Jïo. 1S®62 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 11 Maart. Vierde Blad. Anno 1911 Buitenlandsch Oyerzieht Brieven van een Leidenaar. Gemengd Nieuws. Over de stormachtige La- g e r H u i s-z i t- iing, waarvan de telegrammen ons giste ren het een en ander meedeeldent is nog .weinig naders bekend. Wel is dezer dagen in het Lagerhuis de terhouding met Frankrijk fn- sprake ge bracht. In verband met de geruchten omtrent fcen geheime overeenkomst tuesehen Enge land en Frankrijk vroeg de afgevaardigde Jowett van de arbeiderspartij den minister van buitenlandsche zaken, of tijdens diens ambtstijd door de Britsdie regeering aan Franlkrijk ondersteuning was beloofd in geval van oorlog. De onderstaatssecretaris Mc. Kinnon Wood beantwoordde deze vraag ontkennend. Later stelde de liberaal Highan de vraag, of de regeering haar aandacht reeds had gewijd aan den door president Taft geuiten wensch, tot sluiting van een Engelscli- Amerikaansch verdrag, ten doel hebbend alle geschillen, onverschilli j van welken aard, aaii het oordeel van een scheids ge recht te onderwerpen. Daarop antwoordde de onderstaatssecretaris, dab voorstellen als deze gaarne in overweging zouden worden genomen. Die volmondige ontkenning van eenige militaire overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk heeft in Frankrijk tegen spraak gevonden. De ,,Liberté" beweert, dat er wel degelijk overeengekomen is om trent eventueele samenwerking van dc ma rines van beide landen, zelfs is er reeds on derhandeld over gezamenlijke troepenbewe ging. In Beieren zal morgen de prins-re gent Luitpold zijn negentigsten verjaardag vieren. Dit gaat met veel feestelijkheden gepaard. De Prins heeft dezer dagen gezegd, dat hij zijn hoogen leeftijd toeschrijft aan ©en geregeld leven en flinke lichaamsoefenin. gen. Wij geven hieronder het portret van den krassen ouden heer. In Oostenrijk heeft gisteren de vrouwenbeweging weer een stap vooruit ge daan. De kamer toch heeft haar goedkeu ring gehecht aan het rapport eener com missie in zake het voorstel-Ternerstorfer. Hierbij wordt bepaald dat vrouwen voort aan zullen worden toegelaten in politieke vereenigingan en tevens dat het verbod tot onderlinge organisatie dezer vereenigin- gen zal worden opgeheven. In ons vereeni- gingsreoht heeft zoo iota altijd van zelf ge sproken. De verhouding tusschen tusschen S p a n- j e en het Vatioaan wordt meer en meer gespannen. Markies Gonzalez, de Spaansche zaakge lastigde bij den Heiligen Stoel, heeft Don derdag den staatssecretaris Merry del Val het antwoord zijner regeering op de laatste nota van de Curie ter hand gesteld. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, had deze daarin den eisoh gesteld, dat ten aan zien van alle kerkdijk© quaesties, in de eerste plaats de wet op de congregaties, 'eerst overeenstemming met het Vatikaan bereikt moest zijn, voor zij in het parle ment in behandeling zouden komen. In hét antwoord, dat in uiterst hoffelijke bewoordingen gesteld is, verklaart de regee ring den eisch van het Vatikaan niet te kun nen inwilligen. Volgens een bericht uit Rome is men in Vatikaansche kringen van meening, dat de Curio voorloopig in deze kwestie nog geen beslising zal treffen, maar het indienen van een protest zal uitstellen, totdat het .Wetsontwerp bij de Cortes is ingediend. Gisteren heeft minister Gaoalejas in de Spaansche Kamer meegedeeld dat, hoo ook de onderhandelingen met het Vatioaan loo- pen, hij binnen een maand een ontwerp zal indienen op de vereenigingen, dat geheel gebaseerd is op de wensohen der publieke opinio. Van den gisteren aan boord van een En- gelseh schip gearresteerde n Portugee- Bchen samenzweerder Veiga F aria wordt thans meer bekend. Hij was liitgezonden door een complot van monar chisten Uit papieren, die hij bij zich had, blijkt dat liij pogingen moest doen om het Lis- bahonsche garnizoen door omkooping te win nen en dat hij daarna de landelijke bevol king moest zien over te halen om in groote menigte naar de hoofdstad te komen en zich \daar aan te sluiten bij den opstand tegen de i|«p 11 bliek. Alle leden der regeering zouden vermoord worden en daarna zou de monar chie weder hersteld worden. Verder bleek bij onderzoek, dat Veiga Faria groote geldsommen bij zich had en bovendien kredietbrieven op banken t© Londen, Parijs en Madrid. Het bericht van gisteren uit de „Indé- pendance beige" omtrent een oproer in de Kongo blijkt nog niet bevestigd. - Ondervraagd door eenige journalisten bver het beweerde complot te Boma, ver klaarde de minister van koloniën, dat hem geenerlei bericht 'Had bereikt ovèr een der gelijk incident. Gisteren nog had hij een lang telegram uit Boma ontvangen, waarin echter niet de minste sprake was van een samenzwering. Als de zaak ook maar e enigs zins belangrijk ware geweest, dan zou de minister or van gehoord hebben. Van andere zijde verluidt, dat een hoog staatsambtenaar verklaarde een particulier schrijven over deze historie te hebben ont vangen, die men meent te moeten beschou wen als een grap tan enkele inlanders. We hopen het maar dan is het toch een misplaatste grap althans van ons standpunt geredeneerd. Misschien vinden de inlanders hein bijzonder „goed". In Mexico was mén lang niet gestioht over de troepen-mobilisatie op de grenzen door de Verecnigde Staten. Na de verkla ring van Taft, dat het alleen te doen was om Mexico te helpen en eindelijk eens een eind te maken aan den opstand, is de ont stemming geweken. De troepen zijn daar dus alleen om te beletten dat de opstande lingen van uit Amerika worden geholpen en voorzien van het noodige. Als men hot ge- looven mag, is het wel een dure vriend schapsdienst, die de Vereenigde Staten aan president Diaz bewijzen vandaar, dat de geruchten blijvon aanhouden, die er in zien een maatregel waardoor Amerika zich voorbereidt op mogelijke gebeurtenissen. CCCXLVIII. De „question brülante", de groQtc kwes tie voor Leiden I leder weet 'wat ik er moe bedoel. Het is sinds eenige weken het onderwerp van den dag, in huis en op straat, in kroeg en sociëteit en in de krant. Nog luwt de wind niet en de stroom van voor- en tegenargumenten bor relt steeds door. Voor- en tegenstanders van De Haas, men zou er Leiden in kun nen verdeelcn. Evengoed als men in de politiek spreekt van rechts en links, van autonoom en heteronoom, zou men vra gen: „Ben je voor of ben je tegen De Haas ,,En gij Leidenaar, die ons elke week, te pas of te onpas voorlicht over groote en kleine Leidsche belangen, zwijgt als een mof. Kom nu ook voor het voet licht en ga de kwestie belichten op uw wijre1',zoospreekt men tot mij. Er komt over mij een groote aarzeling als ik de pen opneem om van deze kwes tie ook een en ander te zeggen. Ik houd mij graag buiten de zaken van geloof, omdat daarbij van overtuigen zelden sprake is. Men gelooft in iets of in iemand, of men doet het niet en beiden zijn gewoon lijk te goeder trouw. En als ik het wel zie, hebben wij hier te doen met een zui vere geloofskwestie. Honderden mensclien, patiënten vooral, gelooven in den heer De Haas, vertrou wen op zijn kennis en weienschap, an deren en daaronder in de eerste plaats de wetenschappelijk gevormde dokters, ge looven in hem en zijn werk niet, en tegen beide geloofsopvattingen valt niet te pra ten. Daarom meende ik er mij niet mee te moeten bemoeien; nu men mij even wel uit mijn tent heeft trachten te lok ken, wil ik dit wel zeggen, dat ik het met hen houd, die de geneeskunde r an den mensch beschouwen als een moeilijk te .verwerven wetenschap, welke zich lang zamerhand en met vallen en opstaan heeft ontwikkeld, en die steunen moet op juiste kennis van het menschelijk lichaam en de levensfuncties van dit lichaam. Daarom stel ik meer vertrouwen in een weten schappelijk gevormd medicus, dan aan een man, die door eigen studie of bij wijze van gave de kennis van ziekte en kwa len en de wetenschap om ze te genezen zegt te hebben verworven. Hiermede wil ik niets afdoen aan de kennis van den heer De Haas, ik kan daarover niet oor- doelen, evenmin als over de berichten om trent door hem volbrachte genezingen. Vrijheid, blijheid. Wie zijn kranke lichaam liever toevertrouwt aan den be woner van villa „Habis Perkara" of een ander ongediplomeerd beoefenaar van de geneeskunst, dan aan een medicus, mo-et het weten en wié van een of andere kwaal bij hem of anderen genezing heeft gevon den, feliciteer ik er van harte mee. Er is nu eenmaal geen grooter schat dan de gezondheid, en men waardeert ze het minst wanneer men na een ziekte is her steld. Ik begrijp dus hun dankbaarheid. Men hoede zich echter- voor de al te naïve meening, dat de ongediplomeerde artsenijmcesters nit oude geneeskundige' boeken recepten bezitten, die voor de we tenschap verloren geraakt zouden zijn. Daar heeft de geschiedenis der genees kunde wel voor gezorgd, een wetenschap, die ook haar beoefenaars in de genees kundige wereld vindt. Ter gelegenheid van het voor een paar jaar alhier gehouden Natuur- en Geneeskundig Congres is hier een door prof. Van Leersum en anderen georganiseerde tentoonstelling gehouden, die ook heel wat medische werken uit alle dijden het zien, alsmede geneesmid delen, werktuigen en instrumenten. Men heeft het oude en verouderde materiaal ook voor de wetenschap bewaard. Een onbevooroordeelde wordt echter onwille keurig geneigd bij een vergelijking van de oudere en de nieuwere medische we tenschap meer vertrouwen in de nieuwe danin de oude te stellen. Staat in het jlgemeen in wete& en kunnen, hst nagen slacht niet op de schouders van het voor geslacht Wat ik hier mee zeggen wil, is, dat men nu niet al te veel moét aankomen hiermee, dat mannen als de heer De Haas en anderen hun wetenschap uit oude boe ken hebben, die de geneeskundigen van onzen tijd niet meer kennen. Geloof maar dat oude, beproefde middelen ook nog wel in de hedendaagsohe apotheken voor komen. Alleen als men zich stelt op het stand punt dat de ongediplomeerde medicijnmees ters een „gave" bezitten, door hoogere machten worden geïnspireerd én dus „won der "-dokters in .bovennatuuijSjke beteeke- nis zijn en niet in sportenden zin, zou moeten worden genoemd, dtii is vertrou wen in hun wijsheid, zich neerleggen bij hun diagnose en het gebruiken van de door hen voorgeschreven geneesmiddelen, volkomen gerechtvaardigd. Maar dan is, zooals ik boven zeide, het «en, zuivere ge loofskwestie en houdt alle rcfleneering op. En daarom zou ik mijn mctlï-Leidenaars en wie verder zich voor dé kwestie in teresseeren, den raad willen geven elk twistgeschrijf en twistgesprek er over te staken. Men overtuigt elkaar toch niet en de aangehaalde voorbeelden van genezing kunnen, alleen- geconstateerd, niet gecon troleerd worden ett hebben dus voor den ..ongeloovige" op dit punt toÜi geen over tuigende waarde. Daarom fede ik: vrij heid, blijheid 1 Maar dan moet ik ook af keuren de vervolging tegen ,den heer De Haas ingesteld, zal men zeggen. Ik geloof het niet. Dc wet eisclit vaj iemand die het beroep van geneeskundige uitoefent, een voorgeschreven bevoegdheid en het betaamt een goede poline en justitie de wetten des lands te handhaven. Menig fietsrijder zal het vervelend vin den dat de overheid in smalle stegen en straten ter wille van 't gevaar dat dit fiets- rijden er kan opleveren, het rijden verbiedt, en men kan 't daarmee eens zijn, doch uien kan van de overheid niet vergen dat zij het verbod niet handhaaft, enlmen mag den overtreder geen vrijbrief grlren voor deze overtreding. Hem die zich op dit stand punt plaatst, zou men kunnen verwijten, dat hij de anarchie wenseht-.. De justitie was der ha lef volkomen in haar recht den heer He Haas te vervolgen, afgescheiden van de omstandigheid dat zij hem daarmee schade deed, dan wel reclame voor den man maakte. Dat zij het niet vele jaren eerder deed, is wel eemgszins onverklaarbaar. Wanneer het woord: „ik heb mijn weten schap van Boven" bij den heer De Haas echter - geen ijdele klank is, dan zal men het van zijn standpunt kunnen verklaren dat hij er boete, straks gevangenisstraf voor over heeft. Doch wij hebben ons niet te plaatsen tus schen den rechter en het geweien van den man. die aan den eenen kapt wordt ver eerd als een medioijnmeestfei van hooger dan menschelijke kracht, en aan de andere eijde voor een gevaarlijken kwakzalver wordt gehouden, speculeereud op de beurs van lichtgeloovigem "Vorzcokt mijn meening te zeggen over deze „groote kwestie", heb ik gemeend dit te moeten doen en mijn mede-Leidenaren uit te noodigen hun tijd en moeite nuttiger te besteden dan met, eeu onvruchtbaar ge twist er over. Al praat men en schrijft men er nog maanden over, men lost de kwestie niet opmen maakt elkaar dc hoofden maar warm, en was liet. niet reeds Boerhave die leerde dat een heet hoofd 6lecht voor do gezondheid is, en ik denk dat de heer De Haas en de mannen der nieuwe medische wetenschappen het beiden nog daarmede wel eens zijn. Afd. Noordwijk der Algemeéne Veree- niging voor Bloembollencultuur. In cafc „Flora" van den heer*P. H. van der Voort, vergaderde deze afdceling gis teravond, hoofdzakelijk ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg., 27 Maart te Haarlem te houden. Nadat de voorzitter, de heer G. W. Alke made A.Wzn., de vergadering geopend had. en de notulen waren gelezen en onveran derd vastgesteld, werden de diploma's en medailles, door de afd. zelvo en door vele leden der afd. gewonnen op de Jubileums- tentoonstelling te Haarlem, voorjaar 1910, •aan de winners, voor zooverre dezen aan wezig waren, uitgereikt. De Voorzitter wensohte den winners geluk; hij wees er op, hoe de bekroondo inzenders de eer der afd. hoog hebben weten te Houden, en Hij hoop te, dat Het behaalde suooea een volgende maal aanleiding moge zijn tot nog ruimer deelneming. Verder bracht spr. dank aan allen, die direct of indirect er aan heb ben medegewerkt, dat de collectieve afdee- Hngsinzending zoo goed geslaagd is. Aan de orde was na deze min of meer offioieele plechtigheid de behandeling van den beschrijvingsbrief, waarvan de eerste vijf punten om haar administratief- karak ter, niet besproken behoefden te worden. Punt 6 van den beschrijvingsbrief betrof het stellen van een candidaat voor lid* van het Hoofdbestuur in de vacature^H. Veid- huijzen van Zanten Jz. De af deeling stelde candidaat de Heer Reinier Schoo, van Hil- legom. Punt 7, hoofdbestuursvoorstel, om van 20 tot 22 Deo. a.s. een i-entoonstelling te Hou den van hoofdzakelijk geprepareerde Hya cinten, werd verworpen, nadat vooral door den Heer J. Braun was betoogd, dat zoo'n tentoonstelling het proef station'' zjou te genhouden, terwijl de resultaten van de voorgestelde expositie bijna nihil zouden .zijn, omdat niemand er ook alle mislukte proeven zou tentoonstellen, en niemand ge negen zou zijn, mede te deelen, Hoe Hij bij het prepareeren was te werk gegaan. Punt 8, een voorstel van de afd. Oegst- geest en Omstreken, om f 1000 beschikbaar te stellen voor het_oiÜoven van prijzen voor tulpen op buitenband sohe tentoonstel lingen, werd geamendeerd in dien geest, dat ook narcissen en andere bijgewassen in aanmerking zouden komen. Punt 9, een voorstel der afd. Hillegom, waarbij aan het H. B. wordt opgedragen, bij de Regeering er op aan te dringen, bij eventueele Herziening van invoerrechten, de belang én van den export van bloembollen in het oog te willen houden, vond algemee- nen bijval. Bij acclamatie besloot men, dit voorstel met kracht te steunen. Punt 10 betrof het. voorstel-Noordwijk zelve: De afdeelïng Noordwijk stelt voor bet Hoofdbestuur te verzoeken, stappen te willen doen bij den betrekken Minister, om te- verkrijgen, dat plaatsen, die in Zui delijke richting (en desgewenscht ook in Noordelijke richting) meer dan 15 K.M. van Haarlem afliggen, toch tegen het ver laagde tarief met Haarlem kunnen telefo- neeren. Punt 11, een voorstel van de afd. Hille- gom, betoogende het verkrijgen van een kleurenkaart met kleurbeschrijving, was door het H. B. in zóóverre gunstig ontvan gen, dat het H. B. de bestaande interna tionale uitgave voor de Alg. Ver. wilde exploiteeren, door er een kle urbesohrijving in de Hollandsche taal bij beschikbaar te stellen. Dit laatste juichte de afd. toe. Punt 12, een voorstel van de afd. Rijna- burg, om een fonds te slichten* ten einde minderwaardige bolgewassen te kunnen aankoopen en vernietigen, werd na breed voerige bespreking door de afd, Noordwijk gesteund, al ontveinsde men zich niet, dab de uitvoering nog wel moeilijkheden ge ven zou. Punt 12, een voorstel van de afd. Uit geest, om tot onderlinge verzekering der bollen tegen brandschade te geraken (on der de vlag van den Ned. T uinbo uw raad) werd gesteund. Aan de onder punt 12 genoemde motie van de afd. Langondijk, om bet partijgoed der tulpen niet meer per mud, doch per gewicht te verhandelen, werd adhaesie be tuigd. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden gekozen de heeren Jan Braun en N. M. Alkernadetor plaatsvervangers de heeren W. de Ruiter Cz. en J. de Groot Lz. SPORT. De wedstrijden van Zondags Ook in de sportwereld zim er teekenen, die liet einde van den winter aankondigen. De competities raken uitgespeeld, eenige afdeelingslcampioenen zijn reeds definitief aangewezen en de promotie- en degrada tie-wedstrijden zullen het seizoen voor goed sluiten. Het belangrijkste van wat zicli hier en. daar afspeelt is voor de Leidsche sport wereld zeker wel de ontmoeting H. D. M. T. O.-Gr-O. voor het kampioenschap der 2de klasse van den N. H.- en B. B., die morgen hier op het terrein van Leiden zal plaats hebben. En omdat Leiden reeds tegen T. O. G. O. gelijk speelde en den volgenden Zondag nog tegen H. D. M. in het strijdperk moet treden, zullen de spe lers van Leiden ongetwijfeld het spel van H. D. M. met belangstelling volgen, waar van T. O. G. O. waarschijnlijk zal win nen. Nog op een anderen kampioenswedstrijd willen we wijzen, die tc Rotterdam ge speeld wordt tusschen O. S. C. R. en D. E. V. van Amsterdam voor do 1ste klasse van den NederL Korfbal-Bond en waar we een kleine overwinning der Rot terdammers verwachten. De Leidsche korfballers zullen Amicitia van Boskoop ontvangen, als tenminste het terrein eindelijk eens bespeelbaar' zal zijn. Uit de omstreken van Den Haag concen treert zich in de voetbalkringen de voor naamste belangstelling om den oefenwed strijd op het H. V. V.-terrein tusschen liet Ned. elftal en de Zwaluwen. Het Ned. elftal zou geen nationaal elftal wezen, in dien het niet voor een overwinning zorgde. Maar ook de Zwaluwen kunnen zeer sterk vertegenwoordigd zijn en eventueel een combinatie in het veld brengen, die het zelfs ons vertegenwoordigend elftal lastig zou kunnen maken. Velen gaan er na tuurlijk heen om slechts het Ned. elftal te zien spelenhet karakter van den wed strijd waarom het weer anderen te doen is, zal o. i. afhangen van wie en hoe Zondag de Zwaluwen zullen zijn. In Leiden is nu de beurt aan Ajax II, dat geen invallers aan Ajax I behoeft af te staan en dat door een overwinning op hun afdeelingskampioen D. V, V. II veel van den slechten indruk, die het dit sei zoen tot heden verwekt liecft, kan weg nemen. Van de eerste klasse van den L. V. B. kan Beresteyn zich den kampioenstitel ver zekeren door morgen D. O. S. L. te slaan. We twijfelen niet of Beresteyn zal hierin slagen, al moeten wij in D. O. S. L. een fanatieken tegenstander erkennen, zooals de ongeldig verklaarde wedstrijd reeds be wezen heeft, toen Beresteyn slechts met 10 won. Ook D. L. V. zal op haar hoede zjjn en zich niet meer door L. V. V. een puntje laten ontnemen. Maar misschien heeft L. V. V. weer goeden zin; tot lieden is het slechts haar gelukt èn Beresteyn èn D. L. V. een punt te ontnemen. De opnieuw vastgestelde bekerwedstrijd SportmanD. O. S. L II zal nu onge* twijfeld, dank zij den voorzorgen, die De Sportman zeker zal treffen, tot een goed einde gebracht worden. Wie de volgende bekerronde zal bereiken, is onnoodig te zeggen. In de 2de klasse zal L\ V. C. E. een gemakkelijke overwinning behalen op Sportman III, dat dan hopeloos op de laatste plaats zal blij ven. In III A voorzien we een spannenden strijd tusschen L. Hercules II en Bere steyn III dien de jeugdige bewoners van het Instituut Wullings waarschijnlijk met gering verschil zullen wimyem Beide pari tijen hebben groot belang bij een overs winning, indien Ajax IV nog eens mocht struikelen. De Sportman IV zal zich door een overwinning op L. Hen cules III voorloopig op de 2de plaats weten te handhaven. Aan den Hoogen Rijndijk, waar de conn petities door verschillende oorzaken min-i der geregeld verloopen, staat ook de wed strijd D. O. S. L. Ill—L. V. C. E. II weer eens op het programma. We ver; wachten nu eens resultaten met een over; winning van L. V. C. E. II. V o e t b a L In aansluiting met ons bovenstaand ovex. zacht, geven we hieronder eens een lijstje, dat de kansen der verschillende L. V. B- elftallen op een of andere plaats in de competities aangeeft. Extra-Compolitie. Vereend gingKansopdeplaafscn: De Sportman 1.2. Ajax H 1.2- Eerste Klasse. Beresteyn 1.2. D. L. V. 1. 2. 3. 4. 5. De Sportman II 2. 3. 4. 5. L. V. V. 213.4.5. D. O. S. L. 2. 3. 4. 5. 6. Ajax UI 5. G. l Tweede Klasse. Boresteyn II 1.2. 3. D. O. S. L. 1.2.3.4. L. V. C. E. 1.2.3.4.5. Leidsch Hercules 2.3.4. 5. L. V. V. H 3.4.5.6. De Sportman HE 5. 6. Hiaruit blijkt wel ten duidelijkste, hoe weinig de elftallen in deze oompetilio elkaar toegeven, vooral als men bedenkt, dat van de 30 te spelen wedstrijden er al 25 achter den rug zijn zoodat de laatste vijf wedstrijden den eindstand geheel zullen be-, heersohon. Derde Klasse A Ajax IV 1.2.3.4. De Sportman IV 1.2.3.4. Leidsch Hercules II 1.2. 3. 4. Beresteyn HI 1.2. 3. 4. Leidsch» Hercules III 5 Ook in deze afdeeling is dus nog veel spanning alhoewel het Ajax-elftal praetiach beschouwd al bijna kampioen is. Derde Klasse B. L. F. C. 1.2. L. V. C. E. II 1. 2. 3. -1. L. V. V. LH 2.3. D. O. S. L. HT 3.4. Men meldt uit Amsterdam! Gistermorgen omstreeks kwart voor nege nen-passeerden de Heide- dochtertjes van den Heer H., Haarlemmerweg D. 273 te Sloten woonachtig, nadat zij op de Rozen gracht ter kerke waren geweest, de tram rails om zich naar school te begeven. De beide kinderen zagen Het voertuig te laat, geraakten er voor en weiden ruim 20 meter medegcsleept. Het ongeluk is gelukkig nog Heter afgeloopen dan aanvankelijk te vree zen viel, althans een der kinderen kwam met den schrik vrij, terwijl Het andere aan Het Heen gekneusd werd en een groote Hoofdwonde opliep. De heer H., die te Amsterdam op kantoor werkzaam is, bracht zijn kinderen nadat zij in het zittingslokaal geholpen waren, naar Sloten terug. Twee slimme drinkebroers. Twee bekende dronkaards, die al meer malen kennis met de politio te Amsterdam maakten, gevoelden zich Donderdag weer niet sterk ter been. Ze strompelden samon naar Het cenrbaal-politiebureau en ver zochten om aldaar Hun roes uit te mogen slapen, waartoe hun gelegenheid werd ge geven. Na ontnuchtering bedankten ze den inspecteur van politio hartelijk en konden gaan, zonder dat proces-verbaal werd opge maakt. Immers zij waren niet op den open baren weg in beschonken toestand aange troffen. Een hutje op de hei. Hij kwam van Roden met vrouw en kind. Op het eenzame Eenervekl bij Een in Drente meende Hij vrij een woning te mogen bou wen. Bouwstoffen waren gemakkelijk te vinden. Immers zoden zijn er genoeg in het Eenerveld. En spoedig waren de muren van plaggen opgetrokken, stevig als een ves tingwal. Van palen werden deuren en ko zijnen vervaardigd. Een dak van asphalt zou Het gezin van J. D. beschermen tegen ruwe winden en jregen. Eenige ruwe meu belen werden in de woning gebracht en zij was gereed om door het gezin te worden betrokken. Men meende Hier in vrijheid °t leven te kunnea slijten. Doch de rust was van korten duur; nauwelijks Had men de woning in gebruik Had, of daar versoheen de burgemeester van Norg met een paar veldwachters cn eenige arbeiders, die het gebouwtje onder Hun mokerslagen deden bezwijken. De vrouw was op het gemcht van de komst dor mannen van de wet reeds met het kind vertrokken. Eindelijk verliet ook de man, zwijgend, zonder verzet, de plaats waar Hij meende een rustig verblijf te zullen genieten. De B e r 1 ij n s c h e politie s c H ij n t inzake den moord op de weduwe Hoffmann, in de Bhimenthalstrasse, weer niet op het rechte spoor te zijn. Er zijn namelijk ver schillende dingen ontdekt die aantoonen,: dat de onlangs in Hechtenis genomen zie kenverpleger Criehl den moord waarschijn lijk niet bedreven heeft. Twaalf dagen na den moord moest Griehl van een familielid geld leenen, wat Hij wellicht, ah Lij. den moord beschreven had, niet zou gedaan heb ben, omdat de moordenaar een ldeine dui zend mark meegenomen heeft. Bovendien past de bij het lijk gevonden handschoen den verdachte absoluut niet.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 13