N*. 15670 Dingdag SI UTaart, A*. 1911c feze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Virgnlering van den Semetnteraad van Leiden, FEUILLETON. K o i® t g; e 1 n k, Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Vai 1—6 regels Al.05. Iedere regel meer fO. 17}. - Greotere letten maar plasteruimte. Kleine a&vertenticn Tan 30 woordem 40 Oentseontsnt; elk tiental weordsn meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekeid. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsidon per week 9 Oente; per 3 maanden f .10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geveetigd eijn 1.30. Franco per poat 1.65. •p Donderdag 23 Maart 1911, dos namiddags te twee aren. Nog te behandelen na punt 10. Benoeming van. een tierde onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 3 (63h Benoeming van twee leden van het be stuur der veveeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. (61). Verzoek van J. Harteveit Azn. om eer- yol ontslag als lid van het bestuur der ver eeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. (62>. Benoeming vaa een lid van het' Bestuur der vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. (62). Verzoek van M. A. A. Steins om toestem ming tot het gevea van gymnastiekonder wijs aan de Chr. Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. (64). Leiden, Ji EVtaart. De heer W. O. J^ van Beuzekom, on derwijzer aan de Ambachtsschool en de Teekensohool van den Ned. R.-K. Volks bond alhier, is benoemd tot directeur dor Ambachtsschool te Hulst (Zeeland). Op de voordracht stond ook de heer A. J. Munsterman, onderwijzer aan de Am bachtsschool te Assen. Aan de firma P. Kooreman Jr. en G. van Meygaarden, alhier, is gegund het bou wen van een wa-schhuis op Endegeest.'' De heer H. j. Eüers, te Oegstgeest, heeft zich nu tot de Faculteit der Genees kunde gewend met het voorstel hem in de gelegenheid te stellen de deugdelijkheid van «ijn middel te toonen, onder mededeeling dat hij, na voleindiging van dit eventueel te houden onderzoek, het middel en meer in het bijzonder de juiste samenstelling en be reiding er van ter beschikking van de me dische wetenschap stellen zal. De crematie van het stoffelijk over schot van prof. dr. J. ML v. Bemmelen had gisteren te Bremen in allen eenvoud plaats. Slechts mej. A. F. van Bemmelen, dochter van den overledene, en haar broeder, prof. dr. J. F. van Bemmelen, te Groningen, met diens echtgenoote waren tegenwoordig. De Deutsche Chemische Gesellschaft had een grooten krans toegezonden, en prof. Eugen von Biron uit St..-Petersburg een telegram: ,,Dem Andenken des liebenswiir- digen Mannes und des groszen Forschers der Colloïd Chemie bieibt treu." De asch van den overledene zal op het familiegraf te Leiden bijgezet worden. Geslaagd, zijn voor het examen in de nuttige handwerken te 'e-Gravenhage me juffrouw C. C. van Griethuysen, van Oegst- geest, 'leerlinge van mej. E. O. M. Aewer- donk, en de dames M. Dercksen, J. van der Paauw, W. O. Oosterling en J. M. O. Kramer, allen van Gouda. De Koningin heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het Leidsohe Studenten- muziekgezelschap „Sempre Crescendo" dat dezer dagen in Den Haag ten bate van Oranje-Nassau's Oord een uitvoering heeft gegeven. De Koningin heeft tevens f 75 geschonken aan de Vereeniging tob steun van Verwaar loosden en Gevallenen, gevestigd te Amster dam. De Prins is voornemens Maandagavond 3 April te Haarlem het concert der Ko ninklijke Liedertafel ,,Zang en Vriend schap" aldaar bij te wonen. In den ouderdom van 76 jaar is in Den Haag overleden de gepensionneerdo gene raal majoor der infanterie K. Ph. Kemperg- De nieuwbenoemde gouverneur van de Kon. Militaire Academie te Breda-, de kolonel. H. Kemper, zou heden zijn funotie aanvaarden. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de kapiteins, van wie het te waditen is of van wie blijkt, dat zij gedurende 6 maanden of langer het commando over hun Compagnie niet kunnen voeren, alsmede de luitenants- tijdelijk werkzaam aan het departement van Oorlog, onder de bevelen van den chef van den generalen staf, van den hoofdintendant of wel gedetacheerd bij de Militaire Ver kenningen, bij het wapen der koninklijke marechaussee, bij het regiment genietroepen of voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij de Militaire Sch ooicompagnie, alsmede de luitenants leerlingen der Hoogere Krijgs school, bij de korpsen boven de formatie moeten worden gevoerd. Uit de beste bron vernemen wij, dat het bericht omtrent de predikantsvacature bij de Geref. Kerk te Koudekerk aan den Rijn en den Ned.-Herv. predikant ds. J. van de Pol, te Benthuizen, dat door ons uit een ander blad werd overgenomen geheel on waar is. Door den kerkeraad te Koudekerk is zelfs niet aan de zaak gedacht en nog min der werden er pogingen toe aangewend. Bij den raad der gemeente Meppel is ingekomen een voorstel van B. en Ws.# tob stichting van een abattoir. De kosten zijn geraamd op f 123,116. Benoemd is tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. voor meisjes te Deventer de heer J. A. Blok, te Rijswijk. De gewone audiënties van de ministers va-n justitie, oorlog, landbouw, nijverheid en handel en koloniën zullen deze week Diet plaats hebben. De leden van de Eerste Kamer zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 3 April, des avonds te half negen., De Haagsche briefschrijver der „Prov. Gron. C." deelt het volgende mede: In zekere provinciale hoofdstad. ge moogt raden welke kwam de plaats van griffier bij het Kantongerecht open. De Minister van Justitie bracht er een rechter lijk ambtenaar op wachtgeld, te Amster dam woonachtig, voor in aanmerking; deze bedankt er voor, maar werd des ondanks benoemd. Hij wees de benoeming toen an dermaal af en een ander jong magistraat, te Rotterdam, werd nu voor de vacature aangewezen. Deze behoort tot de anti-revo- lutioiinaire partij en is lid der Provinciale Staten in een district, dat niet zoo heel zeker is voor de rechterzijde. De benoem de wendt zich tot den Minister en verklaart ook geen lust te hebben in 't hem opge drongen baantje, dat de coalitie bovendien op een zetel in de Staten zou kurnien te staan komen. De Minister laat zich van het belang der zaak overtuigen, stelt H. M. de Koningin de intrekking van deze tweede benoeming voor en doet een Leidsch rechtsgeleerde benoemen. Dat de schikking voordeelig voor het Rijk is ge weest, zal niet gemakkelijk zijn aan te too- nen, doch in elk geval is de coalitie daar^ door voor verlies behoed. Naar „De Rott." meldt, is de toestand van mr. G. Patijn, commissaris der Ko ningin in Z.-H., langzamerhand achteruit gaande. De benauwdhedenr herhalen zich nu en dan. Doch niettegenstaande deze benauwdheden is er geen oogenblikkelijk gevaar, Te Dalfsen is, op den huize Aalshorsf, in den ouderdom van 70 jaar overleden mr. G. W. baron van Dedem, lid van de Provinciale Staten van O ver ij se 1 voor het district Ommen. De heer Van Dedem werd bjj de jongste verkiezing tot lid der Staten gekozen in de plaats van den heer R. Th. baron van Pallandt. Ook reeds vroeger, toen hij kantonrech ter te Ommen was, had mr. Van Dedem zitting in de Staten gehad. Later werd hij verplaatst als kantonrechter naar .Wagenin- gen. Tijdens zyn verblijf te Wageningen is de heer Van Dedem voor 't kiesdistrict Eist tot lid der Tweede Kamer gekozen. Hij maakte deel uiit van de anti-revolution- naire groep. HAARLEMMERMEER. De R.-K. school, die aan de Lijnden gebouwd wordt en ge opend zal worden in Juli, zal een löö-tai leerlingen tellen en dos vier leerkrachten behoeven. Van de openbare school zullen een honderdtal leerlingen narur de te openen school overgaan. Zooals wij vroeger mededeelden zou getracht worden het watergemaal de „Lijn den," alsmede de daa-rbij behoorende op- zickterswonmg te verlichten met brongas. Dit is evenwel maar gedeeltelijk gelukt, doair de hoeveelheid gas4 die geleverd wordt, beneden de verwachting is gebleven. Alleen de opzichterswoning wordt thans ge heel met bronga9 verlicht. HAZERSWOUDE. In plaats van wijlen den heer G. O. de Jong is tot' kerkvoogd der Ned.-Herv. Gem. benoemd de heer L. van Gaaien. LEIDERDORP. De gemeenteraad ver gadert Vrijdagavond te halfaoh't. Mejuffrouw P. Nierstrasz, alhier, is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de School met den Bijbel. NOORDWIJK. In „Hof van Holland" trad gisteravond mevrouw Flothuis-Van Dommelen op, uitgenoodigd door de kunst minnende oommissie, die dezen winter al meermalen een voordrachtavond organiseer de. Een klein, maar uitgelezen publiek luis terde vol aandacht naar de voordraohts- (kunstenaresse, die vóór do pauze gedichten voordroeg uit de tachtiger jaren. Na de pauze: een tiaar gedichtjes van Potgieter, eenige liedjes van Adama van Scheltema ©n 't sohalke eerste bedrijf van P. C. Hooft» „Granida". De fragmenten uit Vondel, door het programma beloofd, kreeg men niet te hooren. Het was een mooie avond, zeker niet de minste onder de door de commissie georga niseerde. In de Openb. Schooi alhier had gis teravond de offieieele sluiting plaats van den tweejarigen Rijkstuinbouwwintercur- sus, indertijd opgericht door de afdeelin- gen Noord wijk van het Holla ndsch Bloem- bollenkweekersgenooischap en dc Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Deze laatste les werd bijgewoond door de beide wethouders, de hoeren C. W. Alkemade Sr. en C. J. L. v. d. Meer, den Rijkstuinbouwleeraar K. Volkertsz, eeni ge leden van de Plaatselijke Schoolcommis sie, bestuursleden der afd. Noord wijk van H. B. G. en bestuursleden der afd. Noord- wijk van B. B.-C. Ieder der leeraren gaf een korte les, dit maal hoofdzakelijk in den vragenden leer vorm. Zoo behandelde de heer J. Fleuren, van Stompwjjk, scheikunde met de leerlin gen; de heer W. v. d. Laan, van Voorhout, de practijk van de bollenkweekerijen de heer J. Beumer van Sassenheim, hoofd van den cursus, plantkunde en wat daar mee samenhangt. De leerlingen gaven blijk, dat zij den cursus met vrucht gevolgd hadden. De heer Volkertsz zei, dat het hem een groot genoegen deed, dat zoovele belang stellenden bjj deze sluiting tegenwoordig waren. Spr. ging het nut na, dat de leer lingen van elk onderwezen vak op den cursus ondervinden kunnen. Spr. zeide ook nog, dat de diploma's, die steeds aan het einde van den cursus aan de getrouwe leerlingen worden, uitgereikt, nog niet gearriveerd waren. Daarna sprak de oudste wethouder, de heer C. Alkemade Sr. Spr. deelde mede, dat de burgemeester verhinderd was, deze sluiting bij te wonen. Spr. bracht dank aan de beide zusterafdeelingen (H. B. G. en B. B.-C.) voor de oprichting en instand houding van zoo'n nuttigen cursus. Hij hoopt, dat zij in hun later leven rijke vruch ten van dit onderwijs mogen plukken. In de hoop, dat dezelfde afdieelingen wederom een nieuwen cursus zullen stichten, zei hij van gemeentewege gaarne medewerking en steun toe. Spr. bracht dank aan de onderwijzers en hoopte, dat zij bereid ge vonden zullen worden, een nieuw op te richten cursus met dezelfde toewijding te leiden. Nadat de lieer J. Beumer nog eenige woorden gesproken had tot belangstellen de autoriteiten en leerlingen, verkreeg de heer G. J. G. van Parijs, voorzitter der Commissie van Toezicht, het woord, om dank te brengen aan allen, vooral echter aan de beide wethouders, die aan de uit- noodiging der commissie gevolg hadden willen geven. Hij verzoekt den wethouders, den dank der commissie te willen over brengen aan den Raad voor den steun van dezen ondervonden. Spr. zei ook, dat de commissie zeer erkentelijk is voor de tegenwoordigheid van den heer Volkertsz, den Rijkstuinbouwleeraar. RIJNZATERWOUDE. Gisteren beeft in het café van den beer L. Maarschalk, de heer G. N. Lemmerzaal op verzoek der Dam- en 8chaakclub aldaar een simultaan- 8pel gespeeld, waaraan 9 speler» deelnamen waarvan genoemde speler 5 partijen won en 19) „Ik kan niet nalaten u te zegjgon, hoe liet me Bpijt u zoo te zien lijden, en ook stel ik er prijs op, dat u weet, dat ik u nooit on recht heb aangedaan." Met wild flikkerende oogen riohtte zioh ineens de zieke op, om daarna weer kalm neer te zakken met de woorden: „Ga. in vrede. Ik vioek u niet." „Maar heuseh, u kebt een verkeerd idee j heusch, ik zal nimmer met Harra trouwen.'' „Dam zou ik raden hem te vergiftigen," antwoordde de zieke met een grijnslach; )4dat is het eenige middel om hem te verhin deren zijn wil door te drijven." Pauline Daguerre gevoelde, dat tegen spraak hier niet zou helpen, en na nogmaals beloofd te hebben zooveel mogelijk te doen als in haar macht was om mevrouw Harna's wensch te vervullen, verliet zij het huis Haar boodschap aan Harra werd natuur lijk met de groot-st mogelijke verbazing aan gehoord. „Neen, op verzoek van mijn vrouw zou den we elkaar niet meer ontmoeteu, en dat «al pok wel het verstandigst zijn; het dient tot niets elkaar -weer onder de oogen te komen." Wat. ook Pauline _er tegen inbraoht, Harra was niet van zijn stuk te brengen, totdat zij het laatste middel probeerde. „Als je het dan niet voor je vrouw wilt doen. ga dan, omdat i k het je vraag." „Voor jouw wil ik alles doen," antwoord de hij hartstochtelijk; „ma-ar zooaJs ik ree da zeide dient het nergens toe." Terwijl hij zijn hoed afnam vervolgde Pauline reeds weer haar weg, tevreden hem deze belofte te hebben afgedwongen, en er niet aan denkend, dat zijn gaan een reden voor me vrouw Harra zou zijn om overtuigd te we zen, dat zij de zaak tooh goed had inge zien, en versterkt te worden in de meening, dat cleze twee reeds op haar dood zaten te wachten om zoo spoedig mogelijk samen te kunnen trouwen. XIV. Gedurende de twee dagen, dio volgden op Paulines ontmoeting met Harra op de Place de la Concorde, hoorde of zag me vrouw Daguerre niets meer van Harra; maar op den avond van den- derden dag stond hij met den hoed in de hand haar op te wachten, toen zij den schouwburg wilde verlaten. „Ja," vroeg zij hem onmiddellijk, „ben je bij haar geweest^' „Heb je mij er ooit op betrapt, dat ik mijn woord heb gebroken 1 Ja, ik ben er heen geweest; het was een verschrikkelijk moment'." ..Maar je hebt het toch niet nog moei lijker en akeliger voor baar gemaakt „Men zou toch nooit.' een stervende' vrouw, die je eigen naam draagt, het laat ste cogenblik nog verzwaren! Ik zal je bij gelegenheid wel nader alles vertellen, hoe wel er eigenlijk weinig belangrijks is voor gevallen. Nu echter moet je niet langer hier in den wind blijven staan; je zou eens koude kunnen vatton." Pauline was zeer tevreden, Harra oven te hebben gesproken, want wel wist' zij, dat hij eiken avond in den schouwburg zat, maar nooit nam hij meer de vrijheid haar te komen bezoeken. Bijna nooit zou Pauline in den stamp vollen schouwburg iemand herkennen, want zoo dra het scherm opging, verplaatste zij zich' zoo in haar rol, dab zij alle menschen vergat'. Maar op zekeren avond, toen zij teruggeroepen werd en genoodzaakt was naar alle kanben herhaaldelijk te buigen, ontdekte zij plotseling in oen der loges haar gewezen echtgenoot. Hij applaudisseerde niet zooals de anderen, hij zat ver voorover gebogen om liaar aan ie staven, en op het oogenblik, dat hun blikken elkaar ontmoet- ten, ging zulle een schok door Paulines lichaam, dat zij den geheelen avond niet meer kalmeerde. In een opgewonden, bijna waanzinnige stemming verliet zij na afloop der voorstel ling den schouwburg. Zoodra zij Harra bij de deur zag staan, riep zij hem toe: „Heb je hem gezien 1 Heb je Daguerre gezien?" „Ja, ik heb dien vent ook gezien; och ja, natuurlijk, Lij heeft al evenveel reoht op een plaats als een ander. Maar hindert zijn aanwezigheid je?" „Het maakt me meer angstig en het ver lamt mijn krachten meer dan dat het m« hindert," bekende zij. „Als hij weer komt, en ik heb een voorgevoel, dat hij eiken avond zal verschijnen zal ik weidi a met meer tot spelen in staat- zijn. Ik heb van avond vreeselijk slecht gespeeld, zooais je waarsohijnlijk wel zal hebben opgemerkt en morgen ral het nög wel veel slechter rijn. O ja, ik weet wel, dat Eet dwaas is, maar ik kan er niets aan doen. Neen, neen, je behoeft het niet te probeeren mij het be lachelijke er van te doen inzien." Harra gevoelde wel het nuttelooze van blijven aandringen; hij raadde haar dan ook naar huis te gaan, het voorgevallene te vergeten, en met verwonderlijk groote be slistheid voegde hij er aan toe, dat rij niet bang behoefde te zijn voor een herhaling van dezen avond. Den volgenden dag belde Harra bij de woning van Pauline Daguerre aan. „Ik heb onze stilzwijgende overeenkomst moeten verbreken," verontschuldigde hij zichzelf, ,i,maar ik dacht, dat je toch wel gaarne hoe eer hoe beter zou willen weten, dat ik jouw nachtmerrie heb verbannen." „O neen maar, je bent; een wonder 1 Hoe heb je dat kunnen bewerken? Hoe ben je te weten gekomen, waar hij was?" Harra glimlachte. „Soms heb ik eenige dagen noodig om het adres van iemand op te sporen, soms echter koet het mij maar een paar uren. En toen ik eenmaal wist- in welk hotel hij logeerde, had ik niets anders te doen, dan hem duidelijk te maken, dat ParijB te klein was om ons beiden te her bergen." „Ja, maar je kunt me niet wijs maken, dat dit voldoende was." „Ik behoefde hem er slechts aan te herin neren, dat het geen prettig gevoel was, wanneer iemands ribben werden gebroken, en daar hij nooit een der dappersten is ge weest, sloeg hem bij het idee alleen reeds de schrik om het hart. Ik heb onderwijl ook nog even gehoord, dat hij volstrekt niet naar hfer is gekomen om jou te plagen; 4 verloor. Speel' 1 2 u. 25 min. Na afloop dankte de vooj er, de heer H. Hooge- boom, den heer .Lemmerzaal voor diens wel. willendheid, waarmede hij aan het verzeek der Vereeniging gehoor gegeven had. RIJNSBURG. Ook door de A.-R. lries- vereeniging „Nederland en Oranje"' werd in de gisteren gehouden vergadering de heer EL van Delft Dz. met algemeene stem men oandidaat gesteld voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad. VOORSCHOTEN. Ten nadeele van den arbeider O. J. K. zijn 'a nachts door ver breking van een slot uit een sohuur acht kippen, een haan en een konijn ontvreemd. Een brutaal stukje mag dit genoemd wor den, maar een onbezoldigd rijksveldwachter in de onmiddellijke nabijheid woont. De netto-opbrengst van den avond ten voordeele der Medische Zending te Amoy (China) bedraagt f 55. WARMOND. De R.-K. kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" hield gisteravond in hotel ,,De Zon" een algemeene vergade ring, waarbij oen tamelijk goede opkomst te oonstateeren vi'el. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, werd door den heer C. van Stijn, penningmeester, het financieel ver slag uitgebracht. Er viel een batig saldo van ruim vijftien gulden te vermelden. De uitslag van de bestuursverkiezing was, dat het aftredend bestuur, hetwelk in zijn ge heel aftrad, ook in zijn geheel werd h'or- kozen. Nadat door den afgevaardigde naar den Prov. Bond verslag was uitgebracht van de te Leiden gehouden vergadering, werden tot afgevaardigden naar den Prov. Boncl en naar de Centr. Kiosvereen. Katwijk Leiderdorp gekozen resp. de heeren Van Delft en W. H. Heemskerk, de laatste ia plaats van den heer Van Stijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Na afloop der huishoudelijke vergade ring hield de heer J. Wilmer, van Rotter dam, een lezing over „Roomsche overtui ging,'' welke met aandacht gevolgd werd en na afloop luide geapplaudisseerd- Na een dankwoord van clr. Walenkamp aan den spreker werd de: vergadering,ge sloten. Bij Kon. besluitris C. Roggeveen, ontvan ger der directe bel., invoerr. en aco. bf AnnarPaulowna, benoemd tot' ontv. der dir. beL en acc. te Spanbroek; aan A. Korteweg, te 'sGravenhage, otp zijn verzoek met ingang van 1 April a. eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den polder Heenvliet, provincie Zuid- Holland aan E. L. baron van Hardenbroek, op eijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1911, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rijswijk; met 1 April 1911, aan den tweeden ad junct-verificateur bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld H. D. Heukers, op zijn verzoek eervo] ontslag uit zijn betrekking verleend; met 6 Mei 1911 aan dr. C. L. van den Broek, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen; met 1 April tot burgemeester der go- maar dat hij van uit Nizza, waar zijn vrouw vertoeft, een uitstapje van een paar dagen had gemaakt. Gelukkig, dat dit het geval was, want indien hij hier zijn intrek had genomen, zou ik hem tooh een week tijd hebben moeten geven om zijn boeltje bij elkaar te pakken, en dien tijd zou ik veel te lang hebben gevonden. Nu echter durf ik er wel voor instaan, dat men hem voor het laatst heeft gezien in het Thóatre du Nou veau Siècle.'" Pauline was overgelukkig en dankbaar, maar ook e enigszins beschaamd bij het hoo ren van dit goede nieuws. Want nu weer stond Harra vóór haar al» haar redder en ditmaal was het op haar verzoek. De gedachte, dat zij verplichtin gen tegenover Harra op zioh laadde, ver ontrusrte haar wel en daarom was het ook met een soort van verliohting, dat zij hem hoorde zeggen, dat hij voor zaken op rei? diende te gaan. Dat zijn bezigheden hem echter naar den overkant van den oceaan riepen, deed haar toch verbaasd en ver schrikt uitroepen! „Maar zou je nu wel zoo ver weg gaan, dat je ternauwernood meer te bereiken bent?*' „Ik heb lange armen; de eerste df beste, die jou in mijn afwezigheid lastig valt, zal daarvan maar al te duidelijk de gevol gen ondervinden," antwoordde hij, terwijl in deze richting haar uitroep natuurlijk niet was bedoeld. Toon zij hem daarom had duidelijk gemaakt, dat zij het zoo onver antwoordelijk vond met het oog op zijn zieke vrouw, haalde hij onverschillig de sohoaders op. (Wordt vervolg^)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1