flo. 15711 Woensdag ÏO 3JTei. A0. 1911. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. LEIDSCH DAGBLAD PBKS DEB ADVERTENTIES: Van 18 regel» /"1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letter» nati plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oentecontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta—Voor hot inoaaeeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden T 1 i i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aijn J 1.30. Franco per post 1 1.65. i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van G. F. BARTELS- IMAN, om vergunning tot oprichting van ten Kalkblusscherij in het perceel Caeciliar ftraat No. 21, Sectie H No. 333; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat> genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag 24 Mei iAnst. dea voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid ral worden gegeven ippi bezwaren tesen dit verzoek in té brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti- rdat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le- ëen zijn verschenen ten einde bun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester.. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Mei 191 Li HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan P. J. VAN" DER WAALS, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van Üe timmerfabriek in het perceel UtrecKt- 6che Veer No. 27, Sectie D No. 847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris. Leidén, 8 Mei 1911. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter hlgemeene kennis, dat nan den Ontvanger der Directe belastingen alhier is tea* hand gesteld het kohier der Belasting op be- drijfs- en andere inkomsten No. 18 van den 'dienst 19101911, executoir verklaard den 8sten Mei j.l. en herinnert den belangheb benden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 10 Mei 1911. Loffelijk beleid. Dezer dagen konden wij meedeelen dat het mooie monumentale hek van de oude buitenplaats „Rhynstroom", aan den Hoo- gen Rijndijk, door aankoop eigendom van de gemeente was geworden, en voorloopig in de Lakenhal zou worden bijgezet. In het „Bouwkundig Weekblad" juicht Üe hoor Willem C. Brouwer, van Leider dorp, dezen aankoop toe. Maar na dozen juichtoon vervolgt hij aldus: „Voorloopig zal het op de voorplaats van het museum worden opgesteld, om la ter ?ils een geschikte gelegenheid zich voordoet een definitieve plaatsing te verkrijgen. Ik spatieerde een gedeelte, en wel om deze reden, dat ik vernam, (zij het dan ook mean pelende, en zeer onzeker) dat er plannen bestaan, om de nieuwe H. B. S. die ver rijzen moet, met dit hek te sieren en hot zoodoende zoer zeker ten doode te doen op schrijven. Wij weten allemaal wel, dat de jongens van do H. B.-S. nog niet voldoende respect kunnen hebben, voor wat wij zoo gaarne zoer precieus zouden willen bewaren. Opdat dit nooit plaats hebbe, spa tieerde ik." Tot zoover de lieer Brouwer. Wij wilden even zeggen, dat wij het noch met deze profetie noch met het- aangevoerde argument oens zijn. Ons lijkt het plan van B. cn Ws-, om het hek voor de nieuwe H. B.-S. te zetten altijd, als dit plan mocht bestaan, want de nieuwe H. B. S. is er ook nog niet; wij loepen dus wol wat vooruit een uiting van loffelijk beleid. Wij dwepen niet met het bijeengaren van al ons stedelijk moois in een museum, Waar de ingezetenen zelden of eens in hun leven komen en dat eigenlijk vooral voor .Vreemdelingen van belang is. Dot opeenhoopen van zooveel schoonheid in •tol kort bestek maakt beu. Maar bovendien toen verarmt er de stad door. Dit hek moet tui ten blijven, in liet volle leven onzer stad, een vreugde voor eiken dag. Ons gemeentebestuur toont met dit plan altijd, als het mocht bestaan dat er het uitschrijven van een gevel Wedstrijd Jog andere middelen zijn ter verfraaiing jtet sta4. Heit ligt geheel in de Lijn. Meen en wij dus dat de opvatting van den heer Brouwer een ongewensehte is, even sterk moet het motief, dat door hem wordt aangevoerd, worden gewraakt. Het is weer het oude, langzamerhand eentonig wordende liedje van de balddadige jeugd. Afgezien neg van de onmogelijkheid om ijzer met handen te breken, lijkt ons het motief ook zoo eng gevoeld. Zeker, de jeugd trekt bel letje, gooit emmers water om, speelt voetbal in de straten, maar wie onzer kan zijn levensboek opslaan en niet een of meer van dergelijke hevige misdrijven opgeteekend zien? Wij vindon dit alles niet erg. Laat de jeugd, dat frissche, geurige, hu moristische element onzer straten, toch niet altijd de zondebok zijn! Maar bovendien, de jeugd heeft piëteit voor het oude. Dit hebben wij meer dan eens ondervonden en wij zijn er van over tuigd, dat zij het waardeer en zal een mooi, oud stuk voor haar school te Jiéhben. Zoodat wij, alles hij elkaar genomen, maar zeggen willen dat wij het bejammeren zou den. als ook dit hek weer in een Museum werd begraven. Leiden, 10 Mei. Wederom telt A. W. Sijthoff's Uitge vers-Maatschappij alhier oen jubilaris meer. Thans is het de typograaf J. D. de Vroede, die er zijn 25-jarige werkzaamheid herdenkt. Des morgens werd hij in een der kantoor lokalen, waar de vele vorige jubilarissen vereenigd waren, door een der patroons toe gesproken, ook als tolk der overige patroons, terwijl de gelukwenschen vergezeld gingen van stoffelijke blijken van waardeering voor de trouwe dienstvervulling, waarbij zich op dcidelfde wijze voegden het kantoor- en re dactie-personeel, en vervolgens in een der werklokalen hot zetterij-, drukkerij- en bin derij-personeel, welks woordvoerder ook wees op de goede kameraadschap, welke er steeds onderling had bestaan, en als bewijs waarvan hem eveneens practische, huishou delijke geschenken werden aangeboden. De jubilaris betuigde voor een en ander zijn grooto erkentelijkheid en bleef zich in aller welwillendheid en vriendschap ten zeerste aanbevelen. Hem werd tevens de ge legenheid geboden den dag verder in don huiselijken kring te vieren. Beroepen is bij de Ned-.Herv. Gem. te Brielsch-Nieuwland (Vierpolders) de heer F. C. M. Boenders, cand. te Oegstgeest. Aan mej. B. M. J. Woud, onderwijze res aan het O. L. S. te Hillegom, is zes weken verlof verleend, teneinde zich in het buitenland te bekwamen voor het middel baar onderwas in de Fransche taal. Prins Hendrik heeft gistermiddag in Den Haag een vergadering van het hoofd bestuur van de Nederlandsche vereeniging „Het Roode Kruis" geleid. De Prins, die, gelijk gemeld, heden te 's-Gravenhage den Ridderdag der Johanni- terorde in Nederland en het daaraan ver bonden gastmaal bijwoont, is voornemens, Donderdagochtend te 10 uren 20 min. per Hollandsohe spoor van Den Haag naar Am sterdam te gaan, waar de Prins een verga dering zal voorzitten van de vereeniging het Oranjekruis. Des namiddags te 5 u. 10 min. keert Z. K. H. uit de hoofdstad naar Het Loo terug. Het bezoek, dat Prins Hendrik op 2 Juni aan Tessel zal brengen, staat niet alleen in verband met oefeningen met de reddings middelen van de NSord- en ZuidholL Red dingsmaatschappij, maar houdt tevens in een bezoek a-an de denncnbosschen van het sfcaatsboschbebeer en aan de beschermde broedplaatsen in de Muij, de Nederlanden en de Staart, in den polder Waal-en-Burg. Het plan is, dat de Prins op 1 Juni 's avonds van Wioringen op Tessel zal aan komen en 3 Juni, 's morgens te 8 uren, dat eiland weer zal verlaten. Z. K. H. zal op zijn tooht vergezeld wor den door zijn adjudant jhr. C. Hooft Graafland, baron Van Asbeck, jhr. Van Steyn, de heeren Van Dissel, inspecteur der staatsbosschen en ontginningen, Jac. P. Thijsse, H. de Booy, en jhr. Six. Prins Hendrik on de hertog en herto gin van Mecklenburg hebben Maandag met gevclg een bezoek gebracht aan hot kasteel Middachten. Te kwart voor vieren kwam het hooge gezelschap in twee auto's over Dieren aan. Te halfzes vertrokken Z. K. H. en de hooge gasten weder via Rozendaal naar Hot Loo. In dien tusschentijd werden kasteel en tuin bezichtigd. Hoewel het kasteel Middachten thans onbewoond is, was graaf Bentinck ter ontvangst aanwezig. fO.) De hertog van Mecklenburg en zijn gemalin zijn gistermiddag even zes uren van Het Loo in de residentie aangekomen, om enkele dagen de gasten te zijn van de Ken i n gi n-Moeder. II. M. begrootte haar gasten hartelijk in liet station on stelde de autoriteiten, die ter begroeting van het hertogelijk echtpaar in de koninklijke wachtkamer aanwezig waren, aan Hun Hoogheden voor; alsmede de leden van haar gevolg, zijnde hofdame freule Van Ittersum, grootmeester De Ranitz en kamer heer jhr. Schimmelpeiminck. In open rijtuigen reed het gezelschap naar het paleis in het Voorhout; in het eerste rijtuig nam H. M. met haar gasten plaats, in de volgende rijtuigen de dames en hee ren van het gevolg. Prins Hendrik, die de Koningin zal ver tegenwoordigen bij de kroning van den Ko ning van Engeland met de hem toegevoegde heeren, zal met Hr. Ms. pantserschip „Gel derland" vertrekken van Rotterdam op Zon dagavond 18 Juni; aankomst te Sheerness den volgenden morgen omstreeks 10 uren. De schout-hij-nacht Koster, directeur en commandant der marine te Willemsoord, zal aan boord zijn van Hr. Ms. „Heomskerck," die aan de vlootrevue te Spithead, welke ter eere van de kroning zal plaats hebben, zal deelnemen. De heer J. Kalsbeek, te Woerden, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr- School te Aalsmeer. Uit het jaarverslag over de jaren 1909 en 1910 van de Nederlandsche Vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreini ging blijkt dat aan het eind van 1910 309 leden en 45 begunstigers waren ingeschre ven. Naar „De Ned." verneemt, heeft me vrouw de wed. F. O. de Bas-Beausar haar benoeming tot direotrice der Diaconessen- Inrichting te 's-Gravenhage aangenomen. Zij zal waarschijnlijk in September als zoo danig optreden. ALPHEN. In hotel „St.-Joris" hield gister avond dr. G. H. v Waasbergen, arts te 's-Gravenliage, een lezing over „De nood zakelijkheid on de mogelijkheid van het op richten van een klein Ziekenhuis voor onze omgeving", op uitnoodiging der Zuid hol la ndsche vereeniging ,/t Groene Kruis", afd. Alphen, Aarianderveen l.z. en Oudshoorn. Vele belangstellenden waaien aanwezig, o. w. bestuursleden der GezojicLheidscommissie, der wijkverpleging en de burgemeester van Oudshooirn. Nadat de heer Bes allen welkom had ge- heeten, zette de spreker op duidelijke wijze de noodzakelijkheid van een klein ziekenhuis uiteen. Met tal van voorbeelden werd de bewering gestaafd, hoe gewenscht het zou zijn, vooral bij spoededschende gevallen, wan neer dicht in de nabijheid hulp kon worden verleend, daar het wel voorgekomen is, dat door verren afstand hulp te laat kwam. Bo vendien zouden vele patiënten Hetere op passing krijgen, daar vooral kinderen, door misplaatste liefde, menigmaal versnaperingen of anderszins krijgen, die zij volstrekt niet hebben mogen. De mogelijkheid tot oprichting is volstrekt niet uitgesloten. Een ziekenhuis je, zooals spr. zich voorstelde, en als in Sliedrecht bestaat, zou ongeveer f12.000 kos ten. Maar hier komt het nu geheel eu al op de belangstelling der ingezetenen aan en op hij stand van verschillende vereenigingen en daarom deed spr. een beroep op den steun van alle belangstellenden, om dat doel te berei- ^reiken, daar het met een goeden wil vol strekt niet onuitvoerbaar is. De voorzitter bedankte onzen vroeger en plaatsgenoot voor de wijze, waarop hij belang stelt in dén toestand dezer gemeente en daar om riep hij hem van har to een „tot weerziens" toe. ALKEMADE. Onder het vee van A. van Steenwijk, te Haarlemmermeer, welk vee onder deze gemeente in den Aderpolder loopt, is mond- en klauwzeer geconstateerd benevens opnieuw bij het vee van W. Nell, te Kaag, van wien onlangs 13 pinken en 2 koeien wegens mond- en klauwzeer zijn ont eigend en afgemaakt. HAARLEMMERMEER. Gisteravond ver gaderde in Hotel „De Beurs," te Hoofd dorp, de liberale kiesvereeniging tot het stellen van candidaten voor de a. s. Ge meenteraadsverkiezing. In district I werden gesteld de heeren C. van der Laan (aftredend), W. H. van Riel en H. J. H. Bayer. In district II de heeren G. B. 't Hooft en T. C. Los, beiden aftredend. In district III de heer D. Hout- kooper. In district I zijn de heeren C. van der Laan en A. Rombout aftredend, en is er een vacature wegens vertrek van den heer Lammers. In district III is een vaca ture door het overlijden van wijlen den heer P. Yerkuijl. Als conducteur der artillerie is naar het fort „Aalsmeer," gelegen in deze ge meente, overgeplaatst de heer G. L. J. de France, thans in gelijke betrekking aan een fort te Nieuwendam. KATWIJK AAN DEN RIJN. Niettegen staande de brug over de Zand vaar tsloot in den Valkenburger-straatweg reeds geruimen tijd gereed is, schijnt men niet bijzonder vèel haast te hebben met de bestrating; althans de Tramweg-Maatschappij, die met de uitvoering dier werkzaamheden belast is, heeft daarmede nog geen aanvang ge nomen. Met het oog op het drukke verkeer, dat vooral bij mooi weer over den weg plaats heeft, is het te hopen, dat de straat makers zich weldra doen zien. Gisteren was het voor de scheepvaart een minder aangename dag, waar de pas sage door de trambrug gestremd was; het uitzetten der rails was oorzaak, dat de brug niet kon worden gedraaid. De stoom- booten moesten als gevolg hiervan omvaren, wat voor de ondernemers begrijpelijkerwijze allesbehalve aangenaam is, maar waaraan helaas niets valt te veranderen. LIS SE. De opbrengst van den verkoop der tuberculosebloem alhier is f 112. NIEUWKOOP. Gisteren ontstond bij den heer K. Bakker, alhier, brand. Terwijl men at, geraakte een petroleumstel, waarop spek stond te bakken, vlam. Reeds lekten de vlammen aan den zolder, voordat de be woners het opmerkten. Op hun geroep snel den voorbijgangers toe, die door middel van natte zakken en emmers water de vlammen doofden. Eenige meubelen werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. WARMOND. Heden is ter Secretarie alhier door den veehouder Aib. Oudshoorn aangifte gedaan van een vermoedelijk ge val van mond- en klauwzeer onder zijn veestapel. Een koe, een best stuk vee, van den landbouwer C. van Rijn, alhier, welk dier over een sloot sprong, kraakte daarbij de lendenen. Het dier was niet meer te ge nezen, waarom het werd afgemaakt door den slachter Disseldorp, van Oud-Ade, die het heeft gekcoht voor de consumptie. Bij Kon. besluit is benoemd tot commies bij het departement van Justitie jhr. mr. S. M. S. van Panhuys, secretaris van het Algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor h'et Rijks-tucht- en opvoedings vrezen, wonende t 's-Gravenhage. in zijn rang overgeplaatst bij het regi- n. ut grenadiers en jagers, de lste-luitenant T. J. Lagerwerff, van het 6de reg. inf.; bij het korps mariniers bevorderd tot kapitein de 1ste luit. J. J. C. de Koek. Bij resolutie van den minister van Ko- lc;dën is dr. H. J. van der Schroeff, te Bre da, gesteld ter beschikking van den gouv.- generaal van NecL-Indië om te worden be- nov^nd tot veearts bij den burgerlijken veeaitsenijkundigien dienst daar te lande. Het Zuid-Afrikaansck Recht te Leiden. Zooals we roods meldden, zijn de geruchten, welke reeds langen tijd liepen thans tot zeker heid geworden en het is liet voornemen van prof. De ViUiers ongeveer voor of na de a-sL Kerstmis Leiden te verlaten en in Zuid-Afri- ka het voorzitterschap te aanvaarden van de oommissie welke belast zal worden aan vankelijk mot de gelijkmaking voornl. van het strafrecht, later misschien ook van de andere in verschillende opzichten van elkaar afwijkende wetgevingen der de Unie samen stellende staten. Daarmede zoo schrijft nu „De N. CrL" zal in Leidon de leerstoel vacant komen in het hodendaagsch Romeinsoh-Hollandsch Recht. Gedurende den tijd dat prof. De Vil- liers te Leiden doceerde hebben er in dat Recht oen 7-tal promoties plaats gehad, ter wijl er thans nog een drietal Afrikaners in d^at Recht studeeren. De vraag der vervul ling en handhaving van dien leerstoel do Leidsche Academie is er een ook voor Nederland van het hoogste gewicht, en waar naar verluidt to Amsterdam pogingen wor den aangewend ook daar een (\ergelijken leer stoel te stichten, waarbij als argument ge bruikt wordt, dat Amsterdam vooral in de latere jaren de grootste kolonie van Zuid- Afrikaners tot zich heeft getrokken, daar mag voor Leiden liet argument gelden, dat het als bakermat van het Romeinsch-Hol- landscli Recht zeker in de eerste plaats in aanmerking komt oen wetenschappelijk be oefenaar en docent van dat Recht in liaar midden te zien. Wij zouden liet dan ook be treuren zoo deze leerstoel voor Leiden ver loren ging of door verdubbeling van dezen leerstoel het uiteraard gering aantal leerlin gen nog zou worden verdeeld. Spoedige voor ziening voor dezen leerstoel, mede met 't oog op de continuïteit van het onderwijs en hét vorloopen van don zij het nog slechts lang zaam zich hierheen keerenden stroom (wat nog verbeteren zal zoo in geheel Zuid-Afrika het Leidsche doctoraat toegang tot de balie zal verschaffen, iets wat reeds in sommige gedeelten het geval is, doch niet in alle; voor deze laatste is tevens een Engelsche hul vereischte), 't zijn zaken welke de ernsti ge overweging dor faculteit zullen verdienen, wil niet die stroom zich weer geheel naar Engeland wenden en dus het aanvankelijke succes verloren gaan. Foyctr gisteravond gaapte als een gïootei/ holle, leege ruimte, Waar Vooraan een klein; kuddetje menschen zat, gescheiden van het podium door rijen stoelen„gereserveerd"^ waar zoo goed als niemand had plaats go» nomen. De studenten, voor wier gezelschap" twee dames zich moeite gaven, hebben znoh, wel zoer onbetuigd gelaten. Beantwoordde do grootte van de zaal niet aan de opkomst, ook de stem van mevrouw, Douwee DekkerPost van Leggeloo was to klein voor deze ruimte. Niettegenstaande een.' blijkbaar nauwgezette spreekwijze was de voordracht niet altijd ite verstaan. De lezing op zichzelf was merkwaardig genoeg. „Hot Italiaansche volk geschetst in! zijn liedjes" luidde de titel. Inderdaad heeft mevr. Douwes Dekker ons een duidelijk beeld gegeven van het Italiaanscho liod, dat op* rijst te midden van het volk, waarvan een soldaat, een mijnwerker, een ambachtsman de makers zijn. De verschillende landstren ken, gedeelten van Italië, welke door hun' gesteldheid van ligging en klimaat, vaii; geschiedenis ook, hun eigen werk geven aan!' deze zangen, werden achtereenvolgens dooïfc de spreekster behandeld. Mejuffrouw Reidd he?ft op zeer schoont wijze door haar zang de woorden van dei voordracht toegelicht. Het was een groot genot deze zanger te hooren. Alles te zamen was het gebodene zóó, dat een herhaling in intiemer zaal stellig t4 hopen zou zijn. Den dames werden mooie bouquetten gen boden; het applaus bewees overigens hoej voordracht en zang werden gewaardeerd, y .Doctriiia.' De Doetrina"-avond van gisteren kan als geheel niet tot de zeer geslaagde gerekend werden. Het seizoen is voorbij. De Schouw burg trekt niet meer, een geliefde actrice kon onlangs in een stuk door haar gedra gen, geen volle zaai in oor maken. En de „Oudheidkundige Mede- deelinge n." Dezer dagen verschijnt de 5de jaargang van de Oudheidkundige mededeelingen van h'et Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, uitgegeven vanwege het Ministerie van Binnenlandsohe Zaken. Dit vijfde deel on- Öerscneidt zich van de vorige jaargangen door i zijn grootere uitgebreidheid, en er blijkt dan ook uit hoe hard er in en van* wege het Museum wordt gewerkt. De onderdirecteur van het Museum, dr. J. Holwerda Jr., doet zeer belangrijke me* dedeelingen over: „Opgravingen bij Nier- sen." Prae-histoxische nederzettingen aan het Uddelermeer en „Romeinsehe en in- heemsche overblijfselen te Beisel (L.). Dr.. J. Holwerda en dr. M. A. Evelein te zamen beschrijven de uitgevoerde opgravingen bij Hanenbnrg en bij Arentsburg, te Voor burg, mede een der belangrijkste ver richtingen in den vorigen zomer. Dr. Evelein geeft een overzicht van dé opgraving in het Klein-Duin te Kabwijk- Binnen en een uitvoerige toelichting bij een Romeinsehe helm uit de Peel. Dr. J.( Sasse Azn. deelt de resultaten mede van het anth'ropologisch onderzoek van de opge graven Katwijkor schedels, terwijl eindelijk dr. W. Goossens de Romeinsehe vondsten te Heerlen beschrijft. Een lijst van afbeeldingen van de gevon den voorwerpen is achter aan het werk toegevoegd. De „Elsevicri'-aflcvering van Mei brengö; als we reeds zeiden een eerste artikel van;, onzen stadgenoot dr. M. W. de Visser, con servator aan 't Ethnograpliisch Museum. Hefi' artikel behandelt de tentoonstelling op' 't oogenhlik gehouden in 't Museum op liet'! Rapenburg. De liefhebber van de Japan-! sc.he prent kan daar zijn hart ophalen, liet artikel geeft verder alle wenschelijke com mentaar. Een buiten-tekst-plaat stelt voor hot scliiL derij van Morcau: „Salomé dansende voor Horodes". Do lieer Th. van Lelyveld vertelt van dezen schilder in Elsevier: „Gustave Moreau is voor de meesten een naklank uit het Luxembourg Museum. Men herinnert zich oen groot doek met een muze, die op een1 lier ,h!et nog bloedige lioofd draagt van Orfeus en ook de enorme aquarel van Sa lomé, 'die, terwijl zij voor Ilerodes danste met een gebaar van ontzetting het hoofd van don Doopcr afwijst, dat omgeven door een grooten stralenkrans, plotseling verschenen' is, onder de donkere gewelven van een hoog: paleis. Maar die werken zijn niet van 'n groot pictoraal effect, als o.a. „De Bretonsclie pro cessie van Jules Simon". „Als men van aan*; leg niet onmiddellijk voelt het innerlijk'! schoon der dingen en men daardoor nietij onder de bekoring komt van het tot- tranen 1, too bedroefde meisje van Thracic, dat, motf zoo grooten weemoed, het door de Bacchant^! afgehouwen hoofd van den dichter draagt) en men ook niet onweerstaanbaar gefascinecndB wordt door Salome's prachtig gebaar vaij plotselinge ontzetting, dan loopt men door.'-' Moreau is meer literator en geleerde danj schilder geweest. Dit is het oordr-cl van dcf groote menigte en tegen dit oordeel wil dd artikel-schrijver verzet aanteekenen. In dit nummer vervolgt H. v. d. V. zijlij alrtikol over „een tentoonstelling van Maji homodaansehe kunstwerken." Ia het literaire gedeelte wordt thans d4

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1