Eerste Kamer. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. Een bezoek aan de Engelsche Bank. Vragen en Antwoorden. feusn "ontkenning en ile- middenstander weet •zeer 'goed, de ervaring heeft het zoo dui- (delijk uitgewezen dat de middenstander Uit het vrije bedrijf dan eindigt met te wor- 'don een zetbaas der fabrikantenvereoni- 'feing. j; Dat alles weet de middenstander, maar zoo fluiten het de reohtscho vogelaars 'jiem voor op zijn congres mag hij ildftt niet zeggen I Deed hij het wol, zoo .Vermanen ze, dan zon dat de introductie der 'jKditiek zijn binnen de muren dor econo mische veroeniging. Bij welk betoog die raads lieden dan listig verzwijgen, dat juist zij |de politiek binnensmokkelen, dat juist zij om 'politieke redenen de beoordeeling der .lariefwct ongowenseht achten en dat ge heel hun toeleg slechts is, door zoo onzuiver 'dreigement de economische vereenig:ing af te houden van haar volkomen natuurlijke taak: het toesen der wet aan 't belang van den mid denstand." i Bouw- en Woningtoezicht te Leiden. Aan liet verslag van het Bouw- en Wo ningtoezicht te Leiden, en het verslag in gevolge art. 52 der Woningwet over 1910 voor de gemeente Leiden, ontieenen wij het volgende: De kosten van het Bouw- en Woningtoe zicht bedroegen: aan jaarwedden f 4100. Salaris tijdelijken ambtenaar 520. Bureaukosten 125.44 Totaal f 4745-44 Door goede samenwerking van. bouwers en architecten met de ambtenaren van het Bouw- en Woningtoezicht, konden gevaren .voor belendingen van bouwwerken, en het jnaiken van bouwwerken in strijd met de Bouwverordening, steeds worden voorko men. Strafrechtelijke vervolging behoefde dan ook in geen enkel geval te worden in gesteld. Ingevolge de bouwverordeningen werden 'door B. en Ws. 19 vergunningen verleend foor het maken van nieuwe gebouwen, 27 voor verbouwingen, 22 voor bijbouw, 28 voor' herbouw, 34 voor slooping en 113 voor veranderingen. Op vijf aanvragen voor het bouwen, verbouwen of veranderen werd afwijzend beschikt. Er had een vermeerdering plaats door bouwen of herbouwen van 99 perceelen, een vermindering door slooping of samen trekken van twee tot één woning, van 65 perceelen, blijft alzoo een vermeerdering van 34 perceelen. Ingevolge artikel 50 der Verordening op het bouwen en sloopen werd 45-maal ken nis gegeven van het doen van herstellingen en het aanbrengen van geringe veranderin gen, waarvoor geen vergunning van B. en Ws. wordt véreischt. Naar aanleiding van herhaalde klachten van omwonenden van het lompen- en been- derenpakhuis aan het Levendaal van C. v. Kempen, firma Gebr. Palm over hinder van stank en ongedierte, werd een uitge breid onderzoek ingesteld. Waar bleek dat de klachten gegrond waren werden nieuwe voorwaarden opgelegd. Eveneens werd naar aanleiding van klachten over dreyning, leven en stank uit de fabriek vafi" wollen garens aan de Langegraoht en Mare van de firma Clos en Leembruggen aan den concessionnaris nieu we voorwaarden opgelegd. Menigmaal werd tevens door de eige naars van woningen de hulp van het bouw en woningtoezicht ingeroepen over onzia- delijk bewonen van hun woningen. Steeds werd dan de woning geïnspec teerd, den bewoners op den onhoudbaren toestand door hen tot stand gebracht, ge wezen en op een betere bewoning aange drongen. In veel gevallen was dan verbete ring te bespeuren. Enkelen eigenaren moest evenwel op hun verplichtingen worden gewezen, dat ook zij de woningen behoorlijk moesten onderhouden. Financieele zorgen van den eigenaar, werkeloosheid van den huurder, waardoor huurschuld, slordige bewoning doen in wei nig tijd een betrekkelijk goede woning da len tot de grens van bewoonbaarheid. - Een tweetal treffende gevallen werden jxog aangebracht. Het eerste betrof een ouden man en vrouw, die samen woonden in een éénkamer-w?oning. Deze bewoners eD de woning waren zoodanig vervuild, dat ontruiming noodzakelijk was. De vrouw werd op een doktersverklaring ïn een zie- ken-inrichting opgenomen, waar zij eenige dagen later overleed, terwijl de man bij familie onderdak vond. De woning werd ge reinigd en in bewoonbaren staat gebracht. Het tweede geval betrof een alleen -wo nend vrouwtje, levende van liefdadigheid der bua'eji. De door haar bewoonde woning (een achterhuis) moest worden afgebroken, waarop zij haar woning opsloeg in een cn- bewoond huis, behoorende aan denzelfden eigenaar. Huisraad bestond uit een paar stoelen en een ijzeren pot, dienende tot kachel. Bed of beddegoed ontbrak geheel. Hoeveel moeite er ook gedaan werd deze vrouw te bewegen haar toevlucht te ver laten, mocht dit niet gelukken. Het aantal één-kamer-woningen bedroeg 671, tegen 823 in 1905, waarvan 165 overbe volkt; het aantal twee-kamer-woningen be droeg 1922, tegen 2078 in 1905. Hiervan waren 332 overbevolkt; het aantal drie kamer-woningen bedroeg 3005, tegen 2865 in 1905. Hiervan waren 158 perceelen over bevolkt. Dit deze cijfers en die van tusschenlig- gende jaren blijkt dat het aantal één en twee-kamer-woningen afneemt en dat der drie-kamer-woningen langzaam klimt. De herziening van het bouwverbod, waar van in het vorige jaarverslag sprake was, liep in 1910 ten einde. In de Raadszitting van 14 April 1910 werden 65 bouwverboden, betrekking hebbende op 76 verschillende perceelen, uitgesproken. Ten aanzien van •9 dezer perceelen, die voor meer dan één derde hunner oppervlakte door liet verbod getroffen waren, werden te gelijk de rede nen ontvouwd, weshalve niet aanstonds door de gemeente tot aankoop of onteige ning werd overgegaan. Slechts 13 dezer bouwverboden kondeu "de goedkeuring van Gedeputeerde Staten verwerven. De overige verboden ontmoet ten ernstige bedenking, hoofdzakelijk op grond van de beperkte diepte (maximum 25 M1.), waarop zich het verbod op het getroffen perceel uitstrekte. Gedeputeer den gaven derhalve in overweging de niet gocdgèkeurde verboden alsDOg te herzien, een verzoek, waaraan het gemeentebestuur vermeende geen gevolg te moeten geven. Opgave van personen, die «leb te Lelden hebben gevestigd. H. Galenkamp Hoogewoerd 45, banket- baikker. Wed. Sdhmitz. en gezin, 1ste Binnenvest gracht 2. J. M. S. Otten, Visohmarkt 3. A- G. Kamerling, Kort-Rapenburg 6. C. H. Nieuwland, Kaiserstraat 18, tech noloog. A. van Stralen, Lange Agnietenstraat 9, sigarenmaker. S. Nieweg, Nieuwe Beestenmarkt 12. W. Pool en gezin, Musschenbroekstract 6, onderwijzer. M. Blankwaardt, Vrouwensteeg 6a. C. L. P. F. Sommers en gezin, Poelgeest straat 5. A. de Kwik en gezin, Van Banchemstraat 9, Wijnkoopersknecht. M. P. Rijnhout, Doelensteeg 3, agent van politie, C. van den Brink, Breestraat 177, dienst bode. C. Simons, Rijndijkst.aat 7, verpleger. M. A. C. Blankwaardt, Langebrug 51, onderwijzeres. M. J. de Ruijtef, Rijnsburgerweg 24, dienstbode. J. Sehouten en 'gezin, Spoorstraat 16, scJhilder. W. Venrooy en gezin, Langestraat 55, machinist. H. H. de Wolff, Aalmarkt 11. Th. C. Kneyber, Oude Vest 131. P. J. Calkhoven en gezin, Pieterskerk- straat SO, kellner. K. Jansen Hansenstraat 9, Smid. Avondvergadering van Dins dag 20 Juni. Voorzitter: J. E./N. baron Sohimmeï- penninck van der Oye. Ingekomen is een bericht van het over lijden van den heer W. Merkelbach, lid van de Eerste Kamer. De VoorzitteT zegt, dat het over lijden van den heer Merkelbach met leed wezen vernomen werd. Door zijn hulpvaar digheid en aangenamen vriendschappelijkerr omgang wist hij zich aller genegenheid te verwerven. Zijn heengaan wordt door allen zeker gevoeld en zal een leemte achterlaten. Spreker deelt vervolgens, mede, dat het- bericht van het overlijden reeds met een brief van rouwbeklag beantwoord werd. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van mr. A. I. J. M. Smits, nieuwgekozen lid voor Noord-Brabant (vacature-Merkelbaoh). Zij worden gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heer en Ver meulen, Van Löben Seis en Bloembergen. De vergadering wordt hierna voor eeni- gen tijd geschorst; na heropening brengt de heer Vermeulen verslag uit, advi- seerend tot toelating van den heer Smits. Aldus wordt besloten. Na binnengeleid te zijn, legt mr. Smits de vereischte eeden af, waarna hij dooT den V oorzitter wordt geïnstalleerd. Besloten wordt Woensdag in de afdeelin- gen te vergaderen tot onderzoek van ver schillende wetsontwerpen. Donderdag zullen in openbare vergade ring behandeld worden de wetsontwerpen, welke hiervoor in aanmerking komen, waarbij het wetsontwerp betreffende de aansluiting bij de Berner Conventie. Aanvankelijk was het de bedoeling ook het wetsontwerp betreffende reorganisatie van het Hooger Landbouwonderwijs en het wetsontwerp betreffende kaasmerken ïn openbare vergadering te behandelen, dooh aangezien de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel de eerstvolgende dagen in de Tweede Kamer moet aanwezig rijn, was zulks niet mogelijk. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering verdaagd tot Donderdagoch tend te elf uren. Bij de verdöre behandeling gisternamid dag van de Vraagpunten betreffende de Ziek teverzekering ging de heer Patijn na de argumenten des Ministers, welke z. i. niet steekhoudend zijn. Met een beroep op liet buitenland, waar heb tegendeel blijkt, be streed spreker vooral, dat door samenkoppe ling van uitkeering £n geneeskundige behan deling de particuliere fondsen in den grond zouden gehoord worden. Dp heer P a t ij n zegt voorts, dat de groote moeilijkheid, het hart van de zaak. echter do dokterskweetie is. Niet zoozeer de strijd wie de baaa moet zijn, de' dokter of de zie kenkas, want hierop moet men zich niet blind staren. Maar wel de groote misstan den, die ook hier te lande bestaan in zake de geneeskundige verzorging van onze ar beidersklasse, en waardoor de arbeider niet krijgt de geneeskundige behandeling, waar op hij recht heeft, en zulks omdat ook de medici in de arbeidersmaatschappij niet krij gen do vergoeding, die hun toekomt in ver hand met hun wetenschappelijke opleiding als anderszins. Meerendeels "krijgen zij zelfs nog „stank voor dank" daarbij en begrijpelijk is het derhalve, dat de fondsdoctoren krege lig worden en slechte verhoudingen tusschen den arbeidenden en dén mcdischen stand in het leven worden geroepen. En met het oog hierop treedt in nog scherper licht $le fout des Ministers, dat hij hij deze regeling niet gepoogd heeft de geneeskundige behandeling van de arbeidende klasse te verbeteren. - Spreker acht deze Ziekteverzekering uit sluitend in het financieel belang der doc toren en levert de arbeiders 'aan handen en voeten gebonden over aan de doctoren en aan de erkende ziekenfondsen, de goede, de mid delmatige, maar ook de slechte. Een derge lijke wet mag niet worden aangenomen; zij is voor de arbeiders hard, zoo al niet wreed. Nog zette spreker uiteen, dat het argu ment des Ministers, dat deze de splitsing- noodzakelijk acht, omdat ten plattenlando. de geneeskundige hulp zoo gebrekkig is en hij dus geen dwingende voorschriften kan geven ten aanzien Van de geneeskundige hulp, geheel te ondervangen is door het platteland aan'geneesheeren te helpen, mid dels flink Staatssubsidie vooor doktersstand plaatsen aldaar. Daardoor zullen tevens: vol doende medici gekweekt worden, om op het platteland" de" aanvragen om uitkeering van ziekengeld te controleeren. Ook spreker zag van het stelsel des Mi nisters een groote toeneming van den ad ministratieven omslag te gemoet. Ten slotte opperde spreker greoten twij fel aan de geheelc uitvoerbaarheid van 's Ministers systeem, omdat de doctoren eenvoudig zullen weigeren een verklaring af te geven, dat iemand ziek is geweest, wijl zij er geen belang hij hebben. Spreker ried den Minister aan toe te geven op het punt in kwestie, waardoor hij werkelijk een nationale wet zal helpen tot stand brengen. Mogelijk is het, dat de ML nister zonder toe te geven de overwinning zal behalen, omdat de rechterzijde op dat cogenblik opziet tegen een ministerieele crisis. Maar dan zal de overwinning slechts aan de politiek zijn te danken, terwijl an ders de Minister de voldoening kan smaken, een wet tot stand te hebben gebracht, die algemeen bevredigt. De heer Van Vliet, sprekende namens de anti-revolutionaire Kamerfractie, be toogde, dat het meerendeel der Nederland- sche arbeiders,, blijkens statistische gege- veiri, tegen een combinatie van ziekengeld en geneeskundige behandeling is. En bij die practijk sluit het. ontwerp-Ziekteverzeke- ring van minister Talraa zich aan. De heer Schaper verbaasde zioh er over, dat de heer Van Vliet zich thans vóór de splitsing heeft verklaard, waar in de Com missie van Voorbereiding, waarvan de heer Van Vliet ook lid is, niemand zich vóór dat stelsel heelt uitgesproken. De veran derde moening van den heer Van Vliet moet dus van reoentetn datum zijn. Maar zeer stel lig mocht de lieer Van Vliet het derhalve niet doen voorkomen, alsof de oppositie te gen 's Ministers stelsel niet vrij van par tijdigheid zou zijn. Spreker verdedigt verder ook zijnerzijds kortelijk de uitbreiding van de Ziektever zekering tot de geneeskundige hulp. Heden te elf uren voortzetting. Lustrum te Utrecht. Het programma, ter viering van het 55ste lustrum der Utréchtsche hoogeschogl luidt als volgt: Maandag 26 Juni: ontvangst van de reu- nisten, matinée, uitvoering van Coers' Liederkwartet, 'sö avonds concert. Dinsdag 27 Juni: gekostumeerde optocht, voorstellende het belegeringsleger van Graaf Willem IV in 1345. Avondconcert. Woensdag 28 Juni: open-luoht-natuurspel Willem van Holland, avondconcert en bal. Donderdag 29 Juni: cour van Graaf Wil lem IV, matinée, avondconcert en bal. Vriidag 30 Juni: openluchtspel Willem van Holland, matinée, avondconcert, zo merkermis en bah Zaterdag 1 Juli: matinee, volksfeesten in het Hoogelandsche park, avondconcert, vuurwerk én bal. liet bezoek van president Fallières. De Koningin, Prins Hendrik en president Fallières met gevolg zullen Woensdag 6 Juli 's middags 12 uren uit Amsterdam aan het station der Staatsspoorwegmaat schappij met een extra-trein in Den Haag aankomen en 's avonds ongeveer 10 uren met een extra-trein naar Amsterdam terugkeeren. Op uitnoodiging varn de Koningin, is de waarn. burgemeester der residentie, wet houder Jansen, gisteren naar Het Loo ge weest, om met H. M. te spreken over eeni ge plannen betreffende de feestelijke ont vangst van president Fallières bij zijn be zoek aan Den Haag. Een verandering in het programma van het concours-hippique op ,,Houtrust" moet verband houden met het voornemen van de Kon. familie óm met president Fallières óp den dag van zijn bezoek aan de residen- tie een gedeelte van het concours op ,,ÏIou trust" bij te wonen. Vacantiekaarten. Naar vernomen wordt geeft de H. IJ-S- M, gedurende de maanden Juli, Augustus en September vacantiekaarten uit, geldig voor het afleggen eener reis in Nederland met de lijnen dezer maatschappij, naar keuze van den reiziger tegen reep. f 4, f 3 en f 2 voor de 1ste 2de en 3de kl. Deze vacaptiekaartèn zijn zoowel op de stations en peisbureaux, als op de bestelkantoren dezer maatschappij verkrijgbaar. v„N. Ct.") ALREMADE. Bevallen: L. A. Holscher geb. Van der Luit Z. M. Vuyk geb. Boer D. U.J. van Klink geb Pouw Overleden: Hubertua Bouwmeester lij. Nicolnas van der Klugt, ongehuwd, 37 j. Gehuwd: J. L. C. Timmerman jm 32 j. en L. J. M. Leroi jd. 27 j. WASSENAAR. Geboren: Alberlus Marinus, Z. van H. M. Wezenaar en A. van Wichem. Petronella Cathaiioa Theodora, D. van J. Parlevliet en J. Kuyltjes, Gerrit Jan, Zvan H. do Vries en N. Boon. Ondertrouwd: A. H. van der Krogt en A. Koijnenburg. verleden: A. E. C. van Sprange V. 82 j. „Een vos verliest wel zijn haar, maar niet zijn streken." Het is daarom nauwelijks t3 verwonderen, dat iemand, dia zich in 't da- gelijksch leven met financieele zaken on ledig houdt, bij een bezoek aan Engelands hoofdstad, de Bank van Engeland zou voor- hijgaan, zonder haar een visite te brengen. Wellicht vinden onze lezers 't wel eens aar dig om te hooren, wat men hij dit bezoek alzoo te zien krijgt. Vooraf zij echter vermeld, dat de toegang niet voor ieder openstaat. Wel kan men 't gebouw binnentreden en zijn 5 pd. st.- bankbiljet tégen munt ingewisseld krijgen, of omgekeerd zijn 5 sovereigns tegen een 5 pd. st. note. Maar de toegang tot de heilig dommen: de bullion-, printing- en Weighing, offices, geschiedt slechts met toestemming van den President of den Vice-President, die slechts verleend wordt op aanbeveling van een der Banken. Men moet zoo'n intro ductie vooraf aanvragen en wordt dan op een gegeven dag en uur „besteld." Het gebouw is van buiten gezien zeer on ooglijk. Geen enkel venster geeft uitzicht op de omliggende straten; 't licht valt bin nen door dakvensters of 'door vensteTs, die uitzien op de binnenplaats. Het centrum is een open ruimte, als tuin aangelegd, welke er thans vrij rommelig uitzag, omdat men verzakking van 't gebouw heeft geconsta^ teerd en druk bezig is daarin door ver sterking der fundamenten te voorzien. Die lugubxe aanblik dankt haar ontstaan aan maatregelen van veiligheid: als er geen ven sters zijn, kan men er moeilijk inbreken! 's Nachts wordt de Bank bewaakt door een bezetting soldaten, voor wie een speciale wachtzaal is gereserveerd aan een der bin nenplaatsen. Zooals men weet werd de Bank opgericht door den Schot William Paterson, die daar toe de Koninklijke bewilliging ontving van Willem III, Koning van Engeland en Stad houder van ons land, in 1691. Zij heeft 't uitsluitende recht bankpapier uit te ge ven, is tevens de haVikier van den Staat, en fungeert verder als houdster der natio nale groothoeken en als administratrice der Nationale Schuld en van die der stedelijke en graafschaps-corporaties. Voorts doet zij tal van andere bankzaken, zooale 't discon- teeron van wissels, 't nemen van deposito's en 't uitleenen van geld. Zij is veTplicht alle goud te koopen, dat haai' wordt aange boden tegen den vasten prijs van 77 shillings en 9 pence per standaard-ons. Haar kelders bergen een waarde van 20 millioen pond aan goud en de employés; 900 in aantal, genieten salarissen van 50-—1200 pond per jaar. De meest interessante kamer in 't gebouw is zeker wel de „Board-room", de vergader zaal, waar eiken Donderdag directie en com missarissen bijeenkomen ter bepaling van 't Bankdi9conto. In. gewone tijden gaat dat vrij wel ongemerkt voorbij, doch als er wat aan do hand is in de financieele wereld, wordt 't besluit dezer vergadering met spanning te gemoot gezien. Een verhooging of verla ging van de Bankrente zietdaar 't oompas, waarnaar de gansche financieele wereld zich regelt. Zij. beheerscht in tijden van span ning den koersloop der fondsenmark ten. Veelzeggend is deze vergaderzaal nochtans niet. Aangenaam voor 't oog des bezoekers is 't Bullion-office, 't kantoor, waar het goud in baren, in sovereigns of in vreemde gouden munt, de Bank binnenkomt, om vervolgens in de kelders te worden opgeborgen. In dit bullion-office lag een waarde van 3 mil lioen pond sterling aan onze blikken open gesteld. De baren, in vorm overeenkomend met een Hollandsch roggebrood, alleen wat platter en langer, hebben een waarde van .circa 1200 pd. st. (circa. LP/s duizend gul den). Het vreemde goud, dollars, marken, francs, roebels enz. en 't Engelsche in so vereigns, "bevindt zich in verzegelde zak ken. De haren dragen 't stempel van de firma, die ze aan de Bank beeft verkocht en uit ieder blokje is een stukje uitgesne den, dat aan den essayeur wordt gegeven ter keuring van 't gehalte. Niet minder interessant is de drukkerij van 't bankpapier en van de po6tal-ordcrs (postbewijzeri).' Ook 't bankpapier der En- gelsch-Indische bezittingen wordt hier ge drukt en wel in 't Engelseh en in 9 in- |,andscho talen of dialecten. Iedere drukma- cliine hoeft een automatisch verspringende numerateur en registreert tevens 't aantal afgedrukte biljetten. Het systeem van con trole der beambten, is natuurlijk voortreffe lijk. op 't eerste gezicht lijkt fraude echter gemakkelijk. De Bank heeft een contract met een papier fabrikant, die alleen voor haar mag arbei den en die haar 't welbekende geschepte pa pier levert voor de bankbiljetten. Iedere bank noot vertoont 't bedrag in letters en de woorden „Bank of England". Een groote waarborg voor de Bank bestaat in dit pa pier, dat vrijwel onmogelijk na te maken is en waarvan de vervaardiging uiterst kost baar is. De door sommigen beweerdeken- téekenen van echtheid in kleine afwijkin gen der drukletters bestaan in werkelijkheid niet en zouden ook, bij dé 'perfectie del* jjhotcgraphic; weinig of geen waarde hebben. Het meest bezienswaardig is zeker wel 't "Weigliing-office, dat is de zaal, waarin een 20-tal automatische weegmachines de goud stukken, sovereigns en halve sovereigns, we gen. De eerste machine, die 33 stukken weegt per minuut, i9 uitgevonden door een der vroegere directeuren; een verbeterde machi ne, die 60 goudstukken per minuut verwerkt, door zekeren heer Napier. De goudstukken liggen in een lange gleuf eu worden auto matisch naar dep weger gedreven. Volwich- tigo stukken rollen naar rechts, onderwich- tigo naar links. Eigenaardig is, dat elke Bank aansprakelijk is voor 't gemunte goud, dat zij aan de Bank van Engeland aflevert en 't nadeelig verschil, dat uit slijtagö is ontstaan, aan haar moet voldoen. Echter is de Bank van Engeland zelve aansprakelijk voor 't goud dat 't publiek bij haar brengt. De zilveren munt wordt gekeurd door een 10-tal beambten. Zij hebben daarin groote vaardigheid_ gekregen cn zien op pet eerste gezicht öf éen zilVefstuk vaïselï, gesnoeid, te veel ven-sleten of misvormd is. Zoowel de afgekeurde zilveren, al9 gouden munt( wordt onmiddellijk gesmolten en opnieuwi gemunt, doch dit geschiedt bij de „Munt",- die haar kantoren elders houdt. Niet alleen hevordért. dit keuringssysteem het op zuiver gewicht houden der munten,, dooh tevens geeft 't vaak een indice voor 't- opsporen, van valsehe munters. Komen valsche stukken meermalen voor bij de remise eener zelfde Bank, dan weet men alvast, dat d© valsche munter schuilt onder haar cliënteel©. De on middellijke terugtrekking uit de circulatie van alle bankpapier dat bij de Bank van En geland binnenkomt, werkt zindelijk bank papier in de hand en is eveneens een nuttig middel tot 't opsporen van valsche munters. De geroyeerde banknoten worden 10 jaar bewaard en dan vernietigd in een vuuroven. Dit geschiedt eens per maand, zoodat dan worden verbrand de bankbiljetten, die 10 jaren te voren uit de circulatie zijn terug getrokken. De oven, 5 voet hoog err 10 voet in doorsnee is meestal totaal daarmede ge vuld. Het leven van een Engelseh bankbiljet is zoodoende soms niet langer dan. één dag. Het bewaren gedurende 10 jaren dient om bij strafrechtelijke vervolging bewijsmateriaal te kunnen verschaffen. Het bezoek aan de „oude Dame van Thread- nudlestreet" is in allo oprichten de moeite waard. Men krijgt er een blik op tal van zaken van teehnischen aard en de overtui ging dat ook in dit opzicht de Engelschen een breede politiek huldigen, waardoor munt stelsel en bankbiljetten-circulatie op uiterst hechten grondslag gevestigd zijn. W. Vraag: Daar ik laatst op den pas gc- houwden watertoren in Voorschoten stond, toen zag ik in de richting van Soheveniu- gen, "een helder brandend licht. Zoudt u mij kunnen zeggen, als het niet de vuurtoren is, 'wat dit dan voer een licht kan zijn? Antwoord: Als Het de vuurtoren niet is, dan is het zeker de vuurtorenwachter ge weest, die zijn pijp opstak. Vraag: Wat is de kortste weg naar Spij kerboor in de Beemster per fiets cn hoever i9 de afstand? Antwoord: Indien bedoeld van Leiden Sassen hei m, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Kromme nie, Knollendam, Spijkerboor. Afstand 52.6 K.M. Vraag: Kunt u mij ook zeggen welke de beste en kortste weg is, om pér fiets een tochtje te maken van Lisse naar Bussum? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Kalsla gen, Ku.de!Staart, De Kwakel, Uithoorn, Va- verveen, Vinkeveen, Baambrugge, Locner- sloot, Vreeland, Kortenhoef, 's-Gravenland, Bussum. Afstand 56.8 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Hazcrswoude naar Geldermalsen Welke 'plaateen doet men aan en hoeveel ki lometer Antwoord: Hazeiswoude, WaddingS- veen, Gouda. Haastrecht, Vlist, «Schoonhoven,- Nieuwpoort, Goudriaan, Noordcloos, Meer kerk, Leerdam, Beesd, Buurmalsen, Gelder-: malsen. Afstand 74.3 K.M. Vraag: Wat is het adres van het Int. Portret-instituut te Rotterdam? t Antwoord: Oosteinde 92a. Vraag: In welke klasse voor de plaat selijke directe belasting wordt iemand, die 633 gld. pensioen als eenig inkomen heeft, aangeslagen? Wordt van dit bedrag ook 400 gld. voor levensonderhoud afgetrokken? Antwoord: Tenzij door u precies f 633 is opgegeven, valt uw inkomen in de 2de klasse (f 600—f 700) en betaalt ge 4.90 pCb van (f 650—f 400) f 12.25. Vraag: lo. Welke route is voer een fietsrijder het meest aanbevelenswaardig, als hij 'wil gaan van Utvecfffc naar Arnhem en van Arnhem naar Kleef 5 2o. Zijn er nog kasten verhanden aan het binnenkomen in Duitsehland per fiets? Zoo ja, hoe groot zijn die? Antwoord: lo. Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Ameron- gen, Eist, Rhenen, De Grebbe, Wagenin- gen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Ara- li e m. Afstand 62 K.M. Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen, Berg-en-Dal, Oranenburg, Nutterden, Kleef. Afstand 39 K.M. 2o. Geen kosten. Men moet echter zorgen in het bezit te zijn van een wielrijders-Je» gitimatiebewijshiernaar kan in Duitsehland gevraagd worden. Voor leden van den A. N- W.-B. gratis verkrijgbaar aan het tioofd- Consulaat van den Bond te Arnhem. Vraag: Ik heb een vordering op de firma Ballintijn, Langebrug. Wanneer ik hier de quitantie presenteer, dan stu. n ze mij naar Den Haag en als ik in Den Haag kom dan sturen ze mij naar Leiden. Weet u ook waar ik moet zijn? Antwoord: Wij ontvingen bericht uit Den Haag, dat de zaak in Leiden was over gedaan met baten en lasten. Maar meer weten wij er ook niet van; hetzelfde is one ook over&omen. V raag: Wat is voor een hond prettiger om op te liggen: een kussen gevuld met kapok of met zeegras Antwoord: 't Hangt wel eenigszins van de soort hond af. Kapok is wanner dan zeegras, maar ook veel duurder, of schoon weer zachter om op te liggen. Neemt ge kapok, maak dan een paar sloopen om zoo nu en dan het kussen weer een Irisch aanzien te geven. Bij zeegras kunt ge door de mindere kos ten het geheele kussen wel vernieuwen. Men schrijft ons: In uw Vragen en Antwoorden komt voor een vraag naar een gids voor pensions, ho tels, enz. met. prijzen. Zulk een boekje is ook te krijgen hij den Nederlandschen Hotelhou dershond, Warmocsstraat 117119 Amster dam, directeur J. de Grooth. Daarin, worden och alphabetiseli de plaatsen opgegeven, met opgaaf van prijzen. CORRESPONDENTIE. v. H. 1 Wij hebben van die samenkomst melding ge maakt om te doen zien wat ook daar in hoofdzaak besproken werd, maar kunnen m ons blad daarop verder geen debat toelaten

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6