No. 15627. LE!i)SGË DACriBLAB, Maandag1 3D Januari. Tweede Blad. Anno 1911 Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Hun roeping getrouw. Gemengd Nieuws. Nog enkele dagen en hefc parlementaire leven in Engeland zal weer in vollen gang zijn. Na al de woorden, die er in het afgöloopen jaar over de Hoogerhuis-kwestie en andere gesproken zijn, zal het nu einde lijk tot daden moeten komen. Nog altijd is men onzeker hoe de Lords met. de veto-wet zullen doen. Austen Chamberlain een der voormannen der Unionisten heeft dezer da gen weer eens over de kwestie gesproken. Hoewel hij zich niet te duidelijk uitdrukte, kan men tooh uit zijn woorden opmaken dat de oppositie in het Hoogerliuis voorne mens is den strijd voort te zetten. Hij er kent dat het veto-ontwerp in het Lagerhuis wel een meerderheid zal vinden, maar hij aoktto het ondenkbaar, dat hefc Hoogerbuis een dergelijk ontwerp zou goedkeuren. De benoeming van een groot aantal peers om 'die aanneming in hot. Hoogerhuis te ver zekeren, zou inconstitutioneel zijn. Men weet dus nu, wat de Ohamberlain-groep in de oppositie wilhoo echtei*' de partij in haar geheel en hoe de leider Balfour over de zaken denkt, weet men intusschen nog niet. Balfour schijnt nog den loop. der gebeurte nissen te willen afwachten, en de Times", die aan zijn zijde staat, waarschuwt den heer Chamberlain, naar aanleiding van diens re de, dan ook, om af te wachten, daar het niet verstandig zou zijn reeds van te vo ren een bepaalde houding vast te stellen. In do conservatieve partij zijn or velen, 'die zich op het standpunt plaatsen, dat nu van een verwerping van liet wetsontwerp der regeering geen sprake meer kan zijn. De Lords zullen daarom in hun eigen be lang verstandig doen zich bij de herhaalde, duidelijke uitspraak des volks neer te leg gen. Hedenmorgen komt uit Londen een tele gram waarin wordt gemeld, dat de procu reur-generaal namens Koning George een vervolging wegens laster heeffc ingesteld te gen zekere Mylins. De zaak zal Woensdag in behandeling komen voorden opp er rech ter en een speciale jury. De aanklacht, spruit voort uit een in een Parijsch blad, ,,Le Libérateur" genaamd, verschenen arti kel, waarin zinspelingen geacht worden voor te komen op een jaren geleden ver spreid gerucht, als zou Zijne Majesteit, toen hij nog prins van Wales was, te Malta een morganatisch huwelijk hebben gesloten met de dochter van een admiraal, welke ge ruchten op een afdoende wijze zijn tegen gesproken na 'skonings troonsbestijging. Mylins bevindt zith op het oogenblik in ar rest. Verleden week Woensdag werd hij in verzekerde bewaring gesteld en de borg tocht op 20,000pond vastgesteld, doch hij bleek niet bij maohte deze som bijeen te krijgen. De benoeming van. den hertog va-n Con- naught tot gouverneur-generaal van Canada is gisteren door den Koning bekrachtigd. Do Hertog zal in September a.s. zijn ambt aanvaarden. Voorloopig is de benoeming voor twee jaar geschied, doch zij kan wor den verlengd. In Duitsehland heeft de kwestie van de Grondwet voor Elzas-Lotharingen tot interessant© discussies aanleiding gege ven. Bij de behandeling in den Rijksdag wees de Rijkskanselier er op, dat in de laatste weken in de bladen het denkbeeld is ver dedigd Elzas-Lotharingen in te lijven bij Pruisen of een anderen bondsstaat. Alleen zeer dringende redenen zouden or de regee- ïing toe kunnen brengen op dit denkbeeld in te gaan. Het zou verkeerd zijn de han den in den schoot te leggen, omdat het sa mensmeltingsproces niet zoo spoedig voort gang maakt. Toegevendheid jegens de ele menten, die tegen de samensmelting met Duitschland agiteeren, zou ons, weliswaar, geen schrede vooruit brengen, zeide de kan selier. Deze elementen moeten de hand van het gezag voelen. De rijkskanselier kwam vervolgens op 'tegen de pogingen om een onverzoenlijke tegenstelling aan te toonen tusschen het Pruis use! ic kiesrecht- voor den Landdag en 88) Hij dacht er minder aan den president te kalmeeren, dan wel hem zijn meerder heid te doen gevóelen. „U bent door het ongeluk onredelijk ge worden, u vergeet wat u altijd als het voor naamste in het' leven beschouwd hebt. Ik houd aan dat alles vast, wat u nu blijkbaar niet meer schelen kan. U gaat te ver in uw bezorgdheid; u vergeet uzelf en de uwen. U hebt vandaag maatregelen geno men, die u daiizenden kosten, en u sohijnt geneigd nog evenveel uit te geven aan even nuttelooze pogingen; u schijnt mij' in een stemming om al uw mijnen voor onvol doende te verklaren en er sommen aan ten koste te leggen, die de winst van jaren zul len wegnemen. Ik matig me niet het recht aan in te grijpen, maar ik houd mijn mee ning ook niet voor me." Von Herther voelde nu weer sterk, wat hi} de laatste dagen al vermoed had, dat Paul een ander was dan waarvoor hij hem steeds gehouden had. Hij zeide, nog een poging doende om kalm te praten: ,,Het spijt mij zeer, dat je mijn opvattin gen zoo verkeerd hebt begrepen; dat ja hebt kunnen denken, dat ik de heiligste plichten verzaken zou. Ik heb wel goed ge zien, toen ik hefc legaat van Lon'us wilde weigeren. Ik vermoedde wel, dat ik daar door in groote moeilijkheden zou komen. Om jouwentwille heb ik het gedaan. Jij moest me nu beter en flinker steunen."- het voor Elzas-Lotharingen thans voorge stelde kiesrecht. Een kiesrecht, dat in Prui sen de mogelijkheid zou scheppen voor een democratische overstrooming, welk© de mi nisters tot aftreden zou (kunnen dwingen, zou een volkomen desorganisatie van het Rijk beteekenen. Pruisen, zoo vervolgde de Rijkskanselier, zal zijn kiesrecht zoo rege len, dat het als leidende macht een vaste rijkspolitiek kan voeren. De quaestie van het kiesrecht in Elzas-Lofcharingen heeft daarmede niets te maken. De kanselier wees er op, dat de ver bonden regeeringen van den eisch tot in voering van een tweekamerstelsel in Elzas- Lotharingen niet zouden afwijken. De Eer ste Kamer moet een bolwerk zijn voor de uitvoering der Duitsche politiek. Duitsche zonen hebben niet op slagvelden van Elzas- Lotharingen hun bloed gestort, opdat een tegen Duitschland vijandig streven daar zich ongestoord zou mogen ontwikkelen. Wij hopen, dat hefc voorgestelde het politie ke leven in het Rijksland in niéuwe banen zal leiden, dat elke vermeerdering aan macht en kracht van Elzas-Lotharingen ook het Rijk ten goede zal komen. Dat is ons eenïg doel. Ilk' verzoek den Rijksdag aan de verwezenlijking van dat doel mede te werken. De Rijksdag verwees het. ontwerp naar een commissie van 2S leden. In Portugal gaat de regeering hoe wel de toestand nog lang niet rooskleurig is, toch rustig voort met haar organisatie van den staat' Het kiesrecht-ontwerp* is nu klaar. Voor zoover betreft do eerste tien hoofdstukken over de stemming, de voor waarden voor verkiesbaarheid, de vaststel ling der kiesdistricten, de grondvergaderin gen en de voorwaarden voor de candidatuur. Het stemrecht zal geen stemplicht inslui ten. Voor Lissabon en Porto zal het stelsel der proporfcioneele vertegenwoordiging wor den toegepast. In de overige kiesdistricten zal de stemming plaats hebben volgens on volledige lijsten, die op 4 candidaturen hoogstens 3 namen zullen vermelden. Eïk district zal 4 afgevaardigden* kiezen. Lis sabon en Oporto zullen ieder twee distric ten tellen. Elke kolonie zal één afgevaar digde kiezen. Hefc aantal districten is nog niét vastgesteld. Zeven hoofdstukken moe ten nog in den ministerraad besproken wor den. Dat inderdaad nog niet alles er rozegeur en maneschijn is, blijkt wel uit het volgen de. De redacties der Katholieke en Monar chale bladen werken achter gebarrikadeer- de deuren en vensters, uit vrees voor een inval der bevolking. De noodige werppro- jectielen liggen gereed; Ikokend water is steeds voorhanden, flesschen bijtende vloei stof staan voor het grijpen. Den civielen gouverneur is kennis gege ven van het nemen van deze voorbereiden de verdedigings-maatregelen. Er moge dan in andere deelen van Por tugal rust zijn, overal is de kalmte toch nog niet bereikt en de herhaalde verzeke ringen der Regeering van het tegendeel schijnen niet vrij van struisvogelpolitiek. Naar aanleiding van de protest-beweging tegen den gouverneur-generaal van Z u i d- Afrika, wegens diens wijziging van het doodvonnis uitgesproken tegen een Kaffer, die een aanslag op een blanke vtouw bad gepleegd, heeft lord Gladstone gemeend de redenen te moeten ontvouwen, die hem tot dien stap hebben geleid. Hij verklaart, dat bij hem, na lezing van de stukken, twijfel was gerezen aan de schuld van den beklaag de en dat deze bovendien dronken was ge weest en dus, ook als hij het feit had be dreven, niet geheel en al toerekenbaar kon wórden geacht. Hij haalt bovendien een Rhodesiscbe or donnantie aan van 1903, die den rechter vrijheid geeft om; zelfs voor het geval, dat een aanslag werkelijk is bewezen, een Iioh- tere straf dan de doodstraf op to leggen. Hij voegt daaraan toe, dat hij nog steeds overtuigd is een rechtvaardige beslissing te hebben genomen. „Maar wat doe ik dan anders Volg mija raad, geef de leiding van het reddingswerk aan andere handen over, en ga mét uw dochter naar Forstenburg." Een oogenblik dacht Paul, dat hij weer de overwinning behaald had; maar toen von Herther hem aankeek, zag hij het tegendeel. En met een uitdrukking van ver ontwaardiging zeide von Herther: „Ik begrijp uit uw woorden, dokter Loh- mer, dat wij elkaar in deze nooit begrijpen zullen; en ik vrees, dat dat ook in andeit zaken het geval zal zijn. Hefc wordt me nu duidelijk, dat ik verkeerd heb gedaan, zoo vaak uw raad esp te volgen, en ik onder vind nu tot mijn. groote smarfct dab ik dit eerder had moeten inzien." „Ik heb nooit een meening gehuicheld, die verband, hield met sentimentedie opvat tingen. Ik ben misschien hard in mijn oor deel, maar dat ben ik altijd geweest. Ik dacht, dat u evenzoo dacht als ik; maar dit ongeluk heeffc u in de war gebracht." j,Neen, neen en nog eens neen! Wanneer medelijden en medegevoel u vreemd zijn, dan worden wij het nooit eens. Ik houd u niet hier; ik geloof zelfs, dat hefc beter is, wanneer wij' elkaar de eerste dagen niefc zien. Maar ik wil u nog zeggen, dat wat ik vroeger voor een geluk hield: mijn kind aan uw hoede en zorgen te kunnen toevertrou wen, mij nu een brc i van groote bezorgd heid is geworden. Waarom doet u mij dat alles aan?" Paul gevoelde geen neiging hierop te ant woorden. De bitterheid oveir de zelfstal digheid, die de president plotseling aan den dag legde, deed ieder gevoel in hem ver stommen; hij vond zichzelf zwak, dat hij Zafc erdagavondliep'tgeruoht door de stad dat er ernstige onregelmatighe den waren ontdekt in de kas van de Coöp. Broodbakkerij en Gebyuiksvereeniging „Ons Doel" alhier, een vereeniging die, zooals men weet, indertijd werd opgericht naast de socialistisch getinte Coöperatieve ver eeniging „"Vooruit", die een deel van de winst bestemt voor propaganda in de arbei dersbeweging. De vereeniging ging sedert haar op richting goed vooruit, het ledental bedraagt ongeveer 600; waaronder vele kleine ambtenaren: polifcie-agenten, spoor weg- en postbeambten, enz. De zaken gingen ook hijzonder goed, meende men. Het moet in den boezem der ver eeniging over de administratie echter reeds eenigen tijd hebben gemokt, en nu kwam Zaterdagavond het bericht dat de politie in de zaak was gemengd, en tevens dat; de penningmeester, zékere F. ér van door was met een vrij groot geldsbedrag bij zich. Een som van f 1000 werd genoemd. Hij zou aan een der bij de coöperatie betrokkenen hebben geschreven dat men hem niet meer levend terug zou zien. Er was een spoedvergadering der leden gehouden, waarin een motie van wantrou wen tegen het bestuur werd aangenomen, ■dat daarna collectief ontslag had genomen, echter onder beding dat het de zaken eerst eou regelen. Wij hebben ons Zondag ter nadere infor matie tób een dezer bestuursleden gewend, die ons welwillend inlichtingen verstrekte. Inderdaad waren de zalcen niet in orde, doch van zoo ërnstigen aard als werd voor gesteld, achtte hij het niet. Z. i. had de oppositie veel verstandiger gedaan de zaak niet tot publiek domein te maken. ïlefc bestuur had in den nacht, van Zater dag op Zondag met een accountant de boe ken en kas voorloopig nagezien en de in druk was, dat er bij den penningmeester van geen (kwade trouw sprake is. Do man heeffc dan ook niet daarom de stad verlaten, maar doordat zijn zenuwen zwaar geschokt, zqn, meende onze zegsman, en hij zal wel vertoe ven bij een familielid buiten de stad en spoedig terugkomen. Dat hij een bedrag van f 1000 zou meegenomen hebben, meen de hij ook te mogen ontkennen. De man zal zijn betrekking bij de Leidsche Katoen- miaat schap pij bij terugkeer kunnen behou den, een bewijs, dat ook daar het vertrou wen in hem nog niefc geschokt is. Er was Zaterdagavond nog een bedrag van ongeveer f 1700 in do kas. In afwachting van een grondig onderzoek, dat door een accountant zal worden inge steld, achtte dit bestuurslid het verstan dig voor de leden zich niet ongerust te ma ken. Zoodra de zaken gerégeld zijn, zal het oude bestuur candidaten voor een nieuw bestuur voordragen en als deze benoemd zijn hun funotio overdragen aan de nieuw- benoemden. Van de zijde der leden sollijnt echter wel degelijk do politie in de zaak gemoeid, doch wij weten nog niet of deze termen vindt rich er mee in te laten, ,V 11 TeRottordamls inhetziek en- huis aan de gevolgen van kwetsuren overle den de 28-jarige timmermansknecht A. T. v. d. V., gewoond hebbende Van Oldenbar- neveltstraat, die bij werkzaamheden aa-n hefc in verbouwing zijnd kerkeraadsgebouw aan de Lange Torenstraafc aldaar een ijze ren bint op den rug had gekregen. TeHeithuysen (Limb.) is voor een paar dagen do 86-jarige landbouwer K. van den hooizolder gevallen. Thans is hij aan de gevolgen overleden. Op de Ho og esfcraat te Dieren is een 5-jarig jongetje, dat aan een touw, dat achter van een zwaar geladen wagen afhing, was gaan hangen, met een voetje tusschen een der wielen geraakt, waardoor hij werd opgetrokken en tegen don zijkant der kar doodgedrukt. Dood of leve md. Te Rotte r-: dam 'doet zich een eigenaardig geval voor. dien ander niet no r zijn hand kon zetten. Aan zijn meisje dacht hij niet. Hij oordeelde alleen,, dat hij een dommen streek had ge daan met de wijze, waarop hij den. eersten stap gezet had in }t huis van den president. Besloten nog ruwer en vastbeslotener dan tot dusverre op te treden, werd hij daarin verhinderd door het opengaan der deur: Félicitas trad binnen. Zij keck haar verloofde met een minach tenden blik aan en zeide: „Ik kon niet slapen; ik hoorde uw heftig gesprek en hoopte, dat Paul zioli nog be zinnen zou. Hij heeffc door zijn raadgevin gen deze omzettende verantwoordelijkheid op u geladen; hij moet u dio helpen dra gen, als hij ooit van mij gehouden heeffc." „Je zoudt beter gedaan hebben naar bed to gaan," zeide Paul, die door de komst van het meisje tot hefc uiterste werd gebracht. „Mijn onrecht is geweest je vader aan to raden geen geld onnut weg to werpen. Ik ben het moe, dat op mij de schuld wordt gegooid van het ongeluk. Wanneer gij geen rust kunt vinden, ik beb die noodig. Goe den nacht." Do president liep hem een paar sohreden na en zeide „Dokter Lohmer, u gaat van ona weg zooals u hefc wilt, maar zooals wij het nooit gedacht hadden, U gaat nu; maar ik zeg u niet hoo ik don man ontvangen zal, die ons op deze wijze in den steek laat." „Ik ga, opdat niet nog hardere woorden vallen. Het zal u over een paar dagen, als u mij gelijk moet geven, leed doen, mij zoo behandeld to hebben. Wij komen vandaag niet tot overeenstemmingik zal a schrij ven."' - Op 5 Januari 1910 werd in de Maashaven hl lijk opg^vischt en door den vader en de vrouw van den verdronkene herkend. Een akte van overlijden werd opgemaakt en bij vonnis der Rechtb. de inschrijving ge-, last. De man is dus officieel dood en be-, graven. Hij las een en ander in de bladen, maar vond het niet de moeite waard er zich iets van aan te trekken. Maar nu heeft de politie proces-verbaal tegen hem opge maakt wegens openbare dronkenschap, en dat bij het kantongerecht ingezonden. Maar het O. M. heeft de stukken teruggezonden omdat een doode niet vervolgd kan woe den en deze man is officieel dood. Men moet hem dus eerst weer officieel levend maken, want doet men dat niet, dan heeft hij een vrijbrief om, te doen en te laten wat hem goed dunkt. In de m ij n „D e u t s c h e Kai- s e r" te Hamborn, is door een mijngas- ontploffing van 30 mijnwerkers één gedood, en zijn er drie zwaar en verschillende licht gewond. Bijna de geheele zaken w ij k van do stad Middlefcon in Nieuw-Schotland is door brand vernield. De schade bedraagt 150,000 dollars, waarvan 55,000 door verze kering gedekt zijn. In de Roode Zee, tussohen Aden en Suez, is een kapitein van hefc En- gelscli-Indische leger, die aan zwaarmoe digheid leed, 's avonds over boord gespron gen. De ongelukkige is door haa-ien ve* slonden. Wederom wordt er een daad van sabotage op een spoorlijn in Frankrijk gemeld, ditmaal op den grooten weg Pa rijs—Lyon—Middellandsche Zee. Zaterdag nacht, toen de luxetrein uib het zuiden op weg was naar Parijs, stopte hij tegen de gewoonte in te Ponfc-sur-Yonne, omdat) een lantaarn het sein onveilig gaf. Bij onder zoek hléek ten onrechte dit' sein gegeven to zijn. De lantaren werd verwijderd. Twee uur later stopten er weder drie sneltreinen te Pont-sur-Yonnemen had opnieuw en zonder reden hefc sein op onveilig geplaatst'. Het behoeft geen betoog, welke gevaren dit opzettelijk vertragen van sneltreinen voor hefc verkeer kan, hebben. Traktementen der stafmuzikanten. De traktementen vc.j' het personeel dor stafmuziekkorpsen zijn thans vastgesteld als volgt: Kapelmeester: infanterie f 1200 per* jaar, grenadiers en jagers idem, fanfarekorp- sen Onder-kapelmeesters: infanterie f 1.25, grenadiers en jagers f 1.50, fanfarekorpsen f .1.90 per dag; Stafmuzikanten le klasse, infanterie f 1, grenadiers en jagers f 1.45, fanfarekorp sen f 1 per dag; Stafmuzikanten 2de klasseinfanterie f 0.-80, grenadiers en jagers f 0.80, fanfare korpsen f 0.80 per dag; élève-muzikanteninfanterie f 0.50, grena diers en jagers f 0.70, fanfarekorpsen f0.50 per dag. Trouwen in de vacantie. De aanschrijving van B. en Ws. van Den Haag aan de hoofden der openbare lagere scholen aldaar, waarvan wij melding maak ten, luidt volgens de ,,H. Cr." als volgt: „Het is in den laatsten tijd meermalen voorgekomen dat onderwijzers of onderwij zeressen die het voornemen hadden in hefc huwelijk te treden, in verband daarmede meerdere dagen verlof vragen, vaak in aan sluiting aan een daaraan voorafgaande of daarop volgende vaoantie. „In aanmerking nemende, dat hefc perso neel, bij hefc openbaar lager en het) bewaar- schoolonderwijs werkzaam, per jaar gere kend reeds 40 a 50 dagen vacantie geniet en zoodoende in clifc opzicht verre bevoor recht is boven de meeste andere categorieën van ambtenaren, vindt ons College geen aanleiding dit verschil nog te vergrooten, door aan bedoeld personeel, ter gelegenheid van hun huwelijk, bovendien nog afzonder lijk verlof toe te staan. „Hefc wil ons voorkomen, dat zonder be- Hij ging weg on had niefc hefc idee, dat het voor de laatste maal zou zijn; maar hij wilde von- Herbher ongelijk doen krijgen. Dreef deze laatste zijn zin door, dan was Paul vrijkwam hefc zoo ver niefc, dan stond het hem nog vrij weer aan te klop pen als hij dat wilde. Yon Herfcher keek hém na aloof iots onmogelijks gebeurde; mOar een kreet van zijn dook ter brachfc hem tob bezinning. Félicitas was op den grond gevallen; zij strekte smeckend haar handen uifc on haar vader zeide „Mijn kind, wat heb ik gedaan l Heb je hem lief en kon je hem niet missen?" „Ik smeek den Hemel, dat hij, die zoo weggaat, nimmer terugkomt. Wij zijn ver lost van hom; laafc dat zoo blijven." Yon Herbher keek zijn doohfcer na deze woorden een oogenblik sprakeloos aan. Hij herinnerde zioh plotseling allerlei uit hun beider .verhouding; hoe Paul en zij vaak ver van elkaar geweest waren in hun op vattingen, en hoe hij het eigenlijk geweest was, die zijn dochter aan don man had ge bonden. En tooh ook op dit oogenblik bleef datgene, wat een zoo groot deel van zijn le ven beheersoht had, bij hem helder; hij zeide: „Wat zal de wereld zeggen, als bij dit ongeluk ook nog een breuk met hem komt?" „La-at dio zeggen wat zij wil, laten we bedenken hoe ellendig het geweest zou zijn, wanneer we te laat dokter Lohmera ware natuur hadden leeren kennen. Yaak heb ik hem zoo gezien als u nu, en meermalen heb ik het gevoel gehad zijn vrouw niet te tun- non worden. Maar u hieldfc hem altijd do band boven het hoofd -ea daarom, zweeg ik. zwaar voor dat doel de vacantiën kunnen worden bestemd. „Ten einde nu eventueel© teleurstelling te voorkomen brengen wij, voor zooveel noodig bij voorbaat te uwer kennis, dat aanvragen om verlof voor bovengenoemd dool in den vervolge, te beginnen met hei einde der groote vacantie 1911, niet zullen worden ingewilligd tenzij zoodanig verlof zich tot een enkelen dag mocht bepalen." De Carrosserie op de IOde Autoiuo*. bielen-tentoongtelling te Brussel» Het is werkelijk merkwaardig de ver an* deringen en verbeteringen in do automo bielcarrosserie na te gaan sedert hefc begiiï van het automobilisme tot aan dit tijdperk. De 10de tentoonstelling, die juist ta Brussel gesloten is, bevestigt met de ten toonstelling te Parijs eh Londen het cuccea van hefc „Torpedo" model. Wij zijn op dit moment ver van liet soort wagens, die wij vijftien jaren geledén had-» den, met kleine hoog opgaande kap,- rechten stuurstang waarbij de chauffeur ge» dwongen was in een ongemakkelijke, ver moeiende houding te zitten. De bestuurder was meer aan 't schokken en aan de wissel valligheden van 'fc jaargetijde blootgesteld., Gelukkig hebben we jaar na jaar de kap zien vergrooten, de chauffeursplaats gemak kelijker en do kap platter zien worden ona zich langzamerhand tot het tegenwoordig» type torpedo te vormen, hetwelk zoo stabiel op den weg is en waarvan de eenvoudiga lijnen 't oog zoo aangenaam aandoen En met de tegenwoordige snelheden is '6 werkelijk onmisbaar dat de reizigers goed beschut zijn zonder zware en daardoor hin derlijke kleedingstukken aan te trdeken ort* zich zoodoende te behoeden tegen de lucht- stroomingen, die door de snelle vooruifcbë» weging veroorzaakt worden. Nu de auto ook voor' sfcadsgebruik zich naast de rijtuigen een plaats beeft ver-- overd, is het noodig dat de chauffeur tegen regen en koude beschut -is, zonder dat hij onooglijke kleedingstukken zooals berenvel len, enz., behoeft aan te trekken en de keurige livrei der équipages behouden kas» worden. Ook zien wij op de tehtoonstellrig' dei limousines en landaaüettes met verstelbaren, voorruit en kleine portieren terzijde van} de-voorplaatsen. De van binnen uit bestuurt bare wagens worden steeds meer gekozen en 't is zeker dat ze binnenkort alle ajndeiy zullen verdringen.-Is .de van voren gesloten; wagen al niet een begin van 'fc. zoo evoii genoemde model Heeft men eenmaal de voordooien van een; gesloten wagen ondervonden, dan zad men niet licht meèr(aan een open wagen - ine» oapote gewennen. Dg zeiltjes zijn onaangenaam, zij klappe ren door den wind, belemmeren het gezicht - en maken dén wagen 'niet mooier. 'Laat mei* ze toch door zijruiten vervangen en'.men.* heeft den van binnen uit bestuurbaren va>-r gen. De phaetons landoulettes zijn zeer doel matige reiswagens. Een der grootste Bru®j selsche firma's exposeerde een torpedo lajii* - daulet, een hoogst eenvoudig systeem waarbl 't mogelijk is dat één persoon in minder rlan, één minuut dezen wagen, die in hermetische afsluiting niet voor een limousine onder b» hoeft te doen, in een eleganten torpedo ka; f veranderen, waarop de neergeslagen kap liC'j weinig plaats inneemt. Hefc waren niet alleen de verschillend^ carrosserieën met liaar mooie lijnen, $ie aandacht dar bezoekers trokken, doch ooft, de luxueuze inrichting en bekleeding, waait van hier bijzonder veèl werk was gemaakt. De zachte fauteuils, de verzetbare strap pon!-; tins, die zoo praotiscli en geheel naar di oisclien der tegenwoordige automobiel ingev richt zijn, de keurige afwerking van lie* geheel maken de tegenwoordige intérieu> tot een elegant salonnetje. "Waj constateerden dat de 'automobiéboalrv tos-serie van jaar tot jaar verbeterd wordf' en {jteeds meer gaat voldoen aan de hoog» •eischen, die men er aan stelt. De Brusselsoho tentoonstelling heeft daa,- van een schitterend bewijs geleverd. Door dit ongeluk hebben wij hem Jeerciï kennen." Zij weendo en haar vader begreep wel, «- dat hefc was,- omdat a-nderer ongeluk haar daarvoor behoed had. In hem waren tegenstrijdige gela-ch ten* maar met Felieitas voelde hij, dab Paul i_oh- mer niefc kon terugkeere-n. En hij acbanmd# zioh voor zijn kortzichtigheid gedureud» zooveel jaren. Eindelijk zeide hij „"Wanneer we morgen maar een goede tij-* ding van de mijn krijgen. Al het andere bo-, teekenfc minder. Maar nu moeten we zieat wat te rusten." Zij beantwoordde haars vader9 omhe*" zing stilzwijgend. Het was Eelicitas onnan-" genaam, dat Paul nog in hetzelfde huis was en zij hem nog zou kunnen Ontmoeten. Zfj voelde alleen voldoening, dat zij in de ko mende dagen al haar zorgen aan haar voi der zou kunnen wijden. Eindelijk werd alles rustig in huis. Maar reeds vroeg was Eelicitas in den' tüin. Toen zij het liefelijke landschap vod! zich zag, dacht zij met weemoed aan al dia mannen, die waarschijnlijk nimmer weer iets van hefc gouden zonlicht zouden zieiï. i Daar bedacht zij zich, dat hefc nog eenigen tijd duurde vóór Paul vertrok, en dat zij hem dus dien morgen nog zou kunnen zien en spreken. Zij vreesde dit niet, want zij waa er van overtuigd, dat hij niets zooi kun* nen zeggen, wat haar besluit, om voor altijd 'van hem te scheiden, moeilijker zou ma* ken,. (Wordt y.ervolg<L)|

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5