Agenda van de week: Kerkelijke Berichten. petrohmmgaefabriekje en thans nog is hij een zeer verdienstelijk employé van de in- tusschen zeer uitgebreide gemeentegasfabriek. Jan de gasman heeft al heel wat leidingen mee aangelegd en heel wat geld van gas- verbruik opgehaald, 'tls te verwachten, dat het den jubilaris op den 22sten niet aan blijken van belangstelling ontbreken zal. NOORDWIJKERHOUT. Voor de dercte Zanderij onder deze gemeente, waartoe in dertijd rnim 100 H.A. duingrond word aan gekocht door baron Van Harderbroek, is .reeds een vaartsloót uitgebakend. Dit nieuwe kanaal zal o.m. loopen door de eigendom men van de landbouwers Van Grave en War merdam. Deze grondeigenaars behouden zich het recht voor van het nieuw te graven water j gebruik te mogen maken voor het aanvoe ren van mest, pulp enz. Alvorens met gra- ,ven begonnen mag worden, moet eerst de goedkeuring verkregen zijn van ingelanden :van den Hoogeveenschen Folder.. SASSENHEIM. Onder directie van de heoren v. d. Moer en Bader is Vrijdag alhier geveild de hyacintenkraam en krokussen van do N. V. Beerhorst en Zoon. Deze veiling heeft veel volk getrokken. Per bed werd besteed voor hyacinten: bInnocence van 50 tot 55 gld.La Grandcsse 9 gld.Grandeur a Merveille van 10 tot 12 gld.; Madame Antinck van 2-1 tot 27 gld.; La Tour d'Au- 'Vergne 18 gld.; Moreno van 30 tot 36 gld.; Giganthca van 15 tot 17 gld.; Roi d«B Beiges van 25 tot 33 gld.; Gertrude van 20 tot 25 gld.; Rose a Merveille 23 gld.; Lady Derby van 24 tot 28 gld.; President Roo- eeveld 38 gld.; Grand Maltre 19 gld.; King ?of the Blues 15 gld.; Potgieter 19 gld.; 'Delicate 22 gld.; Géneral Antinok van 25 tot 30 gld.Van Speyk 16 gld,Grande Blanche van 12 tot 16 gld.; Rosea Maxima van 12 tot 16 gld.; Robert Steyger 16 gld.; jHonneur de Lcidschendam 24 gld.; Miss Beeeher Stowe 14 gld.La Pégrouse 15 gld. I Bar on Van Tuyll blauw 12 gld.; Baron Van Tuyll wit van 12 tot 15 gld.; Paix de (l'Europe 11 gld.; La Virginité 11 gld.; Kro kussen: Argus (bont) 4 gld.; Maxi mi liaan (lichtblauw) 5 gld.King of de Rohitos (wit) i3 gld.; Lord Salisbury (blauw met witten tcp) van 3 tot 4 gld.; Mont Blane 4 gld.; President Lincoln (purper) 4 gld.Baron von 'Rrunow (blauw) 4 gld. Het opgeld is tien ten honderd. VALKENBURG. Tot tijdelijk hoofd der openbare lagere school is benoemd do heer A. Du Saar, onderwijzer alhier. Terliooging jaarwedden keurmees ters, enz. Openb. Slachthuis. In de maand Juli van het jaar 1909 be- Teikte B. en Ws. een schrijven van de vier 'keurmeesters-opzichters en de opzichter- .hulpkeunneester van het Openbaar Slacht huis, waarin zij verzochten hun salarissen te verhoogen in dien zin, dat hun salaris- regeling gelijk werd gesteld met die van den keurmeester en den adjunct-keurmees ter van den keuringsdienst van eet- en drinkwaren alhier. Overeenkomstig het gevoelen van de Commissie voor het Slachthuis kwam het B. en Ws. evenwel destijds niet gewenscht voor een voorstel tot wijziging van de sala- aisregeling der keurmeesters bij den Raad aanhangig te maken, zoolang de „Com missie ad hoc" in zake de exploitatie van het Slachthuis haar rapport no gniet had uitgebracht. In September 1910 ontvingen B. en Ws- een tweede schrijven van genoemde keur meesters, waarbij zij hun verzoek van Juli 1E09 in herinnering brachten. Aangezien inmiddels het Tapport der iCommissie ad hoe" verschenen was, ver zochten B. en Ws. toen wederom aan de Commissie voor het Openbaar Slachthuis hun te dezer zake van advies te willen dienen. Tn haar advies deelt de Commissie nu mede, na er op te hebben gewezen, dat de „Commissie ad hoe" blijkens bldz. 31 en v. 'van haar rapport de salarissen van de keurmeesters niet te hoog acht, doch slechts bezwaar heeft tegen het aantal 'keurmeesters, welke kwestie echter naar het oordeel der Commissie eerst onder de oogen behoeft te worden gezien, zoodra .er een vacature in het personeel mocht i ontstaan, dat de salarissen der keurmees ters van het slachthuis, in vergelijking tot die van de beide keurmeesters van den keuringsdienst van eet en drinkwaren al- hier, die een beginsalaris hebben resp. van f 100 en f 800, en van de keurmeesters ïn verschillende andere gemeenten, niet vol- doende kunnen worden genoemd. Vooral de aanvangswedde, die voor de vier keurmees- ters f 600 benevens vrij wonen en voot den hulpkeurmeester f 600 bod raagt, acht zij i met den Directeur van het Slachthuis be slist te laag en zij geeft daarom in overwe ging de minimum-jaarwedde voor de vier keurmeesters en den hulpkeurmeester met i 100 te verhoogen en die mitsdien te bepa- j len op f 700. Overeenkomstig den bestaan- den toestand en in de lijn van de salaris- regeling der meeste andere ambtenaren, aan het Slachthuis verbonden, zouden dan 'bij gebleken geschiktheid en getrouwe plichtsbetrachting twee verhoogingen ad f 100 telkens na twee jaar dienst in uit zicht kunnen woTden gesteld, zoodat het maximum-salaris van f 800 op f 900 wordt gebracht. Bovendien vindt de Commissie het bil lijk, dat te gelijk ook het salaris van den eersten machinist een kleine verhooging ondergaat. Diens salaris toch is, in tegen stelling met dat van nagenoeg alle andere ambtenaren, van af de oprichting van het Slachthuis, nooit verhoogd, hoewel ten op zichte van hem dezelfde redenen zijn aan te voeren, die een verhooging zouden wet tigen. Hier wenscht de Commissie echter de aanvangswedde ad f 800 onveranderd te laten, doch daaraan toegevoegd te zien twee verhoogingen ad f 100, in plaats van ad f 75, telkens na 2 jaar dienst. Het verschil tusschen de maximum-jaarwedden van de keurmeesters en den machinist is dan even groot als dat tussohen hun mini mum-] aar w e d d en. Verder geeft do Commissie nog in over weging den opzichter-hulpkeurmeester, tot wiens aanstelling bij de behandeling der be- gi-ooting voor het jaar 1906 werd besloten, doch die tot nog toe niet voorkwam onder de ambtenaren, genoemd in de verordening van 18 September 1902, regelende het be heer van het Slachthuis en den rang, het getal, de bezoldiging en de wijze van be noeming van het daaraan verbonden perso neel in die verordening op to nomen, ter wijl zij ten slotte nog adviseert te bepalen dat de nieuwe salarisregeling op 1 Januari 1911 geacht zal worden in werking te zijn getreden. B. en Ws. kunnen zich met de verschil lende voorstellen der Commissie, alsook met haar denkbeeld, om de verordening van 18 Sept. 1902 met bet oog op de vele wijzigin gen die daarin sedert de eerste vaststelling zijn aangebracht, opnieuw vast te stellen, wel vereenigen, doch zouden er de voorkeur aan geven de nieuwe regeling op 1 Juli 1911 in plaats van 1 Januari 1911 in werking te doen treden, aangezien dan het loopende dienstjaar niet te zeer wordt bezwaard en de meerdere uitgaven, aan de nieuwe rege ling verbonden, in 1911 van f 500 tot f 250 worden gereduceerd. Terbetering; der rioleering van „Endegeest." Zooals bekend is, zullen alle faecaliën, benevens het huishoud-, (keuken-, wasch- en regenwater van de beide paviljoens en van het scboolgebouwtje van de aan het ge sticht „Endegeest" te verbinden afdeeling voor jeugdige idioten „Voorgeest" worden opgevangen in een laagreservoir of pomp put en van daaruit worden geperst in een hoogreaervoir of sloot, die de bevloeiings- velden doorsnijdt. Uit die sloot stroomt de vloeistof op de verschillende velden, waar na draineerbuizen, do gefiltreerde en ge reinigde vloeistof weer afvoeren naar de aangrenzende slooten. Door de Commissie van 3eheer over het gesticht „Endegeest" wordt nu in overleg met den Directeur der Gemeentewerken ?n overweging gegeven ook de hoofdafvoerlei- ding van „Endegeest", die thans in de sloot tusschen de terreinen van Endegeest' en „Voorgeest" loost, op de bevloei ingsv el- den te brengen. Deze leiding tocE bevat al het vuile wa ter, afkomstig van de' keuken en het wasch- huis en bovendien al bet huishoudwater van de paviljoens voor rustige en halfnistige mannen en van een groot deel van het admi nistratiegebouw. In weerwil van een vóór den mond der leiding aangebrachte bezin- kingsbak wordt de grenssloot tot op verren afstand door die stoffen aanmerkelijk ver vuild en verspreidt dikwijls hoogst onaan gename geuren, hetgeen voor de patiënten van „Yoorgeest" buitengewoon hinderlijk zou kunnen zijn. Het is daarom, ocfe naar het oordeel van den geneesheer-directeur en van de technici van de Nederlandsche Hei der Maatschappij, hoogst gewenscht aan do vervuiling dier sloot een einde te makon. Aansluiting van bovengenoemd deel van „Endegeest" op de bevloeiingsrioleering maakt echter den aanleg van 8 in plaats van 4 vloeivelden noodig en aangezien de aanlegkosten dier 8 velden worden geraamd op f 9000, zal dus een bedrag ya-n f 4500 ten laste van „Endegeest" moeten worden ge bracht. Behalve het keuken- en waschuiswater en bet huishoudwater van een groot deel van het administratiegebouw en van do pavil joens voor rustige en half rustige mannen, wenscht d© Commissie ook de van deze twee paviljoens afkomstige faecaliën op de vloei, velden te brengen. Voor deze paviljoens zal aldus een begin worden gemaakt mot de opheffing van het tonnetjesstelsel. Hierme de gaat echter gepaard algehe-ele wijziging der bestaande privaatinrichtingen, zooals nader door den directeur van gemeentewer ken wordt aangegeven. De hieraan verbon den kosten worden voor beide paviljoens ge raamd op f 2600, zoodat dus in totaal voor de door de Commissie van Beheer noodig geachte aansluiting van „Endegeest" een bedrag van f 7100 vereïscht wordt, welik be drag uit geldleening kan worden gevonden. Voordrachten onderwijzend personeel. Voor de benoeming van een 4de onderwij zeres in de handwerken aan do openbare school 3de klasse No. 3 en aan de openbare school der 4de klasse No. 2, ter .vervulling van de vacatures, ontstaan door de benoe ming tot 3de onderwijzeres van de dames H- Pleeman en E. Korenhoff: School 3de klasse No. 3: lo. Mej. A. G. BorgcSrding, werkzaam aan de openb. school 3de kl. No. 3; 2o. Mej. M. P. Sibbee, werk zaam aan do openb. school 3de kl. No. 8 3o. Mej M. C. Jf. J. Riswick, tijdelijk onderwijzeres aan de openb. school 4de kl. No. 2. School 4de klasao No. 2: lo. Mej. W. C. de Nio, werkzaam aan de openb. school 4de kl. No. 2; 2o. Mej. C. C. Verbiest, werk zaam aan de openb. school 3do kl. No. 2; 3o. Mej. M. C. van Urk, werkzaam aan de openh. school 3de kl. No. 3. Voordrachten voor do benoeming van het overige personeel, n.l. van twee onderwij zen mot verplichte hoofdakte en van een onderwijzer en twee onderwijzeressen aan de eerlang te openen school 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Heerenstraat: A. Onderwijzers met verplichte hoofdakte, waarvan voorloopig één zal worden belast met hot geven van onderwijs in de Pransche taal: a. lo. P. van der Hoeven, onderwij zer mót verplichte hoofdakte aan de open bare school der 4de klasse No. 12o. A. Meer burg, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openb. school 3de kl. No. 6; 3o. A. 0verbosch, onderwijzer aan de openb. school 3de kl. No. 6. b lo. S. Broekhuizen, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openb. Gchool der 3de kl. No. 22o. A. O verbosch, voor noemd; 3a. U. Holtrop, kM verplichte hoofdakte aan de openbare school der 3de klasse No. 3. B .Onderwijzer, tevens te belasten met het geven van onderwijs in de Fransche taal: lo. J. H. Otto, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school 3de kl- No. 32o. A. 0verbosch en 3o. IJ. Holtrop, beiden voornoemd. C. .Onderwijzeressen: a. lo. Mej. H. Rit- man, onderwijzeres aan de openb. school 4de kl. No. 2; 2o. Moj. II. M. Ittraann, onder wijzeres aan de openb. school 4de kl. No. 1; 3c- Mej. J. Koolhaas, onderwijzeres aan de openb. school 4de kl. No. 1. b. lo. Mej. W. J. Eijndhoven, onderwij zeres met verplichte hoofdakte aan de openb. school 4de kl. No. 1; 2o. Mej. H. M. ïtt- mann, voornoemd; 3o. Mej, M. A. Greven- broeck, onderwijzeres aan de openb. school 3de kl. No. 4. Vereeniging van Ned. gemeenten van meer dan 10,000 inwoners. Naar aanleiding van een adres van mr. E. P. van Lanschot, burgemeester van Breda, e. a., uitmakende een commissie, die zich belast heeft met de voorbereiding van de oprichting eener Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten, wier bevolkingscij fer meer dan 10,000 inwoners aanwijst, en de bij dat adres behoorende Memorie van Toelichting deelen B. en Ws. mede, dat zij het in het belang der gemeente achten om als lid tot die vereeniging toe te treden. Bo vendien vreezen zij, dat indien do vereeni ging mocht tot stand komen en Leiden niet al8 lid mocht toetreden, de belangen der gemeente zullen worden geschaad, aange zien de mogelijkheid geenszins is uitgeslo ten, dat dan aan het .gezamenlijk optreden der bedrijven bij den aankoop van produo- ten, dat meermalen reeds heeft plaats ge had en ten gevolge waarvan voordeeliger contracten konden worden afgesloten, moei lijkheden zullen worden in den weg gelegd. De kosten van toetreding zullen ingevolge artikel 7 der ontwerp-statuten op een jaar- lijksche bijdrage van 4 cent per inwoner worden bepaald en zullen derhalve voor de gemeente Leiden ongeveer f 300 's jaars bedragen, benevens f 1 entree per 1000 inwo ners, d.i. voor Leiden pl.m. f 60, een waar lijk niet te hooge uitgave met het oog op de voordeelen, aan de toetreding verbonden. Betaling gebrnik koelhuis. Door eenigè gebruikers van het koel huis is tot den directeur van het Open* baar Slachthuis het verzoek gericht de wegens het gebruik van het koelhuis ver schuldigde gelden in plaats van in twee termijnen, in vier gelijke termijnen te mo gen betalen. Tegen inwilliging van dat verzoek be staat noch bij de Commissie voor het Slachthuis noch bij B. en Ws. bezwaar en zij stellen mitsdien voor artikel 3 der in- vorderingsverordening in dien geest te wij zigen. Salaris-regeling werklieden Openhaar Slachthni». In haar rapport betreffende het aan den Raad gericht adres van een zevental werk lieden van het Openbaar Slachthuis, waar in zij een loonsverhoogïng van ten minste f 1 per week vragen, vestigt de Commissie voor genoemde inrichting er de aandacht op, dat op grond van artikel 9, alinea 2 van het werkliedenrcglement de Directeur van het Slachthuis de bevoegde persoon is, om, onder goedkeuring der Commissie en met inachtneming van de door den Raad vast gestelde minima, het loon der werklieden vast te stellen. Met het oog op dit voorschrift is daar om dpor den Directeur onder goedkeuring der Commissie zelfstandig een loonrege ling voor de verschillende, aan het Slacht huis verbonden, werklieden vastgesteld. In beginsel is daarbij ingevoerd eenc periodieke loonsverhooging van f 0.50, tel kens na drie jaren dienst. Voor hen, die nog geen drie jaar an dienst zijn en nog geen salarisverhooging hebben genoten, gaat de eerste periodieke verhooging in, zoodra hun diensttijd drie jaren de tweede, zoodra hij zes jaren de derde, zoodra hij negen jaren bedra,- gen zal, enz. B. en Ws. kunnen zich met de meening der Commissie ten opzichte van het be paalde in artikel 9 van het werkliedenregle ment volkomen vereenigen, alsook met het denkbeeld, dat in het advies der Com missie ligt opgesloten, om de door den Raad indertijd vastgestelde minimum-loo- nen onveranderd te laten en alleen door het toekennen van periodieke loonsverhoo- gingen aan de wenschen van adressanten tegemoet te komen. De minimum-loonen, die voor de stokers f 12.50, voor de stalknechts f 10.50 en voor de andere werklieden f 10 per week bedra gen achten ook wij toch als zoodanig alles zins voldoende. Voor de door den Directeur vastgestel de nieuwe loonregeling zal, naar de Com missie in haar rapport nog mededeelt, voor het loopende jaar een bedrag van f 202 benoodigd zijn, welke som niet uit den post voor ^onvoorziene hitgaven" van het Slachthuis kan worden bestreden. B. en Ws. geven dus in overweging door vaststelling van den ov^rgelegden staat van af- en overschrijving1 bedoeld bedrag voor het genoemde doeleinde te hunner be schikking te stellen. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zijn thans nog be schikbaar f13203. Werktijd machinist enz. „Kndegecst en Rhyngeest." De Commissie van Beheer over de ge stichten „Endegecst" en „Rhyngcest" deelt mede, dat de aan die inrichtingen verbon den machinist, magazijnknecht, inwonen de stoker en inwonende matrassenmaker behanger in den regel respectievelijk 61, 607i> 667a en 63 uur per weck werkzaam ryn cn dat in verband daarmede hun werktijden door deiï Geneesheer-Direc teur onder haar goedkeuring zijn vastge steld op ten hoogste 13 uur per dag. Aangezien deze regeling, naar de Com missie schrijft, bestemd is om voor langer dan een maand të werken en daartegen' bij B. én Ws. geen bezwaar bestaat, i$ zij door hen bestendigd, van^we'.ke bestendi ging den Raad ingevolge het voorschrift van het laatste lid van artikel 8 van het .Werkliedenreglement mededceling wordt gedaan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Renvena". Bij adres verzoekt het Bestuur der Ver eeniging „Openbare Leeszaal en Biblio theek te Leiden" aan die vereeniging een jaarlijksch subsidie van f 450 uit de ge meentekas te verleenen. Het bestuur wijst er op, dat het weliswaar indertijd bij de aanvrage om een subsidie van f 1000 voor eens, welk subsidie bij raadsbesluit van 16 December 1909 werd verleend, heeft medegedeeld dat het niet in de bedoeling lag een jaarlijksch subsidie van de ge meente te vragen, doch dat de verander de omstandigheden de vereeniging thans dwingen, dit wel te doen. Aanvankelijk toch verkeerde het bestuur in de veronder stelling, dat de vereeniging op een rijks subsidie van f 800 a f 900 's jaars zou kun nen rekenen, ook zonder dat zij in het genot was van een jaarlijksch subsidie van de gemeente, terwijl thans daarentegen aan het bestuur gebleken js, dat de mo gelijkheid om rijkssubsidie te verkrijgen alleen bestaat voor die leeszalen, welke ook door de gemeente gesubsidieerd wor den, en wel t ot een gelijk of hooger be drag dan het rijkssubsidie. Het komt B. en Ws. voor, dat er wel termen aanwezig zijn om een jaarlijksch subsidie van gemeentewege toe te kennen, nu de vereeniging anders niet voor een rijkssubsidie blijkt in aanmerking te kun nen komen, en bovendien de wijze waarop haar bestuur is samengesteld, en de ge il eele opzet van de leeszaal en de biblio theek een onpartijdige inrichting daarvan waarborgen. Aangezien ^evenwel het sub sidie van f 1000 voor eens in 1909 werd verleend in de meening, dat geen jaar lijksch subsidie zou worden aangevraagd, moet h. i. aan een besluit, om hiertoe toch over te gaan, de voorwaarde worden ver bonden, dat de destijds verleende bijdrage aan de gemeente worde teruggegeven. Dit zou dan aldus kunnen geschieden, dat de eerste twee jaren telkens f450, het be drag van het jaarlijksch subsidie, wordt gerestitueerd en in 1913 de resteerende f 100. Op grond van een en ander geven B. en Ws. mitsdien in overweging: a. aan de Vereeniging „Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Leiden" tot weder- opzeggens een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van f 450, on der voorwaarde, dat het bij raadsbesluit van 16 December 1909 voor eens toe gekend subsidie op de bovenomschreven wijze aan de gemeente worde terugbetaald; b. vast te stellen den overgelegden staat van af- en overschrijving. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zijn thans nog f 13653 beschikbaar. Een der leden van het College van B. en Ws. is, op de in hun praeadvies van 10 December 1909 uiteengezette gronden, ook wanneer bovenvermelde voorwaarde aan de toekenning van het subsidie ver bonden wordt, tegen inwilliging van het verzoek. Zaterdag; Foyer Stadszaal. Soiréo Dansan'e Leidsche Tooueel Verg. .Jacob Cats". Du Nord. tJitvoering GymQ.- en Toon.-Vereeni ging .Thalia Melpomene". Halfnegen. Bioscope Theater. 8 uur. Nutsgebouw. English Recital by Miss E velijn B«epe (London). 8 uur. Zoal Verhuuidersbond. Openb. Vergadering Alg. Ned. Bond Arbeiders Bakkersbedrijf. Sprekers A. Hillebreyt en D. da Cler. Halfnegen. Zondag; Bioscope-Theater. 8 uur. Café Rijnland. Duo We9seliu«. Du Nord. Bal. Theetuin, Witte SiDjtel. Muziek. 8 uur. Noordwijk-Binnen. Hof van Holland. Concert Variété. 8 uur. Baandag;: Hotel Toelast. Algem. Vergadering Kappers- en BarbierBbedienden. 'sAvonds 10 uur. Woensdag;: Bioscope-Theater. 2 en 8 uur. Vrijdag;: Stadsgehoorzaal. Uitvoering Maatsch. Bevorde- riug d. Toonkunst (aid. Leiden). 8 u u r. BEN II. Kalf slappen, dop er wj ben, Rödgrödvaniel- jesaus. Aarlanderveen. Chr.-Geref. Kerk. Zondagmorgen te halftien en 's avonds te halfzeven, de heer G- Boer. A1 p h e n. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien, ds. Bennink Bolt, van Zwammerdam; 's avonds te halfzeven, ds. H. Olthuis, van Rotterdam. Ger. Kerk. Zondagmorgen te halftien en 's avonds te zes uren, ds. Lindeboom, van Gorkum. Bodegraven. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen ds. Bootsma, van Zoetermeer; des avonds de heer 0. Muller. Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerk. Zondagmorgen te halftien en 's avonds te zes uren, d9. W. Diemer, em- predikant te Bussum. K a t w ij k-a a n-Z e e. Geref. K^rk. Zondagmorgen te halftien en avonds te zes uren, da. H. J. Kouwsishoven, van Leiden» Lis se. Ned.-Herv. Gem. De namiddag godsdienstoefening op Zondag a. s. aal te half drie worden gehouden, wegens Doopg- bediening. Nieuwkoop. Geref. Kerk. Zondag morgen te "halftien en 's avonds te halfze ven, ds. Voet, van Leimuiden. Nieuwveen. Evangelisatie. Zondag morgen te halftien, de heer H. J. van Wieken, van Amsterdam. Noorden. Geref .Kerk. Zondagmor gen te halftien en 's avonds te halfzeven, ds. J. Brouwer, van Oude wetering. Oudshoorn. Evangelisatie lokaal. Zondagmorgen te halftien en 's avonds te halfzeven, ds. S. van Dorp, van Bodegra ven. Oudewetering. Geref. Kerk Zon dagmorgen te halftien en 's avonds te zes uren, de heer C. N. Impeta, theol. do,ta. te Katwijk-aan-Zee. Oudewetering. Rem. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, dr. Moltzev, van Nieuwkoop. R ij n s b u r g. Ckr.-Ger. Gemeente. Zon» dagmorgen te tien ureti, bediening van Iet H. Avondmaal; 's avonds te vijf men Dankzegging, ds. Beekamp, van Arnhem. Valkenburg. NecL-Herv. Gem. Ge durende het zomer-halfjaar, MeiOctober, vangen de voormiddagbearten steeds aan te halftien; de avonddiensten tot nadere aankondiging te zes uren. JU et luchtschip. Zoo heeft Leiden dan ook de sensatie ge had van het voorbijgaan van een luekteehip. Wij dachten wel dat onze lezers er be lang in zouden stellen te weten dat de „mo gelijkheid" bestond dat het luchtschip zou komen. De „mogelijkheid" zeggen we met opziet; want niets in onzekerder dan de aankomst of het vertrek van een luchtschip Eu daarom verspreidden we reeds vroeg in den morgen per bulletin het bericht over dt vermoedelijke komst. Maar het juiste uur, dat was moeilijk 1 Als alles gegaan ware, zooals 't plan was, dan had het schip om halfvier hier kunnen zijn, want achteraf is gebleken dat het de reis veel vlugger heeft gedaan, dan zelfs de com mandant heeft gedacht. Sterker nog, de commandant was niet eens zeker Den Haag te zullen bereiken en dacht er aan bij Leiden te landen, als het moest, waai-voor op zijn verzoek reeds maatregelen genomen waren. Dat was een buitenkansje geweest; maar laten we tevreden zijn, wij Leidenaars, heb ben hier dan toch eindelijk ook een bestuur baar luchtschip gezien. Om halfzes kregen we bericht, dat het luchtschip „Parseval V" Amsterdam ver laten had, kwart over zessen voer het over Leiden en te kwart voor zevenen landde het te Duindigt. De eerste ballontocht van Amsterdam naar Den Haag behoorde tot de geschiede nis, De vier reizigers, de balloncommandanfc Dinglinger, zijn monteur Hans, kapitein v. d. Steur en luitenant v. d. Berch van Heem stede; die den tocht op bevel van den ctaf meemaakten, waren eenige oogenblikken de voorwerpen van een ovatie. De reizigers vertelden, dat zij van Am sterdam om 5 u. 17 vertrokken en via Aals meer, Leiden en Wassenaar naar Duindigt waren gevaren; iii ongeveer anderhalf uur is dus de afstand, een 60 K.M., afgelegd. Aanvankelijk had de ballon last van tegen wind, maar spoedig draaide deze en vermin derde te gelijk in kracht. De gemiddelde hoogte die bereikt werd bedraagt 80 meter De reizigers waren verrukt over den tocht, alleen hadden ze het boven wat koud gehad, en commandant Dinglinger glunder de; hij had met hc«t kleinste schip, dat de Pareval-Maatschappij bezit-, een schitte rende vaart volbracht en zond dadelijk een telegram aan zijn vrouw om haar het succes te melden. Het schip is in den af geloop en nacht door soldaten bewaakt. Heden zouden tochtjes boven Den Haag gedaan worden, wind en weer dienende natuurlijk. De Koningin-Moeder heeft Haar voor nemen te kennen gegeven, hedenmiddag 1 a 5 uur op „Duindigt" het luchtschip „Par se val V" te komen beAchtigen. Naar „De N. Ct." verneemt, zal waar schijnlijk ook Prins Hendrik gevolg geven aan de uitnoodiging van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart om een dezer dagen het manoeuvreeren van 't luchtschip op „Duindigt" te komen bijwonen. H. M. de Koningin heeft moeten bedanken. Opbrengst verkoop tnberculoae- bloempjc. Behalve de in dit blad reeds gepubliceerde opgaven, ig voor de afdeeling Leiden der Vereeniging tor Bestrijding van Tuborcftlose nog ingekomen Van Katwijk f109; Noordwijk f 130.3572Leiderdorp f 36.73; Zoe- terwoude f50; Warmond f 11.10 en Valkenburg f 12.50, zoodat dc gcheele nettoopbrengst voor Leiden is f2332.327s- Voor do afd. Bodegraven en Zwam- mordam is de opbrengst f 211.46. Te Zoetermeer bracht de verkoop op ruim f 76. Telegrafisch weerbericht» naar waarnemingen in den morgen ran 6 Mei- Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut De te BilL Hoogste barometerstand 773.7 to Horta; laagste 742.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van Y Mei: Meest matige westelijke tot zuidwestelij ken wind. Half tot zwaar bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Dezelfde tem peratuur. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken moesten tot een vol* gend nummer Wijven liggen.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 2