Ho. 1590L LEIDSCH DAGBLAD, ITrijdag* 28 April. Tweed© Blad. Anno 1921. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. ware schuldige. Uit de Rechtzaal. revolutie die koning Manuel verdreef en de Republiek stichtte, e^n tweede revolutie gevolgd, n.l. de afkondiging van de wet op de scheiding van kerk en staat, het werk van den minister van justitie Alfonso Costa. Veel beroering heeft die afkondi ging niet gewekt; ofschoon Portugal over wegend katholiek is. Mén troost zich wa-ar- „schijnlijk met de gedachte, dat het het werk is van één man, die decreteert want nog altijd is er geen parlement in Portugal en kan dus niet gezegd worden dat de natie in haar groote meerderheid met de scheiding sympathiseert. Dit is vermoede lijk ook de reden dat het Vaticaan nog wei nig van zich deed hooren. Het decreteeren van de wet is gemakkelijk genoeg maar straks bij de uitvoering er van kan het nog wel eens niet meevallen. Over Marokko zullen wij heden maar zwijgen. Er is weinig verandering in den toestand gekomen. Frankrijks interventie wordt door de Europeesche mogendheden goedgekeurd. Duitschland zegt niets en stemt dus zwijgende toe. Engeland heeft uitdrukkelijk verklaard dat het zijn belan gen aan Frankrijk toevertrouwt, en ook de -andere landen laten- Frankrijk begaan. De Temps" vraagt zich af wat geschieden moet, indien het oogenblikkelijke gevaar overwonnen en Fez ontzet is. Een herhaling moet voorkomen worden, antwoordt 't blad hierop, en wel door den Sultan in staat te stellen, zelf te doen, wat thans door Frankrijk gedaan wordt. De republiek treft het verwijt, niet, dat zij nu haar troepen naar Fez zendt, maar dat zij het door haar zorgeloosheid zoover heeft laten kernen en niet voldoende ge bruik heeft gemaakt van het privilege, haar door Europa gegeven. Hierdoor alleen, en niet door misbruik van dat' privilege, zijn de drie beginselen, in de Algeciras-akte neergelegd, in gevaar gebracht, te weten de integriteit van Ma rokko, de souve Isiniteit van den sultan, het principe van de open deur. Wanneer deze crisis ten einde is, zullen wij de regeering verzoeken de Algeciras- akte nog eens aandachtig te bestudeeren en zich heter naar baar bedoeling te gedra gen, door Moulay Haf id de middelen te verschaffen om zijn keizerrijk intact, zijn souvoreiniteit hoog te houden, en den EurO- peeschen handel in zijn gebied veiligheid te verzekeren." De Fransche minister van oorlog heeft heden in den ministerraad medegedeeld, w.clko maatregelen zijn getroffen, om hulp to brengen aan de Europeesche kolonies en den Sultan, die in Fez wordt belegerd en do troepen van majoor Brémond te bevrij den. De Marokkoansche goems uit Sjawija zijn hedenmorgen de Boedegreg overgetrok ken. De eerste afdceling van do kolonno zal morgen volgen. Generaal Moinior behoudt het. bevel over alle landingstroepen. Volgens een gerucht uit Tandzjer zoii ma joor Brémond gedood zijn. Uit China komen weer vredelievender berichten. Echter spookt het nog al in de binnenlandsche politiek. Er is een partij, die het beginsel van de ministerieele Verant woordelijkheid wil ingevoerd zien, maar de regent en de Keizerin-Moeder willen er niet aan. Waarschijnlijk zal deze kwestie tot ernstig, conflicten leiden. Gemeenteraad van Alpheu. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Streng. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken: een schrijven van Ged. Staten, behelzende de mededeeling van liet overlijden van rnr. .Ratijn, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De voorzat ter betreurt liet overlijden van zoo'n ach tenswaardig man, terwijl hij den Raad me dedeelt, dat hij namens den Raad een schrij ven van rouwbeklag heeft gezonden. Een schrijven der gemeente Aarlandcrveen, dat tot Oommiseiel eden der gasfabriek zijn gekozen d<3 hoeren burgemeester- v. d. Lee, Ru ting en v. d. Bosch. Een missive van Ged. Staten, inhoudende hun goedkeuring over eenige genomen Raads besluiten. Een schrijven van den lieer P. van Dijk, inhoudende liet verzoek om mede een op gaaf to geven voor den bouw van den twee den watertoren- Komt tor behandeling Mededeelingen betreffende clcoürische stroomlevering. De Voorzitter deelt mede, dat de com missie nu voltallig is. Zij bestaat uit drie leden der gemoenten A-lphcn, Oudshoorn en Aarlandervoen, waarvan burgemeester v. d. Leo voorzitter is. Verder deelt de Voor zitter nog modo, dat den omliggendcn ge meenten aanschrijving is gedaan on zij allen haar instemming betuigen. Voorstel van B. on Ws. tot hot aanne men van do voorwaarden, waaronder door de Gód. Staten vergunning wordt verleend tot het maken van oen walbeschoeiing in den Rijn langs het gemeente-terrein in wijk Steekt. Na voorlezing dier voorwaarden wordt zonder hoofdelijke stemming beslo ten deze aan te nomen. Verzoek van den gemeente-veldwachter Hol lebeek om toekenning der gebruikelijke jaar lijks oho tegemoetkoming. Daar de veldwach ter reeds drie jaren achtereen een tegemoet koming van f 50 heeft ontvangen cn in zijn huiselijke omstandigheden nog goen ver andering is gekomen, stellen B. on Ws. voor zijn verzoek in te willigen- Alzoo wordt besloten. Voorstel van B. en Ws. tot verwijding van den ingang van het gemeentelijk zie kenhuisje in vorband met het daarin plaat sen van do brancard van „Hot Groene Kruis". Daar de brancard in d<j> gang van het huisje kan, staan, maar niet. door do deur kan, stellen B. en Ws. voor de deur to laten veranderen, wat ongeveer f 25 zal kosten. Do heer Bos vraagt of dit niofc bezwaarlijk zal zijn bij geval van. besmettelijke ziekte. Want staat do brancard daar en moet hij gebruikt worden, dan zou hij eerst moo- tcri worden ontsmet, wat in zoo'n geval voel tijd ophoudt. Do heer v. d. Linden vraagt of de bran card niet op oen andere plaats kan staan- Besloten wordt dit punt, tot nader onder zoek uit to stellen tot een volgende verga dering. Rapport van do financieel© commissie be tref fcudo het onderzoek van de rekeningen der gasfabriek, waterleiding en gezondheids commissie. Daar dc commissie alios in ordo heeft bevonden, worden de rekeningen alzoo in haar geheel vastgesteld. Voorstel van B. en Ws- tob ondcrsliand- scho aanbesteding van den bouw van een tweeden watertoren en tot het aangaan van een geldloening voor dat doel.De laagste insChrijfster is de Naomi- Vennootschap Am- sterdamscho fabriek van Betonwerken voor do som van f 15,59/). De begrooting is f 15,750. B. en Ws. stollen voor oen geld- lcening aan te gaan van f 18,000 togen 4V» pCt. met een jaarlijksclie aflossing van. f 1000 De heer Vlasman kan zich er niet mede voreenigen het werk aan de laagste in- schrijfster te geven, daar deze wel lager is dan de begroot-ing, maar er is nog wel voor f 1000 bijwerk, en dat is bij de aannemings- som niet begrepen. Hij wil het de Vennoot schap wel geven, mits dat alles uitgevoerd worde voor de begrootingssom. Dan wil de heer Vlasman niet, zooaJs in de voorwaar den staat, het geheele werk betalen na dc oplevering, doch hij wil een gedeelte dier som inhouden, totdat de vijf garantie jaren om zijn. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Hemgreen en Bes. De heer Spreij stelt voor bij den heer Biezeveld te infor- meeren, dat die f 1000 bijwerk is. Dit voor stel wordt ondersteund door den heer v. d. Linden. Heb voorstel van den heer Spreij wordt in stemming gebracht, doch de stemmen staken, zoodat dit punt wordt verdaagd. Benoeming leden, plaatsvervangende en vierde leden der stembureaus. Als leden worden gekozen in het' 1ste stemdistrict dc heeren burgem. Visser, voorz., C. v. d. Linden en J. v. Leeuwen; in het tweede stemdistrict de heeren W. Los, voorz., M. Visser en J. Vlasman; in het 3de stemdis trict" de lieeren H. Overes, voorz. A. Fr is thans in Engeland een kwestie Aanhangig, die wij ook hier te lande kennen. Het betreft de benoeming van ambtenaren en wel bijzonder de partijdigheid daarbij. Het feit echter dat bij ons de partijen el kaar verwijten, dat zij te veel hun eigen yrienden in de baantjes helpen, bewijst dat de regel eigenlijk nog is dat in de ec r- fcte plaats naar bekwaamheid wordt gezien Jn Engeland is dat anders. Daar is het re gel, dat de aan het bewind zijnde partij slechts partijgenooten benoemt voor open. vallende ambten. Vandaar de verbazing cn verontwaardiging over den Lord-Kanselier, die zittende in een liberaal kahinet, dezer dagen versoheiden unionisten tot vrede rechters heeft benoemd. Daar zal in het Parlement nog wel een hartig woordje over gesproken worden. Met de veto-wet sohiet het nu wat beter öp. Gedurende de laatste dagen is de Kau- goeroe-taktiek nog al eens toegepast. Dins dag zelfs zijn er eventjes 300 amendementen overgeslagen. iUit België deelden wij reeds iets mee Over den schoolstrijd, die ©r aanstaande is. De clericale regeering beschikt maar over een geringe meerderheid. Door een afge vaardigde is thans voorgesteld de Kamer fce ontbinden om een einde te maken aan do stelselmatige obstructie door de minder heid, welke den arbeid van e~n regeering, geer bemoeilijken kan. De „Indépendance beige" trekt hier uit ide conclusie, dat de cle-ricalen inzien geen. ëfcand te kunnen houden tegenover de anti- tffhoolwet-beweging. Indien het ministerie-Schollaevt, aldus het blad, zich niet in staat gevoelt den toe stand te beheerscben en heb schoolwetsont- ïrerp niet wenscht in te trekken laat het 'dan aftreden en een zaiken-kabinet de lei ding doen nemen totdat het volk zich in ttLei 1912 kan uitspraken bij de verkiezingen. De bladen rijn verder eenigszins oe- ttfeuwd, wie zal worden benoemd tot afge zant des konings naar de kroningsfeesten te Condon. De zaak is nl., dat deze persoon de kósten die ongeveer 40,000 francs be loop en, uit eigen zak moet betalen. Vandaar dat het aantal gegadigden niet bijster groot k De weinig vriendelijke verhouding tus- Söhen O o s t e n r ij k en S e r v ië is uit Ons telegram van gisteren nog weer eens duidelijk gebleiken. Het bezoek van koning Peter te Boeda-Pest is uitgesteld en liet zal Hel afstellen worden. Men heeft gezegd, dat de gezondheid van keizer Frans Jozef de oorzaak was. Maar dat kan niet waar zijn. De Keizer is vat hleesch, maar overigens uitstekend gezond. De ant-i-Oostenrijkscho betoogingen in Ser- ïdë hebben kwaad bloed gcoet in Oostenrijk, én vandaar dat do autoriteiten de veranfc- HOoi-dcJijkheid van koning Peters komst üiet wilden dragen. Daardoor is de ontvangst ónmogelijk geworden. Te Bocda-Pest was den zeer bezorgd over de houding, die de bevolking tegenover den gast zou aannemen. Het is bekend geworden, dat een plan, om koning Peter te Weenen te ontvangen, langdurige besprekingen met de politie noo .dig heeft gemaakt. Koning Peter toch wil de liever te Weenen dan te Boeda-Pest ko eien. De Weensche politie verklaarde ech ter ten slotte, dat rij niet kon instaan voor handhaving van orde en rust gedurende 'heb bezoek. Toen besloot men het te Boeda-Pest te probe eren. De Hongaarsche pers kwam 'óchter onmiddellijk met artikelen voor den dag, die reden gaven te vermoeden, dat de bevolking van de Hongaarsche hoofdstad bij het bezoek allesbehalve welwillende betoo- femgen zou houden. Bovendien bleek nog, dat er groote kans bestond, dab terwijl kei eer Frans Jozef koning Peter te Boeda- Pest ontving, te Belgrado heftige anti-Oos- ftenrijksche demonstraties zouden worden ge houden. Zoo zal er dan van het bezoek wel niets komen. Het voorgevallene bewijst wel, dat Bervië aan Oostenrijk nog steeds niet de annexatie van Bosnië en Herzegowina ver gooit. In Portugal*is een halfjaar na de 81) I Juffrouw Hopkins", begon ik, heeft u 'een fiets of iets dergelijks in uw huis?" „Lieve deugd, mijnheer de detective", riep de dame uit, ,,komt u deswege in het pholle van den nacht hier, om mij dat te "yragen?" „Wees aoo goed en beantwoord mijn Ivraag?" »,Nu, als u het dan weten wilt, er is hier oen rijwiel. Het is een oud ding", vervolgde 'rij» ,,dat mijn zoon toebehoorde en minstens in zes maanden niet is gebruikt." „Laat het mij eens zien." Juffrouw Hopkins pruttelde even, we gens dit verzoek, maar besloot toch, aan mijn verlangen te voldoen. Met het licht in de hand ging zij mij voor naar een lang werpig gebouwtje achter het huis. Aan den oenen kant was een soort schuurtje met oen ongesloten deur in dat schuurtje stond oen rijwiel, niet een van het laatste mo del. In den tuin was een achterdeur, waar door men op straat kon komen. Ik had. dit bij het binnenkomen terstond opgemerkt. Ik onderwierp de machine aan een streng onderzoek, nam haar mee naar den teinen tuin en reed er mee aan de hand ©en poosje op en neer. De wielen gingen aeer gemakkelijk; bepaald waren zij pas onlangs gesmeeri >,U zeidet, dat; de fiets in zes maanden niet is bereden, nietwaar?" vroeg ik. „Dat is zoo. Wie zou er gebruik van ®&ken? Mijn zoon is in Londeo." „Volgens uw weten heeft de heer Har vey er nooit op gereden V' „Mijnheer Harrey? Ik heb hem nog nooit op een rijwiel gezien 1" Ik bracht de fiets in Ket schuurtje terug. Er viel niet a&n te twijfelen, -dat zij geheel gereed was, om oogenblikkelijk te worden gebruikt. „Heeft de heer Harvey een sleutel van de tuindeurV' vroeg ik, en wees naar den achter-ingang. „Ja. Hij verlangde er een van de voor deur, toen hij de kamer huurde; maar daar had ik geen ooren naar. Ik vond het on aangenaam, want de straat hier is zoo een zaam en wij, twee vrouwen, zijn maar alleen in huis. Daarom kwamen wij over een, dat hij de achterdeur zou in- en uit gaan. De voordeur wordt om elf uren ge sloten en gegrendeld, onverschillig, of hij thuis is of niet." Ik nam afscheid van juffrouw Hopkins, zonder haar het zwijgen op te leggen. Het zou trouwens geen doel gehad hebben. Bo vendien was ik thans van heb heerschap tamelijk zeker. XXVII. Ik was thans in staat de misdaad of althans mijn meening daarover tamelijk nauwkeurig opnieuw te constateeren. Ver moedelijk had Arthur Harvey met overleg rijn tante vermoord, om zich in het' bezit van haar vermogen te stellen, eer zij haar testament nogmaals veranderde. De geheele zaak waa zeer sluw overlegd; de eenige zorg van den moordenaar had hierin bestaaneen alibi' te kunnen aanvoe- fen. En hierin was hij ten volle geslaagd. Juffrouw Hopkins zou zeer zeker ef oen eed op doen, dat hij onder haar oogen de avondgodsdienstoefening had bijgewoond, dat hij vóór halfelf naar huis gekomen was en den geheelen nacht zijn kamer niet had verlaten. Niemand, zoo dacht hij, zou hem beschul digen, in nog geen drie kwartier twee en een halve mijl afgelegd, een moord begaan en een koffer met boeken uitgepakt te heb ben; jn daarin oordeelde hij volkomen juist'. Hij wist, dat er in de schuur een rijwiel stond; hij kon onopgemerkt daar bij komen en had waarschijnlijk als student, eer hij naar Southend kwam het wielrijden terdege geleerd. Hij moest op een draf uit de kerk naar huis gekomen zijn, de fiets stillekens uit' de schuur gehaald en in onge looflijk korten tijd den moord bedreven hebben. Nadat de afschuwelijke daad gepleegd was, bleef hem nog slechts over de geheele verdenking te richten op zijn broeder, den van nature verdachte. Dat was een mon sterachtige gemeenheidvan den anderen kant werd het begrijpelijker, als men be-' dacht, hoezeer de beide broeders van elk&n- 'der vervreemd waren, doordien zij alle twee juffrouw Simpson liefhadden. Wel is waar had Paul steeds met de grootste aanhankelijkheid, ja bewondering, gesproken van zijn ouderen broeder, maar destijds bezat hij de genegenheid der jonge dame, en een succes in zulke dagen pleegt' aan het gemoed een zeer weeke stem ming te geven. Zonder twijfel beschouwde Arthur rich niet als o ver wiaoaoK, aohaj rijn bjw- Streng en Th. Spreij, en in het 4de stern- district de heeren H. W. Dros, voorz., G. M. Herngreen en J. B. Bes. Als plaatsvervangende leden worden ge kozen de heeren P. Bol, H. v. d. Linden, M. Streng, C. de Bree, M. Hoogcndijk, Jb. v. d. Stoel, J- Altona, A. Verkleij, F. Hop- pius, D. Huisman, G. de Jong en G. Leef Kzn. Als 4de leden worden gekozen de heeren P. Maazen, E. Odijk, J. v. Egmond en P. den Ouden. Wijzigingen gemeente-begrooting, dienst 1910 en 1911. Eenige af- en overschrijvingen, worden gedaan, welke zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. Over reclames suppletoir kohier hoofde lijke omslag en vaststelling kohieren hoof delijke omslag en hondenbelasting gaat men in gesloten vergadering. Na heropening der vergadering niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Haagsche Rechtbank. Mishandeling te Leiden. In den laten namiddag van gisteren kwam deze Leidsche zaak nog voor. De beklaagde is W. F. F., los werkman van 36 jaren, Leadenaar. Op Zondagavond 12 Maart had hij twee personen geslagen en cén persoon met een mes gestoken. Hij was toen, zei hij, in zeer driftrgen toestand, hjj wist niet, dab hij met een mes had ge stoken. Maar ais 't werd gêzegcl, zou het wel zoo zijn. 't Is waar, dat hij reeds ver scheidene malen werd veroordeeld. J. Wagemaker, een Leidsch huisschilder, bevond zich op dien avond in de tapperij van Filippo, in de Kraaierstraat, zoo ge tuigde hij. Beklaagde kwam met twee man nen binnen en bestelde „drie gelag." Beta len deed hij evenwel niet; dat zou hij den volgenden dag wel doen, met welke belofte de kasteleinsvrouw, die deed wat des kas teleins is, omdat de baas van het zaakje kaartspelende was, zich niet bijster inge nomen toonde en waarvan de tapper zich even later niet gediend verklaarde. Ook Wagemaker bemoeide zich met de kwestie, want het niet-betalen was al tot een kwes tie geworden, en ontving voor zijn be moeienis van beklaagde een klap, welke echter geen ernstige gevolgen had. L. F. Filippo vertelde nu, dat ook liem een klap door den driftige was toegediend, en dat hij bad gezien, dat die een mes uit zijn broekzak haalde en er mee dreigde. Beklaagde betreurde het nu nog, dat het dien Zondag geen mooier weer was ge- woest', want dan had hij niet rijn daagsche, maar zijn Zondagsche broek aangehad, en in deze draagt hij geen mes. Eigenlijk was dus het weer met als gevolg de daag sche broek en daarin Liet mes de schuld van rijn verwonding met dit kleine, ter zitting aanwezige, wapen. Die verwonding bracht hij toe aan den schoonzoon, Jac. Hennik, van den tapper, welke aanverwant zoo maar niet) zonder iets te zeggen kon aanzien de mishande ling, welke de vader zijner lieve vrouw moest ondergaan. Door al diens kleeren, heelwat stuks, heen stak beid. hem in zijn "rug en hij had hem hooren zeggen: „Er moet vanavond nog een moord gebeuren l" Veertien dagen mocht hij niet werken als gevolg der verwonding. Zoo erg was het' niet, zei bekl., want al heel gauw had de verwonde verhuisd, waar op deze antwoordde, dat hij wel was ver huisd, maar geen werkzaam aandeel in de overbrenging zijner goederen had genomen. Deze was voor hem gedaan. Dr. A. van Rhijn had de wonde behan deld. 't Was een diepe huidwoncL De schoonzoon was tot 25 Maart ónder dokters behandeling gebleven, maar de geneesheer was de meening toegedaan, dat de wonde eer zou rijn geheeld geweest", indien hij haar dadelijk had behandeld, en men niet eerst een dag na de verwonding zijn hulp had ingeroepen. Nog bleek, dat beklaagde zoodra hem door de politie de vrijheid wa© hergeven rijn gelag was komen betalen door de ka potte ruiten van de tapperij, want diè had-» den het ook moeten ontgolden. De eisoh luidde zes maanden gevangenis» cibraf. Jachto ver treding te Zoeter» meer. Wegens het zich bevinden op jachtgrond onder Zoetermeer met een geweer, maar zonder vergunning en zonder jachtakte was door den kantonrechter te Delft de ambt- looze Rotterdammer W. F. B. veroordeeld tot twee geldboeten elk van tien gulden of tot tweemaal vier dagen hechtenis, van wolk vonnis de veroordeelde in hoogor be» roep was gekomen. Hij beweerde niet op jachtveld te rijn geweest en steeds het geweer in een foe draal te hebben gehad. Getuigen beweerden evenwel anders. Het O. M. vroeg bevestiging van hot vonnis. In den loop van den namiddag werd ook nog en wel met gesjot-en -euren behandeld een kinderzaak, diefstal door K van Z., te Leiden, in welke zaak onze stadgenoot mr. P. E. Briët voor ons onzichtbaar en on hoorbaar pleitte. Uitspraak in deze zaken over veertien dagen. Kantongerecht te 's«Gravcnhage. De winkelier C. J. K., te Wassenaar, ver. koopt natuur- en kunst-boter, de laatste al- leem in pakjes, maar komt er nu een klant, die een half onsje van het laatste verlangt-, maakt hij een pakje open en bewaart do rest in een 'je; zoo deed hij odk op 17 September. Denzelfden dag kwam de bo- tervisiteur en constateerde dat K. marga rine in voorraad had in een potje, waarop het woord „margarine" ontbrak. Voor deze overtreding luiddo de eisoli f 10 boete of 5 dagen. Haarlenische Rechtbank. Te Leimuiden heeft J. v. d. F., in dron kenschap, den Heemsteër H. Heklkert van zijn fiets geduwd cn op het hoofd gesla gen, zoodat hij bloedde. Do eisch is een week. Deze rechtbank veroordeelde: J. v. d. S f baggerman te Rijp we tering, wegens mishan deling on beleediging van een ambtenaar,, tot veertien dagen gevangenisstraf; P. de W., arbeider te Haarlemmermeer, wagens verduistering, tot veertien dagen gevange nisstraf; W. P., arbeider te Aalsmeer, bekDagd van wederspannigheid, werd vrijgesproken. J. de D., te Hillegom, heeft W. H. eenigen tijd als kostganger in huis gehad. Zooals meer gebeurt was deze laatste vertrokken -zonder de laatste week kostgeld te betalen. Op 25 Januari wachtte J. de D. W. H. op en vroeg hem om zijn geld. H. weigerde en J. de D. wond zich zo^ op dat hij H. met een blauw drinkend kruikje te lijf ging en hem een wondje toebracht aan het oog. Hoe begrijpelijk ook, misdeed bokl. toch door zijn hardhan- dighedd. Het O. M. nam echter verzachten de omstandigheden in aanmerking, en eisch- te slechts een geldlx>ete van f 2, te vervan gen door 4 dagen hechtenis. Diefstal In cassatie was door den Hoogen Raad naar het Hof te Arnhem verwezen de zaafc' van P. v. d. A. en H. M., arbeiders t© Sohijndel. Zij werden heden wegens oen in Duitsch land geploegde inbraak, waarbij zij zich van een groote som goud- cn papiercngeld had den meester gemaakt, door het Hof veroor deeld tot gevangenisstraffen van respectie velijk 8 cn 5 jaren. Mr. v. Ëverdingen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnli van de ILuOg- sche rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld tot 3 jaar cn 6 maanden gevangenissbraf,- wegens liet vportgezette misdrijf van ver duistering, gepleegd door een curator, di© als zoodanig het geld onder zich had. der niet verdrongen had uit het hart van juffrouw Simpson. Ten einde zijn doel de eigen veiligheid en den val van rijn mede minnaar te bereiken, bestond er voor hem maar één weg. Was het dan wel te verwonderen, dat hij dien insloeg, alhoewel die medeminnaar: toevallig zijn eigen broe der was? En in dat licht beschouwd, werd Arthurs gedrag te Parijs mij volkomen duidelijk. Hij had daarbij een tweevoudig doel op hot oog gehad. Eerstens wilde hij openlijk de schuld op zijn broeder laden, ten tweede trachtte hij juist dien broeder uit de handen van het gerecht' te houden, want zeker was hij geen oogenblik van zins geweest, hem aan de galg te brengen. Hij wilde hem een voudig uit den weg ruimen, raar een of ander land in den vreemde sturen, van waar hij niet meer kon temgkeeren, om als dan zichzelf in het ongestoord bezit der joDge damo en der erfenis te Verheugen. Vermoedelijk zou hij alles in het werk heb ben cesteld, om het zijn broer in den vreem de behaaglijk te maken. Thans kon ik het begrijpen, dat onder deze omstandigheden de diensten van een particulji* detective hem van groot nut zouden geweest zijn, en dat hij mijn eerste aanbod zoo bereidvaardig had aangenomen- Hij was met groote sluwheid, ja, geslepen heid te werk gegaan. Ik bad Pauls schuld aan het licht moeten brengen, hem zelf daaraan moeten doen gelooven en zóó hem moeten nopen te vluchten. Om dat te be reiken, had hij mij het allernoodzakelijkste meegedeeld, terwij/I hij tegenover de politie uiterst achterhoudend bleef. Ee de k»y&4 diea bij 05» da &T&P. het vel len? Lieve hemel, dat moest met opzet ge schied zijn! Zijn bedoek bij mij kon geen ander doel gehad hebben, als den brief trfj zijn vertrek voor mijn oogen te laten vallen.. Hoo meer ik J». erover nadacht, des te vaster werd mijn overtuiging. Zijn terug- keeren naar mijn kamer, zijn driftig© woorden, de worsteling om heb com pro ruit te erende stuk, dat alles was slechts op touw* gezet, om, wanneer er soms eenige argwa/uk in mij mocht' oprijzen, deze in de Idem te verstikken. Iemand, die comodio 9pooLt, ia steeds buitengewoon angstig en geneigd in overdrijving te vervallen, omdat hij zich nooit kan losmaken vun de vrees, dat men •zijn bedrog doorriet. Ik herinnerde mij nu, hoe onverwacht tijdens de worsteling de krachten van Arthur Harvey hem begeven hadden. Het had destijds mijn verwondering gaande ge maakt, maar thtus was ik er zeker van, dat s/dks had behoord tot zijn rol, cn dat hij mij gemtkkelijk Lad kunnen overmees teren, wanneer hij zulks had gewild. Nu begreep ik ook, waarom do feiten van bet geval in den beginne zoo gemakkelijk cn zoo geheel zonder moeite in mijn gecsb op kwamen. De moordenaar zelf had mij ge holpen en aan de detectives van Jen Staat alle hulp geweigerd. Zijn goheolo gedrag was gegrond op de hoop. dat de politie eerst) eenige dagen ruij de zaak zou ach terhalen. In dien tusechentijd kon Paul zija vlucht bewerkstelligd hebbem, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5