15739 Woensdag 14 Juni. A0. 1911. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON, üe Sierde overwon. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS BKR ADVERTENTIENl Van 1—8 regel» fL06. Ieder» regel meer f 0.171. - Grooter» letter» naaf pUaternimte. Kleine adverteutlën ran 80 woorden 40 Oenteeontant) elk tiental woorden meer 10 Oente. - Voor het iaoaieeeren wordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oente j per 3 maanden 1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30, Franco per post1.65. Vergadering tan den Gemeenteraad van leiden, op Donderdag 15 Juni 1911, d.s namiddag» te twee uren. Alsnog te behandelen; Na punt 7. Aanwijzing van een lid van den Gemeen teraad, om, zoo noodig, als plaatsvervanger op te treden van den Burgemeester, als voorzitter van het Hoofdstembureau in het eerste kiesdistrict, voor de eventueel© stem ming en herstemming ter benoeming van leden van den Gemeenteraad. Benoeming van de leden en de plaats vervangende leden van het Hoofdstembu- reau in het eerste kiesdistrict en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de overige stembureaux, voor de eventueel© stemming en herstemming ter benoeming van leden van den Gemeente raad. Ilirt cte lielastingeu. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld de kohieren der Personeel© belas- ring Nos. j5 en 16 van den dienst 1911, executoir verklaard den 12den Juni j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N C DE GTJ8FLAAR. Leiden, 14 Juni 1911. Leiden, 14 Juni. Gisteren had ten Raadhuize de verkie- ring plaats van een lid-patroon van de Ka- mtfr van Arbeid in de winkel- en grossiers be dreven. Het stembureau was geopend van 1 tot 4 en van 7 tot 9 uren. In dien tijd worden ingeleverd19 stembiljetten. Daarvan bleken uitgebracht op den heer !W. J. Groyghton 10 en op den heer P. Pee- trenboom 9 stemmen. Een oogenblik werd door het stembureau overwogen of hier wel iemand de volstrekte meerderheid had verkregen, die toch is de helft der uitgebrachte stemmen plus één. Immers de helft van 19 is 9l/2» daarbij één stem is ÏO1/*- De wet gaf geen licht, doch het stemhu- ireau en de gemeen te-secretaris waren van ineening, dat niet anders bedoeld kon zijn of in zoo'n geval moest de persoon die 10 stemmen had gekozen geacht worden, zoo dat do heecr Crcyghton als zoodanig werd ge kozen verklaard. Heden was het 25 jaar geleden, dat W". F. Wijting in dienst trad ter drukkerij van den heer L. van Nifterik Hz., thans naaml. venn. Drukkerij v/h. L. v. Nifterik Hz., alhier. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenoot© op de met groen ver sierde werkplaats door de directie, namens commissarissen gecomplimenteerd. De heer Pleyl-er, sprekende, reem.de in "Wijting zijn. trouwe püchtabetraehting en werkzaamheid, en onder het aanbieden van een geschenk in oouvert sprak hij den wensch uit, dat het den jubilaris met zjjn gezin moge gegeven worden, nog vele jaren aan dezen dag terug te denken. Namens hei personeel sprak de chef, de heer Aarse, den jubilaris toe, en wees er op, dat Wijting zich steeds getoond had een goed kameraad te zijn, aan ieder die het vroeg raad en steun gevende. En zeide hij wat wel het voornaamste voor u moet zijn op dezen dag, is, dat gij het moge heseffen, dat uw arbeid geen belooning eischt, maar waardeering vraagt. Namens het personeel bood spr. den jubilaris ©en tafel en een ruststoel aan. Het verdere van den dag bracht de ju bilaris te midden van zijn gezin door. Do nieuwbenoemde Haagsche burge meester jhr. mr. Van Kamebeek zal den l&den dezer de residentie verlaten ten ein de tot ongeveer de helft der volgende maand buitenslands te vertoeven, alvorens als referendaris bij het departement van koloniën 's lands dienst te verlaten. Aan dat departement wordt hij als dief der afdeeling justitie, onderwijs enz. op gevolgd door mr. H. G. Hagen, ohef der af dee ling West-Indische zaken. Te 's-Graveuhage is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer J. R. Eek, gep. kap.-luit. ter Zee. De 1ste luit. L. Tileni Kruijthoff, van den staf der artillerie, is benoemd tot hoofdopzichter aan de Constructiewerk- plaatsen te Delft Het Eerste Kamerlid mr. W. J. van Weideren baron Rengers, viert morgen, Donderdag zijn gouden promotiefeest. De Prins die a. s. Donderdagmorgen weer uit Mecklenburg op Het Loo terug keert, komt a.s. Zondag te 9 uren. 's mor gens aan het Maasstation te xtotterdam aan ten einde dadelijk over te gaan aan boord van ïïr, Ma pantserschip „Gelderland," dat Z. K. H. als vertegenwoordiger van de Koningin bij de kroningsplechtigheid te Londen -met graaf Van Bylandt, opperhof maarschalk, en de andere leden van Hr. Ms. Huis den Prins op die zending toege voegd, naar Engeland overbrengt. Het oorlogsvaartuig blijft tot 28 dezer, datum van terugkeer van den Prins, to Sheerness liggen. Hr. Mr. oorlogsvaartuig „Heenskerck" zal voor Nederland bij de vlootrevue te Spithead aanwezig zijn. Men schrijft aan het- „Hgz.": Door de generale overste van de Zusters van den Goeden Herder te Angers is benoemd tot provinciale overste van Nederland en tevens overste van Leiderdorp zuster Ma ria van den H. Johannes Berchm-ns (Ka bel), die tot dan toe overste was te Tilburg. Tot overste te Tilburg is benoemd zuster Maria van de H. Bonaventura (Keijzer), tot overste te Haarlem zuster Maria van de H. Gudula (Michels), tot assistente te Tilburg zuster Maria de Rosaire (Bot), af tredende provinciale overste. Door de Koningin is bij Haar ver trek uit Amsterdam aan den burgemeester ter hand gesteld een bedrag van f 2000, voor de Vereeniging van Armbesturen aldaar, f 500 7) En vóór zich zag zy den weg, die haar wachtte; den moeilijken, pijnlijken wetr der armoede. Maar dan kwam weer even de hoop boven. Als nu tr»ch nog eens hulp gevonden werd, als er eens iemand was, die wi de helpen I Haar lamilie was arm; dat wist zij. Haar ge slacht was aan het uitsterven; geen was er, die Eooveel geld zou kunnen verschaft n als hier nosdig was. Doch dnar waren toch hun kennissen, die vele vrienden, dis zoo vaak op „Eichenkamp" waren geweest in de goede dagen Die hadden wel ge:d, die zouden wèl kunnen helpen, als ze slechts wilden. Zij ging Daar haar moeder en noemde de namen van al diegenen, van wie zy hulp verwachtte. Maar by iedereri naam schudde haar moeder droevig het hoofd. „Neen, n*en, by die ben ik al geweest, maar hy heeft geweigerd l" De tietsche barones Van der Eichen was dus als een bedelares van huis tot huis gegaan en was overal afgewezen 1 En dat alles, omdat zy, Edela, de woede van den schuldeischer had opgewekt d< or hem in zy» eigen huis met de zweep te slaan. „Moeder, moeder!" snikte Edela en begroef haar hoofd m den schoot van haar moeder. Haar hoogmoed was gebroken, z(j gevoelde be rouw over haar daad en haar aiyfkoppigheid en alles had zy du willen doen om hetgeen iy had aangericht weer goed to malten. .Moeder, ik alleen ben de L^buld van *Ues. Uk heb gemaakt, dat het too ver moest komen. Ik alléén, moederl Have- strand zou het niet tot het uiterste gedre ven hebben, als ik niet Wanhopig keek Edela haar moeder aan, haar tranen vloeiden niet meer, zij wilden niet meer komen, omdat de smart te groot was. De moeder begreep haar kind niet en kalmeerend streek zij Edela over het haar. „Maar wat wil je dan, kind? Wat heb jij nu met dit alles te maken De blauwe oogen van Edela keken in die van de moedor. „Ik ben bij hem geweest nadat hij u zoo zwaar beleedigd had 1 Met de zweep heb ik hem bedreigd en ik heb er geen berouw van gehad tot nu 1" „Edela." De barones staarde haar zóó verwonderd aan alsof het voor de eerste maal was, dat zij het jonge meisje zag. En nogmaals riep zij ontsteld: „Edela, Kind!" „Ja, moeder. Toe, zie mij niet verbaasd aanIk handelde dien dag zooals uw zoon gedaan zou hebben. En dat is nog niet al les. Den volgenden dog kmam de jonge Havestrand hier en vroeg u te spreken. U was toen niet thuis. Ik heb u dat niet ver teld. Hij wilde mij overhalen, dat ik zijn vader om verontschuldiging zou vragen, maarik Edela kon slechts roet moeite verder ver tellen en weer drukte zij haar hoofd in haar moeders schoot. „Ik 'kon het niet doen, moeder! Ik kon niet om vergeving vragen aan den man, die u en vader zoo grof beleedigd heeft „Je vader. .- „Ja, by zei Neen, moeder ik wil die woorden niet herbalen l" voor het Politiefonds en 50 voor het Onderling Diamantslijpers Weduwen- en Weezenfonda. B. en Ws. van Dordrecht bieden den gemeenteraad ter vaststelling aan de reke ningen over 1910 van de gasfabriek, de hoogdrukwaterleiding en. het electriciteits- bedrijf. Het zuiver Baldo der gasfabriek bedraagt f 85,048.08$ welk bedrag, evenals het saldo der waterleiding, B. en Ws. overeenkomstig het advies der commissie voor de financiën en die voor de beide inrichtingen voor stellen te storten in de gemeentekas ten bate van de gewone inkomsten. Het nadeelig saldo van de exploitatie van het eleotriciteitsbedrijf is bestreden uit het fttichtingskapiba&L Na een langdurig lijden is te Scheve- ningen overleden, 71 jaar oud, de heer B. L. Loeff, notaris aldaar en oud-lid van den gemeenteraad. Van schier elke vereoniging van alge meen nut of van weldadigheid te Sobeve- ningen was de heer Loeff bestuurder en met name als thesaurier van de Vereeni- ging voor Ziekenverpleging in de Duin straat heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt. Aan de gisteren in het distriot Mid delburg gebonden stemming voor een lid der provinciale Staten,, vac.-jhr. O. J. J. A. van Teylingen, werd deelgenomen door 4178 van de 5272 kiezers. De heer H. P. den Bouwmeester (vrijz.) verkreeg 2112 stemmen en do heer W. A. de Rycke (anti- re v.) 2066 stemmen. Gekozen is dus de heer Den Bouwmees ter. De stand der partijen in de Staten van Zeeland: 19 antirevdutionna' in, 16 libera len, 7 katholieken,, is door dezen uitslag on veranderd gebleven. HAARLEMMERMEER. Een dertienja rig zoontje van Hulsbos te Abbencs, iel van den zolder af en kwam daarbij zoodanig Op het hoofd terecht da' dadelijk de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Deze oonstateerde hersenschudding en achtte den toestand ernstig. Door baldadigen wanen des ivonds de sluitboomen van den overweg der spoor lijnen aan den Hoofdweg nabij .Nieuw-Ven nep neergelaten. Een fietser, die in volle vaart er aan kwam rijden, kon het nog juist intijds opmerken om er af te sprin gen. Minder goed kwam er een fietser af, aan den Kruisweg, die in volle vaart tegen de hoornen aanreed, welke ook des avonds door baldadige handen waren neer gelaten. Hij sloeg over zijn rijwiel heen en bekwam een paar bloedende hoofdwonden, terwijl zijn rijwiel in elkander gedrukt werd, zoo dat hij het niet meer kon gebruiken. Het zou te wensohen zijn, dat de afsluitbomen des avonds vastgezet werden, opdat er geen ernstiger ongelukken gebeuren. KOUDEKERK. Het bouwen van een kerkgebouw met bijkomende werken voor de Geref. Gemeente is opgedragen aan de laagste inschrijvers, en wel perceel 1 aan den heer H. de Graaff, te Hazerswoude; perc. 2 aan G. Bergshoef, te Aarlander- veen, en perc. 3 aan N. Francken, te Kou dekerk. NOORD WIJK. In verhand met kleine rel letjes, die zich gopasseerden. Zondag op het strand en 's avonds te Noordwijk-Binnen voordeden naar aanleiding van do hangende aferandkweetae, waardoor de gemoederen van eenige opgewonden inwoners wat warm ge worden zijn, heeft de politie een drietal dergenen, die zij voor de meest schuldigen houdt, in arrest gesteld en gevankelijk naar Den Haag gevoerd. Thans begint men weer kalm te worden; h©t opruimen der badkoetsen van pachter Vink, wat wij j.L Zaterdagavond vermeld hebben, schijnt de naaste aanleiding geweest te zijn, dat ©enigen wat opgewonden zijn ge- warden. Naar wij vernemen, ia naar aanleiding van het jongste raadsbesluit tot rechtsgeleerd raadsman der gemeente in zake de hangende strandkwestie benoemd mr. A. A. H. Struyoken, hoogleeraar in het Staats- en ad ministratief recht aan de hoogosohool te Amsterdam. Da hoogleeraar heeft de opdracht aanvaard. Een diamanten fabilenm. Wie er met meerdere of mindere inspan ning in slaagt, zioh de dagen te herinne ren van zijn lagere schooljaren, zal wellicht zioh nog wel iets voor den geest kunnen halen van de aardrijkskunde-leseen, onver- geetlijke lessen, waar de geheele wereld ons was. En zoo herinneren wij oub nog van do provincie Zuid-Holland, waarin de beroemde stad Leiden lag. Wij leerden al dus: In de omgeving dezer stad liggen vele welvarende dorpen, waaronder het vrien delijk Voorschoten met zijn bekende Zilver- fabriek. Dez© Koninklijke Nederlandscbe Fabriek van G-ouden en Zilveren Werken van J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten, viert morgen haar 75-jarig bestaan en mag zich al die jaren verheugen in het feit, dat het be drijf zich ge-stadig heeft ontwikkeld en reeds lang in de Nederlandsch© industrie een eervolle plaats inneemt. Reeds toen de firma te Utrecht werd opgericht en het bedrijf nog maar een kleinen omvang had, viel er toch spoedig de aandnoht op omdat de stichter er vooral werk van maakte de ver warring van stijl in vormen en ornamen tiek, die toen ter tijd in de zilverfabricage heersebte, tegen te gaan. Dat deze weten- sohappelijk-artistieke stoot goede vruchten zou dragen, bleek spoedig. Het eerste groo- te succes bepaalde de fabriek op de We reldtentoonstelling te Londen in 1851. Het jaar daarop kwam de wet op de waarborg tot stand, waardoor de concur rentie met bet buitenland beter kon worden volgehouden. Geleidelijk werd de fabriek uitgebreid. In 1853 werd de goud-branohe ter hand ge nomen. Dan volgt in 1858 de overbrenging van het geheele bedrijf naar Voorschoten, waar een nieuw gebouw werd opgetrokken, dat nu echter met moeite te herkennen is uit de voortdurende aanwassen va.n vleugels en bijgebouwen, waar een personeel van 300 man den uiterst zorgvollen en groote bekwaamheid vereischenden arbeid verricht aan goud en zilver en edelgesteenten. Dit jaar van het diamant-jubileum zal in de annalen van de fabriek ook bekend blijven als het jaar waarin de eerste filiaal in Nederlandsch-Indië werd opgericht, en geheel met eigen krachten geïnstalleerd. Het bedrijf omvat de zilverindustrie, waarbij vooral de groote omzet van tafel zilver moet worden genoemd. Het is interessant te zien hoe uit eeo plaat zilver na allerlei bewerkingen ten slotte de lepel en de vork groeien waarmee gij eet. Hoe de plaat wordt geknipt, geplet en in de matrijs door eon geweldigen klap van een heiblok of langs hydraulischen weg wordt gevormd, gepolijst en afgewerkt. Eigenaardig is de polijsting met zgn. buf- zand. Ook kunstvoorwerpen, medailles en penningen zijn er in den loop der jaren tallooze gemaakt Wij herinneren aan het bekende geschenk van de Marine bij gelegenheid van het hu welijk van onze Koningin en aan het geheel van Surinaamsch goud vervaardigde ge schenk dezer kolonie bij dezelfde gelegen heid. Trouwens van een goede verstand houding met het Koninklijk Huis geven de archieven der firma herhaaldelijk blijk. Bij de medaille-afdeeling trof ons een zeer fijne maohine, die, zonder dat iemand er naar behoeft te kijken, alle gewenschta verkleiningen maakt van medailles. De afdeeling goud en edelgesteenten ia natuurlijk uit den aard der zaak minder omvangrijk dan de voorgaande. Toch' vin den ook hier tal van werkers hun dagelijk- achen arbeid, en reikt hier het eene vader- landsche bedrijf de hand aan dat ander, de dj amant-industrie, waarop ons land zoo terecht trotech kan gaan. Hier geen stoomhamers, maar fijne werk tuigen. En op de werkbank allerlei kleine voorwerpen, onderdeelen van broches, rin gen, medaillons enz. en daartusschen als vloeiend zonlicht de briljanten, paarlen. De afdeeling galvanoplastiek wordt se dert eenige jaren sleohts voor speciale doel einden gebruikt. Op ge denk teekenen als dai op het Plein 13 in Den Haag en van Jan Pietersz. Coen te Batavia, beide van hier afkomstig, legt de firma zich niet meer toe. Wat zoo bijzonder treft, als men deze fabriek binnenkomt, en al verdacht is op vieze machines en groezelig uitziende arbei ders en allerlei onguur fabriekslawaai, ia de groote netheid die overal h'eerscht. Dit heeft tweeërlei oorzaak. Vooreerst is het vuil, de afval, de stof, te veel waard om het maar te laten waaien, en wordt dus alles zorgvuldig opgevangen. Zoo wordt uit het met zorg bijeen geveegde vloervuil in de monteei kamers en van onder de werkban ken jaarlijks nog ongeveer 10 K-G. zilver getrokken. En in de tweede plaats behoo- ren de mannen die hier werken tot de hoogst-ontwikkelde en best-bezoldigde klasse der handwerkslieden, en draagt hun omgeving en hun bezigheid, den stempel van beschaving en welvaart. Dat ook voor de sociale belangen van het personeel wordt gezorgd, moge blijken uit het feit, dat de volgende stichtingen in den loop der jaren zijn ontstaan: Een zie ken- en begrafenisfonds, een vereeniging tot onderlingen aankoop van levensmidde len, een spaar- en voorsehotkas, een wedu- wénfonds en een pensioenfonds. Waar wij bier wijzen mogen op een na tionaal bedrijf, dat zoo met eere in binnen- en buitenland bekend staat, mag een woord van gelukwensoh op dezen heuglijken dag niet achterblijven. De barones boog liet hoofd en Dgdo haar handen op Edela's baar. Edela greep haar handen en drukte zo hartstochteiyk aan de lippen. „U bent dus niet boos op my, moeder?! U maakt my geen verwyten l Och, dan komt alles misschien toch nog goed. Wat ik tot nog toe niet heb kunnen doen, dat zal ik nu wèl kunnen. Ik zal naar hem toegaan, zooals zyn zoon dat verlangde. Leg my dat als boete op, moeder, omdat ik rayzetf dien dag niet beter beheerscht heb. Laat my hein smeeken genado mot ons te hebben B(j cue woorden 6tond de barones snel op. Haar trotsche gestalte hief zich hoog op en langzaam zei ze: „Dat mag je niet doen. Verarmen is geen schande, om genade smeoken wel. Bovendien, al ging je ook naar hem toe, het zou toch niet geven. Al hadt jy hem niet boleedigd, dan zou hy ons toch van ons landgoed ver dreven hebben. Haat hom daarom. Edela, haat hem met geheel j# ziel, maar verneder je nooit voor heral" Edela was doodsbleek geworden. „Moeder. dus zyn wy arm gy en ik?" „Misschien, kind. Wy moeten moed houden en elkaar trouw steunen." En zy omarmden elkaar innig en lang: twee zwakke vrouwen, die weidia zonder dak zouden zyn. IV. Met een gieter in de hand stond Christiaan Havestrand voor het perk met hyacinten in zyn tuin. Hy was bezig zyn bloemen te be gieten. Dit was een werkje, dat hy altyd zelf deed evenals het planten van zyn lievelings bloemen. Dezen morgen deed hy het met een yver als moest hy er zyn brood mee ver dienen. Zyn gelaat zag er nddig uit, een ontevreden trek lag er om zyn mond Hy werkte zoo al geruim<m tyd, de oogen styf op de planten gericht, zonder ook maar éón oogenblik te rusten en op te kyken. Daar kwam zyn zoon door den tuin naar hem toe. De jonge ingenieur was nog steeds in Rotheneck, hoe wol de verloftyd; dien hy zichzelf had toegestaan, reeds lang voorby was en zyn werk eigeniyk dringend noodig mankte, dat hy naar de stad. waar by woonde, terugkeerde. Er was iets In hem, waardoor het hem moeiiyk viel om te vertrekken. Wel bad hy getracht dit gevoel van zich af te schuiven, het weg te redeoeeren, maar het was hem niet gelukt. Maar wat gingen hem nu eigeniyk de be woners varf „Etcheukamp" aan? Wat had hy zich te mengen ln hun zaken en in die van zyn vader? Waren de barones en haar dochter niet zelf de schuld dat zy in zoo groote moeiiykheden waren gekomen Hadden zy zelf iets gedaan om het dreigende onheil af te weren? Neen immers, daar waren zy te tret6ch voor. Nu, waarom zou hy dat dan beproeven? Het zou immers toch niet baten? Hy wist het immers: zyn vader zou nooit kwaad met goed vergelden. Maar ondanks al die gedachten, bleef Bernard toch nog by zyn vader en beproefde ook ver scheidene malen hem tot andere gedachten te brongen. „Hier zal ze weg, die hoogmoedige dame, die zich zooveel verbeeldt te zyn!" had zyn vader geroepen den eersten keer, toen Bernard trachtte hem tot zachtheid te stemmen. „Zy zullen weten wie Christiaan Havestrand ia Jarenlang heb ik haar met goede daden overladen, welnu, thans zal het anders worden. Zy zullen het dan eens merken, wat het wil zeggen als ik hun vriend niet langer ben. Buigen zullen ze, vernedord zullen ze worden. Wacht maar, ik zal die adellyke dames wel klein krygen l" Of het hem er alleen om te doen was wraak te nemen of dat hy de bewoners van „Eichenkamp" zóó In bet nauw wilde brengon, tot zy hem ten slotte om genade kwamen smeeken, daarvan gaf Havestrand zichzelf geen rekenschap. Maar zeker is, dat zyn woede toenam al naar er meer dagen verliepen, al naar de dag van den vorkoop nader kwam. Want wat hy verwacht had, bleef uit: er kwamen geen onderdanige bezoekers om hem om genade te smeeken Qeen smeekbeden, geen ver nedering. Liever werden die daar ginds tot den bedelstaf gebiaoht dan dat zy bogen voor hem, Christiaan Havestrand. Welnu, dan zouden zy het ondervinden. Die duistero gedachten hielden Christlaan Havestrand bezig. En hy verheugde er zich al op, dat het spoedig do dag der vsrkooping zou zyn. Nog twee dagen, dan zou de termyD, dien hy gesteld had, z\jn afgeloopen on zou hy vry zyn te doen wat hy wilde om zyn geld te kiUgen. Bernard Havestrand vroeg zich niet langer af wat er moest worden van de beide vrouwen op „Eichenkamp" Wat hem in hoofdzaak zoo droevig stemde, was, dat het zyn vaTler was, die zonder dwingende noodzakelijkheid, alleen uit wraaklust de beide vrouwen ongelukkig ging maken. Er zou een naam zyn, dien dia vrouwen souden vloeken, dat zou ook zyn naam zyn en dat met recht. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1