BEECHAMS PttUN In de Kufliebiuil BRANDSMA, Mantels, r Kostumes, Blouses. Rijke sorteering. Geregeld Nouveautés. Japonstoffen Lingeries, Geld. Katoenen 5 Cts. THEE DE GRACIFIJSE. DE KATER Co. Ho. 15*723. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag' 24 Mei. Tweede Blad. Anno 1911, Elektrische OSasslijperij. De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentien In alle Bladen. zuivere Preanger-Koffie Haarlemmerstraat 213. DE GRONINGER RIJWIELENFABRIEK A. FONGERS. üijt gij niet wei? PERSOVERZICHT. Inrichting tot het slijpen van ËtalageglnzeB, Denrplaten, Lantaarn- en Rijtnigslmen, enz. 870 '24 Glos in Lood en Koper. Ueornamenteord en geëtst Glas. PRIJZEN BILLIJK. Aanbellend: Hoefkade 251, DE» HAAG. Handel in Spiegel- en Vensterglas. EEN GGU3£ft TIENTJE PER DOOS WAARD. VOOR ALLE GAL- EN ZENUW-AANDOENINGEN, ZOOALS 7080 60 Hoofdpijn met Misselijkheid, Verstopping, Zwakke maag, slechte Spijsvertering, Zieke Lever en Storingen in het Uitsluitend vervaardigd door TH0Ï1S BEECHAM St. Helens, Eaglani Alom verkrijgbaar by Apothekers en Drogisten in doezen Yan 0.75 (66 pillen) en van ƒ1.75 (168 pillen). B(J zes doozen tegelijk ƒ4.85 en ƒ10en bU den Vertegenwoordiger van Th. Beecham. AMSTERDAM. TELEFOON 4318. OVERTOOM 341. brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 uilmunleode daar geur en smaak Prijs per 5 ons 05 Cenl. VEUKOUW&STOLvHUVZlSN, NIEOtFE IUJ.V 47. B(J acte, den 14en Mei 10 i 1voor den ondsrgeteekenden Notaris ver leden, Is tusschendeheeren PIETER DE BREIN Janszoon, en JOH AN PIETER DE BREIN Bloembollenkweekers te Voorschoten, aangegaan een Vennootschap, van koophandel, onder de Firma GEBROEDERS DE «REIN, gevestigd te Voorschoten, ten doel hebbende, den handel in Bloembollen eu Bijgewassen en het kweeken daarvan. 7066 43 De Vennootsohap is sangegaan voor 10 jaren, ingegaan 1 Januari 1911 met stilzwygende continuatie telkens voor 6 jaren, indien niet 6 maanden vóór het einde van den loopendon termyn één der Firmanten de Ven nootschap aan den ander heeft op gezegd. Ieder der Vennooten heeft het recht voor de Firma te teekenen en om de Vennootschap aan derden en derden aan de Vennootschap te verbinden. Toestemming en onder- teekenlng van beide Vonnooten wordt eohter gevorderd tot hot trekken, aocopteeren, endosseeren en voor aval teekenen van wiesels, en ander han delspapier tot het buren, verhuren, vervreemden en koopen van onroe rend goed, tot het koopen van zaken hun handel betreffende boven een bedrag van ƒ500 Ineens, tot het ter- ieeu opnemen van Gelden, verleenen van Pand of Hypotheek, aangaan van borgtocht, Bluiten van dadingen en verrichten van alle handelingen die niet tot den gewonen werkkring der Vennootschap behooren. Namens de Vennooten, D. K. J. SCHOOR, Notaris te Voorschoten. LOUIS KNEGTEL. JSNETES eu 3SAMDEWUN j van at 6761 16 per Liter Behalve aan de goede constructie, kwaliteit en afwerking der deelen, dankt het FONGERS rijwiel zijn bekenden lichten gang aan de soliditeit en stijfheid van het raam. 6970 50 Menig ervaren toerist heeft, NA GRONDIGE BEPROEVING VAN VERSCHILLENDE FABRIKA TEN, zijn keuze op het Fongers rijwiel bepaald. filiaal te Leiden: «REESTRAAT 86. AMSTERDAM. Hoofdsoorten: 8183 60 TRADE HARK f 1. on ƒ1.30 p. 5 oEi8« GE.DE.PC:VtcRD 85 Cents p. 5 Ons. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. Ieder, die iets te vorderen heeft van, of verachnldigd Ie aan de nalatenschap van Mej. M. J. VAN GOGH, gewoond heb bende te Leiden en overleden aldaar 10 April 1911, wordt verzocht daar van opgave of betaling to doen vóór 1 Juni a. a. ten kantoro van Notaris C. VERSLUYS te Leiden, Breestr. 89. 0933 10 Aanwezig Delicata oen echoJ tel, om warm op te dienen. cacaopuddiag Zwit- sersch systeem, met Bourbon vanillesaus nieuwe artikelen der firma A. J. Polak Gron. boide in bussen van 80 cts. voor de fijne tafel en voorbotels enrestanrants. Verkrygbaar bfi: 0. Roodenburg, Hrl.str., D. A. Kelder Zn., Breeetr., Fa. Koorts Feenetra, P.-K. K.steeg, J. W. H. Rotteveel, Breestr., L. Ver- hoeff, Steenstr., S. P. Mlnnema, Hrl.str., C. Oppelaar, Hrl str., A. Laman, N. Rgu, J. H. Rakers.v/h. C.Hein is, Doezastraat, Fa. J. DJJkhuis, Hoogstr., J. T. M. Wil- lemborg, Hare, L. C. Affourtit, Steenstr., K. Jonkheid, Haarl.etraat, Leiden. 6126 19 Gebruik een pakje kruiden van JAC08A, MARIA WORTELBOER van Oude Peksla. Duizenden hebben er baat door gevonden, tegon influenza, gevatte koude, volheid in de borst, lusteloosheid, slechte spysvertering, trage ontlasting, hoofdpUn, enz. Vorkr. by Drogisten en Winkeliers A 30 cts. per pakje. 2812 11 WAARSCHUWING. Daar de verpakking onzer Hiiza- druppels DE VRIJ, veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wyxen wy er op, dat roode doozen, zonder den naam Dr. H. Nanningdoch alleen voorzien van het woord: „Klnadruppole", niet uit onze fabriek afkomstig Is. Men eiscbe daarom steeds Br. H. Manning's Kinadruppels Alom verkrygbaar A 0.76. 4654 18 GEBRs. REINKE, Botermarkt 5, 6, 7, 8. De ,,N ieuwe Arnhemsohe Cou lant" acht het een onbegonnen werk den weg t-c vden uit den doolhof der Talma- ache sooiale wetgeving. Wij hebben eerlijk en zonder voor- of tegen-ingenomenheid het verband trachten te vinden tusschen de 114 artikelen van de Rade nw et, de 136 van de Ziektewet en-de 394 van üe Invaliditeitswet, waarbij dan nog komen de gewijzigde artikelen der Ongevallenwet dóch bet is ons niet mo gen gelukken uit die 614 artikelen wegwijs te worden. Men bedenke hierbij, dat al die verschil lende wetten betrekking "hebben op verze keringen voor werklieden, wier belangen ten nauwste daarbij betrokken zijn, zoodat niet enkel kennis van den inhoud dier 644 artikelen voor hen noodzakelijk is, maar dat ook het onderling verband hun helder ^n klaar voor oogen moet staan, en men vrage zioh dan af, of hier niet wat al te reel geëischt wordt I Het blad bespreekt dan de „medewer king," welke gevorderd wordt van den „Raad van Arbeid" overeenkomstig het voorschrift der Radenwet. Deze „mede werking" wordt nergens omschreven en moet toch geacht worden zóó ver te gaan, dat zij omsluiten zal allerlei bevoegdheden, welke thans door de Grondwc* uitsluitend ftijn toegekend aan de provinciale, gemeen telijke en waterschapsbesturen. En uw bevreemding io nog grooter, dat, waar Radenwet en Ziektewet zoo nauw ver bonden worden, er van deze laatste met geen enkel woord gerept wordt. Wel leest rocn in art.. 95, waarin sprake is van de hvak der „Verzekeringsraden": „De Ver- c-ringernad verleent zijn medewerking bij de uitvoering van wetten en aügemeene maatregelen van bestuur betreffende ar- beidsverzekering, welke die medewerking vorderen," en küra men daaruit afleiden, dat ook de Ziektewet wordt bedoeld, doch dat deze die „medewerking vordert," blijkt Bergens. Slaat ge nu echter de Ziektewet op, dan stuit ge reeds bij art. 2 op een raadsel: «Onder ziekenkas zoo leest men daar wordt verstaan de kas van een Raad van ■Arbeid, bestemd voor de uitkeering van ziekengeld." ^aar in geen der 114 arrtikelen der Ra denwet is sprake van een dergelijke „Zie kenkas." Hoe komt die Raad er aan, waar de wet, waarbij hij is ingesteld, er over twijgt? oplossing van dit en andere raadselen men zoeken in de Memorie van Toe- ^bLing op de beide wetsontwerpen. De taak der Raden ia niet in de wet vastge legd, maar wordt meegedeeld in de Memo rie, zoodafc wie iets wil weten omtrent den werkkring van de twee nieuwo instituten: dén Raad van Arbeid en den Verzekerings raad, niet de wet, maar de Memorie heeft te raadplégen. Dit is zeker wel de zonderlingste wijze van wetgeven, die bestaat. Dat er van de Radenwet en de Ziektewet in dezen vonn niets kan komen, 'ligt, dunkt ons, voor de hand. Zelfs de grootste bewonderaar van het anti-revolutionnaire stokpaard der „orga nische vertegenwoordiging van den arbeid," kan met deze gebrekkige, soms komische belichaming van het beginsel geen vrede hebben. Komisch door de kinderlijke wijze, waarop de „wetgever" gepoogd heeft onze Gemeentewet om te bakken in een Arbeids- organisatiewet. Da er uit den legislatieven oven een misbaksel te voorschijn kwam, is niet te verwonderen. Het zachtste woord, waarmee "men dit wetgevende product kan aanduiden, is Di'l ettante nwerk." Naar het? oordeel van 7,D e Beuke-i laar" zijn de weken van minister Talma's leven waarschijnlijk geteld. Om zijn scheep je in veilige haven te brengen wordt een. politieke zeemanschap vereischt, die de Mi nister wel niet bezit. Hier volgt het betoog van ;,De B e u-: kelaar": „Van onderscheiden zijden toch dreigt gevaar. Voor zijn plannen, voor heel zijn stelsel, van "dwangverzekering is de heer Talma aangewezen op den steun der lin kerzijde. En dit steeds meer. Eerst kwam de scherpe rede van mr, Van Idsinga bij de Bakkerswet en thans sprak ;,De Ne der lander" zich feller uit dan ooit te-, gen de nu voorgestelde sociale wetgeving. Minister Talma en de rechterzijde afge dreven naar socialistische wateren; de Mi nister meer homogeen met de sociaal-de'- mocraten dan met de christelijk-histori- schen; verzekeringsdwang in wezen socia listisch. Steun van de linkerzijde werd zoo al noo- diger. En toch kan op dien steun nog min der gerekend dan vroeger. Het ont-: werp invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring, dat ook bij de laagste loonen geen vrijstelling geeft, dat de vergelijking met het ontwerp-Lloyd George moeilijk kan doorstaan, heeft aan de linkerzijde de sym pathie voor minister Talma's streven wel niet verhoogd. Zoo is de Minister nog meer dan vree-: ger aangewezen op de antirevolutionnairen en roomsch-katholieken. Het Roomsche smaldeel nu der coalitie is hem trouwer dan ooit, de Rooms clue bladen zingen uit volle borst zijn lof. Maar van uit het an, tirevolutioTuiaire hoofdkwartier kwam dan. nu,- om te spreken in den trant van ,,D e Voorhoedje", het blad van mr. Aal- berse, de eerste trap. Gevaar dreigt, zoo schreef 7)D e Standaard"; bij de Ar-, beidswet toch werd een bepaling voorge steld,- die op zichzelf ongevaarlijk, ietwat ging in de lijn van Staatssocialisme. En dit bleek een eerste stap op dien ver- koerden weg, want èn bij de Bakkerswet èn bij de Steenhouwers wet èn bij het Stu- wadoorsontwerp bleek minister Talma op den verkeerden weg van Staatssocialisme te volharden. Dit was verzaken van het anti-re volulionnair beginsel, zoo schreef „De Standaard" van 2 Mei jd.protest hiertegen was eisch'. Aangewezen op de rechterzijde, van chris- teldjk-historisclie zijde in uw plannen socia listisch geheeten, in het anti-revolutioimair hoofdorgaan van beginselverzaking be-, schuldigd, alleen uw Roomsche bondge-: nooten trouwer dan ooit, ziehier een posi tie, die op snellen ministerieelen dood lich telijk uitloopt. En nu is het stille spel der, politieke krachten in vollen gang. Een spel, dat verder reikt 'dan des heeren Tal ma's mi nisterieel leven. Zal bij aftreden van mi nister. Talma, ziehier de groote vraag, heel het kabinet heengaan? Treedt het kabinet af, dan is ukteraard dr. Kuyper meester van de positiebij een mogelijk nieuw ministerie van rechts, is hij, dr. Kuyper, zoo hij wil, de aangewezen kabinetsfor meerder. Gaat minister Talma heen. en blijft het kabinet-Heemskerk gehandhaafd, dan treedt de sociale wetgeving vanzelf op den achtergrond,- minister Heemskerk wordt de man der Grondwetsherziening, maar straks bij nieuwe verkiezingen is de coalitie reddeloos uiteengeslagen. Van Roomsche zijde is men voor dit a'les zeer beducht. Handhaven van minister Tal ma wordt hier vóór alles eisch geacht. En waar ;,D e Standaard" minister Talma van Staatssocialisme beschuldigt, ontsteekt 7,D e Voorhoede" zelfs zoodanig in toorn,- dat zij dr. Kuyper er aan herin-: nert, hoe zijn eigen verzekeringsdwang in vroeger tijd door hem zelf Staats-socialis- me was geheeten. En aan de christelijk- historische bondgenooten wordt toegeroe pen: Weest toch voorzichtig met uw cri- tiek, bedenkt de gevolgen 1 En men over weegt, hoe men toch bij rechts vóór de openbare behandeling der voorstellen tot meer overeenstemming kan komen. .„De Standaard" is uiteraard nim mer tegen eenig antirevolutionnair minister van het „in onvoorzichtigheid geboren" ka binet in openlijke oppositie. Maar, naar plicht van haar antircvohitiormaire gewe ten, kapittelt zij den Minister, waar hij Staats-socialistische beginselen wil bannen-. loodsen. Voorts beveeLt' zij juist aan uif tactiek den Minister desniettemin te steu» ncn. En mocht minister Talma's positie zoo al meer verzwakken en hij straks struikelen bij zoovele steenen op zijn politieken weg,- dan is dr. Kuyper altoos de onschuldige Barbertje, die het meest minister Talma's wat onhandig- beleid betreurt. Maar gaat minister Talma heen, dan heeft ;,De Stand.aard" reeds uiteen» gezet, dat beslist heel het kabinet' lër mjee gemoeid is. Heemskerk zonder Talma acht' „De Standaard" onmogelijkbij de so-: ciale wetgeving ligt immers het zwaarte^ punt. De anti-revolutionnaire kiezers heb ben nu reeds te begrijpen dat dit niet kan. Zonder Talma is het 7fin onvoorzichtige lieid géboren" kabinet er om koud. Voore zeker, ook de Roomschen vreezen dit, maar zij steunen minister Talma zoo krach-; tig mogelijk, en bij hen geen beschuldi ging van beginselverzaking. Zoo werken de stille krachten. Voor de christelijk-historischen, al spelen zij het spel der tactiek niet mede,- is de keuze Heems-: kerk of Kuyper niet bezwaarlijk. Een grondwetsministerie-Heemskerk, met de so ciale wetgeving voorloopig op den achter-* grond, is ganschelijk in hun lijn. Grondwetsherziening, maar dan vóór les met evenredige vertegenwoordiging; waarbij ook de invloed der stille krachten zal verminderen."- In een artikel over De Positie van het Kabinet naar aanleiding van bo venvermeld artikel van „De Beuke laar" schrijft „H et Centru m" o. a. Het kabinet heeft thans gedaan, wat gehoopt werd en wat beloofd is, dat het doen zou. De Minister van Arbeid heeft zijn ontwerpen ingediend en de Minister van Financiën heeft de bronnen aangewe zen, waaruit de benoodigde fondsen kun nen worden geput. Men heeft in 1901, in 1905 en in 1909 geweten, dat, wanneer de Regeermg der rechterzijde tijd van leven had, geschieden zou, wat het kabinet thans in wets voordracht belichaamt. De ingedien de ontwerpen beantwoorden volkomen aan den koers en aan de programma's, waar voor bij drie achtereenvolgende stembus sen de kiezers van rechts zich met onmis kenbare duidelijkheid hebben uitgesproken. En met zonder eenige verbazing is men er getuige van, dat, nu de Jang gekoesterd» plannen eindelijk in daden kunnen worden omgezet, nu staat te geschieden, wat ieder een wist, dat geschieden zou, bezwaren worden gemaakt en bedenkingen worden geopperd, als gold het gansch ongehoorde en onbekende zaken. Wanneer de Regee ring van haar koers afweek en haar pro gram verloochende, kon men in sommige kringen geen dreigender oogen opzetten. Het kabinet blijft echter volkomen in da lijn, welke van meet af aan is vastgesteld, al kan men op sommige onderdeelen mei zijn beleid verschillen en in een enkel op-< zicht, met name wat de ziekteverzekering betreft, een andere volgorde hebben ga» wensoKt. Als geheeil genomen geven echter da sociale wetten en de financieele voorstel len, welke nu aanhangig zijn, wat men van deze Regeermg verwachten mocht en ver» iwaohten moe6t. En nu doet het toch zon derling aan, de profetie te vernemen, dal de „weken" van den Minister van Arbeid zijn geteld, of de bewering, dat het minis terie blijft beneden zijn taiak en drijft tri| zijn koers. In „D e Beukelaar" wordt de dooit minister Talma voorgestelde invalidi-« teits- en ouderdomsverzeke- ring beschouwd als een financieele last van vele mi'1 li oenen, die op de schouders der ondernemers wordt gelegd, een last, waaraan het weekblad o. m. de volgende beschouwingen wijdt Betreft het een bijdrage van de overheid,^ zooals dan nu de ruim 8 millioon, voor het ontwerp-Talma benoodigd, dan wordt deze last uiterst nauwkeurig gewikt en gewogen,-, en aanstonds onderzocht of vastgesteld, door welke belastingen dit geld moet ver» kregen. Aan de ondernemers echter wordt een dergelijke last van vele millioenen op gelegd feitelijk zonder veel onderzoek naar1 de draagkracht dier ondernemers, naar; het min of meer drukkende van dien last.. Op de bijdrage van de overheid valt voort durend alle nadruk; de belasting der on-> dernemers wordt vrijwel als vanzelf spre kend beschouwd. Gold Ket hier nu een last, die uiteraard op het bedrijf zelf rust, zooails bij de onge vallen-verzekering, dan stond dit alles an< ders. Maar bij invahditeits- en ouderdom»-» verzekering is nu eenmaal, bijzonderlijk zoo men aan het privaatrechtelijk begrip van verzekering eenigermate wil vasthouden^ geen voldoende rechtsgrond voor het opleg" gen van de halve premie aan de onderae* mors. En juist, waar onzes inziens geen voldoende rechtsgrond kan aangevoerde valt het drukkende van dezen last der pre-« miebetaling des te meer op. Want deze last zal vaak drukkend zijn» Een enkel voorbeeld uit de vele ter ver* d' .-lijkitig. Stel op een drukkerij zijn 10 arbeiders met een gezamenlijk loon vad f 4500, terwijl de ondernemer, die groot en- deels met opgenomen kapitaal werkt, een inkomen uit zijn bedrijf heeft van f 1800.; Nu kan men rekenen, dat volgens ligt oöl* werp-Talm a voor deze 10 arbeiders door den ondernemer gemadekeid 14 oente woefc«

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5