fjo, 15766 Zaterdag 1£> Juli. A0 19ft feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. r 1.10. 1.30. 1.65. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. LEIDSCH DAGBLAD PRIJ8 DEB ADVERTENTIENI Van 16 regels L05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettert naar plaatsruimte. - Kleine edrertentiSn Ttn 30 woorden 40 Gents contant) elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het Inoasseeren wordt/O.OS bereken! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents i per 3 maanden 1 Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn Franco per poat De Burgemeester en Wethouders van Lei- jdcen to weten, dat door den Raad dier ge- Jmeente, in zijn vergadering van den 15den Juni 1911, is vastgesteld de volgende ver- fcrdening VERORDENING, houdende wijziging van de verordening op )de Straatpolitie van den lsten April 1897 (Gemeenteblad No. 6), laatstelijk gewijzigd "bij 1de verordening van 27 October 1910 (Ge- JnBoeuteblad No. 23). Artikel 1. 'Afdeeling III van de verordening op de Straatpolitie van den lsten April 1897 (Ge- frneterbeblad No. 6) wordt gelezen als volgt: AFDEELING Ut. Bijzondere bepalingen betref- treffende de electrise he tram. V Art. 87. Het iö aan personen heneden den leeftijd Van één en twintig jaren verboden een elec- triscli tramrijtuig te besturen. Art. 88. Hot is verboden personen beneden den leef tijd van één en tjvintig jaren als wagen bestuurders dienst te laten doen. Art. 89. Het is aan een ieder, die niet door de Directie der Tramweg-maatschappij daartoe 'gemaohtigd is, verboden een trainïijtuig in berwoging te brengen. Art. 90. Het is aan wagenbestuurders en oonducs- teura verboden de tramrijfcirigen door an dere. personen to laten besturen dan door hen, die daartoe door de Directie der Train- yeg-maatsohappij gemachtigd zijn. Art. 91. Een ieder is verplicht, cp een behoorlijk fceluidsignaal de trambaan onmiddellijk vrij te laten, zoodat de tramrijtuigen zonder op- (onthoud en ongdrinderd hun weg kunnen „Voortzetten. Art. 92. De wagenbestuurders zijn verplicht, wan- (Heer de baan niet vrij is, de vaart hunner rijtuigen te verminderen of deze geheel te Idoen stilstaan. Art. 93. De wagenbestuurders zijn verplicht lang zaam te rijden waar en wanneer dit door Bur gemeester en Wethouders is voorgeschreven. Art. 94. De wagenbestuurders zijn verplicht de na dering van den tramwagen aan te kondi- jgen, door het geven van een geluid-signaal a) vóór en bij het omrijden van hoeken feu bij het naderen van elke dwarsstraat en brug; b) ter waarschuwing van een ieder, die Zich op de baan bevindt of deze wil over steken c) telkens) wanneer de" veiligheid van per- ponen of van het verkeer zulk3 vordert. Art. 95. 1 Het is den wagenbestuurders verboden met grootere snelheid torijden dan 300 Meter per minuut, onverminderd hun verplichting bij het omgaan van hoeken, het naderen van jwegkruisingen en overal, waar de drukte Van het verkeer zulks noodig maakt, de inelheid van hun wagen zoodanig te be perken, als de veiligheid vordert. Art. 96. De wagenbestuurders zijn verplicht on middellijk te voldoen aan een bevel der po litie om hetzij den gang van het rijtuig te minderen, hetzij stil te staan, hetzij door te dijden. Art. 97. Het is den wagenbestuurders verboden bij den motorwagen meer dan één bijwagen te gebruiken of den bijwagen, door den motor-, Nvagen ie doen duwen, anders dan als rangeea'- ïnan oeuvre. Art. 98. De wagenbestuurders megen de motorwa gens niet verlaten, zoolang er nog eenige mogelijkheid bestaat, dat de wagens door bet publiek in beweging wcTden gebracht. Art. 99. Het is den wagenbestuurders verboden tus- feclien zonsondergang en zonsopgang met een tramwagen te rijden, die niet van heider- brandende lantaarns, vóór en achter van ver schillende kleur, voorzien is. Art. 100. De Directie en de conducteurs zijn ver plicht er voor te zorgen, dat: a. goem tramrijtuig gebruikt worde, dat niet op de voor- en achterzijde en binnenin voorzien is van een duidelijk ziohtbaar door loopend nummer; b. in de tramwagens op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze vermeld zij, hoe- voel personen gelijktijdig in den wagen en op elk dor baloons mogen worden vervoerd; c. in de tramwagens een door den Gom miss ar is van Politie gewaarmerkte afdruk dezer Afdeeling duidelijk leesbaar zij vast- gehecht. Art. 101. De wagenbestuurders zijn verplicht de vaart hunner rijtuigen te matigen of stil te houden, aoodra zij bemerken dat paarden of vee onrustig worden. Art. 102. Het is don conducteurs verboden: a. meer personen binnenin of buiten op de rij tuigen toe te laten dan het door Burg. en "Wethouders toegestane aantal; b. kinderen, van wie zij weten of redelij kerwijze pioeten vermoeden, dat zij beneden twaalf jaren oud zijn, zonder geleide bui- tenop to laten plaatsnemen; c. hinderlijke dieren of voorwerpen in of op de rijtuigen toe te laten; d. kennelijk beschonken of onreine perso nen in of op de wagens toe te laten. Art. 103. De conducteurs en de wagenbestuurders zijn verplicht, hij elke door Burgemeester en Wethouders aangewezen halteplaats hun tramrijtuig te doen stoppen, wanneer iemand tijdig to kennen geeft, dat hij aldaar wil in- of uitstappen. Art. 104. Degene, wien, omdat hij in kennelijk be- scbonlken of onreinen toestand verkeert, of omdat het aantal passagiers het door Bur gemeester en Wethouders toegestane aan tal overtreft, door den conducteur gelast wordt, bet trararijtuig te verlaten, is ver plicht onmiddellijk aan dien last gevolg te geven. Art. 105. Het is verboden zich tegen den conducteur te verzetten wanneer deze kinderlijke die ren of voorwerpen uit het rijtuig verwij dert Art. 106. Het is verboden het verzet to steunen van hen, die op grond van de beide voorgaande artikelen verplicht zijn om, hetzij zelf den tramwagen te verlaten, hetzij te gedongen dat de met hen zich in den tramwagen be vindende hinderlijke dieren of voorwerpen daaruit worden verwijderd. Art. 107. Het is verboden binnen in de gesloten tramwagens te rooken of er zich met een ibrandend© sigaar, sigaret of pijp in te bevinden, tenzij in afzonderlijke rookcom- partimenten, alsmede de wagens door spu wen te verontreinigen. Art. 108. Het is verboden op tram wage-3 te klim men, op de treeplanken te gaan staan of zioh aan de tramwagens vast te houden. Art. 109. Het is verboden op of tusschen de tram rails eenig voorwerp te werpen of neer te leggen, dat gevaar of hinder kan doen ont staan of het verkeer belemmeren kan, als mede, zonder daartoe bevoegd te zijn, een wissel tong te verzetten of vast te zetten. Art. 110. Het is verboden met rij- en voertuigen, motorrijtuigen en rijwielen door te rijden op plaatsen in dwarsstraten of bij bochten, waar haltsignalen, volgens een door Burge meester en Wethouders vast te stellen mo del, de nadering van een tramwagen aan kondigen. Art. "111. Het is verboden vlaggen, wimpels en an dere vofrwerpen zóó op te hangen of te plaatsen, dat zij in aanraiking komen met niet geïsoleerde, stroomvoerende geleidra den van het tramwegnet. Art. 112. Het is verboden op den openbaren weg met rij- of voertuigen te rijden, waarvan één of meer wielen voorzien zijn van een radkrans, geschikt om door de groef der tramrails te loopen. Art. 113. Het is den wagenbestuurders en den con ducteurs verboden op den openbaren weg dienst te doen zonder op zichtbare -rijzo het door Burgemeester en Wethouders be paalde onderscheidingsteeken te dragen. Art. 114. De conducteurs zijn verplicht de tramwa gens na afloop van eiken rit van binnen te bezichtigen en de door hen gevonden voorwerpen, zoo spoedig mogelijk en in ieder geval binnen 24 uur, aan den eige naar of aan het politiebureau te bezor gen. J /Art. 115, De bepalingen dezer afdeeling maken geen inbreuk op hetgeen ten opziohte van den interoommunalen tramdienst bij het Tram- weg-regiement-1902 bepaald is. Art. 116; De overtreding van art. 107 wordt ge straft met een geldboete van en hoogste ééngulden; die van de artt. 94, 99, 100 a en c, 102, 103, 108, 111, 112, 113 en 114 met een geldboete van ten hoogste drie gulden; die van. de artt. 87, 91, 92, 93, 96, 97, 98, 100b, en ^01 met een geldboete van ten hoogste vijf gulden; die van de artt. 90, 95, 104, 105 en 106 met een geld boete van ten hoogste tien gulden; die van art. 88 met een geldboete van ten hoog ste v ij f t i e n gulden en die van de artt. 89, 109 en 110 met een geldboete van ten hoogste vijfentwintiggulden. Art. 8. De artikelen 32 en 74 litt. d worden inge trokken. Art. 3. Het laatste lid van art. 81 wordt gelezen als volgt: ,,Dit artikel, is niet van toepassing op rijtuigen en locomotieven van stoomtrams en op motorwagens en bijwagens van elec- triscke trams." Art. 4. Uit artikel 63, eerste lid, vervalt artikel 32. Art 5. Art. 86 wordt gelezen als volgt: „De overtreding der artikelen 68, 73, litt. a, b en c, 75 litt. a en b, 76, 77, 78, 79, 82 en 83 wordt gestraft met een geldboete van ton hoogste drie gulden; die der ar tikelen 65, litt. a, 66, 67, litt. a, b en c, 70, 70a, 72, 74, litt. a, b en 0, 80, 81, litfc. a-, en 85 met een geldboete van ten hoogste vijf gulden; die van art. 71, litt. a en b, met een geldboete van ten hoogste tien gulden; die van art. 65, litt. b^ met een geldboete van ten hoogste v ij f t i e n gul- d e n en die van art. 81, litt. b, met een geldboete van ten hoogste v ij f en twin- t i g g u 1 d e n." Art. 6. De artikelen 105 tot en met 110 krijgen als nieuwe nummering: 117 tot en met 122. Art. 7. In art. 105 (117 nieuw) wordt „art. 104" vervangen door „art. 116"; m art. 107 (119 nieuw) wordt „art. 109 vervangen door „art. 121" en uit art. 109 (121 nieuw) ver vallen de artikelen 92 on 93. Art. 8. Deze verordening treedt in werking op den dag van opening van den electrischen tramdienst. Vastgesteld docr den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heidscommissie d.d. 6 Juni 1911, No. 24 27, in zijn openbare vergadering van den 15den Juni 1911. De Burgemeester, N. C. DE GIJ SELA-AR, De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens bericht van den 20/22sten Juni 1911, B. No. 837, (2de afd.) G. S. No. 26, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den J uli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 JuSi. In verband met een nieuwe regeling der gymnastieklessen aan de sobool aan de Heerenstraat is het niet langer mogelijk aan mej. C. R. Kak het gebruik van het gymnastieklokaal aan de Langebrug toe te staan des Vrijdagsmiddags voor de oefe ningen eener onder baar leiding staande club. B. en Ws. stellen daarom voor het lokaal aan de Pieterskerkgracht onder dezelfde voorwaarden voor mej. Kok beschikbaar te stellen. B. en Ws. stellen den Raad voor mej. A. Roeloffs op haar verzoek eervol ontslag te verleencn als onderwijzeres aan de 'ohool' 3de kl. No. 5 met ingang van 1 October a.s. Ter vervulling van de plaats wrike in September a.s. in de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs zal open zijn door de periodieke aftreding van <icn heer prof. dr. P. Zeeman Gz., worden aan bevolen: 1. Prof. dr. P. Zeeman Gz., en 2. Prof. dr. W. de Sitter. Voor het eerste toelatings-examen voor de H. B.-S. voor Meisjes alhier, waren in geschreven 20 c-andidaten, van wie er 17 opkwamen. Toegelaten werden tot de 1ste klasse 15 candidaten; afgewezen werden er twee. Aan de Middelbare School voor Han del en Administratie te 's-Gravenhage zijn o.a. bevorderd van de tweede naar de derde klasse van de H. B.-S. 3-j. cursus J. v. Buttingha Wichers, te Leiden; van de eerste klasse der 2-jarige Handelsschool naar /de tweede klasse: H. C. Ives, mej. M. Marsman, D. H. Meyncn en A. J. F. v. d. Vlugt, van Leiden. De heer A. J. de Lange, hoofd' der Chr. School aan de Pasteurstraat alhier, hoopt den 16den Aug. a. s. te herdenken, dat hij vijf en twintig jaren geleden hoofd werd' eener Chr. School alhier, nl. van de school aan de Middelstegracht. Wij herinneren er aan, dat de twintig ste jaarvergadering van den Ned. Slagers- bond alhier op 19 en 20 Juli a. s. in Zo- me rzorg" zal worden gehouden. Een ge ïllustreerd e feestgids geeft omtrent die ver gadering en de daarmede in verband staan de festiviteiten bijzonderheden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis ternamiddag te Haren Paleize te Soestdijk 't jaarlijkseh tuinfeest gegeven, dat als naar gewoonte druk bezocht is geworden. Tegen drie uren kwamen de ruim 300 gasten bij een omjer het hooge geboomte achter het Paleis. Tot de genoodigden behoorden ö'e hoofd- en subalterne-officieren uot de gar nizoenen Utrecht en Amersfoort, de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, leden van Ged. Staten, van Pro vinciale Staten, burgemeesters der gewes telijke geraeente.D, leden van de rechter lijke macht van den Centralen Raad van Beroep, van den Centralen Gezond heidsraad en tal van andere autoritei ten en particulieren, onder wie zeer velen met hun dames. Ruim 3 uren versoheen de Koningin-Moeder met Haar gevolg te mid den Harer gasten. Minzaam onderhield H. M. zich met verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en hun dames. Aan verschillende buffetten konden de gasten ververschingen gebruiken. De ataf- muziek van het 7de regiment infanterie uit Amsterdam, kapelmeester Zaag mans, luis terde het feest op. Tegen 5 uren trok H. M. zich in het Paleis terug, en kort daarna keerden de gasten in equipages en auto's huiswaarts. Op zes-en-zestig-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gepens. gene- raal-majoor der artillerie, de heer P. C de Wilde. Het Hof zal ingevolge de bevelen van H. M. do Koningin^ met ingang van heden, een lichte rouw aannemen voor den tijd van tien dagen, wegens het overlijden van H. M. de Koningin-weduwe van Portugal, Prinses van Savöye; voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van H. K. H; Grootvorstin-weduwe Alexandra Joséfowna van Rusland. H. M. de Koningin zal Vrijdag 21 Juli ten Paleize Het Loo in audiëntie ontvan gen den heer Ismaël Monte, tot overhandi ging van zijn geloofsbrieven als gezant van Bolivia bij Hr. Ms. Hof. Des avonds van denzelfden dag zal H. M. gehoor verleenen aan den heen Fhya Akha- ra, ter aanbieding van zijn geloofsbrieven als gezant van Z. M. den Koning van Siam hier te lande en tot overhandiging van. den terugroepingsbnef van den vorigen Siamee- schen gezant. Voorts is de heer Akhara belast met de overhandiging aan H. M. van een eigen handig schrijven van den tegenwoordigen Koning van Siam, waarbij Z. M. kennis geeft van het overlijden van koning Tsjoe- lalongkorn en van Zr. Ms. troonbestijging. Ter eere van de bekendmaking der troons beklimming geeft H. M. een gala-maaltijd ten Paleize. Aan dr. J. Gunnink is eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Kampen, daar hij naar de overtuiging der curatoren niet de positief- christelijke beginselen in zijn onderwijs deed uitkomen. In zijn plaats is benoemd de heer B. Ebe ling, thans tijdelijk werkzaam aan het Wil lem Lodewijk-Gymnasium te Groningen, die met ingang van 1 September a. s. het on derwijs van dr. Gunnink zal overnemen. De heer Gunnink ontving een benoeming aan de gem. H B. school te Schiedam en een aan de Rijks H. B. S. te Leeuwarden. („Rott.") Naar men uit Hengelo mela't, is de heer J. van Alphen, oud-iid van de Tweede Kamer, sedert eenige dagen ernstig onge steld. Volgens de „Zutph. Crt." zal mej doctoranda Annie Zernike, de eerste vrou welijke predikant, 30 Juli in de Doopsge zinde kerk te Zutphen voor de eerste maal optreden. ALPHEN. Tot herstel zijner gezondheid is de burgemeester voor een maand naar het buitenland vertrokken. BODEGRAVEN. A. Breekland, N. Eike- lenboom en J. Brunt, leerlingen van de gemeenteschool voor m. u. 1. o. alhier, zijn geslaagd voor het toelatingsexamen voor de H. B.-S. te Gouda. HAARLEMMERMEER. Na een gehouden ondershandsche aanbesteding door het kerk bestuur der Ned.-Herv. Kerk te Nieuw .Ven nep is het bouwen van een kostershuis met vergaderlokaal en een bergplaats voor rij wielen van kerkbezoekers opgedragen aan den heer L. Stan9, te Burgervecn. Voor heb toelatingsexamen van de H. B.-S. 5-jarige cursus te. Haarlem slaagden o.a- d-o leerlingen H. Nanninga en P. M. van 't Lint, te Hoofddorp. HAZERSWOUDE. De Vereeniging „Trouw Schoolbezoek" heeft besloten op 8 Augustus a.s. een uitstapje te maken naar Dordrecht mot de leerlingen der openbare school op het Dorp, die niet meer dan vijf schooltijden verzuimd hebben gedurende het verloopsn schooljaar. HILLEGOM. Bij de politie werd door een •winkelierster aan de Hoofdstraat alhier ge deponeerd een vermoedelijk valsehe rijksdaal der, dragende de beeltenis van wijlen Z. M. Koning Willem III, voorzien van rand schrift in het jaartal 1S73. Het geldstuk is min of meer loodkleurig en vijf gram lich ter dan een gangbare rijksdaalder. KATWIJK AAN DEN RIJN. De A.-R. Kies vereeniging was gisteravond andermaal in algemeene vergadering bijeen, ter bespre king harer houding hij do a.s. herstemmin gen. Medegedeeld werd, dat Katwijk-aan.Zce de candidaten Kruyt, Van dar Perk en Sclio- nevoid bleef handhaven en dat, wanneer Kat- wijk aan den Rijn deze niet overnam, het comité Katwijk aan den Rijn zou loslaten. Waar dit gelijk stond met alle zetels voor Katwijk-aan.Zee, besloot de vergade ring nood-gedwongen do candidatuur Vaa Klaveren te laton vallen en zijn als gevolg van dit besluit de gemeenschappelijke candi daten van hot comité en de Kiesverccniging bovengenoemde heeren. Hierdoor hoopte men dat Katwijk aan den Rijn twee zetels zal verkrijgesn en in ieder geval den zetel, tot dusver door den heer Wassenaar ingenomen, zalbehouden: KATWIJK-AAN..ZEE. De heer A. van Leeuwen, alhier, is door aankoop eigenaar geworden van twee villatjes in „Duinoord", van den heer J. Christaanse, aannemer te Leiden. LISSB. Gisteravond vergaderde de afd. I/isse van het II B.-G. in het café Ruigrok van der Wervc, hoofdzakelijk voor handels besprekingen. Voorts was een schrijven in gekomen van de heeren II. Bader en A'. de Mooy Jr., houdende de mededeeling dat zij mot hun benoeming als dirocteur van de te houdon droge veilingen accoord gaan. LISSE. Gisteravond werd in hotel „De Witte Zwaan" een haverveiling gehouden, waarvoor veol belangstelling was. Wij no teerden als volgt: No. 1, een perceel haver op den Roversbroekerdijk van af den Poel molen tot- Hoefslag 25, f 42 J. Clements to Do Kaag.-No. 2, oen dito, van af Hoef slag 25 tot do Brug, f 42, Jac.. Groen in 't Woud, te Do Kaag. No. 3- een dito van af de Brug tot Hoefslag 35, f 57, T. van der Wallo, te Sassenhcim. No. 4, een dito van af B. de Vos tot Hoefslag 43, f 53 Alb. do Vos, to Lïsso. No. 5, een dito, van af Hoefslag 43 tot do Greveling, f 74, A. do Graaf to Lissorbroek. No. 6, een perceel riet- langs do Ringvaart van af de Greveling tot do machine, f 12, Juo. Groen in 'tWoud. No. 7, oon dito, van af de machine tot de Poolmolen f 14, P. Sluys te Hillegom. No. 8, De nasnee van do Kruishoorn f 35 op. gehouden. No. 9, een perceel haver, groot 2 H.A., f 303, J. Grisnicht te Lisserbroek. No. 10, een dito, groot 2 H.A., f 365 J. van Noort to Lisse. No. 11, een dito, groot 450 11.R., f 94, Gebroeders Jungerius te Rijnsburg. NOORDWIJKERIlOUT. Zondag 23 Juni a.s. wordt in de R.-Tv. kerk, a.lhicr, het feest gevierd van voortdurende aanbidding. De Korklaan wordt daartoe toepasselijk ver sierd en 's avonds is cr buiten plechtige pro cessie. OEGSTGEEST. Gisteravond was het ter rein vóór „Rhyngcest" door lampions van verschillende vorm keurig verlicht, wat on der het statig geboomte een heerlijk effect maakte. Ons muziekgezelschap „Crescendo" gaf er een concert, dat stellig zeer in den geest van de bewoners der inrichting viel, want na elk nummer klonk er een krachtig applaus. Het spreekt vanzelf, dat een talrijk publiek zich langs den straatweg bewoog om mee te genieten van de schoonc muziek. Jammer was het, dat het jongere volkje tij dens do uitvoering van een nummer niet al tijd even rustig was. Wij vermelden dit in de hoop, dat het voor een volgend maal zal helpen. Tegen tien uren eindigde liet conocrt. TER.AAR. Onder leiding van den heer J. A. Koeleman, voorzitter, werd een ver gadering belegd voor leden van den Augur- lcenbond. Voornamelijk is deze vergadering gehouden ter voorziening van vacature van een bestuurslid cn twee leden der commissie van controle wegens bedanken. Uit de gehouden stemming bleek, dat zijn gekozen de heer G. Eskcs als bestuurslid

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1