wegens Sterfgeval en Boedelscheiding. MANTELS. NANTELKOSTUMES. GUMMI-MANTELS. A. WAALS, laarl«wmerstraat 114, «ter de Donkerstee^. tegen Taxatie-prijzen. .BOOTS SOBTEEBIN. Ifegens nieuwe regeling der Goederen GESLOTEN van Vrijdagmiddag 9 uur tot Zaterdagmorgen 9 uur. Ingezonden. Vragen en Antwoorden. Uit de „Staatscourant". Al onze Bekende, Solide Artikelen 8402 300 W. KRUYFHOOFT, laarlemmerstr. 26-30. - isi?wrr -r «i y -> Mijnheer de Redacteur l Maandagavond vond ik onder de „officieele kennisgevingen" betreffende de agenda voor de a.s. Gemeenteraadsvergadering op Donder dag 15 Juni a.s. ook een voorstel aange kondigd, betreffende de beslissing in begin sel, welke richting voortaan aan den Open baren Reinigingsdienst zal dienen gegeven te "woerden, na afloop van het thans bestaande contract met de Finna Blok. Het is om dit voorstel te bespreken, dat Ik eenige plaatsruimte van u vraag. Het komt mij voor dat een zóó verstrek kend voorstel als dit aanhangig gemaakte, veel te weinig tijd van bestudeering en vcor- bea^eiding heeft gehad, allereerst voor de Raadsleden, die over dit voorstel zullen moe ten beslissen, en ook voor degenen uit dc inwoners die niet minder belangstellen in do publieke zaak, aangezien hen de tijd voor kennisname ontbrak, want toch eerst pp 3 Juni j.l. werd een tipje van den 9luier, die het rapport der deskundigen bedekte, op gelicht, en hoorden wij iets daarvan in den vorm van eenige stukken voorkomende in het „Dcidsch Dagblad" van dien dag en eenige dagen daaraanvolgende. Evenwel ontstaken deze stukken nog niet veel licht en daarom stelde ondergeteekende zelf een onderzoek in en gelukte liet hem een rapport machtig te worden. Den totalen indruk, die de conclusion en de cijfers uit dit rapport op hem maakten, wenscht hij lii.er in het kort weer te geven cm dan later het rapport zelf en de cijfers daarin voorkomende eens nader te beschou wen. Misschien dat hij tot geheel andere ge volgtrekkingen komen zal. Do totaal indruk dan, welken de lezing van het rapport op hem maakt, is: lo. Dat de kosten van het tegen woordige bedrijf buitensporig hoog zijn opgevoerd, doordien er allerlei posten, ïiiet de reiniging betreffende en welke took volgens de Begrooting der Fabricatie uitgaven 'op geheel andere artikelen gesteld fijn, daaraan zijn toegevoegd. Een voorbeeld: Het uitdiepen der grachten, NveLk uitdiepen Verband houdt met de scheepvaart door Lei den en volgens de begrooting der Fabrica- fciouitgaven een som vereischt van f4128, is in zijn geheel aan de kosten van den tegenwoordigen reinigingsdienst toegevoegd. En zoo gaat het maar voort totdat men, ïn Hfwijking van de bovengen, begrooting, die een uitgave aanwijst voor den thans bestaan- den reinigingsdienst van f 36,492, tot een Jbedrag komt van f 52.713. 2o. Dat de kosten van het voorgestelde toieuwe beltbedrijf in eigen beheer, even eens geducht zijn opgezweept. A. door den veel te hoogen opzet van het nieuwe beltterrein a f 115,000 waarop dan nog voor f 44,000 gebouwen zullen komen te staan, een bedrag dat elke practische bouw kundige in-et mij veel 'te hoog noemen zal. B. Door' het bedrag der voorgestelde post huizen binnen de 'gemeente a f 17,000. O. Door de groote kosten van het trans- pert van waardelooze stoffen 'die ruim f 3000 zullen bedragen, voor welken post bij het tegenwoordig bedrijf nog geen f 400 wordt vereischt- D. Door de abnormale hooge kosten, die uitgetrokken zijn voor een paard en kar f 1300 per etel, zijnde f 600 voor één paard en f 700 voor één vuilniskar. 3o. Dat de kosten veroorzaakt door het verbrandingssysteem niet aan dit euvel lijden, integendeel neiging vertoonen we der omlaag te gaan. Om maar iets te noe men: meenen de Rapporteurs voor po6t huizen binnen de gemeente nu met f 7000 te kunnen volstaan, terwijl voor dezelfdo posthuizen op de beltbedrijfrekening f 17.000 wordt uitgetrokken? Verder nemen H.H. Rapporteurs stil zwijgend aan, dat ihet ophalen van het vuil niet dagelijks zal geschieden bij de beide nieuw voorgestelde werkwijzen, wat wel het geval is bij den tegenwoordigen dienst, doch om den anderen dag, hetwelk een factor is die toch niet mag worden verwaarloosd, aangezien dit een besparing van 100 pCt. geeft op de daarvoor uit getrokken posten. Vooralsnog in het midden latende of dit een gewenschte toestand is, die staat ge schapen te worden, eischt toch de billijk heid bij de vergelijking dat èn het bedrag der beltrekening èn het bedrag der verbran dingsrekening daarmede wordt verhoogd, aangezien bij het bestaande bedrijf bet vuil wel dagelijks wordt opgehaald en dit dus in de rekening begrepen is. Zoo zou dus de rekening van' het nieuwe beltbedrijf, dat reeds zéér hoog is, nog vermeerderd dienen te worden met f 12,610 en de rekening van de verbranding met f 10,667. Ik 'geloof dat de eigenaardige eindcijfers van 'de verschillende rekeningen in het rap port, die den Raad 'zouden kunnen nopen het 'yerbrandingssysteem toe te passen, niet met opzet zouden zijn gekozen, doch toe valligerwijze zich zoo hebben ontwikkeld, evenwel geloof ik ook, dat er redenen ge noeg aanwezig zijn alleen uit het hoven- aangehaalde om den Edelachtharen Heeren Leden van den gemeenteraad van Leiden te verzoeken nu nog niet over dit belang rijk punt to besluiten, doch deze zaak aan te houden, opdat ook wij, ingezetenen, daar van kennis mogen nemen en onze meening zeggen over dit zoo belangrijk voorstel, wat tcch zeker in de uitvoering een niet onbe duidend offer zal vragen van de beurzen der gemeentenaren. Om tot dit doel te geraken, verzoekt hij ook het verkrijgbaar stellen voor belang stellenden van dit rapport, als zijnde de zaak, waarover het handelt, een openbare zaak, dio toch alleen na inzage van het rapport zelf, grondig kan worden besproken. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte, J. N. BOTERMANS, Bestuurslid van de Kiesvereeni- ging „Burgerplicht en Ge meentebelang." Ledden, 13 Juni 1911. Geachte Redactie 1 Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn mij eenige plaatsruimte te willen verleenen voor het onderstaande. Terwijl overal in den lande, met het oog op de binnenkort in behandeling komende, door den Minister van Financiën voorge stelde tarief wet» openbare vergaderingen worden belegd, om het voor en tegen dezer wet eens meer van nabij onder de oogen te zien, hlijft het hier in Leiden zóó rustig, alsof dit toch zeer zeker zóó ingrijpende wetsontwerp, voor ons Leidenaars, totaal van belang is ontbloot. Dit meen ik toch ernstig in twijfel te mogen trekken. Zou het nu niet wenschelijk zijn dat een onzer Kiesvereenigingen het initiatief nam, tot het beleggen van een openbare "verga dering, met een goed onderlegd vóór- en tegenstander dezer wet, opdat ook wij in staat zullen zijn het voor en tegen eens van nabij te bezien. Het komt mij n.l. voor dat de tijd tot handelen in deze reeds meer dan aange broken is: lo. omdat het wetsontwerp reeds naar de afdeelingen der 2de Kamer ter onder zoek is verzonden; 2o. omdat hoe langer men wacht, hoe minder het zal gelukken, met het oog op het jaargetij, bekwame lui' te vinden, in staat het wetsontwerp te verdedigen óf te ontkleeden. Wie neemt het initiatief? U, geachte Redactie, mijn dank betui gende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. v. d. M. Gz. Leiden, 12 Juni 1911. Vraag: Ik ben van de lichting 1907, ik heb gediend bij 't 3de reg. huzaren. Moet ik dit jaar nog onder de wapenen ko men? Zoo ja, wanneer en hoe lang? Antwoord: Neen, het 3de regiment (huzaren, lichting 1907, komt dit jaar niet voor herhalingsoefeningen op. V r a a g: Zoudt u mij eenige inlichtin gen willen geven, ik moet geld hebben van een gepensionneerden koloniaal, als ik aan den minister een request inzend om inhou ding op pensioen, zou dat toegestaan wor den, en zoo ja tot welken minist r moet ik mij wenden? Antwoord: Probeer bet eens met een request aan den Minister van Financiën. V raag: Mag een gescheiden man met de zuster van zijn vroegere vrouw trouwen? Antwoord: Wel zekerAls u maar eerst toestemming vraagt aan de Koningin. Vraag: Is een patroon verplicht een getuigschrift te geven, hetzij goed of min der goed? Indien hij het weigert, is eT dan niets aan te doen? Antwoord: Art. 1638aa van het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden, zegt uitdruk kelijk De werkgever is verplicht bij het eindigen der dienstbetrekking den arbeider op diens verlangen een getuigschrift uit te reiken. De werkgever, die weigert het gevraagde getuigschrift af te geven, is zoowel jegens den arbeider als jegens derden aansprake lijk voor de daardoor veroorzaakte schade. V raag: Hoe lang duurt het reisje per boot van Rotterdam naar Keulen? Zijn die booten speciaal -va.or passagiers ingericht en kan men aan boord logeeren? Antwoord: De boot gaat des morgens om zeven uren van Rotterdam en is den volgenden morgen in Keulen. Het reisje is zeer aan te raden, maar na Keulen begint het pas mooi te worden. De booten zijn uitstekend ingericht en u kunt eir logeeren. Voor koffiedrinken en eten is 't het best met den hofmeester een overeenkomst te treffen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe de regels van het spel „blaastrappen" zijn? Antwoord: De blazen zijn met een touwtje aan het midden van den rug ge hecht en slepen langs den grond. Een zeker aantal personen, naar eigen verkiezing, kampt te gelijk. Elk tracht de blaas van een der anderen stuk te maken door er op te trappen, er op te vallen of te gaan zit ten, te gelijk zorgende de zijne heel te houden. Zij, wier blaas 't laatst h'eel bleef, kampen over. De laatst overblijvende is de prijswinner. Zij, wier blaas stuk is, mogen niet langer meetrappen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of die vörzekeringe-Maa tschappij in Den Haag, 60- lide is? Men moet een verzekering sluiten voor den tijd van 10 jaar te betalen met 1 gulden per maand en na 10 jaar 100 gul den uit te koeren, en zoo dikwijls de Staats loterij speelt mag men vrij meespelen. Antwoord: Wij houden niet van die buitengewone zaken, maar sluiten liever een verzekering bij Maatschappijen, die te goe der naam en faam bekend staan# Men schrijft ons: Naar aanleiding van de raadgevingen in het 2de blad van 10 dezer, om veenmollen te vernietigen, een enkele opmerking. Terecht werd gezegd, dat een afgevreten en daardoor slap hangende plant, in den regel op de nabijheid Tan een neat wijst. Treft men zoo'n plant aan, sohilfer dan met truffel of spade voorzichtig de aarde af en ge vindt weldra het nest. Vernietig den inhoud van de harde aardkluit en plak de gomaakte opening tamelijk vast toe. Meestal ziet ge, na enkele minuten, den grond zacht op en neergaan en kunt ge het dier zelf uitsteken en dooden, doch hoofdzaak blijft het opsporen en verdelgen der nesten, die soms tot 200 eieren bevatten, welke eerst witachtig, daarna lichtgeel en eindelijk donker, op bruin af, van kleur zijn. De veenmol is heel geen familie van den gewonen mol. Het is een schadelijk insect, tot de familie der sprinkhanen be- hoorend. Bij Kon. besluit ïs toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan J. Dorst, te Putr tershoek, stoker aan het stoomgemaal „;t Hooft van Bent/huizen' in het water schap „Het gemeenschappelijk Stoomge maal te Puttershoek. De Rijksinkouisteiibelastixig. Het bericht van „De Tijd" als zou het ontwerp-inkomstenbelasting bij den Raad van State zijn ingekomen, noemt „Het Vad." geheel onjuist. KATWIJK. De verkiezing van zes leden voor den gemeenteraad wegens periodieke aftreding der heeren P. Aandewiel', J. A. de Best, D. Ouwehand Az. en C. Wasse naar en vermeerdering van het a-antaJ raadsleden met twee, ten gevolge der toe name van het bevolkingscijfer zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juni a. s. Door mej. Venhuis, onderwijzeres aan de eerste openb. lagere school alhier, hoofd de heer D. Bakker, is, om gezondheidsrede nen verlof aangevraagd voor den tijd van twee maanden. VALKENBURG. Heden ontving het hoofd der openbare lagere school alhier van het College van Gedeputeerde Staten dezer provincie het bericht, dat hem de gevraagde vergunning is verleend, om ook de bedieningen van Voorzanger en ontvan ger der Nederduitsch Hervormde Kerk in deze gemeente waar te nemen, mits )iet onderwijs er niet onder lijdt. WARMOND. De scheepmaker!] met hui zen en erf, toebehoorende aan den beer J- A. Kerkvliet, welke de vorige week in bod waren gekomen op f 10.(XX), zijn bij den gisteravond gehouden afslag nmt gemijnd.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6