10651 Maandag 27 Februari, A\ 1911. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kerkelijke Berichten. FEUILLETON. Gerda. LEIDSCH PRUS DER ADYERTENTIENs Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer f0.n±. Grootere letten naar plaaternimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Cents oontant elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het incaseeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.66. Leiden, 27 Februari. Do heer W. Reinders, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot eersten klérk fèr^Secretarie van Franeiker. Het gisteren in -alle R.-K. kerken en kapellen van het Bisdom Haarlem a-fgele- Een vastemnendéme'nt; van mgr. Gallier, kandelt uitsluitend over de Eerste H. Com- Vnunie der kinderen, in verband met Ket 'door Z. H. den Paus uitgevaardigde decreet. ■Den geloovigen wordt vooral met nadruk br op gewezen, dat met het oog op de ver- Troeging dier plechtigheid, den ouders de plicht is opgelegd, meer nog dan eertijds |ia te gaan de vorderingen der kinderen in het godsdienstonderricht; en zooveel moge lijk de taak van degenen, daarmede belast, te vergemakkelijken door daarin mede te helpen waar het kan. Ook in dit) schrijven wordt wederom aan gemaand om in alles eenvoud te betrachten, en om door het uiterlijke niet Eet geeste lijke te verwaarloozen. De Koningin, de Prin6 en de Koningin. Jtfoeder zdjn voornemens het concert van het Leidsah Sbudentenmuziekgezelschap »»Sempre Crescendo" oip 13 Maart in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, ten bate van de stichting >,Oivmje-Nassau's Oord," te bezoeken. De Koningin-Moeder heeft Zaterdag avond het tweede gedeelte bijgewoond van het populaire concert, in het Gebouw voor |C. en W. te 's-Gravenhage door het Resi dent]* e-oriktest onder leiding van mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nijevelt gegeven. De kapitein-intendant C. Wals, is van Siijn detacheering bij den aanmaak van ver duurzaamde levensmiddelen in de conser- venfabriek van de firma Tieleman en Dros te Leiden, in het garnizoen te UtreoHt te ruggekeerd. In de vergadering van de Ned.-Herv. Predikanten-Vereenjging in April te Utrecht zal mr. dr. J. Sohokking, van Lei- 'den, spreken over „-De financaeele verhou ding van de Ned.-Herv. Kerk en den Staat." "Voor het examen in de nuttige hand werken zijn geslaagdte 's-Gravenhage mej. fi. L. NiersVnas'/, van Leiderdorp; te Utrecht de dames M. V. M. (P'erger, M. Rivo en G. J. M. Timmen te Woerden. Bi] den gemeenteraad van Gouda, ia ingekomen de •«kening van de ontvangsten en uitgaven van het gemeentepensioen- fonds over 1910. Uit deae rekening blijkt, Öat de ontvangsten bedroegen f 32,270.97$, de uitgaven f 32,089.24, zoodat ze sluit met een kassaldo van f 181.73$. Het totaal bezit van het fonds bedraagt f 140,910.71$. Van contribueerende ambtenaren werd geïnd f 5244.41, aan rente werd gekweekt f 6094.75. Aan lijfrenten werd uitgekeerd f 1040, Oan gratificatiën; en pensioenen f 11,990.16. B. en Ws. t tollen aan den Raad voor, de rekening goed te keuren. Bd Kon. besluit van 23 dezer is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassa-u verbonden eere-medaiile, in zilver, aan den heer J. F. Hulsbos, procuratiehouder en kassier bij de N. V. Levensverzekering maatschappij Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten" te Rotterdam. De heer Hulsbos, vierde Zaterdag zijn 50- jairige dienstvervulling bij die maatschappij. In zijn feestelijk versierd kantoor we-rd de jubilaris, omringd door zijn gezin, het eerst toegesproken door den oudsten direc teur, den heer K J. Wijlacker, die, zijn voorbeeldige toewijding prijzend, de hoop uitsprak, dat de heer Hulsbos nog vele ja ren met dezelfde opgewektheid zijn taak zou mogen vervullen. Deze toespraak giug vergezeld van de aanbieding van een hulde blijk der directie. Van de zijde van het binnen- en buiten- dienstpersoneel der maatschappij werd ver volgens nog menig hartelijk woord gespro ken, ook onder aanbieding van geschenken. Omtrent* de afgevaardigden der deel nemende vereenigingen aan de huldebetoo- ging bij gelegenheid van het Koperen In- huldigingsfeest in Den Haag op 6 Maart a.s., wordt nog volgende medegedeeld: Volgens opgave zullen aan de aubade 16 zangvereenigingen deelnemen en 10 mu ziekkorpsen, waarbij het fanfarekorps der r.-k. weezen, Warmoe zier straat in den stoet zal medewerken. Het geheel© aantal der deelnemers, die aan de aubade en het défilé zullen medewerken, zal ongeveer, vol gens opgave op de vergaderingen, op 5000 personen zijn te schatten. Het. comité be sloot de inwoners van Den Haag enz. uit te noodigen, om dien dag algemeen te vlag gen. Aan patroons en werkgevers wordt verzocht om hun personeel, die zullen deel nemen aan de aubade, dien middag vrij te geven. Evenzoo zal het verzoek gedaan worden aan den Raad van Ministers om den deelnemers, die aan het défilé zullen medewerken en in dienst zijn aan de depar tementen en hooge colleges van staat, dien middag vrij van dienst) te geven. - Vervolgens had de loting plaats voor de volgorde en het opstellen van den stoet. De vereenigingen met hun banieren of vaan dels, zullen bijeenkomen in liet Gebouw voor K. en W., om van daar te gaan langs Prinsessegracht, Korte en Lange Voorhout, Parkstraat, Paleisstraat, Paleis. De stoet voor de aubade vertrekt ongeveer een half uur vooruit en zal zich na afloop der aubade aan het hoofd plaatsen voor het défilé. Het orkest voor de begeleiding der zang koren zal worden samengesteld uit de har- monievereenigiDg „Senoritas," afd. Chr. Ver. van jongemannen, en de Harmonie- ver eeniging Onderling Kunstgenot/' sa mengesteld uit personeel van het politie korps, directeuren de lieeren v. Oppijnen en Bielen. In het eereoomi'té hebben vele voorname ingezetenen van Den Haag zitting geno men. De Kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. Ie Amsterdam heeft besloten, op Maandag 6 Maart a-.s., 's avonds om acht uren in de Nieuwe Kerk een dank- en bedestond to houden bij gelegenheid van de twaalf-en- een-halfjarige regeering van H. M. de Ko ningin. Bij besluit van den minister van Kolo niën, is F. J. Fourdraine ter beschikking ge steld van den gouv.-gcn. van Ned.-Indic, om te worden benoemd tot opzichter bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken, en P. Erades, om te worden benoemd tot zadelmakersbaas bij het gsvaa- geniswezen daar te lande. (Stct.) Naar de „Eindih. Ct." verneemt, is de totstandkoming van een landbouwhuishoud- school voor meisjes uit den boerenstand te Lierop (N.-Br.) verzekerd. Van de provin cie en van de regeering is subsidie voor deze instelling in het vooruitzicht gesteld. Voor de leiding der werkzaamheden in den leertuin zal iemand worden aangesteld, die voorzien is van een diploma voor Land en Tuinbouw. In den ouderdom v r bijna 91 jaren Ja te Utreoht overleden, jhr.J. J. de Geer, Heer van 't Gein en Oudegein, oud-rent- nie'ester-gcneraal der Ridderlijke Duitsche orde, Balije van Utrecht, ridder van ver schillende binnen- en buitenlandsche orden Op den Oldenhof te Volle nliove is overleden de heer G. baron Sloet van Marx- veld, tot voor. korten tijd lid der Staten •van Overijsel. De heer Sloet had zitting van 1879 tot 1910. Naar liet ,,Dev. Dgbld." meldt, heeft dè heer M. E. van Terwisga, werktuigkun dig ingenieur te Ssppemeer, voor zijn be noeming tot- tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. voor meisjes en in wis kunde, perspectief, enz., aan de Burger avondschool te Deventer bedankt. Hr. Ms. pantserdekschip ,,De Zeven Provinciën," onder bevel van den kapitein ter zee F. Baudum* is 25 dezer tc Tandjong- Priok aangekomen. Door den Gemeenteraad van Zand- voört is besloten een nieuw Raadhuis en Politiebureau te bouwen. Door 55 winkeliers, wonende in de .Nieuwe "Leliestraat te Amsterdam,, is per request aan den-Gemeenteraad aldaar ver zocht de winkelsluiting bij gemeentelijke verordening te regelen. HAARLEMMERMEER. Het tweejarig zoontje van G. Klootwijk, te Nieuw-Ven- nep, welks kleertjes door het m aanraking komen met de gloeiende kachel in brand ge raakten en dal' daardoor ernstige brand wonden bekwam, is aan de gevolgen over leden. HOOGMADE. Zondag a.s hoopt de be roepen predikant bij de 'Ned.-Herv. Gem. alhier, de heer J. J. Deetman, cand. te Rot terdam intrede te deen, na bevestigd te zijn door ds. B. Wieienga, van Delftshaven. KATWIJK-AAN-ZEE. Heb gelijkmaken en met helm beplanten van het terrein, be stemd voor den bouw eener nieuwe school in het Zuideu van Katwijk-aan-Zee is met -gegund aan de laagste inschrijvers wier aanneemsom belangrijk lager was dan de raming; maar aannemer er van is geworden de heer A. van Duyn Az., voor f590. Met den bouw zal zeer veel spoed worden ge maakt, opdat de school na de zomer vaoanfcie kunne worden geopend. Het hoofdbestuur van de Yereeniging tot Bevordering der Nederlandsche Vissche- rij heeft met een twaalftal Duitsche rede rijen een overeenkomst geslbten, waarbij be paald is, dat, met ingang van 1 Januari 1911, de bepalingen van het Nedeiiandsckc vischloon-contract met betrekking tot het opvissohen van verloren geraakte netten wederkeerig tusschen de Nederlandsoke en Duitsche oontracteerende r eed e rijen zullen gelden. LISSE. Een twaalftal bloemistenpa troons alhier hebben het loon hunner werk lieden met f 0.50 per week verhoogd. Het loon bedraagt thans gedurende drie zomer maanden f 11 en de overige negen maan den negen gulden per week. SASSENHEIM. Gisteravond gaf de afd. Sassenheim van den Ned. R.-K. Yolksbond in de zaal van den heer Woudenberg een uitvoering. Het eerst werd ten tooneele gebracht „Den dood ontkomen", drama in vier tafe- reelen, hetgeen uitsteïkend in den smaak viel van heb in grooten getale opgekomen publiek. De spelers hadden eer van hun werk; de rollen zaten er goed in. Na de pauze iets van vroolijker aard: „Barbier- brugwachter" en „De artisten-revue." Er werd hartelijk gelachen, wel een bewijs, dat men zich amuseerde. VOORSCHOTEN. Stemgerechtigden der Ned.-Herv. Gem. van Voorschoten en Veur hebben beslist, dat zij voor de eerstvolgende tien jaren de benoeming van ouderlingen en diakenen en het eventueel benoemen van een predikant willen zien opgedragen aan het Kiescollege en niet aan den Ker keraad. In de ledenvergadering der R.-K. kies- vereeniging „Recht en Plicht" is in behan deling gekomen het bekende voorstel der Vrijzinnige Kiesvereeniging, om aan elk der vier bestaande kiesvereeuigmgen het be zetten van één der vier nieuwe Raadszetels toe te staan. Na langdurige debatten werd met groote meerderheid van. stemmen het voorstel der.vrijzinnigen aangenomen onder voorwaarde, dat tegenover de. drie aftre dende R. K. raadsleden geen tegenoandida- ten zouden gesteld worden. Het is dus waarschijnlijk, dat de gemeenteraadsver kiezingen in Juli a. s. zonder stemming a-floopen. Alleen de houding welke de a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zal aannemen, is nog onbekend. In de Vrijzinnige Prop.Club heeft de heer G. H. Schraal het „Algemeen Kies recht" behandeld. Na een ovérzicht te heb ben gegeven van onzo kiesrechtregeling sinds 1848, toonde spr. het verkeerde in de Kieswet.-Van Houten aan en verdedigde hij het beginsel van het Algemeen Kies recht. Ook stond hij stil bij de kiesrecht- weffëchen der a.-r. partij en der R.-K Staatspartij. Van de tegenwoordige regec- ring verwachtte spr. ten opzichte van de finale oplossing der kiesrechtkwestie niets. WARMOND. Zooals wij Zaterdag reeds - meldden, vergaderden de gemeentebestu ren van Warmond en Sassenheim altier met eenige leden van het provinciaal be stuur. Deze bijeenkomst werd, zooals ver moed werd, belegd ter bespreking van den straatweg. Naar verluidt, wordt voorgesteld, dat de straatweg door de Provincie geheel nieuw zal worden gelegd en dat daarna elk der twee gemeenten het gedeelte, op haar ge bied liggend, in eigendom en onderhoud zal aanvaarden. Onder toezicht van een ingenieur zijn reeds opmetingen gedaan en een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin zich de z.g.m Korenmolenbrug bevindt. Niet onwaarschijnlijk komt op die wij zo spoedig een einde aan den nu bestaanden toestand, hetgeen door niemand zal be- treurd worden. Met even groot succes en voor een tan melijk bezette zaal voerde de R.-K. zang-, muziek- en tooneelvereeniging ,,St.-Caeci- lia*' voor de tweede maal gisteravond tet treurspel van Joost van den Vondel „Jozef in Dothan," op. Het spel en de zegging waren weer keu rig, en de engelenrijen waren zoo mog©< lijk nog beter dan te voren en vrij van al té groote beschroomdheid. Na afloop dankte dr. Walenkamp allen, die ook maar op eenigerwijze hadden me- degewerkt tot welslagen van deze avonden,- waarvoor velen hun moeite en tijd hadden beschikbaar gesteld. Alp li en. Vrije Gemeente „Concordia"- Dinsdagavond te zeven uren de heer O. de Jonge, van 's-Gravenhage. Ned.-Herv. Gem. Woensdagavond te half- actt dr. A. Troelstra, van Utrecht. Noorden. Ned.-Herv. Gem. Woens dagavond te halfzeven ds. J. J. van Ingen van Woubrugge. Zegveld. Ned.-Herv. Gom. Woensdag avond te halfzeven, ds. D. Plantenga, van Kockengen. Noderl. Alpen*Vereenlging. Te Utreclib word in „Hotel des Pays Bas" algemeen© vergadering' gehouden van (hi Nederl. Alpenvoreeniging. onder vooav zittereohap van prof. Van LeetPêum uit Lei-? don. Do jaarverslagen werden onder dankzeg-, ging goedgekeurd. Do contributies vooir de( drie oategorieë.n van leden werden voor 1911' wederom Vastgesteld op f 10, f6 en f 4. In het bestuur werd als nieuw lid geko zen do heer Van Eeghen uit Amsterdam^ tea* voorziening, in de vacature van Dop te Utrecht, die wegens drukke bezigt lieden bedankte en onder luid applati9 d^fl vergadering werd dank gebraoht voor zijn' velen en gewïchtigen arbeid ten behoeve dor Alpen-Vereeniging. Professor Van Leer? sunt liet zioh een herbenoeming welgevaL len. Na eenige discussie over de wenschelijkk liaid of rn-en al dan niet voor 1911 wederom! clubgebied voor de leden zou vaststellen^ werd besloten voor dit jaar nogmaals zulk een gebied aan tc wijzen en wel liet Rem nor-Oberland met Grindclwald als centrum!, In Amsterdam zal binnenkort een tentoon* stelling van alpen-photogra.phicën worden ge1' houden, en oveneons een lezing over Tirol, waarvoor het bestuur nog gaarne photo'ë zal .ontvangen om er lantaarn platen voor liohtbeelden van te doen vervaardigen. De' heer Abendanon uit Celebes, heeft zich be? reid verklaard een volgend maal een rode' te houden over bergbestijgingen in Celebeo. 8) „Zou u het willen, juffrouw Wilders?" vroeg de gastheer. „O, ja, wat graag, 't Reeft me altijd bijzon der heerlijk toegeschenen." „Welnu, dan zullen wij vanmiddag dade lijk met de lessen beginnen, dan kan u en juffrouw Hogers er hier nog eens van ge nieten." „Heerlijk, mooi 1" riep^ Clara, terwijl tij van pleïziea* in de rondte draaide. „Tante heeft nog een oud rijkostuum, dat heb ik ook al eens aan gehad, laten wij het dade lijk eens passen, moet er nog iets aan ver anderd worden, dan kunnen we dat nog voor den middag doen. Kom, ga gauw mee 1" Zij trok in haar opgewondenheid fclerda mee, zonder den afscheidsgroet van den gastheer te beantwoorden. 's Middags werd de eerste rijles gegeven. Gerda, in het kostuum van mevrouw Hogers, keek eerst tamelijk angstig, toen zdj op het paard zat, maar doordat het dier erg mak en aan een dameszadel gewend was, werd zij spoedig gerust. De heer Van Elsendonck kon op de desbetreffende vra gen van mevrouw Hogers eiken dag Verkla ren, dat zijn leerlinge goed vorderde. Olara woonde elke leg met de grootste be langstelling bij. Op aanraden van mevrouw Hogers had 'Gerda zich een rijkostuum in de stad ïaten toaken en toen het' klaar waa, zei Clara: „Nu moesten wij maar dadelijk samen een ritje doen mijnheer Van Elsendonck: 't kos tuum van Gerda is klaar; ma heeft dat van mij ook gestuurd, zoodat in dat opzicht alles in orde is." „Goed, laten we dan morgenochtend gaan. Juffrouw Wilders is nu wel zoo ver gevor derd, dat wij het kunnen wagen," was het antwoord. Voor Gerda was het een ongekend genot, zoo'n uitstapje te paard. Zooals zij daar met schitterende oogen, de wangen door den frisschen wind met een blosje gekleurd, in haa-i' donkerblauw, nauwsluitend kos tuum, het ronde hoedje met den blauwen sluier op de donkere lokken, te paard zat, was het een genot Kaar te zien. Dat scheen Bernard van Elsendonck ook te denken, want hij wendde bijna geen oog van haar af en onder voorwendsel nog niet te veel vertrouwen in haar rijkunst te heb ben, bleeg hij steeds aan haar zijde. Clara- juichte van pleizier als een kind, dat met volle teugen van zijn vrijheid ge niet. Van nu af aan ging men eiken dag samen rijden en na een poosje zat Gerda zoo vast in den zadel,, dat Clara beweerde, dat zij nu wel in een circus zou kunnen optreden. Op zekeren dag kreeg Gerda een briefje van Tonny, dat men nog midden in de bals en de partijen zat, en dat het nog wel een week zou duren, eer liet in huis weer een beetje tot rust zou komen. Zoolang zou Gerda zeker nog graag bij oom blijven, ver onderstelde zij. Toen Gerda het briefje voorgelezen had, zei ze: „Gelukkig nog een week, dan ben ik met myn verjaardag ook nog hier. Ik was al bang, dat tante wenschte, dat ik terug zou komen." Clara begon te lachen: „Je zegt dat met een zucht van verlichting, of je in A. gevan gen gehouden wordt en alleen hier je vrij kunt bewegen." ,,'t Is ook zoo heerlijk hier te logeere-n, dat men wel met schrik moet denken aan den tijd, dat men weer met tante visites moet ontvangen of de eindelooze beraadsla gingen met de naaister moet bijwonen." Drie dagen later was Gerda jarig, 's Mor gens na T' ontbijt vroeg de heer Van Elsen donck: „Gaat u eens mee naar den stal, ik heb een nieuw paard gekocht." De jonge dames waren dadelijk bereid mee te gaan. Zij kwamen dagelijks in de schuren en stallen en als er iets meuws was, werd het met de grootste belangstel ling bekeken. Heb sprak dus vanzelf, dat een nieuw paard ook bewonderd moest- wor den. „Hoe vindt u de vos, juffrouw Gerda?" vroeg de gastheer. „Prachtig! Wat ziet het dier er mooi glanzend uit!" „En wat fijne boenen heeft Ket!" Zoo werd het paard om strijd door de beide jonge dames geprezen, totdat Clara met een schalksch lachje zei: „Weet je nu wel, Gerda, watje eigenlijk bewondert?" „Natuurlijk een paard!" „Ja, maar er kan tussohen een paard en een paard een groot ondenscheid bestaan." „Juffrouw Hogers, mevrouw laat vragen, of u even in de tuinkamer wilt komen" kwam op dit oogenblik een knecht zeggen en voordat Gerda haar had kunnen vragen, wat zij met haar geheimzinnige woorden bedoelde, was Clara verdwenen. „Als u het paard werkelijk mooi vindt, zou ik graag willen, dat u het als verjarings- geschenk van mij wilde aannemen," zei Bernard van Elsendonck tot Gerda, toen zij alleen waren. „O mijnheer, dat cadeau zou veel te groot zijn, en als ik veer naar de stad ga, zou ik niet weten waar het te laten." „Het kan immers hier op stal bhjvon sbaan, dan kan u, zoo vaak u lust hebt, hier komen om te rijden. Wilt u het aannemen?" vroeg hij, terwijl hij haar opmerkzaam aan keek. Gerda's oogen schitterden, zij kon bijna geen woorden vinden om baar dank te be tuigen. Terwijl zij daar naast hem stond het paard te streelen, gevoelde zij zich zoo gelukkig, als zij nog nooit geweest was. „Weet je nu al wat jo bewondert riep Clara, die weer in den stal kwam. „Nu weet ik het: je bedoelde, dat het paard voor mij zelf wa9, is bet niet? Och, Clara, ik kan je niet zeggen, hoe gelukkig ik ben. Ik zou de heele wereld wel willen omhelzen." „Dat je er erg mee ingenomen bent, go- loof ik graag. Sinds gisteravond wist ik van de verrassing af, en toah heb ik je niets verraden; is dat niet bijzonder flink van me? En tante beweert altijd nog wel, dat ik een nieuwtje geen tien minuten kan bewa ren „Wat denken de dames er van, nu eens naar de Woda-nshoogte te rijden, dan kun nen we dadelijk zien hoe Mary tich houdt," rei de gastheer. Het voorstel vond direct instemming, en' een halfuur later was men op weg. In de opgewektste stemming werd het ritje vol bracht. Thuis gekomen overhandigde een bedien de den heer des huizes een brief van zijn schoonzuster. Toon de dames weer verkleed beneden kwamen, zei de gastheer tot Gerda: „Mijn schoonzuster schrijft me, dat zij plan heeft met Tonny en de aanstaande schoonouders van deze naar do Riviera te gaan, om daar gedurende een maand te be komen van de drukke dagen, die zij ge had hebben. Tevens vraagt zij, of u plezier zoudt hebben gedurende dien tijd hier op „Rustoord" te blijven. Mijn schoonzuster hoopt zelf hier vandaag Dog met Tonny te komen, om u met uw verjaardag geluk to wenschen." „Als u het goedvindt, wil ik niets liever dan hier blijven," zei Gerda. „Goed, dat blijft dus afgesproken. Kon li nu ook maar wat langor blij-ven, dan waa het nog gezelliger," zei Van Elséndonok t'oj Clara. „Helaas, ik moet morgen weea* weg, maarr. Gerda, nu je hier nog een maand blijft,] kom je toch zeker ook een paar dagen bi| ons doorbrengen, nietwaar?" „Heel graag natuurlijk," zei Gerda.. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1