Trouw- en Verlovingsringen. SGAX.A. De Schaapherder, Het Slot Loevestein in IS70, Te üöur af Te Koop: fmUSSEKNT. 8ERISHT VAN INZET. tieerea-Gsafestie. ,,'i Boomhais", Gevaren van aambeien. Uit de Rechtzaal. Donkerstee? 10. Tel. Intc. 956. Atelier voor Fteparatiën. W ft. BE UUT. Qaat voor Ja Belsatiigsel De Lsitóe Duinwater Maatschappij. J. 0O SPOOR, Haarkundige, Hoogewoerd 11. Fotografie „Studio", J. C. VAN DÜÏN. Winkelier. LAATSTE (MOERINGEN S€a en Lange Toon. LEERLING, Nieuwstraat 29. Gepasteuriseerde volle Melk. Drie en-eea-Xleinlje. Nieuwe Prachtuitgaven: EüeS e2eb2etPecSa& cp SaJssdc. Dit was het onderwerp, hetwelk de beer Sj. Fortuin, van 's-Gravenhage voor een breede schare vap belangh ebben den en be langstellenden hoopte te behandelen. Ook de 'Afd. Leiden van' de Nèderlandsche Ver- eoniging van sigarenwinkeliers had ge meend dio hoop te mogen koesteren, de opkomst gisteren in de kleine stadszaal helaas bewees haar het tegendeel. In den aanhef sprak de heer Fortuin er dan ook? adjn leedwezen over uit dat de belangstelling van hen, wier belangen met 't wetsontwerp zoo onmiddellijk zijn gemoeid en in het al gemeen die van de zijde van het publiek, zoo gering was te noemen. Waar het ont werp, indien het tot wet verheven wordt van zoo ingrijpenden aard ten opzichte dor gaasohe tabaksindustrie zal zijn, had stel lig een groot ere opkomst verwacht mogen worden. De heer F. jdng in de eerste plaats na welke - wetgevingen ons reeds vroeger in hetzelfde, opzicht hebben bedreigd. Reeds lang voor 'het huidige ministerie zijn er symptomen geweest, die er op wezen dat vroeg of laat de tabalk het artikel you zijn, waaruit men iets tot T ostrijding van 'a Lands uitgaven zou trachten ie putten. Bleken het vroeger slechts wolken ge weest te zijn, die spoedig naar andere lan den vermoedelijk waren overgedreven, thans siaan wij voor een ontwerp van wet, dat wel degelijk de tabak in dienst van de schatkist, althans op ruimere schaal wil stelden. Waar het hoofdzakelijk om ging, was de vraag in welken vorm de Minister het ontwerp van- een tabaksbelasting zou gieten. Een Staatsmonopolie of regie lcwam den Minister ongewensckt voor; het ont werp zocals het voor ons ligt, vormt vol gens spr. echter een Staatsmonopolie zon der risico voo-r het Rijk. Hier komt slechts de winst aan den fiscus, het risico blijft aan den winkelier, waar tegenover voor deze laatste niet de minste vergoeding staat. De Minister meende met een wetgeving cp het gebied der tabaksbe lasting vooral te moeten zorgen, clat de oxporteorende fabrikant of winkelier vrij heid van bewegen heeft, opdat hij de con currentie zijner buitenlandsche collega's met goed gevolg het hoofd zou kunnen bie den, een gedachte, die spr. hoogst loffelijk .vindt. Vergelijkt men echter den binnenland- 'schen met den export-handel, dan staat de eerste tot den laatste als 20,000,000 6.500.000 per jaar. Treft men dus het bin- nenlandsch verbruik, dan treft men gelijk spr. het noemde de ruggegraat van den handel. Nagaande waaruit liet ontwerp is opge bouwd. bemerkt men clat 'het bestaat uit een samenvoeging van verschillende stel sels, welke voor den fiscus niet onvoor- ■cleelig behoeven te zijn, echter een belem mering en nadeel vormen voor handel en in dustrie. In ,de memorie van toelichting meent de Minister dat de boekhouding nogal eenvou dig is op de wijze als ZEx. ze voorstelt in het belang der oontröle. Spreker, bekend als hij is met de inrichting en hét beheer van een tal van sigarenwinkelier&bedrijven, weet te goed hoe uiterst gebrekkig dikwijls de administratie in die zaken gevoerd wordt. Met voorbeelden aan de praktijk ontleend, 'toont de heer F. aan, dat, wil men dat zijn adininistratdo volkomen beantwoordt aan do voorschriften, de boekhouding niet uiterst eenvoudig, doch zesvoudig wordt door de verschillende vormen en de verschillende voorwaarden, waaronder een artikel binnen "of buiten het lokaal voor den verkoop be stemd, verhandeld kan worden. Gaat men na welke straffen op overtredingen, die als misdrijven zullen worden aangemerkt, wor- 'den gesteld, dan moet reeds de handelaar huiveren bij de gedachte hoe licht hij ten govolge van de weinig eenvoudige boekhou ding aclitor slot en grendel kan worden ge zet. Dat de Minister niet met het innerlijke wezen van liet vak hekend is, hetwelk Z-Ex- tlians aar een bolastingwct wil onderwer pen, blijkt wel hieruit, dat Z.Ex. meent bij de toepassing der wet het buiten controle commissies te kunnen stellen. Juist de vele vormen, waarover reeds hierboven werd ge sproken, maken het noodzakelijk, dat een controle zou moeten worden gevoerd, welke nimmer ver genoeg kar reiken- Juist deze controle zou met onkosten ge paard gaaai, die een beduidende verminde ring van inkomsten zouden veroorzaken- Om slechts één geval te noemen van be drijven, die nimmer te controleeren zijn: Een zelf fabriceerend winkelier ontvangt in een jaar een zekere hoeveelheid Sumatra-, Vorstenlanden- en andere 'tabaksoorten- Nu moet- de belastingambtenaar bepalen hoeveel sigaren deze winkelier daaruit heeft doen vervaardigen cn verkócht tegen welken prijs?Ziehier een van do vele ge vallen, die men zou kunnen aanhalen om aan to toonen, dat controle bij het tegen- wterdig ontwerp niet wel mogelijk is. Do heer F. gaf een juist beeld, welk na», deel aan de winkeliers bij tot-stand-kom in g der wet zal worden toegebracht door do den handel reeds nu uit zijn verband nik kende fabrikanten, die den winkelier uit schakelen door rechtstreeksche levering aan particulieren. Spr. toonde duidelijk aan, dat een hef fing van dertig procent zooals do Minister ze voorstelt op de goederen, die een fabri kant direct aan een particulier levert, te weinig is om te bereiken, hetgeen er ten goede mede bedoeld wordt, n.l. de bestrij ding der oneerlijke concurrentie. Tot een der gevolgen van het debietrecht op tabak zal beboeren de afname van het verbruik omdat, wil een rocker die thans gewoon is 2l/a cent voor een sigaar te beta len, niet meer gaat besteden, hij zich met do kwaliteit van een 2-cents-sigaar zal moe- ton tevreden stellen, of indien een rocker van oen 3-eents-sigaar niet terug wil gaan tot de kwaliteit van een 2Y2-Cfcnts-sigaar van thans, hij genoegen zal moeten nemén, met het betalen van 37j cent per sigaar. Verschillende dagbladen hébben reeds' gé-: tracht een berekening te maken van de ver moedelijke afname van het verbruik; som mige meenden dat deze l($ zal bedragen, spr. wil echter de- minst mogelijke afname tot grondslag nemen en komt dan tot Vu van het totale verbruik. In ons land zijn circa .25 a 26,000 arbeiders bij de tabaks industrie betrokken; Va afname van het ver bruik beteekent dus dat minstens 5000 men- schen door werkloosheid zullen worden ge troffen. Aannemende dat deze door elkan der 8 gld, per week verdienen, beteekent dit een vermindering van 40,000 gulden per week oftewel 2,000,000 gulden per jaar. 1/r) vermindering van den omzet beteekent bovendien voor den fabrikant .een verhoo- ging van exploitatie-kosten van 25 pCt„ het geen natuurlijk niet zonder invloed is op de .concurrentie, die hij in het buitenland te voeren heeft. Do heer F. toonde met cijfers aan welk onmiddellijk verhand er bestaat tusschen het heffen een er belasting op tabak en het ver bruik, cijfers die verkregen zijn uit de sta tistieken dier landen, welke reeds „leengeld" met dezen vorm van belasting betaald heb ben. In Duitschland b.v. bedroeg het verbruik per hoofd per jaar van 187175 gemid deld 1.84 K.G., van 1876SO (in 1879 trad een belastingverhooging in) daalde het ge middeld verbruik tot 1.71, nog later van 1881S5 daalde het tot 1-89 en eerst in de d. a. v. 10 jaren nam het verbruik per hoofd met jp 12 K.G- en 15 K.G. door meerdere welvaart der bevolking toe. Het cijfer van 1.84 K.G. is echter nooit meer bereikt geworden. Het percentage der werk- loozen bedraagt na do weder verhoogde be lasting 25. j Spreker besloot zijn rede met te zeggen dat hot wetsontwerp voor ons land met recht mag genoemd worden een „medaille zonder keerzijde." Met een woord van dank aan den spreker, alsmede aan de aanwezigen voor de op komst, sloot de voorzitter, de héér Blan ken, de vergadering. flUCUIiA3Ï60S, G70i 45 h 40 Cents por regel. Mannen en vrouwen, ofschoon dikwijls van nature teergevoelig, veronachtzamen vaak aambeien en laten deze kalm voort woekeren, totdat de prikkeling en pijn bij na ondraaglijk worden en een operatie hot eenige redmiddel blijft om fistel en ver zwering of verstopping van het afvoerka naal der ingewanden te voorkomen- Aambeien zijn beslist een ernstige kwaal cn veronachtzaming er van. kan noodlottige gevolgen hebben. Vooral inwendige aam beien zijn een bron van groot gevaar. Al mogen zij in het begin den patiënt slechts weimg i>ijn en ongemak veroorzaken, steeds breiden zij zich uit cn zullen zij zich vaak tot uitwendige aambeien ontwik kelen, waarvan het pijnlijke karakter maar al te bekend is om ecnige beschrijving voor den ongelukkigen lijder te behoeven. Veronachtzaamde gevallen van gewone jeukende aardbeien leidon dikwijls tot bloe dende aambeion, en het voortdurend bloed verlies werkt spoedig nadeelig op het gestel van den patiënt, die kwijnend en zwak wordt en last krijgt van bloedarmoede. Foster's Zalf geeft spoedige en blijvende baat voor aambeien, eczema en alle jeuken de huidaandoeningen. Reeds de eerste aan wending geeft een ongekend gevoel van verlichting aan de aangedane deelen, en één doos Foster's Zalf is gewoonlijk voldoen-dc om een blijvende genezing.te bewerkstelli gen, doch zelfs in vergevorderde gevallen kunt gij u blijvend genezen door een gedul dige en goed-doorgevoerde behandeling met •deze zalf. Overtuigt u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Leiden ver krijgbaar bij dc he oren D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; Reijst cn Krak, Steen straat 41; en hij D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor écn, of f 10. voor zes doozen. Valse he munters. De 4de Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft gisteren overeenkomstig den eis#h van het O. M. veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf den 20-jarig-en blikslager, wegens het vervaardigen van val soke munt (guldens) en zijn 19-jarige zuster, wegens het uitgeven daarvan, tot een half jaar. Melkvervalsching. De 6de Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft gisteren haar uitspraak opge schort in de zaak tegen Jan Hogerhout, vee houder te Sloten, tegen wien op 11 dezer 45 dagen gevangenisstraf was geëischt wegens liet afleveren van met water vervalschte melk. De recöitbank gelastte een nieuw des kundig onderzoek. Brandstichting. U. A(ppel), drogist te Den Helder, dio de vorige weck voor dc Rechtbank te Alkmaar terecht stond, beklaagd van brandstichting en tegen wien deswege 1 jaar gevangenis straf werd geëischt, werd gisteren tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Brandstichting. A. S„, 46 jaar, schilder-, zonder vaste woonplaats, P. D., 56 jaar, los werkman te Amsterdam, J. K., 36 jaar, los werk man, zonder vaste woonplaats en A. R„ 28 jaar, eveneens los werkman en zonder vaste woonplaats, bekenden, in den avond van 10 Maart aan de Schans onder cle ge meente Overschie na onderlinge afspraak een hooiberg, staande op het erf van P. Roodenburg, opzettelijk in brand te heb ben gestoken. De vier beklaagden, die allen tJ eees ia de rijkswerkinrichting zrijn geiweest, ern na hun ontslag steeds werkeloos rondzwierven, namen dit misdrijf te baat om zich weer onderdak te verschaffen. Ieder hunner had met een hieifer Eet hooi aangestoken. Ter wijl zij daarmede bezig waren, kwam ge tuige Hoogerbrugge op de fiete voorbij. Dadelijk nadat zij den brand in het hooi gestoken hadden, zetten beklaagden het op een loop en, in de r ichting Rotterdam, door getuige op zijn fiets achtervolgd. In Rot terdam wees getuige ze aan een politie agent aan, die hen arresteerde. Getuige P. Roodenburg, door een zijner dochters gewaarschuwd, zag, dav zijn hooi in brand stond. Alhoewel spoedig met blus- schen begonnen werd, kon niet voorkomen worden, dat de geheele hooiberg, ter waar de van ongeveer f 150, verbrandde, 't Hooi, een 10,000 K.G- was niet verzekerd. In de nabijheid van den hooiberg stond een veestal en daaraan grenzend een bïe- tenbergplaats. Op een 6 meter afstands be vond zich een bergplaats van stroo, op het zelfde erf staat ook getuige's woonhuis. Het O. M. bracht hulde aan getuige Hoo gerbrugge, door wiens hulp beklaagden in handen der politie gevallen waren. Het kon kwalijk aannemen, dat dezen het misdrijf pleegden om onderdak te krij gen, zooals ze voorgaven; ze zouden zich cius ook niet uit zichzelf bij de politie heb ben aangegeven. Wilden beklaagden naar Veenhuizen, dan hadden ze een minder ge vaarlijken weg kunnen kiezen. Geëischt werd tegen elk vijf jaar gevan genisstraf. Mr. F. S, M. Rits riep voor den eersten beklaagde de clementie der rechtbank in; iiir. W. A. C. van Dam refereerde zich voor de drie overigen aan het oordeel der recht bank. Uitspraak 4 Mei. Raad voor de scheepvaart. De Raad. voor de scheepvaart te Am sterdam heeft een onderzoek ingesteld, naar de aanvaring, welke op 15 Augustus heeft plaats gehad tusschen den vissohers- logger „Minister Heemskerk" KW 154, schijter W. Nijg, te Katwijk aan Zee, en den stoomlogger „Maria Josepha" VB 3, schipper Georrit Smits, te Vlaardingen. Het eerst werd de stuurman van de Mi nister Heemskerk" gehoord. Deze- deelde mede dat haj voor de aanvaring aan het roer stond. De logger liep 2 mijlen bij Z.-W. wind, en la-g W.-N.-W, voor. Op een gegeven oogenblik zag getuige een stoomlogger Z. ten W. voor op 5 streken. De „Minister Heemskerk" heefL niet uit geweken, omdat getuige van meening was dat het andere schip als stoomvaartuig dit doen moest De „Maria Josepha" heeft de „Minister Heemskerk" met bakboord tegen stuurboordsboeg geraakt, doch haar geen schade toegebracht. Op_ de brug van de „Maria Johepiba" heeft getuige geen man nen gezien, wel op het "dek. Op het Rat ste oogenblik zag hij één man naar de brag loepen. Schipper Nijg, daarna gehoord, deelde mede den stoomlogger reeds geruimen tijd tevoren to hebben waargenomen, doch er geen gevaar in te hebben gezien. Hij is op schafttijd naar beneden gegaan en heeft den jongen op de brug achtergelaten. Deze heeft op het laatste oogenblik den stuur man geroepen. De schipper kwam eerst aan dek toen de aanvaring niet meer te voorkomen was. De schipper van de „Maria Josepha" verklaarde, dat zijn schip nagenoeg geen vaart had. Er was niemand op de brug, het roer stond vast. G-etuige (heeft den tegen ligger eerst na de aanvaring gezieD. Door den president werd hem gewezen op het onverantwoordelijke om zonder man op de brug to varen. Hij zeide hierop dat de man, dien hij op de brug had gezet, --as wegge gaanHet is niet gemakkelijk, aldus ge tuige, om zooveel discipline onder het volk tö krijgen dat de wachthebbende matroos nooit van de brug wegloopt, tenminste als men vaart met „eigen burgers". Tijdens de aanvaring lag de schipper te slapen. In het journaal staat alleen -©rmeld dat de aanvaring heeft plaats gehad, zonder bijzonderheden. De jongen aan wien de schipper de wacht had overgegeven is 16 janr oud. Hij ver klaarde er niet aan gedacht te hebben den schipper te roepen. In plaats daarvan is -nj naar de brug geloopen en heeft de te legraaf op volle kracht achteruit gezet. De- Raad, uitspraak doende, is van oor- c eel, dat de aanvaring geheel is te wijten aan cle verregaande onoplettenheid van den schipper van de „Maria Josepha," die had moeten mijden, waartoe alle gelegenheid bestond. De schipper van dat sohip^liet de zorg voor zijn schip en voor het leven der opvarenden in handen van een knaap, dio met onder zijn tucht stond. Reeds meerma len heeft de Raad opgemerkt, dat cle wacht aan boord van visschersvaartuigen onvol doende is, en spreekt de hoop uit, dat de bevoogde macht maatregelen zal nemen om dit kwaad te keeren. KSectrischo tram l>ea* Maag-Leiden. Ten opzichte van de geprojecteerde tram, die 's-Gravenhage met Wassenaar zal ver binden en verder naar Leiden zal doorloo- pen, zijn de onderhandelingen zoover ge vorderd, clat. met den aanleg vermoedelijk op een niet te ver verwijderd tijdstip aange vangen kan worden. De tram zal te 's-Gravenhage afrijden te genover de Koninginnegracht, aan het be gin van de Boerlaan. de brug bij den Be- noordenhoutsohenweg kruisen, verder dien weg volgen en de parken Oud-Wassenaer en Kasebroek doorsnijden,tot in de kom van cle gemeente Wassenaar. Later komt zij weer op den Lcidscheweg en eindigt bij het station te Leiden. Men verneemt, clat de coneessionnanssen met de regeering thans vrijwel geheel tot overeenstemming zijn gekomen, en men mag gegronde hoop hebben, dat de tram in den loop van 1913 in exploitatie zal ge- kracht worde e. in alle maten en prijzen. 4699 1:0 nergens anders dan naar den Goedkospen Beddenwinkel in de Jasivossenstee": 65. Je kunt daar mirakel goedkoop terecht. Reeds Papieren van af 1$ Ct. per rol. De heele mooie patronen voor 4A, öj en 6J Ct. Extra fijno patronen voor 7£, 8$, 9, 10, 12, 14 en 16 Cts". Bijpas sende randen van af 1 Ct. por band. Ons prima Behangsellinnen van 3 Ei breed kost thans 10 Cts. per El. Puik, puik Qrondpapier 4£ Ct. p. boek. Spijkers 7J- Ct. p. pak. Ais U nog geen Karpet hebt, moet U beslist nu eens by ons komen kijken, je kunt ze nergens zoo mooi en helder van kleur krijgen als by ons; de 2 by 3 of 6 El» van ƒ4.00 voor ƒ2.35, do 2J by 3 of 9 Els van f 5.50 voor f 3.160, de volle 12 Els of 3 bij 4 van 6.50 voor j 4.65, de volle groote 16 Els of 3£ bjj 4^ van ƒ11.— voor r 6.40 en de allergrootste 20 Els van ƒ13.— voor ƒ8.10. Eenicr adres de goedkoop© Bedden- winkel, 65 Janvossensteeg 65, by de Haarlemmerstraat. Ga nergens anders 6745 33 Algemeen© Vergadering van Aandeelhouders op Zaterdag 13 JS3ei 1911, des voormiddags 11 uren, in heb Hötol „Levedag", Breestraat 85, te Leiden, ingevolge Art. 14 der Statuten. Toegang op vertoon van Aandeelen. 6749 12 DE DIRECTIE. Zie de vele Attesten. 5750 6 Breesiraai 4. 6 Aibnm-Portr. f 1.j met 18 1.501 proef. Vergrootingon naar elk Portret. Zeer billijke prijzen. 6734 7 een net WISiKEHlIJIS met BOVENHUIS, op goeden stand alhier. Brieven Letter 4t, aan YAN ZWICHTS's Algem. Advert.-Bureau Breestr. 126. 5753 8 te LEIDEN. De Rechter-Commlssaris in boven genoemd Faillissement, heeft bepaald: 1° dat de schuldvorderingen by den Curator moeten worden inge diend vóór den laten Augustus 1911, en 2e dat de verifioatir vergadering zal worden gehouden in een der lokalen van het Gebouw der Recht bank te 's-Gravenhage, den 2den September 1911, des voormiddags te 10£ uur. 5726 22 De Curator voornoemd, Mr. H. W C. J. DE JONG. Luiden, 26 April 1911. Kantoor: Langebrug 6o. Zaterdag 89 April 1911, 's avonds haliaclit, in het Notaris huis, ten overstaaa van de Notarissen KAISER en VIJQH, atslag van de navolgende perceelen te Leiden, in bod gesteld op: 1. Het HUIS, Lovendaal 116ƒ2480.- Yerhoogd met 70.— 2. Het HUIS, Levendaal 1871400.- 3. Het HUIS, Boom» markt 98490. 4. Het HUIS, Lange brug 638100. - Terstond verhoogd mat. 400.— 5. Het HUIS, Rijn straat 16750.- Verhoogd met 100. Nog verhoogd met 100. Nader verhoogd met. 100. 6. De STAL, Kruis straat 16 860.— '7—11. Yyf pereeelen BOUWTER REIN aan de Hanaenstraat, respec tievelijk op 500.—, f 610. -ƒ620. - f 630.— en ƒ640.-. 1 Verhoogingen worden dageltjke van 10-2 uren aacswomea i»n kantore Bapen'rafff 62. 6626 88 SSJifagali van de Amaterdamsche Volksschets Groot Lachsucces en hot verdere Specialiteiten-Program. 5645 12 In een groote Zaak van HEEREia- en Kin I3ER.CONFECT1E te Leiden, wondt ge vraagd een om in bovengenoemd vak te worden opgeleid. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6700. 18 tlSelkinrichting ANNO ÏVVS. Levert DAGELIJKS versch Per Literfloaob IO Cents. Per halve Literflesch 5 Cents. Wederom verkrijgbaar het vanouds bekende ZOHEBDESSEKT- KUABEBIJ. Ook per ftescb verkrijgbaar. 6736 20 Wordt in alle wijken der stad zonder pryaverhooging thuis bezorgd. Het beleefde aanbeveling, C. DlIIKOAIï, QoudbronB 5 Ct., 7£ Ct. en 10 Ct. Groote bassen Liaoleumwas 16 Ct. Karpetpunaises 1 Ct. 12 Punaises 3 Ct. Prachtig Wit Katoen 10 Ct. Best Randkatoeo 19£ Ct. en 13A Ct. Prachtige Leidscbe Stadsgezichten, in 100 soorten, 1 Ct. Karpetten, Vitrages op lang Crediet, ook Heerenpakken. 5728 12 v, d. Werfstraa£ 60. een verhaal uit den Utrechtschen Oor log in 1481 1488, door J. F. OLT- MAN3, 4 deelen, versierd met 400 lllnstr., in 1 ryken prachtb., voor dou spotprijs vau f2.50. Het Huis v/h. Zeewijf en de verspreide verhalen door J. F. 0LTMAN3, 3 deelen, versierd met 300 illustration, in 1 rijken Prachtb., voor den spotprijs van f 8.40. Te bekomen bij den Uitgever D. BOLLE, Hang 98, Rotterdam, en verder alom. Franco na ontvangst van postwissel waarop molden: „De Schaapherder" of „Loeve- stein". - 6744 29

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6