De Europeesche Rondvlucht. Burgerl. Stand yan Leiden. Vragen en Antwoorden. Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. Eetvertrek. Wij hebben in een onzer vorige num mers reede een beschrijving gegeven der toebereidselen hier te lande gemaakt voor de Europeesche rondvlucht ParijsLuik- Spa Soesteiherg Galais Dover Parijs. De belangstelling in deze rondvlucht is enorm; gistermorgen nu zijn de deelne mers uit ParijsVincennee vertrokken. MDe Courant" heeft een particulier tele gram uit Parijs, waaruit de kolossale be langstelling blijkt, die hier te lande mee- nen wij wel niet zulke groote afmetin gen zal aannemen. Dat telegTam zegt: Zeker kan men, zonder overdrijving, op ruim een half millioen het aantal Parijze- aaare schatten dat van 4 tot 8 uren Zondag ochtend, rond de polygone van Vincennes, voor deze gelegenheid tot vliegterrein in gericht, het vertrek bijwoonde van de me dedingers aan de Europeesche rondvlucht. Heel den weg langs van Montmartre af bot aan Vincennes, zagen de hoofdwegen zwart van de drommen volks; van onaf zienbare rijen voertuigen, waaronder par ticuliere auto's, auto-bussen, fracres, Jan- 'Pdeiziers en dies meer, tot een ezelwagen toe. De menschentoeloop was zóó geweldig, de opeenhooping der honderden rijtuigen zóó druk, de orde-dienst zóó erbarmelijk, dat er een halfuur lang, geen mogelijkheid be stond een meter verder van de plaats te komen. Het vliegterrein bestormd. Heeds om 5 uren was door het publiek honderden meters op het eigenlijk gezegde vliegterrein veroverd. De bclachlijke om heining, die de tribunes afsloot en bestond uit 1 meter hooge, vingerdikke en met ijzerdraad aan elkander bevestigde latjes, die het vliegkamp moest waarborgen tegen de aanvallen der buitenstaanders, was wel dra de prooi der massa. In minder dan geen tijd lag negen tiende van heel haar uitge strektheid tegen den grond. De huzaren en de bereden gendarmen, een handvol volk, dat het terrein moest vrij houden, werden hoe langer hoe meen* naar het centrum van de polygone teruggedrongen. Zelfs Lépine bleek niet. bij machte daar tegen iete te kunnen uithalen. Alleen gaf hij de politie orde het volk te chargeeren, waar door een verschrikkelijk tumult ontstond. Mannen en vrouwen werden ondersteboven gereden, door de in het nauw gebrachte politiemannen. Een paar huzaren werden zelfs uit den zadel geworpea Een vage angst voor een catastrophe beving allen. Het volk begon verschrikkelijk te manifes- teeren. Hulptroepen rukten aan, doch men was het er algemeen over eens, dat de ge- heele regeling buitengev.oon slecht was. Om halfzes was er van een vrijgehouden baan geen sprake meer. Yan alle kanten waren de toeschouwers rop liet vliegterrein gedrongen. Toen klokslag 6 uren het schot weerklonk, ten teeken, dat de wedstrijd zou beginnen, was het vliegterrein zoo sterk ingekrompen, dat een eventueel, naar zijn uitgangspunt terugkeerende of plotseling nederdelende vlieger, onder de menigte een slachting zou kunnen aan richten. De eerste vlieger vertrekt. Gelukkig waren de Bportcommissarissen er met heel veel moeite in geslaagd de hangars en het terrein daarvoor vrij te houden. Dat kostte heel wat inspanning. De vliegers en hun volgers waren gelukkig allen vnjwel op tijd aanwezig, zoodat zij met in het gedrang raakten. Wel is waar maakten verschillende aviateurs bezwaar om te stijgen, indien er geen ruimer baan werd gemaakt, op de drie daarvoor aange geven vertrekpunten. Telkens en telkens moesten de militairen hier de massa ver dringen. De verschillende één en tweedek kers stonden reeds geruimen tijd geTeed, de laatste instructies werden door de sport- commi68arissen gegeven; de meeste deel nemers namen afscheid van de verschillen de hen vergezellende familieleden, vrienden of verzorgers. Onder donderend gejuich ging, precies op tijd, Tabuteau, de wereld recordhouder van den duur en afstand, met zijn Bristol-tweedekker de lucht in. Dit was 'b morgens zes uren; onze landgenoot Wijnmalen vertrok te 6 u. 22 mïn.er zijn 32 deelnemers; de laatste vertrok te 7.48. Henri Wijnmalen was de achtste vlieger, die wegging, en voorzeker een der deel nemers, die het meest werd toegejuicht, van wege z'n «chitterenden start. Na minder dan 40 metor over den grond te hebben gerold, verdween by spoedig uit het oog, op een tamelijke hoogto vliegende. Do machine lag itabiel in de lucht. De eerste pechvogel vrae, toevallig genoeg, No. 13. Dat was Garros, Yódrines'onlortuin- HJko mededinger van ParUs Madrid en 2de aankomende in ParlJi Rome. Garros, na op een vrU aanzienlijke hoogte een 300 M. te hebben gevlogen, keerde terug en verwokte heel wat angst, doordat hfl op nauwelijks 100 M. van de opeengepakte volks massa nederkwam. In bet geheel steeg Garros driemaal op en keerde driemaal weer terug, 't Was niet in den haak met zlJn motor. BQ zUn derde terugkomst heette bet, dat Lépine hem verboden had weer op te vliegen, een ver bod, dat zijn aanleiding vond in het groote gevaar, waaraan zUn opvliegen de omstandere blootstelde. Vooral nu do politie, door het aan houdend opdringen haar bcofd had verloren, en alles póle mêle door elkaar liep. Niemand hielp mede de orde te herstellen. Bovendien gaven de verschillende chefs tegenstiljdige bevelen. Het was een verschrikkelijke warboel 1 Reeds een vlieger doodgevallen. Als om 7.81 het kanonschot valt, gaat de vuurpijl af, die het signaal geeft, dat Le Martin vertrekt. Statig gaat zUn Blóriot de luebt in en schijnbaar hapert er niets aan zbn mooi vastliggende monoplaanmaar een 600 M. verder zien v?U het toestel met groote snelheid dalen. Twee minuten later hollen een paar ambulance-auto's naar de plek, een boschje, waar de aeroplane ia neergekomen. Le Martin ligt daar op den grond, xUn hoefd onder .een der aohroefbladen van zUn op den kant neergevallen machine; toch leeft de arme vlieger nog. Eerat ging het gerucht, dat hl) op slag dood was doodgebleven. Le Martin overleed eohter om 10 uur ln het hospitaal Bt.-Antolne, ion der het bewuatiljn teruggekregen te hebben. Dit vreeeelljk. ongeval maakte natuurlijk op allen een pijnlijken indruk. En van de afwezigheid van Lépine maakt Garros handig gebruik om gauw de lucht in te gaan en weg te vliegen 1 Even vóór 8 uren 'a morgens was alles afgeloopen en konden de ParUztnaars huistoe! Luitenant Princeteau verbrand. De militaire vliegers, die aan de vlucht deelnamen, behoefden niet van Vincennes te vliegen. Zoo steeg luitenant Princeteau van Iesy-lee-Moulineaux op. Hij had de baan eenmaal rondgevlogen op een hoogte van ongeveer vijftien meter, toen plotseling zijn toestel door een rukwind werd gegrepen. Luitenant Princeteau wilde plotseling da lem. Op het oogenblik, dat zijn toestel den gTond raakte, sprong een buis van het ben zine-reservoir, waardoor het toestel ont brandde. Ooggetuigen woonden toen een schouwspel bij, alles in afschuwelijkheid over treffend, wat men slechts kan bedenken. Zij zagen voor hun oogen den ongelukkigen avia- teur levend verbranden, zonder dat er mo gelijkheid bestodd hem te hulp te komen. Princeteau was niet gewond op het oogen blik, dat hij neerkwam. Zoodra zijn machine ontvlamde, wilde hij er uitspringen om zich te redden. Het was hem echter onmogelijk zijn zitplaats te verlaten. De brand breidde zich met een ontzettende snelheid in enkele seconden tot het geheele toestel uit. Het houtwerk, de vleugels, alles brandde. Yan alle kanten snelde men toe, om den ongeluk kigen nviateur te hulp te komeu. De sol daten van den ordedienst, de aanwezige me chanicians, de bewakers der hangars allen zoch ten het leven te redden van den ongelukkige, doch het was onmogelijk, hem aan dezen marteldood te onttrekken, daar de vlammen tot een hoogte van vijftien meter opstegen. Benige minuten van doodsangst verliepen, toen bedaarde het vuur een weinig. De moe dige soldaten stortten zich, met gevaar voor hun eigen leven, in de vlammen, doch' het was te laat: de ongelukkige aviateur was totaal verkoold. Luitenant Princeteau was een der beste militaire aviateurs. Hij had zich herhaalde lijk onderscheiden door vluchten in de Py reneeën. Nog kortelings volbracht hij de raid PauParijs in uitstekende conditie. In Reims. De eerste daling moest te Reims plaats hebben. Reeds Zaterdagavond stroomde een ont zettende mcnschenmassa uit het geheele Champagne-departement samen om den door tocht der vliegers op het Betheny-kamp bij te wonen, waar de eerste verplichte daling was. Toen men vernam, dat een zeer groot aantal vliegers uit Parijs vertrokken was, bleef de menigte in hooge spanning wachten. Weldra ontwaarde men een monoplane. Het was Yédrincss, die het eerst boven Béthény vloog. De Parijs-Madrid-winner beschreef een grooten cirkel boven het vliegkamp, toen in tusschen Vidart aan den horizon opdook. De aviateurs Labouchcre, graaf De Robinguard, luitenant Maillefer, kwamen hier hedenmor gen vliegende uit Mourmelon aan, om bij de doortocht der deelnemers tegenwoordig te zijn, en hen boven het kamp vliegende, op feestelijke wijze te begroeten. Als Yédrines neerstrijkt, wordt hij met een onbeschrijf lijk enthusiasm© begroet, evenals de eenige oogenblikken later aankomende Yidart. Men meldt intusschen, dat Tabuteau met een pauze te Chatéau-Tliierry was moeten achterblijven. Tot halftien Zondagmorgen, kwamen hier de .volgende vliegers, aan: Yidart, 7.27; Védrines, 7.27.30; en vervol gens Marin, Prévost, Beaumont, Loridan, Du- val, Le Lasseur, Barra, Wijnmalen; Eem- merling, Weijmaun, Garres, Yerrept cn Ré- naux. Zij vertrokken allen na een kort opont houd naar Luik. Te Luik. Ook in Luik bestond groote belangstel ling. Duizenden stonden te wachten op de aankomst. Tegen 7 uur des morgens wakkerde de wind aan; met sombere gezichten werd men ge waar, dat de windsterkte begon toe te ne men, zoodat de vliegers, die volgens berich ten met vrij goed weer waren vertrokken, onderweg in moeilijkheden konden komen. De vooruitzichten waren dus verre van aan genaam. Om 9.05 ontsteekt men, omdat de lucht zwaar bewolkt is, in het noordelijk gedeelte van het Ans-vliegkamp groote vuren, ter wijl men ballonnetjes oplaat, die in de lucht in brand raken. Dit allee om den komenden vliegers don weg te wijzen. Daar weerklinkt op den derden rang een luid gejuich. Plotseling verschijnt aan den horizon een zwart puntje, dat snel nadert en eeD vliegmachine blijkt te zijn. Het pu bliek is dol van vreugde, het vliegveld vult zich met een talrijk daar niet thuishoorend publiek. De politie moet alle zeilen bijzet ten, teneinde de orde te kunnen bewaren. Weldra worden wij gewaar, dat het een Deperdussin monoplaan is en tot aller vreugde wordt ontdekt, dat Yidart als eer ste hier aankomt. Deze overwinnaar is natuurlijk geweldig populair. Hoeden, zakdoeken gaan de lucht in, aan het gejuich komt schier geen eind. In dezen dollen geestdrift velen hun tranen niet bedwingen. Het is precies 9 uur 29 min. 53 2/5 sec., als Yidart neerstrijkt De officials consta- teeren echter, dat de jeugdige overwinnaar niet regelmatig is aangekomen en de eind streep niet is gepasseerd. Door de vier kanonschoten meende hij er reeds te zijn __©n daalde dus iets te vroeg. Zoodra Vidart dat hoort, laat hij zijn machine naar het midden van baan brengen, stijgt daar weer op, maakt een heele toer en ^nder daverend gejuich overschrijdt hij als eerste de lijn van aankomst. Dan is het 9 uur ?3 min. 27 aeo. Yidart, die Parijs om 6 uren 20 min. ver laten heeft, is dus overwinnaar van de eer ste étape Parijs—Luik, 325 K.M., in 3 uren 13 minuten 1 Yidart wordt dadelijk door een groot aan tal journalisten omringd, die hem wilden interviewen. Dooh hij is zeer nerveus en hevig bewogen. Hij vertelt ons tijdens zijn vlucht een indigestie te hebben gehad, zoo erg, dat hij een oogenblik er aan gedacht heeft den strijd op te geven. ,,Ik ben," zegt hij,^ „verschrikkelijk door elkaar geschud. Nog nooit heb ik het zoo zwaar te verantwoorden gehad. De wind was zoo hevig, vooral op het laatste ge deelte van het traject, dat ik slechts met de grootste moeite heb kunnen volhouden. Bo ven de Ardennen schommelde mijn toestel angstwekkend. Gelukkig werd ik daar door mijn compas gewaar, dat ik te veel oost waarts vloog. Ik herstelde mij dus spoedig en ben overgelukkig winner van de eerste étape te zijn."' Intusschen is de wind nog in kracht toe genomen. De vliegers hebben echter het voor deel den wind in den rug te hebben. Tegtn halfelf vooral was een record-me nigte op het vliegkamp te AnS aanwezig. Terwijl men vreesde, dat de andere vlie gers, door den stormwind verhinderd zouden zijn nog aan te komen, werd tegen 11 uur medegedeeld dat nog meer vliegers in aan tocht waren. Het zijn er twee, die vlak achter elkander zitten. AYeymann en Duval volgen elkander op slechts enkele meters afstand. En geen 3 minuten later verschijnt alweer een deelnemer: Barra. Acht minuten later komt Garros in zicht. Deze aankomsten hebben op het vliegkamp een buitengewone drukte ten gevolge. Aan het enthusiasme komt schier geen einde. Om 11.21 zijn dus de volgende vliegers binnen: Vidart, Védrines, Beaumont-, "Wcy- mann, Duval, Barra en Garros. Plotseling wordt de aankomst van Renaux aangekondigd cn ziet men hoe boven Plemelle, de reusachtige biplaan Maurice Farman zich' af teekent, bestuurd door Renaux en verge zeld van oen passagier. De vliegmachine wordt heftig hóen en weer geschud en zwaait vreieselijk. Doch men krijgt toch' den indruk, dat hij recht op hot aerodrome afkomt. Men weet hier, dat Renaux dit vliegveld goed kent. Men is dus vol vertrouwen op den goeden afloop der landing. Plotseling zien wij dat de tweedekker zich veel langzamer voortbeweegt. Na eenige ma len van den grond opgesptongen te zijn, waarbij het toestel heftig met den grond in aanraking kw^im, blijft de machine stil staan- Nu wordt het een dolle wedloop naar de plaats, waar Renaux neergestreken is, in de richting van Allcur, achter de laatste omheiningen, die het vliegkamp omringen. De veldwachters slagen er gelukkig in, de enorme menschenmaasa tegen te houden. Het ie een oogenblik van groote ontroering. Men vermoedt, dat een ongeval heeft plaats ge had, doch dat is gelukkig het geval niet. Renaux, die vergezeld is van den passagier, den hoer Senoue^ué, is door -de hevige wind- stroomingen verplicht te landen. Het was toon 1 uur 45. Terwijl het toestel de aar de bereikte, ontmoette het een hinderpaal en werd hier en daar lichtelijk beschadigd, terwijl een staaldraad knapte. Heel het on geval heeft zich daartoe bepaald. Auto's wer den naar de landingsplaats gestuurd en eeni- gen tijd later werden Renaux eu zijn pas sagier naar het vliegkamp gebracht, waar zij enthusiast werden toegejuicht. Renaux zal zich een weinig verfrisschen, om na de noo- dige heistellingen zjjn biplaan weer te be stijgen, om door de lucht het aerodrome nog te bereiken. De stand op Zondag was als volgt lste étape ParijsLuik 325 M. le. Yidax*/ (Monoplaan Deperdussin) in 3 uur, 9 minuten, 51 sec. 2e. Yédrines (Monoplaan Morane) in 3 uur, 27 minuten, 15 t sec. 3e. Weyman (Monoplaan evport) in 3 uur, 55 minuten, 16 1/5 sec. 4e. Beaumont (Monoplaan L Irict) in 4 uur, 2 minuten, 4/5 sec. 5e. Barra (Biplaan Maurice Farman) in 4 uur, 3 minuten, 31 4/5 sec. 6e. Duval (Biplaan Gaudron) in 4 uur, 31 minuten, 49 1/5 sec. 7e. Garros (Monoplaan Blériot) in 5 uur, 3 minuten, 11/5 sec. De tweede wedstrijd LuikSp* —Luik, 60 K.M., morgen Dinsdag! Zooeven seint men ons uit Luik, dut Wijn malen te 6 u. 40 min. 15 sea is arrivcerd. Vrij© Universiteit te Amsterdam. Verschenen is bet 31ste jaarverslag van de Yerceniging voot H. O op Geref. grond slag. Het aantal leden en begunstigers is blij kens de bijlagen een weinig teruggaande: leden zijn er thans 391 en begunstigers 11,271. Dit wordt betreurd, ie meer waar telken jare de uitgaven de inko. iten over treffen en ook dit jaar het te' ort weer f3791.46 bedraagt-. Het fonds voor do medische facultc- heeft een batig saldo van f 24.904.46^, maar er wordt op gewezen, dat wanneer straks naast prof. Bouman een of twee hoogleer aren zullen worden benoem], 'o uitgaven aanmerkelijk zullen stijgen. Voor het nieuwe gebouw der Vereeniging is thanc aanwezig f 20,465.29^, -"et de toe zeggingen mee f 26,465.29£ Er zijn Prov. Comité's werkzaam om het noodige bedrag te verkrijgen. Het perceel, waarmede bet thans bestaande gebouw moet worden ver groot, is verhuurd, en vóór l November meet de huur worden opgezegd, zal in het daaropvolgende jaar met de verbouwing kunnen worden begonnen De naamlijst der studenten gioftaan, dat ingeschreven waren Nx>r den cursus 1910/ 1911: in de godgeleerdheid 78 studenten; rechten 45 studenten; letteren 19 studen ten en geneeskunde 6 studenten, totaal 147 studenten. Bij den penningmeester ia ingekomen voor een nieuw gebouw f 3500, aan dr. A. Kuyper als bijdrage geschonken door leden van Geref. Jongelingsvereenigingen, ten einde uiting te geven van hun hartelijke liefde en bijzondere hoogachting voor den leider der A.-R. partij en stichter der V. U. (Stand.) Eerste huwelijksafkondiging ran 18 Juni. S. M. Bosman jm. 24 j. en E. Borgerding jd. 22 j. J. J. Kraan jm. 27 j. en J. H. C. Parmentier jd. 29 i. J. A. van A»keljm.28j. an M.J.Mulder jd. 28 j. L. de komijn jm.25 j. en C. vao der Zseuw jd. 21 j. P. Petiet jm. 20 j en S. M. Brakhoven jd. 19 j. C. T. Rombout jm. 18i.eoE Hunerid.28 j. C. Tronweo jm. 2-5j.enJ.de Zwijger jd. 24 j. J. Pin jm. 25 j. en J. Smit jd. 27 j. C. J. Wallaert jm. 26 j. en C-Verhoeven jd. 24 j. - N. van Putten jm. 22 j. en J. W. M. Loonan jd.22 j. N. Bavelaar jm. 25 j. en J. Filippojd. 21 j. H. Vallentgoed jm. 30 j. en C. A. J. Heruer jd. 25 j. W. F. van der Blom jm. 21 j. en J. v. d. Plas jd. 21 j. G. D. J. Beulink jm. 30 j. en M. E. Bo3singajd.27 j. P. C. de Boom jm. 25 j. en M. M. van Groeningen jd. 30 j. C. J. van Valderen jm.85j. enC. Dnessenjd. 29 j. A. C. van Yperenjm. 33 j. en J.C. Dammer jd. 23 j. W. J. Bouman jm- 22 j. en J. G. de Ruiter jd. 24 j. E. C. Mokveld jm. 25 j. en J. H. F. de Nennie jd. 23 j. J. van blurja jm. 81 j. en A. J. Udo jd. '26 j. KATWIJK. Geboren: Marie, D. van J. Souverijn en A. van Dnyn. Jacob, Z. van D. Klok en C. Spaanderman. Dina, D. vanJ Oudshoorn en A. van Duyn. Cornelis Abram, Z. van A. Schonenberg en N. Zwanenburg. Overleden: Gerrit van Rijn, 67 j., geh met M. van Stevn. Jacob van Dnyn, 50 j., geh. met W. Remmelzwaal. Ondertrouwd: J. L. Soxef jm. en J. de Vreogd jd. LEIDERDORP. Geboren: Petronells Maria, D. van H. deu Hollander en M. W. Rujjgrok. LISSE. Gehuwd: F. J. Damen en J. J. Hols- bosch. A. Oostveon en J. van Alkmaar. Geboren: Elisabeth, D. van G. Duinveld en M. Brouwer. Coroelis, Z. van W. van Groen an N. Zorge. Elisabeth Cornelia, D. vanH. van Rooien en M. de Goede Antonius Maria, Z. van H. G, van Lierop en M. Heemskerk. Overleden: Trijntje Hos, wed. van L. de Graaf, 66 j. NOORD WIJ KERHOUT. Geboren: Everdina Maria, D. van N. C. v. d. Zalm en G. M. Konijn. Adrianus Wilhelmaa, Z. van M. v. d. Bnrg en A. v. d. Raad. Overleden: Piet Meyer, 51 j., eehtgen. van Marijtje van Steyn. Vraag: Wordt iemand, die failliet veir- klaard is, gedurende den tijd dat het fail lissement duurt-, uit den faillieten inboedel of door hem, die het faillissement uitlokte, onderhouden Antwoord: Dat hangt er geheel van af. Er kunnen gevallen zijn» dat de fail liet uit den boedel een kleine tegemoetko ming krijgt ter voorziening in de allernood zakelijkste levensbehoeften. Maar daarover beslist de Techter-commiesaris na den curator te hebben gehoord. Vraag: Mijn dienstbode heb ik gehuurd met 1 Mei voor dag en nacht. Nu heeft zij met Juni haar dienst opgezegd, om met half Juli of één Augustus te verta*ekken. Heb ik nu Techt haar godspenning van haar huur af te houden? Zij heeft geen kermisL of zom'erfooi nog gehad. Aangezien ik nog niet békend ben met de bier bestaande bepa lingen, zou ik gaarne hieromtrent ingelicht willen worden. Antwoord: U kunt den godspenning af houden. Vraag: Zondt gij mij ook kunnen zeggen eenige boeken of tijdschriften over de be ginselen der aeethetica? Hiermede bedoel ik niet zoozeer de aesthe- tiea van een of ander vak als wel de nest-he- tica in haai* geheel, beschrijvend de wetten en voorbeelden der aesthetics. Antwoord: Over schoonheidsleer is veel en in allerlei talen geschreven. Uw boek handelaar zal u een catalogus kunnen laten zien, waaruit u een keuze kunt doen. Het vermelden van een lange lijst van titels vraagt te veel ruimte. Ook op de Universi teit© Bibliotheek kunt u inlichtingen vragen. Vraag: Bestaat er ook, vanwege het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Vreem delingenverkeer in Nederland, een gids voor pensions met prijzen? Zoo niet-, kunt u dan niet eenige adressen opgeven waar tegen matige prijzen en in mooie streken goede pensions bestaan Antwoord: 0n9 zijn twee boekje© be kend, die aan uw oischen voldoen. Uitgave: O. Morks Cz. te Dordrecht: „Reisboek 1911" en uitgave A. W. Segboer, in Den Haag: „Penei on gids voor Mooi Nederland." Vraag: In uw No. 15266 van vorig jaar komt onder de rubriek „Vragen en Ant woorden" een correspondentie voor betref fende de wenschclijkheid om aan de gemeen schappelijke Keuken alhier een loealiteit te verbinden, waarin de leden het middagmaal zouden kunnen gebruiken. Tot heden maakte het bestuur der keuken wat dit betreft nog geen vorderingen, reden waarom ik de wenschelijkheid tot het in richten van bedoelde loealiteit nog eens on der de publieke aandacht wil brengen. Antwoord: Inderdaad is aan uw wensch nog niet voldaan. Wij vermoeden dat het bestuur van de keuken er weinig voor voelt. Indien u veel heil ziet in het plan, zou den wij u raden het ecn9 op de volgende alg. vergadering ter sprake te brengen. Want dit is nu geen zaak die wij hier in deze rubriek even kunnen uitmaken. Vraag: Ik heb 31 Mei een dagmeisje gehuurd om 6 Juni in dienst te komen, 3 Juni vroeg het meisje, dat ik in dienst had, of ze weer kon blijven. Ik heb toen gezegd als u het in orde maakt met dat meisje, dat ik gehuurd heb; daarna is ze er heen gegaan om er over te spreken en werd door do moeder van binnen toegeroepen: het is goed, want. er zijn nog meer diensten, want zo heeft nog gevraagd of dat meisje naar den dienst wilde gaan, waar zij zich al ver huurd had. Nu werd er 1.1. Vrijdag scha devergoeding gevraagd voor dat meisje. Is dat nu recht Antwoord: Gij hadt die zaak_wat de- gftlnkftr nmftk.n hahajulalftp 4 waarvoor gij zelf zoudt kunnen worden aan-' gesproken dooj- derden laten in otrde bren gen. De zaak zal nu wel vol misverstanden zitten en is waarschijnlijk niet meer preciea uit tfi zoeken. Als» gij voor schadevergoe ding wordt aangesproken is het uw eigen schuld. Vraag: Hoeveel kilometer ligt per fietd Vlaardingen van hier en waarheen de kort ste weg? Antwoord: Vlaardingen, Schipluiden, Den Hoorn, Delft, Hoornbrug, Voorburg^ Veur, Voorschoten, Leiden. Afstand 34.1 K.M. Vraag: Zoudt u mij eenige inlichting willen geven hoe ik 't beste aan mijn geld kan komen? Ik krijg n.l. van iemand f6.50 (arbeidsloon); hij woont in een andere stad en ik heb er zeker een gulden aanbesteed met 't laten presenteeren van een kwitantie per post. Zou ik er dat ook bij kunnen trek ken als u mij een middel aan de hand doet? Antwoord: Dat zal niet gaan. Vraag: Door mij is verkocht een schuit,- waaraan een slot was bevestigd. Dit slot was niet bij deu koop bedongen. Nu ik om dat slot vraag, wil de kooper mij dit slot niet teruggeven. Heeft hij nu recht dat te houden Antwoord: Het kan zijn dat er niet over het slot is gesproken, omdat men het er vanzelf bij daoht. Indien nl. het slot bij do schuit hoort, gaat het in den koop Die©. Hoort het er niet bij, maar dient het bijv. om de schuit ergens vast te leggen, dan is een speciaal beding daaromtrent noo- dig, anders valt het buiten den koop. Vraag: Daar ik van mijn voogdijrecht ben ontzet door nalatigheid van boedelschei ding, maar er is ook gezegd dat ik mijn vadeirlijke macht behoud, heeft nu een kind van mij, dat circa 22 jaar is en wil gaan trouwen, toestemming noodig van vader of voogd? Antwoord: Een kind van ciroa 22 jaar is meerderjarig en heeft dus geen voogd meer. Voor het aangaan van een huwelijk heeft hij echter de toestemming van zijn vader en moeder noodig. Indien deze weige ren, kan het kind den kantonrechter ver zoeken tusschenbedde te komen. Vraag: Hoeveel zijn de kosten van de voordeeligste reis van Leiden naar Hil versum per spooT 3de klasse? Antwoord: Per Holl. Spoor 3de kL enkele reis f 1.25, per Staatsspoor f 1.10. Aanvullingsbegrooting land bouw, enz. Deze aanvullingsbegrooting voor 1910 om vat verschillende posten betreffende de koeten voor de paardenfokkerij; het staats- boschbeheer; de bijdrage voor de staats mijnen, de bedrijfskosten voor staatsmijn Wilhelnuna; aanlegkosten voor staatsmijn Emma, enz.; diepboringen in de Peel en diepboring in Oostelijk Nederland; onder zoekingen ten behoeve van de visscherij'en; den Raad voor de Scheepvaart; de stuurlie den- en machinistenexamens; paviljoen voor seismologische waarnemingen; uitvoe ring van de Veiligheids- en de Arbeids wet; opdrachten aan deskundigen op het gebied van sociale verzekering, enz. Door deze en nog andere verhoogin gen op kleinere posten wordt het eindcijfer der begroot-ing van landbouw enz. verhoogd met f 477,900. Steen houwerswet. Blijkens een nota van wijzigingen, voor gesteld door de regeering in overleg met de Commissie van Rapporteurs, over het wetsontwerp waarover nog de eindstem ming moet gehouden worden omtrent den 8teenhouwersarbeid, zaJ de titel van het wetsontwerp aldus gelezen worden: „Bepahngen in verband met dc bijzonder© gevaren voor veiligheid en gezondheid, verbonden aan steenhonwersarbeid." ,,L o t i o i c o." De kantonrechter in Den Haag, cir. Van Kaalte, heeft uitsprar1 gedaan in de zaak van J. G. H., directeur, en W. H. P., mede directeur van de Maatschappij „Lotisieo", beklaagd wegens overtreding van de Loto- rijwet, en veroordeelde de beide beklaagden,, wegens het verkoopen en afleveren van aandeelen in een loterij, tot het aanleggen en honden waarvan de vereischte toestem ming niet is verleend, ieder tot een geldboe te van honderd gulden subsidiair tien da gen hechtenis, met ontslag van rechtsver volging voor wat een gedeelte der aan klacht octreft De kantonrechter nam aan, dat de be wering als zou het hier betreffen aandeelen ,,van de seriën A, B (Jwaaromtrent is uitgemaakt, dat xj vóór 1 Juli 1905 en dus wettig lijn aangelegd, alleen kon op gaan voor wat betreftenige der verkochte nummers, waaromtrent bekl. dit uit hun boeken hebben aangetoond, naar Diet ten aanzien van de overige, waaromtrent bekl. hebben opgegeven, dat nc-vb rij noch iemand anders kunnen mededeelen tot welke serie zij behooren. Hnaggclt Gerechtshof. Behandeld is de zaak van L. W. H., 19 jaar, zonder beroep, te 's-Gravenhage, we gens mishandeling, met een medebeklaagde, van twee veldwachters onder Zoeterwoude, die gezegd hadden, dat de woonwagen, waarin bekl. zich bevond, zich moest ver. wijderen, daar deze op verboden terrein stond, door de Haagsche rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bekl. ontkende de veldwachters te heb ben geslagenintegendeel had een der veldwachters haar een stomp toegebracht tegen de borst, waarvoor zij geruimen tijd onder dokters behandeling was geweest. Behoudens een kleine wijziging in d» qualifioatiz werd bevestiging gerequireerd. Uitspraak ga fooi

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6