheuren. Allerlei mid delen werden en worden beproefd, maar te vergeefs, o.a.„Kraals vergift, vallen zetten, ja zelfs brandewijn om hun dron ken te maken en dan te bemachtigen, niets helpt. U hebt me reeds eerder goeden raad gegeven, misschien kunt u me nu ook er mede helpen Antwoord: Daarvoor is tegenwoor dig een uitnemend middel, dat men aan vragen kan aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam, vanwaar het p. o. wordt ver zonden. Dit serum strijkt men op een stuk brood, en legt dit neer op plaatsen waar de ratten komen. Het serum is voor an dere diereneenden en kippen enz. niet gevaarlijk, toch doet men goed liet brood bijv. met een dakpan te bedekken. Wan neer de ratten van het brood eten ontstaat er een besmettelijke ziekte onder hen die groote verwoestingen aanricht. De stads tuinman te Leiden die ook veel last van ratten in de eenden en ganzenkooien had, heeft daarmede de ratten in het Plant soen zoo goed a's uitgeroeid. «Vraag: Zoudt u mij ook een middel aan de hand kunnen doen om vliegen en mug gen bij een zieke te verwijderen? Tegen sterke geuren kan de patiënt niet, zooals nagelolie, Perubalsem, enz. enz.? Antwoord: U kunt met een vliertak bijv. de vliegen uit de ziekenkamer verwij deren. Als ge dit gedaan hebt en de ka mer van de vliegen gezuiverd, maakt ge voor de geopende ramen en zoo noodig ook voor de serre-deuren ramen van gaas, waardoor wel de lucht kan doordringen, maar de vliegen buiten worden gehouden. Vraag: Kunt u mij ook eenig middel aan de hand doen om de mieren te ver wijderen uit een provisiekast? Antwoord: Het aanwenden van sterk riekende of voor de gezondheid nadeelige stoffen is voor een provisiekast niet goed. Men verdrijft de mieren het best met heet zeepsop. Zoo noodig herhaalt men de be werking. J. van der Werf, stroohandelaar te Sneek. J. de Gier. te Blauwkapel, gemeente Maartensdijk. J. L. de Graaff, Jsruidenier te Ooster beek. .gemeente Benkum. Het Noordwijksclie vaarwater. Men schrijft ons uit Noordwijk: Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld, hoe vaak wij de tolk waren van bloemisten en schippers, die groote reden tot klagen hadden over den ellendigen toestand van de \Voensdagsche .Watering, beter bekend als „Westeinde." Thans is die reden weggenomen. De Woensdagsche Watering en de Schclpen- haven zijn op voldoende diepte gebracht (2.20 A.P.) Het baggermolentje van den heer A. Bakx, dat speciaal voor bin nenwateren zeer geschikt blijkt te zijn, heeft zeer naar genoegen dat uitdiepen verricht. De heer J. Patman, van Haarlemmermeer, had aangenomen, denj Zuidwal van beton- schoeimg te voorzien.'rustende op een be- heide fundeering; dezê aannemer heeft ook eer van zijn werk. Door deze beschoeiing is het „volloopen" met zand zoo goed als onmogelijk. Het vaarwater heeft thans een breedte van 10 M. aan den spiegel. Sche pen van 40 last, mits htm opperlast niet te breed zij, want dan zouden ze de bruggen niet kunnen passeeren, kunnen nu gemak kelijk aan de losplaats komen. Hebben de heeren Bakx, van Noordwij- kerhout, en Patman lof verdiend voor de goede uitvoering, niet het minst mag hulde gebracht worden aan den gemeente-bouw- kundige, den heer Overmeer, die de leiding van het werk had. AARLANDERVEEN. Bevallen: E.M. Groen in 't Woul geb. De Lange Z. E. van der Bijl geb. Kool D. Overleden: A. Houtman 75 i. BODEGRAVEN. Bevallen: F. A Nell geb. Koole Z. Overleden: M. Schinkel 16 d. P. J. Leliveld 10 w. A. Moons, wedn. van C. Mok- kiDg, 86 j. NIEUWKOOP. Bevallen: C. Groenendijk geb Roozelaac Z. W. de Jong g#b. De Vos Z. Overleden: M. Nieuwenhnizen wed. 69 j. OUDSHOORN. Bevallen: C. H. van de Boom geb. FJentrop Z. Overleden: S. van Vliet. 79 j., gehuwd mek M. van der Velden. TER-AAR. Bevallen: K. T. Visser geb. Prins Z. M. G. Ambagtsheer geb. Droog Z. K. J.'de Bruijn geb. Hoogendoorn D. R. A mbachtsheer geb. Van Vugt D. Overleden: A. de Wilde 79 j. WOUBRUGGE. Bevallen: W. Schijf geb. Baltje D. AL J. van der Lint geb. De Vries Z. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. C. van den Ondenrjjn geb. Van der Wal D. L de Bruijn geb. De Greer D. Pnrnierend, 25 Juli Heden waren aangevoerd 155 stapels kaa*, hoogste prijs voor fabrieks- f 32, boeren- f 34, middelbare rijksmerk f 33, commissie f 30. Sneek, 25 Juli. Boter. Aanvoer 13/4 en /8 v. Prijs lo keur f 49. Bij de vereeniging: Ie keur f 49. Pabriek-?aauvoeren 4/3 en 34 '6 v.,51 a f—. Noteering van de commissie der vereeniging voor boter- en kaashandólaren in Friesland le soort ƒ51. .«Schiedam, 25 Juli. Noteer-ini* beureoommiasie. Moutwijn f 8.25 per, Ned. vat, zonder l'ust en zonder de belasting. Moutwijn kalm, Spoeling per ketel 1.50. Giaau-Spiritus f 14.7 a f Melasse-Spiritus f 13.a fruwe Spiritus '6} a fl. Ter-Aar, 25 Jnli. Op de heden gehouden veiling der vereeniging De Ter-Aarsche Augui ken veiling, afdeeling Nieuw Leven, alhier, werden besteed: Eng. komkommers 1ste soo t f 480 a f G. 10, dito 2de soort /'la/' 1.80, groeDgele komkommers f 1.50 a f 2.30, blo3mkool 1ste soort /"5.40. De prijzen voor aus;uiken waren: fijo f 4.50 a f 4.85, fijnbasterd f 2.60 a f 2.70, basterd f2 a f 2 20, grof f 2 a f 2.25, groot grof/ 1.55 a f 1 90. Aanvoer 6004 HL Rotterdam, 24 Juli. De Graanmarkt toonde beden een kleinen aanvoer van Tarwo en koolzaad. Andere artikelen waren niet noemenswaard a inge voerd. De stemming was o/er het geheel vrij luste loos, zoodat eind beurs nog een flink gedeelte onverkocht was door gebrek aan kooplust. Van Tarwe werden de beste part.,tie3 Essex uitgezocht van f 11.50 tot f 12.25. Een enkel prima partijtje kon iet9 boven de hoogste noteering op brengen Gewone kwaliteit was f 10.73 tot f 11.25 waard. Voor Wilhelmin» en Monarch die geheel frisch is werd van f 10.50 tot f 10.75 betaald. Wat echter afweek. Diet frisch of slecht van smxak was kon naar kwaliteit van t 9-25 tot f 10 bedingen, alles per 100 kilo. Rogge betaald van f 6 tot f 6.30 per HL. Tegen volgende week wordt van het nieuwe gewas verwacht Nieuwe Wintergerst, goed vao korrel en mooi van kleur werd verkocht van f 8.25 tot f 8.75 per 100 kilo. Haver van frissche kwaliteit tot /"8.75 a '7.75 per 100 kilo verkocht- Er ging echter niet veel iQ om. Van Peulvruchten is de aanvoer onbeduidend In de prezen van het vei handelde kwam geen verandering. Karweuaad traag met zeer weinig kooplust. Er werd tot f 10.75/50 ner 50 kilo aangeboden, doch maar f 10-25 gebodeo. Koolzaad merkelijk flauwer. Koopers hielden zich wat teruggetiokken. Er is gedaan van f 18.50 tot 19 per 10U kilo voor het mofle zaad, 66 kilo wegende per HL. B lit. Granen. Maïs p. 2000 kilo. Am. Mixed nit Zeeb. ƒ141. Gr. Donau uit Zeeb. f 136. Odessa uit Zeeb. f 133. Rogge p. 2100 kilo, 74/75 kilo Helena disp. f 155. Gerst p. 2001 kilo. 62 kilo /.w. Ze» di9p. ƒ156. 59'60 kilo Zw. Zee Sopt /Dec.-afl. f 138. Haver p. 10ki'o. 48/49 kilo Petersb. disp. f 6.85. 50/51 kilo Petersb. Sept./Dec -all. f 7.10. Erwten p. 80 ki 0. Petersb. btoom. /6.25, Tumult op d-e Schevening- sche Wielerbaan. Bij ae wedstrijden op de Scheveningsohe Wielerbaan vielen Zon dag eenigo door het publiek veroorzaakte wanordelijkheden voor, die eenige men- schenlevens hadden kunnen kosten. In de beslissende manohe in een der wed strijden werd de Amsterdammer Yan Nek tamelijk nabij door Darragon gepasseerd. Van Nek, hoewel totaal niet geraakt., vond hierin aanleiding om te protesteeren en den strijd op te geven. (Hij zag n.ï. in, dat de eerste plaats niet door hem bezet zou wor den I) Het publiek van de lagere rangen, uitte daarop zijn misplaatste woede tegen Dar ragon, door hem met stokken^, vuil en stee- nen te werpen. Daar evenwel, geheel regie mentair, de wedstrijd doorgezet werd, reed Darragon door, .doch Yan Nek stajrte af Een vierhonderdtal bezoekers begaf zich daarop op de baan om Darragon tegen te houden, doch gelukkig kon de jury Darra gon en Hens seinen te stoppen, zoodat geen der rijders, wier leven in gevaar was, onge lukken kreeg of veroorzaakte. De woedende menigte ging daarop Dar ragon te lijf, die met moeite door politie en hem goedgezinde be ckers werd be schermd. De jury liet daarop nogmaals rijden, wat niet juist was, daar Darragon zich reeds de eerste plaats had verzekerd en tegen zijn wil moest uitscheiden. Hij reed evenwel, om zijn contract na te leven, verder mee, doch verdedigde zich niet meer. Van Nek werd vanaf de tribunes uitgeflo ten. Slechts het publiek van de laagste rangen was op zijn hand. Een 2 1-jarige jongeman, die Zondagochtend zonder toezicht nabij de vuurtoren te Scheveningen was gaan baden, ging te ver in zee, met het gevolg dat hij verdronken is. Een half uur later spoelde het lijk van den drenkeling aan. Aan h' et strand te Schevenin- gen heeft de politie aangetroffen een 14- jarigen knaap uit Rotterdam, in het bezit van een flobertpistool en een aantal patro nen. Hij zeide geen toestemming te heb ben kunnen krijgen om naar zee te gaan en vertelde verder, dat hij van een oom een gouden ring had gestolen, dien hij voor drie gulden had verkocht. Uit een woning aan de Clif- fordstraat te Amsterdam is door openslui- ting een portemonnaie met ongeveer f 200 ontvreemd. Een redder verdronken. Zondagavond werd de buurt van de St.-An thoniebr eestraat te Amsterdam plotseling opgeschikt door een ongewone gebeurtenis. Vele lieden zaten na de tropische daghitte voor hun huizen een luchtje te scheppen, toen de bewoners van den Zwanenburgwal plotseling iemand doodbedaard op den wal- leikant zagen toeloopen, op het gedeelte tusscben St.-Anthoniebreestraat en Raam gracht. Men herkende in den persoon den 27-jarigen zoon van den heer M. Wegloop, die een vleeschwinkel heeft op de St.-An- thoniebreestraat 77. De zoon is een zenuw lijder, die reeds meermalen vreemd deed, doch niemand die op het oogenblik begreep wat hij in het schild voerde. De man was bij de leuning gekomen, lei bedaard zijn been er óver en liet zich in het water zak ken. Men hoorde den plomp en meteen het spartelen van den in het water liggende en het duurde geen minuut of een massa menschen verdrongen zich aan het water, 't Was ongeveer kwart over achten. Steeds meer menschen kwamen van alle kanten hit deze volkrijke buurt toesnellen en plotseling zagen deze geagiteerde toe schouwers, h'oe iemand met een sprong zich boven op den in het water worstelen de wierp. Het was de heer Schrijver, wo nende St.-Anthoniebreestraat- 102, tweede étage die zijn leven waagde om dat van den ander te redden. Blijkbaar was de man geen goc.l zwemmer, want in plaats van een eind bezijden den drenkeling te sprin gen en hom dan behoedzaam van ach+ »ren te naderen, sprong hij Wegloop boven op het lijf. Deze, die reeds doodsbenauwd aan het worstelen was om het hoofd boven water te houden, greep in zijn doodsstrijd Schrijver bij de beenen en de toeschouwers zagen voor hun oogen de beide menschen in de diepte zinken, zonder dat men aan redden kon denken. De Zwanenburgwal heeft daar voor het grootste gedeelte geen hek langs den walle- kant, een omstandigheid die reeds menig ongeluk in de hand werkte. En daar hon derden zich verdrongen om iets te zien, werd slechts met de grootste moeite voor komen dat de een den ander in het water duwde. Dooh blijkbaar konden de toeschou wers het verdrinken niet aanrien zonder iets te doen en drie, vier mannen sprongen tegelijkertijd in het water, helaas ook weer zeer onoordeelkundig, want de een zwom den ander in den weg en het lofwaardig pogen van deze moedige menschen had dan ook niet het gewenschte resultaat. De heer Jozef Biet was met eenige ande ren in een schuit gesprongen en wist Schrij ver beet te pakken en op het droge te krij gen. Gedienstige handen hielpen verder eü Schrijver werd binnengedragen in den win kel van den broer van den heer Biet op den Zwanenburgwal. 't Was intusschen een ontzaglijke janboel op den Zwanenburgwal en de St.-Anthönie- breestraat, want ds politie was niet ter stond bij het ongeval tegenwoordig geweest en toen zij verscheen gaf 't publick handen vol werk om ruimte voor de redding te krijgen. Zelfs deed zich 't betreurenswaar dige feit voor, dat hier en daar tot hand tastelijkheden werd overgegaan en van den wapenstok gebruik moest worden gemaakt. Het publiek was buitenmate opgewonden en het geschreeuw om hulp en redding was oorverdoovend terwijl, zeker wel een tien tal vrouwen zenuwtoevallen kregen. Ook de heer Wegloop was intusschen op het droge gebaald, in bewusteloozen toestand, even als de heer Bezem, die in het water waa gesprongen om te redden, doch er bijna het leven had gelaten. De drenkelingen werden op kussens ge legd van den heer Biet^ de kunstmatige ademhaling werd op hen toegepast en de voeten werden met schuiers bewerkt. Alle drie vertoonden ze nog teekenen van leven, doch helaas, dr. A. Keesing, die Schrijver onderzocht, constateerde spoedig dat het leven geweken was van den heer Schrijver. De heer Schrijver is ongeveer 27 jaar, gehuwd en vader van één kind, terwijl hij zijn brood verdiende als looper op een diamantslijperij. De heeren Bezem en Wegloop waren in tusschen bijgekomen en werden door de broeders van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het Binnen-Gasth'uifl. Daar werden zij opgenomen. Hun toestand .bleek niet van ernstigen aard te zijn. Het lijk van den heer Schrijver werd naar 't Ned.-Israëlietisehe Ziekenhuis ver voerd. Nog zeer lang bleef het woelig in de buurt van de St.-Anthoniesluis, vooral de familie van den-heer Schrijver was de wanhoop ten prooi. De vrouw van den verdTonkene was geheel verslagen en zijn reeds bejaarde vader had men slechts met moeite weerhou den om ook in het water te springen. („C.") Over het Hollandsch Diep ge zwommen. M. C. v. Fraeyenhove en J. Bartelds, leden der zwemvereeniging „Nep- tunus" te Breda, vertrokken Zondag to 11.30 van Breda naar Moerdijk met de hee ren Yos en Yan Riet als tijdopnemers om te trachten ovc- bet Hollandsch Diep to zwemmen. Daar de wind vanaf richting Willemsdorp kwam, roeiden zij gevieren daarheen, en hadden 1 uur noodig om. te komen. Om 2 uur begonnen de heeren v. Fraeyenhove en Bartelds te zwemmen in de richting Moerdijk; door den hevigen stroom moes ten zij na loo Meter terugkeeren. Half drie was de stroom minder n bereikten zij Moerdijk. Er was nog veel stroom en golf slag. J. Bartelds legde den afstand af in 42 min. LI. C. Fraeyemnove in 42 min. 50 se conden. Bewoners van Moerdijk beweerden, dat de heeren Yan Fraeyenhove en Bartelds de eersten zijn, die den Moerdijk zijn over gezwommen. De rfstand is pl. m. 1500 M. Bij eenkort, doch hevig on w e- der, dat gisteravond boven Winterswijk woedde, zijn in de buurtschap Kotten twee koeien door den bliksem gedood. De melk knecht, die een dezer beesten bezig was te melken, is met den schrik vrij gekomen, terwijl van het krukje, waarop hij zat de poot werd verbrijzeld. In het dorp werden verscheidene tele- phomsche geleidingen getroffen. Naar de „U t r. Ct." verneemt, zal de klompenmaker A. W. Bouwman, te Oude water, over eenige dagen voor reke ning van firmanten te Alphen en Haarlem voor den tijd van 6 maanden naaT Rusland vertrekken met het doel, Russen in het klompenmakersvak op te leiden. Het hoo- ge loon, door de firmanten aan B. aange boden, heeft dezen daartoe doen besluiten. De politie heeft in een pen- sion te Voorthuizen aangehouden den 23- jarigen d. L., die verdacht wordt in zijn vroegere betrekking als buffetchef in Den Haag zich aan verduistering van f 260 te hebben sckuidg gemaakt. De aangehoudene is gevankelijk naar Den Haag overgebracht, Te Driewegen bij Göes heeft een kind een kop met kokeiide koffie om vergetrokken, en over het lichaampje ge kregen. Het kind is aan de brandwonden overleden. Aan een dijk onderde gemeen- te Nieuwe Tonge is een jongen, bezig met Eet weiden van rundvee, zoodanig door de hitte bevangen, dat hij is overleden. Te Delden had een alleen- wonend persoon een bankbiljet van f 100 en een van f 40 in den kelder verstopt. Hoe schrok de man, toen hij op een dag eens ging kijken, of de bankbiljetten er neg wa ren. Ze bleken verdwenen. Een buurman, die aan het zoeken j ng, vond de overblijf selen in een muizennest onder- de vloer- steenen. De stukjes werden opgezonden naar de Nederlandsehe Bank en de man werd verblijd met twee nieuwe briefjes. Een zeldzame raadscaal. Wegens de uitbreiding van het aantal raadsleden zullen nu te Enschede, voort aan, na het zitting nemen der nieuw geko zenen, de vergaderingen van den gemeen teraad gehouden worden in het politie bureau. In dit onlangs nieuw gebouwde bureau is op deze verandering: gerekend tot de bouw van het nieuwe raadhuis, waarvoor reeds lang plannen bestaan, zal zijn voltooid. Te Gaanderen, gem. Ambt Doetinchem, is de lö-jarige A. E. op hét roggeland door een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Te Haarsteeg is de vrouw van den landbouwer P. Yugts, door de hitte krankzinnig geworden. Een Holland' er te Bmssel veroordeeld. Men zal zich herinneren, dat een Hollandsche fabrikant van automo bielen, de heer Ck. S, uit Hilversum, op dó Liedsplaats te Schaarbeek een jongetje overreed, waarna het jongetje spoedig na het ongeval overleed. Hij werd' gearresteerd en na veel moeite door bemiddeling van den consul weder op vrije voeten gesteld. Door de rechtbank te Brussel is hij thans naar het ,,Hbl. v. Antwerpen" mededeelt veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Aan de ouders van het slachtoffer werd 5000 fr. schadevergoeding toegekend. De heer S. w^j. verzekerd tegen geldelijke gevolgen van toebrengen van letsel aan derden. Een snugger Raadslid. In een vergadering- van den Raad van een der Twetntsche^ gemeenten stalde de voorzit ter naiT^i\s -Dagelijksoh Bestuur, voor, in het vervólg op de marktdagen staangeld to heffen van de kramen, tenten en draaimo lens. Het staangeld zou bedkagen 5 centa per vierkanten meter. Nadat dit voorstel door f burgemeester uitvoerig was toegelicht, verzocht hij den Raad er zijn meening over te zeggen. Een der edëlachtbaren nam het woord en vroeg: „Maar mijnheer de voorzitter, een draaimolen is toch rond, daar kunnen we de vierkante meters immers niet van berekenen?" Yermoedelijk heeft deze edelachtbare zicht uit zijn schooljaren herinnerd, dat de „qua- dratuur van den cirkel" nog steeds niet met absolute nauwkeuiTgneid is vastge-* «teld. <„Zutf. Crt.")

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6