No. 157*72. LEID3CH DAGBLAD, Zaterdag: 22 Juli. Tweede Blad. Axïno 1911 Buitenlandseh Overzicht Brieven van een Leidenaar. I I f Het incident met den Fransehen consul (Boisset is gelukkig spoedig afgeloopen en 1de Marokkaansche kwestie is weer teruggekeerd tot haar ouden toestand van 'geheime onderhandelingen. Men hoort althans {niets meer. Vele Fransche bladen zijn ex over {voldaan, dat de houding van Spanje bij de loplossing van het incident van Alkassar zoo {spoedig een eind aan de spanning gemaakt {heeft. „De Matin" wijst nog eens op de leerlij lie bedoelingen van Spanje en dringt {er op aan dat de verhouding tusschen [Frankrijk en Spanje weer 'intiem worde. Enkelo Eransche bladen zijn nog niet te- yreden gesteld. De „Pétite République" {spreekt van een begin van genoegdoening, {waarmee de kwestie echter nog niet uit is. {„De Action" vindt, dat Frankrijk in de joogen van don Islam vernederd is en ook (daarvoor herstel behoort te ontvangen. De v,Libre Parole" dringt op het ontslag van (kolonel Silvestre, den aanvoerder der Spaan- {Bche troepen in Alkassar aan. I Geheel voldaan is ook de „Temps" nog [niet. Het blad schrijft o. m.,: De vriend schappelijke regeling van het incident, die [allen, die ex toe meegewerkt hebben, tot |aer strekt, laat ongelukkigerwijze andere fcnoeilijkheden bestaan. Men 'moet hopen, dat (men ook deze op zal lossèn, door verdetr Ite gaan, bezield door denzclfden geest. Spanje fcou er zich misschien wat meer moeite voer (gegeven hebben indien Frankrijk deze laatste (drie maanden wat duidelijker zijn ziens- {wijzie uiteengezet had. Deterugkeer snaar [zijn post van den Franschon gezant, Geof- ïray, is een gelukkige gelegenheid voor het (ministorie-Caillaux om de onzekere slapheid, (der laatste weken te vervangen door een (klare diplomatie van de daad. Dat de onderhandelingen: neg niet afge- Jocpcn zijn, blijkt uit liét feit dat de Duit- ische consul Vassel te Fez corstdaags te Ber lijn wordt verwacht-, ten einde mondeling ^rschillendo klachten van Duitsche onder danen te bespreken. Om nog eens goed duidelijk te maken, dat |wat de bladen allemaal zeggen, fantasie is, iomtront Marokko, heeft de Fransche niinis- [ber van buitenlandsche zaken een nota gepu bliceerd, waarin hij verklaarde, datalle (inlichtingen en verslagen betreffende de di plomatieke gesprekken ten opzichte van de (Fransch-Duitsche onderhandelingen door de HagblacLen gepubliceerd, op geen enkele of- ïici-oele mododeeling berusten. Destakingin de bouwvakken te (Parijs, die zich aanvankelijk zoo ernstig Jiiet aanzien, is opgeheven. Dinsdag hadden ongeveer duizend sta- J&öts het werk hervat; Woensdag volgde {een nog grocter aantal dit voorbeeld. [Waarop het stakingscomité 'besloot over de (opheffing te laten stemmen, waartoe met (groc-te meerderheid "besloten Werd. Vervolgens werd besloten op gezamenlijke kosten hot gezin van den staker, die zoo ials men zich zal lierinneren, door een werk- fwilligo bij een vechtpartij werd doodgesto- (ken, to onderhouden. Binnenkort zullen alle bestaande vakver enigingen in het bouwbedrijf worden ont bonden; een nieuw op te richten algemeen lbouwvaksyndicaat zal alle werklieden, aan (dit. vak verwant, omvatten. Bij hot nemen van het besluit tot hervat- (fcdng van den arbeid behield men zich ech- (tter voor het tiende werkuur te „sabo- jtte-exen." De begrafenis van den gedooden staker [Armand is zonder incident afgeloopen. De pverhoid had uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. Do parlementaire kwestie in [Engeland is thans plotseling bijzonder belangwekkend geworden. Men weet dat de [Lords de Vetowet in derde lezing met de (amendementen hadden aangenomen. Deze laatste waren door de Begceruig onaanneem- lijk verklaard. Thans komt hedenmorgen een (telegram uit Londen waarin vermeld staat, (dat in een gistermiddag ten huizo van Lord Lansdowne gehouden bijeenkomst van (de Lords dor oppositie voorlezing werd ge- (daan van brief van minister Asquith aan [Balfour, waarin de eerste minister mcc- Id-öolde, dat hij het billijk en hoffelijk oor- (doelde aan Balfour te doen weten, dat de jregecring zou gedwongen zijn aan het La gerhuis te vragen, geen genoegen te nemen ïnet de amendementen, door het Hoogerhuis |Ln de Parliament Bill aangebracht. Hij teou, zoo noodig, den Koning ad viseer en ge bruik fe maken van zijn prerogatief om. bet wet-worden van do „Parliament Bill" [te verzekeren. De brief besloot met de medcdeeling, dat Bo Koning had te kennen gegeven, dat Z. 'M. het zijn plicht achtte, naar dat advies ite handelen. Dat deze brief den noodigen indruk maak- jfce, behoeft geen toelichting. De Lords zijn 'dan ook uiteengegaan zonder eenig besluit (te nemen. Wij hebben dus gelijk gehad met 'ons beweren dat het geheele, zelfbewuste optreden van het kabinet-Asquith toonde dat het alle maatregelen had getroffen en zich van des Konings volledige medewer king verzekerd had. Wat de Lords thans zullen doen, is niet bekend, maar er is alle kans dat zij voor een benoeming van 500 nieuwe Peers zullen terugdeinzen, en daarom zich maar bij de [wet neerleggen. De Japanse he majoor die i n 'Duitse hl and spionneerde en gevat is, was gedetacheerd bij een Beiersch artillerie-regiment. Een Zuid-Duitsoh blad schrijft: Majoor Joshima, die zich bij zÜn kame raden van het garnizoen Würzburg wegens zijn karaktereigenschappen en zijn militaire bekwaamheden in een zeer goede reputatie .verheugen mag, en die- de schietoefeningen van het Yeserve-artillerieregiment bij woont, werd door een schildwacht aange houden, toen hij in bet geschutpark van het 11de Beiersche artillerieregiment een stuk geschut bestudeerde. Op het aanroepen van den schildwacht is Joshima onmiddellijk heengegaan. Dit bericht is, in zijn poging om aan de zaak alle gewicht te ontnemen, te onvolle dig. Wanneer de majoor tijdens of na de oefeningen een stuk geschut beschouwde is dit op zichzelf van geen beteekeüis. Wel wanneer hij van de hem verleende gastvrij- beid misbruik maakte, om des nachts, bij het licht van een dievenlantaarn in het ge- -schütpark rond te sluipen en de kanonnen, met welke hij bij dag niet in aanraking kan komen, te bestudeeren. En dat schijnt toch, volgens de „Frankf. Ztg." het geval te zijn. In elk geval is de zaak thans bij het legercommando in onder zoek, dat na kennisneming van de rappor ten de zaak van den Japanschen majoor wel zal behandelen. Men herinnert zich dat er sprake was van een verdrag tusschen Amerika en F r a n k r ij k in denzelfden geest als het arbitrage-tractaat tusschen Amerika en En geland. Bovendien zouden ook Engeland en Frankrijk daarmee doende zijn. Gisteren werd in het Lagerhuis aan sir Edward Grey de vraag gesteld, of hem iets bsker was van onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk over een arbitrage-verdrag, en of onderhandelingen, met gelijke strekking, tusschen Engeland en Frankrijk werden gevoerd. Sir Edward zeide, wat het eerste deel der vraag betrof, geen mededeelingen te kun- rfen doen over onderhandelingen, waarbij Engeland niet betrokken is. Wat het tweede, deel der vraag betreft, gaf hij te kennen, dat het antwoord ontkennend luidt. CCCLXIV. Ik ben in menig opzicht nog een ouder- wetsch man. In den winter houd ik bijwijze van spreken van paardenijs en des zomers van tropische warmte. Zooals het volgens mensChen, die heugenis hebben van lange jaren her, vroeger tijden ook is geweest. Daarom klaag ik ook niet, nu er een warme stroom over onze lage landen gaat en er geen koel plekje in mijn huis is te vinden. Maar toch is men bij een temperatuur als vandaag niet geschikt voor het le^irer. van zwaarwichtige beschouwingen. En ik be klaag de menschen, die in deze warme da gen moeten stemmen, examen doen c ker mis houden. Het stemmen is hier gelukkig weer voor bij. Het is er warm bij toegegaan en als de Natuur nog haar warmte er bijgevoegd had, Het Lunapark van de Landbouwtentoonstelling;. In aansluiting aan ons bericht van gisteren geven wij thans eon plattegrond van het jlu aauöiuiniiy uuu uns oericuo van gisteren geven wij tnans Lunapark, waardoor men er zich al vast kan oriënteeren. Hoofdingang. Toelichting. 1. Stoomcaronssel en cake walk, 2. Beignet- kraam, 3. Rodelbaan, 4. Hoeplatent, 5. Fksschenwerptent, G. Danszaal,- 7. Schiet tent, 8. Mysterieuze Catacomben, 9. Wafel kraam, 10. Poffertjeskraam, 11. Bioscoop, 12. Electrische visscherij, 13. Tobogan, 14. Duivelsrad, 15. Fotografictent [16. Nougat- tent, 17. Koekslaan; deze zijn nog niet bezet cn komen niet op de teekening voor) Zij vin den haax plaats naast No. 5]; 18. wonder- theater, 19. Betooverd slot. Middenin: I. Café de Jongste; II. Bestuurstent; III. Sigarenwinkel (Zirkzee)IV. Goudsche sprits (Bijl)V. te huurVI. Bierhuis (Neuf) VII. Tijdingzaal „Leidsch Dagblad"VIII. Maison Van Dijk; IX. Wijnhuis (Mij. Con cordia); X. Chocolade Duschek; XI. Galan terieën (Pierrot); XII en XIH te huur; XIV. Café Luna (v. Ingèn Schenau). dan was het heel en al niet te doen ge weest. De examens, daar zitten wij nog midden in en waar er wel t ;ns met eenige overdrijving beweerd is, dat in de zomer maanden de Nederlanders in een groote en een kleine helft verdeeld worden, waarvan de grootste examen doet en kleinste examen afneemt, welke laatste ten minste dit voor heeft, dat het den lui een aardig duitje extra opbrengt, daar zouden wij heel wat te beklagen hebben. Als ieder nu, na een goed afgelegd examen een behoorlijke betrekking kreeg, dan was bet nog wat maar daar hapert nog wel wat aan. En ;lk vraag mij wel eens met bezorgdheid af waar wij nóg eens met 1 de geslaagden heen moeten. Doch daaraan wil ik nu maar niet. denken. Ik doe gelukkig geen ex^rr :;*s meer. En kermis-houden, daar doen e van het- jaar voor het eerst ook niet aan. Een jongmensch vroeg dezer dagen aan don re dacteur van de Vragenrubriek in dit Had, hoe hij nu aan een meisje zou komen. Hij had het vaste voornemen gehad in deze kermis er een te vragen. Ik herinner mij het antwoord niet precies meer, maar ik denk wel, dat er wel geen paartje minder zal trouwen, omdat de Leidsche kermis af geschaft is. Dat redt zich zonder kermis ze ker wel. Een oude achternicht van mij was danig over het af schaf fingsbesluit uit het veld geslagen, omdat zij gewend was op een kermisdag wafelen te eten. Ik heb haar maar een groote portie laten thuis bezor gen uit de bekende kraam in den tuin van „Zomerzorg". Wat kunnen de men schen zich al aan de omstandigheden aan passen, zei het oudje met een verheugd - *- zicht en met een knipoogje alsof 'j zeggen wilde, dat ik bij haar in het testament kwam in de plaats van een andere neef, die als raadslid voor het afschaffingsbesluit had gestemd. Ik wil het hopen. En wie meenden, dat het nu in de oude kermisweek een „dooie boel" in Leiden zou wezen, hebben het mis gehad. Op de Bees tenmarkt komen toch weer kramen; het Schouwburgbestuur heeft een reeks „ker- mis"-voorstellingen aangekondigd; in de Stadszaal zal het gezelschap van Frits van Harlem die enkele a is geen drukfout de menschen trachten te vermaken; het Bioscope-theater zal zijn beste beentje voor zetten en de cafés zullen in deze dagen ook wel wat doen en niet onbezocht blijven. Wie weet wat er nog komt! „Jammer maar, dat de gemeente het staangeld, dat haar in de laatste jaren een duizend of acht opbracht, moet missen", hoorde ik zeggen. Het gemeentebestuur heeft het echter zelf zoo gewild. De meer derheid stemde immers voor de afschaffing. Zij zal hebben gedacht: Als ieder kermisbe zoeker slechts een vierdepartje van wat hij ander3 aan de (kermispret uitgeeft, meer belasting betaalt, dan hebben wij het staan geld al dubbel en dwars terug. En daartoe behoeft het niet eens te komen misschien. Zij heeft al duizend pop binnen van het. -groote beestenspel, dat deze week op het Schuttersveld is geweest. „Hadden we nu maar een belasting op de publieke vermakelijkheden gehad." al de controleur van de gemeentebelastingen heb ben gedacht, dan had ik er nog een aardig hompje uitgesneden. Ik heb over die nieu we belasting trouwens eon zwaar hoofd, nu men de behandeling er van uitstellen wil tot September. En dan moeten c1 hceren het doen met een kersverschen vethouder van financiën wellicht, en de Raad heeft nieuw bloed gekregen, waarvan men nooit kan weten hoe hard het stroomt on welken kant uit. En dan de voorgestelde amende menten." Doch laat mij oppassen, dat ik mij niet prik aan een doorntje van de politiek en maar liever weer terugkeeren tot de eigen lijke vermakelijkheden. Of de honderden en nog eens honderden, die dc vier avonden en middagen den circus Charles hebben gevuld, er genoten hebben, weet ik nietmaar wel weet ik, dat er a.s. Zondag een heel ander soort vermaak te genieten valt, dat zich al zoo goed aanpast bij de temperatuur, die er tegenwoordig heerscht. Het is het feest, dat. drie L.eidsche vereen'jingen, de Zeil-, Roei- en Motorsport-vereeniging „De Naag", de Athletiek-vereeniging „De Sportman" cn de Leidsche Zwemclub op de Kagerplassen zullen houden, waarbij ver schillende belangwekkende wedstrijden zul len plaats hebben. In hoofdzaak is het een feest voor de samenwerkende vereenigingen en men voelt, zich allicht bij een dezer vereenigingen thuis, waarbij men zich kan aansluiten. Maar cok niet-leden staat het vrij om een watertochtje naar de mooie Kagerplassen te maken, een heerlijken dag op het water door te brengen en tevens te genieten van de wedstrijden. noemde mij in het begin in zeker op zicht ouderwetsch, doch in een ander op- zich schaar ik mij onder do menschen van den nieuwen tijd. Ik ben namelijk beslist van meening, dat wij, jong of oud, in den zomer vooral veel beter en veel meer genie ten in de vrije natuur, op het water, aan het strand of in het bosch, dan op kermis- gelegenheden en wat daarop gelijkt. De meer gegoeden en velen uit de bur gerij hebben dit al lang begrepen en de kermis, toen zij er nog was, reeds den rug toegekeerd. Laat nu de arbeider, die uit. kracht der gewoonte in dejaatste Juli-week het verlangen naar ontspanning sterker dan anders in zich voelt opkomen, het nu ook niet eens zoeken in nagemaakt kermisgc- not, dat hem wel zal worden rongeboden; doch laat hem de proef nemen met het ma ken Vt.n uitstapjes met zijn gezin naar bui ten. Hoe kort hij daartoe den tijd heeft, het komt er Diet op aan, telkens meer zal hij gevoelen, dat hij dan eerst werkelijk ge niet en een genot smaakt-, dat geen weeën nasmaak zal hebben. Gemeenteraad van Lisse. V: jTzitter de lieer Van Parijs. Afwezig: Graaf van Lijnden. De notulen van vier vergaderingen we'v den gelezen, hetgeen veel tijd in beslag nam De heer Pijnacker maakt, aanmerkinger op de notulen betreffende het benoen.en van een Commissie voor het onderzoeken van de statuten van de Woningverccnigbig „Volksbelang". Deze commissie is wel be noemd, zeide de heer Pijnacker, maar later weer ontbonden. In de plaats hiervan werd besloten om een afschrift van deze statuien te zenden aan alle leden, hetgeen echter tot lieden nog niet is geschied In verband met de gunning van de Fain bouwschool maakte de heer Prins aanmer king op de notulen van de laagst gehouden spoedeischende vergadering. Naar aanlei ding Liervan achtte de voorzitter het wfn- schclijk om in stemming te brengen leze notulen ongewijzigd vast te stelle Ook het ongewijzigd vaststellen werd besloten met 8 stemmen voor, één tegen en één bl.in- co, resp. de heeren Prins en Van der Meij. Daarna werd kennis genomen van eenigo ingekomen stukken betreffende de troed- keuring van Ged. Staten op verschillende Raadsbesluiten inzake comptabiliteit. Uit het proces-verbaal van kasopneming bleek voorts, dat op 30 Juni bij den gemeente-ont vanger in kas was f 448-1.41 en bij den kas sier van het gasbedrijf op denz lf d.t- tum f 1096.20. Vervolgens werd aan mej. E. Rijnveld, op haar verzoek, met ingang van 1 Sep tember a.s., eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de O. L. school. Van don heer H. Kingma, hoofd der O. L. school.en van den cursus in de vreemde talen was een verzoek ingekomen om, even als vorige jaren, wederom in het genot te worden gesteld van een subsidie ad f 150 voor instandhouding van den cursus in de vreemde talen. Het verzoek werd toege staan. De rekening van de Gezondheidscommis sie, dienst 1912, werd conform vastgesteld. Dez© sloot in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 2027.774. Voor rekening van Lisse was geboekt -een bedrag van f 71.28. Van de woningvereeniging „Volksbelang" wa-s een request ingekomen, houdende het verzoek om ontheffing van de betaling van een bedrag van f 60, zijnde bet bedrag, dat deze Verecniging moest betalen in de kos ten voor het onderzoek van de statuten de zer Verecniging. Besloten werd haar tijdelijk hiervan te ontheffen. Nogmaals was ingekomen een request van. de veldwachters Vermeulen en Kaas, hou dende het verzoek om een gratificatie voer, hun surveillancedienst in de bloembo" m- veldcn gedurende den zomer van 1910, waarvoor zij tot heden van memand ver goeding hebben ontvangen. 'Beslóten werd om dit request" nogmaals aan te houden in verband'met per-min. in dat roquest genoemd, die zich blijkbaar ver klaard hadden voor het geven van een ver goeding hiervoor. De 3de kwartaal staat van het kohieï schoolgeld werd daarna vastgesteld op f 128.40. De begrooting, dienst 1911, werd gewijzigd tot een bedrag van f 251.70. Op advies van den opperbra-ndmeester, den heer Suijkerland, werd besloten om ver schillende brandbluschmiddelen aan te schaffen, waarvan de kosten zullen bedra gen f 371. Vervolgens werden de geloofsbrieven on derzocht van cle herkozen Raadsleden, de heeren Van Parijs, Lefe'-~-\ 1 '-uizon van Zanten en Graaf van Lijnden. Deze wer den in orde bevonden en dientengevolge ge adviseerd tot toelating. Aldus werd besïo- teij. Daarna kwam aan de orde een request van het gemeentebestuur van Haarlemmer meer, houdende het verzoek te willen be richten of de gemeente Lisse geneigd is zich in beginsel te verklaren voor gaslevering aan Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Lisser- broek, door en vanwege de gasfabriek al hier, en zulks naar aanleiding van verschil lende besprekingen met B. en Ws. van Haarlemmermeer en de Gascommissie al hier. De heer Pijnacker vroeg of een even- tueele gaslevering aan de Haarlemmermeer zeer gre-ote kosten met zich zal brengen voor uitbreiding van fabrieksgebouwen en toestellen. De directeur der gasfabriek, de heer So- mer, die mede ter vergadering aanwezig was, stelde den heer Pijnacker in deze vol komen gerust. Er is, zoo zei de directeur, in de naaste toekomst absoluut geen bui tengewone uitbreiding noodig, dat wil zeg- jgen, niets anders dan waarvan ik in mijn rapport genoeg heb gemaakt. Daarna werd met algemeene stemmen be sloten om met de gemeente Haarlemmer méér hierover in onderhandeling tij treden. Daarna werd de gemeente-rekening, dienst 1910, den Raad aangeboden. Deze bedroeg in ontvangsten f 77,320.43 en in uitgaven 70,530.75; een saldo aldus van 1 6/80.68, waaronder echter begrepen is het saldo der buitengewone ontvangsten en itgaven ad f 601.81. De heeren Van Zanten, Lefeber, Van Graven en Prins werden aangewezen om de rekening na te zien. Bij de rondvraag deed de heer Lefeber opmerken, dat er indertijd is b:sloten om de ruimte tusschen dc tramrails vanaf de R.-K. kerk tot de Eerste Poellaan te be straten, maar dat tot heden hieraan nog geen uitvoering is gegeven. Besloten werd de N.-Z. H.-S.-M. te herinneren aan dit raadsbesluit en tevens dat het, nu dc rails daar ter plaatse worden vernieuwd, juist de beste gelegenheid is. De heer Prins maakte nog eenige opmer kingen betreffende watervoorziening. Als wij ons nrefc vergissen, krijgen wij eerstdaags een officieel plan. Nog drong de heer Prins

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 9