Verkoudheid. gen niets dan een eomeck'e, die gekocht worden met veel geld en vele gunstbewij zen. Het gebeurt zeer zelden, dat. men een gouverneur-generaal of eek gouverneur deze hulde weigert. Dan heeft hij zijn ge zicht verlored. Krijgt hij echter da para sol, dan wordt deze opgehangen in de zaal, aan de voorouders gewijd, en zijn kin deren en kindskinderen verheugen zich in zijn roem. Dat hij het volk heeft onderdrukt en uitgezogen, zijn ambt gekocht en de koopsom door de goede burgers heeft) laten betalen, terwijl hij bovendien nog een aan merkelijke som voor den ouden dag ge spaard beeft, daaraan denkt niemand. De alleenwonende Westerling, die Chi- neesche dienstboden beeft, denkt er veel te weinig aan, dat deze bun gezicht willen be waren, en daar bij er gewoonlijk nog min der aan denkt, dat hij ook een gezicht be waren moet, kan hij er zich niet over ver bazen, dat men hem een lompen en zede- ioozen barbaar noemt, bij wien slechts min derwaardige personen willen dienen, tenzij ,hi3 zeer ruim betaalt. Iedere onbruikbare koelie, die voor zijn rijkelijk verdiénd ont slag staat, zal de zaak zoo weten te draaien, dat hij zijn meester den dienst opzegt en Bdefc deze hem. Terwijl de heer tevreden is, dat hij van een onbmikbaren bediende werd ontslagen, verheugt zich deze in zijn over winning over den 'barbaar en zijn verwan ten en vrienden, al kermen zij ook de zaak Bcoals zij bestaat, doen alsof de eerzame koelie vrijwillig den dienst van een eerloo- ton en ruwen patroon heeft verlaten, bij "wien zijn karakter schade zou kunnen lij den. In de groote havenplaatsen, waar de Westersche invloed ste>rker is dan de Chi- neesche, maakt dat niets uit, maar bet heeft toch zekeren invloed op de verhou dingen tusschen Chineezen en vreemdelin gen. Een m'tlander, die te midden van de Chineesche bevolking wonen moet, zal er echter wèl aan doen ach aan haar ziens- Wijze aan te passen. Voor 'n welgesteld, aanzienlijk man, die met de strafwet in aan- jraking komt, is niets meer onteerend dan ia de rechtzaal door de beulen van den mandarijn voor aller oogen op den grond fcjeworpen en geslagen te worden. Maar er 5s voor gezorgd, dat dit geval in de prak tijk niet tan voorkomen. Voor de deur van «ft gerechtshof 6taan arme drommels, die nch voor geld en goede woorden als plaats vervangers laten afrossen. De beschuldigde, «Be een plaatsvervanger gekocht heeft, femelt-, in het verheffende gevoel, dat voor «3jn gezicht niets te vreezen is, voor den rechter neer en blijft kalm, als deze hem •ajn schandelijke daden voorhoudt. Zoodra de rechter beveelt hem op den grond te werpen, wordt door de beulen, die nafcuur- Rk ook omgekocht zijn, de plaatsvervanger gegrepen en geslagen. Deze verliest daar door zijn gezicht niet, want hij verdient im mers op fatsoenlijke wijze zijn brood. En de redhter ziet kalm, die geheele comedie aan hij zal den beschuldigde toch wel krijgen en aan het) verstand brengen, dat het geld kost zulke dingen uit te halen. Het merkwaardigste ïs, dat men bok an deren moet helpen hun gezicht) te houden. Schijnbaar is de naastenliefde vcor den Chinees een der heiligste geboden. Spre kende van den koelie hebben wij gezegd, dat zijn vrienden en verwanten deden alsof zij zijn onwaarschijnlijk verhaal geloofden. Als zij hun ongeloof slechts door een glim lach mochten verraden, zouden zij hem zijn gezicht ontnemen, en dat vermijdt een Chi nees zooveel hij kan. De leider van een Christelijke missie ver haalt hoe een gemeente zich ontdeed van een nalatigen geestelijke, zonder dat deze zijn gezicht) verloor. De man was geheel on bruikbaar en men moest trachten van hem af te komen. Als men hem echter zijn sala ris had uitbetaald en weggezonden, zou hem dat- zijn gezicht gekost en hij zou ner gens weer een betrekking gevonden hebben. Na lange onderhandelingen wist men te be werken, dat hij door een andere gemeente werd beroepen. Toen zijn besluit om te gaan jian zijn ge meenteleden bekend werd gemaakt,.ver Het nieuwe paleis van justitie te Rome. zochten dezelfde mannen, die zijn ontslag hadden bewerkt, hem dringend om hen niet te verlaten, en eerst nadat hij herhaalde malen had verzekerd, dat hij in elk geval gaan wilde, verstomden de aanzoeken. Maar men ging toch nog naar'den leider der missie en verzocht hem den geliefden leeraar te mogen behouden. De leider wist mét hoe hij het had, maar de geliefde leeraar, een Chinees, kende zijn landgenoo- ten en nam afscheid van zijn gemeente. Toen hij gegaan was, onderhield de leider, het hoofd der missie, de gemeenteleden over hun zonderling gedrag. Maar men be duidde hem met veel Chineeschen humor, dat men den ontslagene zooveel gezicht als slechts mogelijk was had willen meegeven naar zijn nieuwe standplaats. Hoe. men het daar met hem vinden zou, diende de andere gemeente te weien. Deze plicht, om onder alle omstandighe den zijn medemenschen te helpen om hun gezicht te bewaren, verspert den weg van den vooruitgang in China. Het «volk heeft door den mandarijn de gebruikelijke liulde bij zijn aftreden te weigeren een zeer werk zaam middel om hem te dwingen tot gerech tigheid en welwillendheid, maar gebruikt dat recht niet om hem zijn gezicht te doen behouden. Als de weggejaagde koelie, door zijn kennissen naar recht en billijkheid veracht werd, zou men betere dienstboden hebben. Als de rijke afzetter heb verdiende pak slaag kreeg, zou dat een door den wet gever gewilde uitwerking hebben. En als de ontslagen geestelijke zijn gezicht moest verliezen, zou hij zijn ambt opgeven, dat hij1 met eert. De vrienden van China moeten wenschen, dat de Chineezen op dit punt zich bekeeren mogen. Verkoudheid is één der meest ergerlijke vormen van ziek-zijn, Hoe ellendig men cdch er onder voelen moge, zoolang de ver koudheid met geen andere verschijnselen dan de gewone gepaard gaat, heeft men in eigen oogen maar vooral in die van an deren heelemaal geen recht ^jch ziek te achten. Voor hem of haar, wien 't toevallig treft, en dat zijn we zoowat allen is dat ver bazend onpleizieng, voor dokters echter niet. Verbeeld je, dat om dezen tijd van bet jaar, als de kille, gure nevels, de sterke temperatuurswisselingen bijna iedereen op een kwaden dag verkouden maken, elk slachtoffer van het kou-vatten zich op hun spreekuur vertoonen kwam, of, nog erger, hen bij zich aan huis liet komen. De dokters hebben heusch al genoeg te doen met de ernstige of verondersteld ern stige nevenverschijnselen der verkoudheid. Want inderdaad is deze ziekte juist door haar algemeenheid zoo gevaarlijk, niet om haarzelve, maar wijl zij het lichaam be langrijk weerlooizer maakt tegen de vaak virulente ziekteverwekkers, die we in bacil len. en coccen steeds met ons meevoeren. Nog altijd is men het er met over eens, waardoor verkoudheid ontstaat, en er zijn, medici, die het bestaan van verkoudheid als zelfstandig ziekteverschijnsel bestrijden,1 die al haar dan zoogenaamde verschijnings vormen aan bacterieele werkingen toe schrijven. Maar vrij algemeen deelt men het standpunt, dat een wedérzijdsche werking, toeschrijft aan het door kou-vatten abnor male,. dus zieke lichaam en de ziektever wekkers daarin. Een feit is het, dat de weerkracht van ons bloed tegen schadelijke organismen bij afkoeling in vele gevallen belangrijk vermindert. Op die wijze wordt een „gewone'' verkoudheid oorzaak var ernstige ziekten. Kan men zich echter beveiligen tegen kouvatten? Wij gelooven het niet. Noch de menschen, die er zich zoogenaamd tegen, harden, noch zij, dié zich op alle wijzen er tegen wapenen, ontkomen op een kwaden; dag de plotselinge of langzame lichaam^ afkoeling, die noodig is om een verkoud-, heid op te doen. Koude of natte voeten zijn immers al voldoende om de huiveringen op- te wekken, die het eerste verschijnsel van kou-gevat-hebben zijn? Bij hét verlaten van een warm vertrek, een warme concertzaal is er eveneens maar weinig noodig om het tem peratuurseven- wicht zóó te verstoren, dat' men een kou of de kou ons te pakken heeft. Beter is dan- ook de vraag: Hoe kom ik weer van een verkoudheid af? Hoeveel antwoorden zijn er niet op deze vraagMisschien, dat de leeken in het. alge meen er nog beter raad op weten, dan de artsen., De oeroude zweetkuur bij verkoudheid,, catarrh en zoo, heeft zeker verbazend goo-_ de eigenschappen, maar men moge ze toe passen met behulp van medicamenten of allerlei kruidenthee, zooals kamillen, vlier, lind,enbloesem; of wel met behulp van pri mitieve of goed ingerichte stoombaden, in' het eerste geval bederft men zich de maag en in het andere ontstaat een nooit totaal te verhelpen vatbaarheid. Waar de verkoudheid dan ook niet heel erg is, is een goede raad: drink warme citroen- limonade, als je bepaald iets van dién aard hebben wilt, maar nog beter is het, als je zonder drinken naar bed gaat. Eèn Engelsch dokter gaf 'n voorschrift om trent een zoogenaamde „droge kuur" tegen verkoudheid. De Engelschman vertelde hoe hij opgemerkt had, dat 't drukkende gevoel boven de oogen, één der gewone yerkoud-

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 16