Buitenlandsch Overzicht PERSOVERZICHT. No. 15745. laBSDSdH BAGBBAB, Woensdag 21 Juni. Tweede Blad. Anno 191? Ziehier wat onze gpcciale correspondent gns schrijft over de Enselsche Kroningsfeesten. iVan eergisteren schrijft hij als volgt. -„De dag begon met regenbuien, met zoele Regenbuien, die telkens afgewisseld werden floor .zonnige oogenblikken. Londen, het jgroote menschennest, bont in de kleedt Van purpetrdoek tegen de tribunes en stel lages, vol van 't rumoer van menschen en gaarden, .en wagens, en auto s, veel ver vig geschakeerd, de grijszwarte gevels nu waar- Regen de blauw-wit-roode vlaggen in tro feeën zün aangebracht, of groote lappen Iblauw dlrood doek, waarop met witte of rouden letters welkomstgroeten en zoge eden voor koning en koningin zijn aan gebracht, Londen levendiger dan ooit nu, jOpgcsierd en opgekalefaterd met rijen roode jon witte em blauwe riermasten, bekroond fnet vleugels van den draak of purperen- feoud kronen, met slingers van groen en Rozen gefestonneerd, is van uitbundige fees telijkheid. Het leven schatert in de stro- Ren, bet drukke, lawaaiige leven van mil- lioenen feestgangers uit alle oorden der {ircreld en alleen als tusschen de menigte floor statige Hindoes met rose en groene Rn gele tulbanden boven de choooladebruinc Voorhoofden, Hindoes met groote, zachte, bchuahtere bruine oogen, zich in troepen he lwegen, is er even belangstelling bij al de Rn deren voor dien extra-optocht. Optocht en maskerade dat is nu de BLcndensche straat. He met decoraties op getooide huizen staan als verlegen lobbes gen, die zichzelf niet herkennen in dien (opschik en tuigage. Maar de mensohen, laat Ük mensohjes zeggen, want wij worden {zoo klein in die menigte, staan kinderlijk pp te kijken naar al dat smakelooze moois deze schiettent- en mallemolen-fraaüg- Üeden zonder stijl, zonder gevoel voor kleur Rn harmonie. Maar al ia er geen hoedanig heid, er is hoeveel-heid, zoovéél, zooveel het wil maar niet eindigen. Prachtig het werk der politie. In hun éénvoudig blauwlakenseh pak staan de reu- Ren reuzen zijn het allen, de goedige, fgroote reuzen, de politie-agenten en op hun (Wenk houden de eindelooze rijen wagens yan allerhande soort, de précieuse cabs, Hooit sierlijker dan wanneer in bont toilet Ren mooi vrouwtje alleen in 't glazen huisje Rit, de zwaarwichtige auto-omnibussen, puf fend, rookend, met boven de bal kons dicht bezet met mensohen, de huur auto's met haar anonieme vormen van nut tigheids-koetsen, de equipages met te wilde "paarden, maar wel in toom gehouden door iden gladgeschoren koetsier, Ave Caesar op (den boktroon, zware, bolderende bierkarren, l&toommonsters met lompe bewegingen en toch Roo subtiel luisterend naar één enkele be weging van den chauffeur, allen, allen hou den stil op een wenk van den politie-agent en haastig glippen de mensohen over 't vei lige paadje naar vluchtheuvel en trottoir Rn weer een handbeweging, voort snellen fle zes. zeven, acht rijen breede files van [wagens. In al die schijnbare anarchie een groote orde, een gemeenschappelijk arbeiden aan de wet der verdraagzaamheid en weder zij dsche achting. Intusschen stroomen er hooge gasten naar Engeland. Koningen, keizers, prinsen en vorsten die de plechtige kroning zullen bijwonen. Zooais wij reeds meedeelden is ook prins Hendrik naar Londen vertrokken. Z. K. H. is gisteren de gast geweest van de Nederlandsche Vereeniging. De corres pondent van de „N. R. C." schrijft daar over dat het een uitnemend geslaagd feest is geweest.» De Prins zat tusschen den Nederlandschen gezant, baron Gencke van Herwijnen en den heer Stoop, den voorzitter der Neder landsche Vereenigipg. Deze stelde achter eenvolgens toasten in op koning George, koningin Wilhelmina, prinses Juliana en ten slotte* op prins Hendrik zelf. De heer Stoop zeide, dat de bestuursleden van de Nederlandsche Vereeniging te Londen het als een groote eer beschouwen dat de prins de uitnoodiging voor deze lunch heeft aan genomen. Daaruit blijkt, dat hij de belangrijke positie van de Nederlandsche kolome te Londen begrijpt en waardeert. Spr., die hartelijk werd toegejuicht, wees op het feit, dat de Nederlandsche Vereeniging de ba kermat is van velen, die later een positie in Londen zullen bekleeden. De Prins antwoordde eenvoudig en kort, dat hij bekoord was door het allervriende lijkste en zeer glansrijke onthaal, waarover bij de Koningin zou berichten De Prins wijdde zijn dronk aan den bloei der Neder landsche Vereeniging te Londen, die, dank zij de eendrachtige samenwerking, steeds zal toenemen. De Prins, die uitbundig werd toege juicht, bleef geruimen tijd napraten. De Prins slaagde er in een belangrijke som ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis te innen. Z. K. H. woont Zondag de godsdienst oefening in de Hollandsche kerk bij, Dins dag brengt hij een bezoek aan de rubber tentoonstelling. Morgen gebruikt Z. K. H. bet noenmaal bij Lord Reay, overmorgen het middagmaal ten huize van den vroege- ren Engelschen gezant te 's-Gravenhage, den heer Howard, en Zondag ten huize van den Hollandschen gezant Allner. Over de optochten, die in Londen zullen worden gehouden, schrijft onze oorrespon dent als volgt: „Twee optochten zullen wij aanschouwen. De eerste optocht is op Donderdag als de koning en de (koningin naar Westminster Abbey zullen rijden, om in die oud-eer waardige kathedraal gekroond en gezalfd te worden. De tweede, op Vrijdag, als de koning en de koningin door de City, door het hart van de stad, in een gouden koets zullen ryden, en tweemaal de Theems zul len overschrijden. Nooit heeft de oude stroomgod schitterender stoet over zijn hooggeboogde bruggen zien rijden 1 De eerst© processie op 22 Juni zal in drie gedeelten het Buckingham-paleis verlaten. Het eerste deel, dat te halftien vertrekt, bestaat, behalve het militaire geleide, uit 14 gala-koetsen met de voornaamste edel lieden (pairs) van het Rijk ter begeleiding van de koninklijke familie en de buiten- landsohe vorstelijke gasten. De tweede stoet zal te tien uur het Buckingham-paleis verlaten. Deze stoet, met 5 gala-wagens, geleidt de verdere leden van de koninklijke familie. In de derde processie, die te half elf vertrekt zijn HH. MM. do koning en de koningin omgeven door de koninklijke lijfgarde. De gouden koets wordt begeleid door den generaien staf, onder aanvoering van veldmaarschalk lord Kitchener (de man, die o.m. door 't blokhuizen-systeem den oorlog in Zuid-Afrilka tot een voor En geland gunstig einde bracht). De groote optocht door de City op Vrij dag, den dag na de kroning zal een schit terend militair schouwspel opleveren. Aan het hoofd rijden al de voornaamste be stuurders van de Britsche overzeesche ge westen en de Indische vorsten, voor de kroningsfeesten overgekomen. De koning en de koningin zullen in een gouden statie koets rijden, door acht paarden getrokken, onder het geleide van lord. Kitchener. Men zal in dezen stoet generaal Botha zien rij den, gevolgd door een detachement van Zuid-Afrikaaneohe troepen, den sultan van Perak, den sultan van KedaJb, de Maha- radjahs van Gaikwan, van ïndore, van Pa- hiala, de radjahs van Raipipla, Pudakota, de Radjahhiraj van Shahpurah. Voorts de tachementen te voet en te paard van alle troepen te land en ter zee van het Brit sche rijk, en zijn overzeesche gewest enz. enz. Vijf hulde-adressen van voorname oorpo- raties zullen onderweg aan den ikoning wor den aangeboden. Langs den geheelen weg, dien de optocht zal volgen4 zullen soldaten en matrozen en haie worden opgesteld om het publiek op den gewenschten afstand te houden. Bui tendien heeft men op verscheiden punten de straattoegangen van dikke houten deu ren voorzien, die gesloten zullen worden zoodra de omstandigheden dit oischen. Dit om opstoppingen en ongelukken te voor komen. De maatregelen zijn zoo verstandig genomen, met zooveel, kennis van zaken, met zooveel ondervinding op 't gebied van beweging van groote menschenmassa's, dat hoogstwaarschijnlijk, dank zij ook den geest van orde die 't publiek zelf beheersckt, geen ongelukken te vreezen zullen zijn. Slechts zon zon zon.... Want als het regent valt alles in duigen, ook de groote avond-illuminatie, die iets nooit te-voren geziens zal opleveren. Gisteravond werd in Buckingham Palace een galar-diner gegeven voor vijfhonderd zestig gasten, die gezeten waren a,~ rijen kleine tafels. De Koning presideerde één tafel, de Ko ningin een andere. Ter rechterzijde van de Koningin zat aartshertog Karl Franz Joseph, ter linker zijde de Duitsche kroonprins. De Duitsche kroonprinses zat rechts van den Koning, de Japansche prinses Higashi Fushimi links. De eetzaal wa3 prachtig versierd met een prachtig servies van gouden vaatwerk, we gende drie ton, voor deze gelegenheid spe ciaal overgebracht van Windsor. Thans komen wij weer van ona uitstapje terug naar het vasteland. België heeft gisteren een politiek-belang- rijken dag doorleefd. In de Kamer las de minister-president De Broqueville de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet voor, waarin wordt aanbe volen de aanneming van het wetsontwerp betreffende de universiteiten en wordt aan gekondigd het voornemen der regeering, om aan een Oppersten Raad van nijverheid en arbeid een belangrijke rol op te dragen in de bijlegging van geschillen en de loyale toepassing van wetten tot bevordering van de sociale orde. De regeering zal zorg dragen voot een verstandig gebruik van de publieke gelden bij de uitvoering van groote openbare wer ken, voornamelijk de inrichting der Ant- werpsche haven, van de haven van Ostonde, van de haven te Lapanne en verbetering der verkeerswegen. Omtrent het wetsontwerp op den leer plicht, onder handhaving van de vrije school keuze, zegt de regeering, dat het ontwerp vrijwel onaantastbaar is in zijn wezen, maar dat amendementen ter zake van de uitvoe ring der wet overwogen kunnen worden. De regeering doet een beroep op de kalmte en het nadenken van allen. De regeering zal in haar optreden den wil der natie eerbiedigen. De minister stelde een nieuwe verdeeling der Kamerzetels in uitzicht, gebaseerd op de tienjarige volks telling en besloot zijn rede met het verzoek; dat de Kamer onmiddellijk de begrooting in behandeling zou nemen. Woeste, leider van de rechterzijde, öonsta- teerde het samengaan van de liberale lin kerzijde en de socialisten, hetgeen een zeer ernstig feit is voor het ministerie en de dynastie. Hij ried zijn vrienden aan, zich te scharen rondom den nieuwen leider van het kabinet. Hij ontkende de schuld tê zijn gewëeet van den val van het kabinet-Schollaert. Hymans, leider der linkerzijde, ant woordde: ,yWij hebben de toenadering der beide linkerzijden gewild, en wij willen die op dit oogenblik met meer kracht dan ooit, zonder echter af te wijken van ons streven, om een einde te maken aan het deriooaJ. regime. Wij zullen een gepaste leuze vinden om u omver te werpen en het land een be wind te (schenken van moreele en politieke vrijheid." Betreffende dé kwestié van 'Kjamérontbiif ding, die door de oppositie gevraagd werd, verklaarde de minister-president, dat Ka merontbinding een pregoratief van de Kroon is, en dat hij niet behoeft mede te deelen, wat hij den Koning zal adviseeren. Vandervelde, de socialistische leider, ver klaarde dat de linkerpartijen zijde aan zijde zullen strijden voor do horvormingen, die haar program eischen. Schollaert, de vorige minister-president verklaarde, dat tegenover het samengaan der linkerpartijen, een niet te overwinnen rechtsche groep moet staan, vast besloten de vrijheid van de arme huisvaders te ver dedigen. Wij zien dus dat de partijen nog even scherp tegenover elkaar staan als vroegér. Dat belooft weinig voor de toekomst. De wet op de lijkverbranding, waartegen inDuitschland zoo ern stig protest is aangeteekend, zal toch tot stand komen. Ook het Heerenhuis heeft thans met 92 tegen 86 stemmen het princi- pieele artilkel van de wet aangenomen. Hierboven spraken wij ever de Engel- scbe kroningsfeesten. De poli tiek gaat er eebter nog niet geheel schuil. Zoo heeft dezer dagen een belang rijke oonferentie plaats gehad van de lei ders der unionisten van beide Huizen. Daarin werd besloten om de regeering door de kracht van hun meerderheid in het Hoo- gerhuis te nopen tot aanneming van amen dementen op de parliament bill, waarbij wordt bepaald, dat deze niet toepasselijk zal zijn op constitutioneele veranderingen als homerule. Wanneer deze amendementen door het Lagerhuis verworpen zullen worden, het geen zeker is, zullen de unionistische lords er op blijven aandringen. Er zal dan een stilstand ontstaan in de werkzaamheid van de beide Huizen, waardoor Aaquith genood zaakt zou zijn voor den dag te komen met de plannen der regeering wat de benoe ming van de nieuwe peers betreft. Wij moeten in dezen tijd ook bijzonder bij Portugal stilstaan. De Republiek is er thans officieel uitgeroepen. In een Boodschap van de voorloopige re geering wordt uiteengezet, dat de revolutie het gevolg was van een langdurige orisis uit. gekAt door de onderdrukking der volks vrijheden door de dynastie Braganza. De republiek is door het geheele volk uitgeroe pen. Europa oordeelde dat zij slechts het) wérk was van eenige theoretici, het resul taat van een handige staatsgreep, en ver- wachtte dan ook haar val. Daarom bepaal de het zich slechts tot erkenning van het feit. Maar als men verwacht had dat de ■voorloopige regeering nu ook dadelijk de Republiek op parlementairen grondslag zou vestigen, dan heeft men het. mis. Want de regeering verklaart verder in haar ma nifest, dat het noodig is de dictatuur te verlengen, ten einde de republiek te conso- lideeren en haar te beschermen tegen de lagen van het olericalisme. De wetten, toegepast op de congregaties, waren reeds sinds geruimen tijd van kracht. Het publiek heeft met groote belangstel ling den arbeid van de vo'orloopige regee ring gadegeslagen, dié" zonder haar toe vlucht te nemen tot een leening, de belas tingen wist te verlagen. De internationale betrekkingen worden met waardigheid gehandhaafd,een modus vivendi met Frankrijk is reeds tot stand gekomen, ever een soortgelijk met Italië en Engeland wordt onderhandeld. De nieuwe regeering is door de groote mogendheden erkend. Wij hebben de laatste dagen weinig uit Marokko gehoord. Een telegram van heden geeft weer een kijk er op. Daar generaal Moinier geen voldoende troepen tot zijn beschikking heeft om door te dringen in het Atlas-gebergte, waar de nog niet onderworpen Berbers een schuil plaats hebben gevonden, zal hij zich er toe bepalen te Sefrou een garnizoen te laten, sterk genoeg om de Aetessi in bedwang te houden, hij zal posten vestigen ts Vegs en Hadjeu in het belang van de verbinding tusschen Sefrou en Mekmez, waardoor een verdedigingslinie tot stand komt en de in vallen der Berbers in het Noorden belet worden. Generaal Moinier zal daarna Fez ontrui men, maar er voldoende troepen achterla ten om te kunnen zorgen voor proviandee ring van colonnes op grooten afstand. Alle troepen zullen den zomer doorbren gen te Mekmez en hun vestiging aldaar zal de beëindiging zijn van de actiee operaties. Uit Amerika (komen tal van berichten over de zilveren bruiloft van den beer en mevrouw Taft. De President maakte er een vaeantiedag van en speelde 's middags een partij golf. 's Avonds is een tuinfeest gege ven, zoo schitterend als het Witte Huis nog nimmer heeft gezien. Het was mooi Juni- weer en het Witte Huis met zijn prachtige tuinen geleek een tooverpaleis. Taft zelf straalde; hij heeft al zijn 8000 gasten de hand gedrukt en ieder een vriendelijk woord toegesproken. Mevrouw Taft heeft, hoewel zij pas ziek was geweest, de ver moeieniseen flink doorstaan. Er zijn ongelooflijk veel cadeaux gekomen. Onze ,,'föü.tiën" plaatst „Da Nödöi?» lander" boven het volgende artikel „Land en Volk" het vrijzinnig-démo; o'ratische dagblad, onder leiding van mr. Marohant, meent de fout te hebben gevon den in de Ohr.-Historisohe partij, waaraan „wij" dat ia: „Land en Volk" „ona reeds Zoo dikwijls hebben gestooten." Die font is (althans wij vermoeden, dat zij naar de meening van dat blad daarin zit) de „eigenaardigheid, dat de ledder met rijn orgaan een eigen politiek voetrt, ofp de hoofdpunten telkens met dié van rijn partij in etrtfd." - „En dezen strijd laat hij voorbijgaan zon der protest" zegt het blad. „Uitdrukkelijk wordt erkend, dat onze omschrijving juist is van het inzicht van leider en leidend orgaan; uitdrukkelijk erkend, dat naar zijn meening, de kiezers er niet op moeten rekenen, dat op de hoofdpunten van het program der rechter zijde de Chris tol ij k-Historischen hun mede werking zullen verleenen. Hoe kan zulk een partij dan, moet men vragen, met die andere partijen, die het program wel op den voorgrond brengen, die wel zeggen, dat alleen een rechtsche coalitie ook op sooiaal gebied iets kan tot stand brengen, zich coaliseeren, zetels ver doelen, en gezamenlijk optrekken? „De Neder 1 ander" zal antwoorden: dat moeten die andere gecoaliseerde par tijen weten; wij zeggen waar het op staat. Maar dat i9 nu juist wat niet opgaat. „Do Nederlander" zegt dat, en de heer Lohman zegt het. De Goesche kiezers zullen er dan ook wel genoegen mee nemen. Maar dat is de partij niet. Wat ziet men in verkiezingstijden gebeuren Dan treden in de vergaderingen drie spre kers op, van elk der groepen één. En als dan een anti-revolutionair of katholiek het schoone Regeeringsprogram had ontvouwd met sociale verzekering, tarief-hervorming én wat niet al, kwam dan nummer drie niet de verklaringkiezers, m ij n partij doet wel mee, maar zal u van al dat moois niets kunnen geven? Wij hebben het nim mer bijgewoond. Het is alles één pot nat. Noch de geachte spreker, nooh de heer Lohman, noch „De Nederlander" pro testeert." Ook deze voorstelling is misschien T,eigen aardig", maar vooral is zij onjuist. De Christelijk-Histarischen hebben zioh volstrekt niet in het algemeen tegen de plannen van Minister Talma verklaard, en zij konden dat zeker tijdens de verkiezingen niet doen, eenvoudig omdat die plannen er toen niet waren. Een rechtsoh Kabinet, dat de ouder- doms- en invaliditeits- en ziekteverzekering op zijn program plaatst, zal voor die plan nen volstrekt niet enkel tegenstand, maar even gaarne medewerking en steun vinden hij de Chr.-Hist. Partij. Maar, en dit is ook tijdens de verkiezingen herhaalde lijk gezegd zij wenscht zich haar vrij heid van oordeel over de Regeeringsvoor- etellen vóór te behouden. Deze zelfstandig heid van oordeel vloeit voort uit haar be ginselen en uit heel het optreden der C.-H. Unie. De Chr.-Hist. Unie komt niet tot de kie zers met een handvol beloften. Zij stelt haar beginselen, en vraagt voor de toepassing dier beginselen op praotisch terrein het vertrouwen der kiezers. Vanzelf vloeit daaruit een zekere vrijheid voort, ook van de leden der Unie onderling. Wij weten zeer wel, dat dit bijv. in de Anti-revolutionaire partij anders is. Maar wij meenen, dat zij hierin op den verkeerden weg gaat, feitelijk een revolutionair pad be wandelt. De beslissing over zoo moeilijke aangelegenheden als bijv. dwang- of vrije verzekering, behoort niet bij de stembus, maar in de Kamer te worden genomen. Ieder weet of althans kan weten, dat wij noodt een ander standpunt hebben verdedigd. Ja maar, in de meetings dan! opponeert „Land en Volk." En het blad herinnert met name aan een meeting te Leiden, waar in naast dT. De Visser de heer Talma zelf optrad. Het is juist, dat sprekers van verschil lende partijen, naast elkaar sprekende in vergaderingen, elkaar op kwestieuze punten niet bestrijden. Wij zouden zeggen: dat spreekt vanzelf. Ook in vrijzinnige kringen doet men dat niet. Zelfs wordt een candidaat meer dan eenmaal aanbevolen op gronden, die hij zelf niet altijd even deugdelijk acht; meestal blijft hij daarvan onkundig, dooh ook al ware hjj bij zulk een z. i. min juiste aan beveling tegenwoordig, dan nog zou het als regel al te gek zijn den man ter plaatse deswege te gaan aanvallen. Waar het op aan komt is, dat de can didaat zelf eerlijk zijn opinie zegt. Dat dit niet is geschied, wordt ook door „Land en Volk" voot het Leidscho geval niet beweerd. Wat er van gezegd werd is dit: „Toen de Leddsche kiezers den heer De Visser den eersten keer zouden afvaardi gen naar de Tweede Khmer, het was, meenen wij, ongeveer een jaar vóór het op treden van .het Kabinet-Heemskerk trad de candidaat in de Stadsgehoorzaal voor zijn kiezers op; do heer Talma stond hem in het zweet zijns aanschijns ter zijde- De heer Talma rook destijds nog slechts in de verte de bakkers-, steenhouwers-, ziekteverzeke- ringsgeuren en. stelde zich natuurlijk niet anders voor dan dat broeder De Visser, mocht onze Talma ooit Minister worden wie durfde er destijds aan denken? zijn wetsontwerpen met kracht zou steunen. Wa ren zij niet heiden ohristenen? En zon de eene broeder den anderen schelden voor so cialist? Hot liep dan ook alles prachtig van stapel. On zo hoofdredacteur kwam er in debat. Er bleef geen- stuk van hem heel. En in deze vergadering, o „Nederlan der," waar dr. De Visser voor zijn nieuwe kiezers zijn politieke geloofsbelijdenis de poneerde, zijn Christel ij k-Historisoho "belijde nis zonder program, in deze rede van dr. De Visser deden de dure sigaren dienst van den Minister De Meester." Het merkwaardige van dit exempel ter ondersteuning van mr. Merchants gevoelen is dit, dat de heer Mar chant („onze hoofd redacteur") den heer De Viseer dien avond ternauwernood heeft hooien spreken. Want toen deze even aan het woord was, ver dween de heer Marchant om den trein naar Den Haag nog te halen. Maar hij heeft hem dan toch nog gehoord in zijn üritiek op „de dure sigaren" van het Kabinet-De Meester. Welnu, wat ze dit? Heeft dr. De Visser misschien voorge steld een, reoht op tabak te heffen? Neen, maat! dan toch uw Kabinet! zal „Land en Volk" antwoorden. Daar hebben we nu weer een „eigenaardigheid". Ook tegen over dit voorstel behoudt de Chr.-Hist. afge vaardigde zijn zelfstandigheid. Voor zoover ons bekend is, heeft noch dr. Po Visser, noch eenig ander lid van de C.-H. fractie zijn ingenomenheid met het voorgestelde de- bietrecht op tabak uitgesproken. En we. "ma,, ken ons sterk, dat, als het er toe komt, de heer Marchant, het Kamerlid, van den lieer De Visser ongeveer hetzelfde hoor en zal als wat de hoofdredacteur van „Land en Volk' dien avond in Leiden gehoord, heeft. En zoo is het ook met de sociale wet geving. Waarschijnlijk zal de heer Mar chant in de Kamer vernemen wat hij in Leiden niet gehoord heeft, n.l. dat dr. De Visser zich nooit voor verplichte ziek teverzekering heeft uitgesproken. Dit alleen ter illustratie. Het zij ons ten slotte veroorloofd „Landen Volk" nog op een andere „eigenaardigheid" te wijzen, die de redactie allicht ook een fout noemen n.l. dat tot dusver niet de Chr-Hist. zich be klagen over hun uitverkorenen, maar wel de liberalen en vrijziunig-democraten, die van meening zijn, dat onze houding niet cor rect is. Wij meenen, dat zij behoort te wezen zooals zij is, en dit zoo zijnde, zullen wij trachten te berusten, ook onder de oritisohe zweepslagen van „Land en Volk" e. fc, q. Ook voor ons eigen gedragslijn geldt het: Doo wel en zie niet om. Onder het hoofd Niet billijk lezen wij in „De Nederlan der": Ook wij hadden gaarne gezien, dat dé Minister van Binnenlandsche Zaken zich, bij de behandeling van de wijziging der wet betreffende de besmettelijke ziekten, wat duidelijker en beslister had uitgesproken over het onrechtmatige van den vaccine- dwang. Maar onbillijk achten wij het, te beweren, dat „de gehate vaccinedwang voor ons volk onafzienbaar is verlengd." („D eWaohteri' van 16 Juni). Er is aan verlenging van deen dwang door niemand meegewerkt. Indien de Minister Heemskerk niets gedaan had, zou de dwang natuurlijk evengoed hebben voort geduurd als thans. Hij heeft eenige wets wijziging aangebracht, die door allen moest worden goedgekeurd, en die reeds in 1895 caider het Kabinet-Mackay door den Minister De Savornin Lohman was voorgesteld, en 'waarop van medische zijde reeds lang met kracht had moeten zijn aangedrongen, nl. het bij de wet voorschrijven van maatregelen tegen onvoorzichtigheid hij het inenten. Ook heeft de Minister in een zeer bijzonder ge val ontheffing van den dwang mogelijk ge maakt iets, wat onze meerendeels bevoor oordeelde medici reeds bedenkelijk achten! Waarschijnlijk zou hij niet veel meer heb ben kunnen tot stand brengen, hoewel hjj het had kunnen beproeven; er komt wel eeni ge kentering; er zijn ook liberale menschen, die beginnen te twijfelen aan het oorzake lijk verhand tusschen het afnemen der pok ziekte en inënting; die in elk geval begin nen te gelooven, dat er nog andere, minstens! even doelmatige middelen zijn tot bestrijding; maar talrijk zijn dezulken nog niet! Men moet dus nog geduld hebben. Maar er is, dunkt ons, geen reden om te spreken van onafzienbaren tijd, en nog veel minder om den Minister te beschuldigen, dat hij den dwang heeft bestendigd. Het „Utrechtsoh Dagblad" wijst op het zonderlinge, bijna komische, van da velerlei aansporingen van met de Regeering bevriende zijde tot den middenstand en den Middenstandsbond gericht, om zioh toch vooral niet met hot Tarief bezig te houden, daar dit „politiek" zou zijn en de Middenstandsorganisatie zich van politiek heeft te onthouden. Het blijkt echter, dat men in de kringen van den Middenstand zeer wel inziet, dat dergelijke raadgevingen allerdwaast zijn, omdat zij de Tariefkwestie politiek of niet-politiek do wijziging van het Tarief in elk geval de belangen der Middenstand ders voelbaar en rechtstreeks zal treffen. Het „Utreohtsch Dagblad" schrijft: „Dergelijk pleiten voor absolute neutrali teit door hen nog wol, die anders zoo vaak toonen de neutraliteit te verfoeien is meer dan naïef., De Middenstandsbond zou, nota bene, geen oordeel mogen hebben over een economisch vraagstuk, dat zoo diep in grijpt in de eerste levensvoorwaarden van heti gros der middenstanders? De Vereeniging, die mede is opgericht om. de hulp van den wetgever in te roepen voor regelingen, welko de Vereeniging voor haar leden nuttig en voordeelig acht, zou een slot op den mond moeten nemen als diezelfde wetgever zeer ernstig nadeel dreigt toe te brengen? Hot' stellen der vragen staat met haar beantwoord ding gelijk. Dat prijsverhooging der goede ren (dus ook de prijsverhooging door invoer- reohtverzwaring) tot debietverminde- ring leidt, weet elke winkelier. Dat zijn bedrijfskapitaal uitbreiding behoeft omdat oontante betaling der invoerreohtenj noodzakelijk is, ook als de goederen op kre diet- of termijnbetaling warden betrokken, het is hem evenzeer bekend. Dat de onvermij delijke beporking van goederen:- keus (onvermijdelijk, aangezien er vele bui- tenlandsche goederen zóó hoog worden bo-' last, dat de invoer niet langer loonend blijft) voor den winkelstand slechts nadeel kan inhouden, is voor tegenspraak niet vatbaar. Dat de buitenlandsche fabrikant den Neder* landschon winkelier niet missen kan om de goederen bij den verbruiker te brengen en dat de binnenlandsche ondernemer in menig bedrijf zich rechtstreeks richt, of kan, richten, tot den verbruiker, geen middenstan der is daar onkundig van; evenzeer weet hij ook, dat het vooral de zwakke, weinig le vensvatbare, slechts door protectie-kunstmicU delen op de been te houden onderneminkje^ zijn, welke aldus den middenstanden uitschakelen, omdat zij de verkoopens- winst tot aanvulling der ondernemerswinst noodig hebben. Dat verkeersbelemmering tali oonourrentie-beperking leidt en deze weer tab trustvorming verlokt, het vindt weinig af

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5