N°. 15676 Dinsdag 28 Maarti A0. 1911. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Kort geluk, LEIDSCH DA&BLAI) PEL'S DEB ADVERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^. Qrootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertenties van 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per poet 1.65. Leiden, 28 Maart. Prachtig heeft gisteravond het koor trp.n den heer J. A. de Zwaan, uit 's-Gra- yenhage, de oude Paaschliederen vertolkt, waarover in het Volkshuis, de h'eer G. H. "Wenstink, uit Amsterdam, een belangwek kende voort.acht hield. De klacht van Maria Magdelena: „Een tortelduuvke" met het 'refrein: „Waar is de vrmd, Dien mijn ziele bemint, Hij is weg, uit den grave lr' Sverd als solo gezongen met al den eenvoud jen ernst dien het lied vraagt. De Paaschliederen die, tot op dezen dag, in Oostmarsum bij het „vleugelen" gezon gen worden door het volk, klonken vTeugde- yol en vulden de gansche, met Paasohlelies .versierde zaal met blijde klanken. „Alleluja den blijden Toon, Alleluja," wordt nu gezongen, zoet en schoon. Het zwaartepunt van den avond viel aan het slot. Diepenbrock's Paaschh'ymne, op het thema van de oude Paaschsequens „Victimae Paschali laudes,'' in overweldi gend schoon, en werd waardig en stem mingsvol gezongen. De tekst van deze (Paaschhymne is het nu nog te Ootmarsum 'op Paaschzondag gezongene vreugdelied. Het is het aloude lied: „Christus is opge staan," volgens Acquoy het oudste geeste lijke volkslied in deze lage landen. In 1410 was het reeds zoo populair dat k'et, met denzelfden aanhef, op dezelfde melodie, Itot een overwinningslied in den krijg werd. Op een klok van 1542, Kier in de Lakenhal, komt het als randschrift voor. Bij het beleg van Haarlem in 1572 werd 'door de Spanjaarden gezongen: Christus is opgestanden, Te Haarlem is buit voorhanden. Nog vele, waaronder zeer curieuze, be wijzen werden aangevoerd voor de popu lariteit van dit Paaschlied, dat ook in de 'Protestantsche kerkboeken een plaats heeft gevonden en ook bekend is uit Goethe's „Faust." Er is kans dat 's heeren De Zwaan's koortje, dat sedert jaren van de aller schoonste muziek ten gehbore brengt in Haagsche achterbuurten, tegen Kerstmis oude Kerstleisen komt) zingen in het "Volks huis, wellicht met toelichting van den heer iW enstink. Hedenmorgen werd in het koffiehuis ihoek Witte Singel en Heerensu'aat alhier, ivoor den heer H. J. Dieben, door den heer '!L. van der Laan, architect, aanbesteed het bouwen van een stoomwasscherij aan den Zoeterwoudsohen Singel No. 20. Ingekomen waren 17 inschrijvingsbiljet tien, van de heeren J. C. van der Steen 8450; A. H. Hartevelt en A. de Vrind i 8591; Ph. Rosdorff en firma gebrs. Van 'Beukering f 8639; H. Korswagen f 8646; W. F. Marcelis f 8757; J. Th. Bik f 8799; W. v. d. Hoogt f 8950; M. Witsenburg Zoe ter woude) f 8950; J. de Cler f 9100; H. van (Dalen f 9225; Joh. Christiaanse f 9240; J. Diebz f 9300; B. J. Huurman f 9576; G. C. Bik f 9945; H. I. Sloots f 10,000; O. J. van Valderen f 10,445; firma J. Planjer f 10,184. De gunning is aangehouden. De heer J. G. Ballego alhier is be noemd tot lid van de internationale jury voor de a.s. groote bloemententoonstelling te Boskoop. Meldden wij reeds, dat tot lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en de overzeesch© bezittingen bij refe rendum werd gekozen de heer A. de Jong Ezn., te Leiden, thans kan nog worden me degedeeld, dat door deze benoeming voor het eerst sedert het bestaan dier Vereeni ging, 55 jaren, een klasse-onderwijzer lid is geworden van dat hoofdbestuur. Ds. J. van de Pol, die uit de Ned.- Herv. Kerk treedt, nam Zondag afscheid van zijn Gemeente te Benthuizen. Hij trad voocr een groote schare op en koos tot tekst Klaagl. 3 vers 40. De consulent, ds. J. Hen- geveld, van Zoeterwoude, sprak hem toe. De Gem. zong den scheidenden leeraar toe Psalm 121 vers 4. Bedankt is voor het beroep naar de Ned-Herv. Gem. te Katwijk-aan-Zee door ds. G. Mansvelt, te Amsterdam. Naar de „Stand." verneemt, heeft de keiikeraad der Ned.-Herv. Gem. te Am sterdam van een gemeentelid de toezegging ontvangen van een som van f 100, °00 voor de vestiging eener dertigste predikants plaats. Vanwege het Ministerie van Water staat is in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland aanbesteed; het vernieuwen van de in de gemeente Sassen- heim gelegen Postbmg in den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noord-Hollandsche grens, behoorende tot de werken voor de Rijkswegen in Zuid-Holland. Laagste in schrijver W. Klootwijk te Papendreqht, voor f 14000. Onze gezant-te Londen, baron Geriok© van Herwijnen, is, naar „Het Vad." uit goe de bron verneemt, ernstig ongesteld. Sinds eenigon tijd is Z.Exc. lijdende aan longont steking, en hoewel thans zijn toestand be vredigend is, was deze toch tot voor kort zeer zorgwekkend. De Londensohe berichtgever van het „Hbld." meldt nader dat Z.E. nu buiten gevaar kan worden geacht en dus, naar ge hoopt mag worden, zijn herstel sledhts een quaestie van tijd is. De minister van justitie, mi'. E. R. H. Regout, is van zijn verblijf in het buiten land in Den Haag teruggekeerd en heeft zijn amtsbezigheden hervat. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer E.Constant oud-resident van Kediri, ridder in de or de van den Nederlandsohen Leeuw. Men deelt aan de „N. R. Ot." mede, dat het hoofdbestuur der posterijen un ie- legraphie, naar aanleiding van een verzoek om beslissing van den 'heer v. Stapele, al léén te kennen heeft gegeven, dat in een groote gemeente als Rotterdam het br-klee- den van het lidmaatschap van don Raad en het zitting hebben in Raadscommissiën door den velen tijd, daarvoor vereischt, niet wel vereenigbaar wordt geacht met een goede uitoefening van zijn dienstbetrekking bij de posterijen. In tal van kleiner©:.plaatsen hebben post en telegraaf-ambtenaren zitting in den ge meenteraad en wordt daartegen, zoolang de dienstvervulling cr niet onder lijdt, geen en- m bezwaar gemaakt. De afdeeling militie en weerbaarheid aan het departement tan binnenlcdsohe zaken, waarvan chef is J de referendaris G. J. van Eek, wordt als /zelfstandige afdee ling ongeheven en met: April e. k. ge voegd bij de afdeeling,' binnenlandsch be stuur. Als ohef dezer aldus uitgebreide afdeeling blijft optredende referendaris jhx. mr J A. Stoop van S tri jen, "het tegenwoordige Ihoofd der afdeeling binnenlandsch bestuur Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt de ,,N. R. Ct.", dat de kolonel A. N. J. Fabius, commandant van het le regiment vesting-artillerie te Utrecht, be noemd zal worden tot genera-al-majoor commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de le militaire af deeling. Het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dat gistemamiddag in vergadering bijeen was. toen het bericht van het overlijden van den oommissairis der Koningin in deze pTovincie, mr. Patijn, in kwam, heeft ten teeken van rouw over het verscheiden van haar voorzitter de verga dering opgeheven. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot aal geschieden a.s. Donderdag op Oud Eik-en-Duinen. De begrafenisstoet zal te 11 uren des voormiddags van het sterf huis vertrekken. De operatie, welke de oommiasaris der Koningin in Drente, mr. J. linthorst Homan, gisteren te Groningen heeft onder gaan, ia naar wensch afgeloopen. ALPHEN. Op aanstichting van de bur gemeesters der gemeenten Alphen, Ouda- hoorn en Aarlanderveen ia gisteren alhier een vergadering gehouden van afgevaar digden van gemeentebesturen uit de Riju- streefe om te komen tot de oprichting van een electrisohe centrale. Er waren 15 ge meentebesturen vertegenwoordigd, en van één was bericht ingekomen, dat de oprich ting van een electrisohe centrale wenschelijk werd geacht. Besloten werd, dat de verschillende ge meentebesturen zich vóór 8 Mei zullen uit spreken, of zij in beginsel voor de oprich ting zijn en bereid zijn mede bij te dragen in de voorloopig te maken kosten. BODEGRAVEN. De waarn. commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft aan den heer G. Alblas te Waddings- veeai op diens verzoek eervol onslag ver leend als lid van de Gezondheids-commissie alhier. BOSKOOP. Tot lid van den Raad is ge kozen de heer J. H. E. Ebbinge, (lib.) HAZERSWOUDE. Dab tronen kantelen en hooggeplaatsten op de onderste sporten van de maatschappelijke ladder komen te staan, is in de mensohenwereld geen zeld zaamheid. Gisteren zagen we, dat ook in de dierenwereld een fatum heersoht, waaraan het individu niet ontgaan kan. Het rad, waarop, hoog in de lucht, de eiber den omtrek beheerschte; het hooge, voorname nest bij den heer J. Bol werd in den nacht afgestormd. Wat een ontgoo cheling moet het geweest zijn, s avonds in geslapen te zijn boven de hoogste toppen der boomen en 's morgens zijn woonstede te vinden aan 't kantje van de sloot! Geluk kig voor het dier is nog herstel mogelijk. OEGSTGEEST. De kiezerslijst dezer ge meente is voorloopig vastgesteld met een getal van 600 kiezers of 34 meer dan een vorig jaar. Het totaal der nieuwe kiezers bedraagt 105, dat der afgevoerde 71. NOORDWIJK. Ten Raadhuize alhier is aanbesteed het tnaken van een beton- schoeiing langs de Woensdagsche Watering. Ingeschreven was door de heeren W. P. de Vreede, voor f 4257, en O. G. J. Alkcmade, voor f 4197, beiden te Noordwijken door den heer Joh. Potman, van Haarlemmer meer, voor f 3900. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Het bestuur der Oranje-Vereeniging alhier stelt zich voor, op de algemeen e ver gadering, weldra te houden, het voorstel te doen, voor dit jaar maar één Oranjefeest te organiseeren en wel op 31 Augustus. Het idee van het bestuur is, de feestviering te doen bestaan in namiddag- en avondfeest. Motief van dit voorstel is de omstandigheid, dat de feestelijke intocht van Graaf van Limburg Stirum vallen zal in den tij1 waarin sommigen gaarne één der Oranje feesten zouden houden. Hoogstwaarschijnlijk zal heb bestuurs voorstel wel tegenkanting ondervinden van de bloemisten. SASSENHEIM. De voorloopig vastgestel de kiezerslijst bevat 526 namen; 26 meer dan het vorige jaar. J. D., alhier, zette zijn fiets met bran- dende lantaarn buiten en ging zelf een café binnen. Na een uurtje gezellig binnen te hebben doorgebracht, op de fiets naar huis I Neen, hij moest loopen, want zijn rijwiel was door een ander meegenomen. De poli tie i« met de zaak in kennis gesteld VOORHOUT. Aan het hulppostkantoor is gedetacheerd een controleur, belast met de nauwkeurige opneming van den dienst der postboden, in verband met een gevraag de loonsverhooging. VOORSCHOTEN. De brievenbesteller P. Zuiderduin hoopt 1 April a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Posterijen. Gedurende al dien tijd is hij hier werkzaam geweest. TER-AAR. Bij het hoofd der openbare 30I100I, alhier, doet zich' een geval van rood vonk voor, zoodab deze geen school mag houden. De onderwijzeres ontvangt nu des voormiddags de eene helft en des namid dags de andere helft der schoolgaande kinderen. ZEGWAARD—ZOETERMEER. Gister nacht' heeft onze gemeente bezoek gehad van dieven. Bij den landbouwer U., aan den Zegv aardsohen weg, hebben zij een schuur opengebroken en daaruit wat fietsgereed- sckap en een koperen deksel weggenomen; een fiets lieten zij staan. Uit een schiiur van De G. hebben zij, na het' slot verbroken te hebben, o. a. een paar schoenen ont vreemd. Eenig spoor is nog niet te ont dekken. Hier is opgericht een afdeeling van de Chr. werkliedenvereemging „Patrimo nium," met aanvankelijk 17 leden. Als voor loopig bestuur, aan hetwelk werd opgedra gen het ontwerpen van een reglement, wer den gekozen de heeren H. Nieuwennhuyzen, A. D. van Rijs, J. van Os, R. ten Kate en A. van Breesohoten - Te Zegwaard zijn van de oude lijst 19 kiezers afgevoerd en 25 bijgekomen, zoodat de nieuwe lijst bevat 276 kiezers voor de Tweede Kamer, 275 voor de Provincial* Staten en 260 voor den Gemeenteraad. Te Zoetermeer bedragen deze oijfers 15, 90, 164, 164 en 157. Bij Kon. besluit is met. 16 April 1911, be noemd tot direoteur van het telegraafkan toorrto Haarlem J. H. Kemper, tbane-iu gelijke betreklking to Zwolle met 1 Juni, lo. benoemd tot schooioprie ner-in het arr. Groningen, dr. B van do/ Meulen, thans schoolopziener in het cis trict Assen; 2o. aan dr. B. van der Meniën voornoemd, op zijn verzoek eervol oriUi&g verleend uit laatstgenoemde betrekking; met 16 April benoemd tot directeur vaa het post- en telegraafkantoor te Lobith, C. N. de Vos, thans in gelijke betrekking te Goor; met 16 April benoemd tot directeur vac het post- en telegraafkantoor te De Rijp, W. van den Bosch, thans in gelijke betrek king te Axel; aangewezen tot gedelegeerden der Neder- landsohe Regiering op de in Mei 1911 te Bern te houden internationale conferentie nopens een internationale overeenkomst voor het vervoer van reizigers en bagage per spoorweg: j'hr. mr. F. G. van Panhuys, Hi*. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Bern; E. D. Kits van Heijningen, voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten; mr. E. F. M. van Meerbek©; afdeolingschef de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen; J. A. Kalff, lid van den Raad van Administratie der H. IJ.-S.-M. Keuring van paarden. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat, op door den minister van oorlog vast te stellen dato in de maand Mei van dit jaar, een keuring van paarden zal plaats hebben voor de navolgende gemeenten der provincie Zuid- Holland Arkel, Asperen, Barwoutswaai der, Ever- dingen, Gorkum, Hagestein, Hei- en Boei kop, Heukelum, Hoogblokland, Hoornaar, Kedi'chem, Leerbroek, Leerdam, Lexmond, Meerkerk, Nieuwland, Papekop, Rietveld, Sohoonrewoerd, Yianen, Woerden. 6 Mei voor sommige gemeenten te Har- melen. 13 Mei te Leerdam. Met de leiding der k'euringen wordt be last de directeur van het remontewezen, de kolonel der artillerie K. D. Punt, die tevens gemachtigd wordt de noodigc voorbereidin gen voor de keuring te treffen. D© minister noodigt iedereen, die bij de keuring op eenigerlei wijze betrokken is, uit, mede te werken tot een goed en spoe dig verloop dezer keuring. 85) Hij had iemand gedood. Dat was op zich zelf nu nog zoo erg niet, maar hij was in ÏLonden, niet m Zuid-Amerika. Velen, ja misschien honderden menschen kenden hem 'en hij kon er geen oogenblik aan denken om dat alles op te geven, wat hij zou moe iten opgeven, indien hij niets wilde zijn dan iemand, die met succes vlucht voor de politie. Een millionnair kan zoo ineens maar met iVerdwijnen. Het was natuurlijk een dom heid geweest, dat hij was weggeloopen. Vee] heter ware 't geweest, dat hij ware gebleven waar hij zich bevond en de gevolgen van manslag, begaan ter zelfverdediging, had aanvaard. Misschien was het dan toch beier maar direct terug te keeren. Maar wat zou er dan gebeuren? Hij was niet precies op de hoogte van de Engelsche Wet voor dit geval van manslag. Hij dacht Iwel aan de mogelijkheid, dat een dergelijke, ongelukkige slag, bij een twist toegebracht, iemand zou worden aangerekend als moord. Hoe het zij, hij begreep wel wat hem te wachten stond: een lange gevangenisstraf. En nu had hij zich even gaarne laten op hangen als gevangen zetten, want luxe en comfort waren voor hem even noodig als de lucht, die hij inademde. Maar bovendien, indien men eens aan nam, dat de rechter en de jury hem merk waardigerwijze zeer lankmoedig zouden be- -Wndelen en hem dus zouden laten gaan 1 met een niet ernstige straf, zou het clan de moeite waard zijn, om het leven, dat hij er aldus had afgebracht, te blijven voort leven Het was wel teekenend voor de kracht van Harra's liefde voor Pauline Daguerre, dat hij deze vraag onmiddellijk ontkennend beantwoordde. Hij was zelfzuchtig, materialistisch en wreed en toch was er in zijn natuur iets edels, dat zij alleen onder alle vrouwen had kunnen te voorschijn brengen. Jarenlang reeds had zijn hart haar toebe hoord, jarenlang reeds had hij met vast vertrouwen zijn blik op de toekomst gericht, in de overtuiging, dat hij wel zooveel macht over haai' zou krijgen om haar zijn vrouw tie doen worden; dit was zijn eenige vurige hoop en wensch in den laatsten tijd ge weest. En nu had hij door eigen optreden aan al deze wenschen een einde gemaakt. Maar wat er nu nog aan te veranderen? Het was hem niet mogelijk op een andere manier duidelijk te maken, dat er geen Tuimte was voor hun beiden op deze we reld. Eén was nu waarschijnlijk al van dit aardrijk verdwenen; was voor hem de dood nu ook niet de aangewezen weg? Want nooit zou Pauline Daguerre nu -met hem willen trouwen, als zij vernam hoe wreed hij had gehandeld. Maar bovendien: moor denaars worden opgesloten. Een leven zon- deT Pauline kon hij beter vaarwel zeggen; niemand zou hem immers missen. Daar hij eenige kennis van anatomie had, wist hij precies hoe het gemakkelijkst een einde aan zijn bestaan te kunnen ma ken en hoe zich vlug en bijna zonder pijn uit de wereld te helpen. Hij haalde een pen- nemes uit zijn zak te voorschijn en juist op het moment, dat hij het koele staal op zijn huid voelde, drongen zware voetstappen tot zijn oor door. „Hier is hij," hcorcle Harra nog roepen, en toen, op het oogenblik, dat twee politie agenten zich op hun prooi wilden werpen, sprong Harra als een gewond hert in de hoogte, deed nog een paar passen voor waarts, om dan bewusteloos neer te zin ken, terwijl het bloed uit zijn keel stroomde. „Ga gauw een dokter halen," beval een der agenten, terwijl de ander tevergeefs het bloeden trachtte te stillen. „Wel wel, moordenaar en zelfmoorde naar. En dat zeker weer als gewoonlijk uit nijd over een vrouw. Natuurlijk de oude geschiedenis. Maar nu heeft de vrouw, die aan één man niet genoeg had, dan ten slotte geen van beiden overgehouden. XVII. Tegen den avond van een warmen Augus tusdag reed Neviles vader doelloos het park op en neer, dat zich rondom de bezatting van den ouden Bratton uitstrekte en waar hij sinds diens dood veelal vertoefde. „Ja het is hier een mooi plekje," zuchtte hij, „maar ot moeeten wat meer menschen zijn; zóó is het hier niet uit te houden. Ik moet, dunkt me, maar eens een variatie hebben, want hier heeft men mij eigenlijk toch cok niet noodig. Ik zal er eens met Lettioe over spreken." De gelegenheid, om dit laatste plan ten uitvoer te brengen, deed zich' weldra voor, daar zijn vrouw juist in den tuin verscheen. Zij zwaaide hem als groet met een para sol reeds uit de verte te gemoet. „Zoo, je paard en jij laten beiden al evenzeer het hoofd hangen je schijnt je met geamuseerd te hebben." „Neen, dat is het juist; ik wilde je eens voorstellen of ik niet een veertien dagen naar Schotland zou gaan voor variatie. Hier heb ik heb gevoel totaal overbodig te zijn en het gevaar is toch immers gewe ken, nietwaar Lettice Arno tb lachte. „Zoo, heb je ad weer genoeg van deze omgeving? Vertrek dan maar zoo spoedig als je wilt en kom terug als het je goed dunkt. Ja, het gevaar voor zijn leven is ge weken; maar liij begint nu vragen te stellen." „Zoo. En herinnert hij zich iets?" „Niets omtrent zijn operatie of van het hospitaal of van zijn vervoer naar hier; hij neemt gaarne aan, dat hij een ongeluk heeft gehad, en hij schijnt het zelfs van weinig gewicht te vinden te weten hoe alles zich heeft toegedragen. Vanmiddag echter, plot seling, informeerde hij naar mevrouw Da guerre." „En wat heb je gezegd?" „Ik heb gezegd, dat ik geloofde, dat zij op reis was naar het buitenland, en zoo gauw mogelijk ben ik op een ander onder werp overgestapt, maar ik kon aan zijn ge zicht wel zien, dat hij nog wel eens terug tzou komen op dit onderwerp. Vroeg of laat zullen we hem de geheele geschiedenis toch wel dienen te veTtollen." „Zou hij zdoh nog iets van dien schouw- burgavond herinneren, toen hij tegen zijn ®in, maar op ons verzoek, naar de kome die is gegaan?" Ja, hij heeft er ten minste met een paar woorden op gedoeld; ook sprak hij over Evie, waaruit bleek, dat hij zioh heel goed bewust was haar niet goed te hebben be- handeld. „Och ja, maar Evie zal zich ook nu weer gelaten er bij neerleggen, als Nevilc met een"" paar woorden zich zal hebben verontschul digd. Neen, jij zal Evie toch zeker ook niet meer als een schoondochter begeeren, in haar ten minste niet meer zulk een ideaal zien als vroeger." „Och, ik weet het niet, het kan nog wel minder. Denk eens aan, terwijl mevrouw Daguerre al zoo onaannemelijk was vóór deze heele geschiedenis, is er nu toch nog veel minder aan te denken haar eventueel als schoondochter te erk nnen." „Je bent zeker ban^-. dat Nevile dit niet met je eens zal zijn „Och, je kunt ncoit zeggen wat Nevile van plan is." „Nu, je hebt Nevile voorloopig nog goed onder je hoede en misschien zal het lang ge noeg zijn, voor mevrouw Daguerre om haar hart aan een ander te schenken." Na een gevaarlijke operatie was Nevile naar een groot hospitaal gebracht, waar hij eenige weken had gelegen; daarna echter had hij eindelijk naar het slot kunnen wor den vervoerd en nu, na drie, maanden, be gon hij weer eenig herinneringsvermogen te vertoonen. Gewoonlijk lag hij stil ter neer in de groote slaapkamer, die voor hem was ingeriohto (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1