15636 Doiiderday; 9 Februari, A*; 1911. <§êzs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. L. B. 3629. LEIDSCH DACrBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tu 1—6 regels /L05. Iedere regel meer J0.171. - Grootere letters naar ploaternimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woerden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incaeseeren wordt/0.05 berekend. ritIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden I l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter aAgemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. 22 van den dien9b 1910, executoir ver klaard den 7den Februari j.L en herinnert Toorts «clen belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Do burgemeester voornoemd, N.'C. DE GUSELAAR. Leiden, 0 Februari 1911. Leiden, 9 Februari. De „Staatscourant" bevat de gewijzigde statuten van de „Loidsche TuinderS-Pa- troons-vereéhiging voor Leiden en naburige gemeenten', te Leiden. Bij den.gemeenteraad van Den Haag is van particuliere zijde een-plan ingediend voor een nieuwen verkeersweg van af het Buitenhof dwars door de Hoogstraat naar het Kerkplein, gepaard gaande met ver plaatsing van het gebouw der Verzeke- liDgsmaatsokapiDij „De Nederlanden'' met het doel ook aan het tegenwoordige stad huis meer ruimte tot verbouwing te» geven. Naar „De Tijd" verneemt, zal jhr. mr. Oh. Ruye de Beerenbrouck, clie tot herstel Hjner gezondheid in Montreux vertoeft, voorloopig nog niet de Kamerzittingen kunnen bijwonen. Op. medisch advies moet jhr. Ruys, hoewel zijn gezondheid reeds vee! beter is, nog een. tijd lang té Montreux .verblijven. Bij beschikking van den minister van maiiiie is aan den schrijver op jaarloon bij liet departement van marine J. Visser, rnet ingang van 1 Maart, op zijn verzoek, eervol ontslag uit' zim betrekkiug verleend, we gens zijn benoeming tofc klerk bij den post-, telegraaf- en telephoondicnst in Ned.-Indiê. („St.-ct.") Op verzoek van den heer P. O. van Vrijberghe de Com'ngh te. Lisse is ingetrok ken dien» aanwijzing als officieel deskun dige ter uitvoering van het toezicht ver- eiachl) ingevolge de internationale overeen komst tot wering van de druifluis. In diens •plants is als zoodanig aangewezen de heer 10. van Vrijberghe de Coniugh te Lisse. „De Standaard" meldt, dat het bestuur Van de Voreeniging van Diakenen in de Ned- Hurv. Kerk heeft beslot-en tot het bijecn- Iroepen een-ar bijzondere conferentie op Woens dag 15 Maart, te houden te 's-Gravenhage- Ala eenig onderworp zal op deze confe- kcntic de vraag worden behandeldTot welke Igemecntoleden behoort do zorg der diaconie, ïsioh voortaan uit to strekken en wat be- foogt zij met haar liulp r Het bestuur ontving' over deze Vraag uit- fvöorigö rapporten van de diaconieën to Am sterdam, Rotterdam, Den Haag*, Utrocht, Groningen, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Arnhem, uit welke plaatsen ook allo diake nen der Ned.-Herv- Kerk toegang tot de conferentio zullen hebben- De Nederlandsehe Bond van Post- en Telegraafbcambien „Do Pest'7, heeft zich tofc den minister van waterstaat gewend met twee adressen; In het' eerste vezoekt hij heb daarheen te willen leiden, dat de assistenten en hoofdbestellers, werkzaam op kantoren lager dan de 2de klasse, evenals zulks het geval is met hun ranggenooten de conduc teurs, steeds, waar zij ook werkzaam wor den gesteld, een jaarwedde gemeten, be rekend naar het grond-tractement, gelijk aan dat van bestellers, werkzaam op de -?? klasse kantoren, met den gebruikelijken toeslag. In het* tweede verzocht de Bond de rege ling voor de .commissie van onderzoek en ad vies, inzake het opleggen van straf aan ambtenaren en beambten der posterijen, te doen herzien in dien geest. dat voor iedere straf die wordt aan gezegd of wordt opgelegd een commissie van onderzoek kan worden aangevraagd, dat het tijdvak tot. aanvraag van een commissie van onderzoek op een langer term ij n dan 24 uren wordt" gesteld; dat in een commissie ook zitting kunnen hebben een of meer personen buiten het dienstvak staande, door den bezwaarde aan te wijzen, zoo noodig met uitbreiding van het aantal commissieleden; dat de keuze van leden door den be zwaarde niet beperkt zij tot diens ïnspectie- afdeeling, maar zich móge uitstrekken over geheel liet koninkrijk der Nederlanden; dat aanvulling plaats vindt van art. 4 der neg niet genoemde categorieën; dat de gekozen commissie uit' haar raidden zelf den voorzitter en haar secretaris aanwijst; dat alle stukken op de in behandeling te nemen zaak na toezending volledig door de commissieleden hoofd voor hoofd eerst •grondig kunnen worden nagezien én daar na de vergaderingen worden gehouden ge noemd in art. 10 dab de verhoeren door de commissies te houden openbaar zijn en de leden met tot geheimhouding Verplicht dat de uitspraak der commissie niet ad- viseerend, doch bindend zij. Prins Hendrik vertrekt Vrijdagavond te 7 uren 10 van de Hollandsche Spoor naar Eerlijn. De Prins zal 3 April als beschermheer een .concert bijwonen van de Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap'7 te Haarlem. Naar „Het Vad." uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de heer G. J. de vJongh, lid van de* Tweede Kamer voor Rot terdam V, zich bij de Liberale Unie-fractie aangesloten. Naar „Arnli. Dbl.77 verneemt, heeft ds. K. F. Creutzberg, de oudste der dienst doende predikanten bij de NecL-Herv. Kerk te Arnhem, tegen 1 Juli a-.s. zijn eme ritaat aangevraagd. Gelijk men zich herinneren zal, herdacht hij 25 September jl. het feit, dat) hij voQi* 40 jaren bij de Arnhemsche Gemeente werd bevestigd. Door ernstige krankheid daarin verhin derd kon hij zelf de gedachtenisrede toen niet uitspreken, maür ds. Beets deed het. Na dien gedenkdag heeft ds. Creufezberg niet meer kunnen optreden. Hr. Ms. pantserschip „Heemskerek'7, onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goedhardt, is 7 dezer te Cadix aangekomen. ALPHEN. De heer J. L. H. Ilerberichs, onderwijzer aan de Parochiale school alhier, is tot onderwijzer aan de. openbare lagere school te Schijndel benoemd. Ds. J. H. Wensinck pred. bij de Ned- Herv. Gem. alhier, die emeritaat heeft aan gevraagd,. zal zich met 1 Mei a.s. te Utrecht vestigen. HAZERSWOUDE. Gisteravond trad in het gebouw „Salvatori'7, liiertoe uitgenoo- digd door de Ghr. Jongcl.-Vereen. „Eere zij God'7, ds. Boonstra, van Montfoort-, op, met liet onderwerp: „Arminius en zijn leer.77 Op onderhoudende wijze schetste spreker Arminius als knaap, daarna als predikant in Amsterdam, ten slotte als pro fessor in Leklen, en behandelde in verband ihiermeo do godsdienstige strijdvragen van dien tijd. Met aandacht volgde de niet talrijke ver gadering deze leerzame- rede. LEïDSCHENDAM. Onder algemeen© be langstelling is op de- begraafplaats Wils veen ter aarde besteld hét stoffelijk overschot van den heer A. Kleingeld, in leven ouder ling der Necl-Herv. Gein, alhier. Het stoffelijk overschot werd gevolgd dcor 'n statige rij volgkoetsen mefc familie en kennissen. Ook waren er een 70-tal kinde ren, allen bovon de B jaar, Zondagsschool- gangers, bij tegenwoordig. Na de toespra ken, het eerst door ds. Visser van hier, be dankte de heer J. Kleingeld, zoon des overledenen, voor de grodte belangstelling en de laatste eer, zijn vader bewezen, waar na do kinderen eenige liederen zongen. Een prachtige krans van levende bloemen, een geschenk der kinderen van de Zondags school, ~werd op den döodenakker neerge legd. LISSE. Uitslag van het in café „Het Wapen van Lisse" gehouden vogelschieten: Eerste vogel: romp, W. van den Berg, te Piet-Gijzenhrug. Beide vleugels: A. Brama, te Noordwijkerhout. KopT. H. v. d. Burg, te Noordwiikerhout. Staart: P. Brama, te Noord\vijfceriiout. .Vlag: W. Willemso, te lasso. Tweede, vogol: romp, vleugel en vlag: A. van der Geest, te Warmond. Vleugel en kop: A. Brama, te Noordwijkerhout. Staart: H. Duineveld, te Lisse. Eerste vogel elf schutters en tweede ne gen schuttere. Bij do gisteravond gehouden publieke veiling in het cafc en logement A. Duin hoven, alhier, is het café opgehouden op f 8ÖCO. NOORDWIJKERHOUT. In hot „Wapen van Noordwijkerhout'7 had gisteravond een wedstrijd plaats in prijskaarten; waaraan door twintig liefhebbers werd deelgenomen. De prijzen, levensmiddelen, vielen resp. ten deel aan C. DiebenA. v. d. Berg Jzn.L. Meyer en J. Bakker. NOORDWIJK. Notaris Binnendijk ver kocht gisteren in „Heb Hof van Holland": 1. Een woonhuis met bovenwoning, kantoor, bloembollenschuur, enz.kooper de wed. A. W. Alkemade, voor f 10,500 2. een kof fiehuis met vergunning, enz., voor f 3-100, opgehouden; 3. de villa „Marie" mei bouw terrein, enz., aan den Beethovenweg te Nocrdwijk-aan-Zee, voor f 14,300, kooper Van Andol, Amsterdam 4. een perceel wei land, groot 1.71 H.A., voor f 0200; kooper N. Marbus, Noordwijk-aan-Zee; 5. een boerderijtje aan de Douzastraat, voor f 3350; kooper H. Hoogewoning, te. Rijns burg; 6. een woonhuis, door twee gezinnon bewoond, aan de Kerkstraat, voor f 2200; kooper Inthorn en v. d. Loo; 7. een perceel weiland aan de Leidsche Trekvaart, groot 1 H.A. en SA., f 2950, kooper P. van Rijn; S. een perceel weiland achter het vorige, groot 1 H.A en H A., f 2500, kooper wed. A. W. Alkemade; 9. een perceel weiland achter het' vorige, groot 1 H.A en 39 A., voor f 3350, kooper H. Hoogewoning. Gisteravond was er in oafé „Levens lust77 van den heer Th. van Dam een ver gadering van aandeelhouders in de coöpera tieve broodbakkerij belegd. De vergadering, die goed bezocht was, werd geleid door den voorzitter, den heer Th. van Dam. Na de lezing der notulen begon men aan het vaststellen dor statuten van do Noordwijksche coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Verbetering", zooals de volle naam van onze coöperatieve luidt. Dat vaststellen der statuten hield de ver gadering tot een laat. uur bezig. Verschil lende wijzigingen werden in het concept' ge maakt; alles ging echter met aangename discussies gepaard. Koninklijke goedkeu ring heeft men op de statuten van een coöperatieve vereeniging niet' noodig; het is voldoende (volgens de coöperatie-wet) dat de akte van oprichting, waarin do sta tuten worden opgenomen, materieel wordt verleden. Tot commissarissen van toezicht werden benoemd de heeren W. A Benschop, H. B. J. Haanappel, J. van Konijnenburg Gz., S. A jvan Konijnenburg en Alt van Schie. Na een woord van dank aan de opgek-o- menen voor de aangename discussies, en aan de heoren commissarissen voor hun bereidwilligheid, om de benoeming te aan vaarden, sloot de voorzitter de vergade ring. RIJNSBURG. Door de Vereeniging „Zie kenhulp,77 voor Rijnsbiurg en Omstreken is een circulaire verspreid, waarin het be stuur er op aandringt., dat alle ingezetenen zich daarbij zullen aansluiten. Deze Ver eeniging werkt zeer nuttig. VOORSCHOTEN. De Christelijks 'g^ mengde zang vereeniging „Do Lofstim" (di- recteur do heer Leo Men3 van Den Haag) gaf gisteravond in de Ned-Herv. Kerk oon zanguitvoering, welko aanving met het door allo aanwezigen gezongen eerste vcre van Psalm 138. Het eere-iid der Vereeniging, de lieer J. du Pré, sprak vervolgens liet gebod uit. Daarna was het koor, dat te genwoordig een groot lodental heeft, mefc verschillende meestal gewijde liede ren aan het woord. Over de gezongen lie deren kunnen wij slechts met. onverdoclden lof spreken. Onder de bezielende leiding van den lieer Mens werd zeer zuiver ge zongen. Het koor is o. i. hard vooruitgegaan. Do liederen „Verzuchting" en „In 'tbosch" van Mendelssohn Bartholdy klonken mooi en zuiver, Waren, het ovcjt hot algemeen eenvoudige nummers, welko op hot px<w gramma stonden, hot bleek, dat liet koon ook een zwaai* nummer als de Hymne „Eeuwig is God" van Joh. Verhulst naai' behootren wist to ver tolken. Do directeur heeft do leden van „De Lof-» stem" door -do vele moeilijke passages ia dozo Hymno heen weten to voeren. Voor do vlekkelcozo uitvoering van dit nummer past een bijzonder woord van lof, èn aan den directeur, èn aando koorleden. Zeer gelukkig was „De Lofstem", ook' mot do solisten. Mcj. II. M. Darcksen, soy praam, van Gouda-, zong mot klavierbegcleiy ding van don heer H. Wegerif, van Den Haag, allereerst „Immanuel", een klerkliod uit do vijftiende eeuw, daarna „O Jcsu- lein süss, o Jesulein mild" van J. S. Baclv. Heerlijk klonken deze nummers Het glanspunt van den avond vormde zcy kcr wel do zeer correcte en innige, vcrtol-i Iring van „Das Gebet des Herrn" van Gassner, voor sopraan, viool (de heer J. Jager van Leiden), piano en orgel. Ook valt nog to vermelden het „Orgel concert" Van G. F. Handel, bewerkt voo'r piano (quatre-mains), en onberispelijk ge spoeld door do heeren kiens en We geril'. Do heer J. du Pré vertolkte in een slot woord do meening van allo aanwezigen, door den directeur, led-en en solisten voor heti geboden kunstgenofc hartelijk to bedanken. Do heer Du Pré wekte allen tot finan- cicelen steun voor do Chr. ZangveTeeniging op, on spoorde ieder, dio daartoe lust ge voelde, aan, lid van dat koor to worden* Nadat alle aanwezigen Gozang 180:1 had' den gezongon, eindigde de licor Du Pró met dankzegging. VOORHOUT. Hït aantal gevallen van roodvonk wordt groot-er. Gelukkig is do ziekte niet van kwaadaardiggn aard. WADDINGSVEEN. By de door B. en' Ws. gehouden aanbesteding van den bouw van een nieuw Raadhuis was laagste in schrijver de heer G. den Hoed, alhier, voor f 10,600. WARMOND. Gisteravond gaf de muziek- en tooneel-vereeniging Harmonie van Warmond77, directeur do heer J. Noorda- nus, in „Do Zon" weer een uitvoering voor haar leden. Negen muzieknummers werden zeer goed ten gehooro gebracht, waarvan er dria (viool en piano) worden gegeven door den jongenheer en do jongejuffrouw Noordanus. Do laatste kreeg een bouquet, de eerste een geschenk van anderen aard. Voorta werd door een gemengd koor uitge voerd het koor uit „Do Schepping" van. Haydn. Het suoces, door do uitvoerenden behaald, was groot. Do heer Kruseman, voorzitter der Vereeniging, bedankte allen, inzonder heid den directeur. Daarna weid door 3rie gebroeders M. uitstekend ten gehoore gebracht' het „Avo Maria" van Viotta, en werden door leden der old. tooneel eenige voordrachten ten beste gegeven. Do zaal waa zeer goed bezet. WASSENAAR. Door do afd. Wassenaar van de alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur en-door do Coöperatieve Boorenleen banfk werden aan Mevr. de Douairièro van Zuylén van Nijevelt adressen van rouwbo- klag gezonden. De Raadsleden zullen morgen het stof felijk overschot van den Burgemeester bo- ij Voor het raam van zijn kostbaar inge richte parterrekamer zat de rentenier Schöffer en gaapte naai* hartelust. Nadat hij zijn vette duimen een paar malen om elkaar had gedraaid, trok hij oen dik gou den horloge aan een zwaren gouden ketting uit zijn vestzakje, wierp een blik op de cijferplaat en geeuwde nog eens luid. Werkelijk pas één uur? Nog twee uren tot aan het in zekeren zin groot steed sche middagmaal! Hoo moest hij dien tijd toch doodslaan t Werk of zelfs eenige bezigheid was er niet voor hem, sinds hij «mefc^zijn eenige dochter uit de provincie nAar Ber lijn was gegaan, om van zijn renten te leven. Hij en het jonge meisje wilden hier van het leven genieten. Terdege genieten, zij hadden het gold er immers voor? Maar dit beoogde genot was tob dusver mets dan een lange keten van eenzaamheid en verve ling geweest De heer Schöffer schoof deze op de zenu wen werkende verveling voor zijn persoon 'op de meest verschillende oorzakenop het gemis aan kennissen, op de ongewone m- tieeling van dag en' levenswijze, enz. De voornaamste reden zag hij over het hoofd, welke alleen daarin bestond, dat de nog altijd krachtige man, die aan drukke be zigheden gewoon was geweest, geen doelwit meer voor zich had. Neliay zijn dochter, ter wille van wie de heer Schöffer op betrekkelijk nog jeugdi gen leeftijd zijn groote fabriek in het pro vinciestadje van de hand had gedaan, ver- koerde in hetzelfde geval. Ook zij miste overal de voormalige ge woonten, waaraan zij gehecht was geraakt', en de afwisselingen van de groote stad, welke haar vaders steeds open geldbuidel haar aanboden, konden haar zonder ander gezelschap dandat van haar papa op den duur niet boeien. Zij hadden den eersten October in het Westen van Berlijn hun woning, welke met' de meest moderne weelde was ingericht, betrokken. Reeds onmiddellijk na Kerstmis waren zij ra een neerslachtig oogenblik bet er over eens geworden, dat het zoo niet kon blijven. Zoo:, eenzaam als zij waren, zonder eem'g doel in hun leven, was Berlijn eenvoudig ondraaglijk. Honderderlei plannen waren gesmeed en het gewoonlijk niet' juist vindingrijke brein van den lieer Schöffer had zich ingespan nen, om iets te bedenken, dat verandering in hun toestand kon brengen. Het waren alle eohter slechts palliatieven, welke hij had voorgesteld, en daarvan wilde de ener gieke, vastberaden Nella absoluut niets weten Neen, het kwaad moest met wortel en al uitgeroeid worden. Maar hoe? Ean aangename kring van kennissen, aldus beredeneerde de zeven tienjarige wijsheid, kon, nog daargelaten, dat die niet in een oogwenk zou te vinden zijn, haar leven en dat) van haar vader niet geheel aanvullen. Er moest ietó gevonden worden, wat een voortdurende belangstelling, ten minste een soort passieve bezigheid gaf. Maar ofschoon zij nu reeds bijna twee maanden haar mooi kopje met de bruine vlechten daar over had gebroken, was zij nog geen jota dichter bij de oplossing van heb raadsel ge komen. Op een goeden dag echter was bij haar het idée-fixe omstaan, hetwelk zij ook binnen zeer korten tijd en zonder veel moeite haar vader wisfc op te dringen, om zich uit de advertenties der couranten een begeerlijk levensdoel te construeeren. Zij overreedde daarom ha-ar vader zich op een groot aantal dagbladen te aboimeeren. Zij had aldus ten minste voor korten tijd bereikt, dat door het bestudeeren der ad vertentiekolommen een soort bezigheid on belangstelling in beider leven werd ge bracht. Doch ten slotte kwam het steeds op het zelfde neer. Dezelfde aanbiedingen en vra gen herhaalden zich telkens weer en weken hoogstens in stijl en vorm ran elkaar af. Een gave in geld zou zeker een daad van liefdadigheid zijn geweest-, doch beloofde geencrlei verstrooiing of bezigheid voor hun leeg leven. Van de „jonge besohaafde meisjes", die zich als gezelschapsdame aanboden, hadden vader en dochter een even groeten afschuw. Zij waren bezwaar lijk een aanwinst in hun huishouding ge weest. Zij konden toch ook onmogelijk een kind aannemen en zich evenmin met de zeer hoog geprezen „bijverdiensten" in laten. Neen, ook het bostadeeren der adverten ties bracht hun met het gewensohte. Dafc was bepaald een onzinnig idee van Nella geweest. Reeds na acht dagen had vader Schöffer misnoegd en geeuwend van ver veling de couranten ter zijde geworpen, terwijl Nella met haar aangeboren volhar ding de nasporingen onvermoeid voort- Eette. Dat alles was den rentenier voor de zoo- veelste maal door het hoofd gegaan, terwijl Iiij zijn handen over zijn zacht gewelfden buik hield gevouwen en geeuwend voor het raam zat. Nadat hij zich nogmaals had overtuigd, dat het' werkelijk pas één uur was, wierp hij een lusteloozen blik naar buiten en stond toen langzaam op, ten einde zich naar zijn dochter te begeven. Het hielp niets, in den langen voormiddag moest) wat variatie worden gebracht, en dan was de reeds tot gewoonte geworden middagwandeling door den Dierentuin de beste afwisseling, reeds daarom, wijl zij ten minste den eetlust opwekte. Doch vóórdat de heer Schöffer nog bij de deur was gekomen, trad Nella reeds van den anderen kant met haastige schreden binnen. Zij hield een courant, wolke zij als een doek heen en weer zwaaide, in haar hoog opgeheven hand en met van blijdschap hoogroode wangen riep zij telkens opnieuw „Ik heb het, papaik heb het." „Wat, wat-, NeUa?" „Onze advertentie, ons levensdoel, hoora voorbij is het met de eenzaamheid, met do verveling, hoeral77 De heer Schöffer, dio door hefc langdu rig nietsdoen prikkelbaar was goworden, werd heftig. „Vertel dan toch, of laat zien of lees wat gij hebt 1" NeUa streek lachend het blad mefc de grootst mogelijke omzichtigheid terecht. Toen las zij met veel pathos en terwijl zij af en t'oe veelbeteekenend tegen haar vader knikte „Een jonge, zeer beschaafde, adellijke dame, knappe verschijning, met een mooie sopraan verzoekt een rijke, kunstlievende persoon haar in staat te stellen zich voor tooneelzangeres te bekwamen. Het. voorge schoten geld wordt na haar opleiding met rente teruggegeven". Aanbiedingen onder L. B. 3G29 aan heb bureel van dit blad57. Nella keek triomfeerend naar haar vader op, dio midden in de kamer stond. „Een vermomde bedelarij, zwendelarij, zooals in Berlijn alle dagen moet voorko men I'7 „Maar pa-pa, een jonge, zeer beschaafde, adellijke damebracht Nella verontwaar digd in het midden, „Adel of geen adel, dat is mij geheel on verschillig, als ik maar weet-, welk amuse ment of bozigheid die zangeres ons moet) bezorgen. Zoo het nog een zeer beschaafde, adellijke jonge man was, met wien ik 's avonds een glas bier kon drinken of ergons heengaan", bromde de heer Schöf fer bij zichzelven. „Fooi, papa, wat zijt gij een afschuwe lijke egoïstDat het een jonge dame is, is toch juist heb goedo er aan en voor ons beiden een grooi'e aanwinst-. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1