STEDENEIJMPJSS. Zuurkool a la Rothschild. STOPGOUD. bij die gelegenheid een aardig sommetje toe te eigenen. Om te verhinderen, dat haar diefstal ontdekt werd, verbood zij den pot binnen drie dagen aan te roeren, daar dat van zeer schadelijken invloed op den toestand van den zieke zou zijn Niettemin gelukte het, de Zigeunerin uit te vinden en haar gelegenheid te geveD, negen maanden achter de gevangenismuren over ondankbare patiënten na te denken. Dergelijke trucs zijn er nog meer, doch er blijkt uit het bovenaangehaalde wel, dat de Zigeuners van het bijgeloof van hun medemenschen op gewetenlooze wijze pro fiteered Want en dit i9 van belang voor den rechter de Zigeuners'zelf zijn in 't algemeen niet bijgeloovig, hoewel ze zich bij bedriegerijen dikwijls genoeg vrij trach ten te pleiten, door te beweren, dat zij zelf aan de werking van hun betooveringspröce- dures geloofd hadden. In Zeeland hoort men nog vaak Het vol gende rijmpje, dat herinnert aan lang ver vlogen clagen, toen er nog goede steden" waren, en dat wel eigenaardig aanduidde, waarin de hoofdbedrijven bestonden: Drie Middelburgers, twee Koopluij. Drie Vlissingers, twee Stroopluij. Drie Verenaers, twee Nassaului. Drie Goesenaars, twee Bouwluy. Drie Zierikzeenaers, twee Advocaten. Drie Tholenaers, twee Soldaeten. Gold dit voor de meest Zuid-Weso-lijko provincie, Groningen bleef niet a nter in rijm, want van de stad luidde het: Seven Poorten, die te Landwaert gaen, Seven Straeten, die aen de Vismerckt staen, Seven Diepen, die ter stadt uytkomen, Seven Pijp-brugghen op de Waeterstroo- meh, En vijf deuren aen de Sint-Martenskercke, Dat zijn vijf Groninger Mercken. Wil men een allegaartje voor de steden in Holland en Friesland, dan boude men het volgende recept in het hoofd: Amstelredam is machtigh, Den Haeg is prachtigh, Dordrecht is oudt, Naerden is ikoudt, Leyden is wijs, Haerlem is een Paradijs, Delft is s^atigh, Utrecht is prelatigh, Rotterdam rust ter zee, Enkhuysen meê, Schoonhoven is cleyn, Alckmaer is reijn, Edam is vet, Munnickendam is net, Medemblick is goet, Hoorn is vol overvloet, Leeuwarden is 't Hof, Dockum leyt terzyden of, Franeker de Schol© houdt, Mackum dat is heel koudt, Sneeck leydt in 't iandt, Worckum aen den Strandt, Bols ward voedt 'fc Vee, Harlingen rust ter Zee, Stavoren is oudt, Molquerum is qualyck gebouwt. Voor sommige steden moge de korte „aardrijkskundige" aanhaling nog waarheid houden, voor vele andere is „die goeie tijd voorbij". Middelburg bloeit niet meer door handelde Vlissinger kapers met hun „vrijbrieven" zijn ten grave; de Toolsche soldaten zijn er nog voor zoover het gewo ne lotelingen betreft; dat Goes zich door bouwlui en Zieriksee door advocaten on derscheidt, vernamen wij nooit, en alle Zeeuwen zijn aan het huis van Oranje ge hecht! Dus de Verenaars zullen nog wel steeds Oranjeklanten zijn. Voor de andere steden kan men dit ook eveneens nagaan. Misschien kan als toe lichting gelden bij „Molquerum" het volgen de uit een aanteekening„Omtrent een halfuur van Rindeloopeir en tusschen dv» stad en Stavoren ligt aan een zeedijk het vlek Molquerum, bestaande uit zeven ei landjes, die door middel van bruggen ge meenschap met elkander hébben en de voir gende namen voeren: Zwanenpoel, G runs- poel, Korkepoel, Honnepoel, Katte poel, Rattcpoel, Muizepoel, of Dostrijgspoel en "Westrijgspoel. Dit >leik is van eene zeer wonderlijke gedaante, als zijnde nog ge sticht op de wijze der oude Hoogduitsohe dorpen, door Tacitus beschreven, zonder eens in orde of op de rooiing té staan, maar gelijk of ieder op het vlakke land, in en uit, daar het beat gelegen kwam, ge timmerd had; zulks dat een vreemdeling daar binnen komende, een Leidsman moet hebben om hem er weder uit te helpen. De inwoners gebruiken ook eene gansch bdzondere en zeer oude Friesebe taal, die door h-unne naaste buren niet verstaan wordt; en niettemin doet de* predikant zijne vertoogen aan het volk in de zuivere Hollandsche spraak, welke zijlieden heel wel verstaan kunnen." Genoemde aanteekening komt voor in een ouden reisgids van vóór tweehonderd jaren, toen in vele opzichten de aardrijkskunde nog in „de luren" lag, maar toch ook al heel aardig wist te vermelden wat als merkwaardig kon gelden. Kinematografen in Rusland. De kinematograaf is in Rusland zoo po pulair, dat de meest onbeteekenende steden en dorpen, zelfs in de verst afgelegen dis- tridten, van inrichtingen op dit gebied zijn voorzien. Dagelijks worden m de provin cies van (he theaters geopend. Te Moskou alleen vindt men ongeveer 80 kinematograaftheaters, en circa eenzelfde aantal te St.-Petersburg. Vroeger waren er 200 dergelijke theaters te Moskou, doch tij dens het vorige jaar deden de politie autoriteiten een groot aantal dezer inrich tingen sluiten, wegens klachten der bouw- politie en om verschillende andere rede nen. De voorstellingen werden n.1. in alle mogelijke gebouwen gehouden, die voor dit doel verkrijgbaar waren. De theaters zijn thans over geheel Moskou verspreid, ter wijl vóór het optreden der politie een ge- heele straat er mede gevuld was. Op de Newsky-prospect te St-.-Petersburg vindt men er 13, op de Groote prospect 8 en de Tuinstraat 6. Geschat wordt, dat zich in Rusland 1200 van die theaters bevinden en dat het aan tal bezoekers verleden jaar tot 108 millioea steeg. Gedurende de cholera-epidemie waren de bioscoop-theaters invloedrijke hulpmiddelen om te doen zien, op welke wijze deze ziekte bestreden kon worden. lederen avond werd tijdens de uitvoering met groote letters op hét doek bekend gemaakt, dat geen onge kookt water mocht worden gedronken, en voorts een menu vertoond, hetwelk geen gevaar opleverde. Ja, de bioscoop kan nuttig zijn! Een fijn winterkostjeMaar het komt nogal duur! Het recept is van het vaktijd schrift „Nederland." Eenigen tijd geleden stierf te Parijs ba rones Alphonse de Rothschild. Wie in het Parijsche leven bekend is, kan óók weten, dat alles, wat in dat paleisach tige huis in de rue St.-Florentin gebruikt werd, kwam uit Ferrières, tot zelfs 't hout, dat tot stoken diende en jaarlijks voor 50,000 franken verslond. Ja, het was daar vorstelijk aangelegd en vorstelijk onderhouden. De provisiekamer geleek meer op het magazijn van een delicatessenh'andel, dan op het ondergeschikte deel van een woning. In 1814 werd in het vertrek, naast, de provisiekamer, beraadslaagd over d?n terugkeer der Bourbons. Thans komt er een nieuw geheim uit de zelfde kamer, dat met de hooge politiek zu«ta 1$ maken heeft* maar liefhebbers van smakelijke zuurkool aangenaam zal kunnen zijn. Het is een recept voor dc bereiding van zuurkool. Wie weet of het nog niet van Duitsche afkomst is, evenals de Roth schilds zelfMaar dan heeft het zeker ver anderingen ondergaan onder den invloed van de Fransche keuken van een millioa- nairs-familie. Zuurkool is wel een eenvoudig gerecht, zelfs min of meer verachtelijk, als men na gaat, dat de Franschen den naam „chotf- eroutiers" voor Duitschers als een spot naam gebruikten; maar alles hangt -toch af van de bereiding. Wij laten het recept hier volgen, al be twijfelen wij of liet door vele huismoeder! zal gevolgd worden. In Holland is de keu ken het recept eenvoudiger gewoon. Vooraf dient te worden opgemerkt, dat de zuivere zuurkool uit Hamburg wordt betrokken. De zuurkool, zooals zij uit Hamburg komt, wordt gewasschen en met ham en evenveel spek in een fiinken pot gedaan. Het vleesch moet eerst een poos in water hebben gestaan. Bij kool, ham en spek wor den nu in behoorlijke verhouding gedaan: kroten, uien, pieterselie, en wat jenever bessen en peperkorrels. Dat alles wordt besprenkeld met ganze- vet en er wordt een tamelijke dosis kippen bouillon aan toegevoegd. Nu brenge men het gerecht eerst op het vuur aan 't koken, 6luite den pot af, zette hem dan in den oven en late het gerecht bij matige en ge lijkmatige warmte acht a tien uren stoven. Den volgenden dag late men de zuurkool afdruipen, zoodat het overtollige vet ver dwijnt; make alles daarna weer warm, giete er al naar de hoeveelheid 1 of 2 fles- schen Moët et Chandon bij, maar „exira dry." Als de champagne ingekookt is, voe ge men er nog wat helderen kalfsbouillon bij en het gerecht is gereed. Wat men hoort in een luchtbalion. Algemeen is de leek van oordeel, dat een luchtreiziger op gToote hoogte geen van de aardsche geluiden meer hoort. Niets is echter minder waar. Dit ligt daaraan, dat de ge- luidgolven naar boven zich veel gemakke lijker voortplanten in de een of andere rich-, ting; allereerst hierdoor, dat zij van uit dichtere in ijlere luchtlagen komen en ver-, volgens, omdat het geluid in opwaartsche richting minder hindernissen ontmoet dan. in den regel bij voortplanting langs de aard oppervlakte het geval is. Zoodoende hoort de luchtreiziger dus nog geluiden op afstanden, waarbij men op den beganen grond niets meer verneemt. Zoo. is het fluiten van een locomotief nog te hooren op 3000 meter; het gebulder van een trein op 2500 meterhet blaffen van een hond en geweerschoten op 1300 meter. Zelfs het kraaien van een haan is 1U0Ü ineter hoog te onderscheiden, evenals klokgelui. Bij 1400 meter hoort men nog zeer duidelijk trommel- slagen; bij 1200 meter het rollen van een wagen over een keiweg; op 1000 meter de menschelijke stem, terwijl op 900 meter men zich reeds vermeien kan in het luisteren naar het gekwaak van den kikvorsch. Kan de aardbewoner zich gemakkelijk verstaanbaar maken aan den op 500 meter hoogte zwevenden luchtreiziger, de laatste moet tot op 100 meter dalen, wil zijn geluid op den beganen grond te hooren zijn. Wolken of nevel hebben geen invloed op de helder heid van het voortgeplante geluid. De mensch moet of groote mannen óf groote doeleinden voor oogen hebben; an ders verslappen zijn krachten, zooals die van den zeilsteen, wanneer deze gerui- men tijd van de Noordpool afgewend heeft gelegen. Jean Paul. "v Al de waardigheid des menschen ligt ia de gedachte^ Pascal

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 21