N*. 15660 Donderdag 9 Maarti AV 1911. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Koi*t geluk, IEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEB ADYEBTENTIEN: Vin 18 regels ƒ1.06. Ieder» regel meer /0.17J. Grootere letten near plaatsruimte. - Kleine adyertentiën van 30 woorden 40 Oents eon tan tj elk tiental woorden meer 10 Gents, Voor het incassesren wordt/'0.06 berokend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden ..I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 1.30. Tranco per post 1.66. Vaccine. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 14 Maart a. s. en tot na dere aankondiging op eiken vol genden Dinsdag telkens des na middags te 2 uren in het E 1i s a- bethshof aan de Oude Vest, gelegenheid B&l worden gegeven tot kostelooze inenting Tan on- en minvermogenden, wordende te vens aan belanghebbenden herinnerd, dat rij slechts worden toegelaten op vertoon Iran een bewijs hunner ge-boorte-insohrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AH, Burgemeester. VAN STBIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Maart 1911. DRANKWET. Vrouwelijke hulp in localiteiten, waarvoor door Burgemeester en Wethouders vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klem of verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drayik, anderen dan stekken drank is verleend. Do Burgemeester van Leiden; Overwegende, dat bij Koninklijk Besluit yen 28 December 1905 No. 20 het bepaalde art. 47, 1ste lid der Drankwet op de 'gemeente Leiden van toepassing is ver klaard, zoodat heb dus van af 1 Mei 1906 Verboden is, zonder toestemming van den Burgemeester, in een lokaliteit, waarvoor floor Burgemeester en "Wethouders een ver- r ning voor den verkoop van sterken drank het klein of een verlof voor den ver koop van alookolhoiidcnden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse Van verkoop is verleend, vrouwelijke per sonen (met uitzondering van de inwonende eohtgonoote ecu de inwonende dochters van flen houder der vergunning of van het ver lof) gedurende de uitoefening van het be drijf dienst te laten doen of vanwege den houder van de vergunning of van het ver lof aanwezig te doen zijn Overwegende, dat bedoelde toestemming telkens voor niet langer dan vijf jaar wordt E'geven en derhalve de met ingang van 1 ei 1908 verleende toestemmingen na- 30 (April 1911 zijn vervallen Geeft belanghebbenden, die ook na 30 April "bedoelde toestemming verlangen, in overwe ging, hun daartoe strekkende verzoeken (op Jttgel) vóór 1 April e.k. in te dienen ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Alge- Sneone Zaken). De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 2 Maart 1911. Leiden, 9 Sfóaat»&. Onze geachte stadgenoot prof. Van Bemmelen heeft 1.1. Vrijdag bronchitis ge kregen. Zijn leeftijd in aanmerking genomen blijft de toestand zeor zorgelijk. De zevende der Volksbijeenkomsten .werd gisteravond in de Stadezaal gehouden. De zaal was geheel met bezoekers gevuld. Op het balkon zat niemand. Het podium vertoonde de toebereidselen voor de groot© repetitie en de uitvoering van Toonkunst. Er werden voordrachten gehouden door onzen stadgenoot den heer H. P. F. La- terveer, die, zooals bekend is, de kunst van 9 preken goed verstaat. Achtereenvolgens boeide hij met het ge voelvolle, uit het hoofd voorgedragen© „Een nacht in 1870" naar Coppée; gelulkte heb hem de aandacht gaande te houden voor „Saïdjah en AdincLa", uit Multatuli's Max Havelaar, en amuseerde hij ongetwijfeld zijn gehoor met Schetsen van Samuel Falk land. Slechts een paar malen werden spreker en hoorders gehinderd door rumoer, beurtelings komende van buiten de zaal en veroorzaakt door zangers, en in de zaal zefve, verwekt door eeai paar levenmakers, die dachten zij alléén aardig te zijn, uiaar wien ge lukkig gauw de mond gesnoerd werd. Op het zeventiende congres der S.-D. A.-P. in Nederland op 16, 17 en 18 April a.s. te Utrecht komt o. a. aan de orde het vol gende voorstel der afd. Leiden omtrent het' Weekblad: a. „De Partij besluite voortaan „Het Weekblad" in een tot het dubbele vergroot' formaat te doen verschijnen. b. De Partij besluite „Het Weekblad" aan het einde van de week te doen ver schijnen. In de toeliohting wordt gezegd: Wanneer wij nog zwak zijn, dan ïs een van de vooi*' naamste oorzaken daarvan de zwakte van ons eigen inzicht, de geringheid van onze eigen kennis. Nu zijn de voorstellers van oordeel, dab zeker „Het Yolk", met behoud van zijn karakter van orgaan ter bekendmaking en bespreking -van gebeurtenissen van den dag, te gelijk veel meer grondig begrip kon aan brengen dan het nu doet. Maar toch blijft „Het Weekblad" speciaal aangewezen om dieper op verschillende belangrijke kwesties in te gaan. Om dit daarin genoegzaam te kunnen doen, moet' echter het formaat, ver groot worden. En komt het dan Zaterdags uit in plaats van Donderdags, waardoor de arbeiders die Zondags den meesten tijd tot' lezen Lebben, er beter kennis van kunnen nemen, dan twijfelen de voorstellers niet of over eenige jaren zal de massa van ons met meer begrip en grootere kennis over de verschillende kwesties die onze zaak raken, weten te oor- deelon. Onze Partij zal dan gesterkt zijn doordat wij vastere .strijders vormen en te gelijk betere propagandisten naar buiten. De Koningin ontving gisteren den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, in conferentie. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adju dant, majoor Van Such telen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van hotelindustrie, kookkunst en voedings middelen, die door de Yereemging van Ho telhouders enz. te 's-GravenLage is georga niseerd. De Prins werd aan den lboofdingang van het gebouw aan den Benoordenhout-scheweg ontvangen door den heer H. A. G. Jansen, voorzitter van het uitvoerend comité, en go- j leid naar de roode zaal, die met palmen, ©n Oostsrsche tapijten tot een fraai ontvangst- salon was ingericht. Hier liet de Prins zioh voorstellen de leden van het uitvoe rend oomité; verder den heer A. Paulez, voorzitter; mr.E. L. Tb'. Hoogenstr&aten, secretaris der jury, zoomede de leden der commissie van ontvangst. Begeleid door den president, maakte de Prins den rondgang, gevolgd door genoem de keer en. Eerst begaf men zich op liet too- neel, waar aan den ingang het gezelschap dwergen in de bestuurslogo -tond opgesteld, welke e erewacht van pygmeeën daar een leuk gezicht opleverde. In veel zaken hier en daar vond de Prins groote belangstelling. Met mr. Hoogenstraaten, directeur der fahriek van verduurzaamde levensmiddelen te Leiden, sprak Z. K. H. over het belang van deze industrie oolk in verband met den uitvoer van het artikel naar het buitenland en ïndië. De kleurige uitstalling van allerlei soor ten binnenlandsoh en overzeesch ooft trok niet het minst 's Prinsen opmerkzaamheid. De fruithandelaar Wijnman vroeg en ver kreeg van Z. K. H. toestemming een mand je vruchten aan het Prinsesje te mogen aanbieden. Op de tentoonstelling is nog met een bronzen medaille voor een inzending van limonade-siropen en vruchtensappen be kroond de heer Willem Yarossieau, t© Alphen aan den Rijn. Ds. G. Elshove, te Bodegraven, komt voor op het zestal \oor predikant bij de Geref. Kerk te Arnhem. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is wethouder Yan den Bergk voornemen* na de volgende raadszitting af te treden. In de te Haarlem gehouden gemeente raadszitting werd f 2000 toegestaan voor cta verbouwing van het politiebureau. Na langdurige debatten Over het voorstel om de oude fontein- in den Hout op te ruimen, staakten daarover de stemmen. Yerder was aan de orde het voorstel van B, en Ws. omtrent den bouw eener nieuwe H. B. S. en Handelsschool. De heer Looajea deelde mede dat B. en Ws». afzagen van het bedrag van f 225.000 doch verlangden dat de school gelijksoortig zou worden aan de H. B. S. met 5-jarigen oursus. Het voorstel werd zonder stemming goed gekeurd. De gemeenteraad heeft gisteren ook be handeld Let voorstel van B. en Ws om het hoofd van de buitengewone school voor 1. o. aldaar ambulant te maken. De ondier wijs autoriteiten hadden daartoe geadviseerd, omdat er vaak zooveel zieken waren onder het onderwijzend personeel, en volgens den wethouder Loosjes snakte het hoofd der school er naar, ambulant te worden. Dr. Timmer, die een voorstel Leeft inge diend om een poging aan te wenden het ambuilantisme af te schaffen bij een te bou wen nieuwe o. 1. school, bestreed het voor stel ten zeerste. De ziektegevallen aan d© buitengewone school waren thans tot staan gekomen, en volgens hem was het beier, aan een der o. 1. scholen een reserve-onder wijzer aan te stellen met voldoende be gaafdheid om desnoods aan de buitengewo ne school op te treden; dan kon het hoofd van die school, dat zoo uitnemend doceert, zijn klasse behouden. De Raad heeft intusschen met groote meerderheid het voorstel van B. en Ws. aangenomen. De 1ste luit. J. E. Snellen van Yol- lenhoven, van het 4de reg. infanterie, wordt gedetacheerd bij de lete mitrailleur-afdee- ling te '8-Gravenliage. Om te voorzien in het steeds stijgend gebruik van electrioiteit aan den Rechter- Maasoever te Rotterdam, wordt door B. en Ws. een orediet van f 263,400 aangevraagd ter uitbreiding van het electrische ondersta tion aan de Wilhelminakade, dat tot' dus ver van stroom werd voorzien uit de fabriek Oostzeedijk. Door die verandering, welke medebrengt dat het onder station in verbin ding wordt gebracht met de centrale aan de Sohiehaven kan de voorziening van den rechteroever geheel uit de fabriek Oostzee dijk en het onderstation aan de Coolvest geschieden. In de te Nederhemert gehouden verga dering van den gemeenteraad is met 4 tegen 8 stemmen besloten de gift van Baron van Wassenaer f 5000 met een strook grond om daarop een raadhuis te bouwen, niet te aan vaarden. De tegenstemmers wensehten hun stem niet te motiveeren. ALPHEN. Het Nutegebouw was gehéel met belangstellenden gevuld toen de gym nastiek- en schermvereeniging Sparta" een uitvoering gaf. Was er eerst gedacht, dat de Yereeniging dit jaar geen uid roe ring zou kunnen go ven, wegens roodvonk in de Martha-Stichting, die vrees is geluk kig beschaamd geworden, daar de ziekte ïs geweken. Onder leiding van den Leer Wen- sink, van Utrecht, hebben de gymnasten uitstekend gewerkt, de standen waren mooi en ook het schermen en duelleeren onder leiding van den heer Yan Beek getuigde van goede geoefendheid. Bijzonderen bijval vond het fantasie-schermen, waarin vijl kleinen één groote aanvielen. De zangvereeniging „Looft den Heer," onder leading van den heer Bijlsma, zong menig schoon lied, terwijl het fanfare korps „Euphonïa," onder leiding van den heer Welvaars, het geheel opluisterde. Een paar muzieknummers konden, met het oog op den tijd niet afgewerkt worden. De schipbreuk van „Neptunus" vormde 't' slot stuk, waarbij werd voorgesteld „de afvaart, de kustwacht, de schipbreuk, de redding nq huldiging der redders," met zang. De directeur der Martha-Stichting, ds. A. W. Voors, eindigde met een toespraak, waarin ook de 12^-jarige regeering onzer geliefde Koningin werd herdacht, cn met dankgebed den goed geslaagden avond. KATWIJK. Tot kassier van de Raiffeis- senbank alhier ia benoemd de heer P. J. Aarts, ter vervanging van den heer Tee- mans die de benoeming niet had aangeno men. Met de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Zandmarfc in den Wasse- naarsohen weg is men thans in zooverre ge vorderd, dat de passage met rij- en voer tuigen gisteren er over kon plaats hebben. Alsnu zal worden aangevangen met den verbouw der brug over den Yalkenburger- weg, die met zeer veel spoed zal worden onderhanden genomen, opdat de tram op tijd kunne worden geëxploiteerd. NOORDWIJK. Met ingang van 16 Maart a.s. is J. de Groot, brieven- en telegrambe steller te Noordwijk-aan-Zee, als zoodanig benoemd te Noordwijk-B innen, terwijl te Noordwijk-aan-Zee in gelijke functie is be noemd P. Dantzig. Een zoontje van B., uit „de KJei" alhier, had gisteren het ongeluk, van een lorrie te vallen, die over de grocfrails voor de electrische tram door werklui werd voortgeduwd. Het wiel van de lorrie rolde* het ventje over de geheele hand. Direct moest de gewonde zioh onder geneeskurdjg© behandeling stellen Ofschoon cL luud na tuurlijk deerlijk gehavend is, koestert» da geneesheer de hoop, dat de hand behouden lean blijven. Indien dit het geval mag zijn, ia het ongeluk werkelijk goed afgeloopon.: NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond werd in het vereenigingsgebouw van „Ona Huis" een bdoscopevoorstelli'ng gege ren, met toelichting van ds. S. Verhoef f, van Noordwijk-Binnen. De opkomst wtw« zee* groot. De heer W. van Beelen dankte ia eenige welgekozen woorden aan het emd der voorstelling de Leeren Yerhoeft Sr. en Jr. voor de bereidwilligheid oir i©lr der gelijks te Noordwijk-aan-Zee, waa. zoo it-te» nog nooit te voren vertoond was, voer te stellen. Met een daverend „hoera" op dez© woorden keerde men te ruim olf uren huiswaarts. WARMOND. De Coöperatieve Spa&r- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbonwi hield gisteravond in het lokaal „De Zon" d© algemeene jaarvergadering. Door den Voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer W. H. Hcémskork, wtC zij geopend, en daarna werd liet vei Jl uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daar. uit bleek, dat het ledental met 10 was toege nomen en op 91 gekomen. Ook het aan te1 g«-( boekte posten was aanmerkelijk toegeno men en bedroeg f 1043, tegen 880 ten vori- gen jare. De -ontvangsten hadden bedrageO 218,732.27, tegen f 217,258.58 aan uitg-T- ven; alzoo een kassaldo van f 1173.69. Hoti vorig jaar hadden die cijfers resp. bedra gen f 172,038, f 169,446 en f 2593. In den loop van het jaar was bijna f 38,CX> ingelogd en bijna f 45,000 terugbetaald welke cijfera het vorig jaar waren ruirc f 33,000 en bijna f 26,000. Nu bleef uitstaar bijna f 29,000,toen bijna f 36,000. Er werd ongeveer f 10,000 meer voor* schot verstrekt dan vorig jaar en xvoi totaal f 33,028. Bleef uitstaan totaal f 30.73# De schuld te Utrecht, eind© vorig jaar* f 6801.06, is geklommen tot f 12,487.19. En was bijna f 7000 meer ontvangen en onge veer f 2700 minder verzonden. De in 't geheel gemaakte winst war f411.77, en brengt het reservefonds opj f 1766.33. De Commissie, belast met het naaien dei* rekening, l>evond deze in orde, en voor h©H nazien der rekening van het volgend jaar werden benoemd de heeren C. Franken, Koppers en G. Onderwater. Voor lid van den Raad van Toezicht wer den met 47 stemmen weder herkozen bot aftredend lid, do heer Gh. M. C. Mach en. Ook de twee periodiek aftredende leden En toen hij daarop eerlijk-nuohter had geantwoord, dat hij zich daarmee nooit he rig hield, had zij triomfantelijk uitgeroe pen, dat dit dan toch wel een bewijs was, dat hij in sommige opzichten ouder was dan zjj „Als ik er niet zulk een kinderlijk genoegen in stelde mij met allerlei fantas tische plannen bezig te houden, dan zou mijn leven veel eentoniger en vervelender zijn. Of toont deze liefhebberij misschien juist aan, dat. ik zooveel ouder ben? Wat zou u den keu?" „Ik weet het niefc; .maar wat bedoelt u éigenlijk met die fantastische plannen?" „Wel, neem bijvoorbeeld den toestand nu. We zitten hier samen in de zon, u en ik. Het is heerlijk warm, de deimeboomen ruiken verrukkelijk en het uitzicht is heer lijk. Nu maak ik me zelf wijs, dat er niets leelijks in de wereld is, da.t or geen onaan gename herinneringen bestaan, geen onge zondheid, niets. En dan zeg ik tot mij zelve, dat ik gelukkig ben." Dit was een manier van fantastische plan nen maken, die Ne vile inderdaad soheen te bevallen. „Maar de hoofdzaak van dit gegeven voorbeeld is gelukkig waar; het is precies zooals u het beschrijft on niets anders is toch voor ons verder van eenige beteekenis, indien het tegenvoordige leven ons geluk kig maakt," voegde hij or aarzelend aan ♦oe, „Het zou hier volmaakt zijn, als de vliegen ons niet zulk een last veroorzaakten," ant woordde zij lachend, terwijl zij opstond, om zich naar haar kamer te begeven, waar zij in liet half donker tot aan het diner bleef rusten. IV. Toen mevrouw Daguerre niet weer terug kwam op haar tooneelaanbieding te Pdrijs, rees bij Nevile Arnott het natuurlijk ver langen te weten in welke richting liaar ant woord had geluid; maar toch wilde hij er liever niet naar vragen, want- ook zij ver meed altijd zeer taovol onderwerpen, dio hem misschien minder aangenaam konden ziin. Het waren tact en fijngevoeligheid, zeide hij tot zichzelf, die haar weerhielden verder te informeeren naar het meisje, waaraan hij wel eens een oogenblikje als zijn mogelijk toekomstige vrouw had ge dacht. Maar voor deze stilzwijgendheid was hij haar volstrekt niet dankbaarindien zij niets anders verlangde te weten, was het hem toch bijna een behoefte haar te vertellen, dat hij nooit meer dan een gevoel van genegenheid had gekoesterd voor Evan geline Drake. De eerste d© beste gelegenheid, dat het hem ook maar ©enigszins mogelijk leek, greep hij aan om zijn hart uit te storten. „Het was voornamelijk de vrees voor moderne vrouwen, die mij de dwaasheid deed inzien van een eventueel© verloving met het meisje, waarover mevrouw Lushing- ton u dezer dagen heeft gesproken. Nooit is er van een engagement sprake geweest en met zekerheid durf ik beweren, dat het ook nooit zoo ver zfcm zijn gekomen, zelfs indien ik in mijn oude omgeving ware ge bleven. Maar vast staat bij mij de overtui ging, die ik trouwens reeds van mijn jeugd af lieb, dat ik nooit mijn geheele leven vrij gezel zou kunnen blijven, en daarom heb ik mij telkens weer voorgehouden toch niet te vergeten, dat juffrouw Drake in elk go- val een heel fatsoenlijk meisje is." „Dat is toch al een groote factor, zou ik zoggen?" „Natuurlijk, natuurlijk; iemand moet zioh niet over zijn vrouw behoeven te schamen en hiervoor is bij het grootste gedeelte der mcnsclhheid maar al te dikwijls reden." „Dat klinkt niet vleiend; maar bij de dame, over wie u spreekt-, is dus van der gelijke ondeugden geen sprake?" „O neen, zij is zelfs weinig vatbaar voor slechte invloeden. Zes weken per jaar brengt zij te Londen door, terwijl zij het overige gedeelte van het jaar gezond en vroolijl' in Berkshire woont, dicht bij mijn huis, of liever dicht bij het huis van mijn oom, dat ik als mijn huis beschouw, daar er geen ander is, dat meer aanspraak op dien naam verdient. Mijn vader en moeder bewonen een ver dieping in Ashley Gardens, als zij ten minste niet rondtrekken of elders logee- ren maar ik begrijp niet, hoe iemand zich in zulk een omgeving thuis kan gevoelen, en bovendien heb ik, sedert ik een klein© jongen was, ook al 3 iets vanzelf-sprekende mijn vaoanties altijd bij oom Bratton door gebracht." „Juffrouw Drake en u zijn dus van uw prilste jeugd af reeds voor elkaar bestemd 1 En ia zij rijk?" •vJo> zij heeft ten minste een aardig som metje te wachten,- aangezien zij eenig kind is." Mevrouw Daguerre stak haar welgevormd mager handje omhoog, om op haar vingers na te tellen al de goede hoedanigheden, die in het voordeel van juffrouw Drako kon den worden opgesomd. „Rijk, knap, fatsoenlijk, zachtzinnig en in aanbidding voor u. Dit laatste durf ik er wel aan toevoegen, daar alleen uw beschei denheid u terughoudt daarover te spre ken. Indien dit alles nog niet voldoende is om u te bevredigen, bent 11 toch ook wel al heel moeilijk te voldoen." „Ik ben vreeselijk moeilijk te voldoen. Zóó moeilijk, dat het nog maar eens in mijn leven is voorgekomen in de richting, zoo als 11 het bedoelt." „Dat is al veel. In mijn veel langer leven ontbreekt zelfs nog die eene maal." „Gelukkigriep Nevile uit, maar den verbaasden glimlach op Pauline Daguerrea gelaat bemerkend, voegde liij er verklarend aan toe: „Het doet mij ten minste genoe gen.,.." Maar zij liet hem den zin niet ein digen, waarvan zij het einde noch begeerde noch behoefde te weten. „Och, iemand kan moeilijk altijd precies zijn gevoelens ontleden, maar u zal ook wel weer het spreekwoord eer aandoen, dat zegt: „Oude liefde roest niet." „Dat, zou tooh nooit betrekking kunnen hebben op Evangeline Drake, want naar ik meende heb ik u daar juist verteld, dat mijn eenige en eerste liefde een heel andere is." Een oogenblik sprak er uit mevrouw Do- guerres blikken een teederheid, welke Ar- notts hart hoopvol on sneller deed kloppen, maar deze trek was al even spoedig weer verdwenen, om plaats te maken voor eert schijnbaar onverschillige uitdrukking. „Waarom vindt u het onmogelijk u thuis te gevoelen in zulk een huurhuis? Ik vind de omgeving van mijn Parijsohe kamera heel genoeglijk bijvoorbeeld. Maar u hebt zeker een haiat tegen gtrootstedolingen^ zooals hot meerendeel der mensohheid neer kijkt op provincialen?" „O neen," riep hij plotseling op zulk een beslisten toon uit, dat mevrouw Daguerre: verschrikt terugweek, en terwijl hij nu zijn hand op de leuning van haar stoel legd© en zich voorzichtig naar haar vooroverboog, begon liij„Pauline....' „O, zeg dat niet," viel zij hem onmid dellijk in de rede. ,,U wilt iets zeggen, waarvan u later spijt zult hebben, en ik moet dat verhinderen." „Neen, u moet me laten uitspreken." „Dat is onmogelijk; ik zou natuurlijk mijn vingers in mijn ooren kunnen steken of kunnen wegloopen, maar veel liever blijf ik hier in den heerlijken zonneschijn zite ten." En eer hij nog gelegenheid had gehad zijn hart uit te storten, riep zij in gemaakte of misschien ook werkelijke verbazing: „Ifc meende een. automobiel te hooren, ga tooh eens gauw kijken wien dien avontuurlijken tocht naar ons hooggelegen Tarasp heofff ondernomen." (Wordt" vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1