Uit de „Staatscourant". Agenda van de week: Burgerlijke Stand. Ingezonden. Kunst, letteren, enz. Kerkeljjke Berichten. flen.en door 4.7'stoom- en motorschepen 104,947 tonnen pekel- en steurharing, to taal 784,491 tonnen pekel- en steurharing met 721 sohepen tegen 804,120 tonnen met 729 sobepen in 1909, 685,662 tonnen met 740 schepen in 1908, 846,056 tonnen met 749 schepen in 1907, 751,282 tonnen met 733 schepen in 1906, 606,708 tonnen met 736 schepen in 1905, 795,422 tonnen met 784 echepen m 1904, 855,113 tonnen met 781 schepen in 1903, 749,810 'tonnen met 685 schepen in 1902, 553,130 tonnen met 644 schepen in 1901, 438,216 tonnen met 619 schepen in 1900, 296,016 tonnen met 614 schepen in 1899, 532,4Sl tonnen met CIS schepen in 1898, 352,394 tonnen met 605 sc\o- pen in 1897, 530,488 tonnen met 592 sche pen in 1898, 494,422 tonnen met 551 sche pen in 1895, 585,466 tonnen met 549 schepen in 189'! en 585,335 tonnen met 535 sohepen in 1893. ALPHEN. Woensdag a. s. hoopt mej. Dora Bahlman den dag te herdenken, waar op zij vóór 25 jaren haar dienstwerk in de „Martka-Stichting", alhier, begon. Do Raad is bijeengeroepen tegen a.s. Vrijdag des morgens te half tien. HAZERSWOUDE. De Raad vergadert Woensdag a,s., 's morgens om tien uren. KATWIJK AAN DEN RIJN. De werk zaamheden aan de brug over de Zandsloot in den Yalkenburgerweg worden met zeer veel kracht aangepakt. Een locomobiel van groo- te capaciteit maakte in minder dan geen tijd de vaart voldoende droog; een heima chine staat gereed om de *undeeringspalen den grond in te slaan, alle materialen zijn reeds aangeveerd, om, zooals men ons me- deelde, zorg te. dragen, dat de brug 1 April e.k. kan worden opgeleverd* Heeft dit wer kelijk plaats, dan zal de oude brug verdwij nen en dè nieuwe in gebruik zijn binnen 3 weken tijd. Vlugger kan het zeker wel niet, want waarlijk', het is nog een heel werk! KOUDEKERK. Gisteren had in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. de af scheidsrede plaats van ds. R. W. Huizing, Geref. predikant. Naar aanleiding van de woorden uit Matth. 28 20 sprak hij zijn gemeente op gevoelvolle wijze toe, het jammer vindende, dat hij dit niet in het eigen kerkgebouw kon doen, doch met dank aan bet kerkbestuur der Ned.-Herv. Gemeente om dit gebouw beschikbaar te stellen. Na het eindigen zijner rede sprak tfs. Woudstra, van Leiderdorp, op waardeeren- de wijze zijn college toe, waarna hij verzocht te zingen Psalm 121 vers 4. Het kerkgebouw kon de menigte niet be vatten. De mensohen zaten zelfs tot op do treden van den preekstoel. Naar men verneemt, heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk het verzoek gericht tot as. J. van de Pol, pred. der NecL-Herv. Gem. te Benthuizen, om gedurende de vacature den dienst in de Geref. Kerk alhier waar te nemen. Zijneerw. moet aan dit verzoek hebben voldaan. SASSENHEIM. Zondagnamiddag onge veer halfvier werden we opgeschrikt door het kleppen van de klok. Brand,. Ja, maar gelukkig niet van ernstigen aard. Een paar jongens hadden bij bakker Jansen een bran denden lucifer gestoken door den drempel van bei winkelraam. Het vloeipapier vatte vlam en deze bereikte spoedig het gordijn. Toegeschoten hulp drukte de ruit in bakker Jansen was uit en bluschte het brandje. De talrijke nieuwsgierigen gingen wel wat teleurgesteld naai huis. VALKENBURG. Zaterdagavond j.l. hield „Vaükenburg's Harmoniekorps" een algemeene vergadering, bijgewoond door het bestuur, den directeur en 21 werkende leden. De secretaris las de notulen en bracht het jaarverslag over 1910 uit, waar aan de vergadering haar goedkeuring hechtte. De heer J. Ad. Hupkens, directeur van bet korps, deelde daarop mede een en an der omtrent den staat der muziekinstru menten, waarna de penningmeester aan het woord was. De rekening over het afgeloo- pen boekjaar toonde een ontvangst van f 458.93 en een uitgaaf van f 379.10}, slui tende alzoo met een batig saldo van f 79.82i. In bespreking kwam de muziektent op het Kèrkplein, eigendom der Vereeniging. Deze is nogal open naar alle zi.jde, en nu was de vraag, hoe zij tochtvrij kon worden ge maakt, óf met houten blinden óf met zeil doek. Ten slotte werd aan verplaatsbare houten blinden de voorkeur gegeven. De muziekuitvoeringen op zomeravonden zul len daardoor voor de werkende leden zeker in aantrekkelijkheid winnen. Na rondvraag werd de bijeenkomst gesloten. Bij besluit van den minister van bin- nenlandsche zaken is den heer W. Groot, alhier, sinds 1 April 1879 onderwijzer aan de Rijksnormaallessen te Katwijk, eervol ontslag uit die betrekking verleend wegens gezondheidsredenen, tegen 1 Mei 1911. VOORSCHOTEN. De aangekondigde propaganda-avond voor Geheelonthouding had Zaterdagavond in het Ambachtshuis plaats. De opkomst was ei it groot. De ver gadering, die belegd was door het Prov. Comité van de Nat. Chr. Geh.-Onthouders- Vereeniging, werd door ds. C. van Wijn gaarden, Ned.-Herv. predikant alhier, met gebed en het voorlezen van twee gedeelten uit de H. S. geopend. Daarna herinnerde cU Van Wijngaarden aan de tentoonstelling vaii het Tuberculose-Musoum en de propa ganda, die daar voor do G. O. gemaakt Spr. vond hot een uitmuntend denk beeld van hei Prov. Oom. der N. Chr. G. O. V., om te doorschoten do propaganda voor G O. mn Christelijk standpunt uiteen to Mktewv. Mraar hier van gemeentewege zoo veel grid wordt uitgegeven om goed drink water te krijgen, moet men ook inzien het groove belang van do G. O. en van den strijd tegen het Alcoholisme, waarmee geen koeten gepaard gaan. Doar?>a gaf ds. Van W. het woord aan den beer-H. J Bnlten, agent der N. Chr G. O. V., die vervolgens sprak over „Een halve eeuw van strijd". Nadat de heer Bulten een overzicht had gegeven van de geschiedenis der G. O.-beweging"* in Nederland, waarbij hij uitvoerig bet optreden van ds. Adama van Scheltema bespralk, verdedigde hij de G. O. als eisch der Christelijke liefde. Vervolgens bepleitte spr. de G. 0. als eisoh van sociale rechtvaardigheid, omdat lo. de drank de koopkracht van ons volk vermin dert; 2o. de drank de denk kracht vermindert; 3o. de drank de werkkracht vermindert; 4o. de drank de geestkracht van ons volk aantast. Aan het slot zijner rede ihoopte de heer Bulten, dat een afd. Voorschoten der N. Chr. G. O. V. zou opgericht worden. Nadat enkele aanwezigen hun sympathie voor G. O. uit gesproken hadden, sloot ds. Van Wijngaar den de openbare bijeenkomst met dankzeg- grag. Hierna werd een af deeling „Voorschoten*' opgericht, met aanvankelijk 12 leden. ZOETERMF, ER. Bij de alhier gehouden provinciale stierenkeuring waren aange voerd 22 stieren, waarvan 1 vierjarige, 1 driejarige en 4 tweejarige. Premies van f 100, verwierven de vierjarige van de Fok- vereeniging „Zoetermeers begin", de drie jarige van J. de Raadt, te Waddingsveen, en de tweejarige van C. Lagrouw, te Bleis- wijk. Veertig gulden werden toegekend aan de eenjarige van M. Heijkoop Jz., te Wad- dingEveen, en C. Oudijk, Ij Moerkapelle; twintig gulden aan die van CL Oudijk, te Moerkapelle, en A. Brecdijik, te Waddings veen. De collectie eenjarige stieren was vrij goed, echter met t e voel verschillend type en te zwak beenstelsel. In de laatste wintervergadering van de A.-R: Kiesvereniging „Nederland on Oranje" hield-de heer D. Riezebos een.! le zing over landbouwonderwijs. Een motie werd aangenomen en opgezonden aan de „Centrale", waarin de wenschelïjkbeid werd uitgesproken-, dat ook het landbouwonder wijs in Chr. geest in de toekomst afzonder lijk kan worden georganiseerd. Vereeniging; tot instandhouding; van liet Leidsche Muziekkorps. Onder voorzitterschap van den heer J. A. van Hamel, hield in den „Vergulden Turk" de Vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps, haar jaar- lijksche vergadering. Zooals gewoonlijk was het bezoek der leden uiterst klein. Door den secretaris, den heer M. H. van Waveren, werd verslag uitgebracht over den toestand en 'de verrichtingen der Vereeniging over het jaar 1910. Het was in zooverre een belangrijk jaar, omdat men er toe overging de leden van het Muziekkorps van uniformen te voorzien. Het ledental onderging weder een ge voelige vermindering, doch dank zij het rondzenden van circulaires, traden ook weder eenige nieuwe leden toe, zoodat op 31 December 1910 de stand was: 6 begun stigers 5 f 10, 1 (donateur h f 5, 51 dona teurs a f 2.50 en 160 leden Hl. Door mevrouw de wed. De Ridder Van Petersom Ramring, de echtgenoote van den vorigen burgemeester, werden, één uitgeloot aandeel en vier coupons, en door den heer J. de Koster één aandeel en twee coupons aan de Vereeniging ge schonken. Dc sterkte van het muziekkorps bedraagt 1 directeur, 1 onder-directeur, 26 muzi kanten, 2 élèves en 2 leerlingen, terwijl een solo-clarinettist bij repetities en 'uit voeringen assisteert. Het aantal concerten tegen betaling ge geven bedroeg 16 en het aantal volks concerten 18. Enkele Parkconcerten kon- •den niet doorgaan wegens slecht weder. Het aantal van deze concerten zal over 1911 aanmerkelijk worden uitgebreid. Uit de verdere mededeelingcn bleek, dat het kassaldo ongeveer f 1300 bedroeg. De voorzitter merkte op, dat men hieruit geen al te optimistische conclusie over de geld middelen moet trekken. De Vereeniging heeft nog een schuldenlast van f 2600. Er werden nu 8 aandeel en a f 25 uit geloot. Tot bestuursleden werden herbe noemd de hoeren M. H. van Waveren en J. J. ter Laag Czn., die zich de benoeming lieten welgevallen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Kam pen: mr. C. W. Vollgraff, thans griffier bij het kantongerecht te Oss; te Sittard: mr. M. H. F. R. Vryens, ad vocaat te Amsterdam te Helmond: mr. J. F. A Leesberg, ad vocaat en procureur te Haarlem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-recht bank aldaar; benoemd tot ridder in de orde van Oranje— Nassau de kapitein der Chineezen te Pasoe- roean Kwee Sikh Po; bij het Ned.-Indische leger voor den tijd van ten hoogste vijf jaren in activiteit her steld de gepensionneerde lste-luit. der inf. van dat leger P. L. C. Tissot van Palot en zulks van en met den dag waarop door hem, na bij de koloniale reserve te zijn inge deeld, de functie van zijn rang bij dat korps wordt aanvaard. Verleend do medaille van het Roode Kruis aan den voorzitter van het hoofdco mité van het Nederlandsche Roode Kruis, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg; benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, C. A. Spruyt, directeur van het telegraafkantoor te Groningen; tot ridder A. J. Dijkstra en L. Valk, resp ingenieur 1ste klasse en ingenienr 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openb. wenken in Ned.-Indië; toegekend de aan de ordo van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: J. P. mn Dijk, procuratie-houder bij de firma Sleeuwen en Co., cargadoor te Rot terdam, en mej. I. Vol, huishoudster bij den heer L. Melchers, te Schiedam; met 1 April, benoemd tot directeur van het Koninklijk Kabinet van munten, pen ningen en gegraveerde steenen te 's-Gra venhage, A. O. van Kerkwijk, thans onder directeur bij dat kabinet. maandag;: Leidsche Schouwburg. (8e Aborm -Voorstell.) „Romeo ei Julia". Treurspel. Hal fa oh t. Stadsgehoorzaal. Openb. Vergadering Leidsche Christelijke Oranje-Vereeniging. Spreker Ds. J. Domna. 8 n u r. Dinsdag;: Katwgk a/Ze*. Gemeentezaal. Uitvoering Kat- wijksche Mandolineclub jLotus". 8 uur. Woensdag: Leidsche Schouwburg. Concert te geven door het Concertgebouw Sextetfc. 8 u u r. Groot-Auditorium Academie. Literarische Facul teit L. S. C. Lezing van Prof. Dr. Ed. Meyer (Berlijn). Acht uur. Stadsgehoo zaal. Openhaar debat Mej. A. v. d. Vlies en Ds. R. J. W. Rudolph. 8 u u r. Bioscope-Theater. 2 en 8 uur. Leidsche Nettenfabriek. Gewone Algem. Ver gadering Aandeelhouders. 'sMidd 2 uur. Sas9enheim. Consistoriekamer Ned.-Herv. Kerk. Vergadering stemgerechtigde lidmaten Ned.-Herv. Gemeente. Half acht. Zaterdag: Bioscope-Theater. 2 en 8 uur. Zondag: 't Pos'hof. Concert K. K. Bioscope-Theater. 8 uur. MENU. Rolpens, roode kool, rijstebrij. HILLEG0M. Bevallen: A.v. Haastrechtgeh. Pouw Z. G. Schniedewind geb Spierenburg D. E. M Blom geh. Sluijter Z. H. Danser geb. Ter Steeg D. M. v. d. Ueld geb. Matter D. W. Freeke gob. Plug Z. W. v. d. Bosch geb. Ras D. Overleden: J. Zandbergen 53 i. B. van der Werff 78 j. HAARLEMMERMEER. SevAllen: KJ.Stut geb. Pruim D. Overleden M. Schaap 78 j. Geachte Redactie 1 Het Bestuur van „Sempre Crescendo" zwijgt op mijn vraag, gedaan in uw blad van 8 dezer. Maar de eer van het koor van Toon kunst gedoogt niet, dat de kwestie wordt doodgezwegen. Uit het verslag van uw muzikalen mede werker blijkt bovendien in 't geheel niet, dat het Haagsclie koor superieur is ik noemde dat het eenigste excuus in tegendeel men vond, dat 't Leidsche „Toonkunst" koor beschaafder had gezongen. (Ik citeer uit 't hoofd): Het „vreemde" gedrag van Sempre's bestuur (al dan niet in overleg met, op verzoek of tegen den wil van deszelfs emi- nenten leider) is dan ook niet te verdedi gen. Een gedrag zoo onhoffelijk, zoo on wellevend, als zeker door niemand ware verwacht. Waar 't nu nog mogelijk is, dat mijn ingezonden stukje werd ter zijde gelegd, omdat ik slechts met initialen onderteeken- de (die overigens in zekere muzikale krin gen wel bekend zijn), daar wil ik dit verzuim dan bij dezen herstellen en ik verzoek derhalve alsnog opeqlijk te wil len verklaren, waarom het gemengd koor van Toonkunst niet werd uitgenoodigd me de te werken aan de uitvoering van „Alia- nora" van 8 dezer. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, D. P. HARTING. Leiden, 13 Maart 1911. Mijnheer de Redacteur! Als lid van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", begaf ik mij he den, Zondagmiddag, naar deze inrichting om een boek te ruilen aangezien ik Za terdagavond verhinderd was. Toen ik dit verlangen aan den daar dienstdoenden heer te kennen gaf, zeide deze mij dat daar 's Zon dags geen gelegenheid voor was. Natuur lijk berustte ik hier direct in, doch het trof mij zoo dat deze heer mij zoo van het harte zeide: „Neen, mijnheer dit kan 's Zondags niet, het is alevel treu rig genoeg dat er 's Zondags gelegen heid wordt gegeven om couranten of illus traties te lezen. Kijk nu eens voor 2 hee ren moet ik nu hier zijn." Deze ontboezeming. Mijnheer dé Redac teur, deed mij nu besluiten u te verzoe ken dit stukje te plaatsen, hopende dat dit aanleiding mag geven om deze zoo nuttige instelling op Zondag geheel te doen sluiten, want waarlijk, zoo gezellig als bet er in de week 's avonds is, zoo saai was liet er op Zondag op den dag. Bij voorbaat mijn dank voor het plaatsen. Hoogachtend, U Eds. Dienaar, J. LIMBURG. Leiden, 12 Maart 1911, Mijnheier de Redacteur! Uit het gemengd nieuws van Vrijdag avond j.l. uit liet „Leidsch Dagblad", be merkten wij dat er aan de broodfabriek „Ceres" een loonsverhooging had plaats gehad, en wel door een enquête ingesteld door de Christelijken en de patroons. Ik wilde door middel van dit stukje het publiek nader inlichten en wel als volgt Tweemaal is door ons een enquête inge- steld voor .de actie van verleden jaar én allebei de enquêtes den patroons voor, gelegd met het verzoek het daarheen te leiden dat er in de wanverhoudingen be treffende de bakkerijen een regeling zou komen. .Éénmaal is dit gebeurd met de Christelijken en den laatsten keer door ons zonder hen. Den eersten keer bleef het bij woorden, den tweeden keer wilden wij het in daden omzetten. De antwoorden der patroons als dat de verhoudingen slecht te noemen waren, ja zelfs de secretaris der patroonsvereeniging zeide, dat wij dan maar de zweep er achter moesten zetten, gaven ons aanleiding een staking te for- meeren aan „De Vereeniging". Het pu bliek weet de resultaten er van; het mis lukte, dus ook onze verdere actie. De Christelijken togen hierop direct aan het werk, en ook zij gingen een onderzoek instellen, maar nu met de patroons. Over deze enquête wil ik het niet hebben, hoe zij tot stand moest komen; maar wel wil ik er de aandacht op vestigen, dat dit toch al genoeg bekend was aan de pa troons, hoe de toestand was. Men bemerkt het resultaat. 12 man kregen een ver hooging. Maar nu een vraag aan het publiek. Is nu de verhooging gekomen omdat de Christelijken een onderzoek in de bakke rijen instelden, of is dat de oorzaak van onze gevoerde actie van verleden jaar? Voor de afd. Leiden van den Bond van arbeiders in het Bakkersbedrijf. D. DE CLER, Voorzitter. „De Nieuwe Gids" brengt het vervolg van Heyermane'„Beschuit met muisjes. (thans het slot), verzen van S. G. Reddin- giusVan Harlingen en van Aart van der Leeuw. Dr. D. G. Jelgersma publiceert een kort stukje, hetwelk een antwoord is aan dr. J. D. Bierens de Haan en naar aanlei ding van diens legenschrift in „De Nieuwe Gids" van Nov. Een tegen schrift, versche nen op een critiek van dr. Jelgersma over een boek vam dr. J. D. Bierens de Haan. „Een persoonlijk feit," heet dr. Jelgers ma dit stukje. Dr. J. D. Bierens de Haan antwoordt met een „Korte Dupliek." Herman Robbers heeft een literaire bij drage in dit nummer. Het is een prachtig schetsje, en met met genoeg aanbeveling deze, in bescheiden heid gegeven; de schrijver Robbers heeft die van ons niet van noode kunnen wij de lezing van wat deze kleine Piet op Nieuw jaarsdag ervoer, aanprijzen. De kleine Piet, die op den nieuwen eersten dag zijn driftbuien wilde afleeren en den heelen dag zijn best doet en den heelen dag slaagt, tot 's avonds"... 's Avonds is er de dnftbui tóch, als zijn zusje met „dreinerig meisjes-plaaghaaltje" zegt dat hij valsch speelt „dat hij in haar kaarten keek, dat, hij Piet, altijd valsch dee-d, Altijd"... De smart van den jongen, de teedere troost van de moeder, het leed van her ge zin dat op een tweede plan speelt... het is alles voortreffelijk gegeven! En hoevele lezers zullen voelen, zich herinneren, de wrange kindersmart van hun jeugd, toen door ieder te licht' geteld. Doch hier is een lieve begrijpende moe der Vermelden we nog een boekbeoordeeling van dr. Aletrino. Ts liet. noodig vraagt men zich af, dat boeken van het gehalte als deze, op een ,,Nieuwe-Gids"-ileestafel blijven liggen? Een werk als „Zedelijkheid" van Johan na Steketee en „James" van Leo BaJet? Wij kunnen den onaangenamen toon van dr. Aletrino bij de bespreking van dit eerste werk begrijpen, doch bejammeren hem toch. Uitgave: N. V. Drukkerij „Luctor et Emergo," 's-Gravenhage. De Haagsche schouwburg- p lanneu Naar „De N. Crt." verneemt, zal de heer J. J. Gort Jr., de gemeente-architect) die op uitnoodiging van ds schouwburg commissie door B. en Ws. van Den Haag aangewezen werd om deel uit te maken van de commissie tot het opmaken van een plan voor den bouw van een eahouwburg op de tegenwoordige plaats, binnenkort met zijn plannen gereed zijn. De hee<r Gort maakte twee ontwerpen, een voor een geheel nieuwen schouwburg op de tegenwoordige plaats; een ander met behoud van den be- staanden gevel. In de eerste week van April zal hij zijn plannen bij de schouwburgoom- missde indienen. Tegen dien tijd kan ook verwacht worden de indiening van de plan nen der beide buitenlandsche architecten van bedoelde commissie. De leden der commissie ontwierpen hun plannen onafhankelijk van elkaar; echter zullen ook de buitenlandsche architecten twee ontwerpen inzenden, evenals de heer Gort, van een nieuwen schouwburg en voor een met behoud van den ouden gevel. De laatste dagen van Guy de Maupassant. In de Morning, Post** publiceert Ralph Jefferson een deel van het dagboek van Francois Ta-ssart, De Maupassant's knecht, die zijn meeeter gedurende rijn laatste riek te en bij de aanvallen van waanzin, die daarmede gepaard gingen, oppaste. Eens had de schrijver zichzelf verwond toen de knecht binnenkwam, en heel kabn zei hij: „Kijk eens wat ik gedaan heb!" Stilzwijgend liet hij zich verbinden, en \roeg daarna vergeving voor zijn daad. In Jan. 1891 meende hij vast, dat de oorlog verklaard was; rij moesten samen opmar- cheeren. Kort daarop trad de volslagen verstandsverbijstering in en in Juli stierf De Maupassant. Een onuitgegeven roman van B alzac. Een Parijsoh blad deelt mee, dat bin nenkort een tot _pog_to© niet uitgegeven_io-. man van Balzac, waarvan hij indertijd aan een dame het handschrift gaf, zal ver schijnen. Het is echter best mogelijk, dat dit niets anders zal blijken te zijn dan een zeer vroeg werk, voor de colportage en lou ter om den broode geschreven. „B uiten." Het weekblad „Buiten" geeft in zijn laat* sfle nummer interessante kijkjes'op en in! Fraeylemaborg te Slochteren, een kasteel dat uit de Middeleeuwen dagteekent. Op het titelblad twee fietsende Zeeuw? sche boerinnetjes. Verder viel ons oog op een foto van eeft losgebarsten kastanjeknop, symbool vai* lenteweek! e En terwijl we dit schrijven, roert Maarf geducht zijn staart fen jagen de sneeuwvlok* ken tegen de ruiten. Een avond van enthusiasme in de Fransche Opera, te 's-Gravenhage. Onmogelijk iets meer te melden van dö eerste opvoering van de opera „Medee'! van den chef d'orchestre Paul Bastide, dan het uiterlijke verloop, en dat was in één; woord schitterend, zoo voor den componist als voor de vertolkers. Na de eerste beide bedrijven werden allen onder een geest'? driftig en aanhoudend applaus als ondeij bloemen bedolven; het totaal der ten too? neele gebrachte bloemstukken zal zekelj wel het getal van vijftig bereikt hebben* Men hield niet op, den sympathieken lca? pelmeester-componist toe te juichen, diei wederkeerig zijn ingenomenheid aan dje; artisten door gebaren te kennen gaf en ten slotte mad. Gril, die de ontzettend zware titelrol glansrijk had vefvuld, den kunste? naarskus op de wangen drukte. Na het tweede bedrijf gebeurde er iets zeer ongewoons: een der bezoekers van de hoogste rangen hield een toespraak tot den componist, huldigde hem in van ver? eering gloeiende bewoordingen en wierp hem van uit de hoogte een krans en de gecalligrafeerde toespraak namens de me? debezoekers van het zoogenaamde paradys toe, hetgeen natuurlijk de toch reeds hoog? gaande toejuichingen nog hooger deed opn laaien, 't Was voorzeker voor den heei; Bastide een onvergetelijke avond. (N. R. Crt.} Messchaert. Messchaert heeft zijn benoeming tot leeft- aar aan de Koninklijke Hoogeschool voor) Muziek te Berlijn aangenomen. „Dc oiö derhandelingen tusschén het bestuur en Professor Messchaert, dagteekenen reeds van lang terug: doch nu eerst zijn, na een persoonlijke samenspreking de contracten geteekend," zegt de „Lokal Anzeiger." En het blad vervolgt: „Ruim 15 jaar geleden leerden wij hem kennen, toen als hoofd van het kleine doch voortreffelijk gesehool? de Amsterdamsche A Cappellakoornu heeft hij een wereldreputatie. Een der meest artistieke zangkunstenaars, die ook den naam heeft een uitmuntend zangpaeda? goog te zijn." In overleg met den schrijver heeft „Het Tooneel" besloten Willem Schürmann's stuk „De Violiers" eerst in het volgend s«ed? zoen te vertoonen. Koninklijk bezoek aan het P a n o ra ma Mesdag. De Koningin en de Prins brachten Zater* terdag een bezoek aan liet Panorama Mes? dag in de Zeestraat te 's-Gravenhage. De Vorstelijke Bezoekers werden ontvangen -en rondgeleid door den kunstschilder, deo; heer H. W. Mesdag, en vertoefden bijna een uur in het panoramagebouw, dat op? nieuw is gerestaureerd, met bijbouwing van drie zalen, die, zoowel als de zaal waarin het bekende doek is geëxposeerd, 's avonds electrisch verlicht zullen zijn. Donderdag a.s. kunnen de genoodigden een kijkje ko? men nemen en Zaterdag a.s. zal de in? richting vermoedelijk voor het publiek wora den opengesteld. Cyriel Buysse. Den 9den April zal Buysse, de Vlaamscb- Hollandsche schrijver, worden gehuldigd. Het blijkt dat Streuvels zich met aonge* sloten heeft bij de voorbereiding deze viering. Men heeft hierin gezocht een vijandig voelen. De Antwerpsohe correspondent van „De Nieuwe Crt.", wijzende op de partijdigheid door Hugo Verriest in zijn lezingen aan den dag gelegd wanneer hij de Viaamsohe schrijvers besprak, besluit evenwel: „Buysse is een groot schrijver en Streu vels ook, en onder den Vlaamsohen hemel is plaats genoeg voor twee groote schrij vers en voor meer ook, zonder dat zij elkan der in den weg behoeven te loopen. En indien Streuvels aan de Buysse-viering geen deel zal nemen, dan moet men in die ont houding geen bewijs van vijandschap zien, doch alleen een uiting van de in zichzelf gekeerde persoonlijkheid van den West- Vlaming, die hij voorkeur zich in zijn „Lijs ternest" opgesloten houdt en die zelf inder tijd een huldiging geweigerd heeft. Wanneer dan ook de voorgenomen betoo ging niet den omvang aanneemt, welken men had kunnen wenschen, dan komt dit omdat Buysse zioh, willekeurig en onwille keurig, vijanden heeft gemaakt, zooals hoO- ger werd uiteengezet, in de eerste plaath dcor zijn optreden tegenover de Flamingan ten, vervolgens door de strekking van zijn kunst." Wij ontvingen heden ter recensie: Hall Gaine, „De Witte Profeet." Uitgv L. J. Veen, Amsterdam. A1 p h e n. „Concordia" Dinsdagavond te zeven nren, voor de Vrije Gemeente, dk Jboon®, van SU-Filipaland.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 2