^OÈmSMÊE, Woensdag S6 April. A°. 1911. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. mooie gevels. Uit de „Staatscourant". fj». IEIBSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van X6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer /0.17J. Groetere letten naar plaatsruimte. - Kloine eivertentiên Tan 30 woorden 40 Oentaeontantj elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incaaaeeren wordt/'0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 0 Cents j per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geveBtigd zijn 1.30. Franco per post1.65. BEKJCHT. £53 jdat morgen aan onze geabonneeiden ver zenden wordt, bevat de volgende illustra ties Een scnsationcele luchtvaart met tien pas sagiers (als voorplaat). Het vertrek van onze Koninklijke familie .ïiit de Residentie naar Het Loo, met drie foto's, waaronder een merkwaardig kiekje, voorstellende het Prinsesje, die de menigte yam uit den trein toewuif t- Du groote Internationale Voetbal wedstrij den te Amsterdam, waaronder een foto van Ide ingestorte tribune. Kijkjes in de Rottcrdamscho Ambachts school. Het champagne-oproer te Epernay. Do opstand in Mexico met twee interes sante kiekjes van het gevecht. Noodlottige aanvaring te Slikkerveer, jvaarbij acht menschen hot. leven verloren- De Simultaan-seance, gegeven bij gelegen heid van het vijfjarig bestaan dei' Haag- èche Damvereeniging D. I. O. Brand to "Wilsum, bij Kampen, waarbij 15 huizen in do asch werden gelegd. Uit hot bollenland, met een prachtig kiekje van een bloeiend hyacinthenveld te Haarlem. Brand van het Stadhuis te Schoorbeek, bij Brussel, met 2 foto's, waarvan één zeer merkwaardige foto, des nachts te 12 uren 'genomen op hot oogenblik, dat de brand op zjjn hevigst woedde. Onder geteekende 'wonende wenscht zich to abonnecren op het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs yan 31/2 o e n t s thuis bezorgd. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld de kohieren der Personeele belas ting Nos. 11 en 12 van den dienst 1911, ©xeeutoir verklaard den etsten April jL en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 26 April 1911, HINDKBWBT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres va<n de N. V. Stoomfa briek van verduurzaamde levensmiddelen „De Ster*, voorheen N. WOUTERLOOD P.Jz. om vergunning tot uitbreiding der fabriek van verduurzaamde levensmiddelen in het perceel Hoogewoerd no. 183, Sectie D no. 1521, door plaatsing en in werking stelling van 4 electromotoren, waarvan 2 van 3, 1 van 6 en 1 van 1 pk., ter vervan ging van de bestaande stoommachines en den gasmotor; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinder wet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met' de bijlagen op de 'Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd js; alsmede dat op Woensdag 10 Mei a.s. s voormiddags te elf uren, op het' Raad- buis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat' Diet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet' overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor heb' gemeentébestuur of een zijner leden ,2ljn verschenen ten einde hun bezwaren DJondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris. ^Leiden, 26 April 1911. Een goede gevel versiert hef huis. Ieder ent de uitdrukking. Wij nemen haar als ■®"st voor een artikel, dat wij reeds lang in de pen hadden en dat beoogt de aandacht te vestigen op den door ons Gemeentebe stuur ingestelden gevelwedstrijd. Wie nagaat, waaróm onze stad zoo ge zocht wordt door de vreemdelingen, kan daarvoor verschillende redenen vinden, maar wel het eerst zal hij denken aan de aantrekkelijkheid onzer oude geveltjes. In derdaad is der vaderen vbjt en kunstzin oor zaak van veel bezoek en..van veel voor deel voor de nazaten. Die voorvaderen had den kijk op de zaken, zij bouwden mooi, de gelijk, (kunstzinnig en daardoor kon Leiden in den tijd der Republiek een bloeiende stad worden. Men maakte het den menschen aangenaam. Later werd het anders. Men hield wat men had, onderhield dat zoo goed mogelijk, maar bouwde er niets nieuws bij. Er werd niets gedaan op het gebied van bouwkunst, noch van dat van comfort. En zoo sukkelde Leiden gaandeweg achteruit, en dreigde in vergetenheid weg to zinken. Aan alles komt echter een eind, zoo ook aan de verslapping en tegen het einde der 19de en in het begin der 20sto eeuw be gon onze stad nieuw leven te ver iconen. zonder twijfel vorkeeren wij thans in een periode van wederopbloei. Daarbij wierp de goede kijk der vaderen veel nuttigs af. Leiden wordt meer genoemd als kunststad en in materieelen zin profileert het daar van. Vreemdelingen, komen genoeg, maar wat men neg niet voldoende in het oog heeft, is de kunst om van de trekkers blij vers te maken. Wij hebben niet genoeg aan vreemdelingenbezoek, wij moeien vesti ging van nieuwe ingezeteuen hebben. Daar toe moet men 't den menschen naar den zin en smakelijk maken, doch daartoe ontbrak nog de kunstzin der voorvaderen. Men bouwt ook in onze dagen wel, maar koel Wie, die er niet beslist te maken heeft, hetzij dat hij er familie heeft of kennissen of sleehte betalers, gaat om nu maar eens een voorbeeld te noemen voor zijn pleizicr in de Wasstraat wandelen met zijn onver- geefiijken elleboog. Inderdaad voor het uiterlijk schoon on zer buitenwijken wordt ongeveer niets gedaan. De tand des tijcis knaagt aan de oude ge bouwen. Zij zullen verdwijnen, en wat zul len onze nazaten dan voor oude gevel- schoonh'eid overhouden? Bijna mets. Eer gevoel jegens het nageslacht dwingt dus ook reeds tot het stichten van schoono dingen. Wil men de menschen hier houden, dam moeten o. a. de straten aangenamer worden aangelegd en de gevels iets te zien geven. In andere steden heeft men dat al lang begrepen, en streeft men er naar prettige, buiten zoowel als binnen gezellige woningen. t,e maken. Duinoord in Den Haag b.v. heeft gevelwedstrijden georganiseerd, begrijpend, dat men om een nieuwe wijk bewoond en in trek te krijgen, men het den bewoners naar den zin moet maken. In onze stad ging van de bouwers tot he den dat streven niet uit, en het gemeente bestuur begrijpend, dat bet belang der bou wers dat der gemeente is en omgekeerd, besloot een poging te wagen om hierin ver betering te brengen, het organiseerde een gevelwedstrijd. De bedoeling daarvan is onze stacl aan genamer te maken voor de bewoning, gezel liger, kunstzinniger. Indien het daardoor werkelijk gelukt den trek naar onze stad te krijgen, profiteert ieder daarvan, bou wer, winkelier^ ja wie al niet. Nu betreft de gevelwedstrijd niet alleen de nieuwe stad, neen zij omvat de geheele gemeente. En dat is goed ook. Zie maar eens, hoe onze winkeliers zich kranig hou den, bijna dagelijks ziet men fraaie moder ne winkels verrijzen. Ook zij dingen mee naar prijzen in den wedstrijd. Hopen wij dat de woningbouwers hun voorbeeld volgen. Mooie gevels in den stijl der omgeving want op een gracht moet een huis weer heel anders doen dan bijv. op een straat of plein zijn een bestendige lust voor de oogen en maken een stad aan trekkelijk. En als dan over een paar eeuwen de kindskinderen der Engelsohen en Duit- schers en Franschen van heden met hun rooden Baedeker weer haar onze stad ko men om de mooie gevels te bewonderen, laten wij dan zorgen dat er werkelijk iets moois te bewonderen valt, en dat de nazaat met dankbaren trots in het hart tot een groep vreemdelingen, die staan te kijken, zeggen kan: ,,Dat is een gevel uit 1911; mooiere hebben we niet dan uit die jaren 1" Leiden, 26 April. Aan de schietoefeningen tot verhoo ging van 's lands weerkracht kunnen deelnemen a. miliciens en landweerplichtigen met' groot verlof b. kaderreserviston met onbepaald verlof; o. mannelij"ke ingezetenen van 1635 ja rigen leeftijd. Zdj zullen zioh daartoe op den eersten scihietd^g in Mei op het aanvangs- uur op het oofoningstorrein moeten bevin den, waar verdere regeling en indeeling volgt» Bij deze oefeningen bestaat voor hen, die in 1912 in aanmerking kunnen komen voor viermaandei, gelegenheid een schiet- bewijs te verwerven. In de laatste helft van Augustus wordt prijsgeschoten door hen, die aan 3/a van het aantal gehouden oefeningen deelnamen- Ook ingezetenen uit andere gemeenten, mits be ll oorendo tot de hierboven onder a, b en a genoemde categorieën, kunnen aan de oefe ningen deelnemen. Op het op Hemelvaartsdag, op het landgoed „Oiyl-Poelgeest," aan de Haarlem mervaart, te houden Zendingsfeest, zullen als sprekers optreden: prof. dr. H. M. van Nes, ds. Punselie, ds. Rutgers, van War mond, ds. Ruys, van Oegstgeest, en ds. V. d Voort v. Zijp, van 's-Gravenhage. Bij de gisteren door het ministerie van koloniën gehouden aanbestedingen hebben o.a. het laagst ingeschreven voor: den mo talen bovenbouw met teóbehooren voor 41 bruggen voor hoofdspoor wegende heeren Van Egmond eQ Co., te Zoeterwoude voor f 12,150. Jhr. Yan der Staal van Piersliil, Hr. Ms. gezant bij het Belgische hof, is gister ochtend naar Brussel teruggekeerd. De ge zant is enkele dagen in Den Haag geweest o. a. om eenige punten te bespreken in ver band met het a.s. zomer door. H. M. aan heb Belgische koninklijke paar te. brengen bezoek. Naar de ,,N. R. Ct." vernee. it, is men aan het departement van oorlog voorne mens, naar aanleiding van hot rapport der Gezondheidscommissie, in de,, bestaande ka zernen te 's-Gravenhage eenige verbeterin gen aan te brengen. Hieruit zou blijkeD, dat van dé zijde van het rijk de bouw van nieuwe kazernen niet bijzonder urgoat wordt geadkt, De Koningin on de Prins zullen den 5 den Mei te Amsterdam een voorstelling ten bate van het Prins Hendrikfonds bijwonen. De Duitsche keizer heeft aan Prins Hendrik der Nederlanden het officierskruis voor 25 jaren dienst verK nd. Z. K. H. is op tienjarigen leoP-ïjd in het Duitsche le ger getreden en wordt sedert zijn huwelijk gevoerd k la suite van dat leger. Het kruis is gisteren den Prins, namens den keizer, ten Paleize Het Loo overhandigd door den commandant van Kt bataljon gardejagers te Potsdam, den luitenant-kolonel graaf Fink von Finkenstein. Bij dit bataljon was Z. K. H. het laatst officier. Do Duitsche gezant, de heer Yon Muller, was tegenwoordig bij de overhandiging van het officierskruis. De minister van koloniën houdt voor een korten rusttijd verblijf in Gelderland en zal a.s. Maandag zijn werk hervatten. Do gouverneur von Suriname, mr. Fock, zal op 23 Juni zijn ambt neerleggen en op dien datum de kolonio verlaten. Te Bergen-op-Zoom is overleden do heer J. Gorter, directeur von het Post- en Telegraafkantoor aldaar, op den leeftijd van 54 jaa-r. Onder groote belangstelling van kolo niale autoriteiten en oud-hoofdambtenaren had gisteren te 's-Gravenhage de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den oud-president van het hooggerechtshof in Nederl. Indië, mr. D. L. F. de Pauly. De oud-minister van Koloniën, mr. Bergsma, schetste d? groote verdiensten van den ontslapene als staatsdienaar ©n herdacht hem als braaf menscli en hulpvaardig vriend, in welken laatston zin ook dr. Hol- worda sprak. Een groot aantal kransen dekte de baar. De buitengewone Nederlandscho zen ding ter felicitatie van den koning van Ita lië met het 50-jarige bestaan van dat rijk 2ai üoor 'Z. M. worden ontvangen na de opening van de tentoonstelling te Tu rijn waarbij de koning tegenwoordig zal zijn. De Nederiandsche missie ter bijwoning van het kroningsfeest in Engeland vertrekt 18 Juni naar Londen. De voorzitter van de Tweede Kamer, graaf van Bylandt, wordt deze week uit hot buitenland thuis verwacht. Na zijn terug komst zal de datum van oproeping der Kamer tot hervatting van hare werkzaam heden worden va&tgeseld. De remonte-commissie (majoor E. W. baron van der Capellen, van de depóts-hu zaren, kapitein U. J. N. Doornbos, instruc teur bij de rij-.en hoefsmidschool en de paardenarts 1ste kl. J. M. Knipsoheer van het 3de regiment huzaren) is voor den tijd van vijf a zes weken naar Ierland vertrok ken voor den aankoop van jonge paarden voor het leger. Overeenkomstig het advies van B. en Ws. van Haarlem werd gistemamiddag door den gemeenteraad aldaar besloten toe te treden tot de te btidhten Vereeniging van^ Nederlandscho Gemeenten boven 10,000 in woners en B. en V/s. to machtigen de ge meente op de oprichtingsvergaderinj to doen vertegenwoordigen. Besloten word tot aankoop van een paar woningen ter verbreeding van de Koksteeg en tot verbetering van den toegang naar de Blocmartsteeg. Afwijzend verd beschikt" op het adres van het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging Schuttevaer" om aan b-t Spaarne meèr gelegenheden dan to' dusver aan te brengen om sohippers drinkwater te ver sohaffen. B. cn Ws. grondden hun afwijzend praeadvies op het feit, dat thans op drie plaatsen gelegenheid bestaat kosteloos drinkwater te bekomen. Vastgesteld werd een verordening op dó heffing en op de inning van haven- en kaai geld. Veel is gedebatteerd over het sluiten van contracten met particuliere ziekeninrichtin gen voor het doen verplegen van arme zie ken daarin van gemeentewege. Haarlem betaalt thans m do Mariastich- ting, het gesticht Johannes de Deo en het' Diaconessenhuis f 1 per Jag voor ©Iken zieke, daarin op haar kosten verpleegd. Nu heeft laatstgenoemde inrichting ver klaard het voor f 1 niet; langer te kunnen doen, en inderdaad ia ze genoodzaakt ge weest om van particulieren, die in de derde klasse worden verpleegd, f 1.25 te vragen; dit bedrag verlangt ze nu ook van de ge meente. Toen dit: verlangen bekend werd, hebben de Katholieke inrichtingen, die zich eerst bereid hadden verklaard het contract op de •oudé voorwaarden te vernieuwen, eveneens om f 1.25 aangeklopt. Hieraan te voldoen beteekende voor de gemeente een niet geringe schadepost, maar toch gevoelde de Raad op billijkheidsargu menten wel iets voor het verzoek. Na eindelooze debatten, waarbij voorstel len, amendementen en sub-amendementen in ruime hoeveelheid naar de tafel van B. en Ws. hun weg vonden,, werd besloten de beide Katholieke stichtingen, indien zij te eeniger tijd htm tarief voor verpleging van particulieren in de derde klasse tot f 1.25 opslaan, dit bedrag ook van gemeentewege voor de verpleging van armzieken te be talen. Mr. W. ten Bruggen Gate, president der arrondissements-redbtbanik te Almelo, hoeft, naar de ,,Zw. Ct." verneemt, we gens gezondheidsredenen eervol ontslag als zoodanig aangevraagd met ingang van 1 Juli. De Koningin-Moeder heeft gisteravond in „Diligentia", te 's-Gravenhage, den Beethoven-avond bijgewoond waar Carl Flesch en Conrad Ansorgc sonates voor viool en piano uitvoerden. H. M. is voornemens morgenavond in den Kunstkring een gedeelte van de opvoering bij te wonen van het schimmenspel. H. M. zal tot aan do pauze blijven. Omtrent den toestand van den presi dent der Algcmcene Rekenkamer, den heer J. L. Ie Bron d>> Vexela, die tijdens een verblijf bij zijn familie te Maastricht daar hoogst ernstig ziek is geworden, is gisteren in Den Haag bericht ingekomen, dat aan den patiënt de laatste Heilige Sacramenten der Stervenden zouden worden toegediend. Het Haagsche gemeenteraadslid, baron Yan Pallandt Neerijnen, opper-ceremonie- me ester der Koningin, is sedert eenige da gen ongesteld. De ziekte liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, doch de patiënt is thans buiten gevaar. ALPHEN. In do gisteravond gehouden vergadering van „Het Groene Kruis", afd. Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveon l.z», opende de voorzitter de vergadering met een welkom aan alle aanwezigen. Uit het verslag van den secretaris block, dat het aantal loden dor Vereeniging in Deo. 1910 bedroeg 672. Van hot verplegingsmateriaal word druk gebruik gemaakt, en het be- vindt zich, dank zij do zorg der zuster, in goede orde. De rekening van don penning meester bedroeg in ontvangsten aan giften on contribution f 1683.56*/) cn do uitgaven f 1096.52V2- Tot nazien der rekeningen wer den gekoz. de lint. burgem. Ten Harmsen van Beek, P. Maazen en W. v. d. Bijl, die alles in orde bevonden. De heer v. d. Linden bracht verslag uit der algemeene vergade ring. Tot bestuursleden werden gekozen: dr. v. d. Sluis, in plaaté van dr. Groen, die voor zijn benoeming bedankt heeft, en her kozen de heer J. A. Tolk. Het reglement werd na .eenige wijzigingen opnieuw vast gesteld. Omtrent de plannen voor een zie kenhuis werd medegedeeld, dat dr. G. H. van Waasbergen hierover weldra een lozing hoopt te houden. HAARLEMMERMEER. De verpachting van grasbermen van de wegen in den Haar lemmermeerpolder heeft opgebracht over 1911 f 4527. Dit bedrag is aanmerkelijk minder dan vorige jaren. Do Raad vergadert Donderdag 27 April, dee voormiddags te elf uren. Agenda,: 1. Vaststelling van de potuien der vergadering van 30 Maart 1911. 2- Me-: dedeoling van ingekomen stukken. 3. Ver. zoek van den hoer D. Klees, om eervol ontslag als onderwijzer aan school No. 1» 4. Benoeming van een hoofd van school No. 10 (na-bij Sloten). Voordracht: No. 1, 5. D. lo Fèbre, to HaarlemNo. 2. R. Bak ker, to Zijpo; No- 3. S. Gerus, te Jisp. 5. Voordracht tob samenstelling van stém- bureaux voor do verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 6. Verzoek van C. de Jong. te Sloten, om afschrijving van H. Omslag wegens vertrek uit de gemeente. 7. Ontwerpbesluit tot betaling uit den post voor „onvoorziene uitgaven", dienst 1911. 8. Rondvraag. Bij de aanbesteding van het dempen van een gedeelte kruistocht en het ophoo- gen van een terrein met' bijkomende werken te Hoofddorp, voor rekening van den Haar lemmermeerpolder, waren vier biljetten in gekomen. Het hoogst werd ingeschreven door gebr. Goossens, te Haarlemmermeer, voor f 9854het laagst door B. van Gronin gen, te Nieuw-Vennep, voor f 8460. Het werk is niet gegund, zoodat vermoedelijk herbesteding zal plaats hebben. LEIDERDORP. Do Baad vergadert Dom derdagavond te half acht. NOORDWIJK. Woensdag 3 Mei a-s. zaï het vijftig jaar zijn, dat Mie Foert in dienst is bij den heer C. Gordijn (café „Het For-i tuin".) "Wij vermelden dit, omdat de een-? voudige vrouw, die een halve eeuw in do^ zelfde familie diende, en die dus alles mee-> maakte, wat in die familie voorviel, dat steeds gedaan heeft zonder de minste pro tensie. SASSEN HELM. De Raad komt Vrijdag-? avond om halfaoht hijeen. De agenda ver-? meldt o. m.Adres afdeeling Leiden en Om-? streken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw; schoolgeld II. B-S. voor Jon gens te Leiden. TER-AAR. De vereeniging „Onderling hulpbetoon", alhier, hield gisteren een lo? den vergadering. Een uitgebracht rapport om? trent de werking dier Vereeniging was bij-: ronder gunstig. Aan 120 aanvragen uit del depóts werd in het vorig jaar voldaanvooral depót Korteraar, alwaar 45 verzoeken om' hulpmiddelen werden gedaan. Uit het man gazijn zijn in 1910 aan 22 aanvragen vol-? daan. De penningmeester heeft rekening go-: daan van zijn beheer. Bij het nazien ial alles in orde bevonden en de penningmecs-i ter dientengevolge gedechargeerd. De onb? vangsten bedroegen f 480.75, de uitgaven f 146-70; het batig saldo was f 234.05. Do aftredende bestuursleden, de heeren J. Vis-: ser, J. Bol en B. J. Verhagen, werden weder als zoodanig herkozen. Candidatonlijsten zijn. niet ingekomen. Vervolgens is de wensoh te kennen gegeven, dat hot van nut kan zijn, indien een cursus werd geopend voor onder-; richt om de eerste hulp te verleenen bij ongelukken. Hieraan zal de aandacht worden gcschom ken. Bij Kon. besL is met 1 Mei 1911: lo. aan O., H. Bendien, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R H. B. S. te Bergen-op-Zoom; 2o. als zoodanig benoemd A. S. Degens, thans leeraar aan de R. H.. B. school te Helmond aan den res er re lste-Lnitnant L. A. J. J M. van Heijst, van het 2e reg. inf. op het daartoe door 'em gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend; benoemd bij het reservepersoneel der landmacht, bij bet personeel van den ge neest. dienst tcb reserve-officier van gcz. 2e kl. S. Hannik, arts; overgeplaatst a. in zijn rang en ouderdom van rang, bij het leger hier te lande, en. wel bij het 1ste regt. inf., de 2dc-luit. der inf. van (bet leger in Ned.-Indië J. P. H.i van Aalst; b. in zijn rang, bij het leger in Ned.-Indië de 2de-luit. A. M. G. Schmid- hamer, van het 2de regt. inf. aan dr. Henri Craen vergunnng verleend de geneeskunst uit te oefenen op Neder iandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder -voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. De minister van koloniën heeft Th. Ti. Blinkers on P. Blok gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ad spi r an t-hou tv ester bij het boschwezen daar te lande. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 20 April- Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut De te Bilt. Hoogste barometersWtd 769.0 te Coruna; laagste 745-4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 27 April: Meest matige westelijke tot zuidwestelij ken wind. Half bewolkte tot betrokken lucht. Weinig of geen regen. Dezelfde ben*» pesttituar.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1