Geen dienstboden noodig. De Elbetunnel ie Hamburg. Leopold, en hij vouwde zijn handen tot ge bed, ,,nmar aap, God, Wiens werktuig gij geweest zijt." Leopodd en Virginia zijn een gelukkig echtpaar geworden. Bij hen in huis woont een man, dien zij liefhebben als een broeder en in wien nie mand den bedelaar der straat zou herken nen. En de Louisville-Ne w s"verkondigde na eem'ge maanden, dat tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld waren door het Gerechtshof John Gerard Dalhie en Victor Herman Spigler, de twee schurken, die den heer Leopold op den avond van den 15den Juli 190... hadden aangerand en met het doel om hem van liet leven te be- rooven, vastgebonden op de spoorlijn, waarlangs de sneltrein moest passeeren. De schurken zijn dus voor hun leven on schadelijk gemaakt en opnieuw is bewezen, hoe God een goede daad nimmer onbeloond laat. Een dame, die een tijdlang in Amerika was, schïeef over de ervaringen en indruk ken, welke zij er opdeed. Ik logeerde daar, schrijft zij, bij' families uit den middenstand, van wie sommige ver diepingen bewoonden, anderen een eigen, ruim huis bezaten, maar die het allen zon der dienstboden stelden. Al die huizen waren voorzien van de ge makken van de tegenwoordige groote ste den: gas, electrisch licht, waterleiding, cen trale verwarming, telefoon, enz. Ik begon met te logeeren in .een van de groote steden. Mijn gastvrouw was een Amerikaansche, mijn, gastheer een gewezen Hollander; de kinderen, geboren en opge voed in Amerika, waren geheel „verameri- kaanscht." Wat een Hollandsehe heel sterk opvalt in Amerikaansche huishoudingen, is het van-zelf sprekende, dat de echtgenooten en de zoons des huizes even goed „het huis houden doen" als de vrouwelijke leden van de familie. 's Morgens was ieder lid van het gezin betrekkelijk vroeg bij de hand. Terwijl de vrouw des huizes voor het ontbijt zorgde, dat uitvoeriger" is dan een Hollandsch ont bijt, -nam de heer des huizes het brood, de melk, het ijs voor de ijskast (die de plaats van een kelder innam), de vruchten, de post, enz. in ontvangst. De zoon des huizes poetste, met gummihand&choenen aan, de schoenen van de dames. De heeren laten hun schoenen op straat poetsen door schoen poetsers of in automatische schoenpoetse- rijen. Na afloop van het ontbijt verdwenen de heeren naar hun zaken en deden wij, da mes, het huishoudenontbijt opruimen, slaapkamers doen, stof afnemen, enz. Op de vloeren lagen zeilen met karpetten. Amerikaansche vegers zorgden er voor, dat je niet op je knieën behoefde te kruipen, als je veegde. Om te dweilen h'adt je ook toestellen, waardoor je met je handen geen yuile dweil behoefde aan te raken. Die yoorwerpen zijn natuurlijk evengoed hier in Holland bekend. Evenwel, of je er zoo goed mee ,,in de hoekjes" kunt komen als met de klassieke Hollandsehe manier van vegen en 'dweilen, betwijfel ik. Na afloop van die werkjes gingen wij er op uit om inkoopen voor het diner te doen, dat zoowat tussohen twaalf en twee uren viel. Het gewone menu was soep, vleesch, groenten, aardappelen en dessert. De sla gerswinkels waren groot en ruim voorzien. Je zocht uit en wees aan en werd vlug be diend. Dan om aardappelen en groenten. Behalve versche groenten en groenten in flesschen of blikken, kan je ook klaarge maakte groenten koopen, die je maar even hebt op te stoven. Ik heb me er nooit aan gewaagd. Met gummihandschoenen aan schilde ik aardappelen, maakte de groenten schoon, enz. In het begin bevorderden die hand schoenen de handigheid niet, maar dat went heel gauw. Er werd op het gasfornuis Weldra 7,a\ deze tunnel voor het verkeer worden opengesteld. De tunnel, welke uit twee groote gewelven, elk van zes M. door snede, voor elke verkeersrichting één, her staat, brengt de verbinding tot stand tus- schen Hamburg en Steinwarder, is 45,0 M. lang en wordt electrisch verlicht. Voor voet-, gangen zijn de trottoirs bestemd; voor rij- gekookt, waarop naai* verkiezing een oven kan bevestigd' worden. Zulke gasfornuizen nemen heel wemig plaats in. Ter eere van mijn gastheer kookten mijn gastvrouw en ik om de beurt. De Hollandsehe diners vielen zeer in® den smaak, maai' het-bleek toen ook, hoeveel bewerkelijker de Hollandsehe manier van koken is dan de Amerikaan sche. Het diner was niet de gezelligste maal tijd; de heeren waren nog te veel met hun gedachten bij hun zaken en alles geschiedde met eenige haast. Wat mij in al die gezin nen trof, was, dat de heer des huizes ieder een bediende van vleesch, groenten, enz. Na afloop gingen de dames „vaten was- schen", met gummiband schoenen aan, na tuurlijk. Ik vond vettige pannetjes schoon maken in Amerika even vervelend als ik het in Holland vind Dan gingen we 'ons kleeden om uit te gaan. Van het toilet wordt veel wenk gemaakt, en ik keek altijd met bewondering naar mijn verschillende gastvrouwen, in haar on berispelijk zittende kostuums, met haar eenvoudige, smaakvol opgemaakte hoe den. En als je dan weet, dat die hoeden door haar eigenhandig zijn opgemaakt, die kreuklooze blouses door haar zelf worden gewasschen en gestrekenWant handig en vlug dat Amerikaansche vrouwen zijn! Gewoonlijk gingen wij 's middags winke len en mijn prettigste uitgang bij zoo'n ge legenheid was een reusachtige winkel, een soort warenhuis, >vaar minder dè waren dan wel het publiek, mij aantrokken. In de „tearoom" o£%„ice cream''-afdeeling van zoo'n rëuzengebouw rustig te zitten en dan dien stroom van blanke, pikzwarte, koper kleurige menschen langs, je heen te zien gaan, was voor mjj de meest belangwek kende bioscoop. Aangezien de dientboden- looze moeders haar zeer jonge babies niet alleen thuis kunnen laten,, zijn er in die ma gazijnen ook„bewaarplaatsen" voor babies en ik zag een groote, frissche zaal, op de derde of vierde verdieping van het waren huis, waar, onder toezicht van daartoe aan gesteld winkelpersoneel, de kinderen in zandhoopen, met hobbelpaarden, enz. speelden, terwijl de moeders in de verschil lende af deelingen van het reusachtig ge bouw iiaaT inkoopen deden. tuigen is er een geasfalteerde straat. De bouw van dezen tunnel duurde drie jaren en kostte elf millioen mark. Door zijn.prac-, ti&ohe inrichting zal deze tunnel het verke.ér, zeer te stade komen en met dé nieuwe' hoog- en ondergrondbaan Hamburg maken tot een moderne stad. Tegen zes uren waren wij gewoonlijk thuis, waar wij voor het avondeten gingën' zorgen. Dat vond ik den prettigsten en ge- zelligsten maaltijd. Er werd met meer zorg gedekt, met bloemen op tafel, enz., Het menu was gewoonlijk thee of limonadej brood, vleesch, vruchten en iets van gé-bak. De zaken waren voor dien dag klaar; iedereen rustte nu uit; dikwijls kwam er op dien tijd ook eens eèn ghst aanloopen. Na afloop hielpen dé hee ren vlug mee om alles opgeruimd te krij-j gen. Dén eersten keer keek ik verbaasd toe, hoe de heer of de-zoon des huizes vlug ant handig de afwaschteil vulde, zeepsop maak-i te en vroolijk fluitend de glazen en het' zilver begon om te wasschen. „Blijf jij nu zitten," zei ik. „Jij hebt den heelen dag gewerkt l" „En jullie dan?" was het antwoord. Ik wende er gauw aan, voor al omdat het hun zoo gewoon en handig af gaat. Ik heb dikwijls met mijn verschillende gastheeren de vaten gewasschen, soms duetten zingend, soms Onder de zwaarste filosofische gesprekken Het overige deel van den avond brach ten wij gewoon huiselijk door; aóms gingèn wij uit. En wie de onberispelijk gekleède Amerikaansche heeren ziet loopen, kan zich haast niet voorstellen, dat die dan dies allerlei huiselijk werk verrichten, vegen, desnoods glai'en en ruiten wasschen.. Bij de families, bij wie ik logeerde, kwam nu en dan een vrouw voor. het heel ruwe werk. Zij kwam van 's morgens negen tot des avonds vijf; bleef zij langer, dan wer den die uren extra betaald. Zij kreeg als dagloon dollars (f 7.50) en den vollén kost. Diezelfde vrouw kwam eens in de veertien dagen ook „wasschen". De overige behandeling van de wasch deed de vrouw des huizes. Ik vond het leven in Amerika opwekkend en vrij, maar als ik eerlijk ben, moet ik toch toegeven, dat ilk onze dienstboden mis te. Ik was misschien te veel al verwend door het Hollandsehe leven, om mij nog volko men bij Amerikaansche toestanden aan te passen. Bij een familie, bij wie ik kwam, hadden zij. een Indiaansche tot bediende, maar de „squaw" had nogal veel eischen: een bepaald uur voor piano-studies en vrij gebruik van de telefoon.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 20