Wanneer de Nieren ziek zijn, Sissen jbphef den kwakzalveür de eer en den m'e- idicua een brevet van onkunde, -terwijl hij (feitelijk onwetend liegt, en vele anderen die iop zijn voorbeeld denaelfden weg inslaan htm leven vermorsen en van de kwakzal verij het slachtoffer worden. Joist omdat do leek het medisch terrein fciet kent en de gevaren niet begrijpt en hij de waarheid van de leugen niet weet te scheiden, daarom heeft de kwakzalverij tot schade van duizenden menschenlevens Vlij spel. Indien ik een abces in mijn borstholte kreeg (adres jiet geval Dorsman waarnaar ide heer Alt gelieft te verwijzen) dan liet ik mij opetreeren, in plaats van zoo'n hoog Spel te laten spelen met mijn leven door een kwakzalver, ook .al weet ik dat ik in sommige gevallen, ook nog zonder operatie er het leven by kan behouden, want ik weet ook dat ik zonder opereeren groot gevaar loop, en dat velen in zulke gevallen ten gevolge van kwakzalverij hun leven in de waagschaal stellen, eh als ze teleurgesteld rijn de nabestaanden .uit schaamte liefst maar zwijgen. Indien ook de schoenmaker „De Haas", bij zijn leest ware gebleven en dus door zijn kwakzalverij niet zoovele kwade gevol gen (bij de leeken niet bekend en niet ge loofd) had veroorzaakt, dan zou hij de menschheid een onschatbaren dienst hebben bewezen. Bijleveld (kwakzalver, in den dop) heeft een recept tegen de tering. Goddank, een opvolger dus van Ei leis en van den voor eenige jaren teringgenezenden onderwijzer uit ®eheveningen. In elke gemeente en ook in fcaijn praktijk zijn «r helaas nog genoeg, waaraan hij zijn geneeskundige talenten kan beproeven, ik beloof hem, wanneer hij één dezer met zijn middelen geneest, ik het niet §nder mij zal laten, dit tot heil der mensch- jieid wereldkundig te maken. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, P. DE GRAAF, Arts. ALPHEN, 7 Maart 1911. Voor 9t laatst de kwakzalverij- Men schijnt mij kwalijk te nemen, daf ik ronduit heb durven zeggen, dat leeken geen snars verstand van medicijnen en w vc daarmee samenhangt, kunnen hebben. Tocü kan ik daarover geen verontschuldiging aanbieden. Want het is eenmaal zoo en niet anders. Kennis moet aangeleerd worden en komt iemand niet aanwaaien. Wie dit niet inziet, mag zooveel artikeltjes laten druk ten als hdj wil, ik acht hem onbevoegd tot oordeelen in elke zaak, waarvoor kennis en wetenschap vereischt worden. De hee- ren, die zoo hoog wegloopen met een kwakzalver en zijn aanhang, hebben wel nimmer nagedacht over do beteekenis van een werkelijk voorgekomen, een weten schappelijk feit. Zij weten het wel niet, dat het al meer dan 2300 jaar geleden is, dat de Hippocratische school heeft trach ten vast te stellen, onder welke omstandig heden een medicus van een werkelijfc be staand feit of verschijnsel spreken mocht en dat haar navolgers nimmer opgehouden hebben met den moeitevollen arbeid, om de voorzorgsmaatregelen ter- opsporing en vaststelling van een feit zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te maken. Nu is het, om bij ons onderwerp te blij ven, stellig heel onvoudig, om uit te ma ken, dat een zeker middel niet onfeilbaar in staat is, een zekere ziekte te genezen. Wij mogen dat aannemen, indien bij her haalde toepassing daarvan telkens of meer malen zieken bezwijken. Minder eenvoudig is het, om na te gaan, of bepaalde midde len al of niet een (krachtig middel kunnen zijn tot het genezen van eenige daarvoor aangewezen ziekte. Iedereen en vooral de medicus, weet bij ervaring, dat tal van ziek ten, op een zeker moment, schijnbaar van zelf, of door diëet en Lichtverandering, ook vooral door nieuwe indrukken van een nieuwen medicus, al of niet plotseling kun nen gaan genezen. Hieruit volgt, dat de patiënten tijdens hun behandeling door den heer De Haas. nog niet door zijn middelen behoeven genezen te zijn. En wat nu die middelen zelf betreft, ieder deskundige weet ze in de middeleeuwsche en vroegere handboeken te vinden, terwijl er vooral weer in den laatst en tijd herhaal delijk verhandelingen over geschreven wor den. Maar om weer terug te komen op die onverwachte genezingen} een jong of onder medicus, die in een prakt!j!k valt, waarin hij nieuw is, weet er van mee te praten en te vertellen, dat hij een onge: hoord aantal Wonderbaarlijke herstellingen onder zijn pas verworven diënteele tot stand brengt. Zette hij nu een voornaam gezicht of sprak hij, alsof elk woord f 10 waard was en fluisterde hij nog misschien van een vronderbare gave, dan zon de toe loop ook weldra van elders komen (nog onlangs heeft men een dergelijk verhaal uit 't Noorden in de couranten kunnen lezen), dan zou hij zeker op even geheimzinnige wijze als de kwakzalver in het bezit komen van de kip, die de gouden eieren legt; want het is verwonderlijk ondanks al hun geroep omtrent mild- en weldadigheid, hoe rijk die heer en in korten tijd worden en blijven. Een oud, arm schoenmakertje kan allicht binnen een tiental jaren een aardige villa buiten de stad gaan bewonen. Maar rijk of arm, rustig of ophakkeiig, leugen achtig 6f ten deele eerlijk, de kwakzalver weitkt met midd-elen, die gewogen en te licht bevonden zijn. Hij behoort niet meer tot onze eeuw en is een stukje-antiquiteit, dat zoo spoedig mogelijk in een museum moet opgeborgen worden. En zij, die in den laatsten tijd in ons land zijn opgetreden, schijnen zich niet eens meer de kennis te hebben kunnen eigen maken, noodig, om met succes de groote modellen, (want ook in ons Jand zijn er velen geweest) te bestu- deeren, die zij nabootsen willen. Want ook bier is niets nieuws onder de zon. Dr. GEYL. Leiden, 7 Maart 1911. Geachte Redactie! Hebt gij '4 al gehoord? er is weer tong- blaar uitgebroken 1 Dit woord hebben duizenden boeren in den lande elkander toegeroepen. Het heeft onrust en bange vreeze in het hart van den boer gewekt. Vreeze voor de ziekte, vreeze voor de maatregelen. 1907 ligt nog versch in 't geheugen, de wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht is het Damocles-zwaard dat boven het hoofd hangt. Dit werd gevoeld op onze landbouwver- gadering, waar een stem is opgegaan om betere rechtszekerheid te hebben waaT het mond- en klauwzeer uitbreekt. De wet op het V. S. T. is kind van haren tijd, geboren onder die naweeën van den vee-typhus van 1866, te scherp bij het mond. en klauwzeer. Zij grijpt diep, zeer diep in het eigen domsrecht. Eigendomsrecht is een Godde lijk recht, in de grijze oudheid reeds be kend, in de historie van ons volk gewor teld, in de Grondwet (art. 4) gesanction-i neerd, in de wet op het V. S. T. op niet onbedenkelijke wijze aangetast. Ook in de ziel van den vrijen boer is het eigendoms recht ingeweven, van vader op kind over geërfd. H et vee is. het privaat-bezit van'den boer, zijn eigendom, is er heer en meester over. Zijn schoone' veestapel is zijn trots, zijn roem, zijn eere. Breekt nu mond- cn klauwzeer onder zijn vee uit, dan is .het met zijn zeggen schap gedaan, de Overheid neemt zijn plaats in, de veeartsenijkimdige dienst treedt op, de boer is geen baas meer op zijn eigen erf. In de eerste instantie treedt zij nu op met het systeem afmaken. In de kringen der boeren bestaat hierover groot verschü; er zijn er die dit toejuichen, andere heb ben bedenkingen, sommige ook consdente. bezwaren. Ik laat dit in 't midden. Alleen zou ik willen vragen; heeft de Overheid hier niet schuchter op te treden, waar de gevoelens onder de boerenbevolking ver-* schillen? Is door de ervaring gebleken, dat dit systeem afdoende is? Wanneer de eigenaar bezwaren hier tegen heeft, mag ,de Overheid dan toch zoo doortasten? Het is een duur stelsel, toch treedt het mond en klauwzeer gedurig op; zou door streng isolemrat niet hetzelfde resultaat bereikt kunnen worden? Het is wel eens goed dat hierover eens gedacht en gesproken wordt. Hoezeer elke boer bij ervaring weet wat groote schade het mond- en klauwzeer onder zijn vee is, zoowel direct als indirect, zoo weet hij toch ook dat dóe ziekte het bestaan van onzen veestapel niet in gevaar brengt. En dit nu heeft ten op zichte van de maatregelen m.i. grooten invloed, het is een ziekte van voorbijgaan- den aard. Een tweede bezwaar, dat wij hebben te gen de Wet op het V. S. T. is, dat wel commissie van deskundigen, doch geen veehouders gehoord worden. Vandaar dat de Regeering altijd een eenzijdige voor-, lichting krijgt. Van uit het oogpunt deT wetenschap wordt de zaak bezien en toe gepast. En hoewel ik niets af wil dingen aan wetenschappelijk inzicht, toch kan de praktisch gevormde man in zijn oordeel even helder en duidelijk zijn. Is nu door de ervaring gebleken dat de wetenschap altiid het juiste wapen hanteerde om een veeziekte te bestrijden? Gedurig blijkt dat ook zij vaak machteloos staat. Ge'.ukt het hun een zielrte tot staan te brengen, dan zij de eer, is dit pogen vruchteloos dan is het de schuld van??? Wil de Regeering steeds meer het ver trouwen van onze boerenbevolking win nen. idan is noodig dat ook hun stem wordt gehoord, dat uit den boezem der boeren mannen geraadpleegd worden, dan is het hart van de boeren gerust, en wacht men vol vertrouwen de genomen maatre gelen af. En dit vertrouwen nu ontbreekt, men gevoelt te veel een dwingende macht waar men onder bukken moet. En daar komt de vrijheidszin van den vrijen boer tegen op. De landsoverheid beschermend den gezonden veestape], den boer hier te steunen in de bestrijding der veeziekte, hierin ook het oordeel der boeren te hoo- ren. ziet daar het ideaal waarop gestuurd moet worden. Dan is er ook nog vee-inspectie. Op een goeden dag staat een vreemdeling voor u; ik ben N., veearts, ik kom het vee in- specteeren. Koel wordt hij ontvangen, men wijst hem den stal, mijnheer loopt hem even door, koel is het afscheid, niets laat hij achter, ja, toch iets, er is een klein vonkske gevallen in het hart van den boer, en dat vonkske heet: wrok. Een vreemde heeft den boer zijn heiligdom overschre-i den, er is iemand op zijn hoeve geweest, idle er niet noodig had. Elke boer weet dat als hij een rund heeft, lijdende aan besmet telijke veeziekte, dat hij aangifte behoort te doen, doch op zijn stal met gezond vee, is hij beschermd door art, 4 der Grondwet. Gesteld er is roodvonk onder de mens'chen uitgebroken, nu komt een dokter in huis bij gezonde menschen en zegt, ik kom u eens opnemen of gij geen roodvonk hebt. Wat zoudt gij hiervan zeg gen? 'k Wil hiermede eindigen. Het is mij niet te doen om een geest van opstand onder onze boerenbevolking tc wekken. Doch om op te komen voor onze ware volksvrijheden. 'klleb de aandacht geves tigd op het eigendomsrecht. Mijn over tuiging in deze is dat die wel een weinigje uit het oog verloren wordt bij mond- (en klauwzeer onder het rundvee. Ik dacht dat die grenzen ook door 'de Overheid geëerbiedigd behooren te wor den, alleen in uiterste noodzakelijkheid overschreden. Op publiek terrein is de Overheid gezaghebbend, op privaat terrein de eigenaar. Terwijl de wetenschap ook haar hulp kan aanwenden om den boer den weg tc wijzen tot succesvolle bestrij ding der veeziekte. Ik hoop dat onze poging om betere rege^ ling in de wet te verkrijgen, aan de poort© van het Overheidsgebouw worde verno men, er een mildere verandering gemaakt. .Ons boerenvolk is een rustig <fcel «feu. volks,- innig verknocht aan het Oranjehuis, gehoorzaam aan 's lands wetten, ons bui-, gende voor het wettig gezag. Waar wy alleen voor opkomen, is, voor onze vrij heden en rechten, en laten ons niet knech ten; wij komen op met al den gloed onzer heilige Overtuiging voor de vrijheid van huis en hof. Want wij zijn en blijven: het vrije boeren volk in Nederland. Met hartelijken dank, geachte Redactie, Hoogachtend, W. SAMSON,- Landbouwer. Leiderdorp, 7 Maart 1911. Geachte Redactie 1 Vergun mij nog eens de gelegenheid van uw wewillendheid gebruik ze maken door het plaatsen dezer regelen, de kerklijke hartstochten en leugens zoo als die door. Schone veld genoemd worden, te weerleg gen. Toen verleden jaar de kerkvoogden der Hervormde Gemeente met een request zich tot den Raad wendden om een stukje grond voor de uitbreiding der kerk, zal ongetwij feld de Burgemeester, tevens Voorzitter, advies ingewonnen hebben bij de tegenover gestelde partij. Dat t-oen door Schone veld de prijs 'van f 6 per meter is genoemd is een feit, al was clat niet in de gemeenteraads vergadering (we zouden kunnen noemen toon aangeven), dat Van Iterson toen f 4 heeft geopperd, bewijst het voorstel, waar door de voorzitter den middenweg nam en f 5 per meter adviseerde. Daarop heeft Van Iterson (overtuigd van den hoogen prijs) van rijn opinie een voor stel gemaakt van f 4 p. m. Dat Schoneveld toen van zijn opinie geen voorstel maakte, laat zich begrijpen, wilde hij geen fiasco maken. Daarop heeft (meen ik) dr. Jonker nog gedebatteerd, maar wat baatte het. Het toeval diende dat 3 van de 4 raadsleden kerkvoogd waren. Had het dus op stemmen uitgeloopen, 3 raadsleden moesten zich dan onthouden van stemmen en het had dus ge worden 1 teven 3, en moesten dus het hoofd in den schoot leggen, verblijd dat ze a-lvast bet stukje grond konden krijgen, t kostte wat het wil, terwijl zij ridh wel geërgerd zullen hebben dat ze zoo tusschen de deur gekneld zijn, want wat was de werkelijke waarde l De tram-maatschappij betaalt (behoudens uitzondering wanneer die in een klem loopt) f 1 k f 1.25' en ten hoogste f 1.50 p. m. voor stukjes en brokjes. Te Oegsi- geest, R-ijnsbiug, Katwijk en Noordwijk wordt er meer gevraagd en wordt de ont eigeningswet toegepast.. Van Iterson be taalde voor het stuk land langs de Zand- laan zeer mooi gelegen speciaal aangekocht voor bouwterrein, f l.io of f 1.25 p. m. Zoo had ook bedoeld stukje, wat 25 a 30 meter van den publieken weg af ligt en achter het Raadhuis m. i. niet meer waarde dan f 1.25 p. m., dat is 70 maal f 2.75 boven de waarde. Nu de bewuste strook aan den VoorKou- terweg. Zoodra de huizenrij klaar was, zal men ingezien bebl>en dat ze te dicht bij de sloot stónden; er had voor elke deur wel een zeer hooge stoep gemaakt moeten worden, dus rioleeren was noodzaak, na ra-akten de huiseigenaren in de misère, wanneer er een goot gemaakt werd precies op de schei ding, dus op het riool, wend verplichtend de strook te beschoeien of een muurtje te metselen op het riool, daar anders door te smalle strook een bespottelijke schuinte verkregen zou worden; die schuinte is toen verflauwd, waardoor niet het laagste punt was in de sloot (wat voorheen wel zoo was), maar aan het eind van den bijgewerkten grond en dat was een meter over de grens. Dat toen op dat punt de gewensohte plaats was voor de goot is nogal logisch; men is toen daar begonnen de goot te leg gen zonder vergunning van B. en We. an ders had wethouder N. van Egmond niet 's morgens vroeg er op uit behoeven te trek ken om het te beletten, maar liet schijnt met over en weer praten door den wethou der toegegeven te rijn, behoudens goedkeu ring van den Raadde goot werd gelegd en alles kant en klaar. Nu komen de hee- ren met een request of men de 30 meter lang en een meter breed ten koste van den publieken verkeersweg in bruikleen mogen gebruiken, stemmenhet staat 3 tegen 3, terwijl de wethouder zijn stem allicht ge- geven had, er schieten er dus 2 over. Wanneer we nu 't een tegenover 't an dere stellen, dan betaalt de Hervormde kerk f4 p. m. pk i overdrachtskosten, Sdhoneveld en Van Iterson de rente bere kend tegen 4 ten honderd tegen 83 cent de meter, zonder kosten, van huurcontract of overdrachtskosten; 't één is gelegen 25 a 30 M. van den publieken weg, 't andere een strook van den publieken verkeersweg, waar eertijds een stopplaats komt van de electrische tram en dus een breede straat gewenseht is. Wie zal nu de kat de bel aan binden om het raadsbesluit te vernietigen om de strook terug te nemen ofin plaats van f 1 f 25 per jaar te laten betalen? Die tijd is waar schijnlijk nog ver af. Dankend voor de verleende plaatsruimte en verzekerende over dit onderwerp u niet meer lastig te vallen heb ik de eer te zijn: De Hervormde kiezer van R ij n s.b u r g. Rijnsburg, 7 Maart 191L Opgave ran personen, die slch te Leiden hebben gevestigd. M. E. yan Kempen, Oude Singel 248. J. H. Stouten en gezin, Veatestraat 10. J. B. Kamsma en gezin, Pr.-Frederik- straat 18A, lijnwerker Z. H. E. S. Z. Olthoff, Zoeterw. Singel 13, dienst bode. Mr. J. H. W. Verzijl, Doezaetxaat IfiA, commies-redacteur. M. M. Voorham, Hooigracht 60, dienst bod*. C. Freeke en gezin, Rabarberpoort 3. M. Hoeflaak, Breestaat 115, dienstbode. G. Pie-neman, Maredijk 33A. A. Metz, Apothekersdijk 20, gymnaa- tiek-onderwijzer. J. Briedé, Heerenstraat' 18, assistent 'b Rijks Museum van Oudheden. S. M. B. D. Meijer, Stationsplein 4, dienstbode. G. van Zeist en gezin, Pasteurstraat 4GA. J. P. J. Viddeleer, Lage Rijndijk 120, onderwijzer. Ph. Jongeneel, Oude Siügel 2. G. Wansinck en gezin, Ha verstraat 9. J. Schop en gezin, Musschenbroeksl'raat 7, onderwijzer. Wed. J. Th. van Velzen, Bijleveldshof 4. C. C. W. WaUaard, Witte Singel 65, dienstbode. M. A. A Steijns en gezin, Pieterskerk- gracht 5, leeraar in de gymnastiek. H. Schüller, Beestenmarkt 48, bouwkun dig teekenaar. RECLAMES, 3139 47 fc 40 Cents per regel. wordt hel gthude lichaam langzamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het ge- heele lichaam verbreid heeft. H-et groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek rijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Dat is de reden3 dat gij u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werk lust hebt. 's Morgens hebt gij een ellendig gevoel in uw rug, en pijn in de lendenen en zijden, uw oogen rijn opgeblazen cn uw ledematen rheumatisch, vooral bij vodhtig weer. Uw urine is bewolkt en komt bran derig en onregelmatig. Tenzij het urinezuur onmiddellijk worde uitgedreven, worden uw levcnsdeelen aan getast en treden noodlottige ziekten opde nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest misschien haaT kracht om het water .op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan het uirinezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed te filtree- ren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig bekend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuurl ij.k e werking. Let er op dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteek em ng van James Foster op de doos voorkomen en weigert alle namaak. De echte zijn te Lei den verkrijgbaar bij de heeren D. M. Krui- singa, Nieuwe Riin 33; Reystfe Krak, Steenstraat 4i; en bij D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. hebben spoedig last van guur weer. Men is al gauw verkouden en de stem is vaak b3dekt of \ri Mik ,,0esch- Het las'ige f prikkelen in de keel 'aat- over zoo dra men Qen pa^r y b e r t - Tabletten nikt; deze moet men steeds bU de hand hebben, ze kosten in allo Apotheken 60 cents per doos. Btj verkoudheid doen z(] dan hoest bedaren en doen de catarrh spoedig verdwenen Te Lolden: by OERR. CHRISTIA AN^E, ïloozewoerd 3; J. ELSINGA (fa. J. H DIJK HUIS), Hoogstraat 5. 3163 18 7767 17 Koloniën. BATAYTA, 26 Jan,1 Februari. Het laatste bericht uit Medan aan het „Soer. Hand." meldt, dat de jongste moord op een assistent is te wijten aan wraak; de assistent had met zijn huishoud ster de vrouw van den moordenaar afge ranseld. Hij was alleen op de onderneming en het moet onverantwoordelijk van den ad ministrateur genoemd worden aan zoo iemand de onderneming over te laten, ter wijl hij aelf naar Medan ging, waar hij zich bevond toen de moord gebeurde. De dader is gevat. Kastekort.. Blykens een vroeger telegram uit Sema- rang wordt vermist de procuratiehouder van het agentschap der Ned.-Ind. Han delsbank aldaar, die met eenige dagen ver lof naar Batavia zou rijn vertrokken, doen daar heelemaal niet geweest is, terwijl met hem verdwenen is een bedrag van f 65,000 aan effeoten, welke bij de bank in belee- ning waren. Nader verneemt het „Bat. NblcL" dat hier aan een lang te voren beraamd plan gedacht moet worden. De ontvreemde ef fecten moeten bestaan uit aandeelen Kolo niale Bank; de vermiste had al6 procura tiehouder natuurlijk altijd de beschikking over de sleutels en hij kon ook weten dat tie nummers dier aandeelen niet bekend waren. Men spreekt over de vermissing van een honderdtal aandeelen, wat bjj de stukken van f 1000 en bij den tegenwowdigen koer» een waarde zou geven van ruim f 130.000 Naar „De Locomotie£', meldt, was den procuratiehouder het verlóf aanvankelijk voor een week naar Batavia verleend. Op zijn dringend verzoek werden hem echter nog twee dagen toegestaan, omdat volgens zijn schrijven de persoon, met wien hij de dringende particuliere aangelegenheden had te bespreken, nog niet van een onder nomen reis terug was. Na verloop van twéé dagen verscheen de procuratiehouder ech ter niet. Zijn vrouw wachtte tevergeefs aan den trein, waarmee hij naar alle waarschijn lijkheid te Semarang had moeten aanko men. Toen ontstond er argwaan. Er werd een telegram "gezonden aan het adres van d--i procuratiehouder naar het „Java- hotel," dat hy zijn chef als verblijfplaat» had opgegeven, maar deze ontving op dit telegram en ook op latere telegrammen geen antwoord. Toen werd er vanwege het agentschap te Semarang naar de directie va. het „Java-hotel" geBeind en het ant* woord was, dat niemand van den naam van den gezochte in deze dagen in het ho tel had vertoefd. Het hoofdagentschap van de N.-I. Handelsbank te Batavia werd toen in de zaak gemoeid. Bij alle hotels in de stad werden inlichtingen gevraagd, maar overal werd geantwoord, dat in den tijd, dat de gezochte te Batavia moest rijn ge weest niemand van zijn naam tot de logeer gasten had behoort. Sedert wordt tever geefs naar rijn verblijfplaats gezocht. De voortvluchtige genoot te Semarang een voortref felijken naam, had het geheel» vertrouwen van rijn chef en ook van hen, die met de N.-I. Handelsbank in relatie stonden. Uit Semarang wordt nog _.n de „Deli- Ct." geseind, dat volgens gerucht het te kort twee a drie ton moet bedragen. Maatsohappij tot uitvoering van gewapend bet o n-w erken. Door een Hollandsche maatschappij, diè zich ten doel stelt de uitvoering van wer ken van gewapend beton en waarvan de oud-hoogleeraar der Koninklijke Militaire Academie, Yan Hemert, als directeur op treedt zal te Batavia in de Willemslaan een1 filiaal worden opericht. Ter voorbereiding en tot aanknooping van relaties bevindt f ieh de ingenieur Maas thans te Soerabaïa-i („Java-Bodc.") CI\TEL DEPARTEMENT. Verleen di wegens langdurigen dienst, een jaar ver-: lof naar Europa, aan da hulponderwijzeres bij het openb. Europ. lager onderw., niej.; D. C. Symkens en aan den commies der 3ue klasse bij den Post- en Telegraafdienst^- J. P. van den Dool, met bepaling, dat z$ hun betrekkingen zullen nederleggen res pectievelijk op 2 Februari en 5 Maart. Ontslagen: met ingang van 3 Febrnarf op verzoek, eervol uit 's lands dienst, dé hulponderwijzeres bij het openb. Europ. la ger onderwijs, mevr. J. C. Mattarn, geboren Hamar de la BrcthonièTe; op verzoek, eer vol uit 's lands dienst, de werktuigkundige bij den dienst der Staatsspeorwegen op Java. P. Ch. Mouthaan, mot bepaling, dat dit onir slag wordt gerekend te zijn ingegaan op 8 Januari, Benoemd: met ingang van 2 Februari tot' onderwijzer 2de kl. bij het openb. Europ,- lager enderw., de onderwijzer 3de kl., J< J. "Wittenberns. Overgeplaatst: van Atjeh naaT Batavia de off. van gez. 1ste kl., P. R. -d' Arnaud Gerkens, van Padang naar Atjeh, de tij delijke officier van gezondheid 2de klasse, L. O. V. Kongsted Jensen, van Tjimahi naar Padang, de officier van gezondheid dei' 2d* klasse, dr. Abdul Rivai. Bij het openb, Europ. lager onderwijs: Tijdelijk werkzaam - gesteld: als hul poés, derwijzeres cn tijdelijk geplaatst aan de 2do meisjesschool te Djokjakarta, mej. S. J- vaal Rijn. MILITAIR DEPARTEMENT. Ontheven; eervol van de betrekking van bataljons-adju dant en overgeplaatst bij het subsistenten kader te Semarang: Do eerste luit.-adjudant bij het 17de bat. P. Sehaafsma en de eerste liut.-adjudant bij het vierde bat., D. Q. C. F. de Jonge van. der Halen. Ee-noemd tot bat-adjudant.: r De eerste luit. bij het 10de bat. J- O. de Ridder en de eerste luit. bij het 16da bat. A. J. F. J. van den Bergh; A. J. F. J. van den Bergh; Tot bat -adjudant en overgeplaatst bij het 4de bat., de eerste luit. bij het 11de bat-, T. H. C. Wilier. Ontheven: eervol van zijn betrekking van luit.-adjudant van den commandant der cavalerie te Salatiga en overgeplaatst naar hèt eskadron te Batavia, de eerste luit. der cav. J. R. Swart. Benoemdtot luit.-adjudant van den com mandant der 'cav. te Salatiga, de eerste luit. der cav, P. L' Colthof f. Geplaatst: bij het korps marechaussee té vcet, in dat gewest cn in verband daar-: mede gevoerd a la suite van zijn wapen, de kapitein bij het eerste garnizoensbatal jon van Atjeh, T. J. Ycdfcinaii» Overgeplaatst: hij het subsistentenkader te Semarang: de eerste luit. bij do 2de afd. van het dep. van oorlog, hoofdbureau der inf., P. J. A. van Mouriic, de eerste luit. bij het 4de bat. H. Koot; de eerste luit bij het tweede garnizoensbataljon van Atjeh, J. A. Gratama, de eerste luit. bij het 18dö bat., J. C. Koster, de eerste luit. bij het 20ste bataljon, G. J. T. Sieburg. Ontheven: eervol als bataljonsadjudant ea overgeplaatst bij het subsistenienkader te Semarang, do eerste liuk-adj. bij het lOda bat., A. J, Rooseboom.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6