N°. 15727 Dinsda«r 30 Mei. A° 1911. iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel® Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Boor eigen schuld. LEIBSCH PEL'S DEB IDTEBTENTIENi Van 1—6 ragela fhOb. Ieder* regel meer A0.17J. Oreotere letter* naar plaatsruimte. Kleine adrertentita Tan 80 voerden 40 Oenta eontant elk tiental woorden meer 10 Oenta. —Voor ket tnoasseeren wordt A0.05 berekend. PBIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Cents per 8 maanden f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd t\Jn 1.30. Franco per post 1.65. IHond- en klauwzeer. Koken der melk. Be G^zondheddöcom missie te Leiden méént frcderom te moeten waarschuwen tegen het gevaar, dat het gebruik van rauwe of on gekookte melk veroorzaken kan. Zii .doet dit maar aanleiding van het feit* xflat in <ie omgeving dezer gemeente vele ge- gallen van mond- en klauwzeer zijn waar genomen. Zij raadt een ieder aan de melk voor het gebruik minstens 5 minuten te koken. De Gezondheidscommissie: L. VAN ITALLIE, i - Voorzitter. J. POHLMANN, Secretaris. Leidein, 30 Mei 1911. Inkomstenbelasti ng. Burgemeester en Wethouders van Lei- öen, brengen in herinnering dat 31 Mei e.k. de 1st© termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1911, en dat alzoo op den. lsten Juni minstens één acht- kte gedeelte van den aanslag moet zijn Voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden trit om, ter voorkoming van vervolginga- kosten, tot de betaling van het versohiil- 'digde ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidein, 27 Mei 1911. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter ftlgemeeae kennis, dat aan den Ontvanger der Directe belastingen alhier -is ter hand gesteld het kohier der Belasting op be- drijfs- en andere inkomsten No. 19 van den dienst 191(Vl911, executoir verklaard, den ffisten Mei j.L en herinnert den belangheb benden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 30 Mei 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders Van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door DAVID VAN DER VEN, banketbakker, vonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor don verkoop van nitsluitend alcohol-vrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in de ka mer achter den winkel van het perceel Heerenstraat no. 43 e. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. 8ecretaris. Leiden, 30 Mei 1911. Leiden, 30 Mei* Ook het gerucht dat dx- Gl. Meule- man, benoemd tot directeur van de eerst in September 1912 te .openen kweekschool voer vroedvrouwen te Heerlen, zich reeds bij de a.9. periodieke verkiezingen in Juni voor den gemeenteraad niet verkiesbaar zal. stellen, of liever het voornemen heeft te kennen gegeven alsdan af te treden, (zijn beurt van aftreding zou pas in 1915 zjjn), is ongegrond. Hij heeft daaromtrent nog niets beslist. Mej. F. Freudenberg, te Oegstgeest, leerling der Chr. School voor M. U. L. O. aan -het Noordeinde alhier, is geslaagd voor stenographic. 10 Juni a. hoopt de heer C. (Mie mans den dag te herdenken van 25-jarige dienstvervulling bij de H. IJ.-S.-Maat schappij. Begonnen als wisselwaohter bij de stoomtram Den HaagScheveningen, on der dezelfde directie, wist hij zich op te we:ken tot halte-Chef aan de RijnlancLsche Stoomtram, alhier, welke betrekking hij 13 jaar vervult. Aangenomen ïs het beroep naar de NecL-Herv. Gem. te Ooster wie rum door den heer A G. Kloots, cand. te Leiden. Voor een benoeming tot leeaar in de wiskunde aan het gymnasium te Assen wordt aan den Raad voorgedragen dr. P. A. Okken, thans tijdelijk leeraax aan die in richting, en tot leeraax in de natuurkunde de heer P. Klinkenberg, leeraar aan de R.-H. B.-S., van Leiden. Tot onderwijzeres aar» de School met den Bijbel te Ermelo (Hout) is benoemd mej. M. Koekoek, onderwijzeres aan de Chr. School te Zwammerdam. Zij heeft deze benoeming aangenomen en hoopt 1 Juli a. a in dienst te treden: Voor 't akte-examen lager onderwijs zijn te Haarlem geslaagd de dames: A. Telkainp, te Hülegom en E. F. Unger, te Oegstgeest. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem Keeft benoemd tot pastoor te Sassenheim den Weleerw. Heer J. H. A. Thus, tot pastoor te Rotterdam (H. Lambertus) den Weleerw. Heer J. Th. Lagerwey, tot pas toor te Den Burg (Tessel) den Weleerw. Heex J. G. van Kelckhoven, die kapelaan was te Hoorntot kapelaan te Amsterdam (H. Willebrordus buiten de Veste) den Weleerw. Heer A Koopman, tot kapelaan te Moordrecht den Weleerw. Heer 0. S. Dessing en tot kapelaan te Rijp wetering den Weleerw. Heer Th. L. Westgeest, laatstelijk kapelaan te Waddingsveen. De heer dr. J. 0. Hartogs, tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de 2de Hoo- gere Burgerschool met ö-jarigen cursus te Amsterdam, heeft tegen het einde van den loopenden cursus eervol ontslag aange vraagd. In de gisteren gehouden vergadering der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boter- en Kaashandel werd medege- j deeld, dat op de prijsvraag omtrent de be reiding van Goudsche kaas bet werkje van den heer H. B. Hylkema te Utrecht, door de jury is bekroond, welk werkje door het bestuur zal worden uitgegeven. Het aantal leden van de vereeniging be droeg 1 Jan. 1911 184 en dat derr begunsti gers 56, samen 240. In den loop van het jaar is het afgeno men met 16. Het verslag van den penningmeester ver meldt een bedrag van f 386 aan uitgaven, en f 503 aan ontvangsten, zoodat het vo or de elig saldo f 117 bedraagt. De periodiek aftredende bestuursleden, F. Middelbeek, J. Rinkes Berger en J. Mesdag werden Kerkózen. Een keelaandoening, waaraan het Ka merlid dr. Kuyper lijdend» is, verhindert hem de vergaderingen der Tweede Kamer bij te wonen. Hij mag overigens wel uit gaan. Als een bijzonderheid meldt men uit Zaandam, dat aldaar Zondag in de Doops gezinde kerk aan de Westzijde de openbare godsdienstoefening werd geleid door mej. A. Zernike, theol. doota. te Amsterdam. De begaafde spreekster mocht zich in een flinke opkomst verheugen en wist haar gehoor te boeien met de behandeling van Spreuken 10 9. Hr. Ms. pantserschip „Evertsen," on der bevel van den kapitein ter zee H. A Schoonhoven, is 28 dezer te Flekkefjord (Zuidelijk Noorwegen) aangekomen, en Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland," is in afwijking van het door den commandant van dien bodem, den kapitein ter zee J. Albarda, bij zijn vorig bericht te kennen gegeven voornemen, op 28 dezer van Tandzjer vertrokken en 29 dezer te Gibral tar aangekomen De gewone audiëntie1 van den minister van financiën zal op Donderdag 1 Juni, en de gewone audiënties van de ministers van marine en van koloniën zullen op Vrijdag 2 Juni niet plaats hebben. AARLANDERVEEN. In de vergadering van den Gemeenteraad op 1 Juni worden o. a. behandeld: Verzoek van de afd. Alphen, Aarland&rveen en Oudshoorn der Nederlandsohe Vereeniging tot Afschaf fing van alcoholhoudende dranken, om den drankverkoop op lotingsdagen en de te Alphen te houden paardenmarkten te ver bieden; verzoek ontslag gemeente-werkman C. Koren en bespreking van de wijze van voorziening in de vacature. ALPHEN. Bij de gisteravond gehouden stemming voor Kexkeraad of Kiescollege, werden totaal 287 stommen .uitgebracht, waar van 225 voor den Kerkeraad en 62 voor een Kiescollege. BODEGRAVEN. De heer J. H Visser, alhier is benoemd tot hoofd der openbare school te Hoornaar. HAZERSWOUDE. Gisteren had de stem ming plaats voor twintig gemachtigden voor het (kiescollege der Ned.-Herv. Gem. Uit gebracht werden 208 stemmen, waaronder 5 van onwaarde. Het hoogste aantal stemmen, dat enkele candi daten op zich vereenigden, was 134. Alle candi daten van „Evangelie en Belijdenis" werden met groote meerder heid gekozen. HILLEGOM. De heer P. H. Van WaveTen Hz., reeds ruim 25 jaar voorzitter van de Vosse- en Weerlanerpolder, zal zich niet meer herkiesbaar stellen voor de op handen zijnde verkiezing. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteravond trof onze Harmonie het bijzonder wat het weer aanging; het was een avond zooals niot beter kan worden verlangd. Een vrij tal rijk publiek woonde dan ook het tweede con cert in dit jaax bij, en ex werd met zeer veel genoegen naar de werkelijk goede uitvoering geluisterd. Extra poli tic-mannen zorgden er voor, dat het in de onmiddellijke omgeving rustiger was dan de vorige maal toen vele kleuters aanwezig waren en van him aanwe zigheid door rumoerigheid blijk gaven. Dit is een oude kwaal, waarop reeds vroeger de aandacht werd gevestigdna een oordeelkun dige en blijkbaar niet zonder vrucht gehou den bestrijding, bljjkt de kwaal evenwel we der te herleven. Het eenige afdoende mid del is natuurlijk, dat ouders eens verstandig worden en de jeugdige snrin g-in-t-velds, wat vroeger bed waar ts brengen: heel wat gezon der en minder hinderlijk voor anderen. KATWIJK-A AN-ZEE. Het aantal visch- drogerijen en -rookerijen alhier zal weer met 1 vermeerderd worden- Door. den heer T. Meyvogel is n.1. aan B. en Ws. vergun ning aangevraagd, om nabij perceel Zuid- straat 51 een zoodanige inrichting te openen. Er heerschte gisteravond een onge wone drukte op het strand. Men was n-1. bezig de bomschuit „K. W. 51," een der weinige, die hier op de duinen hebben overwinterd, naar omlaag te halen. Naar wij vernemen, zal deze bom te Amsterdam van een kiel worden voorzien en daarna ter haringvisscherij gaan. LISSE. Terwijl twee metselaars gister middag bezig waren met het plaatsen van een cementen dekstuk op een put bij den heer O. Gresnicht, aan den Ringdijk, had den zij het ongeluk zoodanig daaronder te geraken, dat van den één een been geheel werd- ontveld en van den ander een der beenen totaal ontwricht. Zij werden per rijtuig vervoerd naar dr. De Gaaf, die hen heeft verbonden, waarna zij, ook per rij tuig, naar hun woonplaats te Leiden wer den vervoerd. NOORDWIJK. Eenige kweekers hebben een aanvang gemaakt met 't opnemen der tulpenbollen. Eenige vaklui verzekerden ons, dat mogen de bóllen al wat kleiner van stuk zijn 't vroeg rijp zijn van gun- stigen invloed is op de kwaliteit der bol len. Anderen, die liever flinke bollen rooien, bejammeren het, dat het warme weer het afsterven van het loof zoo be spoedigd beeft. NOORDWIJKERHOUT. Onder de ruim 1800 H. A duingronden, waarvan de ont eigening wordt voorbereid ten behoeve der Amsterdamsche duinwaterleiding, behoo- ren o. a. 71 H. A., toebehoorende aan jhr. mr. W. G. Dedel, en gelegen onder deze gemeente. De opening van het eerste opvoedingss- tehuis onder leiding van mejuffrouw C. M. van Dissel, alhier, is vastgesteld op 1 Juni' a. 8. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De firma BedijnKonijnenburg heeft gisteren de eerste badkoetsen op het strand geplaatst. Door velen der vrij talrijk hier vertoeven de voorzomergasten werd er reeds een tamelijk druk gebruik van gemaakt. Dat doet het zomerweer. SASSENHEIM. De IGl»' vergadert Don derdag 1 Juni, 's avonds te half acht. YOORHOUT. In den tuin van N. heeft men des nachts verscheidene regels aard appelstruiken uitgetrokken en weggesme ten. De schade E voor den man vrij aan zienlijk. Voor het opnieuw poten van aard appelen is het te laat in het jaar en de opgetrokken struiken zijn te veel vernield, dan dat zij weer geplant zouden kunnen worden. Dader of daders onbekend. VOORSCHOTEN. De heex R. Mooi, die tijdelijk werkzaam was aan het Poet- en Telegraafkantoc alhier, is weer naar zijn. standplaats vertrokken. "WARMOND. Gisteravond gaf „De Har monie van Warmond" onder ved belangstel ling haar eerste uitvoering in de open lucht. Het programma werd uitstekend ten gehoo- re gebracht. Een verbetering voor de wer kende loden is, dat er thans aan de windzijdö een zeil om de tent wordt gespannen. Min der of geen aanwezigheid van kinderen ware gewenscht. ZEGWAARD. De héér J. Kalsbeek, be noemd tot onderwijzer aan de Ohr. School alhier, heeft voor deze benoeming bedankt, en een dergelijke benoeming te Voorburg aangei)-^ oen. Bij Kon. besluit is benoemd buiten be zwaar van 's rijks schatkist tot gedelegeer de van de Nederlandsohe regeering bij het in Jurn 1911 te Rouaan ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan dier stad te hou den congres, E. van Biema, te 's-Graven- hage; Th. P. van Bemmelj onderwijzer aan een openbare lagere school te Weert, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N&ssau; benoemd tot lid van het ooilego van cu ratoren der Technische Hoogeschool te Delft, J. D. baron van Wassenaer van Ro- sande; met ingang van 1 Augustus 1911 aan den oommies der telegrafie le klasse J. Molen dijk, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend; aan Th. Junginann, geboren te Wehl (Duitschland), veigunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan de te Vlo drop gevestigde inrichting voor hooger ooh derwijs, genaamd „College „St. Ludwig." „SchoolkinderYoeding." In de gisterenavond in het Nuts gebouW gehouden vergadering van. de vereeniging ,,S<dioolkind€rvoeding", werd door den seh Cretaris, den teer P. O. G. A. WijkmanSl, ■verslag uitgebracht over het vereeniging^ jaar 1910. Aan dat verslag is het volgende ontleend: Het vereenigingsjaar geeft reden tot groote erkentelijkheid, immers werd begonnen met! een tekort van f 700, dit slonk tot oen nao deelig slot van ongeveer f 500, niettogsn^ staande de maaltijden van 3 tot 4 male» per week werdén uitgebreid. Die maaltijden werden verstrekt aan. 585' kinderen, te weten 363 leerlingen van 7i U) Ook Hella glimlachte, toen zij haar blik ken over dé groep liet dwalen, maar in 'haai* oogen fonkelde het en een krampach- jtige trek vertoonde zich op haar gelaat. ■Doch het volgende oogenblik had zij haar ïelfbeheerschmg teruggekregen en zeide achteloos: „Moeten wij de geheele wads er aan geven?" „Neen, zeker niet 1" Gerald Wilke keek laar de kleine hand, welke een oogenblik hevig had gebeefd, doch nu stil als. ziek en vermoeid op zijn arm lag. Hij kwam tichzelf als een misdadiger voor en wan neer Hella net geheel met haar eigen ge dachten bezig ware geweest, had zij moe ten bemerken, hoé in zichzelven gekeerd &n verstrooid de man aan haar zijde was. danste als een slaapwandelaarster; hechts toen zij de roode gazen japon aan ïtudigers arm door de zaal zag zwevèn, kwam er leven in haar en drong zij Wilke Jfcet koortsachtige Kaast uit de rijen der dansers naar het terras. Baar was het koel. „Hier willen wij blij- ^n," besliste Hella. Zij leunde tegen de balustrade en tuurde in de richting, waar streep van den vijver zichtbaar was. .e kronen der boom en staken als donkere silhouetten, zonderling getint, tegen den Mauwen avondhemel af. „Morgen om dezen tijd is Gertrude eS." zeide zij geheel werktuiglijk, maar de smart der scheiding, welke zij an ders bij deze gedachte had gevoeld, was niets meer voorhanden. „Maar zij blijft in uw buurt," merkte Wilke op, die niet wist, wat hij zou zeg gen. Nog nooit in zijn leven had hij zich zoo onbehaaglijk gevoeld. Hij zag nog steeds de kleine, bevende hand. Haar aan kijken Kad hij in het geheel niet gewaagd. Ach, onzin, beredeneerde hij bij richzel- ven. Zij is een beetje jaloersch, een beetje ontstemd, over een uur is alles weer verge ten en goed. Maar nu kwamen de h arts toch- lijke wensohen als een stortvloed aanzetten Neen? neen, het moet, het mag niet weer goed tusschen hen beiden worden, ter wil le van mijEn toen hij Rudigers stem ach ter zich hoorde, moest hij zich vasthouden aan de leuning van den stoel, welken hij voor Hella had gehaald. „Hella., lieve hemel, hier buiten en zon der mantelWij hebben den tweeden Octo ber 1" Hij zond een voorbijsnellenden knecht voor een warmen doek uit. „Wat moet deze lichtzinnigheid beteekenen? Ik vind, mijn heer Wilke, dat u onverantwoordelijk slecht voor mijn nicht zorgt 1" De aangesprokene antwoordc. iets ge heel onsamenhangends. Het was waanzin, waanzin te denken, dat deze beiden door zulk belachelijk comediespel konden ge scheiden worden, voer hem door het hoofd. Zou hij heengaan of zou hij blijven? Hella had nog niet geantwoord. Wat zou ze zeg gen? De bevende hand, de hevig bevende hand. Haar was toch verdriet aangedaan „Lieveling", fluiV rde het teeder naast hem. Rudiger boog zioh geheel naar het meisje toe. Het duizelde Gerald Wilke. Hij moest de leuning vaster omklemmen. Weg, weg 1 riep een stem in hem. Dooh hij bleef. „Waarom zou ik heengaan?" vroeg het meisje luid en nuchter. „De heer Wilke wil zeker wel zorgen, dat wij iets te drin ken krijgen, en dan vind ik het hier zeer genoeglijk." „Maar natuurlijk, met het grootste ge noegen." Gerald Wilke ging heen. Toen hij terugkeerde, kwam hij Rudiger, die alles behalve opgewekt keek, alleen tegen. Hella stond nog altijd op het terras. En nu ver schenen ook andere gasten. Er werd aan het souper getoost. „Markus, neem je in acht", waarschuw de gravin Valerie, toen haar man zich op het gebied der dubbelzinnigheden begaf; „gpj zijt op geen ibeerendiner, maar op de bruiloft van je dochter." „Nu om het even of het een bruiloft is," meesmuilde de aangeschoten graaf. En op het eind van den cotillon vond men hem werkelijk tusschen zijn aanstaanden schoon zoon en den landraad een partijtje skat spelen. De vierde flesch Heidsieck zou aan gebroken worden, toen men het trio scheidde. De zusters zaten voor het laatst op haar bedden tegenover elkaar. Hella wipte met de roode pantoffels aan haar voeten en liet het haar over haar schouders vallen, om het uit te kammen. „Wat is deze Wilke tooh een aangenaam mensch, merkte Gertrude op ronder daar bij veel te denken; „hij ziet er ook zoo de gelijk uit." „Ja, degelijk!" herhaalde Hella pein zend. Weer zwegen zij. - or het half geopende raam scheen reeds Ket vale morgenlicht. Plotseling liet Gertrude zich snikkend in de kussens vallen. Nu sprong Hella op en naast haar zuster nederknielend, sloeg zij haar armen om haar heen. De blonde haren vloeiden samen en over de witte nachtjaponnen. „Ikiheb zulk een angst," fluisterde de bruid, en weer verborg zij haar gelaat in de kussens. ,,Ik ook", dacht Hella; maar zij zweeg. Haar oogen bleven droog, geen traan nam de koortsachtige spanning weg, den inwen- digen brand, die als een lekkend vuur ver der vrat, aan elk goed en boter inricht. En als de vlam dreigde uit te dooven, wakkerde de duivel Hartstocht die weer aan. Toen de meisjes zich eindelijk tot een kor ten slaap ter ruste begaven, w; de dag reeds helder en stralend aangebroken: Gertrudes trouwdag. Zijn rozerood licht speelde op de vensterruiten en gaf aan de gordijnen een lichte, teere kleur; het gleed over het tapijt heen, over het witte linnen, dat de jonge bruid bedekte, en weefde om handen en voorhoofd een zachte glans. Maar hoe verkwistend het ook was, nie mand lette op zijn gaven, niemand bekom merde zich daarom. De dag met zijn stille plechtigheid, zijn gelukwensohen, tranen en afscheidnemen was voorbij. Op den gre-oten leuningstoel in de blauwe kamer lag nog de witte, glan zende bruidsjapon; daar stonden de schoe nen en op de tafel lagen krans en sluier. Hella staarde naar dat alles; het kwam haar bepaald spookachtig voor in het sche merachtig avondlicht. Een doode tooit men ook zoo, moest zij denken. „Ik zou nog in het laatste oogenblik neen gezegd hebbenI Ja, dat zou ik! Maar over een jaar is rij aan alles gewend go- raakt en heeft zich naar alles geschikt." Zij daalde langzaam de trap af. Hoé dwaas was Hulda toohl En hoe ongeniet baar mevrouw von ZenkowNeen, dan mocht zij de kleine barones Raden liever lijden, maar deze gravinen Wilke had werkelijk iets zeer bescheidens en degelijks. Beneden in de vestibule vond zij Rudigor., „Ik heb op je gewacht,' zeide hij een voudig en tastte naar haar hand. Nu gai de bittere smart zich in een stroom van tra nen lucht. In mama's kamer was het zoo heerlijk stil en donker. Slechts niets, zien, niets hooren. Rudiger zat geheel verborgen in een hoek, de rook van zijn queen" trok zoo gezellig naar haar toe. En mama legde haar mooie koele hand op hot pijn lijke voorhoofd. Als een zaoht gemurmel klonk een gesprek uit de zijkamer door de zware portières. Het geheele huis was vol gasten. De hu zaren en een paar van Jotst's ulanen bleven voor de vossenjacht. „Ik moet vanavond nog een klein sou per arrangeeren," zeide gravin Valerio met een zucht. „Neen, vondt grj den toost- van oom niet weer zeer ongepast, Rudiger? En deze manier om met den predikant Werner te sprekenAlsof alles slechts een sefhijnvertooning is, de geheele godsdienst l Wanneer hij de landraad nog op zulke beschouwingen ooihaaldeMaar dominee Werner 1 (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1