Boschlucht en parfumeriekunst. rlonkere onbekende in fee treden en moeten er met list en geweld in gebracht worden- Zelfs is het wel gebeurd, dat een paard achter moest blijven, omdat niemand en niets het in den wagon Icon brengen. De wanden van den wagon worden, om' mogelijk bezeeren del' paaiden te voorko men, rondom met bundels stroo bekleed, de vloer wordt natuurlijk een voet hoog er mee bedekt Het beste of zijn paarden, welker eigenaairs eigen transportwagons bezitten- Wijlen Baron von Blcichröder liet den eer sten bouwen; eenige groots stallen volgden. Deze, speciale wagons zijn uiterst comfor tabel en practisch ingericht- Zij hebben bekleede wanden en maken een blesseeren der paarden, zooals niet zelden plaats heeft in de gewone wagons, onmogelijk» In een gewonen wagon worden twee tot vier paagden geladenzelden meer, daar men den paarden, die meestal reeds den dag na de reis de race moeten loopetn, ook op reis zooveel mogelijk vrijheid van beweging wil laten. Toch zijn er veel paarden, die slecht reizen en die daarom' weinig op reis worden gezonden- Vooral merries lijden dikwijls veel en vallen bij lange tochten erg af, weigeren te eten en bomen dan slap en moe aan de start. Heel wat onverwachte uitslagen worden daardoor begrijpelijk. Voor de paarden zijn vooral bezwaarlijk de lange reizen in den zomer, als de dieren in de groote warmte een dag of langer in den wagon moeten Wijven, De renv-ereenigingen in Duitsch- land hebben weten door te zetten, dat de spoorwegbesturen de paardentransporten be spoedigen door extrartreinen. Een paanden- extra-trein van Hoppegarten naar Frankfurt a- M- heeft bijv. 15 uur noodig, en een van Hoppegarten naar Baden-Baden 20 uur. Dat is snelverkeer. Minder goed gaat het vaak den kleinen troepjes of den afzonderlijken paarden, die met gewone goederentreinen ver zonden worden, evenals gewoon vee- Daarbij komt het vaak voor, dat de wagon met de paarden op een zijspoor wordt geschoven en dqyajr uren moet wachten eer hij weer wordt aangehaakt. Nog erger is het soms bij de ruwheid van rangeeren, als het per soneel met groote virtuositeit de wagons tegen ftTlnmir laat bonzen, zoodat de paar den tegen elkaar nollen en soms seen paniek ontstaat. Het beste af zijn dé afzonderlijke ren paarden, die pér extra-trein reizen. Dat komt echter alleen in Frankrijk en Enge land vpor. Daar, waar het gaat om hooge prijzen, waar f 60,000 en f 100,000 zityh te wannen, ziet men natuurlijk niet op de kosten van een extra-trein, om een paard ving en gezond naar het doel te brengen* Zoo verzendt JEdm. Blanc zijn paarden, als jyjj die in Engeland laak loopen, par extras 'trtedn van Parijs naar Boulogne s. M-, van daar per boot over het Kanaal en van Folkestone naar Newmarket of Epsom weer per px tra-trein. De rijke Engelsche renstal eigenaars doen evenzoo. „Pretty, Polly" arri veerde destijds voor den Prix du Conseil Municipal in een ex tramtrein te Parijs; een trein, welke behalve de beroemde merrie, slechts haar vasten reisgezel, leen pony, bevatte en verder alles, wat een renpaard noodig heeftEngelsche haver, Engelsch hooi en Engelsch water, 't Hielp echter niets. De Ftransdhman „Presto" bezorgde de tot dan toe onverslaanbare haar eerste nederlaag. .Voor de Duitsche paarden, die naar de gToote Weenscbe en Budapester rennen gaan het zijn bijna steeds Gxaditzars of Weinbergers heeft men gedaan ge kregen, dat het vervoer met de gewone sneltreinen kan geschieden. De paarden wagen wordt aan den sneltrein gekoppeld. Zoo zijn de paarden naar Weenen en Budapest slechts circa 12 uren onderweg. Tot dusver zijn extra-treinen met ren paarden bewaard gebleven voor ernstige botsingen. Daarentegen zjjn wel brand- catastrofen voorgekomen. Zoo is voor eenige jaren bijv. in Frankrijk een wagon met drie renpaarden verbrand- De verzorgers der paarden rijden steeds mee om in geval van nood bij de hand te zijn, den paarden te drenken, enz. Tijdens de reis worden er van te voren in het reisplan aangegeven z.g, .„watejrpauzes" ge- In het jaar 1858 werd den toenmaligen Paus, Z. H. Pius IX, dooi' keizer Napoleon III en andere vorstelijke personen een complete spoortrein ten geschenke gegeven. De Paus kon echter nooit van dit geschenk gebruik maken en daardoor bleef het, on danks de historische merkwaardigheid er van, aan zijn lot overgelaten. Thans wor den de wagons weer in orde gebracht om een plaats in te nemen op de tentoonstelling te Rome. De trein bestond uit drie wagens, en wel maakt; dat zijn stations, waar, als de trein binnenrijdt, reeds op het perron water klaar staat om de paarden te doen drinken. Moet een paard naar een kleine plaats, dan heb je vaak de misère, dat het station geen geschikt perron heeft om het uit te laden. Dan woirden de paarden dikwijls al een station te voren uit den trein ge nomen en bobben gewoonlijk nog een goe den maTscli af te leggen eer zé in hun box-se op de renbaan zijn gestald. Het reizen van renpaarden behoort duS tot die werkjes, welke er voor zorgen, dat- het leven der trainers niet al te vroolijk en zorgeloos is. .Wolrden d© zuiverheid, frischiheid ten ver kwikkende geur der boschlucht niet door ozon (dat integendeel eer kwalijk dan ver kwikkend riekt) bewerkstelligd, toch bestaan zemaar de oorzaak ligt elders, en wel in do aanwezigheid van een ander krachtig oxydatiemiddelhet watarstofsuperoxyd. Merkwaardigerwijs vernietigen deze stof en ozon elkaar, doordien zij beiden een atoom; zuurstof afstaan, welke dan samen een mo lecuul zuurstof vormen. De aanwezigheid van waterstofsuperoxyde is hierdoor te ver klaren, dat het altijd gevormd wordt, als gemakkelijk oxydeerbaire stoffen, in tegen woordigheid van water door de zuurstof der lucht gevormd worden. Zulke licht oxydeer- bane stoffen zijn bijv. alle aetberische oliën, met name de terpentijn der pijnboomén- Alle omstandigheden zijn in bossehen gunstig om het te doen ontstaan. Allereerst is do bosch lucht vochtig, en voorts worden de oliën in de plantenoellen in fijne druppels afge scheiden en verdampen dan door do poriën. Kennelijk zijn deze aetberische oliën de wapens, waarmee de plant zich verdedigt tegen kiemen van besmetting. Deze kiemen worden immers docr het waterstpfsupcroxyd aangetast en vernietigd. De geheel© kunst der parfumerieën be rust op deze eigenschap van de dampen der aetberische oliën, om waterstofsuperoxyd te vormen: een stof, die schadelijke en on aangenaam riekende kiemen in de kamer lucht vernietigt. Die eigenschap ook is oor zaak van sedert eeuwen veel gebruikte toe passingen der terpentijnolie. Zoo hadden onze grootmoeders in ziekenkamers lappen hangen, in terpentijn gedrenkt. Eeuwenoud is de gewopnte, om lavendel, salie- of tijm,- uit een salon-rijtuig meg slaapgelegenheid, een restauratie- of eet-wagen en een kapel, van welke laatste hier een afbeelding wordt gegeven. Alle Tijtuigen waren hoogst kostbaar uit gerust, en vooral de kapel legde getuigenis af 'van goeden smaak en voortreffelijken kunstzin. "Voor den tijd, waarin zij vervaar digd werden, waren deze rijtuigen wonder werken van technische volmaaktheid, van schoonheid en gemakkelijkheid., 'takken «op te hangen, en in de dorpen dé danslokalen met dennetakken te versieren. Nu wordt ook het algemeen gebruik van reukwateren verklaarbaareau de oologne, enz. hebben niet alleen aan hun welriekend heid, maar evenzeer aan hun vermogen om' de lucht te zuiveren, him roem te danken. Eenige jaren geleden liiéld een Engelsch scheikundige, de heer Kingzett, zich ijverig bezig met het ontstaan te bestudeeren van waterstofsuperoxyde door de werking van ©etherische oliën. Hij richtte zelfs een fa briek pp, waaïdn deze stof bereid werd uit een mengsel van terpentijnolie met water; en lucht, en bracht het verkregen product onder den naam; „Sanitas" in den handel. Sinds zijn betere methoden bekend, en onder, namen ajs „perky dol", „auxilium medici", enz. komt tegenwoordig waterstofsuperoxyd, als mondwater voor en wordt als zoodanig, op tal van toilettafels gevonden- HAARGROEB. Prof. .Wedgewood deelt in de ^Review, of Physical Research" eenige uitkomsten mede over onderzoekingen van den haargroei, welke in veel opzichten afwijken van het geen tot dusver als waarheid werd aange-. nomen. Voor den maandelijkschen gr oei dar hoofd haren nam. men een gemiddelde maat aan van 30 tot 35 millimeter. "Wedgewood noemt' dat een veel te hooge schatting pn brengt die tot 10 a 22 mM. terug. Op verschillende leeftijden groeit het haar zeer snel. Het bereikt zijn sterksten was in den tijd der beginnende puberteit tot het dertigste levensjaar en neemt dan lang zaam af. De onderzoekingen van Wedgewood be vestigen de meening, dat hét machinale kort knippen van het haar den groei niet bevor dert, maar veeleer vertraagt, echter in vele gevallen de haarbuisjes versterkt Bijzonder eigenaardig groeit het haar, wanneer het zeer kort geknipt wordt Men ziet da.n sommige haren zeer snel opschie ten en andere achter blij van, tot de snelle groei op andere haren overgaat Men treft dan op de plaats van den gToei soorten met verschillende groeikracht aan, waarvan het gevolg is, dat de haren, daar zij slechts een .)5epaalden levensduur hebben, in een bepaalde groep niet alle te gelijk uitvallen, en met uitzondering van uitval, ten ge volge van uitputtende ziekten, het hoofd slechts zeer langzaam kaal wordt

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 20