N». 15774 Dinsdag 25 Juli. A0. 1911. i§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Academienieuws. FEUILLETON. De liefde overwon. LEIDSCH DA&BLAD PBIJS DER ADVERTENTIEN Von 16 regels 11,05. Iedere regel meer 10.17J. Grootere lettere neer plaatsruimte. - Kleine advertentiön ran 30 woerden 40 Oenteoontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoaaeeerenwordt/'O.OB berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn J 1,30. Pranco per post1,66. Winter dienstregeling: Spoorwegen. Burgemeester en Wethouders v~n Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat een exemplaar van bet ontwerp voor de „Winterdienstregeling 1911—'12", aangebo den door de ,,Nederlandsche Cenbraal- Spoorweg-Ma&tsch&ppij" ter inzage op de Secretarie dezer gemeente is nedergelegd en dat eventueele opmerkingen betreffende dit dienstregelingsontwerp, ten einde voor de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks moeten worden ingezonden vóór of op 1 Augustus a. s. aan het Depar tement van Waterstaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C DE GIJSÉLAAR, Burgemeester. J. II. W. VERZIJL, Loeo-Seoretaris. Leiden, 25 Juli 1911. DRAMWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeens kennis, dat door W. TEGELAAR, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenvoorlokaal van het perceel Volmolengracht No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSÉLAAR, Burgemeester. J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 25 -f" 1911. L* 25 Juli. De Ze n r-ün? van de classis Leiden der Geref. Ko ken zal gehouden worden op Woensdag 2 Aug. a.s. te Sassenheim op iTer Leede". Als sprekers zullen optreden de. Impeti, voorz. van Deput., openingswoord; de. Kouwenhoven over „Baanbrekers"; dr. Scheurer „Wolke beteekenia heeft de medischs dlenet voor de Zending"; ds. Alting „Een be lofte van rüken zegen"; ds. Rudolph „Witte velden"; ds. Kuiper te Delft, „De medische ZeDding op Wonosobo"; ds. Bouma „Vrienden van den Bruidegom" ds. Woudstra, scriba van Deputslotwoord. De generaal-majoor A- E. Roest van Limburg, inspecteur der inf., wordt l Nov. 'onder eervolle ontheffing van zijn tegen woordige functiën belast met het comman do over de 1ste divisie en houdt alzoo zijn hoofdkwartier te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage heeft het Dioc. Bloe- mencomité in het bisdom Haarlem verga derd. Het plan werd gemaakt, op 24 Sep tember over het geheele land een bloemen dag te houden, waarvan de opbrengst zal fltrekken ten voordeede van het R.-K. Sana torium van drankzuchtigen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit mevrouw Burcksen- j Wels, te Rotterdam, presidente; mej. Joh. i Wignmn, te Amsterdam, penningmeeste- resse, en mej. Anna GrégoiTe, in Den Haag, secretaresse. De afgetreden gouverneur van Suri name, mr. Fock, die, zooals vroeger ge meld, aan boord van de „Potsdam" der Holland-Amerika-lijn van New-York is ver trokken op reis naar ons land, is te Bou logne van boord gegaan. Na een kort ver blijf in Frankrijk gaat hij naar Den Haag. De H. IJ.-S.-M. heeft aanbesteed het maken van de bovenbouwen van de brug gen voor enkel spoor over het Spaarne, over de Friesche Varkehsmarkt, den Har- men Jansweg, de Oost-Smgelgraoht en den Oudereweg te Haarlem, ten behoeve vam spoorwegaansluitingen der Holl. electr. spoorwegmij. Raming f 49,200. Ingekomen 4 biljetten. Minste inschrijf ster de naam- looze vennootschap Industrieele Handel mij. te Rotterdam, voor f 43,930- Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. to Yelzen, ds. J. Ph. Eggink, te Made o. a. Toezegging van beroep bij de NecL- Herv. Gem. te Made c.a. is ontvangen door den eerw. heer J. J. v. d. Wal, cand. t. d. H. D. to Groningen. Gistermiddag werd, in tegenwoordig heid van Prins Hendrik en den Minister van Justitie, plechtig geopend het fraai verbouwde Rijksopvoedingsgesticht voor jongens „Veldzicht", te Avereest. De generaal-majoor T. C. de Bordes, inspecteur der vesting-art., zal tegen 1 Nov. e.k. den dienst met pensioen verlaten. Naar wij van doorgaans welingelichte zijde vernemen is de kolonel W. H. van Terwisga, thans waarnemend sous-chcf van den gen. staf, bestemd 1 Nov. op te tre den als commandant van het regiment gre nadiers en jagers. (N. R. C.) Het mondelinge gedeelte van ö'e exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid in het handteekenen voor het lager onderwijs zal worden afgenomen te 's-Gravenhage in het gebouw De Haagsche kunstkring Heerengracht 13, van 7 tot en met 15 Augustus. Voor de nieuwe school bij de Martha- Stichting te Alphen aan den Rijn, werd van mevr. de wed. R. geb. M. te 's-Gra- hage ontvangen een gift van f 1000; van mevr. A. v. B. v. d. M. aldaar f 200, terayijl er voorts 10 giften inkwamen van f 100 en vele andere van lager bedrag. 7 November a.s. hoopt ds. J. H. Landwehr, predikant bij de Geref. Kerk van Rotterdam, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren de bediening aan vaardde. Mr. Th. L. M. H. Borret, lid vau den Raad van Sta to, i3 sinds e enigen tijd on gesteld. De afdeelingen van den Raad, waarin hij zitting heeft, vergaderen af en toe ten zijnen huize. De minister van koloniën, van verlof terug, heeft de werkzaamheden aan zijn departement hervat. De gewone audiënties van de minis ters van marine, landbouw, nijverheid, han del en financiën zullen deze week niet plaats hebben. ALKEMADE. De Raad zal morgenoch tend vergaderen. HAARLEMMERMEER, Op de agenda voor de op 27 Juli a. s. te houden Raads vergadering komen o. m. voor: voorstel tot vaststelling van bestek en voorwaarden voor de levering van grind ten behoeve der dorpswegen en schoolterreinen; adres van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in de Haarlemmer meer, om steun in den vorm van een geld- bijdrage; voorstel tot buitengewone aflos sing op de geldleening, groot f 6000, in ver band met ontvangsten wegens verkoop van gemeente-eigendommen; voorstel van B. en Ws. om aan den tegenwoordigen secreta ris tot wederopzegging te verleenen recht van vrij gebruik van de z.g. secretariswo ning. Van den arbeider Van Beusekom is des nachts een houten schuur afgebrand. Hierin zijn verbrand o m. 2 geiten, 12 ko nijnen en 4 kippen, benevens eenige akker gereedschappen. De oorzaak is onbekend- Het verbrande was verzekerd, maar laag. Sinds Vrijdagmiddag staat aan de fortificatiën aan de Cruquius de grond in brand, oveT een oppervlakte van 200 M. lengte en 50 M. breedte. Pogingen, aange wend om te blusschen, mislukten. Heden zullen door de Geniè maatregelen worden genomen om den verderen voortgang te stuiten. Gevaar voor belendende perceelen levert de brand niet op. Gisteren herdachten de heer en me vrouw Verhage, te Hoofddorp, hun 50- jarige echtverceniging, onder buitengewo ne belangstelling. Ook de Raad der ge meente bracht den jiubi'aris een bezoek, bij welke gelegenheid de burgemeester na mens den Raad het echtpaar geluk wenschte. In 't bijzonder wees hij sr op hoe de heer Verhage nu bijna 40 jaren de gemeente a'.s ontvanger diende op uit nemende wijze; hoe hij' was het type van een ouderwetschen, degelijken, solid en schatbewaarder. Hoe het een enkele maal was voorgekomen, dat bij kasopneming de fekening niét klopte, en er ietste veel was. Hij hoopte dan ook, dat het den heer Verhage nog lang vergund zou mogen izijn de gemeente te dienen. Als stoffelijk, bewijs van waardeering schonk de Raad den ju bilaris een prachtig Amerikaansch bureau met stoel, 's Avonds bracht het muziek korps van Hoofddorp een serenade. De vele vlaggen, die wapperden, gaven het dorp een feestelijk aanzien. In de bouwakkers vertoont zich zeer veel luis, zoodat vermoed wordt, dat de opbrengst van verschillende velden hieron der geducht zal lijden. Op sommige plaat sen sterven de planten onder den vernie lenden invloed dezer insecten, waartoe ook de langdurige droogte meewerkt. HOOGMADE. Een drietal vischstroo- pers, woonachtig te Aarlanderveen en Gouwsluis, werden gistermorgen te halfelf door den visscherij-opzichter V van ihr. Boreel, op.heeterdaad betrapt op het vis- schen met een zegen in de Wijde A. De aktehoudor kree>g een bekeuring wegens visschen in verboden tijd, en zonder ver gunning; terwijl de gevangen visch weder om werd te water gelaten en de zegen in beslag genomen werd. KATWIJK. De Raad zal Donderdag a.s,, des .morgens te halfelf, bijeenkomen ter behandeling o.a. van: voorsbet-nade re regeling salaris architect Jessé, bouw Politiehuis; voorstel tot aankoop „grot" van de reederij-vcreeniging Vuurbaak; voor-: stel tot het verstrekken van een gratifi catie aan den gemeentewerker C. Jonker; voorstel van B. en Ws. hen te machtigen tot het aaifkoopen en ruilen van grond met H. van Rijn, te Katwijk-aan-Zee; voor stel van eenige raadsleden tot het ver bieden van het verrichten van werkzaam heden door gemeente-beambten voor par ticulieren, LEIDERDORP. De oude L. v. d. V., van Leiden, alhier werkzaam, zakte plot seling ineen, vermoedelijk getroffen door een beroerte. Per brancard werd hij naar zijn woning vervoerd. De Raad vergadert Vrijdagavond te halfacht. LANGERUIGÉWEIDE. Tot gemeente geneesheer alhier is benoemd de heer A. J. Verhagen, arts te Gouderak. NOORDWIJK. Op d'en Zeeweg reed ps- teren de auto van „Leeuwenhorst" de kar met glas en aardewerk van M. v. Z. on derst boven. Wij beh 2\ren er niet bij te vermelden, dat de schade nogal aanmerke lijk was. Jhr. G., die zelf stuurde, zei aan M. v. Z., dat hij de schade berekenen moest dan zou die hem vergoed worden. Men is sinds eenige dagen bezig de palen voor de draden van de electrische tram op te richten, 't Begint heusch tijd te worden, want onze stoomtram wordt; een oudje; zij begint aftands te worden. Gisteravond om elf uren kon de tram aan de Douzastraat maar niet in beweging ko men. Door een regenbuitje waren de rails wat glad. Woedend spande dc locomotief al haar krachten in; vuur en vlam en stoom spoog het „monster" van verkropte woede en spijt. Eilaas, het baatte niet: de wielen sloegen wel rond, maar „pakten" niet. Toen kwamen een man of zes of zeven uit het bierhuis van H. te voorschijn. Zij kregen medelijden met de hopelooze pogingen van het „stalen monster", en hielpen duwen. Na gezamenlijke krachtsinspanning van menschelijkc kracht èn kracht "van den stoom, gelukte het, de tram in beweging te krijgen. „Eén, twee, drie, hijschen jon gens!" Mis Nogmaals: „Eén, twee, drie, hou vast jongens!" En, daar ging-iel Zoo waar, daar ging-ie weer, verderop, naar Zee. NOORDWIJKERHOUT. Een knecht van den landbouwer J. R. werkte op het land en ging schaften; toen hij een halfuur latei- terugkwam, bleek het dat uit zijn vest, he wolk hij in den hooiberg had laten liggen, een horloge ontvreemd was. L. de J. had gisteren het ongeluk van een voer h'ooi te vallen. Zijn toestand is gevaarlijk. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der» registratie en domeinen to Dokkum A. W. de Bruyn Ouboter, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oirsohot; zijn in de orde van Oranje-Nassau a, benoemd tot commandeur mr. M. Ty- deman Jr. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter der bij konink lijk besluit van 15 April 1904 ingestelde en thans onder dankbetuiging, ontbonden staatscommissie (voor electrische gelei dingen) b. bevorderd tot officier: mr. A. Nilanfc, referendaris bij het hoofdbestuur der poa* terijen en telegraphie, lid en 1ste secre* taris van voormelde staatscommissie; [In die commissie had ook zitting als lid mr. A. O. Visser van IJzendoom, hoog-» leeraar te Leiden]. is met ingang van 1 October 1911 onbenoemd tot commissaris van loodsen* tevens ontvanger a'er loodsgelden te Neu zen, de adjunct-oommissaris der loodsen te Rotterdam L. Wiersma; b. de tijdelijke adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis A. Blom in gelijke be trekking overgeplaatst naar Rotterdam; c. benoemd tot adjunct-commissaris dei looc&en te Maassluis de sergeant-stuurman bij de Kon. Marine H. W. Balfoort; is, met ingang van 1 September 1911, be noemd tot directeur van het spoorwegpost kantoor no 3 te Zwolle J. H. de With, thans adjunct-directeur V den dienst der. posterijen. Bij resolutie van den minister van Koloniën is C. M. W. Waltmann te Rotter dam ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-lndië gesteld, ten emde te worden benoemd tot telefoon-opzichter lste kl. bij den post-, telegraaf- en telefoon dienst daar te lande. D© Koninklijk© familie t© Soestdijk. Zondagmiddag maakte H. M. de Konin gin met Prinses Juliana een wandelrit met het pony wagentje in den tuin van het pa leis. Tot groote vreugde van het publiek, dal vóór het paleis sedert geruimen tijd gedul dig stond te wachten, werd de Prinses eens klaps uit het wagentje getild en wandelde de Konnigin met Hare dochter tot vlak voor het hek, hetwelk den voortuin van hot paleis van den straatweg scheidt. Een daverend gejuich steeg uit de menigte op, toen het Prinsesje vriendelijk boog en met haar handje wuifde. Blijkbaar werd deze vriendelijke attentie der Koningin zeer op prijs gesteld. Des avonds te 8 uur deden de Koningin o de Koningin-Moeder een rijtoer door de bosschen van het domein Soestdijk. Z. K. H Prins Hendrik maakte des middags een automobieltocht in de provincie Utrecht. Het Hof wordt over drie weken op Het Loo terugverwacht. (U. D.) Promotio bij h©t le£©r. Er kan in het a.s. najaar een zeer groote promotie bij het leger worden verwacht. Het moet in het voornemen van den mi nister van oorlog liggen alle opper- ©n hoofdofficieren, die dit jaar 58 jaar oud geworden zijn en twee jaar in hun rang zijn geweest, op pensioen te stellen. („Hbl.") Aap dë hoogeschool te Gent is met de hoogste onderscheiding, magna cum laude, tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer A. H. M. J. van Rooy, arts te Rot terdam. 63) Zacht ging zij de trap af, deed voorzichtig de huisdeur open en trad naar buiten. ZU wilde afscheid nemen, nog eenmaal in het dal zien naar de weiden en de rivier. En ook naar boven, naar de bergen wilde zy een af «cheidsgroet zenden. De zon lachte haar nu al toe en uit het dal klonken vrooiyke stemmen. Het was een groep arbeidejs, dia naar hun dagtaak trok ken. Zy moesten werken daar ginds by de nieuwe brug. „Dann schwing' ich meinen Wanderstab," zongen zy. Edela sloeg haar handen voor het gezicht en weende. Maar plotseling werd zy by den naam ge roepen, op eigeoaardigen toon, droevig en toch juichend: „Edela 1" Zy liet haar armen zakken en zag Bernard Havestrand in het gezicht. Verschrikken of verbazen deed haar zyn komst niethet kwam overeen met haar verdriet, dat hy daar stond, en in zyn stem had hetzelfde geklonken als wat haar tot tranen had bewogen. Met een paar stappen was hy naast haar. „Ik zag u het huis uitgaan en dat dwong my om ook naar buiten te gaan. En nu zie ik u in de zon zitten weenen Zy dacbt er niet aan de tranen uit haar oogen te wisschen. „De zon en ik hebben niets met elkaar te maken; myn weg gaat door de duisternis. -Gy bent ziek gewees^-en^ms^ -nog niet buiten komen Waarq|^.^^f:^É^chter..mlj aan „Omdat ik het raoe^^-Hél^^fy dat wel ooit ondervonden? Weet gy wat het is iets te. moeten doen, zonder redeneeren, zonder denken te moeten, voortgedreven te worden daarheen, waar 't hart trekt? Weet ge wat zulk moeten is?" „Ik weet het." „Ik weet wat ge bedoelt en hoe go het bedoeit Go meent, dat ge moet hatenHet is een macht, dia zeer sterk is, Edela, die u dwingt tot dien haat. Die macht is sterk, werpt zich op de menschen en maakt hen vaak tot dieren. Maar er is een macht, die grooter dingen doet. Weet gy wel, Edela, welke de macht ie, die krachtiger is dan de macht van den haat?" Angstig afwerend bewoog zy haar handen. Hy ging echter niet heen, maar nam zacht haar handen in de zyne. „In vrede wil ik jouw handen in de myno houden. Jk neem wat gy my niet vrywillig geven wilt. Laat er vrede zyn tusschen one, Edela?" Haar koudo vingers deden geen moeite om los te komen „Vrede tusschen u en my, waarom zoudt ge daarnaar verlangen? Dat kan slechts een vrede zyn zooals er bestaat tusschen twee dooden." „Ik geloof aan een opstanding en ik zal wachten en ik zal roepon tot al wat dool is, is ontwaakt, tot ook wy ontwaken, Edela I" „NooitI Nooit!" Luid riep zy dat, maar het was niet het antwoord op zyn woorden; het waren woor den, die zy uitte by de gedachte aan het dreigend gezegde van een anderen man, dien vresseiyken man: Je komt nooit vryje komt nooit vj^J. ik-boud je vastl Bernard Havestrand echter wees met breed gebaar in het dal. „Ik heb je dien dag over myn brug zien komen, Edela; dien dag, toen de rivier zoo hoog was. En het was niet de baat, die je voeten bewoog. Daarvoor dank ik je, dank ik je." Hy was voor haar neergevallen en hield haar handen vast in de zyne. „Ik smeek er je om niet langer my te baten." „Laat my gaan, laat raystamelde zy. Hy stond weer op, langzaam; zag haar vaat aan. Toen hief zy haar rechterhand op en stak hem die toe: „Hier is myn hand. In vrede, zooals gy ge vraagd hebt. Maar laat my nu gaan en volg my niet. Belooft ge my dat?" Wachtend bleef iy hem aanzien. Diep bewogen hield hy haar hand vast. „Ik beloof het -je. Wat gy wilt en zooals gy wilt, zoo zal het geschieden, Edölal Ik zal geduldig wachten totdat myn tyd ge komen is. Want ik weet, dat die iyd zal ko men; ik weet het zoo zeker als de zon daar boven ons staat." Langzaam trok zy haar hand uit de zyne en ging het dal in. Hy ging de bergen op. Zy wist het nu; z\J gevoelde het nu en zy bekende het zichzelf nu, wat zy nooit had willen toegeven: zy had hem liefl Zy had hem boven alles lief, hem, Bernard Havestrand. XXIII. „Komaan! Komaanl" riep Walter Riefon- stahl vrooiyk tegea Bernard, toen deze van zyn wandeling terugkwam. „Dus weer voor het eerst eens wat rond gewandeld! Wy ke ken niet weinig op, toen we de ziekenka mer leeg vonden, daarstraks. Komt ge van de bergen? Ik dacht eerst al, dat ge aan het station waart geweest, om de vertrekkende uitgeleide te doen". „Aan het station? Is er dan iemand op reis gegaan „Juffrouw Eicken, die ontslag hoeft ge vraagd uit haar betrokking by ons." Bernard maakte oen heftige beweging alsof hy weg wilde loepen. Walter dacht, dat hy zou vallen. „Zlo je wel, u hebt voor de eerste maal te veel van uw krachten gevraagd De wande ling heeft u te zeer vermoeid. Ge moet gauw oren gaan zitten I" Met een snelle beweging weerde de ingeniour Walter af. „Ik ben weer gezond en ben alleen bang, dat ik te lang in de ziekenkamer ben geweest. Waar is zy heen?" Walter Riefenstahl haalde de schouders op en schoof daarby zyn arm onder dien van den ingenienr, om hem te steunen. „Dat weet ik niet. Zy wilde niet, dat ik haar naar den trein bracht. Zy heeft ook niet over haar plannon gesproken. Alleen heeft zy door laten schomeron, dat zy naar hot buiten land ging." Bernard schoof plotseling de hand van "Walter weg en deed een stap naar het tuinhek. Maar weer hiold Riefonstahl hom terug. De trein is al lang weg en de volgende gaat eerst over twee uur. Bovendien kunt ge, wat ge wilt doon, wel uitstellen tot wy wat versterkends gebruikt hebben. Eer laat ik u toch niet gaan." De ingenieur moest zich daarnaar voegen. Toen kl) echter met Walter een glas wyn en een stukje brood had gebruikt, liet hy zich niet langer terughouden. Zyn plan was gemaakt. Hy wilde Elela nareizen. Haastig nam hy afscheid en ging naar buitei. Hier stoad een wagen voor hem gereed, waar Walter voor gezorgd had. De paarden zullen u sneller naar het station brengen," zei Walter. „En dat is toch wat ge wenscht, nietwaar? Overigen» goede reis!" Bernard drukte hem dankbaar de hand en reod toen «nol weg. Op het station informeerde hy by den beambte, die hem zei, dat de kantoorjuffrouw van meneer Riefenstahl met den vorigen trein vertrokken was Zy had een kaartje genomen naar het eerstvolgend station, een kruispunt van spoorwegen. Een halfuur later zat Bernard in den trein en ging naar het bedoelde station. Het gelukte hem hier te vernemen, dat Edela een kaartje genomen had, weer naar het eerstvolgende groote station Was dit, omdat zij nog niet wist waar zy heen wilde, of deed zy dit om als iemand achter haar aanreisde, ham in de war te bren gen? vroeg Bernard zich af. Bernard ging naar het bedoolde station, hoewel het niet waarscbynlyk was, dat hy daar haar spoor terug zou vinden, wyi het zeer druk waa aan dat station. Hy vroeg aan een der kelJner3 in do wacht* kamer, dia zich na eemg praten herinnerde, dat een jonge, blonde, voorname dame ieta besteld had. Zy had dit echter onaangeroerd laten staan, hoewel zy ruimschoots tyd had om het bestelde te gebruiken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1