N«. 15691 Zaterdag 1£> April, A0. i9tr. (Dszs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Een reis naar de Riviera! f 128.— Gemengd Nieuws. PEL'S DEB ADVERTENTIESt Van 1—8 regel» ƒ1.05. Ieftero regel meer /'0.17J. Grootere letter» naar plaatsruimte, - Kleine edvertentiën van, 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het incaaseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gent»; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet- 1-65. Op Tweeden Paaschdag verschijnt het „Leidscli Dagblad" niet. ,Wie onzer abonncs wil van 28 April tofc jB Mei de Riviera eens bezoeken en een kijkje nemen in M a r s-e-i 11 Cannes, Nizza, Men tone en Monto Carlo? !Wij zijn in de gelegenheid onze abonnés Ideze reis te laten maken, die dus. 9 dagen 'duurt, voor den prijs van Do reizigers hebben voor niets te zor gen; er gaat van het begin van de reis ieen gids mee, die voor alles zorgt, en !den reizigers alle mogelijke inlichtingenver schaft. Het is iemand, die deze reis al röecr- 'pialen maakte, dus volkomen op de hoogte is. Den eersten dag gaat men naar Brussel, \vaar 'geluncht wordt, tweeden dag naar Pijon, derden dag Marseille, vierden dag Pannes^ vijfden dag Nizza, zesden dag Men- •tone, zevenden dag Monte Carlo, achtsten dag naar Parijs; negenden dag des avonds jte Leiden. Wie dit alles gezien heeft, zal bij zijn [thuiskomst heel wat kunnen vertellen! Er wordt tweede klasse gereden en zoo lioodig. in den restaura tic-wagen gedineerd. Wie onzer abonnés gaat mede? melde zich spoedig; aan. Leiden, 15 April. In de kedennamiddag ten kantore der Yennootschap gehouden jaarlijksche algo- meene vergadering van aandeelhouders der Kon. Nederlandsche Grofsmederij word overeenkomstig- het reeds vroeger door ons medegedeeld voorstel van de Directie het dividend over 1910 vastgesteld op 8 pCt. evenals het vorig jaar. Tob Commissaris werd herbenoemd de heer Delprafc, wethouder van Amsterdam. Ds. J. Douma, pred. bij de Geref. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Alphen aan den Rijn. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Rot terdam (vac.-ds. A. van Yeelo, dr. J. Rid derbos, te Meppel. De Koningin biedt der officieren, die 'deelnemen aan den t-erreinrit, welke bij do feestelijke viering van het 25-jarig bestaan der Militaire Sporbvereeniging wordt ge- houdcnf op Yrijdag 21 dezer op het Aard- huis een noenmaal aan. De lichte ongesteldheid van den minis ter van koloniën, den heer De Waal Male- fijt, is zoo goed als geweken, zoodat de rai- ïiister binnen enkele dagen zijn werkzaam heden aan het departement zal kunnen her vatten. Het „N. v. d. D." berioht, dat het jaar- lijksoh bezoek van de KoninHijke familie laan Amsterdam ditmaal later zal geschie den dan gewoonlijk, te weten in de eerste Sveek van Juni. 'Frins Hendrik zal ia den ochtend van èO dezer naar Brunswijk verbrekken en 23 dezer des avonds weer op het Loo terug- keeren. De algemeene vergadering van aan deelhouders van de Hillogomsche Bloem- bollenkweekerij en Handel, v/1l M. van Wa- iveren Zonen, te Hillegom, heeft besloten ©m, na de gebruikelijke afschrijvingen en na aanvulling van de reserve tot ongeveer B3 pCt. van het uitgegeven aandeelenkapi taal,, over 1910 een dividend uit te keeren. man 5* pCt. (v. j. 6 pCt.) De volgende maand zal de maatschap pij1 b°b Exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteden het maken van een nieuw hoofdgebouw en goederenloods, perronover- kapping met overgangsbrug ©n trappen op het station te Woerden. Naar de „O. HaarL Ofc." verneemt, heeft de kolonel P. A. Spaan, van het 10de fccg. infanterie^ eervol ontslag aangevraagd. Het standbeeld van Tsaar Peter den Orooten wordt dezer dagen te Zaandam ipttrwachfc. De officieel© onthulling en overdracht ban de gemeente zullen plaats hebben op fc Mei. In de gistermiddag gehouden vergode- rag van he| ooilege van Burg. ©n Wet houders van Amsterdam, is aan den heer Delprat de afdeeling Publieke Werken op gedragen. Bij het begin der raadsvergadering te Bleiswijk deelde do voorzitter den raad mede dat hij met 29 April benoemd was tot burgemeester van Wassenaar. Hij nam bij deze gelegenheid afscheid van de wet houders, de leden van den raad en den secretaris. Wethouder van den Bosch nu het woord nemende, bracht in herinnering dat voor den aftredenden burgemeester Bleiswijk de eerste sport was op den maatschappelijken ladder en hij hoopte dat hij daarop hoog moge. stijgen. De heer Sieling, secretaris, bracht den burgemeester zijn dank voor de prettig© samenwerking. Op verzoek van den burgemeester werd hem ontslag verleer! als voorzitter van liet burgerlijk armbestuur en ambtenaar van den burgerlijken stand. Do bloemententoonstelling te Boskoop blijft druk bezocht, waartoe Ongetwijfeld het droge weer meewerkt- Een week na de opening had het aan tal bezoekers reeds de 35,000 overschreden. Donderdag kwamen de leerlingen dames der Rheinische Gartenbau-Schule te Godes- berg oen kijkje nemen. Nedet'l. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De vaste-keuriiigscommissie van bovenge noemde Maatschappij heeft op haar April- vergadering, gehouden in de Koningszaal van het Kon. Zool. Genootschap „Natura Artis Magist-ra" te Amsterdam de volgende onderscheiding toegekend Bronzen medaille aan een verzameling van 12 Primula obeonica Arendsi, ingezon den door Mevrouw J. D. van Dorp te Baarn, tuinhaag dc heer Th. van de Veer. Het comité Planteiybours heeft toege kend Zilveren medaille met lof? aan een zeer mooie verzameling Hortensia's van den heer D. Baardse Dzn., te Aalsmeer. Zilveren medaille, aan een verzameling bestaande uit 12 Acalypka hispida, 15 Spi rea's Queen Alexandra, en 21 Acacia para- doxa van de N. Y. voorheen Jac. G. Groe- newegen te Zantpóort. Een dankbetuiging van de jury aan een verzameling Ameryllis van de ltijkstuin- bouwwintersckool te Aalsmeer. W oensda g-a vond ter gelegen- heid van den verjaardag van Prins Hen drik is er concert op de Beestenmarkt, van 7 tot 9 uren, te geven door het Leidsch Muziekkorps. Ook is er dan van 7£91 u. concert op de Korenbeurs, door het muziekgezelschap Orpheus." ""Een man, die hedenmorgen voor de étalage-kast van den heer Schlat- maim, aan de Vischmarkt stond te kijken, ,kwam tot de ervaring dat zijn portemon- nafe gerold was. Een jong. mensch, dat in de nabijheid stond, werd er van verdacht. Overgebracht naar het bureel van politie, kwam het spoedig uit, dat) hij de dader van den diefstal was. Met ingang van 10 A pril is door den burgemeester als hoofd der po litie bevorderd tot agent 1ste klasse de agent O. J. den Edel, thans 2de klasse, voor de vacature ontstaan door pensionnee- ring van den agent A. Scholte. Hedenmorgenomtwaalfuren werd een meisje van H. aan de Haarlem merstraat alhier, aangereden door een dog cart van Voorschoten. Een dokier was zoo spoedig niet te vinden, waarom het meisje werd gebracht naar het Academisch Zieken huis, waar het werd verbonden. Het onge val liep gelukkig goed af. Een sohakingsK istorie. Een 34-jarige jongeman, in Leiden geboren en getogen, doch thans te Amsterdam in een speelhuis in dienstbetrekking, kwam op een Zondag weder een bezoek brengen aan zijn vaderstad, en ontmoette er bij een familielid een 17-jarige schoone, die zulk een overweldigen indruk op onzen jongen man maakte, dat hij na korte kennismaking haar voorstelde bij hem te wonen, en hem overal ïe volgen waar hij dienstig oordeel de zijn verblijf te houden, precies zooals de ambtenaar van den Burgerlijken Stand het een heusche bruid afvraagt. En even vol mondig, misschien een beetje minder be deesd, liet de 17-jarige, die spijt de omstan digheid dat de jonkman precies tweemaal zoo oud was als zij, doodelijk door Amors pijl scheen getroffen, het „ja" hooren. Denzelfden avond trokken de geliefden per trein naar Den Haag, waar de weinige verlofdagen van manlief werden doorge bracht. Toen ging het paar naar Amster dam, waar de man zijn werk weer opvatte, nu met meer ijver nog cc&dat er iemand was die 't lief en leed met hem deelde, en voor wie ie werken hem althans voorloopig zijn lust en zijn leven' scheen. Er kwam echter spoedig een einde aan het vrijwillig samenzijn. De wittebroodswe ken waren nog pas ingegaan of de Leidsche politie gewaarschuwd door de ouders van het meisje kwam dit liefdeleven wreed verstoren door tegen den man pro ces-verbaal op te maken wegens schaking en het meisje terug te brengen bij haar natuurlijke verzorgers, die haar na dit avontuurtje zeker wel onder strenger tucht hebben gesteld. De man zal zich, naar wij vernemen, reeds Donderdag 27 April a. s. voor de Haagsche Rechtbank voor zijn avontuur moeten verantwoorden. De diefstallen in Duin en Bosch. Naar men ons uit Haarlem meldt, heeft de huiszoöking té Velsen, in verband met de diefstallen in Het gesticht Duin-en- Bosch te Oastricum gehouden, positief resul taat gehad. Er zijn enkele der gestolen voorwerpen gevonden. Gisternacht is tc Haa rlem een der laats.bo trams der.E. N. E T. ont spoord op het Spaarne bij de aanlegplaats der booten van de firma Bus. De treeplank van den tramwagen kwam daarbij in aanra king met den paal der electrische booglamp voor de straatverlichting. Deze ijz vea paal brak daardoor in drie stukken, "elke met groot geweld neersmakten, een stuk op een boot der firma Bus. De aangerichte schade is overigens gering en daar op dit late uur (het was reeds half één) geen menschen ter plaatse waren, liep het ongeval betrekke lijk goed af. De burgemeester van Bloe men-, daal waarschuwt tegen het in onderhande ling treden met de zich noemende Maat schappij „Avicultura", verzekering op elk gebied door productie, welke te O verveen gevestigd zou zijn, doch aldaar noch be kend, noch -gevestigd is. Vanwege die Maatschappij worden annonces geplaatst, waarbij gevraagd worden agenten en het schijnt blijkens de circulaire, die men ont vangt, als men met die Maatschappij in correspondentie treedt, om als agent aan gesteld te mogen worden, alleen te doen te zijn om het geld, dat men storten moet alvorens tot agen-t aangesteld te kunnen worden. De inbraak bij de familie Baak te Amsterdam. Volgens opgave van dc politie is bij deze inbraak ontvreemd circa f3300 aan bankpapier, bestaande uit biljetten van f 300, f 200 en f 100 en f 430 aan bankpapier en rijksdaalders. De ge zamenlijke waarde vari het ontvreemde goed en geld bedraagt circa f4500. Door de Amsterdamsche justi- tie is Donderdagmiddag huiszoeking ge daan in een woning aan den Ringdijk te Watergraafsmeer. De bewoner, de 60-ja- rige directeur-administrateur van de be graafplaats „Rustoord" te Diemerbrug, werd veertien dagen geleden op last der justitie door de Watergraafsmecrsche po litie gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Hem wordt ten Jaste gelegd, dat hij hek ken en zerken op de begraafplaats „Rust oord." die aan anderen toebehoorden, weer aan derden heeft verkocht, om ze opnieuw voor bedekking en omheining van gra ven op „Rustoord" te doen dienen. Bij de huiszoeking was de verdachte tegen woordig. Er werden eenige boeken, op de administratie der begraafplaats betrekking hebbende, in beslag genomen. De commissaris van politie te Dordrecht bericht, dat het gewenscht is zich tot hem te wenden alvorens handels relaties aan te knoopen met Johannes Dek ker, oud 47 jaar, los arbeider aldaar. In de rij wielbanden fabriek „Hevea" te Hoogezand is gisternacht door onbekende oorzaak brand ontstaan. De schade aan gummi, in een paar loodsen geborgen, is groot; dat gedeelte van de fabriek was niet verzekerd. Woensdagnamiddag stond de vrouw van den molenaar J. H. te Zundert met haar eenige weken oud kindje op den arm bij de kachel, toen zij, een aanval krijgende van epilepsie, voorover viel. Het kind kwam op de brandende kachel te recht. Toen de ongelukkige moeder tot bewustzijn kwam, was de kleine aan de bekomen brandwonden overleden. (Dgbl. v. Nbr.) Gisternacht heeft er tusschen Elden en Eist een botsing plaats gehad tus schen een automobiel en een rijtuig. De auto, eigendom van den heer v. d. F., te Eist, reed het rijtuig, waarin twee hee- ren en twee dames zaten, achterop. Beide voertuigen wilden naar rechts uitwijken, vandaar de botsing, waarbij het rijtuig een tiental meters werd voortgesleept en ge heel vernield werd. De koetsier viel van den bok en bleef eerst bewusteloos liggen, maar kwam er met een paar schrammen af. Een der dames werd door glasscherven aan den arm gewond, overigens kregen de inzittenden geen letsel. Het paard sloeg op hol. De automobiel heeft de inzittenden van het rijtuig naar Nijmegen gebracht. Boschbrand. Een fjelic bosch-: brand heeft gisfemamfódag tusschen Apete doom en Koenen verwoest ongeveer 450 hectaren jong opgaand dennenhout, tóe- behoorende aan baron Van Voorst tot Voorst. dei\ heer Delcourt, de familie Wils, den heer Detmar en anderen. Aan de Woeste Hoeve begon de brand, dien men door krachtdadig optreden bij de Loenen- sche Sprengen wist te beteugelen. De scha de is zeer groot; de meeste bosschen wa ren niet verzekerd. Velen kwamen per auto en per fiets uit Arnhem en Apeldoorn naar den brand kijken. Ernstige brand. In het dorp Wilsum, bij Kampen, lieeft gisternamiddag een hevige brand gewoed, waardoor niet minder dan 15 gezinnen dakloos zijn gewor den. Daar de meeste huizen met riet waren gedekt, sloeg de brand, aangewakkerd door den hevigere wind, van het eene per ceel op k et andere over. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen. Van de inboedels is weinig gered kunnen worden ;Atet-vee- werd echter gered. Van 5 gezinnen was de-inboedel niet ver zekerd; voor 't overige dekt verzekering de schade. Mei behulp van de brandspuit uit IJsel- muiden was met den brand tegen 6 men meester. Dank zij de windrichting, is het fraaie kerkgebouw van de Ned.-Hc-rv. Gemeente gëspaard gebleven; ook de school, waar naast een huis afbrandde, kreeg geen sclia- dc. Dc oorzaak van den brand is onbekend. Er loopt te Rotterdam een En- gelsckman rond, die het in liet bijzonder op cargadoorsfirma's gemunt heeft- Hij' noemt zich J. W- Crown, maar heet Cook, is als heer gekleed, doet zich goed voor cn zegt vertegenwoordiger tc zijn van de BriUi- crlino, die te New-York gevestigd is- Zoo dra hij ten kantore verschijnt, doet-liij zich als een onderhoudend prater kennen en biedt aan dc chefs een agentschap van zijn lijn aan. Ten slotte komt hij met een te Londen betaalbaar gestelde cheque voor den jlag. Dit is een cheque, die alleen betaalbaar is aan dengene, op-wiens naam zij gesteld is. Op die cheque vraagt hij een voorschot- Een chef oij eon cargadoorskantoor aldaar, die do praatjes van den vreemdeling voor goedo munt aannam, heeft hem. op oen dergelijke cheque 50 pond sterling groot, f 200 voor geschoten. Na het vertrek van den Engelsok- man zond men de chèque naar Londen op, vanwaar het bericht ontvangen werd, dat zij valsch is. Do oplichter is iemand van omstreeks 35 jaar, met flink postuur. Hij moet deel uit maken van een internationale oplichtersben de; do Engelsche politie schijnt hem te zoe ken. (N- R. C.) Een tornado heeft do Ameri- kaansclio staten Kansas, Missouri en Okla homa gedeeltelijk geteisterd. De plaatsen Big Heart in Oklahoma en Whiting in Kansas zijn voor het grootste gedeelte vernield. Er zijn 25 dooden, meer dan 100 gewonden en 500 dakloozen. Op het schiettorr-ein te Vallon- des-Bonnes.Herbes heeft een matroos van het slagschip „Liberto een zijner kameraden uit wraak doodgeschoten. Het stadje Hunnewei lin Kansas kan zich sedert eenige dagen beroe men op eên vrouwelijke politiecommissaris. Enkele weken geleden werd pp- dame tot burgemeesteres van heb plaatsje benoemd en een der eerste ambtelijke daden van de nieuwe magistrate wag, de benoeming van mej. Rosa Gaborn tot hoofd der politie. Mej. Osborn is3 evenals de burgemeeste res, een vurig voorstandster van geheelont houding en de beide dames hebben, volgens de beriohten uit Hunne well, reeds nu de eerste maatregelen, en wel zeer krachtige, genomen ter bestrijding van onmatigheid, spel enz. SPORT. De Sportman wint vnn Ajax II. Onder ideaal weer om te voetballen had deze laatste ontmoeting voor de Extra- competitie plaats. Voor de rust had De Sportman 't voordeel van den wind en daardoor het beste van het spel. Nadat door Ajax een strafschop onbenut was ge laten, maakte De Sportman twee doelpun ten. Na de rust werd eensklaps de geest vaardig over een paar spelers in de rood zwarte voorhoede, die nog maar zwak spel vertoond had, en werd de stand achter eenvolgens op 33 gebracht. Nadat eeni- gen tijd nog hevige pressie op Sportmans veste is uitgeoefend, weet echter het groen witte vijftal in het laatst van den wedstrijd nog tweo doelpunten te maken. Over het algemeen was het spel niet bijzonder en wogen de partijen vrijwel tegen .elkan der op. De wedstrijden van m r g e li. Nogmaals kondigen w(j den wedstrijd O. S. C. R.D. E. V. aan om het korfbal kampioenschap van Nederland. Deze der de ontmoeting heeft in Utrecht plaats, om dat elke partij eenmaal won. Hier ter stede ontvangt De Sportman eep JLr V. B_.-elftal. Oorspronkelijk zou zoo goed als het gehcele elftal, dat in Alkmaar zal spelen, aanwezig zijn, maar door ver schillende omstandigheden kunnen eenige spelers hunne medewerking voor Zondag niet verleenen. De Sportman zal zich voor deze gelegenheid versterken met de ge broeders Van der Lee, waarvan een de bekende achterspeler is van het Amster damsche Ajax. Voor het Leidsche elftal komen de volgende spelers uit: doel: Saraber; achter: Hoekstra eu W. Smith. midden: N. N„ J. L. Kleyn en K. J, Roem. voor: Sparnaay, Beekman," Horst, 7 v, Heeckeren" en Groencwegen. Het Sportman-bestuur hoopt voor ecu bijzondere attractie te kunnen zorgen. Ajax IV krijgt L. F. C. op bezoek en heeft na het gelijke spel van de vorige week een goede kans om te winnen en dus kampioen der 3de klasse L. V. B. te wc den. De ontmoeting D. O. S. L. IllL. V, C. E. II vindt plaats op het L. V. C. E.< terrein, waar de gasthceren naar vcrwadr, ting zullen winnen. Dc wedstrijden van Maandag. De wedstrijd Holland—Engeland is zet ker in onze sportwereld de gebeurtenis van de Paaschweek. Weken zijn er voor bij, waarin deze wedstrijd werd voorbereid, terwijl hij het onderwerp van veler ge. sprelcken uitmaakte. En dat er buitenge- ■woon groote belangstelling in Amsterdam zal wezen, kan men hieruit wel opmaken, dat, terwijl de voorverkoop der kaarten nog maar één dag opengesteld was, de 18,000 bescliikbate plaatsen zoo goed als genomen waren. Wie had binnen enkels jaren zulk een vooruitgang in de publieke belangstelling kunnen verwachten? En nu het Duitsche elftal er gisteren in slaagde volgens de berichten een alleszins verdiend gelijk spel tegen Engeland te bewerken, nu kan men er vara op aan, dat men hier te lande meer dan ooit naar den uitslag van Paaschmaandag benieuwd is. Te Leiden zullen wij den uitslag zoo spoedig moge lijk bekend maken. Op het vasteland verloor hef Engelsche amateurselftal eens tegen Denemarken on speelde tweemaal gelijk tegen België en Duitschland. Opmerkelijk is het, dat twee, maal een gelijk spel tegen Engeland ven kregen werd, terwijl Woodward niet mee speelde. Deze amateur komt echter spe ciaal om tegen Holland te spelen over en zal het elftal versterken. Dit maakt da kansen voor ons nationaal elftal, om ook eens een gunstig resultaat te bereiken, niet beter. In 1907 werd in Den Haag 18 gei speeld en in 1909 0—4 te Amsterdam., Wil Nederland eenig succes bereiken, dan zal dit voor een groot gedeelte van heti spel der voorhoede afhangen en dit is nog altijd het zwakste gedeelte van het elftal, Hoogstens verwachten wij dus een kleine nederlaag voor Nederland. In Den Haag wordt een andere wed strijd gespeeld, waarin wij als Leidenaars veel belang stellen, n.l. Vitesse (Den Haag) Vitesse (Leiden). Op het A. L. Ó.-terrein zal deze beslis; sing voor de degradatie-competitie van onze Leidsche korfballers gespeeld wort den. We gelooven, dat het Leidsche Vi-i tesse, mits volledig, haar eerste-klas se'- schap kan behouden cn hier zal zeker met veel animo voor gewerkt worden, .Wedstrijdresultaten van Vrijdag 14 April, V oetbal. Leidsche Voetbal-Bond. Extra-competitie. Leiden: Ajax II.De Sportman 35, BerlijnDuitschlandEngelapd 2—2, Voetbal. Het Leidsche Elftal. We kunnen nu reeds mededeelen, dat de volgende combinatie op Zondag 23 April te Alkmaar de roodwitgroenzwarte kleinen van den L. V. B. in de liclrtblauw-donker- blauwe voetbaltruien zal trachten lioog te houden G. J. A. Saraber. 1 (Da Sportman). j J. Warnaer ,W. H Smitli (Beresteyn) (De Sportman) N. N. J. L. Kleyn, W. L. v. d. Linde (Ajax) (Ajax) (Ajax) ï>- G. Sparnaay, H. W- F. Freyburg, (Do Sportman) (Beresteyn) A. P. H. Harst, J. A. C. M. v. Riemsdijk (Da Sportman) (Beresteyn) on J. Knappert, (Ajax). Reserves: N. Kloots, M. v. d. Akker en N. N., allen van De Sportman. Op papier maakt het elftal een zeer gun, stigen indruk en we gelooven, dat de presH taties in het veld ook wel voldoende zulleR zijn Men mag over eenige krachten van meening verschillen, toch kunnen we met dej keus tevreden zijn. Vooral de geheele anhs terhoede is vaij guperieuref. kracht en aL

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1