N*. 15673 VriQclajg 24 Maart, A0. 1011. feze iCourant wordt dagelijkss met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. Kot geluk. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte, Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oentseontant; elk tiental woorden meer 10 Oents,—Voor ket incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lridon par week 9 Oentsper 3 maanden f 1.10. Bciten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per poet1.65. Na Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ier al ge me ene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen is ter band gesteld het kohier der Personeels belasting JNo. 34 van den dienst 1910, executoir ver klaard den 22sten Maart jl. en herinnert jnoorts den belanghebbenden aan hun ver- lichting om den aanslag op den bij de Wet spa al den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. lo. Burgemeester. Leiden, 24 Haart 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidenj Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning ia ver leend aan de firma Wed. A. KUIPER en ZONEN en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de instrumentmakerij en sme derij, in het perceel Haarlemmertrekvaart no. 57, kad. Sectie K n<>. 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeester. VAN STRLJEN, Seoretaris. Leiden, 24 Maart 1911. DRANKWET. B urgemeester en Wefchoudera van. Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door GERARDUS, BERNARDUS HOFENK, kellner, wonende te Leiden, een verzoek schrift is ingediend, om verlof voor den Verkoop van alooholhou denden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in twee ineenloopende lokalen en een tuinkamer van het perceel Bree- itraat. 53. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Looo-Burgemeester. VAN STRÏJEN, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1911. De Burgemeester was gisteren nog niet %p het appèl, maar de waarnemende Voor zitter, de heer Van Hamel (kon aan de uit de Leeskamer binnenkomende hoeren, die het nog niet wisten, de geruststellende ver zekering geven, dat de toestand van den burgemeester zeer bevredigend was en de patiënt zoo goed als hersteld. Een me dedeel ing, die met genoegen werd verno men en die we hier gaarne herhalen, ook omdat wij weten, dat in de kringen onzer Ieders het bericht eveneens met blijdschap cal worden ontvangen. De volgende vergar dering zal zeer waarschijnlijk wel weder door den Burgemeester kunnen worden ge presideerd. Veel heeft hij in deze en in de vorige vergadering niet gemist. Er stonden nu wel 22 punten op de agenda en er werd zelfs nog een punt bij ingeschoven, doch geen enkele dier punten heeft tot een woord van discussie aanleiding gegeven. De Voorz. of liever de Voorzitters, want de heer Van Hamel moest pro forma bij de goedkeuring der rekening van de plaatselijke schoolcom missie, waarvan hij lid ia, het presidium nog even overdragen aan zijn collega mr. Kerstens, en met een drietal andere leden dier commissie even de Raadzaal verlaten, hebben alleen het. woord gehad. De wisse ling van Voorzitters bracht nog een weinig variatie in de overigens geheel emotielooze zitting. De ingekomen stukken liadden ook zoo goed als niets om het lijf en bij de herhaalde stemmingen hoofdzakelijk voor de benoe ming van het personeel voor de nieuwe school 3de klasse aan de Medusastraat ont brak ook alle animositeit. Ook dat was trouwens gesneden koek en de als altijd ac cu raab-ernstige eoncierge-bode, die de stem briefjes ophaalt en die vanwege de lange rij ditmaal de „nummers één" niet in zijn hoofd, maar op een lijstje had, zorgde er voor, dat de hoeren zich niet vergisten en bijv. niet een lid van het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Werk manswoningen stemden waar het een on derwijzer of onderwijzeres moest zijn. Men kan het onzen vroeden mannen toch niét al te kwalijk nemen, dat zij bij zulk een weinig intensieven arbeid als stemmen op aangewezen personen er niet met hart en ziel bij zijn en onder de bedrijven eens een ernstig of niet ernstig gesprefc met- een buurman aanknoopen. ï)e benoemingen na men nog den meesten tijd in beslag en toen deze waren afgeloopen, huppelden de punten onder den hamer des voorzitters door, al was er een bij die een gemeente ambtenaar nog een prettigen dag bezorgd heeft, plus honderd gulden. Zoo heel even tjes tussohen neus en lippen door om het eens heel gemeenzaam te zeggen, werd de salarisregeling yan den Waag- en Ijk meester herzien, zóó, dat de tegenwoor dige funotionnaris er twee verhoogingen van f 50 tegelijk mee binnenkrijgt. Bij de behandeling der begrooting in de afdeelin- gen was daarover ook al een balletje opge worpen, doch toen wilde niemand er naar grijpen,. Dat gaat zóó'n stillen achterna middag veel beter: De marktcomnhssie van wje het voorstel uitging heeft het goed' be grepen het zoo te doén. Het slotstuk was het belangrijkst van al, doch heeft al evenmin aanleiding gegeven tot liet verbreken van het zwijgen door den Raad. Bij de beraadslagingen geen en kel woord. Toen de artikelen kwamen was het: tik, tik, tik, tot zevenmaal toe met des Voorzitters hamer en zoo werd de overeen komst met de gemeente Zoeterwoude, be treffende de levering van electrischen stroom in die gemeente gesloten. In het kleine Zoeterwoude hebben 'de vroede va deren er heel wat langer over geboomd en heeft de directie der Centrale ook heel wat woorden en letters gekost. Leiden's Raad doet dezo dingen niet zelf. Hij zet op wat overlegd is en besproken alleen het zegel en hij deed het gisteren al bijzonder kort. „Nu nog de rondvraag", zei wethouder. mr. Van der Lip, voor nog dé Voorzitter daartoe gelegenheid gaf. Geen dér heeren bad evenwel lust de stilte, die gedurende de geheele zitting had geheerscht, te ver breken en zoo bleef er voor den Voorzitter, niets andere- over dan de vergadering te Muiten. De vier of vijf persmannen konden even als de twee stenografen hun haast geheel onbeschreven notitieblaadjès weer in den zak staken. Twee uur ruim was men binnengekomen, circa kwart vóór drie stond men weer op. Een der jongeren hoorden we bij het heen gaan de materialistische opmerking maken, dat „de twee gulden gauw waren verdiend". Dit is dan ook vrijw.el de eenige moraal, die uit deze zitting is te trekken, waaruit wij niet kunst- en vliegwerk nauwelijks nog een kolom kopij hebben kunnen slaan. Leiden, 24 Maart. Het aantal kiezers alhier bedraagt volgens de kiezerslijst 19111912: vpor de Tweede Kamer 6950; voor de Prov. Staten 6904; voor den Gemeenteraad 6043. Volgens de vorige kiezerslijst waren deze getallen resp.6862 6830 en 5854. Bij de voordracht van den heer Wens- tink, a. s. Maandag in het Volkshuis, zal, behalve enkele oude Paaschliederen, cok gezongen worden Diepenbrcek's Paaschlied Een klein koor van dames en heeren uit Den Haag, onder leiding van dén heer J. A. S. Zwaan, zal de Léderen uitvoeren. De lezing begint ditmaal niet om halfnegen, doch reeds om acht uren. In het Café-Restaurant „In den Ver gulden Turk" werd heden-voormiddag door den architect den heer W. C. Mulder voot de firma Dros en Gebrs. Tjeleman aanbe steed het bouwen van een zeepfabriek aan den Zoeterwoudsohen weg nabij den Staats spoorweg bij Leiden. De navolgende 12 inschrijvingen waren ingekomen: Joh. van Schagen (Haarlem), voor f 30,754; H. Korswagen, f 29,555; Hartevelt en De Vrind, f 29,196; Jan de CiéT en H. van Dalen, f 29,190; finoa Plan- jer, f 28,774; B. J. Huurman Dz., f 28,275; J. W. Vreeswijk en Jac. van Riet, f 28,250; Johs. Hornstra, (Den Haag), f 28,200; H. J. Sloots, f 28,200; Jac. Zitman, f 27,970; M. P. Spliiiter en A. G. Osnabrugge, f 27,895; T. J. Gijsman, f 26,920. In de gisteravond in het gebouw van den R.-K. VoBksbond gehouden buitenge wone ledenvergadering der coöperatie „Ons Doel", waren aan de orde het rapport van den accountant (balans 1908 en 1909); en de bestuursverkiezing. Na voorlezing van het goed uitgewerkt en duidelijk rapport, bleek tot slot, dat er slechts een tekort is, van ruim f 80. Bij de keuze van 'een vrije stemming is het oude bestuur met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de commissie belast met het afne men van het examen voor onderwijzer te Amsterdam, is tot deskundige voor opvoed en onderwijskunde" en schrijven benoemd de heer W. Koops, hoofd eener openbare lagere school te Leiden. Gisteravond hield de Leidsche Tooneel- vereeniging „Jacob Cats", in Hotel Plaats Royal haar jaarlijksöhe algemeene Verga dering. Na het verslag van den secretaris en den penningmeester bleek dat het leden tal wederom vooruitgaande was. Het be stuur voor 1911 vormde zich aldus: voorzit ter de heer A. J. Livingstone; vice-voor- zitter de lieer A. J. v. d. Lijke; 1ste secre taris de heer A. Nieuwenhuis; 2e seereta- ria de heer P. Pranger; 1ste penningmees ter de heer L. F. Lambeek; 2de penning meester de heer J. Zandvoovt; 1ste com missarissen de heeren P. J. A. v. Oerle en J. J. Stephanus. Voor hot ^examen iu de nuttige hand werken. is te 's-Grave.nhage geslaagd mej. 0. J. Penseel, van Leiden. De „Staatscourant" van heden bevat de statuten van de Vereeniging tot het op richten en in stand houden van kleine opvoedings-tehuizen te Nooïdwijkerhoub. Bij de stemming door de lidmaten der Ned.-IIerv. Kerk te Gouda, of in de eerst volgende 10 jaren het beroepen van predi kanten zal geschieden door den kerkeraad, zooals tot nu toe, of door een kiescollege werden 328 stemmen uitgebracht, waarvan 276 voor een kiescollege en 51 voor den ker keraad. Het beroepen van predikanten zal dus te Gouda in de eerstvolgende 10 jaren door een kiescollege geschieden. Naai- aanleiding van een vroeger ge nomen raadsbesluit, is thans bij den raad van Gouda ingediend een kosten-berekening van het dempen van het water der Turf markt, in verband met de aanhangige plan nen tot maiktuitbreiding, daar enkele raads leden van meening zijn, d - ook de markt in de richting der Turfmarkt kan worden uitgebreid, wanneer het water aldaar werd gedempt. De gemeente-bouwmeester komt tot een totaal bedrag van f 112,900. De com missie van bijstand in het beheer der ge meentewerken komt echter tot. een veel la ger bedrag n.l. f 79,500, en indien de dem ping plaats heeft met één riool, slechts tot f 67,500. B. en Ws. en de commissie tot regeling van het marktwezen, blijven evenwel van meening, dat door de demping van het wa ter der Turfmarkt niet voldoende zal wor den voorzien in de bestaande behoefte aan uitbreiding der marktruimten, en dat aan neming van het door de niarktcommissie in gediende plan het meest is aan te bevelen. B. en Ws. handhaven dan ook hun eens gedaan voorstel. To 's-Gravenhage werd gisteren aanbe steed hefc bouwen van het eerste ge deel to van het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Laagste inschrijvers Gebrs. Goossens te Oosterbeek, voor f 82,200. Naar men weet-, heoft de heer Z. van den Bergh, in heb college van B. en Ws. van Amsterdam meegedeeld, dat hij na aan neming van. de voordracht inzake den ne gen-uren-dag, als wethouder zou aftreden- Binnenkort kan dus het aftreden van de zen wethouder worden tegemoet gezien. Als ernstig candidaat voor de voorziening in deze vacature, hoorde „De Tel.'' den héér Th. F. A. Delprat noemen. De Duitsche gezant, de hoer von Mul ler, is gisteren voor 15 dagen met. verlof uit Den Haag vertrokken Gedurende de zen tijd is do keizerlijke gezantsohaparaad, de heer von Hindenburg, met de waarne ming van do legatie belast. De Koningin-Moeder heeft gisteravond in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gra venhage de opvoering van de „Trouvère" door de Fransche opera bijgewoond. Prins Hendrik is gister namiddag te 12 u. 54 min, met de Hollandsche Spoor van Den Haag aan het Contraal-Station té Amsterdam aangekomen, waar Z. K. H. door den burgemeester van de hoofdstad, mr. Röell, werd ontvangen. Onmiddellijk werd er naar het Lutherscne Diaoonesseu- huis gereden, waar de Prins een vergade ring van den raad van bestuur van het Oranj ekruis presideerde. Z. K. H. is te halfvijf van Amsterdam vertrokken. Prins Hendrik arriveerde Donderdag avond to 6,28 te Apeldoorn, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland. De Prins, Tviens vertrekken ten Paleizv door de verbouwing in het ongereede zijn betrekt gedurende zijn verblijd aldaar de' villa van de Koningin nabij Het Loo. Gistermiddag arriveerde ten dienste van. Z. K. H. een 6-ta3 paarden van het Kon. Staldepartement. De Prins heeft gisteren vóór zijn vertrok uit Den Haag ontvangen den heer von Franck, kanselier der Nederlandsche orden die aan Z. K. H. heeft overhandigd de me daille van het „Roode Kruis", welke aan den Prins, voorz. van het Hoofdcomité, sedert de instelling van dit eereteeken voor menschlievende daden, bij Kon. besluit van 10 Mrt. jl. is verleend. Woensdagavond hebben de hooglera ren te Groningen het jaarlijksöhe bal van h'et studentencorpe „V'ndicat atque Polit" niet bezocht. Toch verneemt de „Prov. Gron. CtJ' met groote voldoening, dat de moeilijkheden die tusschen den Academi- schen Senaat en het studentenkorps gere zen waren in verband met de contrapartij vérleden jaar, zeer vermoedelijk geheel zullen worden opgeheven en weer voor een normale, aangename verhouding zulleu plaats maken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren zonder discussie aangenomen eon voort tel om f 42,000 toe le staan voor uit breiding van het electrisch kabelnet tus schen "de centrale en het terrein der nL-u* we gasfabriek aan de Kerlehaven en eer' voorstel tot uitbreiding van het eleotriscÜ ondérstation B aan de Wilhelminakade* kosten f 263,400. Met 19'tegen '13 stemmen werd besloten om het voorstel in zake hét tarief Voor he* Wagenveer tot een volgende inahl aan té houden. Vrij langdurig is beraadslaagd o- er het voorstel van B. en Ws. inzake verhui g van terrein aan de Maashaven voer dc door tie firma Thomsen en Co.. in het' leven te roepen vennootschap, De heeren Richters en Stulemeijer had- den vóór de vergadering amendementen voorgesteld, ciie de strekking hadden, al thans lïet gevolg zouden hebben, de huur- oondities te verzwaren, en de lieer Bl_. kens diende nog tijdens de discussie een voorstel van denzelfden aard in. De wet houder Van Dorp bestreed de amendemen ten, maar liet niettemin doorschemeren, dat hijzelf gaarne althans een hooger huur prijs dan f 1.10 per vierk. M. had bedongen gezien. In een krachtig betoog van den voorzitter weM aangedrongen op het be- /i) „Ja, haar moeder, geloof ik." „Dan lpreekt zij zeker heel goed En- gelsch?" „O ja." „Met een Amerikaansch accent1?" „Ik geloof het niet, dat ia nooit opge vallen," antwoordde Nevile onverschillig; maar daar het gordijn weer werd opge haald, bleef er geen gelegenheid tot ver dere besprekingen. Het publiek, da-t van het begin af enthusiast was geweest, kwam hoe langer hoe meer onder den indruk, zoo zelfs, dat er eenige seconden stilte heerschte, nadat het gordijn na het laat?- flte bedrijf was gevallen. Toen echter barst te er een opgewonden en geestdriftig ap plaus los, waaraan geen einde scheen te zulllen komen. „Het was prachtig," sniikte mevrouw Drake, „maar het heeft cao t.ocli wel wat al te veel opgewonden. Nevile, waar heb je mijn mantel gelaten?" Geen antwoord volgde echter op deze vraag, daar Nevile niet meer aanwezig was. Hij moest wel heel zachtjes en heel voorzichtig zijn weggeslopen, daar geen van allen zijn weggaan had bemerkt. ,iHij is zeker voor het rijtuig gaan zor gen," veronderstelde mevrouw Drake. „Het is altijd zoo lastig goed uit dezen schouw burg te komen.'' Nevile echter had geen oogenblik aan deze moeilijkheid gedacht; zijn eenige wensch op het oogenblik was, om eenigo woorden met Pauline Daguerre te wisse len. Hij veronderstelde wel, dat zijn po gingen tevergeefs zouden zijn, maar tot zijn groote verbazing kwam de bediende, die rijn kaartje aan mevrouw Daguerre had afgegeven, terug met de boodschap dat hij wel kon worden ontvangen. Nevile vond haar gezeten in een klein, warm kamertje, terwijl zij omringd was van kameniers en coupeuses, die hem ver wonderd aanstaarden. Zij lag te rusten in een gemakkelijken stoel met half gesloten oogen en nog gepoederd gelaat. Zij scheen totaal uitgeput te zijn/maar met een vrien delijk glimlachje richtte zij zich op, om hem te begroeten. „Hoe lief van u! U komt me felieiteeren, nietwaar?' Eigenlijk was Nevile niet met deze be doeling naar haar toegegaan. Hij had geen bepaalde bedoeling gehad. In ehk geval niet een, die hij hier tegenover al die vreemde lui zou kunnen uitspreken. Hij stamelde dus maar iets complimenteus, waarop zij inviel: „Wil u het mij niet kwalijk nemen, als ik u nu dank voor uw vriendelijkheid, maar u tevens verzoek mij alleen te laten? Ik vond het naar, _om u belet te geven, maar ik ben te vermoeid om nog te conver seeren ,,0 ja, maar u zou rich zoo ook niet moeten inspannen. Harra had wel gelijk met te beweren, dat dit stuk veel te veel van uw krachten vergt." „Ach zoo, hebt u Harra gesproken?" „Een oogenblikje, na de eerste arte. Maar ik ben zoo dom geweest te vergeten uw adres te vragen. U zal het me echter nu wel willen geven, opdat ik morgen een oogenblik u kan komen spreken? Er rijn nog versoheiden dingen, die ik u zou willen zeggen, en ik rag u nu niet vragen mij nog aan te hooren 1" Pauline aarzelde even aleer zij een pot lood nam om haar adres op te schrijven. „Hier is het," zei ze, terwijl zij hem een papier overhandigde. „Het is een klein ihuisje in Regents Park, dat Harra voor mij heeft gevonden. Morgen zal ik weer geheel tot mijzelf zijn gekomen en dan zal het mij een genoegen zijn u te ontvangen, ik kan er echter niet voor instaan, alleen te zijn. Mocht er iets tusschenbeide (komen dan zal ik u een telegram zenden; uw adres staat immers wel op het kaartje? Tot ziens dus I" Nevile haastte zich nu naar den uitgang, terwijl hij zichzelf voornam maar naar waar heid te vertellen, dat hij even een oucle ken nis de hand had willen drukken. Tot zijn- schrik bemerkte hij, dat hun rijtuig reeds was verdwenen, en in gedachten verzonken, wandelde hij de straten door, er over pein zende wat hij Pauline morgen zou zeggen en hoe zijn vreemde houding van vanavond tegenover zijn familie het best te verklaren. Tot laat in den nacht lag Nevile te den ken en te peinzen over hetgeen er in h-t laatste jaar van zijn leven was voorgevallen. De vrouw, die hij had bemind en die hij' eigenlijk nog liefhad, had hein bedrogen met de bedoeling hem hierdoor een dienst te bewijzen, want dat de beschrijving van haar zelf opzettelijk onjuist was geweest, stond bij hem nu onomstootbaar vast, en naaT hij veronderstelde zou zij dit ook niet langer willen ontkennen. Maar nu Wat wa. ren de gevolgen geweest van haar handelen en van zijn goedgèloovigheid? Dat hij zich had gebonden aan een andere vrouw, voor wie 'hij geen liefde gevoelde, maar naast wie hij zijn leven verder zou moeten slij ten Hij gevoelde, dat aan deze feiten niets viel te veranderenmaar wat er ook van mocht komen, hij wilde voor mevrouw Da guerre nog eens zijn-hart uitstorten. Hij was echter gedwongen zijn bezoek aan haar. nog eenigen tijd uit te stellen, want nauwelijks had hij ontbeten, of het volgen de telegram werd hem overhandigd: „Kan tot mijn spijt niet ontvangen. Kom morgenmiddag vijf uur." Voor Nevile was do Maandag over het algemeen geschikter dag voor dit bezoek dan de Zondag, daar hij dezen dag Evie toch niet alleen kon laten. Evie scheen dien Zondag echter volstrekt niet in haar humeur te zijn; haar oogen ke ken koel en niet een diepe, ernstige stern werd Nevile begroèt. Vader is voor eenige dagen naar huis gegaan, om enkele zaken te regelen. Er zal voor ons weinig tijd zijn om te wandelen vanmorgen, daar moeder en ik uitgaan om koffie te drinken. We kunnen echter wel een eindje opstappen." Stilzwijgend wandelden zij een oogenblik je naast elkand°r voort, totdat Nevile ver legen verontschuldigend begon: „Ik schijn gisteren in mijn plichten te zijn te kort ge schoten, maar jullie was ook gauwer ver dwenen dan ik bad kunnen verwachten. De - heeie kwestie was, dat ik even ben wegge gaan om mevrouw Daguerre te spreken...." „O natuurlijk", viel Evie bits ia. „Waarom natuurlijk? Ik meende, dat ilr je nog nooit had verteld, dat ik 'haar ken de, is het wel?'' „Neen, je hebt het me nooit verteld en ik begrijp absoluut niet welke redv. je daarvoor kan hebben gehad. Maar ik ben jo in de rede gevallen; je vertelde juist, dat je dus achter de coulissen bent ge- j weest om haar te spreken." „Ja, ik wilde gaarne haar adres hebben"* voegde Nevile er brutaal aan toé. „Zoo, on het is heelemaal niet bij ,e op gekomen, dat jouw handelen een vernede- ring voor mij moest zijn?" /.Vernedering is toch wel wat heel steik, Evie." „Dat vinden de anderen niet en Craven* die anders niet zoo heel gauw zich uit, sprak er nu ook schande van." „Heb is waar, Evie, dat ik niet goed heb 1 gedaan om jou niet even met een enkel woord mijn haast uit te leggen, maar dé tijd was zoo kort." „Vindt jé dat het eenige ergerlijke in jé houding?" „Misschien vindt je er iets vernederends in, dat ik mijn kennismaking met mevrouw Daguerre wil hernieuwen?" „Laten we naar huis terug gaan en daar de zaak verder bespreken", antwoordde zij koel. (Wordt vevvodgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1