Vrijdag W IWTaart. fëeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van {Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. Kort «reluk. N\ 1S667 A®. 1911c LEIDSCÏÏ DAG-BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 18 regel» /TOB. Iedere regel meer f O.lll. örootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oentacontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta,-Voor het incaaseerenwordt/r0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 0 Cents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.85. B BANKWET. Vrouwelijke hulp in localileilcn, waarvoor door Burgemeester en Wethouders vergumxing voor den verkoop van sttrken drank \n het klein of verlof voor den verkoop van alcohol hondenden drankanderen dan slerken drank is verleend. De Burgemeester van Leiden Overwegende, dat bij Koninklijk Besluit Van 2S December 1905 No. 20 heb .bepaalde bij art. 47, 1ste lid der Drankwet op de 'gemeente Ledden van toepassing* i9 ver klaard, zoadat het dus van af 1 Mei 1906 Verboden is, zonder toestemming van den Burgemeester, in een lokaliteit, waarvoor door Burgemeester en Wethouders een ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein of een verlof voor den ver koop van alooholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse yan verkoop is verleend, vrouwelijke per- bonen (met uitzondering van de inwonende cchtgcnoote en de inwonende dochters van iden houder der vergunning of van het ver lof) gedurende de uitoefening van het be drijf dienst te laten doen of vanwege den [kouder van de vergunning of van het ver- Jof aanwezig te doen zijn; Overwegende, dat bedoelde toestemming telkens voor niet langer dan vijf jaar wordt 'gegeven en derhalve de met ingang van 1 blei 1908 verleende toestemmingen na 30 [April 1911 zijn vervallen; Geeffc belanghebbenden, die ook na 30 April [bedoelde toestemming verlangen, in overwe ging, hun daartoe strekkende verzoeken (op zegel) vóór 1 April e.k. in te dienen ter Geineentc-Secretar&:0?3[afdeeling Alge- pieene Zaken). De Burgemeester - voornoemd, N. C. DË* GIJSELAAR. Leiden, 2 Maart 1911. Inschrijving van Leerlingen voor de Openbare Herhalingsscholen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen roer de Openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 20 tot en met 25 Maart a.8., dagelijks des namiddags van zeven tot acht uren: voor jongens, in de sahool aan de Korte Mare voor meisjes, in de school aan de Lan- gebrug; dat tót het Herhalingsonderwijs worden toegelaten: lo. zij, die na het gewoon lager onder wijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daaropvolgenden cur sus van het berhalingsonderwijs aanmelden; 2o. zij, die niet vallende in de termen, bedoeld sub lo., bij een ai te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs ic een der klassen van de Herhalingsschool (kunnen volgen; dat de inschrijving geschiedt voor den uit- gebreiden cursus van 288 uren, die over het gefocele jaar loopt en waarop onderwije gegeven wordt: voör de jongens, gedurende de zomer maanden, in: Nederl. taal, rekenen, aan schouwelijke meetkunde, aardrijkskunde, geschiedenis en teekenen; gedurende de wintermaanden bovendien in: handelsreke- nen, kennis der natuur, natuurkennis van den mensch en gezondheidsleer: voor de meisjea, gedurende de zomer maanden, in: Nederl. taal, rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis, 'handwerken, huis houdkunde, kookkunst en de behandeling van de waech; gedurende do wintermaan den bovendien in: kennis der natuur, na tuurkennis van den mensch en gezondheids leer; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 5 cents voor kinderen van minvermogen den, terwijl kinderen van Dedeelden en on- vcimogenden kosteloos het onderwijs kun nen volgen; dat nadere inlichtingen, omtrent dagen en uren waarop het onderwijs gegeven wordt, bij de inschrijving door de hoofden der be trokken scholen zullen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth., loco- Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1911. Onze gemeenteraad is gisternamiddag on geveer vijftien minuten in een zitting met gesloten deuren en even zoovele minuten in openbare vergadering bijeen geweest en heeft besloten tot het aangaan van een lee ning groot, twee millioen Hollandsdhc gul den©, eeai getal waarvan menig raadslid zidh geen behoorlijke voorstelling kan ma- kjen. Een gulden heeft een mdddellijtn van 27 m.M. Als wij dus al die guldens eens naast elkaar op een lange rij lagen, zouden we een lijn hebben van 54,000 Meter of 54 KM., zoo ongeveer driemaial dan afstand van Leiden naar Den Haag. En dat doet men dan tzoo maar in een vloek en een zucht! Wie zoo redeneeren, oordeelen onbillijk doordat zij vergeten, dat er dingen zijn, die men ziet en die men niet ziet. Wij kun nen gerust aannemen, dat ^ver een aange legenheid als deze weken, zoo niet maanden is gedacht, onderhandeld, overleg gepleegd en dat de vergadering van gisternamiddag daarvan slechts het ikorte slotbedrijf is ge weest. Ook nu kregen wij de bijzonderheden nog niet te hoorendit zal eerst gebeuren, wan neer de leening is uitgeschreven, maar waar een man als de heer Reimeringer, zelf ban kier, namens de Commissie van Financiën, waarin nog de heeren Bosch en Vergouwen zitten, de gemeente met het resultaat feli citeerde, en de voorwaarden in de gegeven tijdsomstandigheden voor de gemeente al leszins voordeelig acht; B. en Ws. en voor namelijk: de burgemeester, die dit resul taat na veel onderhandelingen hebben we ten te bereiken, daarvoor dank bracht, dan mogen wij toch zeker wel aannemen, dat hier gehandeld is in het belang der ge meente en er ons gerust bij neerleggen. Een andere vraag ia 'of het niet een angstwekkend verschijnsel ia, dat zulk een groet bedrag door de gemeente Lei den moet worden geleend. Dooi' Piet ver- grooten van den schuldenlast wordt het be drag, dat jaarlijks aan rembe; en aflossing moet worden betaald, ook grooter en wor den de lasten, derhalve weder verzwaard. Zoo hoorden jyë reéds-liier en ,daar en die stemmen zullen nog wel niet -yerstobamen. Wanneer men evenwél do lange dijst van uitgaven nagaat, di.e uit deze leerling zullen moeten worden bestreden en waarvoor reeds tijdelijk gelden waren opgenomen, dan verdwijnt deze sombere beschouwing grootendeeh. Het geldt hier zonder uitzon dering zaken, die niet het heden alleen, maar vooral in de toekomst van nut zijn. Daarvoor moet het tegenwoordig geslacht dat er titans van profiteert, -bijdragen, maar ook wie- na ons komen. Voor zulke uit gaven is een leening met geregelde aflos sing over een tijdperk van 40 jaren alles zins gewettigd. Ons dunkt dat' voor de meeste uitgaven een aflossing op langer termijn, bijv. 60 jaren, er nog weldoor kon. Maar Ged. Staten, die zulke leeningen moe ten goedkeuren, dragen behoorlijk zorg dat het huidig geslacht niet te veel \vis3els af geeft op wie na ons komen. Een groot bedrag zal komen ten laste van de Gas- en Eiectrïciteitsfabriek en daarover behoeft de gemeente, die voor deze fabrie ken leent, eigenlijk heelemaal geen zorg te hebben. De fabrieken zorgen zelf; voor rente en aflossing met nog een extraatje toe. En het geld aan de uitbreiding van deze fabrie ken besteed, zal wel goede rente op leveren daaraan twijfelen wij niet. Wij vinden op de lijst voor het uitbrei- dings- en vernieuwingsfonds dezer fabrie ken al ruim een millioen. Dan is er uit bekostigd de door de ge meente aangekochte grond aan den Rijns- hirrgerweg ten dienste van *len in uit zicht gestelden bouw van een nieuw Acade misch Ziekenhuis, waarvoor het Rijk groo- tendeels ^aansprakelijk is. Verder de kosten van de overwulving van het Kort-Rapen- burg en het bouwen van de nieuwe Biauw- poortsbrug, die het geld zeker ook wel waard zijn en waarvan het verre nageslacht nog dankbaar zal genieten. Eindelijk zjjn de bouwkosten van het Idiotengesticht ,,Voorgeest", bedragende ruim twee ton, er in begrepen, die naar men mag verwachten voor zoover de gelden niet ten laste der provincie komen, ook wel goed belegd zul len zijn, vermelden we ten slotte nog dat do bouwkosten na een eventueel te bouwen nieuwe H. B.-S. voor Jongens ook reeds on der deze leening zijn begrepen. De rente zal dus slechts voor een klein deel drukken op de gemeentebegrooting en wij behoeven niet te vreezen dat de hoofdelijke omslag door dit leeningsbesluit althans volgend jaar zal moeten worden verhoogd. De burgerij behoeft zich over dit leenings besluit volstrekt niet ongerust te maken het is een naturlijk verschijnsel dat het zoo geschiedt. ZooaU dan ook in tal van ge meenten waar buitengewone werken worden uitgevoerd, in den laateten tijd groote lee ningen zijn gesloten. Leiden, 17 SüSaart. Onze burgemeester bracht een rustigen naoht door; de pijn blijft voortduren, doch de koorts is minder dan gisteren. De toestand is op dit oogenblik niet ver ontrustend. „Onbekend maakt onbemind," zegt' liet spreekwoord, en in verband daarmede zal de opkomst gisteravond in den Schouw burg nog zijn meegevallen,- toen er de on langs opgerichte Leidsche tooneelvereeni- ging „Wie wil, die kan'' zich aan het pu bliek voorstelde op de door haar georgani seerde liefdadigheids-voorstelling, waar voor zij zich per inteekerdijsten en op an dere wijze tot de ingezetenen had gewend, om er hun bijdragen aan te schenken. De kosten voer zulk een uitvoering zijn ge woonlijk niet gering. Geen der rangen was geheel bezet, de gaanderij ditmaal zelfs het slechtst. D o or de wij ze, w aarop Van Nouhuy s' drie-bedrijvig tooneelspel werd opgevoerd, kan deze eerste kennismaking zeer bevre digend genoemd worden. Van superieur spel, als waarop de hooge entreeprijzen in gewone gevallen recht zouden geven, kon nu natuurlijk geen sprake zijn. Immers, het waren dilettanten, die voor het voet licht verschenen, maar ze deden dit zoo, dat er uit bleek dat ze het niet allen voor de eerste maal deden en reeds met het tooneel-beweeg meer of minder vertrouwd waren. Voor de jeugdige vereeniging be looft dit vanzelf voor de toekomst. De inhoud van het siuk werkte bovendien mede om de aandacht gespannen te houden van lien, die „Het Goudvischje" nog niet gezien hadden, al was dit reeds meermalen hier gegeven. De optredende dame6 en heeren oogstten veel bijval. Ze werden meermalen terug geroepen. Willen is kunnen.... en durven, toonden ze metterdaad. Vreemd was het voor de getrouwe be zoekers dat de muziek in de wel wat lange pauzen enz. ontbrak. Naar we vernamen, zal hef zuiver over schot der voorstelling bestemd zijn voor de Leidsche afdeeling der Kwart-gul dens- vereeniging." Thans heeft ook de Koningin-Moeder een groote zilveren medaille aan de a.s. Landbouwtentoonstelling alhier geschonken. De heer C. P. Ra.ainsdonk te Vlissin- gen, die dezer dagen zijn 25-jarig jubileum bij den heer Rouwens aldaar vierde, en zijn ech'tgenoot'e zijn tegen 1 April benoemd tot jongens vader en moeder in het Heilige' Geest of Armen Wees-en Kinderhuis aan de Hooglandsehe Kerkgraóht alhier. In de a. s. vergadering der Vereeni ging tot bevordering der Bouwkunst, zal als spreker optreden de lieer J. v. Dam, kunstschilder alhier, terwijl er tevens een expositie zal plaats hebben van schetsen en schilderijen van wijlen onzen stadgenoot den heer A. G. Dissevelt- De gemeenteraad van Boskoop heeft op een verzoek van een aantal ingezetenen om van gemeentewege een school voor m. n. 1. o. te stichten, na langdurige beraadsla ging, afwijzond beschikt, overeenkomstig liet praeadvies van B. en en Ws.dat door de antirev. en katholieke raadsleden werd gesteund. Op het- tweetal voor predikant bij de Geref. Kerk te Alphen aan den Rijn komen voor ds. J. Douma, te Leiden, en ds. M.; Meyering, te Wildervank. Op 3 April zal ds. J. van de Pol, nadab hij op 26 Maart afscheid zal genomen heb ben van de Ned.-Herv. Gem. te Benthuizen,' door de classis Leiden der Geref. Kerken worden geëxamineer I tot toelating tot de Geref. Kerken. Daarna zal ds. Van de Pol gedurende de vacature te Koudekerk den dienst in de Geref. Kerk aldaar waarnemen. De Koningin heeft aan de Nederland- sche Heidemaatschappij f 500 doen toeko men als bijdrage in de kosten van een cur- susgebouw met museum, dat de Heidemaat schappij ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in 1913 in gebruik hoopt te nemen. Naar aanleiding van de omstandig heid, dat het vleesch ten dienste van het leger, geleverd door militaire slachterijen, hooger in prijs is dan bij levering door par ticulieren, wordt op last van liet legerbe stuur een onderzoek ingesteld, hoe hoog do prijs van het vleesch uit do militaire slach terijen zal zijn, wanneer daarbij ook reke ning wordt gehouden met de uitgaven voor traktementen en pensioenen van heb pevso- neel, het onderhoud van de gebouwen, en de kosten van het verboer. Naar ,,De Volksschool" mededeelifl is bij liet hoofdbestuur \an den Bond van. Nederl. onderwijzers bericht ingekomen, dat door II. M. de Koningin geen ten men aanwezig worden geacht tot vernis tiging van de nieuwe bepalingen der AnU st erdamsch e onderwijs-instructie. Met het oog op het a.s. gouden jubi leum van de „Vereeniging tot viering van den Gedenkdag van Alkmaar's ontzet in 1573" on ter bewaring van andere histo rische herinneringen der stad Alkmaar en van de Ontzetvereeniging „Floris van Tey- lingen" heeft er te Alkmaar onder leiding van eerstgenoemde vereeniging een druk bezochte algemeene vergadering plaats ge had, hoofdzakelijk ter vaststelling van een programma voor een tweedaagsch feest.' De ontzetdag (8 October) valt. dit jaar op een Zondag; besloten werd, het feest te houden op 9 ©n 10 October. Zoo mogelijk wensoht de Ontzetvereeniging daaraan dei 8stcn October tc verbinden, mede in ver band met de oprichting van een ,;Oud-> Alkmaar" door deze vereeniging op het DoelenvekL Voorloopig -wérd', na ampele he&prelring, het volgende feestprogramma opgesteld: 9 October 's mórgens te half acht reveille, met een ommegang door de stadte 10 uren opening van een tentoonstelling van voorwerpen uit den tijd van of herinne rende aan het beleg. Te twaalf uren zal een klnde.ropt.ocht worden gehouden en t© halfdrie in de Groote of St.-Laurensk rk een concert, waaraan bijzondere zorg zal worden besteed. Op 10 October opnieuw te halfachfc re veille, voortzetting van de tentoonstelling, en te kalfdrie groote historische optocht. Voorts eiken avond op de stadspleinen openbare concerten. Op het Dodenveld een Oud-Alkmaar. De gemeenteraad van Hengeloo heeft besloten de Paaschkermis met ingang van: 15) Den volgenden morgen richtte Nevile zijn schreden naar de woning, waar de heer en mevrouw John Drake met hun doohter woonden, Nevile had zichzelf nog eens voor gehouden, dat hij toch eigenlijk wel veel minder dingen zou kunnen doen dan met Evangeline te trouwen, want zij was toch eigenlijk wel mooi en goed en niets had zij» kan het aanstellerige, dat hem zoo ia vele meisjes tegenstond. Wel is waar gevoelde bij op het oogenblik niet bijzonder veel vóór trouwen en zou hij liever zijn plan, om naar Afrika te gaan, hebben doorgezet; maar, aan den anderen kant, was het hem ook maar al te duidelijk, dat het noodzake lijk was de mogelijkheid op te heffen, die hem nog nader tot Pauline Daguerre zou kunnen voeren. Nevile had aangebeld aan bet huis, waar hij van kind af veel was geweest en waar hij wist welkom te zijn. Hij werd in de groote, Ouder wetsche bibliotheekkamer gelaten, .waar de oude mevrouw Drake zat te breien. Dit oude, stokdoove menschje had de eigen aardige gewoonte hcirdop te denken, het geen den meesten mensohen onaangenaam was, daar zij het nooit aan critiek liet ont breken; maar Nevile was er al zoo aan ge wend, dat hij er zich zelfs niet over verwon derde, toen rij mompelde, nadat zij hem de hand had gereikt: >,Ha, daar is hij weer! 't Was beter ge- Feest, dat men hem in den tuin had gela^ ten, waar Erie is." En zonder stemveran- dering wendde zij zich tot hem met het uit spreken van haar hoop, dat hij zich op reis zou hebben geamuseerd, en zij verzocht hem haar alles te vertellen, nadat zij een gehoorbuis had te voorschijn gehaald. „Verjaringscadeau van John", verklaar de rij. „Hier, neem dit ding, maar gil niet te hard. Nadat Nevile in groote trekken zijn tijd- passeeringen had meegedeeld, kreeg hij eenige nieuwtjes te hooren, die hem feite lijk al heel weinig interessant voorkwamen. „Ik zou denken, dat hem dat trekken wel moest vervelen," merkte de oude vrouw Drake op. „Ik weet niet, waar John is; maar Evie is in den tuin bezig bloemen te plukken, geloof ik. Zou u misschien zoo goed willen zijn haar te zeggen, dat het theetijd is?" Nevile stapte de openstaande deuren uit, liep de grasvelden ovetr en bereikte einde lijk den achter heggen verborgen rozentuin, waar hij Evangeline vond met een schaar in de eene en een mandje in de andere hand. Toen rij, opgesolirikt door de naderende schreden, opkeek, vertoonde zich een glim- laohjc op haar gelaat, het bloed steeg haar naar de wangen en zij drukte de hand har telijk, die hij haar toestak. „Ik dacht niet, dat u al zoo gauw weer terug zou zijn," zeide ze. „Ik had het zelf ook niet gedacht, maar men komt altijd tot zijn eerste".... Hij schrok van hetgeen hij wilde gaan zeg gen en haastig wist hij dan ook het gesprek in een andere richting to leiden. „Je ziet er heel goed uit, een beetje ge bruind door de zon; heb je een pret.tigen tijd in Zwitserland gehad?" „Dat gaat nogal. Het weer was sleoht en dan ben ik in de Engadine blijven hangen, waar ik een vriend heb opgezocht, zoo dat ik niet zoo heel veel heb gezien. En wat heb jij uitgevoerd, Evie, sinds ik weg ben?" „Och, het leventje is hier zijn gewonen gang gegaan. Ons paardje is, helaas, afge maakt moeten worden; de Paxtons hebben een automobielongeluk gehad!" „Ja en mijnheer B. heeft al zijn geld met speculeeren verloren; je moeder heeft me dat ook al verteld." „O ja, zij beeft je zeker haar nieuwe ge hoorbuis vertoond I" „Ja, ik kon er heel goed mee terecht, maar het verveelde haar blijkbaar toch, want ze heeft me niet al liet nieuws ver teld; ik heb bijvoorbeeld geen woord ge hoord over dien jongen officier, Craven, die, naar men zegt, altijd in jouw nabijheid is te vinden. Het meisje begon uitbundig te laohen. „O ja, Craven is hier in den laatsten tijd veel geweest en heeft op ons allemaal een zeer gunstigen indruk gemaakt; hij heeft verteld jouw van Eton wel te kennen; Hij heeft beloofd morgen over te komen, om mij te helpen met de kerkversieringen voor het oogsfïeest, en nu wil jij ons mis schien ook nog wel een handje helpen, Nevile? De predikant is niet aanwezig en me vrouw Wickham heeft juist weer een kindje gekregen, zoodat we weinig helpers heb ben." itNatuurlijk wil ik gaarne je van dienst zijn," antwoordde Nevile. onwillekeurig verheugd over den wenk, dat hij geen mede dinger naar Evangolines hand had te zien in zijn vroegeren schoolkameraad. Plotseling herinnerde Nevile zich, dat hij in den tuin was gezonden om Evie te waarschuwen, dat het theetijd was. Haastig kweet hij zioh van deze taak, waarna beiden verlegen zwijgend naar huis terug wandel den. X. „Ben je bij de Drakes geweest?" werd Nevile aan tafel door zijn oom gevraagd. ,,Ga daarheen maar eiken dag, mijn jon gen. Het is veel eenvoudiger dan naar Afrika te reizen en het is in vele opzichten even oorspronkelijk." „Ja, maar de tochten zouden niet met dezelfde bedoelingen worden ondernomen als ik naar Afrika zou gaan, zou het voor de zaak der vrijheid zijn." Lord Bratton grijnsde. „Niemand is vrij. En als er kwestie is van verslonden te worden, waarom zou je dan den zwarten kanibaJen de gelegenheid geven?'' Nevile moest lachen om devreemdsoor tige opmerkingen van zijn oom, te meer, daar de uitdrukking van verslinden zoo absoluut niet paste bij de- goedhartige Evie. Maar tocli volgde Nevile den raad yan oom Tom, daar hij zich nu weer herinnerde, hoe hij al eens op het punt had gestaan haar te vragen zijn vrouw t'e worden, zoodat hij het plotseling nu als plicht voor oogen stelde in deze richting door te gaan. Zoo legde hij dagelijks een bezoek bij de Drakes af; soms trof hij Evie alleen, soms ook was Graven aanwezig, die zich echter bescheiden steeds meer en meer op den achtergrond wist te houden. ,,U moet me wel een vervelend, lastig mensch tegenwoordig vinden," zoide hij op zekeren dag tegen Evangeline. Maar toen deze eerlijk verbaasd vroeg hoe hij toch' op dat zotte idee kwam, mom pelde hij iets van „als derde." „O, Nevile en ik zijn al zulke oude vrien den, bijna als broer en zuster. Wij hebben elkaar volstrekt geen geheimen te vertel len." En dat dit werkelijk zoo was, zou mis schien voortvloeien uit heb feit, dat zij elkaar ook zonder veel woorden uitstekend begrepen. Nevile had zichzelf niet wijsgemaakt, dat hij verliefd op Evie was maar hij ge voelde groote genegenheid voor haar en was overtuigd, dat zij met een zelfde ge-« voel tegenover hem stond. Nevile wist, dat iedereen er op wachtte* dat Lij zich zou declareoren, maar een ze kere schuchterheid had hem tot nu tod daarvan nog terug gehouden. Op zekeren ayond, toen hij zich kleedde om bij de Drakes te gaan dineeren, nam hij zich stel lig voor dien avond het hooge woord td spreken, om een einde te maken aan hun lastige houding tegenover elkaar. (Wordfc vervolgd.)'

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1