N\ 15658 Dinisdaj»: 7 Maart, A*. 1911 feze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Kort e 1 iik. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADYERTENTIENt Van 16 regels /1.0E. tedere regal meer fO.Vl^. Qrootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oen te contant; «li tiental woorden meer 10 Oenta.» Voor het incosseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geve3tigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Mond- en Klauwzeer, De Burgemeester van Leiden, Gelet op de oircuJaire van den heer Gom- missaris der Koningin in deze provincie, dd. 24 Februari 1911, A no. 549, (2de afd.), Provinciaal blad no. 22; Vestigt de aandacht van de in deze ge meente gevestigde veehouders op het g e- vaar van Si et overbrengen van mond- onklauwzeer door perso nen, (bijv. veehandelaren)die in aan raking zijn geweest niet dieren, welke aan die ziekte leden en beveelt hun derhalve ernstig aan geen lieden op hun boerderijen toe te laten, van wie zij kuniïeoj vermoeden, dat zij de smetstof bij zioh (kunnen dragen. Noodigt de veehouders tevens uit. hun bijzondere aandacht te w ij den aan hun schapen, daar deze meerma len. het eerst door het mond- en klauwzeer worden aangetast. Onmiddellijke raadple ging van een veearts, zoodra zich verdach te verschijnselen, bijv. kreupelheid, vertoo- nen, is daarom zeer gewensrht. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. (Leiden, 7 Maart 1911, Leiden, 7 Msarh De omtrek van de Korenbeurs^ toen 'deze met lampions verlicht wa-s en er het Leidsohe Muziekkorps vaB balfacht tot) halftien eeDige volks- en andere liederen deed hooren, leverde gisteravond hetzelfde wihouwspel op als bij vorige dergelijke gele genheden. Het. was er, op dezen Maandag avond, misschien zelfs nog rumoeriger. Or delijk ging het er niet altijd toe, waardoor de politic wy w d&o. de handen vol had en •elfs een enkele maal den gummistok moest trekken. Uit andere plaatsen komen eveneens be richten omtrent de viering van het koperen inhuldigings- feest, van Koningin Williel- mïna. De herdenking geschiedde overal op eenvoudige-, sii»* op gruotscho vriize. Ze was van onderscheiden aard. Hier en daar wa ren er ook kleine kinderfeesten door eenige buurtvereenigingeii georganiseerd. Bij resolutie ven don minister van fi nanciën, van 6 dezer, zijn, met ingang van 1 Mei, herbonoemd in den raad van beroep voor de vermogensbelasting te Leiden tot Ud, mr E. de Vries en tot plaatsvervangend Bd mr. B. J. Fockema Andxeae, beiden al hier. Beroepen is bdj do Nech-Herv. Gem. te Terheyde, classis 's-Graveriiage, de heer J. J. Kloots, cand. tot den H. D. te Leiden. Voor heb examen in de nuttige hand- fwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. Th. O. J. A Jansse, alhier, leerlinge van mej. E. O. M. Aewerdonk. Te Overschie hield ds. W. J. Rosoam Abbing, die naar Leiden vertrekt, zijn af scheidsrede, naar aanleiding van Numeri 025, 26 en 27. Een groote schare was op gekomen. Nadat de zegen uitgesproken was, werd den leeraar door de Gemeente toegezongen Ps. 121 4. Ook de heer L. Slingenberg, hoofd aan school A voor OhayNat. onderwijs te Kam pen, die de bonoeming tot leeraar aan de Christelijke Kweekschool te Leiden Teeds had aangenomen, heeft nu daarvoor be dankt. In do heden gehouden vergadering der Pl-ovinoialo Staten van Noord-Holland is tot griffier dier Staten benoemd, mr, P. Dozy, hoofdcommies ter provinciale griffie, te Haarlem, als opvolger van -wijlen mr. A. A. Land, Air. Dozy weird 17 Febr. 1851 te Zaan dam geboren en 1869 ingeschreven als stu dent. bij do juiidisohe faculteit aan de uni versiteit te Iieiden. Na zijn promotie wercl hij benoemd tob burgemeester van Hardingsveld. Eenige jaren bekleedde hij die betrekking, totdat zijn gezondheidstoestand hem noopbe ontslag te vragen, om hors bel te zoeken in het bui tenland, maar nauwelijks was dit .herstel weer ingetreden, of hij werd benoemd tot burgemeester van Stad- cn Ambt-Del den, welke betrekking hij vervulde tot 1895, toen hij aan de Prov. Griffie van Noord-Hol land als oommies de plaats ging innemen van den heer P. Druyvestein, voor de af- deeling openbare werken, strandvonderij, jacht en visscherij, waterstaat-, verveningen, spoorwegen, tramwegen, telegraphic, tele- plioon, enz. Den jlsten Januari 1900 werd mr. Dozy door Gedeputeerde Staten be noemd tot hoofdcommies aan die afdeeling. In een tweetal zalen van den „Kunst kring" te VGravenhage vereouigde zich gistermiddag een groot aantal ambtenaren van den post-, en telegraaf- en. den ver- eenigden post- en telegraafdienst uit alle rangen, om afscheid te némen van den in specteur der Posterijen en Telegraphie in de inspectie VGravenhcge. de.u heer B. J. R. Engcjbjvsgt. die den Sösfcen Febv. 1.1. op 70-jarigen leeftijd zijn functie n.ederlegde. Onder de aanwezigen merkte men op den directeur-generaal, de hoofdinspecteurs en hoofdingenieurs, der ingenieur in de ge noemde inspectie, inap&oteurs uit andere inspectiën, een deputatie van den Bond van Commiezen der Posterijen eD een van de brievengaarders in de inspectie 's-Graven- hsge. De directeur-generaal en andere spraken den hoe-r Engelbregt in waardeeronde be woordingen toe. Als blijvende herinnering aan dezen dag werden hem een album, be vattende de por tretten van directoiiren uit zijn inspectie, een photo van de ambtenaren op zijn bu reel werkzaam en een album, bevattende de namen van de onder hem dienstdoende brievengaarders, aangeboden. Met een woord van dank, nog steeds ge tuigende van de liefde, waarmede hij zijn ambt vervuld had, betuigde de heer Engel- bregt zijn erkentelijkheid voor de veelzijdige bewijzen van waardeering hem geschonken. Eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat eenige rijke J<?raelieten in Den Haag de ongeveer 20 H.A. groote fruitaanplan- tang „Ida Maria State" te Vleuten, toebe hoor ende aan dr. Van Dugteren, te Rotter dam, hadden aangekocht^ met het doel, daar een oefeningst'errein.te stichten voor Joodsche jongelieden, die zich' mettertijd in Palestina willen vestigen om daar het land- of tuinbouwbedrijf uit te oefenen. Thans kan worden medegedeeld, dat als oultuurchef op die aanplanting is aange steld de heer A. Oudeman-Bonthius, ad junct-opzichter bij de Nederiandflohe Heide maatschappij. De te stichten instelling zal niet op Zio- nistischen grondslag berusten. De heer E. Deen, voor wiens rekening de aankoop is geschied, en die thans in Zwit serland ongesteld is geworden en voorloo- pig met mag reizen, zoodat geen verdere stappen gedaan kunnen worden, heeft voor een Joodsche land- en tuinbouw sohool- groote sympathie, doch wil de jongelui niet binden voor Jeruzalem, maar hen geheel vrijlaten om eventueel hier in Nederland het tuinbouwvak uit te oefenen of naar Amerika of elders" te gaan, waar zij de meeste kans zien bun kost te verdienen. De kooper van het landgoed is ook niet bij het Zionisme aangesloten. Regenten van hel oude- en nieuwe gasthuis te Delft hebben den gemeente raad voorgedragen, ter benoeming van een geneesheer directeur, de heeren dr. J. van Assen, arts, te Strijen, on dr. D. Klinkert, arts, te Rotterdam. Te Amsterdam is, 67 jaar oud, overle den de heer C. J. H. Warndorff, directeur van het Bible Hotel." De overledene was voorzitter van den Nederlandschen Hotelhoudersbond en pa ir oon-voor.zitter van de Kamer van Arbeid voor het Logement- en Koffiehuishouders- bedrijf. De aanneming van onvolledig ingevulde beschrijvingsbiljetten voor de personeel© belasting kan, aldus een resolutie van den rui Dister van financiën, indien de belasting plichtige zulks verlangt, niet worden ge weigerd, noch door den beschrijver bij het terughalen, noch ten kantore van den ont vanger bij inlevering aldaar. Het verdient dan echter aanbeveling den belastingplichtige op öc onvolledigheid te wijzen en hem in de gelegenheid te stellen de aangifte te verbeteren. Bij weigering zal bekeuring kunnen worden ingesteld wegens overtreding. De gemeenteraad te Batavia benoemde den Ssten Febr. den heer C. L. Luytert di recteur der gemeentewei-ken te Roermond, als zoodanig te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag dezer, en die van koloniën op "Vrijdag 10 dezor niet plaats hebben. ALPHEN. Ds. J. H. Wensinok, Ned.-Herv. pred. alhier, zal zich den eersten Meia-.s. deöi datum, waartegen zijn eerw. eervol emeritaat is verleend, te Utrecht metter woon vestigen. HAARLEMMERMEER. Te Abbenes vier de aan de openbare school de jeugd het jaarlijk8ch Heye-feest, ter herinnering aan den geboortedag van den kinderdichter. Als gewoonlijk werd de jeugd onthaald op allerlei versnaperingen en verder op gezel lige wijze bezig gehouden. Ook werd een wandeling gemaakt naar het Heyo-graf, waar een paar Heye-iiederen gezongen werden. Zoo wordt door dit jaarlijksch feest dc herinnering aan den kinderdichter leven dig gehouden. Het' feest wordt bekostigd uit een fonds, door wijlen dr. Heye zeiven gesticht. LISSE. In. een gisteravond daarvoor spe ciaal gehouden vergadering van de Rard- draverij-vereeniging ,Jasse en Omstreken" in Hotel „De Witte Zwaan" werden de door het bestuur voorgestelde wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk regle ment conform goedgekeurd en vastgesteld. Daarop werd besloten de Koninklijke goed keuring aan te vragen. NOORDWIJK. De Raad vergadert a. s. Donderdag des namiddags te haJfdrie. Op de agenda komen o. m. voor: Benoeming van een oommissie voor de rekeningen der gemeente en der gasfabriek 1910; benoe ming van een gasthuismeester, een wees huismeester en de oommissic van bijstand voor de gasfabriekaankoop van een stukje grond voor vaartverbeteringgeldleening voor buitengewone werken; voorstel tot ruiling van grond met S. van Ruiten en aankoop van grond van J. van Kan^ te Noordwijk-aan-Zee, en beschikking op ver zoek van M. Verloop om verkoop van grond te Noordwijk-aan-Zee; strand regeling 1911. NIEUWVEEN. Onder leiding van ds. G. van Dorssen, van Zevenhoven, is alhier op gericht een Ohristelijke Jongolingsvereeni- ging van dertien leden. RIJNSBURG. Gisteravond hield de Vor- eeniging ter bevordering van den Tuin- en landbouw en bloembollencultuur haar jaar vergadering bij de wed. Spruyt. Met een enkel woord resumeerde de voorzitter, rle heer M. de Kluyver, de zaken en toe&tandon van heb afgeloopen jaar, waarna de avond verder eenvoudig en gezellig werd door ge bracht. De penningmeester, de heer H. J. Grimbergen, had natuurlijk gezorgd vuor een flinke verloting, waarvan de prijzen ditmaal uit bloemen, sigaren en landbouw gereedschappen bestonden. VOORSCHOTEN. Geruimen tijd bedeel de de diaconie der Ned.-Herv. Gem. een van de vrouwelijke lidmaten dezer Kerk. Toen zij later in beter doen geraakte (rijk was zij volstrekt niet geworden) en dus geen ondersteuning meer behoefde, be schouwde zij het als een eereschuld tegen over de diaconie, de genoben geldelijke be deeling aan de diaconale ka-s terug te ge ven. De vrouw informeerde bij de diaconie, hoe groot dat bedrag in al dien tijd gewor den was, en dezer dagen verblijdde zij dc diakenen der Ned.-Herv. Gem. met de te ruggave van bedoeld bedrag, f 952. Langza merhand had zij deze som weten over te te leggen. Een mooie daadl Nog cons de gemeente-apotheek. Wij deelden gisteren roods mede, dat de gezamenlijke uitgaven voor de gemeente bij opheffing der apotheek en levering door particuliere apothekers jaarlijks zouden vormen een bedrag van f 9683. Stel nu dat tot algeheel© verbouwing der gemeente-apotheek moest worden overge gaan, iete wat door de Commissie voor de gemeente-apotheek geenszins noodzakelijk wordt geacht en hetgeen ook do directeur van gemeentewerken in de ecratc jaren niët noodig vindt, dan zouden volgens berekening van B. on Ws. do jaarlijksohc kooien bij eigen exploitatie ten laste der gemeente be dragen f 8565.84. Waar, zooals wij gisteren mededeelden, daarbij nog andere nadeelen voor de gemeento ontstaan als zij zich laat bedienen door particuliere apothekers, daar is de conclu sie )vaarlo9 B. en Ws. komen nl. om niet tot opheffing over te gaan, zeker alleszins gewettigd. „Rostra Gymnasiorum" opent met een artikeltje, handelend over een bezoek aan de Landsdrukkerij. Een veertigtal jongelie den, bezoekers van gymnasia, hebben zieil daar onder een kundig geleider gesteld, die hun de gansche drukkerij heeft getoond. Kiekjes zijn bij heb artikeltje gevoegd. Onder de verschillende bijdragen van di' jeugdig tijdschrift bevindt zich een inge zonden etuk van een Vla-am, Jt welk heel kras het gebruik van Fransohe woorden hekelt. 't Heele stukje is overladen met haat. Hoor slechts deze opmerking: ,,Dock do schrijvers, en inzonderlijk de tachtigers zijn het, die het verderfelijk voorbeeld geven, aldus de fnuikende post veihreidond. De tachtigers doen hiermede hun vaderland geen dienst, en hadden beter gedaan te zwijgen." Komaan Victor aldus de onderteekening -- be sluit zijn artikeltje met dezen zin over Frederik van Eeden: ,,En slechts waar we zien, dat Nero zijne moeder vermoordde, kan het ons niet meet bevreemden dat iemand onder den naam van goed Dietsoh zulk een vers dierf ver- openlij kon." Het tijdschriftje Jeugd" geeft als bij lage ©en plaatje van den Sohuttersmaaltijv van v. d. Helst. Uitgave: Tijl, Zwolle. „De aarde 'énliaar volken." „Uit liet volksleven op Sardinië"„Van Saïgon naar Singapore"; „De jongste Noordpoolreis"; de witte olifanten Hl Siom"; ziehier eenige titels van de nieuw aflevering 3. „Het Roode Kruis", een handleiding voor ziekenverpleging te velde, door dr. Albert Jacquet. Uitgave: H ollandi a- clr ukk e rijte Baarn. De heele geschiedenis van de ziekenver pleging wordt in dit boekje vluchtig over zien, o. as ook de ziekenverpleging te velde. Doch de hoofdinhoud is gewijd aan de wijze van verplegen zelf en wat daarmee verband houdt. Plaatjes van prof. Tilanus; van Florence Nightengale, zijn tussoh'en den tekst. De landverhuizers-kwestie. Het Russische gezantschap in Den Haag beschouwt de door de Duitsoho regoerin^ aan Riwsi&ohe landverhuizers, die in afzon derlijke gesloten spoorwagens reizen en van een gouvernementspas of diplomatiek paspoort voorzien zijn, verleende vergun ning om de grenzen te overschrijden op „O, maakt u zich daarover maar geen uorgen, u ziet er den laatston tijd zoo uit stekend uit! Maar nu moot ik me haasten mijn tweede glas bronwater te drinken," en dit zeggende, liet zij mevrouw Daguerre met Arnott alleen. Mevrouw Daguerre staarde naar het Snel strooniende water, dat telkens soliui- mend tegen de rotsachtige wanden sloeg. „Waar denkt u, dat rl dit water zal blijven?" „Het stort zich in den Donau en een gedeelte eindigt misschien wel in de Zwar te Zee," antwoordde Nevile Arnott onge duldig, daar hij het onderwerp zoo gaarne in een andere richting wilde leiden. „Het is toch eigenlijk even overbodig voor de Inn, om zulk een drulkte te ma ken, als het is voor den mensch, want wij kunnen ons levenslot al even weinig veran deren als de rivier kan tegengaan, dat zij in de zee uitmondt, en ten slotte is het toch hetzelfde of we ons lot kalm op nemen dan wel er tegen m verzet komen." „Gelooft u werkelijk," vroeg Nevile Arnott, „dat' wij geen macht over onze le vensrichting hebben „Ooh, dat geloot ik ten minste wat mij self betreft, als ik word aangevallen. Ik bou het echter niet gaarne van u denken. „Maar wie valt u dan aan?" Mevrouw Daguerre deed alsof zij deze j frraag niet had gehoord en begon de ri- vier langs te wandelen, terwijl zij knik jes en lachjes met de voorbijgangers wis selde. Deer dan ooit moest het iemand ook nu weer opvallen, dat het onmogelijk was haar leeftijd tc bepalen; nu eens zou men haar ver in de dertig hebben ge raamd, terwijl het volgende oogenblik zoo iets kinderlijks over heel haar persoontje kwam, dat men haastig een groot aantal jaren terug zou zijn gekrabbeld. Deze uiterlijke verandering sloeg Arnott altijd met de grootst mogelijke belangstelling gade, maar dezen morgen scheen het geen indruk op hem te maken en verstrooid bleef hij in haar buurt zonder te reagee- ren, zooals anders, op haar opmerkingen omtrent toiletten der badgasten of op de nabootsing hunner gewoonten, daar hij ontstemd was om de een of andere reden. Aangezien mevrouw Daguerre absoluut niet kon verdragen, dat iemand uit zijn humeur was, zeide zij ten slotte: „Ziezoo, ik ga naar den tuin van het Kurhaus mijn ontbijt gebruiken. Ja, u kan wel zoo ver met me mee gaan, als u wilt, maar in 't vervolg wil ik toch! bever niet weer samen ontbijten. Mevrouw Lushington heeft me daar juist gewaarschuwd, dat men het hier niet behoorlijk vindt)." „Aha," bracht Arnott eindelijk op hee- soh'en toon uit, „dan ik zij het zeker ook geweest, die Charlie heeft opgezet mij aan te vallen." Mevrouw Daguerre fronste haar wenk brauwen en glimlachte. „Zoo, heeft hij je aangevallen? Dat dacht ik al wel. Zij hebben zich klaarblijkelijk met elkander verstaan. Niets dat ik het be treur, o neen; ik gevoel me er door gevleid en u? U is een weinig op hem vertoornd, dunkt) me?" „Ja zeker," bekende Arnott, „waarom houden die menschen zich niet met hun eigen zaken bozig „En misschien bent u niet alleen op hen, maar ook op mij verstoord," vervolgde mevrouw Daguerre lachend; „is hei' niet zoo0 Kom, laat. ons eens h'ooren, wat mijn overtreding is; ik ben altijd gaarne bereid vergiffenis te vragen, als ik eon vnend iets heb misdaan." Nadat zij een tijdje zwijgend hadden voortgeloopen, bleef mevrouw Daguerre plotseling staan, om haar nieuwen vriend onderzoekend aan tc staren, waarop deze verlegen stamelde: „Ik heb geen grieven," maar onmiddellijk werd hij in de rede ge vallen met! de woorden: „Ja, nu ik er zoo over denk, he'o ik er wel een. Waarom hebt tt, terwijl u het liet voorkomen alsof u mij alles toevertrouwde, het meest interessante feit geheim gehou den? Waarom hebt u bet niet de moeite waard gevonden mij te vertellen, dat u ge- engageerd was?" „Om de eenvoudige reden, dat* ik niet ge ëngageerd ben," antwoordde Nevile. „Alsof ik zulk een belangrijke kwestie ge heim zou hebben kunnen houden. Maar ik zal die oude kwaadspreekster cons nadruk kelijk vertellen hoe ik ovor haar denk." „Neen, neen, tt moet geen ruzie met rae- vruw Lushington maken, die u niets dan goeds toewensoht. Overigens heeft zij ook eigenlijk niet gezegd, dat u geëngageerd was; alleen maar, dat haar zoon geloofde, dat u zoo goed als geëngageerd was met eon jong meisje, dat door uw oudelui met open armen zou worden ontvangen. Dat is dus niet hetzelfde en misschien is dit zelfs wel juist?" Arnott gevoelde onmiddellijk Koe me vrouw Daguerre zich niets zou hebben te verwijten, indien hij werkelijk zelf deze fout liad begaan, en geen oOgenblik aarzeldo hij dan ook pertinent) te ontkennen. „De kwestie is deze," begon hij nu te vertellen, „dat er een meisje is dat ik mijn geheele leven al heb gekend en met wie mijn familie me gaarne zou zien trouwen, en eerlijk gezegd heb ikzelf ook wel eens een oogenblik over de mogelijkheid gedacht, maar nu ben ik er van verzekerd, dat het nooit zou kunnen. Dat ïb de geheele ge schiedenis en, en ik hcop, dat u in het ver volg de beweringen van mevrouw Lushing ton onder zeker voorbehoud zult aanh'oo- ren." „De beweringen van haar zoon, bedoelt n, en u zou rae dus het voorbeeld kunnen geven, maar waarschijnlijk zal ik niets kunnen tegenspreken van de informaties, die hij u omtrent mij heeft gegeven." „Ik heb toch niet gezegd, dat hij me in formaties had gegeven." „O neen, maar dat is toch vrij zeker. En u zou gaarne nog meer willen weten, niet waar. Yraag me dan wat u weten wilt en aarzel niet. Er zijn dingen, waarover men liever niet spreekt uit eigen beweging, om dat ze onaangenaam rijn; maar daaruit volgt nog niet, dat het geheimen zijn." Onverschillig of deze woorden onschuldig of berekenend waren geuit, voor oen edel moedig man waren zij voldoende om geen gebruik te maken van de uitnoodiging tot verder informoeren. En Nevile dacht er niet aan om in te gaan op onderwerpen, die voor mevrouw Daguerre erg on&fiDgenaam moesten zijn, en nog zoohi hij in zijn ver legenheid naar woorden, om haar dit dui delijk te makeD, toen mevrouw Daguerre hem voorkwam: „Het is eigenlijk lang zoo onprettig niet voor mij om u in oen paar woorden de zaak- op te helderen dan te weten, dat u er nog steeds over loopt te denken. Indien u dan niet verder vragen wilt, zal ik toch maar bij voorbaat antwoorden. Mevrouw Lush ington heeft mij gezegd of althans met zooveel woorden willen zeggen, dat zij het noodig oordeelde, dat u wist, dat ik een gescheiden vrouw was. Eerlijk gezegd, zie ik de noodzaak hier van niet in en begrijp ik met, waarom rij het u niet zelf heeft verteld. Enfin, wat ik h!eb doorgemaakt is ellendig geweest, ecu vernedering zelfs, maar ten slotte is het toch geen schande geweest." „Neen, natuurlijk niet," kon Nevile niet nalaten haar in de rede te vallen. „Dat kunt u nog niet zeggen; maar luis ter, want ik ben er van verzekerd, dat u mijn verhaal niet in twijfel zult trekken. Gelukkig is het een van die lange levens geschiedenissen, die kort zijn, alls men zo begint te vertellen. Ik was pas negentien jaar, toen ik met den heer Daguerre trouw de, omdat ik niet wist wat ik anders zou moeten beginnen. Het was een goede partij en mijn lieve moeder was juist plotseling in Parijs gestorven, mij alleen achter latende. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1