Vrijdag 19 31ei, A0. 1911. <£)eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETO N. BBoor ©igsEs SQkïdén A*, 157i9 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regel» 1.05. ledera regel meer f 0,171. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine edrertentiën Tan 30 voorden 40 Oents contantj elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoaaseerenwordt/0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 2 2 f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 20 der verordening van den 3den September 1895 (Gemeenteblad No. 6) Brengen ter algemeene kennli, dat het toelatingsexamen voor de Hoogere Bur gerschool voor Jongens dit jaar zal plaats hebben op Maandag 10 Juli en de vier volgende dagen, in het Schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht aldaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1911. LANDWEER. Den dienstplichtige van de landweer- lichting 1904, WILHELMUS VAN DEN BROEK, behoorende tot de 1ste Com pagnie Landweer hospitaalsoldaten, wordt bij deze verzocht zich ten spoedig ste met zijn zakboekje te vervoegen op,' of zijn tegenwoordig adres op te geven aan het Bureau Militaire Zaken ten R-aadhuize (kamer no. 9) alhier. De Burgemeester, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 19 Mei 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artikelen 17 en l7bis der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat door hen besloten is aan de bij hun besluit van 10 September 1900 aan A. DIEBEN ver leende vergunning tot oprichting van een wasdhinriohting in heb perceel Witte Sin gel No. 76/77 (thans No. 97) kad. Sectie M no. 1093/1094 (thans no. 1939) de vol gende nieuwe voorwaarde te verbinden: ,.dat of op den schoorsteen een John's ,,ro«eitvangei' wordt geplaatst met afvoer- j.pijp en reservoir tot het opvangen van „roet, óf in den stoomketel een inrichting wordt aangebracht waardoor in verband „met do te gebruiken brandstof, welke „niet meer dan 14 pCt. vluchtige be- „standdeelen mag bevatten, een zoodanige „rookzwa/kke verbranding wordt veTkre- j,gen, dat het verspreiden van roet uit den schoorsteen op behoorlijk afdoende wij- „ze wordt voorkomen." Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan D. VAN DER YEN, en recht verkrijgenden tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Hee renstraat No. 43e, sectie M No. 3020. Burgemeester en Webhouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dab door hen op heden vergunning is ver leend aan H. J. DIEBEN, en rechtver krijgenden tot het opricliten van een Stoomwasscherij op het terrein, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, kad. Sec tie M Nos. 562, 563, 564 en 2076. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 19] 1. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan P. VAN DE ROTTE, en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de herstelplaats van stoom- en andere werk tuigen in het perceel Langestraat No. 8, Sectie C, No. 1819. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de N. V. Stoomfabriek van ver duurzaamde levensmiddelen „DE STER," voorheen N. WOUTERLOOD P.Jz., en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van verduurzaamde, levensmid delen, in het perceel Hoogewoerd No. 183, Sectie D No. 1521. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1911. Leiden, 19 ftfiei. Proza en Poëzie. Onze stad is arm aan parken. Maar zooa-ls iemand wien veel ontnomen is, zich te inniger hecht aan wat hem rest, zoo is het Van-der-Werf- park' ons lief en bij eiken nieuwen steen klomp, die er in wordt geploft, gaat ons een rilling van weemoed langs den rug. Thans is het Park op zijn Zondags, een weelde van groen en bloemen, op een lief lijk-golvend gazon. En van meidoorn- en seringen-geur is het alom vervuld. Tot zoo ver gaat alles goed. Doch gc-lijk een medaille Raar keerzijde heeft, zoo heeft het Park zijn grachtzijde, waai' rustig het-Rapenburg-watertje tegen het walletje kabbelt. De lieve Meimaand nu strooit haar segen over goed en kwaad. Zij brengt schoonheid en verrukking, maar zij ontketent ook de stinkende demonen," die ev ,op den bodem onzer grachten huizen. Dezelfde kracht van zon en regen, die de natuur opstoot, doet ook de ongure walmen van onder uit het water uitfonteinen over de lentevolle schepping. Helaas, 's mensehen organen zijn even ge voelig voor lieflijke als voor kwalijke geu ren. Hij heeft twee neusgaten. En terwijl de lentegeur oplee.uwerikt in zijn eene, kruipt traag maar zeker de grachtstank in zijn andere, en als een tusschen goed en kwaad geslingerde menschenziel, gaat hij zijn ongewisse pad. Voelt gij, lezer, de tra-giek van dit alles? Is ooit de scheidsmuur tusschen licht en don ker, vreugde en smart-, geur en walm zoo dun, en dus de overgang zoo schril geweest, als wij u voortooverden in dit beeld van den Park-wandelaar? Eilieve, het is geen [fantasie, doch droeve werkelijkheid. Zoodat wij maar zeggen willen, dat het aanbe-eling verdient, om in het Park den museumkant te houden. Werd verleden jaar het feest van het 75-jarig bestaan der. Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken, te Voor schoten, uitgesteld, wegens het overlijden van den oudsten firmant-, thans kan gemeld worden, dat dit herdenkingsfeest op 15 Juni a. s. zal p^ats hebben. De Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan het abattoir te 's-G'ravenhagc. Naar aanleiding van het bericht, dat voor burgemeester van 's-Gravenhage in aanmerking kwam het 'Kamerlid mr. De Meester, oud-minister van Financiën, kan de „R-esb." meded^elen, dat de lieer De Meester voor dat aanbod heeft bedankt. Naar uit Den Haag aan de „Leeuw. Ct." wordt bericht gaan de heeren A. E. D. Gollette, hoofdingenieur der telegra- phie, en H. W. L. Leur, oud-directeur van het teleg'raafkantoor .te Amsterdam, half Juni per Rotterdamsche Lloyd in opdracht van de regeering op reis naar Indië. Doel van deze reis is de Indische regeering van advies te dienen aangaande het Indische telegraafwezen. Op de gemeente-secretarie te Hille- gom is tijdelijk werkzaam gesteld de heer J. Boonstra, van Rotterdam. Naar „De Tel." verneemt, zal de le den van den Amsterdamscnen gemeente raad eerstdaags een uitnoodiging be rei- ke^, om gedurende eenige dagen de gasten te willen zijn van het gemeentebestuur van Dresden. Deze beleefdheid houdt verband met de belangstelling, door Amsterdam in de Dresdener tentoonstelling voor hygiëne ge toond door de inrichting van een Amster- damsoh paviljoen op het terrein dier ten toonstelling. Hr. hls. pantserdekschip „Gelder land", onder bevel van den kapitein ter zee J. Albarda, is 18 dezer van Las Pal mas vertrokken. Naar „De N. Crt." verneemt, is de toestand van den heer M. de Jonge Jz., lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, wonende te Goes, die ten huize van zijn schoonzoon te Rotterdam plotseling ernstig ongesteld is geworden, van dien aard, dat ieder oogenblik het einde kan worden ver wacht. Het eindexamen bij den hoofdcursus te Kampen zal plaats hebben van 4 tot 19 Augustus Daaraan zullen deelnemen 40 on derofficieren, verdeeld als volgt: infante rie hier te lande 23, infanterie O.-I. 9, ad ministratie hier te lande 5, administratie O.-I. 3. In de gisteren gehouden Raadszitting te Utrecht, werd met 18 tegen 7 stemmen airt- 1 van een voordracht van B. en Ws. verworpen inhoudende bepalingen tot ver mindering der verlofgelegenheden, aange zien het clandestien tappen van sterken drank in den laatsten tijd enorme afmetin gen Rad aangenomen. B. en Ws. namen daarna de voordracht terug. Volgens het jaarboekje van den Bond van Nederlandsohe Onderwijzers is het aan tal leden van 7083 op 1 Januari 1910 ge el op 6805 op 1 Januari 1911. De minister van waterstaat heeft aan de H. IJ.-S.-M. machtiging verleend voor den loopenden zomerdienst, treinen te doen stoppen aan stations, waar dit vol gens de vastgestelde dienstregeling niet is voorgeschreven, doch alleen in gevallen, wanneer dit noodig is om reizigers bij treinvertra-gingen of inissen van aansluitin gen op hun bestemming te brengen. HILLEGOM. Gedep. Staton van Zuid- Holland hebben den Gerrit-Arenweg van den legger der wegen en voetpaden dezer gemeente afgevoerd, op grond dat het be staan van dien weg als openbare weg thans geen zin heeft, omdat daarvan door het publiek geen gebruik meer wordt go maakt en ten behoeve van de aan derden toebehoorende perceelen langs dien weg gelegen de erfdienstbaarheid van uitweg is gevestigd over den Gerrit-Arenweg. HAARLEMMERMEER. In café Stapel werd door notaris J. Overmoer, te Nieuw- Vchnep, geveild het recht van opstal op een peroool gi-onds, groot 8.45 A., benevens het daarop staande ivoonhuis, gelegen jaan den ringdijk bij de Leeghwater. Ingezet op f 1000, werd liet bij _f 500 afgemijnd en werd lcoo- per A. de Grootte Nieuw-Vennep voor f1500. De verkoop geschiedde krachtens art- 1223 B W KATWIJK-AAN-ZEE. Er is een zeer ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid om het nieuwe Gasthuis te bezichtigen- Zelfc kwamen bezoekers uit naburige dorpen- LISSE. Het reeds groote aantal vereeni- gingen alhier is er met één vermeerderd, te weten met een Vorecniging, ten doel heb bende liet stichten en in-stand-houden van een verenigingsgebouw. Haar naam is „Dorpsbelang." NOORDWIJKERJIOUT- Na gehouden in schrijving door den Noordzij-polder voor het maken van een sluis in de nabijheid der hofstede „Koukcndol" was de laagste in- sckrijfster de firma P. Bos, alhier, aan welke het werk gegund zal worden- OUDEWETERING. Tot onderwijzeres aan do bijzondere school alhier is benoemd mej. C. J. C. van der Kodde, te Grootegast. In het lokaal van den hoer Cozijn werd gisteravond de jaarlijksche ledenvergadering gehouden der Boerenleenbank- Opgekomen' waren 51 loden. Uit het verslag van den kassier bleek, dat in 1910 ingelegd was f 52,637.92 en terugbetaald f 53,187-67. Op 31 Dec. was aan inleggers verschuldigd, f 51,075-231/2- Aan voorschotten was gege ven f 14,850 en terugbetaald f 11,869.22. Op 31 Dec. stond aan voorschotten uit f 33,762.2S. In loopende rekening was gegeven f 32,615-70 en terugbetaald f31,127.36- Ultimo Doe. had do Bank in loopende rekening te goed f 25,263.45. Van de Centrale Bank was ontvangen f 50,804.91 en terugbetaald f 46,500. Op 31 Dec. was er een schuld bij de Céns tralo Bank van f 11,885.95- Tot lid van het bestuur werd herkozen.' do. heer Th. van der Meer J.Tzn. en tot lid van den Raad van Beroep de lieer T- Ruo- loffs. Het aantal leden der Bank bcdnmgt than* 90 SASSENHETM. De candidaatsl-elling vooï drie leden van den Raad zal plaats bour bon. op 27 Juni. Aftredend zijn de lieerea Rcest, Warn aar en Kniyff- VOORHOUT. Gisteravond vergaderde- „Bloembollencultuur" onder voorzitterschap, van den hear Colijn, die bij opening den! wensch uitsprak, dat deze vergadering, wel ke niet druk bezocht was, toch nut ca voo&v deel mocht afwerpen, wat mogelijk was- Na voorlezing der notulen, werd kennis* gegeven van een schrijven op hot adres van' do afdoeling, waarin deze vraagt verbetering van de wachtlokalen aan de halte spoorweg. Geen deuren, geen houten vloeren, geen ver-: warming in den winter, niets, totaal niets wilde men inwilligen; zoodat Voorhout te nemen heeft wat gegeven wordt en zooals het gegeven wordt- Hierop kwam in behaudeling „de cöoperaë tieve rietaankoop." De commissie, hiervoor benoemd, de hoeren v. d. Laan, Meijer en Mens, gaven bij monde van den eerste rap-, port van hun werkzaamheden en bevindingen. Bij een leverancier van grof gepetst hooi wad aanvraag gedaan over prijs en hoeveelheid. Vcor de af te nemen hoeveelheid van c.afc 700 balen van 100 kilo was een zeer vooas deelig aanbod gedaan, docli het moet cindei Mei aangenomen worden- Na zeer breedvoerige besprekingen over! verschillende dekrietsoorten, en de meer of minder goede hoedanigheden, in gebruik,- werd besloten, iemand af te vaardigen, cm dan zoo mogelijk te eonlracteeren en monster; te doen zenden. De kosten dezer Ovenjseh sche reis, zullen minstens f 10 bedragen, wd-i ko kosten zullen worden omgeslagen over den; gaheelen aankoop. Bij niet-slagen zullen de koster, gedragen worden door de afdeoling.; De voorzitter wilde, dat de vergadering zich hierover uitsprak, hetgeen zij in gunsti-i gen zin deed, want anders mocht liem oans| oen terechiwij zing te beurt vallen, zooa(s voo$ een paar dagen nog gebeurd was- De lieer v- d. Laan wil, dat eens gevraagd] wordt, hoeveel vermoedelijk zal worden af-, genomen door de aanwezigen, waarop rcodd 500 balen werden opgegeven- Als afgevaardigde naar den lcverancieï! werd gekozen de heer Mens, die de benoem rning aannam, en do volgende week zictü van. zijn taak zal kwijten- De voorzitter bracht hierop hot punt in; behandeling over den broeikassenbouw- Als iemand denkt, dat hot voor hier niets id, dat bij hot dan zegge, zei de Voorzitter- Do heer Roozen ziet er voordeel in en; 1) Graaf Markus Wusterode boog zich over de balustrade van het slotterras van Wus terode en riep een rijknecht, die twee ge zadelde paarden aan den teugel over het' kiezelplein leidde, toornig toe: „Wat bezielt je? Wie heeft je gezegd: „Isabella"? Ziet gij, ezel, dan niet, dat zij aan den linker- voorpoot kreupelt? Heb ik gisteren niet* gezegd, dat de menie een paar .lagen rust moest hebben, en met koude compressen behandeld moet worden?" De jonge, blonde man in nauwsluitende, leeren broek, met hooge, gele kaplaarzen en korte, zwarte livrei jas met een gelen band om het middel, bleef verschrikt staan en keek in het roode, barsche gelaat van zijn' meester, die op onheilspellende wijze zijn knevel bewerkte. „Gravin Hella be- Valstotterde hij. «Wel, wel, haha, wie is hier de baas in huis?"bulderde de graaf, terwijl hij met zijn gebalde vuist op de balustrade sloeg. „Maar, papal" klonk het bijna op verwij tenden toon van 't terras, waar een lange, slanke nlanenluitenant zich slaperig op een schommelstoel heen en weer wiegde: „Is t het dan zoo erg met .Isabella?" f>Nu en of! De pees is geheel dik I" brom- de de graaf, terwijl hij vastberaden de paar treden van het terras afdaalde; dat ging moeilijk en langzaam, maar toch kaars recht en fcrotsohi alsof hij naar een parade ging. Hij trad op de groep toe en bevoelde met zaakkundigen greep, de gezwollen pees van den f raaien zweetvos, o/er wiens blank vel de warme September-zon speelde. „Zadel Kandate. Geef Mastro maar zoo lang hier. Gaat gij ook niet meer, Jobst!" riep hij zijn zoon toe, terwijl hij den brui nen ruin naar de stoep geleidde en de jon ge man met Isabella aohter de hooge groe pen coniferen verdween, tusschen welker openingen de roode daken van de bijge bouwen schenen. „Neen, papa, werkelijk nietl" De ulaan geeuwde hoorbaar. „Luilakhoorde hij zijn vader op tee- derbrommenden toon zeggen. „Ach, papa, zulke manoeuvres! U heeft alles weer vergeten. In de herinnering lijkt alles zoo mooi. En het bivouakeeren gaat ook nog; maar die boerenpot en die hoerenbedden 1 Dan krijgt men er genoeg van." De oude heer lachte over de klachten van zijn zoon. „Nu ja, maar gij zijt toch met elkaar eon verwende bende, die tegenwoor dige jongeluiEn hij rekte zijn forsohe ge stalte uit. „Duivels ja, wij waren toch van een ander maakselEn zoo'n echte fideele drinkpartij; dat kent gijlieden niet. Gij had mij en den kleinen Melower eens moe ten zien! Neen, neen, gij kunt niet eens meer dol zijn, in 't geheel niet Graaf Wusterode ging bij deze woorden op de steenen treden van i-et terras zitten,- terwijl de ruin aan een lang touw ongedul dig met zijn poot in het kiezelzand krabde.; De klok van den slottoren sloeg tien uren en ver achter de boomen van het park ant woordde, dun en fijn, half door den wind verwaaid, de melodie van een menuet'. Sier lijk huppelend kwamen de tonen over de ernstige, dichte kronen der boomen, klan ken uit een tijd welke voobij was, grappig enkel en toch zoo aangrijpend weemoedig. „Ah, tante Geeilie, hoe maakt zij het?" vroeg Jobst, terwijl hij een sigaret draaide. „Goed, goed," weerde graaf Markus de vraag van zijn zoon af. Van den kant der broeikassen, waarheen een goed onderhouden dennenlaantje leid de, kwam een groot-, slank meisje in een grijze japon. Zij stak een aster aan zijn steel als een sigaret in haar mond en knoopte met den rijzweep onder den arm, haar lange, bruine handschoenen toe. De Wusterodes waren al groote forsche mensdhen, met een blanke, strakke huid en licht haar, dat als vlas op het spinnewiel glansde. Hun groote witte tanden blonken krachtig achter gez nde, roode lippen, hun mooie smalle handen pakten alles met vas ten greep aan. Zij leidden een eenvoudig, rustig bestaan, hun blauwe oogen keken oprecht de wereld in en aohter hun breede,: witte voorhoofden troonde zonnige gelijk moedigheid. Ook Hella was als de haren. En toch ge leek zij een weinig op de gele vreemde in de tuinzaal; vooral nu, nu zij, naar de melo die, van het spelend uurwerk luisterend, 6taan bleef met een eigenaardige hartstoch telijke uitdrukking op haar gelaat. De kroniek vertelde van deze vreemde dat een Wusterode haar uit het warme Züiden naar de koude kust der Oostzee had gebracht, waar zij hem twee kinderen ge- sohonken had en toen gestorven was; ge storven, wijl de bleeke Noorsche zon haar niet kon verwarmen. Bertha Karsten vertelde echter in de strijkkamer, dat zij in een aanval van waan zinnige ijverzucht zelve aan haar leven een eind had gemaakt De twaafljarige Hella en haar zuster, de viertienjarige Gertrude^ luisterden met kloppende harten en slopen schroomvallig en huiverend voorbij het gele portret, met een haastigen, angstigen blik op de vreem de, die nog altijd 's middernachts haar zwaren zijden sleep over vloeren en trap pen van Wusterode liet ruischen. Zij was plotseling opgedoken en stil, zonder ophef, weder verdwenen, maar had toch één ding achtergelaten: een paar druppels van haar bloed, dat zich hier en daar vertoonde in bleeke. trillende lippen, donker gloeiende oogen, in een wild, onbeteugeld hart, dat door een onverwachte daad met allo overle veringen des huizes brak en waarvan de uit werking zich nog lang tusschen de muren van Wusterode deed gevoelen tot waarschu wing en schrik van alle komende geslach ten. En,.... maar met tante Geeilie ginds in het jagershuisje was het ook niet in den haak. Iets duisters, iets geweldigs was er ook in dat leven, hetwelk ginds achter de booge taxuskaag tusschen rococo-meubelen in de bedompte, muffe lucht van oude her inneringen langzaam wegkwijnde. Hoewol Bertha Karsten ook wist te ver tellen, over tante Cecilie bewaarde zij een hardnekkig stilzwijgen. Maar haar oud, rimpelig gelaat werd nog rimpeliger, wan neer het gesprok op het jagershuis je kwam en zij zuchtte dan als onder een zwaren' druk: „Ach ja, ja, die arme freule 1" Gertrude bekommerde er zich weinig om, toen zij ouder werd- 't Zou een liefdes-, geschiedenis zijn geweest, meende zij pla tonisch; doch Hella bleef altijd staan luisteren, wanneer het oude zonderlinge uurwerkje na het dunne ping, ping, zijn! vroolijke melodie liet hooren, alsof zij in.' de half vergeten dansen de geschiedenis der oude freule zou kunnen ontraadselen. „Gij moet nog wachten, Hellariep graaf Markus zijn dochter barsch toe, „Ik heb Isabella teruggezonden. Het meisje lachte: „Dat heeft u ut. eigenzinnigheid gedaan, papaNeen, ver dedig u maar niet, zij kwam lachend) hij de treden van het terras r.n sloeg haar arm vertrouwelijk om den dikken; hals van den ouden heer „ik ken u toch papa! Zoo het de pees niet ware geweest, dan zou u iets anders hebben ge vonden! Ik commandeer u te veel! Maar van wien heb ik dat?" „Brutale meid! Daar, houd het paard," ik heb lang genoeg voor je lakei gespeeld.: Die bengel daar boven, je galante broeden verroerde zich niet!" Zuchtend stond hiji op, terwijl zijn dochter de teugels dooi} haar arm trolr. „Zijt gij reeds op, Jobst?" Heila tracht* te onder het rood-met-wit-gestreepte zeil-i doek te kijken, dat tot beschutting t< ri de zon over het geheele terras was ge* spannen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1