IK 15762 Dinsdag IX Juli. A° 1911. gourant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. BERICHT. FEUILLETON. De liefde overwon. LEIDSCH DAGrBLAD PRIJS DEB ADYERTENTIENj Yen 16 regel» /L06. Iedere regel meer /0.17J. Broetere letter» neer plaatsruimte. - Kleine adrertentiën Tan 80 woorden 40 Oentseontanti elk tiental woorden meer 10 Cents. - Yoor bet Inoaieeeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden 1 1 f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. tgühsie/i&o v? er.L fclig, sf ,111» In dit v en verschijnende Nummer komen voor: 15 prachtige foto's, in verband met het bezoek van President Fallières aan ons land, waaronder een zeldzame opname bij avond van de Koninklijke loge op het Tour- jKwiyeld' te 's Hage, tijdens de taptoe. De Europeesche Rondvlucht. Twee vlie gers steken het Kanaal over. De Athletische Wedstrijden te Rotter dam. Nederland-België. Het bezoek van H. M. de Koningin Wilhel- mina met den President a'er Fransche Re publiek aan het Concours-Hippique op Hout rust te 's- Gravenhage, met 7 goed geslaagde foto's. Voorts tal van andere foto's, als: Een niet alledaagsche Begrafenisplech tigheid. Moderne Reclame te Rotterdam. Do Amsterdamsohe Post. Een natuurverschijnsel in Buenos-Aires. Ten slotte Portretten van bekende land genooten, boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X, het Kindernummer ,,Ons Prinsesje" en heb begin van den nieuwen roman, getiteld: „Zijn eed getrouw", door Beatrice Walsh. 0 Onder ge teekende fwonende !W"6iischt ïicK te abonneeren op het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs {van 81/* cents thuis bezorgd. Leiden, II Juli. Geslaagd is voor stenographic de jon geheer L. J. Bulthuis, van Oegstgeest, leerling der Chr. School aan het Noordein de alhier. Mej. O. Bijlsma, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Ohr. School te ZoetermeerZegwaard, in de plaats van mej. C. Diamant, die met ingang van 1 Sept. is benoemd te Delft. Wethouder Simons deelde in de giste ren geibouden zitting van den Haagsohen Raad mede, dat het totaal-cijfer van het (kohier der Inkomstenbelasting voor 1911 be draagt f 3,610,741.50. Nu is voor 1911 te voorzien in f 2,150,000. Op dien grond is door B. en Ws. het verhoudingscijfer be paald op 0.63, zaodat de laagste inkomens zullen betalen pCb. en de hoogste 2.46 pCt. van hun zuiver inkomen. Nog deelde hij mede ten aanzien van eventueele verlaging van de personeele be lasting, dat hij daartoe een voorstel bij B. en Ws. heeft ingediend om voor 1912 het totaal aantel opcenten van 130 terug te te brengen op 110. De Raad benoemde tot onderwijzeres mej. P. Samson, te Bleiswijk. H. M. de Koningin heeft f 100 ge schonken voor de renumeratiekas van de Haagsche politie. Na lange beraadslagingen is de gemeen teraad van Rotterdam gisteravond tegen halftwaalf tot een besluit ge(komen inza&e het bosoh- en parkplan aldaar. Van de amendementen was alleen dat van den heer Nolst Trenité overgebleven; de andere waren ingetrokken of vervallen. Nadat de Raad besloten had eerst over het amendement te stemmen, werd tot stem ming overgegaan en het amendement met 21 tegen 15 stemmen aangenomen. Aldus is besloten: lo. B. en Ws te machtigen tot het aan vragen van een onteigeningsvoorstel voor bedoelden grond, ten einde a. het terrein, gelegen tusschen Schielands boezem en het Platwater, alsmede dat gedeelte langs de Noordzijde van dat water tot op een aange geven lijn te bestemmen voor grondberging en aanleg van park en liosch, overeenkomstig 't voorstel van B. en Ws. b. het overige ge deelte te bestemmen voor grondberging met uitbreiding van park- en bosdhaanleg, hetzij voor stadsuitbreiding op andere wijze. 2o. B. en Ws. uit te noodigen een onder zoek in te stellen naar de uitvoerbaarheid der denkbeelden, door de heeren Burkens en Verheul ontwikkeld voor boGch- en park- aanleg in het Noordwesten der gemeente met verbindingen naar het Oosten. Voor het examen M. U. L. O. is ge slaagd (dip.-A.)-de heer P. Kuyk, te Hille- gom. Mej. C. W. M. Hoogervorst^ te Hille- gom, is geslaagd voor het einddiploma^ piano-onderwijzere3 van het Koninklijk Conservatorium van Muziek te s-Graven- hage. Zondagavond is Z. K. H. Prins Hen drik, vergezeld van zijn adjudant majoor O. E. van Such telen van de Haero p_r D-trein, die om 10.30 te Apeldoorn stopte uitsluitend om Z. H. op te nemen, voor een vierdaagsche reis naar Mecklenburg ver- trotkken. Beroepen is bij de Doopsgez. Gem. te Warga ds. De Stoppelaar, te Graftdijk. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Dirksland ds. H. H. van Ameide, te Hille- gom. Gistermiddag werd, evenals vorige jaren, bij het Sohaepman-monument te Rij- senburg, door een aantal vrienden en ver eerders van wijlen den grooten „Doctor", een krans neergelegd, als hulde aan zijn nagedachtenis. Prof. Beijsens sprak daarbij een kort woord. („Ctr.") De beide predikanten de heeren S. Datema, van Delfshaven, en G. H. A. van de Vegte, van Urk, zijn uit Lerwich, al waar zij onder de Hollandsohe visschers hebben gearbeid, behouden in het vader land teruggekeerd. Gisternamiddag te halfvijf heeft de minister van oorlog Colijn onverwachts een bezoek gebracht aan de kazerne Oranje- Nassau te 's-Gravenhage, ten einde de lig ging en voeding daar van de militairen na te gaan. De „Sts.-Ort." bevat de statuten van den coöperatieven bakkersaTtikelen-handel „Luctor et Emergo," te Oudewetering, gem. Alkemade. Te Haarlem is plotseling overleden de heer F. M. baron van Lijnden, a.-T„ lid van den Raad. Zaterdagmiddag maakte hij nog zijn ge wonen rijtoer te paard, 's avonds gebruikte hij het middagmaal bij een van zijn familie leden en bij zijn naar-h'uis-gaan overviel hem de dood in het Florapark. Daar vond een diacones hem geleund tegen het stand beeld van Frans Hals. Toegeschoten hulp mocht niet meer baten; de dood was reeds ingetreden. De Raad van Zutphen- heeft tot ge meente-secretaris benoemd mr. dr. G. van Leyden, commies-redacteur ter gemeente secretarie te Zwolle. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal Woensdag 12 Juli a. s. niet plaats hebben; die van den Minister van Financiën niet op Donderdag 13 Juli en die van den Minister van Marine niet op Vrijdag 14 Juli. HAARLEMMERMEER. Reeds ongeveer een jaar geleden weTd door de afd. Haar lemmermeer van den Protestantenbond een terrein aangekocht om daarop met be hulp der Doopsgezinde Gemeenten te Haar lem en te Amsterdam een kerkgebouw te stichten. Tot nog toe is van de stichting niet veel gekomen, en ligt het terrein nog steeds onbebouwd. Thans heeft evenwel de Doopsgezinde Gemeente h'et terrein over genomen, tn zal daarop een kerkgebouw stichten, ter beschikking van den Protestan tenbond, onder bindende bepalingen even wel, betreffende het vervullen van predik beurten door Doopsgezinde predikanten Naar wij vermoeden, zal de zaak nu spoe dig haar beslag krijgen. KATWIJK-AA.N-ZEE. Aan de stemming voor den gemeenteraad werd o.m. deelgeno men door iemand wiens naam niet op alle kiezerslijsten voorkwam. Sommigen meen den daarom, dat de stemming niet wettig was en derhalve vernietigd verklaard zou worden. Van bevoegde zijde vernemen wij even wel, dat hiervan geen sprake is, aangezien die persoon wel op de officieele kiezerslijst voorkwam en deze dus in orde was. De van ouds bekende Katwijksche Boek- en Kantoorhandel wordt hedenavond geopend in het nieuwe pand naast het oude. Wcinneer men den nieuwen winkel vergelijkt met den ouden, valt deze vergelijking zeer in het voordeel van den eersten uit. De heer De Best heeft hierin getoond met zijn tijd te willen meegaan. Geslaagd is voor de tweede klasse der H. B.-S. te Nijmegen Adr. Oosterlee, leer ling der Chr, School roor M. U. L, O. alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schreven wij een vorig maal, dat tijdens het concert, gegeven door ons muziekgezelschap, een voorbeeldelooze orde h'eerschte, gisteravond dreigde de orde in den aanvang verstoord te worden door eenige opgeschoten ben gels. Dank het tactval optreden der politie, mislukten echter deze pogingen, waardoor het belangstellend publiek van de goedo muziek kon genieten. LISSE. Met ingang van 16 Juli a. s. is a' den brief- en telegrambesteller M. M. Bolluyt, thans met verlof m Siaux Centra (Iowa) M. S. A. op zijn verzoek als zooda nig eervol ontslag verleend. NOORDWIJK. Onze onbezoldigde ge meente-veldwachter J. D. Reith is benoemd tot agent van politie te Haarlem. Morgen (Woensdag) zal voor de eerste maal in dit seizoen de bloembollenbeurs van H. B.-G. in café „Flora" alhier gehouden worden. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Van den heer W. van Beelen, alhier kwamen gisteren te IJmuiden twee vischersvaartuigen binnen met een gezamenlijke vangst van 40 last haring. VOORHOUT. Twee twaalfjarige meisjes, wandelend op de Teylingeiiaan, werden door een automobiel gevolgd en vervolgd, in dien zin, dat als zij zich aan de eeno zijde van den weg in veiligheid brachten, ook de auto daarheen stuurde. De autobestuurder wilde een der kinderen mede naar Amster dam nemen, wat het afsloeg. Toen andere personen naderden, verwijderde de bestuur der, die blijkbaar geen goede bedoelingen had, zich ijlings. Van twee jongelingen, die aan het stoeien waren, had een het ongeluk zijn been te breken, terwijl een jongetje van negen jaren van een fiets viel en zijn lin kerarm brak. WARMOND. Het mond- ên klauwzeer is bijna geweken. Het meeste vee is door den districts-veoarts gezond verklaard. Op een veehouder na, heeft zich het mond- en klauwzeer bij alle veehouders, onder het vee voorgedaan. Totaal werden 77 aangiften ge daan. Aan de ziekte zijn gestorven 10 stuks; 12 noodslaohtingen hadden er plaats. Onder varkens heeft de ziekte wel het ergste go- (beerscht; een honderdtal zijn gestorven (meest biggen). Van den veehouder J. B. M. is gisteren weder een kalf gestorven, gevolg van mond en klauwzeer. Op advies van den plaatsverv. districtsveearts werd het vleesch onbruik baar verklaard, en begraven. ZEVENHOVEN. De heer D. Verkuil heeft als lid van den Gemeenteraad be dankt. De nieuwgebouwde pastorie der Geref. Kerk is thans tot woning in gebruik geno men door ds. Z. Hoek ZEGWAARD—ZOETERMEER. Gister middag omstreeks vijf uren brak er brand uit midden in de kom der gemeente, in een sdbuur achter het buis van den sohoen- makcr V. Spuiten, waren dirc aanwezig waardoor de belendende woonhuizen ge spaard konden blijven. De schuur brandde geheel uit. Êen hit, een varken en kippen konden nog gered worden. Oorzaak onbe kend verzekering dekt de schade-. Voorzien van 134 handteekeningen is aan den Raad dezer gemeenten 'n adres verzonden, waarin verzocht wordt te willen voorzien in de behoefte aan goed drinkwa ter. Onze afdceling van ,,Het Groene Kruis" is in het bezit van twee lighallen. Thans is besloten tot het laten maken van nog drie draaibare ligtenten. Bij openbare aanbesteding is de levering opgedragen aan den aannemer L. Lengkeek, alhier. Onderwijzers en onderwijzeressen in het arrond. Alkeiuade. In „Zomerzorg" werd gisteren dc tiende jaarlijkscho vergadering gehouden van on derwijzers en onderwijzeressen in het ar-, rondissoment Alkemade. De voorzitter, mr. S. A. d'Engelbronner,- opende deze goed bezochte bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, waarna hij o.a. het volgende zei: „Een aantal nieuwe ge zichten zien we hier, een bewijs, dat ona arrondissement chronisch lijdt aan veel mu taties, want ook in de voorgaande jaren was dat zoo. Daardoor wordt de taak van den onderwijzer niet licht, want liet kan niet anders of do voortgang van het onder-: wijs moet schade lijden bij zoo voortdurende personeelswisseling. "We hopen echter, dat ijverige, jeugdige krachten in staat zullen zijn veel Van het geleden verlies tp ver goeden. Belangrijke gebeurtenissen hebben in het afgeloopen jaar voor ons volksonderwijs niet plaats gegrepen. Eén omstandigheid dient eohter niet geheel onbesproken. In Augustus van het vorige jaar werd te Maas tricht het Taal- en Letterkundig Congres gehouden. Daarmede verbonden was een ten toonstelling van zang- en muziekuitgaven, georganiseerd door de Vereeniging tor ver betering van den Volkszang. Daar viel ons medelid G. C. Weeren de eer te beurt» een bekroning te ontvangen voor zijn Liederbun del. Een andero voldoening is het zeker voor hem, dat de vierde druk van dien bundel ter perse is, terwijl in de derde plaats in het bundeltje van 20 liederen, gekozen door hot „Comité voor éénheid in den Volke zang" twee liederen uit zijn „Liedcrkeur" een plaats hebben gekregen. Van harte wenschen wij hem geluk met dat driedubbel succes." Hierna werd overgegaan tot het behan delen der agenda. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening en verantwoording sloot met een bedrag van f 155.1772» tcr- w;ijl er f 108.55 in kas was. Tot bestuursleden werden gekozen dc heer H. de Boer, hoofd eener bijzondere school te Woubrugge, mej. M. C- Brunings onder wijzeres aan de openbare school te Noord wijk, en P. Merkx, onderwijzer aan een bijzondere school te Lisse. Nu kreeg de heer Jan Ligthart het woord tot het houden van zijn voordracht over Con centratie. Hij zeide, dat hij Zaterdag in dezelfde zaal over hetzelfde onderwerp het woord had gevoerd en dat het hem genoegen deed juist in deze bijeenkomst een derge- lijk onderwijs te behandelen. Immers, hier zijn onderwijzers van allerlei richting te zamen. Hier isgeen strijd van openbaar tegen bijzonder onderwijs, van Bond tegen Genootschap, van klasse-onderwijzers tegen hoofden! „Er is mij wel eens gevraagd," zei de spreker, 7,is concentratie wel toe té passen in dorpsscholen? Mijn antwoord daar op is geweest, dat juist in die scholen do concentratie door mij bedoeld, het best tot haar recht kan komen. Immers daar is hof 89) zy weifelde «enige seconden. Zy had ge meend, dat hy slechts een klein ritje wilde maken om eens te probeeren hoe het ging Maar nu begreep zy, dat hy een flinken rit wilde doen. Zou zy dat kunnen doen, nu zy in jaren niet gereden had, en dan nog wel op een voor haar geheel vreemd paard? Zy zag, dat Tauern baar scherp aankeek, ▼ol spanning wat zy doen zou. Dacht hy, dat zy bang was? Hot volgende oogenblik zat zy reeds in het zadel. Byna geen gebruik hadzy vanzyn steun gemaakt. En terwyi de graaf zyn paard besteeg, streelde zy zacht den glanzenden hals van haar vos; haar vos, waut zy wist, dat dit een geschenk v^n Tauern was en dat het dier haar toobehoorde, zonder dat hy daarvan een woord had gezegd. Dus naast alles, wat zy van hem gekregen had, ook nu oog dit geschenk I Met een korten ruk aan den teugel had Tauern zyn paard ln beweging gebracht en dadeiyk volgde Edela's vos hem. De twee paarden hadden blykbaar al veel samen ge reden en Edela had geen moeite met haar paard. Naast elkaar draafden de paarden en kaarsrecht, de lippen vast op elkaar gedrukt, reed Edela voort. Ook Tauern sprak niet. Hy liet zyn paard langzaam gaan, als wilde hy haar gelegenheid geven aan de beweging te gewennen. Edela gevoelde echter, dat hy haar onophoudelyk en scherp gadesloeg. Wilde hy zien of zy voor een gravin Tauern vol doenden indruk maakte te paard, of haar houding aan da eischen voldeed? Zy scheen zichzelf nu een slavin, die op de markt aan den kooper wordt vertoond. De slavenhandelaar keurde haarl By die gedachte vloog het bloed haar naar het hoofd. Weer rukte da graaf aan zyn teugel on bracht zyn paard in draf, welk voorbeeld terstond door den goudvos gevolgd werd. Voort ging het de lange straat af. Tauern zag hoe rechtop Edela zat, hoe krampachtig zy den teugel hield. Alles aan haar sprak van verlangen om haar vos tot staan te brengen of om hem in vliegenden galop te doen voortstormen, opdat tooh maar eon einde zou komen aan dat pijnlijk zwijgen en dat sty f ryden naaat elkander. Tauern lachte even. Hy bracht zyn paard nog dichter naast het hare en vroeg: „Loopt de vos goed? Rydt hy aangenaam Edela draaide haar hoofd langzaam naar hem toe. Moest zy hem nu bedanken? Haar lippen trilden. „Hy ia goed, hy loopt goed," zei ze. „Hy verstaat de kunst zich aan te passen, byna zoo goed als jy, Edela. Myn eigen zwarte was niet zoo gemakkeiyk, eerst. Ik heb hem meer dan eens aan zyn bek bloedend moeten trekken vóór hy gewillig werd." Hy lachte en het paard scheen wel te ver staan wat zyn ruiter zei. „Het arme dier I" riep Edela, zonder naar de eigenlyke bedoeÜDg van zyn woorden te zoeken. Tauern boog zich naar haar toe. „Hadt je liever gewild, dat ik had moeten buigen voor hem, gevallen was en myn nek had gebroken?" Zy boog zich ook, als viel er een last op haar schouders. „Ik geloof, dat je zeer ruw kunt zyn," zei ze zacht. „Ruw?" Hy zwaaide met de ryzweep in de lucht. „Dat is zelden do moeite waard. Maar wat van my is, dat eisch ik, dat zich voor myn wil buigt." Hy liet zyn paard een ryweg ingaan naar het boscb, dat achter Halensoe begint. Weer volgde de vos hem gewillig. Even ging het nog langs een straatweg, maar toen reed Tauern een boschpad op. Het was een heeriyke morgen. De kof-lte van den nacht hing nog in het stille woud. Van de vochtige boomen vielen zacht dauw droppen neer, tikkend op den grond op de dorre blaren. Ook op de beide rijdenden violen de droppen en iederen keer als Edela een koelen droppel op rfch voelde vallen, was het haar als hoorde zy een atem roepen; „ODtwaak 1 Ontwaak I" Onrustig ging haar borat op en neer en plotseling rukte zy met alle macht aan den teugel. Zy boog zich over den hals van haar paard en het dier begon terstond te rennen op haar zachte aansporing. Zy merkte, dat Tauern even achterbleef. Zy hoorde hem roepon, maar zy dacht aan niets dan voort te jagen. Voort, voort wilde zy, onverschillig waarheen. .Steeds hoorde zy de stem, die straks „ontwaak 1" had geroepen: „Voort ln volle vryheidl" Was zy toch vryi Edela wist niet meer precies wat zy deed. Zy boog zich weer over den hals van het paard en sloeg haar armen daar omheen, haar ge zicht in zyo manen drukkend. „Vooruit, vooruit 1 Draag my weg, breng my weg!" En als wilde het dier aan haar verlaugen voldoen, zoo rende het voort. Zyn hoeven raakten nauweiyki den grond. En Edela liet zich voortdragen, waarheen het paard wilde. Met gesloten oogen hield zy zich ln het zadel. Zy dacht niet meer gere geld; slechts één kreet hoorde zy steeds weer „Kon ik toch wegkomen I Was Ik toch vry 1" Dat achter haar het andere paard aankwam, steeds nader en nader, daarvan bemerkte zy niets. Eerst toen zy luid paardegetrappel en gehinnik vlak achter zich hoorde, deed zy haar oogen weer open. Maar zy keek niet om recht voor zich keek zy naar het heldere zonne licht, naar het groen en de boomen. Daar werd een vaste hand op de hare ge legd, haar tougel werd gegrepen en de beide paarden werden met één ruk toe etaan gebracht. „Hadt je zin om te rennen?" vroeg hy luchtig. „Op den Tauernburg zal het je aan gelegenheid daartoe niat ontbreken. Daar zyn groote vlakten, bosschen on wildernis zooveel als je wilt. Er zyn ook kloven en afgronden, Al« men wil, kan men er gemakkeiyk den nek breken. Maar als je dat overkwam, zou het jammer zyn," Als brandend vuur voelde zy zyn blikken op haar gericht. Zy keek hem echter niet aan. Nog steeds staarde zy recht vooruit. Zy waren nu op een open plek gekomen, vlak by oen der meren. Hoeriyk was hot schouw spel van het watervlak, dat ln de morgenzon lag te spiegelen. Tauern sprong uit het zadel. „Hot is hier een fraaie plek om even uit te rusten. Kom ook eren van je paard, Edela 1" Hy etak haar zyn hand toe om haar to helpen. Maar met beide handen weerde zy hem af. „Laat myi Laat myl" Tauorn keok Edela aan en lachte zacht. Plotseling had hy haar met beide armen om vat, hief hy haar op van haar paard, hield haar een oogenblik hoog in de lucht metayu yzeren spierkracht en lachte toen weer. „Daartegen helpt geen afweren!' Toen zette hy baar zacht op den grond en deed een stap terug. Edela's wangen werden weer hoogrood en toornig flikkerden haar oogen. ZJn oogon drukten echter niets dan lachende bewonde ring uit. „Dat staat Jo good, zoo'n beekje driftige boosheii. Ik heb altyd meer van fiere drift ge houden dan van zachte tegemoetkoming!" Edela ademde zwaar. Zy kon het niot ver dragen, dat hy haar zoo aanzag. „Laat ons verder rudon I" zei zo kortaf. Hy scheen niet te hooren wat ze zei, bond de paarden aan een boom vast en wees haar een ouden boomstam, om op te gaan zitten een stam, die ean don kant van d*n weg lag. „Kyk eens! Men hooit hier al een zi'plaats voor ons gereed gemaakt. Cf vindt je het weeke mos poëtischer om op te zitten?" „Waarom speel je zoo met my?" riep zU en week terug. „Schtfflt hot je een spel toe?" „Ja. Want jé hobt my niet lief „Ik heb je niet liol? Weet je dat opeens zoo beslist?" Zy wa9 plotseling verbleekt, maar zy wist niet waarom. Toen sprak zy het uit, wat zy al zoo vaak, zoo heel vaak in stilte gezegd had. „Ik begryp hot niet. Ik begrijp niet waar om je nu juist my als je vrouw hebt uit gekozen (Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1