N°. 15607 "Wij<Iag 6 Januari. A0. 1911. $eze Qmrant wordt dagelijks, met uitsondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Uit de „Staatscourant". LEIDSCH DA&BLAD PEL'S DKB AD YERTENTIF.N s Ta» 1—8 Mgali /1.05. Iedere regel meer A8.17J. - Oroetere letter» Mar plaatsruimte. Heine advertentiSn ran 30 woerden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oente.—Yoor het inoasseerenwordt/'0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet1.66. Burgomeoator ©a Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare kennis dat op Woensdag 11 Januari &*ft. 'n aanvang zai worden gemaakt met 't terug halen raa de beschrijvingsbiijetten voor de plaatselijke directe belasting naar het inko men en noodigen de ingezete nen met aandrang uit de biljetten, behoorlijk ingevuld voor afgifte gereed te leggen. Burge: Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Looo-Seoretaris. Leiden, 6 Januari 1911. Plaatselijke Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare kennit dat het 2de suppletoir kohier der Plaatse lijke Directe Belasting naar het inkomen dier gemeente, dienst 1910, door h.h. GedL Btaten dezer provincie ia goedgekeurd en aan den Gemeente-ontvanger ter invorde ring is toegezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Looo-Secretaria. Leiden, 6 Januari 1911. Arbeidsbeurs. Burgemeester en Wethouders van Leide^ brengen ter aigemeene kennis, dat geduren de het 4e kwartaal 1910 bij het bestuur der Arbeidsbeurs zijn ingekomen 90 aanvragen van patroons en 557 van werklieden en dat door bemiddeling dier beurs zijn geplaatst 83 werklieden, verdeeld als volgt! (hiervan gijn 24 geplaatst als hulpbeateller bij de post, U als boomsnoeier bij de gemeente en 9 op Aanvrage van de beurs te Delft) Banketbakkers 1 Bakkers 3 Bankwerkers 3 Grondwerkers 3 Loopknechten 10 Metselaars 1 Naaisters 2 Opperlieden 1 Schippersknechten S Schilders 5 Smeden 1 Spekslager* 1 Timmerlieden 7 Wagenmakers 1 IW armoeeiers 11 Wasch vrouwen 1 Werklieden zonder vakkennis 21 Werksters 8 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Looo-Secretaris. Leiden, 5 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art 8, late alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter aigemeene kennis dat door hen op Beden vergunning is ver leend aulL F. TAVERNE, en rechtver krijgenden tot het plaatsen en ia-werking stellen van een electromotor van 5 pk. va de inrichting tot bot bereiden van vleesob en worst, in het perceel Donkersteeg Ne. 17, kad. Sectie H. No. 531, ter vervanging van den bestaanden gasmotor. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ8ELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Loco-Secretaris. Leiden, 9 Januari 1911. Leiden, 6 Januari. Bij de invoering van de nieuwe tarie ven. op 1 Januari is vastgesteld dat asn do Halte Witte Poort voortaan kunnen war den afgegeven: lo. plaatskaarten naatr alle stations en hal tan van do Staatsspoor en Centraalspoor; 2o. kLLomcterka&rtcn 3o. rijwiclkaaarten. KilomoterboekjcB worden eï afgeeienvpeld naar alle stations in Nederland. Voor het publiek dat van deze Halte ge bruik maakt, al zoo een goede verbetering. De heer J. v. d. Waals, te Nijkerk (oud-Laddenaar), leeraar der Chr. Normaal lessen te Amersfoort, medewerker van hei Paedagogiseh tijdsohrift, secretaris van bet Garef. Schoolverband en den Bond van Chr. Normaallessen, vroeger hoofd der Chr. school te Zuid-Beierland, heeft zijn zilveren feest gevierd als hoofd der Chr. school aan de Groenesteeg te Nijkerk. Een 80-tal genoodigden kwam samen in de versierde zaal van J>e Bonte Koe". De jubilaris werd daar met zijn gezin en enkele familieleden ontvangen. De voorzitter van het schoolbestuur had er de leiding. Namens de ouders van leerlingen en oud- learlingen sprak de burgemeester de heer J. de Lange (vroeger burgemeester van Oudshoorn). Daarna sprak namens de feestoommissie ds. J. G. Kunst, die namens haar een stof felijk blijk van waardeering en dank in enveloppe overhandigde, met mededeeling, dat een album in bewerking is, dat de namen aller deelnemers zal bevatten. Na mens het personeel der school sprak de eer ste onderwijzer. Een gouden lorgnet werd met een geestige toespraak aangeboden. Ook voor de oud-leerlingen werd gesproken. Oud- onderwijzeressen in de handwerken huldig den den jubilaris met een lauwerkrans. Een bestuurslid bracht in diohtmaat zijn geluk- wenschen over. Ver volgons werd nog door velen het woord gevoerd. Ten slotte sprak de heer v. d, Waals zelf. Ook was er feest in de versierde school. B. en Ws. complimenteerden hij monde van den burgemeester den heer Van der Waals. Ook de arrondissdments-sohoolopziener kwam zijn wenschen aanbieden. De kinderen werden onthaald en ontvin gen o.a. allen een portret van den heer v. d, Waals De heer Van der Waals ontving in zijn ■woning allen, die in grooten getale hem kwamen gelukwenschen. O.a. zond de Kerke- raad der Geref. Kerk een deputatie en menig telegram van gelukwensch kwam in. Het anti-rev. orgaan „De Getuige" noemt voor de vacature-Colijnda R. J. W. Rudolph, Leiden; mr. V. H. Rutgers, Hilversum; eft J. G. Sebeursr, zendeling- arts, met verlof. De „Larcasche Kunsthandel1' wil een portret van den heer Carnegie doea schilde- ipsa en dat aanbieden ter plaatsing in bet Vredespaleis. Wie er aan mee wil deen, wordt verzocht bijdragen te zonden aan do directie van den „Lasensehen Kunsthandel". Hr. Ms. yantsersohip „IXï Zeven Pro vinciën", OB&3T bevel van kap. ter zee F. Bauduin, is va* Banana vertrokken. H. M. de Koningin Haeft den behanger J. Smies, in dienst van de firma Pogge te Amsterdam, gedurende 35 jaar werkzaam aan het Koninklijk Paleis aldaar, toegekend de eere-medaille in brons In de Huisorde van Oranje. De Koningin-Moeder en Prins Hendrik hebben gisteravond in „Diiigentia" in Den Haag* teen conoert bijgewoond, dat daar met welwillende {medewerking van Malvisia Fran- ohiluggi (zang), C. D. Oberstëdt (piano) en Joh. Wolff, uit Parijs (viool), gegeven werd ten bate van de „Tehuizen van den Zee mansbond." In de pauze lieten H. M. en Z. K. H. zich de drie artisten voorstellen. En bei den gaven hun ingenomenheid te kennen met de uitvoering zoowel als met het goede doel, dat met het conoert werd beoogd. De Koningin-Moeder stelde bovendien aan het bestuur voor dit dool een geldelijke bij drage tar hand. De Koningin heeft reeds dezer dagen een gift van f 100 aan het bestuur doen toe komen. B. ön We. van Den Haag hebben, hoe wel waardcercmde het particulier initiatief, den Raad gepraoadviseerd, afwijzend te be schikken op het verzoek van mr. G. C. J. Vaienkamp c.s. om op het terrein, gelegen op den hoek van den Seheveningschen weg en het nabij de Huygenspoort aan dien weg aansluitende gedeelte van de Laan Copes van Cattenburch, een Schouwburg te mogen stichten. B. en Ws. merken o.a. op, dat bij even tuele inwilliging van het verzoek op deze fraaie plaats een gebouw dreigt te verrijzen, dat in deze omgeving weinig zal passen. Dat gebouw zeggen zij, zal het evenwicht verbreken, de naastbijgolegen villa's zul len voor het gezicht in de verdrukking komen onder het hooge massieve gebouw, dat het betrokken terrein hij kans in zijn geheel zal innemen. Hebben B. en Ws. in overeenstemming mot de commissie voor de plaatselijke wer ken en eigendommen, reeds om deze reden bezwaar* tegen do inwilliging van het ver zoek, zij zouden het met die commissie, zoo al rechtmatig, niet billijk aohten, dat de ge meente, tenzij bij het bestaan van een ur gent gemeentebelang wat zij echter in casu niet aanwezig achten er toe me dewerkte om de aangrenzende terreinen, die gekocht zijn in de veronderstelling, dat ook de naastgelegen terreinen tot villa's waren bestemd, op dezo wijze in waarde te doen achteruitgaan. De vergadering der Eerste Kamer is gisternamiddag verdaagd tot nadere bijeen roeping. Beroepen is bij de Geref. Kerk t'e IJmuidends. R. W. Huizing, te Koudekerk. De commissie van voorbereiding der Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot regeling van de naamlooze vennootschap- Hun roeping getrouw. 82) Maar ook ditmaal had Mühlmann geen ge legenheid wat te zeggen, want een luid en langdurig gebel riep hem naar de kamer van den Hertog terug. In het gaan zeide bij nog: „De Hertog zal denken dat Wild er al is. Doe toch alle mooite hem spoedig hier te krijgen; wachten is nu eenmaal nieta voor Zijne Hoogheid. Wild heeft maanden lang de Prinses bespionneerd; daar gaat het om, geloof me!" De adjudant knikte, hij was het met Mühl mann eens, maar Lorberg schrok; honder den mogelijkheden kwamen hem in de ge dachte waarbij hij het kind van de rekening rou wo>rden. Hij stuurde bedienden naar aJUe mogelijke kanten, om dén koerier te zoeken, die in het slot niet te vinden waa. Intusschen kwam de kamerdienaar terug met het bevel oogenblikkelijk om president von Herther te zenden. Dab de wegen onbe gaanbaar waren, deed natuurlijk niets ter zake; men deed al het mogelijke om den woe denden gebieder tevreden te stellen. Vol gens Mühlmanns zeggen was dat bijna on mogelijk: hij had den Hertog nog nooit zoo woedend gezien en voorspelde een plei- rierigen avond. Een paar minuten later werden Lorberg ©n Stecknite opnieuw geroepen. De Kabi netsraad kreeg op ruwen toon de opdraoht oogenblikkelijk een vrij groot© som uit de .particuliere kas van den Hertog te krijgen; de adjudant kreeg alleen een wenk even te wachten. Zij durfden den Hertog bijna niet aanzien; hij zag er ongewoon woedend uit. De jonge adjudant rilde, toen hij weer uit de kamer weg was, en zed de „De Hemel helpe dengeen, wien die bui treft. De oude Lorberg antwoordde niet; hij voelde zich niet volkomen zeker of die hulp niet voor hem afgesmeekt moest worden. Hij zond een tweeden bediende naar het huis van den president en herademde, toen hem eindelijk bericht werd, dat Wild gevon den was. De koerier was inderdaad in een oafé geweest maar was gelukkig nog zoo nuchter dat hij den Hertog te woord kon staan. Lorberg bracht de<n man.die dacht, dat er sprake was over een plotselinge reis van den Hertog, zelf naar diens kabinet. De Hertog zat op een divan; om de lamp had hij een groene kap gedaan zoodat het vnj duister was. Hij stond op, zoodra de deuren geopend werden. „Hoogheid, de koerier Wild," zeide Lor berg met zachte Btem. „Goed, laat ons alleen." Deze woorden werden zóó heftig en ruw gezegd dat Wild, die zonder eenig kwaad vermoeden was binnen gekomen, midden in zijn buiging bleef steken en als plotseling verlamd bleef staan. Lorberg was zonder een woord verder te zeggen verdwenen en de groote koerier stond als een kind dat straf krijgt, voor den Hertog. Deze nam «le kap van de lamp af, zoodat het volle licht viel op Wild'8 gelaat. „Uwe Hoogheid beveeltzeide hij. „Lees dit," zeide de Hertog, het papier, waarovw al zoo druk gesproken was, te voor schijn halende. „Lees dit en zeg me dan de volle waarheid; dat zal niet in je nadeel weizen." De koerier greep het papier, maar de let ters -duizelden voor zijn oogen. Eerst een strenge en ongeduldige beweging van den Hertog bracht hem er toe het papier nauw keuriger te bekijken en te zien, dat het eea mededeeling bevatte over geheime samen komsten van prinses Stéphanio en Arsa- koff, en dat Wild in staat was daarover allerlei bijzonderheden mede te deelen. Wild voelde hoe zijn handen als verlamd waren en hij zou het papier op den grond hebben laten vallen, als de Hertog het hem niet had afgenomen. En dc Hertog zeide: ,,Nu, vlug alsjeblieft; geen kunsten, ik wil de waarheid weten." nij verhinderde* dat Wild voor hem op de knieën viel, maar hij kon er niets tegen doen, dat de man stotterend zeide, dat hij alles, wat hij' wist, te weten was gekomen door Lizzie, het Engelsche kamermeisje van miss Blake. Deze had hem gezegd, dat de Prinses de pianist bijna alle dagen een paar minuten alleen sprak in h'et kleine kabinet, dat de vertrekken van de Prinses en miss Blake verbond; dat hij zelf niets gezien had en dat, als Lizzie loog, hij daar voor niet aansprakelijk was. De Hertog onderbrak zijn gejammer en zeide: „Je weet beter dan ik* dat de geheele zaak waar is. Je was verplicht geweest mij mededeelingen te doen vóór dat ik anonie me brieven kreeg. Intusschen, ik wil je vergeven én je onder één voorwaarde zelfs bevorderen. Je zwijgt tegen ieder; dan benoem ik je tot bewaarder in het slot' Wilerswaldau, iets, waar jo vroeger om ge pen is gmteren bijeengekomen en tot het laatst dezer maand uiteengegaan. De Keer H. J. Joosten, thans lste deurwaarder bjj de arrond.-rechtbank te VGravenhage, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar op het parket der Haagsche rechtbank werd werkzaam ge steld. Van verschillende zijden ontving de jubilaris blijken van waardeering en vriend schap, o. a. namens de heeren van het par ket ëen gouden horloge met inschrift. De „Times" meldt, dat Prins Hendrik de kroning van den koning van TSngeland zal bijwonen. BOSKOOP. Met ingang van 16 Januari a. s. is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer P. H. G. Montenberg, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Breskens. HAARLEMMERMEER. De burgemoes- ter dezer gemeente, mr. A. Slob( zal in het begin der volgende week zich metterwoon te Hoofddoirp vestigen. HILLEGOM. Gisteravond gaf de tooneel- vereeniging „Vondel" alhier een uitvoering in café „Flora." Opgevoerd werd het dra ma in één bedrijf „Marcel". De rollen wa ren goed verdeeld, vooral de dames speel den haar roi voortreffelijk. Nog werden gegeven h'et blijspel in zes bedrijven „De roode duivel" of het Avontuur van Ferdi nand Wildzang; „de politieke Voddenkoop man" en een prachtig datum-tableau-virant. Een woord van lof mag den spelers niet ont houden worden; het was een genotvolle avond. Een bal besloot hem. De Raad komt bijeen Dinsdag a.s., des morgens te tien uren. O. a. zullen behan deld worden: Rooilijn Pastoorslaan in ver band met het bouwplan van een timmerfa briek van G. Philippo; voorstel van den heer J. Guldemond, tot wijziging van de rooilijn Weeresteinstraat, westzijde, tus- schen het woonhuis van den heer A Her mans en de Treslongstraat; stratenplan fir ma Gebr. Van Waveren, op „Lentevreugd" benoeming van een wethouder wegens ont slagneming door den heer G. Veldhuyzen van Zanten Sr. NIEUWKOOP. Bij gelegenheid van liet 40-jarig huwelijksfeest van het echtpaar J. TijstermanP. Ket bracht 's avonds het fan farekorps „Eensgezindheid" een serenade. NOORDWIJKERHOUT. De h'ootverkoo- ping gehouden op het „Paardon-Kerkhof", is gisteren uitstekend geslaagd. Er was groote kooplust en er werden flinke prijzen besteed. Het R.-K. zangkoor „Cecilia" had gisteravond een gezellig feestje in „Het Wa pen van Noordwijkorhout". De leden met hun dames bleven lang genoeglijk bijeen. SASSENHEIM. In de vergadering van de hardrijderij-vereeniging „IJssport", al hier, bleek uit het verslag van den pen ningmeester, dat in kas was f 88.12. Het aantal leden bedraagt 70. Het bestuur be staat uit de heeren J. A. Charbon Jr., P. Vos, B. Hoogstraten, J. Wijntjes en O. J. Spoelman Jr. Besloten werd zoodra er ijs komt, een flinke hardrijderij te houden, en, mooht de wintervorst wat lang op zich laten wachten, dan toch een feest te orga- niseeren. VOORSCHOTEN. Dr. G. F. Hellema zal als geneeskundige alhier worden opgevolgd door den heer J. W. P. Fransen* art*, alhier. ZEGVELD. In 1910 werden alhier geboren 9 m. en 11 v.a totaal 20; vestigden ziah 33 m. en 34 vr. of 67 personen; vermeerdering 42 m. en 45 vr. of 87 pers. Overleden zijn 10 m. en 7 vr. of 17 pers., vertrokken 34 m. en 46 vr. of 80 pers- Vermindering 44 m. en 53 vr. of 97 pera Werkelijke vermindering 2 m. en 8 vr. of 10 personen. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1910: 469 Dj. en 481 vr. of 950 personen; op 1 Jan. 1911: 467 m. en 473 vr. of 940 personen. Hiervan behooren 683. tot de Ned.-Herv. Kerk, 68 tot de Geref. Kerk, 1 tot de Lutk. Kerk en 188 tot de R.-K. Kerk. Er werden twee kinderen van het vrou welijk geslacht levenloos geboren en 14 hu welijken voltrokken. Bij Kon. besluit zijn met 6 Januari 1911 benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Marine-reserve, de heeren A. Rommel en W. van Hemert; met 16 Jan. 1911 aan den reserve-lsten luit. J. M. F. E. Wintgens, van het 2de reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; met 1 Maart 1911 aan den ingenieur van den Rijkswaterstaat der lste kL met den titel van hoofdingenieur (met verlof) J. Nelemans te Delft op rijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend; aan H. W. L. Leur, directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, verlof ver leend tot het aannemen van het ordetoeken van officier in de orde van Leopold II hem door Z. M. den Koning dc Belgen geschon- ken. Bij resolutie van den minister van ko loniën, zijn A. Korff en J. J. do Wit, ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van NecL-Indië, om te worden benoemd tot on- dorwijzer der 3de klasse bii het openbaar Eurapeeech lager onderwijs daar to lande-, Audiënties. De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat. hij voor degenen, die hem in rijn betrekking wensohen te spreken, audiëntie zal geven eiken Donderdag, de* nam. te half twee, in het gebouw van het De partemenu. Raadvan State. Openbare vergadering van den Raad van 8tate, afd. voor de geschillen van bestuur, Woensdag li Jan. des voorin, te 11 uren. Bond van katholieke gemeente* raadsleden. 11 Januari a.s. zal te Arnhem een bijieti- komst gehouden worden met het doel te ge raken tot de oprichting van een Bond van Katholieke gemeenteraadsleden in het land. Congres voor gemeentebedrijven. Het congres voor gemeentebedrijven zal dit jaar weer te 's-Gravenliagc worden ge houden. Het bestuur der Nederlandsche ver- eeniging voor gemeentebelangen zal, op ver zoek de congressen voortaan organiseeren. vraagd hebt. Je gaat daar binnen een paar dagen heen. Die plaats behoudt je tot op Ket oogenblik, dat ik merk, dat je tegen iemand één woord zegt. Ik ontsla je oogen blikkelijk als je spreekt en neem dan geen enkel excuus aan. De rest zal Lorberg je meedeelcn." De Hertog draaide hem den rug toe en riep zijn kamerdienaar, dï© een oogenblik later den adjudant binnen leidde. De Her tog was weer gaan ritten en gaf het bevel dadelijk den pianist Arsakoff te laten roe pen. Hij behoefde geen toilet te maken; hij moest komen zooals hij was. En voor het geval, dat de pianist bezwaar zou ma ken en niet oogenblikkelijk zou meegaan, moest de adjudant hem als zijn arrestant beschouwen. Deze laatste was zóó verbaasd, dat de Hertog zijn bevel herhalen moest. Zoodra de deur zich' achter den adjudant gaaloten had, keek de Hertog met somberen blik naar het geld, dat op zijn tafel lag, en zeide: „Zij allen zullen het begrijpen. En zij zullen niet zwijgen. Maar zoo bang zijn re misschien nog wel voor mij, dat zij het niet zullen rondbazuinen." IntusSchen was de adjudant, ongeacht het alleronaangenaamste weer, naar de woning gegaan, waarin Arsakoff sinds zijn komst in Forstenburg zijn kamers Kad. Hij vond den musicus gelukkig thuis en aan den vleugel. De boodschap van den Hertog zou hem niet zeer bevreemd hebben; hij werd wel eens vaker aan het Hof geroepen maar het optreden van den adjudant, de eigenaardige mengeling van het stram- militaire en angst, clëéd hem toch bevreesd worden. Hij verzocht evenwel lachend een rok te mogen aantrekken en ging toen mee, grappen makend over heb weer en ds$ slechten weg, zoodat de adjudant niet be grepen zou hebben, dat Arsakoff zoo kalm was, wanneer hij niet bij het licht van ee» lantaarn gezien had, dat deze zijn hande\ op elkaar klemde en alle moeite deed o«~ een houding te bewaren. In het voorverfcify. wilde hij nog een gesprek met Loiborg aa knoopem Maar deze, die den ijdelen pianist steeds gehaat had, die nu met zorg vervuld was omtrent het lot der Prinses, verwaar digde hem met geen ander woord dan: „De Hertog wacht u." Arsakoff wierp het hoofd in den nek, de vleugeldeuren werden geopend en gesloten, hij stond voor den Hertog en wachtte. De Hertog had, terwijl Arsakoff een bui ging maakte, getracht weer op to staan Maar het viel hem moeilijk en hij steunde met beide handen op de leuning van qol divan. Hij onderdrukte een uitroep, die op zijn lippen lag; maar toch zag Arsakof een blik van onverholen minachting op zich gericht. Terwijl hij moeite deed de^n blik te ontwijken, dwaalde zijn oog door d* groote ruimte rond, die hem met zijn smaak voor luxe voor een oogenblik do omstandigheden deed vergeten. En toon de Hertog hem vroeg: ,,U weet waarom u heb laten roepen?" werd zijn gevoel van angst erger. Het duurde eenige xmnu ten vóór hij' een antwoord kon geven; toen zeide hij, de blik afgewend van de plek waar de Hertog stond „Ja, Hoogheid, ik ben bang, dat ik heli weet." .,U bent een lichtzinnig misdadiger, dui« zendmaal erger dan uzelf vermoedt!" zonk,* de Hertog. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1