No. 15602. IiBiDSCH DACS-BIiAD, Zaterdag* 31 December. Anno 291©. Buitenlandsch Overzicht. De last is te zwaar. Uit de „Staatscourant". Vragen en Antwoorden. Burgerlijke Stand. Faillissementen. Wij wezen er reeds een enkele maal op 'dat de positie van de liberale Regeering in Engeland vrij sterk ia. De vuurproef yan verschillende verkiezingen is goed^door- Btaan. Nu komt er nog iets, dat voor As- quith en de zijnen zeer welkom is. Er blijkt thans n.L uit den staat der geldmiddelen over de eerste negen maanden van het loo- pende begrootingsjaar, dat Lloyd George, de minister van financiën, een batig saldo zal hebben en dat niettemin een nadeelig öaldo van ongeveer 30 millioen van het vo rige jaar moest worden ingehaald. Tot de hoogere opbrengst heeft vooral de inkomstenbelasting bijgedragen en ook de aooijnzen en invoerrechten. Wel een bewijs dat de financieele politiek der regeering niet onvoordeelig werkt en dat de handel bloeit. De liberalen juichen dan ook over dit al les en voor Asquith is het wederom een mo- reelo steun, die niet te versmaden is. Thans wordt ook bekend dat een der eerste plannen van de regeering is de parlo mentsleden te beizoldigen. Zij zullen f 6000 krijgen. Tot heden kregen zij niets waar door niet de waarborg werd verkregen dat alleen de meest geschikte mannen tot afge vaardigde werden gekozen. Het is begrijpelijk, dat na het Engel6oh- Duitsoh spi onnage-procee te Leipzig, men in Engeland dubbel nauwlettend toeziet op ■pionnen. Dezer dagen is er in de buurt van Dover een opgepakt maar achteraf blijkt het geen echte spion geweest te zijn. Nog altijd lijdt F r a n k rij k onder de gevolgen der spoorwegstaking en -is de sabotage nog steeds niet uit de wereld. Nu heeft men er iets op meenen te vinden. De maatschappijen hebben geheime politie agenten in dienst genomen als arbeiders. Deze zullen nu eens probeeren of zij de ge heimzinnige saboteurs op het spoor kunnen komen. Van spoorwegstaking gesproken, in 11 a- 1 i hangt zij reeds eenigen tijd in de lucht, maar een beslissing is oog niet gevallen. Toch is de toestand zeer gespannen, maar do weifcleden weten niet of zij zullen gaan staken dan wel sabotage plegen. DeRegec- ring is op alles voorbereid. De noodige troe pen staan (klaar om dadelijk den dienst op de sporen op zich te nemen. Behalve deze gespannen toestand, is Italië dezer dagen weer pijnlijk getroffen door een nieuwe ramp te Messina. Dc aardbeving van twee jaar geleden had de geheele stad met den grond gelijk ge maakt en sedert is nog maar weinig her bouwd. Alles was nog maar tijdelijk opge trokken. 'Thans heeft eetn versohrikkelijken brand weer al dit werk ongedaan gemaakt. Er behoort wel moed toe om nu in Messi na weer opnieuw te beginnen. Er zijn thans nadere berichten uit Bel gië over de ontevredenheid van den Se naat over den gang der parlementaire za ken. Wij deelden reeds mede, dat de Se naat boos is omdat men haar te weinig tijd geeft om de wetten te onderzoeken. Gisteren heeft de geheele linkerzijde de Vergadering verlaten bijwijze van protest. Do senator Dupont heeft deze handelwijze op de volgende manier verdedigd: De linkerzijde, zeide hij, lieeft besloten 'geen deel te nemen aan de behandeling der zoo .laattijdig aangeboden begrootingen ten 'zich terug te trekken. Het is immers niet (mogelijk die ernstig to bespreken. De toestand, waarin de Senaat gebracht •wordt, do minderheid vooral, laat slechts één besluit toe: ons terugtrekken. Wij ontveinzen ons niet, dat zulk be- laluit hee-1 ernstig is en er haast geen voor gaande bestaat, doch de eerbied voor onze wetgevende, instellingen en voor de rechten der minderheid, bestempelen die daad tot |een noodzakelijkheid. Ondanks al onze klachten, verbetert de toestand niet; integendeel, hij verslecht Men fcrtruurt ons de begrootingen op het laatste ©ogenblik en da Senaat heeft niet eens het pfecht'er iets ,aan te wijzigen. Zoo iets lan ger dulden ware onzer onwaardig. Men kent den strijd in België tusschen Ide Walen en .Vlamingen over de taal. Officieel zijn er twoa talen, het Nederlandsch len het Fransch. Iedereen, die wel eens in België gereisd heeft» weet daarvan en kent pok de prachtige vertalingen somszoo wordt de stationschef, statieoverste genoemd, enz. Nu wint de Vlaamsche beweging, dank zij pen onvermoeide propaganda, moer en meer Veld. Dezer dagen is zalfs een redacteur Van de Parijscho „Matin", die in België jpeisde er van geschrokken. Hij schrijft aan fcdju blad over het ongehoorde dat de Re- jgeering dit voortwoekeren der Vlaamsche taal niet tegengaat en hij is goed op de hoogte. Luister maar. Hij zegt Dit despotieke Vlaamsch dan is een soort. plat-Duitsch, een barbaarsch koeterwaalsch, dat do Duitschers, ja zelfs de Hollanders imi nachten. Het wordt echter gesproken {door dat gedeelte der bevolking, waarin do (Pöactionnaire partij haar steun vindt. Om een (dankbeeld te geven van da welluidende klank ynn dat taaltje, is het voldoende de uit spraak op te schrijven van de Vlaamsche vertaling van het national* devies „l'Union ïait la force", n.l. „Eondrak-mak-mak" het Hottentotsch is nog welluidender l Wat spreekt die redacteur zijn. vreemde Salan goed I De berichten uit Portugal zijn inder daad zorgwekkend. Ofschoon een telegram uit Londen gisteren vertelde, dat er daar nog geen nieuws was over onlusten, schijnt toch de toestand niet zonder gevaar. Heden morgen was het gerucht over een acute crisis te Lissabon en de ontdekking van een royalistische samenzwering niet bevestigd. Men beschouwt het bestaan eener belang rijke royalistische beweging op het oogen- blik als hoogst onwaarschijnlijk. Niettemin wordt toegegeven dat de staat van zaken in Portugal hoe langer hoe bedenkelijker !Wordt.; Volgens de „Liberté" heeft de Portugee- sohe zaakgelastigde te Parijs, Gar los San- diera, hedenmorgen verschillende telegram, men uit Lissabon ontvangen, waarvan een van zijn regeering. Dit laatste meldt, dat het (kalm is in Portugal. Inderdaad het Portugeescue volk kan zich niet zoo maar ineens voegen onder een ge regeld bestuur. Van het oogenblik af, dat de republiek werd geproclameerd, ie het steeds onrustig geweest in Portugal. De werkstakingen waren niet van de lucht en wanneer er eens een met of zonder bemiddeling der regecring was geëindigd, braken er dadelijk op andere plaatsen we- dere nieuwe uit, dikwijls om de futielste redenen. Men denkt nu, dat de ontevreden arbeiders tot straatbetoogingen zijn overge gaan en daartegen is de regeering machte^ loos, want zij kan noch op het leger, noch op de vloot vertrouwen. Insubordinatie op de vloot is aan de orde van den dag, zoodat de regeering ein delijk heeft besloten, drie kruisers, die op do Taag lagen, onder verschillende voor wendsels weg te zenden, daar de oproerige houding, die de bemanning had «aangeno men, haar grootelijks verontrustte. Het zijn gevaarlijke vrienden geweest, die de Republiek in Portugal hebben helpen vestigen. Ten slotte nog iets over Per zie. Men weet hoe de belangen van verschillende mo gendheden daar in botsing komen. Ieder wil «r een i nvloedssfoer hebben. Dnitschland, En- galand en Rusland azen er op en bewerken natuurlijk do politieke partijen. Voor do mi nisteries is het dus niet altijd een aange name positie. Dezer dag?n is er weer een Regeering verjaagd omdat zij to veel toegaf "aan Engeland. Met Rusland zijn ondertus- schen de betrekkingen van zeer onvrien- dolijken aard, en een min of meer gekleurd bericht uit Petersburg spreekt van de wan orde die er heerscht en waardoor do han del lijdt. Het noemt de officieel© verhouding ge spannen. De Russischs consuls worden be moeilijkt bij de behartiging der belangen van Russische onderdanen. Wanne?r er ern stige kwesties aan do orde zijn, wordt in het diplomatiek verkeer tusschen St.-Pctcrs- bui'g en Teheran aan Perzische zijde niet do noodige ernst betracht. D? houding van Perzië is vijandig. En deze toestand zal vermoedelijk niet zonder gewichtige gevol gen blijven. Zoo blijft Per zie altijd min of moer een gevaar voor den Europeeschen vrede. Al die kleine vechterijtjes tusschen de mogendhe den moeten maar eens uitslaan en liet is zoo laat. Maar laten wij niet door deze sombere beschouwingen onze rustige Oudejaars avondstemming laten verstoren. Inderdaad er is den laatsten tijd veel in het buitenland gebeurd, dat niet opbeurend is. Maar uit den aard der zaak wordt aan ram pen en kwesties een gewrijf tusschen par tijen en mogendheden do meeste aandacht geschonken. Van de blijdschap en het rus tig voortleven, van den groei der internatio nale sympathieën hoort men niet dagelijks, maar de stille kracht werkt gestadig door en er is meer vertrouwen in haar eindelijke overwinning, al zal nog lang het woord „wereldvrede" louter een leuze blijven. En voor wie met aandacht de gebeurte nissen van het afgeloopen jaar heeft nage gaan, zijn er genoeg punten van licht en vreugde om vanavond kalm deze laatste krant dicht te vouwen en met rustigen ernst af te wachten, de dingen die komen zullen. BËGLAIHES, 40 Cents per regel. 7846 42 De last van rugpijn van 's morgens tot 'a avonds. De last van schele hoofdpijn, duizelig heid, verstoorde slaap, uitgeputte zenuwen. De last van die afmattende pijn in de lendenen, heupen en zijden. De last van rh'eumatische pijnen in de spieren en gewrichten, die tot m de been deren schijnen door te dringen bij slecht en vochtig weer. De last van toenemende zwakte en dat vreeselijk terneergeslagen en lusteloos gevoel. Is uw last rheumatiek, waterzucht, gra veel of urine-stoornissen l Is uw last hoofdpijn, voortdurende ver moeidheid, rugpijn of zenuwachtigheid? Dan is het genot te weten dat vele man nen en vrouwen van deze en andere nier en blaasaandoeningen genezen zijn. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen werken af doend, omdat zij een speciaal nierengenees middel zijn, en alleen een nierengenees middel geeft baat tegen nierkwalen. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen heelen en ver sterken de aangedane nieren en helpen hen om de schadelijke onzuiverheden, die de bovenstaande verschijnselen veroorza ken, uit het bloed te filtreeren en verder uit het lichaam af te voeren. Let er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Zij zijn te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. M. Kruisihga, Nieuwe Rijn 33; Reijst en Krak, Steenstraat 41; en bij1 D. W. E. F. de Waal, Mare 66. Toezending geschiedt franoo na ontvangst van post wissel Jl f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Bij Kon. besluit zijn bij het departement Van binnenlandsehe zaken, met ingang van 1 Januari, benoemd, tot adj unct-commies, de eersfce-kksrken, A. Wierts van Coehoorn, .P. C. Baerents, P, S. A. Goedhloed, D. van Geel en P, Visser; yoocr het tijdvak van 1 Januari tot en met 1 Juli 1911, benoemd tot technisch ambtenaar bij den Ceutralen Gezondheids raad, C. J. H. van Eek, te Utrecht, en W. P. Smit, technoloog-; aan Johann G-erhard Wilhelm Ludwig Kos ter, geboren te Laar (Duitschland) en Wil helm August Deneffe, geboren te Eu pon (Duitschland), vergunning7 vea-1-eend tot het geven van hooger onderwijs aan de te Huls berg gevestigde inrichting van hooger on derwijs, genaamd „Collegium Ignatianum." aan Paul Mario Eugene' Roque, geboren ie Sommières (Frankrijk), vergunning ver leend tot het gev?n van "hooger onderwijs aan do te Panningen, gemeente Helden, ge vestigde inrichting voor hooger onderwijs, genaamd „Missiehuis St.-Joseph" aan den eersten luitenant A. M. R van Bijleveld, van het 1ste regiment veld-artil- lerie, op liet daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en genoemde officier, in verband met de verplichting op hom lus tende, tot 25 Juli 1915 benoemd bij bat reserve-personeel der landmacht, bij het wa pen der artillerie, tot reserve-eerste-1 ui tenant, en wel bij hert- 1ste PdgimenLjycld-art.ilWie; voor Eet tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot leeraar, tevens assistent, aan de Rijkslandbouwschcol te Wagoningen, H. D. Stembergen, aldaar. Met 1 Januari bevorderd tot hoofdinge nieur-directeur van den rijkswaterstaat der lsto klasse, C. A. Jolles, te 's-Gravenhage, thans hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat der 2ae klasse. Bij beschikking van- den minister van binneninndsche zaken, zijn met 1 Januari, benoemd tot eersten klerk bij zijn departe ment, de tweede-klerken A. F. Weinberg, H. P. Gerritsen, P. A. H. Hofman, .E. A. Kuipersen L. L. Frans en de bode W. 0. Eyckelhof. SPORT. Sportagén da. Zondag 1 Januari. V o e t b a 1, Leidsche Voetbal-Bond. Eerste Klasse. Leiden: De Sportman II—D. O. S. L. 1 Tweede Klasse LeidenD. O. S. L. II-^-De Sportman III. Derde Klbsse A. Leiden: Leidsch. Hercules IIILeidsch Hercules II. Derde Klasse B. Leiden: L. V. C. E. II— L. F. C. De wedstrijden van Z on dag. Nieuwjaarsdag zal op' het Sportman-ter rein den strijd aanschouwen tusschen de Sportman-resërvers en dè Leidsche D. O. S.-ors. Een overwinning voor de Hooge Rijn- dijkers zou hen waarschijnlijk veilig maken voor de laatste plaats, maar 't ligt t meest voor de hand, dat De Sportman zal zege vieren. Op eigen terrein echter zal D. O. S. L. 71 de kleuren hoog houden tegen De Sportman III en met gunstiger resultaat dan het eerste elftal. In de 3de klasse zal L. Hercules II van Hercules III en L. F. C. van L. V. 0. E. II moeten winnen. Ovot zicht. Bij hot einde van liet jaar 1910 past een overzicht van do tot helen verkregen resul taten door onze Leidsche wreenigingen. Aan genaam gestemd kan de schrijver niofc zijn, daar, behalve de hockeyspcrt, de andere tak ken van sport weinig belangrijks gegeven hebben. De kansen voor oen Leidsch hockey kam pioenschap zijn, zooals we reeds eerder schre ven zeer groot, doch of LeicLm er in zal slagen eerste klaësai* te worden, meen en we te mogen betwijfelen. Als kampioen zal n.l. eerst gestreden moeten worden tegen de kam pioenen der beide andc-re tweede klasse af- deelingon om het kampioenschap der ge heele tweede klasse. Daarvoor komen dan waarschijnlijk nog in aanmerking T. O. G. O- en H. D. M. beide van Den Haag. Vooral T. O. G. O. heeft getoond van zeer groote ki*acht te zijn en zal er vermoedelijk wel in slagen te promo vee ren. Daarom zullen we voor onze stadgonooten hop?u op uit breiding der eerste klasse. Op voetbalge.bied is het al zeer droevig gesteld. Ajax, verleden jaar om dezen tijd een goede kans gehad hebbende van degra datiewedstrijden te word<?n vrijgesteld, doch niettemin aan het eind van het seizoen door V. O. C. uit de eerste klasse verdrongen, staat nu nog slechter in de tweede klasse. We hadden na de overwinning op Kam pong nog goede hoop, doch een sarie op eenvolgende nederlagen heeft deze verijdeld. De eerste en tweede plaats in de com- petitie is voor haar reeds verkeken en als de degradatiewedstrijden voor dit jaar niet afgeschaft waren, zouden we liet ergste vree zen. Het tweede Ajax heeft in het geheel geen resultaten bereikt. Een vijftal wedstrijden werden evenzoovele nederlagen. Wij zijn er nog steeds van overtuigd, dat met een beetje goeden wil het kampioenschap der reserve tweede klasse en wellicht promotie gemak kelijk te verkrijgen waren geweest. De Sportman verviel weer in haar oude fout, - door in het begin van het seizom de meest gemakkelijke wedstrijden te ver liezen .en daarna zich een der sterks ben der oompetitie te toonen. Ben dit jaar gemakke- kelijke, doch niet moer voor haar te ver krijgen promotie, snijdt voor haar misschien voor goed een tweede klasseschap af. In den Leidschen Voetbal-Bond, waarover we op deze plaats niet te veel kunnen uit weiden, verheugen ons de spelkwaliteit van Beresteyn en daarmede die van hert L. V. B.- elftaL Het Voorsohotensoho Beresteyn heeft vooral de aandacht van velen getrokken. Op het oogenblik staan zelfs alle Baresteyn- elftallen aan het hoofd van hun oompe< Le. Wij zon we ten slotte nog even op de u' rst spannende tweede klasse, waarin elke uit slag een geheele verandering in don stand kan brengen. Zoo is het zelfs mogelijk, dat wanneer L. V. V. II, Leidsch Hercules en De Sportman III op één dag winnenvan ReTesteyn H, L. V. C. E. en D. O. S. L. II, No. laatst No. 1 wordt, m. a. w., dat de tegenwoordige ranglijst precies op zijn kop komt te staan. Men zie slechts ondarstaan- den stand. Vitesse, dat zich in liet begin van 1909 met recht het sterkste twaalftal van Ne derland kon noemen, is sinds dien tijd zeer in kracht verminderd en staat op de laatsts plaats van de Zuidelijke eerste klasse. Doch de thuiswedstrijden tegen A. L. 0. en Anii- citia kunnen nog veel goed maken. Eindigen we ten slotbe met de standen der competities, waarin Leidsche Vereni gingen spelen: Standen. Hookey. Nederlandsche Hockey en Bandy Bond. Tweede Klasse 0. No. Vereenigingen. u 1 ■i S O V a a 1. Leidon 5 4 1 8 21 8 1.60 2. G.H.U. 6 4 2 8 24' 3 1.33 3. De Slusschen II 5 3 2 0 16 14 1.20 4. Amsterdam IIB 5 1 4 2 8 21 0.40 H.H.V.II 6 1 4 2 7 26 0.40 Voetbal. Nederlandsche Voetbal-Bond. We3teiyke Tweede Klasse A. L A. F. C. 13 10 2 1 22 44 15 1.09 2. D. V. S. 12 10 2 20 36 14 1.66 3. Concordia y 7 2 14 26 12 1.56 4. Kampong 12 0 3 3 16 21 18 1.26 5. V. V. A. 13 G 7 12 26 24 0.92 6. D. V. V. 11 4 2 5 10 25 21 0.90 7. Neptunus 11 4 2 6 10 28 28 0.90 a V. U. C. 10 2 1 7 6 10 83 0.50 a Ajax 11 2 9 4 13 37 0.36 10. Acliilles 12 2 10 2 8 34 0.16 Westelijke Derde Klasse B. 1. Xorxe3 8 7 1 14 30 4 1.76 2. Olympia 8 4 3 1 11 27 9 1.37 3. Honnoa 7 3 2 2 8 12 10 1.14 4. De Sportman 8 3 1 4 7 11 26 0.87 5. D.O.S. 7 2 2 3 6 9 10 0.85 6. G. en J. 7 2 6 4 11 27 0.57 7. B, V. C. 9 2. 7 4 15 29 0.44 Reserve Tweede Klasee B. 1. D V. \r. II 6 4 2 10 22 6 1.66 2 Kampong 11 6 3 2 1 8 15 7 1.33 3. V.F.0 U 8 3 2 3 8 13 20 1.- 4. Horculoa III 4 2 2 4 9 16 1.- 6. Concordia II 6 2 4 4 19 22 0.G6 6. Ajax 11 4 - 4 - 2 16 - Leidsche Voetba 1-B ornL Extra Competitie. 1. Do Sportman 11 2 5 0 2.- 2. Ajax II 1 1 0 6 Eerste Klasse. 1. Borosteyn 2 2 4 25 0 2 2. L.V.V. 2 2 - - 4 6 0 o 3. De Sportman II 3 2 1 4 8 2 1.33 4. D.O.S.L. 4 1-3 2 3 15 0.60 5. Ajax III 5 1-4 2 4 29 0.40 6. D.L.V, - - - - - - Tw6b19 Klasso. 1. Berestoyn II 4 2 11 5 7 2 1.25 2. L. V.C.E. 5 2 2 1 6 12 10 1.20 3. D. 0. S. L. II 5 3 - 2 0 13 15 1.20 4. L.V.V. 11 6 2 13 6 13 17 0.33 5. Leidsch Horculoa 3 1—2 2 9 0.06 De Sportman III 3 1—2 2 6 7 0.66 Dorde Klasse A. 1. Berostoyn Hl 3 2 1 4 6 5 1.33 2. Ajax IV 3 2-1 4 9 9 1.33 3. Do Sportman IV 2 1 1 2 5 4 L- 4. Leidsch Hercules II 2 2 3 5 6. Leidsch Hercules III - - - Derde Klasse B. 1. L. V. C. E. II 11-.. 2 3 0 9.- 2. L.F.C. 2 2 - - 4 6 3 2.- 3. L. V. V. III 3 - - 3 3 9 4. Korfbal. Nederlandsche Kort bal-Bond. Eerste Klasse Zuid. L O.S. C. XL 0 6 12 46 15 2. 2. Velox 6 4 2 8 42 81 1.33 3. A.L.O. 5 1 2 2 4 25 29 0.80 4. Amicitla G 1 1 4 3 31 40 0.50 5. Viteaae 5 1 4 1 13 42 0.20 Luohtsoheepvaart. Tabuteau -deed gisteren te Buo een vlucht van 581 K.M. 200 M. in 7 en drie vierde uur, waarmede het pas verkregen record van "Legagncux verbeterd werd. Te St.-Cyr is luit. Caumont gedurende een proef met een nieuw toestel gevallen, ten gevolge waarvan liij overleden is. Rugby. De gisteren gespeelde wedstrijd Amster dam-Combinatie Londen-Edinburg, werd door de Hollanders met 12—0 gewonnen. Vraag: Heeft een commissie eener oontröle het recht gegevens op te vragen over zaken, waarvan de penningmeester reeds gedechargeerd is? Antwoord: Ja. Vraag: Wanneer een penningmeester gedechargeerd is van zijn taak over 1909 en er komt in 1 9 10, bij de volgende controle, aan liet licht, dat er 'het vorig jaar fraude gepleegd is, is die penningmeester dan nog strafbaar voor die feiten? Antwoord: Ja zelkier. Vraag: Moet een weduwe, die moeder en dus wettelijke voogdes over twee nog minderjarige kinderen is, en eerstdaags we der huwt, vóór dit huwelijk nog vanwege den kantonrechter in haai* voogdij beves tigd worden, om die voogdij niet te verlie zen? Daar ik verneem, dat, zoo dit niet ge schiedt, dan de toeziende voogd over die kinderen voogd wordt. Antwoord: Gij leeft op dit punt blijkbaar met uw gedachten in een afgeslo ten tijdvak. De wet toch is reeds eenige ja ren, wat deze regeling betreft, gewijzigd. Thans staat er in artikel 406 van het Bur gerlijk Wetboek, dat, va oneer d? moeder, voogdes tot een nieuw hiTNvelijk overgaat, haar man, gedurende het huwelijk, van rechtswege medevoogd en jned$ hoofdelijk aansprakelijk ia voor alle handelingen, na het aangaan van het huwelijk verricht. De mo?der is dus voogdes en blijft 'iet. Vraag: Zoudt u me kunnen opgeveD het adres van de vereemging „Gelre', die uitgaf van -den lieer F. Gouda Quint: „Bibliografie van Gelderland", en tevens de prijs van dit werk? Antwoord: Ons is alleen bekend dat do heer P. Gouda Quint te Arnhem woont, die ongetwijfeld de andere vragen kan be antwoorden. Vraag: Weet u ook hoeveel kostgeld een dienstbode per week moet hebben Antwoord: f 3.50. V raag: Kan op iemands inboedel beslag gelegd worden, zonder dat hij een dagvaar ding heeft gehad? Het is geen belasting schuld, dio betaald moet worden. Antwoord: In sommige gevallen wel krachtens verlof van den president der Rechtbank; maar gij kunt daar dadelijk te gen opkomen. Vraag: Ik heb per jaar een huis ge huurd met bepaling in het contract, dat de verhuurder mij drie maanden vodr het ver strijken van den huurtijd de woning moet opzeggen. In welken vorm dient dat te ge schieden? Per deurwaarder, met twee ge tuigen, schriftelijk, of persoonlijk door den huurder alleen? Antwoord: Dat kan op allerlei ma nieren. Mondeling of schriftelijk. Per deur waarder is natuurlijk altijd de secuurste weg. Vraag: Mijn grootmoeder is gestorven; toen heeft mijn moeder haar ei'f deel gehad; daarna is mijn grootvader gehuwd met een tweed3 vrouw. Uit dit huwelijk zijn ook kinderen geboren. Nu is mijn moeder, gestorven. Als nu mijn grootvader komt to overlijden, heb ik dan nog recht op de nalatenschap van grootvader, daar ik klein kind ben uit zijn eerste huwelijk? Antwoord: Ja zeker, gij komt bij plaatsvervulling voor uw moeder op, en krijgt dus, als gij eenig kind zijt, har: aan deel. Uw vader is zeker al overleden? Vraag: 11 Dec. 1.1. heb ik een dienst bode aangenomen voor 1 Jan. 1911 op twoa getuigenbriefjes, dio vrij goed waren. Daar ik in onderhandeling mat haar wenschto te blijven (zij had n.l. 40 brieven op haar advertentie), heb ik haar den godspoüning en Teisgeld retour Amsterdam (samen f7.90) gegeven, zeggende wanneer de mondelinge getuigen ook zoo goed waren, zij 1 Jan. in dienst kon komen. Nu bloken die inlichtingen omtrent haar niet gunstig cn heb ik haar gem?ld, dat' ik haar nu niet wensch te nemen, dooli zij den godspenning kan behouden. Nu eischt dat moisje 1 maand Iiuut cn kostgeld; heelt zij daar wel recht op? Antwoord: U zegt eerst, dat u 11 December can dienstbode hebt. „aangenomen" voor 1 Januari a.s. en verder op luidt het, dat „wanneer de mondeling.? getuigen ook zoo goed waTen, zij -1 Januari in dienst kon' komen." Uit dit laatste zou weer voort vloeien, dat u haar hebt aangenomen onder een voorwaarde. U zult zelf wel het besta weten wat u bedoeld lvabt. In het eerst* geval is de dienstbode in haar recht; ir het laatste geval is u in uw reefct. HILLEG0M. Ondertrouwd: P. J. Mark en w. Lak. Bevallen: E. ALeinan ceb. Karskens Z. J. J. Rovers geb. Van Dragfc D. M. M. der Linden gob. Van Velzen Z. C. van der Vorsen geb. Koek Z. S. Hillebrand geb. Kruger D. M. O. ltuigrok geb SistermanB Z. Overleden: Al. Korsuize, 35 j., vr. van H. Paise. N00RDWIJK. Geboren: Adrians, D. van J. Noppe en Martiena Dijksman. Ondertrouwd: Willem Plug 22 j. en Cornelia Steen voorden 20 j. Jacobus Vink 25 en Mnrgaie ha Zwetsloot 21 i. Overleden: Johannes Christiaanse, 80 i., weduwnaar van J. M. Zonneveld, eerder van M. vau Oosten. tierritje Moons, 70 j., gehuwd met J. P. Barnhoorn. Petrooeila Johanna Fraucina Vink, 9 md., D. van J. Vink en 0. Al. Boogaards. RIJNSBURG. Ge oo ren: Wilhelmina, D. vaa C. v. d. Mei] en M. Krol. VVillemrjutje, D. vac M. den Haan en G. v. d. Gust. Johanna, D. van W. v. Egmond en A. v. d. Eijkel. Jacob, Z. van C. Zuijdeiduin en E. Kralt. Gehuwd: G. v. Vliet jm. 21 j. en G. v. Zuyleu jd. 2i i. ALKEMADE, Bevallen: J, van Es gob. V Koning Z. J. M. Bakker geb. Van der Geest Z. Al. van Ruiten geb. De Groninger Z. C. ö-, Jai êeu geb. Rotteveel Z. Overleden: Maria Klerks 3 m. Jacob Verbij. echtg. van A. Weijers, 78 j. SASSEN HELM. Gehuwd: W. Rijnsburger 25 j. en L. Vos 21 j Geboren: Gerarda, D. van S Vos en D. Kraal. Overleden: Zwenna, 16 m., D. vaa J. C'oiju en A. Kruik. WASSENAAR. Geboren: Erik Jan, Z. van H. A. vun Nievelt en A. P. A. van Hattum. Heiltie, D. van C. van Egmond en H.van Veen. Jaeobus Antonius, Z. van A. U. Kroon en A. J. Kuipe 8. Overleden: G. Parlenvliet Z. 21 m. De Amsterdaniftclie Dears houdt heden vncantiedag, /oodat de no- teeringen ontbreken. P. A. Bakker, koopman in marmer en hardsteen, te Rotterdam. P. Visser Ez., vroeger visscher, thans zonder beroep, te Marken. O. G. Streefkerk, te Naarden. R. Krab, schoenmaker, te Amsterdam» S. Dupont^ te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 13