Brieven van een Leidenaar. oocLvm. Kunst, letteren, enz. Marktberichten. De zomer zal voor ons, Lcidena-ars, dit jaarvrij wat rustiger en kalmer voorbij gaan dan verleden .jaar, toon wo om dezen tij-d stonden voor een schitterend studenten feest, waarbij de burgerij zieh ook niet on betuigd liet en gaarne haar medewerking verleende om het zoo goed mogelijk te doen slagen. Ook hebben we dezen zomer geen congressen of jaarvergaderingen te wachten, dio ook nog al vreemdelingen in de stad brengen, zoodat er voor de neringdoenden mogelijk wel een heel stille tijd zal aan breken, te meer omdat, nu het weer al zoo vroeg warm is, vele families allicht eer der de stad zullen uitgaan, dan andere jaren. Wel is het bestuur der Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer al weer druk bezig met het verzenden van gid sen en gidsjes naar het buitenland en zal [het ook de badplaatsen in den omtrek be lwerken, ten einde voor de bezienswaardig heden in. onze gemeente reclame te maken pn de mooie watertochtjes to recommandee- fen, en laten wij daarvan nu maar een goed succes verwachten. Toch zullen wij dit jaar niet geheel van iets bijzonders verstoken blijven. In den na zomer immers krijgen we hier de groote landbouwtentoonstelling, uitgaande van de fcfdccling Leiden en Omstreken der Holland- écho Maatschappij van Landbouw, met de daaraan verbonden jaarlijksche vergadering jder Maatschappij. Hoewel ons nog drie hopen we heer lijke zomermaanden van deze tentoonstel ling scheiden, is na heel wat voorbereiding vóór een paar weken het programma er van verschenen; ik heb al eens in het vrij dikke boekdeeltje gebladerd en gelezen, en ik dacht •do Leidcnaars zouden van die tentoonstelling na hetgeen er reeds over is meegedeeld, nog wel eens het een cn ander willen vernemen en onze lezers in do omliggende gemeenten, 'idie meer direct belanghebbenden zijn, stel len er ongetwijfeld nog meer belang in. Een kennis, dien ik hot programma liet izien, meende al dadelijk te kunnen zeggen |dat de tentoonstelling een druk bezoek zou krijgen, toen hij de zes bladzijden lange rij [van namen las van leden van het eere- comite cn andere oommissies, in het geheel ïzoo'n kleine 150 personen, met Z. K. H. Prins Hendrik bovenaan, en verder een heele fij autoriteiten op allerlei gebied, waaronder fr zijn, die al in zeer verwijderde betrekking jrtaan tot den eigenlijken landbouw, zooals bijv. de praeses van het Leidschc Studenten corps of de secretaris van curatoren diT beidsche Universiteit. Maar die hooren eT ju eenmaal zoo bij en ik zal het bestuur of misschien den Voorzitter der ifdecling „Leiden en Omstreken" van de Koll. Maatschappij van Landbouw niet kwa lijk nemen dat bijna niet een waardig- peidsbekloeder in Leiden is vergeten m. het eerc-comité of in andere commission bp to nemen, doch ik zou het ook natuurlijk gevonden hebben, wanneer men enkele der Voornaamste boeren uit den omtrek er bij gehaald had. Dat de burgemeesters uit de pieesto omliggendo gemeenten in het eesre- coraitc zijn opgenomen, kan dit verzuim want zoo,zou ik het willen noemen niet 'geheel vergoeden. Dit zijn toch ook geen mannen van de practijk. En waarom het hoofd der gemeente Alkemade, waar een onderaf deeling van de Leidschc afdeeling be staat, vergeten? Die kwam toch ook een plaatsje in deze rij toe. In ieder geval had ik in de tentoonstellingscommissie zelf meer practischo landbouwers verwacht. Ik heb daarover in een particulier ge sprek miju bevreemding ook al eens geuit en toen werd mij geantwoord, dat betrekke lijk weinig boeren lid van de Maatschappij zijn. Nu zullen dc overige comité-leden wel licht ook niet allen lid zijn, denk ik, zoo- jtlat dit bezwaar toch niet als overwegend piocht gelden. Bovendien zou het licht een pnnlciding zijn geweest om lid te -worden. Het zijn ten slotte toch de landbouwers, veehouders on wie er verder met den land bouw in betrekking staan, die door inzen dingen dc tentoonstelling aantrekkelijk moe- maken en haar doen slagen, en ook zij zijn het wederom, dio er van zullen moeten kun- n n loeren cn onmiddellijk cf-middellijk voor deel uit trekken, zal do tentoonstelling aan haar doel beantwoorden. En ik twijfel er niet aan of de boer toet zijn practisclien blik in het leven, zal (dit inzien cn begrijpen. Hij zal uit het hoste van zijn yee, van zijn oogst en van zijn zuivel naar de tentoonstelling brengen; ]nj zal zonder gevoeligheid te toonen de triitoonstelling niet maar bij vogelvlucht be zichtigen, maar herhaaldelijk bezoeken om er zijn licht op te steken cn er wat van mee to nemen naar zijn hoeve en daarvan te profitoeren. Heeft hij het geluk bekroond 1c worden, dan zit ervoor hem een prijs aan, zijn eergevoel wordt gestreeld hoven- dien en zijn bekroonde waar kan hij voor ecu incur dan gewonen prijs van de hand doc-n. Zóó is voor den landbouwenden stand de 'tentoonstelling uit het oogpunt van eigen- 'In lang heel wat te zeggen. En als de hee- tnn, die buiten den eigenlijken landbouw staan, met hun naam en misschien ook met hun geld- want- de meesten dergenen, wier namen op de eerste bladzijden van het pro gramma staan, dragen in Jhet waarborgfonds bij de tentoonstelling steunen, laten de hoeren hem daarvoor dankbaar zijn en hun jde eer van het lidmaatschap ecner commis- éie gunnen. Zij hebben te zorgen .dat de Hollandsehe landbouw goed uitkomt en dat kunnen zo het best doen, door vele en goede inzendin gen. Behalve de reeds genoemde voordeelen daaraan verbonden, noemen wij nog deze, dat de inzenders vrijen toegang tot de ten toonstelling hebben, terwijl de bestaande epoor-, tram- cn stoombootmaatschappijen een belangrijke reductie op de vracht der inzen dingen toestaan. De prijzen butaan uit belangrijke geld sommen en medailles, en aan het nuttige paart zich het aangename. "Wat is er voor een goeden Hollandschen boer aangenamer dan een draverij van paarden in onzen tijd, [Uitgebreid tot een Concours Hippique? Ik behoef uit het programma zelf omtrent de voorwaarden van mededinging zeker niets mede te doelen, wie er belang in stelt kan immers gratis een exemplaar van het bestuur ontvangen. Wat ik alleen doen kan. dat is stad- eai gewestgenooten opwekken tot steun en deel neming ,aan deze tentoonstelling en ik doe dit gaarne, omdat het hier een landbouw belang geldt bij uitnemendheid in de eerste plaats en ook, omdat bij welslagen on zo ge meente er een drukke, mooie week door krijgt, die den verschillenden neringdoen den zeker goed van pas zai komen. De vrees is geopperd dat de tentoonstelling zou mislukken, wanneer het mond- en klauw zeer in September nog mocht heerschen. Nu, wij willen hopen dat deze lastige ziekte over een paar maanden zal zijn uitgeziekt en daar om behoeven wo nog niet te wanhopen. Mocht dit echter niet hot geval zijn, dan behoeft dit nog geen mislukking ten gevolge te hebben. Men zal alleen de aldeeling „Rund vee" moeten, missen, wat wel jammer zou zijn, maar dat allerminst een onoverkomelijk bezwaar zal wezen. Er blijft buiten dat nog genoeg over om in te zenden ente zien. Het js mij van nabij bekend, dat do ten toonstellingscommissie al sinds maanden met de voorbereiding bezig is en in actie blijft totdat alles tot een goed einde is gebracht. Heeft rij daarbij kleine foutjes gemaakt en gevoeligheden gewekt, laat men het haar vergeven en het waardeeren dat zij geheel belangloos tijd, moeite cn geld ten offer brengt voor een materieel belang bij uitne mendheid en laten allen, die het kunnen, haar ;n dit pogen steunen, opdat de Leid- eche landbouwtentoonstelling van 1911 schit terend .zal kunnen slagen. Toen de Leidscko burgerij rich verleden jaar er voor spande om van haar kant de studentenfeesten te doen slagen, deed zij dat omdat Leiden veel aan haar academiebur gers is verplicht, welnu op dienzelfden grond kunnen wij ook tot het welslagen van dit landbouwbelang medewerken. Leiden drijft niet alleen op haar studenten; landbouw en veeteelt en tuinbouw om haar heen beoefend, draagt ook bij tot haar bestaan. Hoe wel varender .de gemeenten om ons heen, hoe meer ook Leiden er van profiteert. Deze landbouwtentoonstelling zij ons dus allen sympathiek en waar wij kunnen dragen wij daar bij tot haar welslagen. Gemeenteraad van Oejstgeest. Aanwezig alle leden. "Voorzitter, de burgemeester. Na opening worden de notulen gelezen der vorige vergadering en na een enkele opmerking van den heer Boon gearres teerd Ingekomen waren van Ged. Staten goed gekeurde Raadsbesluiten, alsook een ken nisgeving, dat van 1 Juni af de exploitatie van de stoomtram in andere handen is overgegaan. Nog was ingekomen een adres van een aantal Morsohbewoners, waarin wordt op gemerkt, dat de eenige verbinding met Leiden wordt onderhouden door de Kat- wijksohe booten, dat de Rijn langs den oever ondiep is, en derhalve het aanleggen moeilijk. Adressanten vragen nu den Raad om een steiger te willen bouwen. Wordt gesteld in handen van B. en Ws. om advies, nadat de heer Yan der Spek op spoed had aangedrongen. Door Ged. Staten was de opmerking ge maakt, dat in het besluit-bouwverbod, geno men in de vorige vergadering, diende te worden opgenomen een strafbepaling. De heer Lubbe meende, dat dit reeds in de bedoeling had gelegen, zoodat er niets tegen was om aan den wensoh van Ged. Staten te voldoen. En zoo werd besloten. Verder werden enkele af- en overschrij vingen goedgekeurd, terwijl B. en We. voor stelden op de begrooting 1911 alsnog^ een post uit te trekken van f 100, als half-jaar lijksche belooning voor een tweeden ambte naar ter Secretarie. De heeren Yan der Spek en Spaargaren steunen dit voorstel zeer, dat met algemee- ne stemmen wordt aangenomen. Nog wordt genoemde begrooting bezwaard met een post van f 100, als bijdrage ten behoeve van ■de a.s. landbouwtentoonstelling te Leiden. In de vorige bijeenkomst was door den heer Boon voorgesteld, dat, in zake het retributiegeld, te betalen door die ingezete nen, die hun kinderen naar de H. B.-S. t>e Leiden zenden en een inkomen r a f 1500 tot f1750 hebben, van B. en Ws. voorstelden geheven, terwijl B. en Ws. voorstelden f 10 Het voorstel-Boon wordt nu verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden ds heeren Bakker, Schuitemaker, Spaargaren Juffermans, Van der Spek en Six. Het voor stel van B. en Ws. wordt nu aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Er vóór stemden de zes genoemde heeren. Verschillende verordeningen met betrek king tot het heffen van retributiegeld wer den daarna goedgekeurd. Aan de orde was nu de begrooting voor 1912 van de Gezondheidscommissie, bedra gende in ontvangst en uitgaaf f 2027.77^, terwijl het aandeel voor deze gemeente be draagt f 58.55. Wordt goedgekeurd. Ingekomen was een adres van de wed. Went, wier zoon moet worden opgmomen in een gesticht, als lijdende aan vallende ziekte, waarvoor noodig is als jaarlijksche kosten f 330 en f 30 entrée-geld. Van ver schillende zijden is reeds zooveel ingeko men, dat er slechts f 125 ontbreekt aan de jaarlijksche kosten. Op zeer sympathieke wijze wordt dit bedra.g door den Raad toe gestaan. Doheer Six had geklaagd, dat het 's avonds zoo donker is op den Rijnsburgerweg. Vol gens verordening wordt die niet verlicht van 15 April tot 15 Augustus. B. en Ws. stellen nu voor in stede van 15 April te lezen 15 Mei. Doch wijl dit in 1911 geen effect meer kan hebben, wordt besloten deze zaak te verdagen tot de behandeling der be grooting van 1912. Van de gemeente Rijnsburg was het ver zoek ontvangen om waterleidingbuizen te mogen leggen in den Oegstgèesterdijk. Be sloten wordt dit toe te staan, alle kosten komende voor rekening van Rijnsburg, ter wijl als voorwaarden worden gesteld, dat, wanneer inwoners van Oegstgeest, daarlangs wonende, aansluiting wenschen, dat moet worden toegestaan, en dat de gemeente Oegst geest daar brandkraneu kan hebben. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1910. Wordt in handen gesteld van de heeren Den Haan, Van der Hulst en. Kromhout, als Commissie van onderzoek. Nog stelt de Voorzitter voor, om den ge meentewerker H. van Leeuwen, tijdelijk werk zaam, voor vast aan te stellen. Aangenomen. Het laatste punt der agenda luidde: „Vast stelling van overeenkomsten met Leiden in zake levering van gas en elecfcriciteit." Be sloten werd dit punt te behandelen in ge heime ritting. Na afloop daarvan werden deze. overeenkomsten met algemeene stemmen goedgekeurd. Als de Voorzitter de rondvraag doet, klaagt de heer Schuitemaker over de onaangename toestanden aan de Rijnstraat, waar een sloot gedeeltelijk wordt gedempt, terwijl de heer Lubbe over meerdere zaken, die in den Raad aan de orde komen, praoadvies van B. en Ws. wenschte. Tevens bracht spreker in 't midden, dat in de Kerkbuurt watervoorzie ning noodzakelijk is met het oog op de slechte putten aldaar. Over deze zaken geeft de Voorzitter de noodige inlichtingen en sluit daarop de ver gadering. Gemeenteraad Tan Rijnzaterwonde. Voorzitter: burgemeester Ninaber. Afwezig de heeren Rijkelijkhuizen en Dom peling. Medegedeeld wordt, dat door Ged. Staten goedgekeurd zijn een toevoeging aan de he- grooting voor 1910 en het besluit tot het aangaan van een tweetal geldleeningen ieder ad f 1000. De heer Dompoling had bericht gezonden door rijn gaan met verlof niet aanwezig te kunnen zijn. Van het centraal-bureau voor de statistiek, was ontvangen de uitkomst der jongste volks telling. In de gemeente zijn 135 huizen. Be volking 602 zielen, 303 mannen en 299 vrou wen, waarvan 100 mannen gehuwd. Naar de kerkelijke gezindte is de verdeë- ling aldus: NedJEIerv. 112 m. en 100 vr. Remonstrant 15 12 Ghr.-Geref. 29 27 Ger. Kerken 15 14 R.-Kath. 117 120 Geen kerkg. 15 26 Aan de begrooting 1910 werd thans de goedgekeurde geldleening ad f 1000 toege voegd en goedgekeurd werden af- en over- solirijvingen tot een bedrag van f 228.49. Vastgesteld werden de instructies voor den lantaarnopsteker en voor den doodgraver- Het salaris van den eersten werd vastge steld op f 65 en dat van den doodgraver- op f 35. Tot heden waren die bedragen f46 en f 25. Inzake de electriaiteitskweetie werd be sloten aan het gezamenlijke plan in beginsel deel te nemen onder reserve, dat de Raad rich hierdoor in geen enkel opzicht bindt, tot het definitieve plan komt. De heeren Visser en Velthuizen verklaar den rich hiertegen. De van gemeentewege aangekochte pom pen zullen geplaatst worden de eene bij Blazer en de andere op het land van den heer Timmers op de bestaande leidingen. Van den heer Rijneveld zad nog eens een opgave gevraagd worden voor alle onder houdswerken, om die dan later uit de hand aan te besteden. Bij de rondvraag vroeg de heer Kiebert uit de bouwverordening de bepalingen tegen de rieten daken te schrappen. De Voorzitter zegde herziening der bouw verordening in den loop van den zomer toe. De vergadering wordt hierop gesloten. Kerkbesó Rilde ring te Was senaar. Uit Wassenaar meldt men ons: Onlangs werd een aanvang gemaakt met de beschildering van het inwendige der R.-K. Kerk. Aanvankelijk werd den heer C. Dunsel man, te Amsterdam, opgedragen de kapel der H. Familie te beschilderen. Hoewel dit gedeelte nog niet geheel voltooid is, laat het zich aanzien, dat alles een schoon ge heel zal vormen. De kerkschilders hebben hun kracht niet gezocht in het aanbrengen van symbolische figuren of emblemen, maar trachten een schoon effect te vormen door lijn, teekening en kleur. Lange de bo gen rijzen wolken in gothischen gtajd op waarts, die zich vereenigen in een dichte woikenmasa, waaruit de zon haar stralen schiet. De bogen zelf maken daartnsschen in groen en goud een mooi figuur. Waren de beschilderde glazen m deze kapel reeds een sieraad, nog beter komen ze na de beschildering tot haar recht. Boven de deur der sacristie komt nog een fraaie muur schildering, geheel in overeenstemming met de kapeL Stellen de ramen het leven der H. Fa- milie voor, de muurschildering zal voorstei len den dood van den H. Jozef in gezel schap der H. Maria en van Jezus. Om deze schilderij rijn eenige symbolische figuren aangebracht. De verschillende werktuigen doen denken aan het arbeidzame leven ran het H. Huisgezin. De bijenkorf, het beeld der werkzaamheid; de lelie, het beeld der reinheid, en de distel, het beeld der ar moede. De heer O. Dunselman heeft hier een fraai stuk werk geleverd. Naar wij vernemen zal hem ook opgedra gen worden de kapel van den H. Wille- brordus te schilderen. Een deeltje Aardrijkskunde" in de serie: „Schoolhervonmng" van de Hollan- dia-drukkerij werd gevuld door O. L. van Balen. Aangenomen de noodwendigheid van onderwijshervorming, hoort het onderwijs in dit vak onder die hervormingen. En ook hier luidt de leus: minder namen, meer inzicht. De schr. zegt: „Ge staat op en wascht u met zeep, waaraan de grondstof copra is uit Indië; ge drinkt een kopje Lipton- of Lyons-thee uit Britsch-Indieuw boterham komt uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, uw havermout oit Schotland of Amerika ge trekt schoenen aan, die rondgeloopen hebben in de Pampa's van Argentinië; bij regenachtig, weer overschoenen, die in de Straits Settlements gegroeid zijn; uw och tendblad is gedrukt op houtpapier, waar van de pulp uit Finland is gekomen, uw tram is door een Berlijnscbe firma aange legd, 't asphalt uwer straten door een Zwitsersche vennootschap; ge gaat op kan toor achter Amerikaansche kantoormeube len zitten." Zoo gaat de schrijver nog een poosje voort en roept dan uit: „Is het nu niet wenscheüijk, om nog maar niet eens van noodig te spreken, dat een ontwikkeld mensch ten minste iets daarvan weest 1" Elders veroordeelt de schr. de methode van eerst aan kinderen de grondgesteldheid te leeren voor de namen van steden. De Jason, de stieren belteerschend. Nieuwe bronzen groep in den zoölogischen tuin te Berlijn, opgesteld voor het olifanten- huis. Deze machtige groep is het werk van den beeldhouwer "Walter Levy en geeft weer een tafereel uit de Gïieksehe sagë: dé aan voerder van de Argonauten Jason mot de stieren van koning Aetee. Ueriohten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 21—27 Mei 1911. Stand van daa boezem te Leiden. Idem te Oudewetenng Werking der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm. 21 Mei 22 Mei 23 Mei 24Mei 25 Mei 26 Mei 27 Mei 50 52 55 56 53 52 52 em.—A.P. 52 53 53 55 55 56 55 em.—A.P. Spaarndam u., Halfweg u., Gouda u», Katwijk24 o. Spaarndam u., Halfweg u., Gouda 291 u., Katwijk 5£ u. Door de sluis te Gouda 138| a, 03 eerste, indrukken domineeren in 't algpk meen over die, welke later komen." De grondgesteldheid, de hoogte en lengt», van een land te kennen in al zijn wisseha^ gen lokt den schr. tot den uitroep: men1 geeft geen kaviar aan een zuigeling. Voor aanschouwing pleit de schr. te®., slotte. Een flink relief is voor ieder kind] interessant; een globe van 2 M. maddellijift kan met voor één enkele school aangcscKaitf worden. Wel zou' men in een groote stad) in combinatie met meerdere scholen daaiy toe over kunnen gaan. 8a 1. Ruysdael. Dr. A. Bredius heeft uit de collectie: Rodolphe Kann een prachtig werk aange* kocht, een beroemden Salomon Ruysdael,. een groot landschap met o. a. pont eolw boomengroep. De koopprijB is f 30,000. De nieuwe bezitter staat het in bruikleeöfj af aan het museum te Haarlem. („N. R. C.") Tollensfonds. Hoewel reeds meer dan zestig jaar»' sedert de stichting verloopen rijn, schijnt' het bestaan van het ToHensfonds nog ni«$ algemeen bekend. Toch verdient het die? bekendheid ten volle. Het fonds toch', dat bij gelegenheid van Tollens' zeventigsten verjaardag werd op-.' gericht, heeft ten doel: ondersteuning1 van hulpbehoevende betrekkingen van; overleden prozaschrijvers en dichters, ook, hoewel eerst in de tweede plaats, vaa> levende letterkundigen. Het Bestuur van het Tollersfonds bestaat op dat oogenblik uxt: mr- N. van Hall, voorzitter, mr. J Kalff Jr., secretaris-pen-* ningmeester (Plantage Liiddenlaan 11, Am- sterdam), jhx. mr. G de Bosch Kemper,^ Jos. Jacobson, -5 K. Elout, prof. dr. K* Kuiper, H. Mijnssem E ere-lidmaatsohap. De Ïï^'otxhappij 'ver bevordering deri' Bouwkunst zal op de deze week te Parijs ïe houden vergadering, van het comité, permanent de architecten, het eere-hdk maatschap aanbieden aan den 84-jarigen president van dat comité, den heer Do- main, en aan den vioe-president, onzen land-»; genoot, den architect, dr. P J. Th. Cuy-i pers, van Roermond. Een nieuw Christelijk Tijd- f schrift. Het schijnt, dat er nog niet genoeg pe riodieken t©n onzent bestaan. Ten minsto/ zal, naar we vernemen, de overweldigend»/ reeks wederom worden aitgebredd, en wel, mot een algemeen Christelijk tijdschrift/,- dat van 1 Oct. a- s. bij den uitgever G. JV A. Ruys te Utrecht zal verschijnen, ondez* den titel „Stemmen des Tijds." Ais reóao leuren zullen optreden dr. W. J. Aalderty mr. P. A. Diepenhorstdr. Pfc J. Ejromricii dr. J. C. de Moor mr. V. H. Rutgers; dv.i J. R. Slotemaker de Bruine; dr. J. Th. Visser; dr. B. Wielënga en P. J. Molenaar Gebrandschilderd g* denk raam. Het collego van curatoren der Gronings sch© Universiteit wenscht kunstenaars vad7 aJQe nationaliteiten uit te noochgen, leef te nemen aan een prijsvraag voor heb ouv» werpen van een gebrandschilderd gedfcnkr raam, dat geplaatst zal worden in de hat van het universiteitsgebouw. Het gedenkraam, moet tot onderwerp hebben een historisch overzicht van de ■wording en ontwikkeling der universiteit. Voor den lsten prijs is uitgeloofd een b"^ drag van f 750, voor den 2den van f 500 ei» voor den derden van f 250. De jury bestaat xrit' de heeren jhr. miv r Victor de Stuers, H. W. Mesdag en J. A* Vrijman. Alkmaar, 2 Juni. Kaas. Aangevoerd 325 stapels, wagende $20,000 KG. Prijs voor kleine fabrieko- ƒ31.boeren- ^33.volvette''—..commissie boerenkaas ƒ30.60, middelbare dito ƒ31- Handel in alle soorten goed. Zwolle, 2 Juni Aangevoerd ter veemarkt 1932 stuks, als: 348 runderen, 97 kalveren, 140 schapen en lammeren, 82 varkens en 1235 biggen. Prgzen teruggaand, vet vee duur Men besteedde voor neurende en versch gekalfd^ koeien ƒ110 a 270, dito vaaizen en schotten f 11<> a 240, gustekoeien voor de vetweide ƒ100 a 20^,. dito vaarzen ƒ100 a ISO. voorjaarskdvende koeion ƒ110 a 210, ossen voor de vetweide ƒ110 a 27Q? R/rjarigespringstieren ƒ80 a 145, lVriarigepinkeCc 60 a 130, jarige fokkalveren 25 a 50. nuchter^/ kalveren '7 a22, vette koeien en oasen aan bouteD, 65 a 78 c„ dito stieren 62 a 75 c., dito kalverec/ 70 a 96 o., dito schapen 40 a 70 c. per kiloj lammeren ƒ7 a 14, 6-weeksche biggen f 7 a 16y 10-weeksche dito 12 a IS, drachtige varkens 45 a 70, magere dito ƒ25 a 50 per stuk; vett*1 dito 44 a 46 c., dito voor Londen 38 a 39 oc per kilo- Aardappelen: ƒ3.n ƒ3 50 per H.L. Boter. Aanvoer 18,410 KG., prijs 1.10 a f 1.25 p«\ kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima 25.9$ 25.50, afwijkende ƒ24 a 24.50,2de soort 23.50 a 2A—per 1/16 vat van 10 kilo f 11.50 a 12.5(b naar qual. Handel z«er vlug. Kipeieren 3.25 a 4.per 100 stuks. Hniden. Koehuiden 26 a 28 c., pinkenvellen 2&« 80 c., stieren vellen 25 a 26 c.. vette kalfsvellen 40 a 42 c. per kg., nuchtere kalfsvellen ƒ2.70 8 3.—^ paardevellen (met haar) 11.50 a 12.—,geitevellen; ƒ2.— a 2.50. lamsvellen a per stuk»' Handel ouveranderd. Loosdainen, 2 Juni. Groeutenveiling. De vo£»[ gende prijzen werden betaald: I Bloemkool 1ste soort ^5.10 a 9.30, 2de soort ƒ2.30 a ƒ4.90 per 100 etuke. Komkommers (flng.) lste soort 5.30 a ƒ8.-*! 2de soort 2.70 a 4.70, 3de 90ort a per 100 stuks. Salade lste soort ƒ0.60 a ƒ1.—, 2de soort) ƒ0.19 a ^0-40 per 100 krop. Peen lste soort ƒ6.30 a f 9.10, 2de soort ƒfc.■^i a 5.90 per 100 bos. Prei a Radijs a per 100 boe. Raapstelen a per 100 stake. Rabarber ^2.50 a ƒ4.70 per 100 boa. Peterselie L20 a f L90 per 100 boe. Spinazie a per mand. Postelein ƒ0.45 a^0.63 _»er mand.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 10