N°. 15601 "Vrijdag 30 December. A0. 1910. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. LEIDSCH DAGBLAD PBIJB DEB AD VERTENTIEN t Van 1—6 regels /"L05. Iedere regel meer /R.17J. Groetere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiên Tan SO voorden 40 Oentsoontait; elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor bet inoaeeeerenvordt/'0.0& berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I f 1.10. Bniten Leiden, per looper en naar agenten gevestigd s\jn 1.30. franco per post 1,65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter tJgemeene kennis, dat aan den Ontvanger fler Directe belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 17 van den dienst ïeio-'ll, executoir verklaard den 28sten December j.l. en herinnert den belangheb benden aan hnn verplichtingen om den aan slag op den bij de Wet bepaalden voet te poldoen. De burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 30 December 1910. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma ALBERTS fen Co. te Amsterdam, om vergunning tot ppricliting van een broodbakkerij met neete-luchtoven op het open terrein achter het perceel Morsohstraat No. 31, kad. Sectie B No. 61; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis aan het publiek, dot genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter vieie gelegd la; alsmede dat op Vrijdag 13 Januari lumst. dea voormiddags te elf uren, op het Raadhui» gelegenheid zal worden gegeven óm bezwaren temen dit verzoek in té brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti- Sen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, ie niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le- Ben zijn verschenen ten einde bun bezwaren mondeling toe te lichten. -Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. looo-Secretaris. Lelden, 30 December 1910. 1 De laatste ïaadsVörgadering van h©t bijna "geëindigde jaar is voor de gémieente zeer duur geweest. Behalve oen voortaan ieder jajar 'wederhaenand subsidie Van f 200 aan Ids Voreeniging „Zuigélingénzoirg" eto f 500 iwegens aalarisverho oging van den adjunct- directeur der Sted. Fabrieken van Das en (aleetriciheit heeft de Raad in den natnid- j4ag van Donderdag1 welgeteld f 220,100 Igevotectrd. "Wie bet niet gelooven wil mag Jh-'et natellen. En }tet méér voorgekomen ver schijnsel 'dat buitenstaanders die niet kun- )aén weten 'dat zulke grootje uitgaven gé- MokmUj'k 'eerst in een gehennb zitting wor- Idén besproken, wel eens verbaast heeft zich fcvok hu weder Voorgedaanover de mJeeste idior uitgaven is geen woord genept, terwijl IbiVer het 'al of niet rooien van éenigé boomjen fean de Vischtoalkt de heenan aan het pra len raakten 'alsof het een stadsbelang van fbeteekenis 'geldt. Br is in deze zitting trau- ftvéns lioal wat gespïoktèn. Laten wij het [Van méet 'af eve.n nagaan, beginnende met dö ingekomen stukken, die trouwens weinig In aantal wareh. Ten behoeve dér H. B.-S. voor Jongens lltförd ons Weer een Rijkssubsidie van f 10,000 toegezegd, doch Ged. Staten lieten deze al tijd aangename mededeeling vergezeld gaan Vifth een kleine aansporing om niet te lang te wachten met te voorzien in den onge- Wonschten 'toestand van het school gabouw. De inspecteur had het gsbouw nagezien en ter 'vele gebreken in gevonden. Om te too- )nen 'dat B. en Ws. niet aarzelen om daar in een afdoende voorziening te treffen, zal bet voorstel voor den bouw van een nieuwe H. B.-S. v. J. met de handelingen van den gemeenteraad inzake dit voorstel, op gezonden worden. Ged. Staten en de Mi- mister zullen dan kunnen zien, hoe hiet op onthoud 'aan den Raad te--wijten is. De hoeren keken eens naar mr. Aalberse, die zich 'niet al te bezwaard gevoelde naar het ichs toescheen, dat hij op onbepaald uitstel Vain het voorstel had aangedrongen. Nog was een" soortgelijke missive ingeko- Ünen, waarin werd medegedeeld, dat hét Vojorschot over 1910 aan de gemeente voor hét L. O. door het Rijk uit te keéren,. truim f 114,000 zal bedragen. Een gewoon bedrag natuurlijk, maar dat toch weder Ver- (ruimt. En dan was er eindelijk nog het ladies van, „Vreemdelingenverkeer", om niet ]ovér te gaan tot het rooien der boomén jaftn dfc Vdsch!m!arkt met een verdere vin- feteiwijzing "hoe mén o.a. door het plaatsen Van een reclamezuil daar tot verfraaiing Van dit stadsdeel kon medewerken. Dit tedres heeft bij het betrokken punt, zooals V'e straks zullen zien, nog al verdedigers Bevonden. Met de benoemingen ging het ditmaal niet zoo vlot 'als in den laateten tijd hiet ge val pleegt te zijn, al werden de eerste num mers der voordrachten benoemd. Wat de benoeming der gymnastieklseraretn ten -leöraressen betrof, daarover schenen wei nig inliobtdngen in de Leeskamer te liggen. De Inspecteur had er zelfs over geklaagd, verteld© de héér Fokker. Den heer Van Hamel, dan wethouder, werd in verband mét het adres dar ouders van leerlingen van de school waarop méj. Konings les gaf, gevraagd, Tyaarom' deze dame was gepasseerd. Al de autoriteiten, die er over moesten worden gehoord en dat waren er vele waren van oordeel, zedde hij, dat zij de minste ervaring had, waar zij trouwens ook de jongst© was. Overigens gaf de heer Van Hamel nog een wijziging dn do Voordrachten aanIndien in over- leens temming met de aanbeveling van cu ratoren van het Gymnasium méj. Koeman als zoodanig werd benoemd, dan zou het gecompliceerde leerplan, in de war loopen. Hij adviseerde dus tot benoeming van No. 2, inëj. Dent.Z. Toen bij eerste stemming de stennnen staakten, bleek de wethouder ver ontwaardigd dat mén zich zoo weinig aan zijn goeden raad had gestoord cn waar schuwde nogmjaalfi en ditmaal wel korter, maar krachtig en duidelijk, en hij kreeg zijn zin, gelukkig blijkbaar doordat de heer Roem die eerst uit familierelatie met een der candidaten, niet had ffieegestemd, ver lof kreeg' oto (h'et bij de tweede stemming wél te mogen doen. Het gold hier een aan beveling én geen voordracht en dus mocht de heer Roem meestemmen, zeide de Voor zitter. Wij nemén het gaarne aan, ^1 be grijpen wij het verschil niet'. Toen kwamen de boomen der Vischmarkt. Wethouder Berstens, die het rooi in gs voorstel voor zijn rekening had genomen, nam het érnstig op. Om de bestrijders en verdedi gers beter te kunnen hooren liep hij van den een naar den ander. De heer Van der Eist deed een voorstel de hoornen, op de Vischmarkt, wél te verstaan, allo te be houden. Maar zij zijn ziek, klaagde wet houder Berstens. „Rijp voor de slacht," ver sterkte de heer Vergouwen en zij staan da Zaterdagseh© markt maar in den weg. Dat is niet waar, wierp de heer Petra tegen, én bovendien de heer Pera voelde veel voor dié boomén. Ook voor de zieke-, repliceerde de heer Berstens. Eén is er doodziek, de andere minder erg, maar de besté zal het volgens den stadsboomendokter nog 10 jaar hoogstens uithouden, verklapte de heer Roem. De heer Van der Eist, al ging het blijkbaar hem zwaar af, liet nn den „dood zieken" boom uit zijn amendement" vallen, doch de vijf anderen vonden ook nog geen genade in de oogen van de meerderheid des Raad. Het amendement viel met 16 tegen 12 stemmen. Of er nu andere.jonge boomén voor in de plaats zullen komen, moeien B. én Ws. nog overwegen. Er zijn stemmen in den Raad voor opgegaan. De practische ménnen, dié kèt voor de Kaasmarkt opnemen, wonnen hét v'aja de vrienden van hét sfcadsschoon. Dé oude boomén zullen worden geveld. Het zal er een onaangename leegte geven, die zelfs een moderne reclamezuil, mitsgaders Stapels Leidsohè én andere' kaz'en, niet kun- ïién m&skeoren. En nu wipte mén zoo'n Raad moet ook toaar var alles verstand hébben van de oude ziekelijke boomén der Viscli- toarkt naar hét Zui gelin genhuis op het Rapénburg. De Ver. die hét opneemt voor de kleine, toekomstigs Leddsché bur gers en burgeressen, welke door een avërecht- sohe zorg van niet-onderlegde jonge móé ders of oude bakers aan zuur en spruw én ik weet niet aan welke zuigelingenkwalen toeer lijden, krijgt, het zoo druk dat z© het niet meer zon dei' gemeentelijken steun kan stellen, en nu vroeg zé f 500. Dat is te veel, meende ons zuinig College van B. en Ws., maar f 200 dat kon nog wel voor deze nuttige zaak er afDe heer B#sch wij vernamen dat hij vaderloos echtgenoot, nog nimmer een laistigcn kleine 's nachts heeft gewiegd de heer Bosch dan wilde de f 200 nog piet eens geven. Hij vroeg stemming en kreeg -er nog 10 stommen mee. De 18 voorstemmers hebben er echtar voor gezorgd, dat „Zuigelingenzorg" de steeds drukker wordende affaire kan voortzetten. De kindertjes maken het de gemeente maar duur. De verméerdering van het gezin van den eersten geneesheer aan het sanatorium Rhyngoest" is de reden dat diens woning mét een paar slaapkamers moét uitgebreid3 wérden, wat de. gemeente f 1500 zal moe ten kosten. En daarop kwam de Raad zijn tevreden heid of royaliteit betoonen door zonder noe- ménswaardigen tegenstand het salaris van den adjunct-directeur der Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit mét f 500 te ver- hoogien en op f 3500 te brengén, wat in dertijd de voorganger van den héér Tlïie- héns, wijlen de heer Holleman ook genoot. Het is een spoedige promotie, daar de heer Th. hiér nog geen twee jaar werkzaam is, maaj er staat tegenover dat in dien tijd de Centrale tot een dubbele capaciteit uit gebreid is, wat alles op uitueménde wijze onder zijn leiding is geschied. Zulk een inan te bezitten en te behouden, is voor de gtóméénte heel wat waard en daar kan misschien, déze verhooging iets toe bijdragen. Misschien zeggen we, want als er ergens «een direoteursplaate openkomt, zal deze nog altijd begeerenswaardiger blijken, dan een betrekking als deze. Dat heb voorstel tot den aanbouw van kan- totren en 'magazijnen ten behoeve van de Sted. Lichtfabrieken aan de Langégracktj én de Hooigracht onaangevochten zoude blij ven, hebben B. en Ws. zeker ook niet ver wacht. Het bleek althans wel dat de héér Korevaar zich op een krachtigen aanval had voorbereid. En deze aanval kwam van den hear Fokker. Mét Zwaar en licht ge schut heeft hij den lieer Korevaar bestookt. Het hoofdmotief zijner bestrijding lag in de gToote kceten'. Beidégebouwen zullen kant en klaar de gemeente naar Zijn bere kening f 135,000 kosten. Wélk .industrieel kan aan zijn kantoren: zooveel ten koste leggen I riep hij uit. Laat dit bedrag b?n laste koimën der genoemde fabriekener moet jaarlijks aan rente en aflossing f 8500 voor geofferd worden, wat van de winst afgaat en dus minder komt in de gemeentekas. "Uitvoerig, o.i. al te uitvoerig, heeft hij de bouwplannen nagegaan en de onderdeden besproken. Ook ons komt het zelfs na'do ver dediging van den heer Korevaar voor, dat het zonder afbreuk te doen aan een behoor lijke inrichting, wel heel wat goedkooper had gekund. Maar we gaan niet mee met den heer Fokker als hij de aangekochte per- ceelen van de Hooigracht weder wilde ver- koopén desnoods en dit zou zeker het geval zijn, tegen veel lagaren prijs, om dan naar een andeo?© gelegenheid om te zien. De heer Karavaan heeft den heer Fokkér punt voor punt wéerlegd, doch al erkennen wij met hém' dpt voor een steeds in omvang toene mend. bedrijf, dat bovendien uitnemend ren deert, flinke administratie- én kantoorge bouwen niet als overdreven woelde mogen worden gobrandmérkt, hij heeft niet den in druk bij ons Weggenomen dat de plannen te grootscheeps en te luxueus zijn opgezet. De uitkomst zal straks' moeten beslissen. De onderstelling van den hpar Aalberse dat Com missarissen, die reeds jaren naar gelegenheden hebben gezocht en uit zuinigbeidsmotieven •mOar steeds hebben gewacht, en gewacht, zoodat mén nu ook wel mag aannemen dat ze 't niet over den balk hebben gegooid, kan moeilijk als een prgument gelden dat de plannen nu niet te grootsch zijn. De heer Pera herinnerde er aan dat de openbare toéening in ieder geval den opzet veel te weelderig acht. Wat wij uit het betoog van den heer Kore vaar vernamen, doet ons inderdaad vermoe den, dat er ook op de Hooigracht ean in lichting van beteekenis zal verrijzen, waar bij het bescheiden kantoor en magazijn in de Koorsteog in het niet valt. Hebben wij hem goed begrepen, dan zal er heel wat voor reclame worden gedaan, zooals éldèrs ook geschiedt. Is de Hooigracht echter wel do geschikte plaats om' met réclamé Veel suc ces te hebben? De motie Fokkér c.9., beoógéndé dat B. én Ws. deze plannen zouden terugnemen en met goedkoopere terugkomen, is ten slotte verworpen met 17 tegen 10 stemmen. Zjj was o.i. ook wat al te scherp gesteld. Had; men het college daarin verzocht de plannen nog ..eens te onderzoeken om zóó mogelijk toet eenvoudiger voorstellen te komen, dan was de motie wellicht aangenomén, had al- althans meer stommen verkregen. Nu ging hét voorstel er mét vrij groote meerderheid door. Wij moeten maar weer door dezen zuren "appel heenbijten, ons troostende met de ge dachte dat duurkoop op den langen duur nog wel eens goedkoop wil blijloen te zijn. In ieder geval mogen we mét recht votwachten dat de uitbreiding van het bedrijf der Lichtfabrie ken nog niet haar hoogtepunt heeft bereikt, zoodat de ruimte van looaliteiten niet zoo erg is, omdat ze later wel te pas zullen komen, geheel anders als dit het geval is geweest met liet te groot opgezette Slacht huis. Do overname van de brug over den Maresingelgracht en een gedeelte van de spoorbaan van de Holl. IJzeren-Spoorweg- Mij. voor f 10,000 ontlokte een spontaan verzet van den heer Reimeringer, die pro testeerde tegen dit cadeau van f 10,000 aan deze Maatschappij. De Voorzitter haalde de schouders op en troostte den Raad met de opmerking dat de Maatschappij ons nog erger had kunnen laten bloeden. Er staat echter tegenover dat de gemeente vrij" gunstige tarieven heeft weten te verkrij gen voor het vervoer van kolent enz. over deze baan ten behoeve der Lichtfabrieken en het Slachthuis, voordeeliger zelfs dan Den Haag en Amsterdam, waar het ver voer uit den aard der zaak veel grooter is. De Raad nam hot aan en kon natuurlijk niet anders. De verandering der brug in een draaibrug zal althans een groote ver betering zijn en deze verbetering is de f 15,000, die men er aan ten koste zal moe-: ten leggen, zeker wel waard. Het laatste punt heeft men niet af kun nen krijgen. Het gold, zooals men weet, de verzoeken van de verschillende werklieden-vereenigin- gen in zake toepassing van art 1638 o. en d. van het Burg. Wetboek in bestekken van gemeentewerken. Het arbeidscontract schrijft verschillen de voor de werklieden gunstige bepalingen voor van z.g. dwingend recht, maar heeft ook bepalingen van z.g. aanvullend recht, en daartoe behooren dan de artikelen bo vengenoemd inzake uitbetaling van loon aan de werklieden door de werkgevers bij ziekte of anderszins. Daaromtrent liet de wetgever vrijheid van onderhandelen door beide partijen. Wil men de h'eeren Aal berse en "Van Tol gelooven, dan hebben de werkgevers in de meeste gevallen deze be palingen illusoir gemaakt door de werkne mers op straffe van ontslag een oontract te laten teekenen, waarbij zij van deze rechten afstand doen. B. en Ws. hadden in hun meerderheid voor gesteld gunstig op het verzoek te besohik- Iken. Daar was in dit College echter ook een minderheid, bestaande, zooals gisteren bleek, uit de heeren Yan Hamel en Yan der Lip. We hadden niet gedacht dat dit voorstel aanleiding zou hebben gegeven totteen zoo uitvoerige discussie als gisteren ia geschied. Maar nu eenmaal de heer Yan der Lip het standpunt der minderh'eicT trachtte te verdedigen, kon het wel niet anders of de voorstanders, waaronder de heer Aalberse, moesten zich ook laten hooren. Men wil thans alles van de overheid heli- ben, aldus redeneerde de heer Yan der Lip. Kan men het niet krijgen van den eigenlij ken wetgever, dan moet de gemeente of de provincie het doen. En nu zijn patroons als waarop later de heer Aalberse doelde, hem. niet sympathiek, maar het ligt meer op den weg der vakvereenigingen hier tegen te ageeren. En er zijn ook patroons, die om van deze soesa af te zijn, het uurloon niet een oent hebben verhoogd; bij invoering van dezen maatregel zullen daaruit ook weer moeilijkheden ontstaan. Do heer Fodkema Andreae toonde, ken- nelijlk: tot verwondering van vele leden, zich medestander van de meerderheid van B. en Wsl Zeker, hij is ook tegen het leggen van banden door den wetgever, maar zeide hij, de gemeente treedt hier niet op als wetge ver, maar als werkgever. De op zichzelf prijzenswaardige maatregel, dat de werk man bij ziekte of ongeval loon ontvangt, zal den aannemer geld kosten, on detze zal dit natuurlijk op de gemeente verhalen. Do ge meente betaalt dus en dit acht hij billijk en rechtvaardig. Maar de gemeente moet den werkgever daarvoor als tussohenper- soon gebruiken. De heer Yan Tol had in een aardig zake lijk speechje de zaak van werkmansstand punt bekeken, en den heer Aalberse bleef niet veel anders over dan zich bij het hem sympathieke woord van prof. Fockema Andreae aan te sluiten. Hij- voegde er aan toe dat de gemeente reeds denzelfden weg had betreden met haar regeling omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van gemeentwege. De heeren Fokker en Pera meenden ook iujg een duit in het zaikje te moeten doen, de eerste om zich aan te sluiten bij de voor standers, de laatste om er eerst eenigo be zwaren tegengaan te voeren en te eindigen met de verklaring er voor te zullen stem men. Een aanendementje van den heer Yan Tol gaf daarop ook weder aanleiding tot een lang en soms verward debat, waarbij men het over de redactie maar slecht eens wist te worden. Toen het ondanks de waarschu wing van den heer Korevaar, dat het prac tische bezwaren zou opleveren, toch met 16 tegen 8 stemmen werd aangenomen, lag er nog een amendement van mr. Aalberse, dat ook wel zou worden bestreden. De Voorzitter keek eens op het horloge, en stelde voor de verdere behandeling tot de volgende vergadering uit te stellen. De Raad nam dit voorstel met beide handen aan, en zoo kunnen we er nog eens plei- zier van hebben. Deelen we ten slotte nog mee dat de heer Yan der Eist onder teekenen van instem ming der vergadering den heer Korevaar voor de voorbereiding van verschillende voorstellen met betrekking der Electrische Centrale en de Gasfabriek nog een aardig pluimpje op den hoed zette. De heer Korevaar kon daarbij ervaren dat al mogen zijn voorstellen aan den eënen kant nog wel eens krachtige bestrijding ondervinden, zijn werk toch ook wel gewaardeerd wordt. Leiden, 30 December. Tot leeraar in de Nederland sche taal en letterkunde en geschiedenis aan het Marnix-gymnasium te Rotterdam, is be noemd de heer Witkamp, te Schiedam, doctorandus in de nieuwe letteren aan de universiteit te Leiden. Geslaagd is voor het examen Boek houden, Handelsrekenen en Handelsrecht, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Nederand ,,Her- ourius"-diploma, de dames H. J. Chris- tiaanse, S. Engeltjes, Claudine de Villiers en D. J. Poptie alsmede de heer R. E., Rientsma, alhier, leerlingen van mej. Oo» tavia Parmentier, alhier. Voor hetzelfde examen is geslaagd do heer P. Beun, alhier, leerling vaa mej. O. v. d. Kloot. Gisteravond hield de Chr. Jongelings- vereeniging „Dient den Heer", eeoi openba re winterbijeenkom9t in het wijkgebouw Le vendaal. Op de gebruikelijke wijze opende de voozitter, de heer H. A B. Duyker, de vergadering en las vervolgens voor Lu- kas 15 1124, de gelijkenis van den ver loren zoon. In zijn openingswoord sprak hij er zijn vreugde over uit, dat zulk een groote scha re gevolg had gegeven, aan de uifooodiging van deze Chr. Jongelingsvereeniging. Vroolijk klonk nu het „Jagerchor aus der Freischütz", voor viool en piano, verder in den avond gevolgd door het „Largo" van G. F. Handel, dat veel indr uk maak te, een door de Ouverture van „Der Calif von Bagdad," welke een welverdiend applaus uitlokte. Verschillende leden der Jongelings- vereeniging gaven nog eenige voordrachten ten beste. Had men in het begin de gelijkenis van den verloren zoon hooren lezen, de tableaux, welk© gegeven werden, zouden die gelijke nis in beeld trachten weer te geven. Prachtig mooi was in het eerste tableau het vertrek van den zoon, die gezegend werd door zijn grijzen vader, en in het twee de de moedeloosheid van hem; hartroerend het tafereel, als hij weder bij zijn vader terugkomt, die den zoon in liefde weder ont vangt.. Inderdaad, de tableaux gaven een goed: voorstelling en maakten veel indruk. Jam mer echter, dot aan het vriendelijk verzoek om te blijven zitten geen gehoor gegeven werd. Aardig klonk aan het einde nog een' versje, gezongen dóór een dubbelkwartet getiteld: „Ja en neen", van E. Knyper. Met een woord van dank aan de verschil lende medewerkers en een opwekking tot jongelingen, om zich bij deze Vereeniging aan t© sluiten, sloot de voorzitter dezen zeer goed geslaagden avond met dankgebed. Gemeenschappelijk werd gezongen Gezang 96. Bij de gisteren te Amsterdam gehou den aanbesteding voor de levering van di verse goederen voor de marine waren voor 2800 stuks wollen dekens minste inschrijven^ de heeren Gebroeders van Wijk Co. to Leiden voor f 4.22 per stuk. De Koningin-Moeder deed aan den redacteur van het jaarboekje „Onesimus",; ten bate van Nederlandsch Mettray, een gift toekomen van f 100. Op 1 Januari a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer G. G. Gijben, direc teur van het post- en telegraafkantoor te Loosduinen, mede bekend door zijn ge-' schriften op postaal en ander gebied, in dienst trad bij de telegraphic, later met de posterijen vereenigd. Yan deze 40 jaar fungeerde hij 36 jaar als directeur, de laatste 5 jaar te Loosdui nen. Te Zieriksee is overleden ds. P. F. Van den Berg, sedert 1892 predikant der Ned. Hervormde gemeente aldaar. Mejuffrouw J. J. Smit, 17 December te Amersfoort overleden, heeft aan do Lu- tbersche Gemeente aldaar gelegateerd een bedrag van f 2000. Breitner's schilderijen zijn velen van onze lezers bekend. Een oogenblik zij do gedachte opgeroe pen aan deze: zijn schilderijen, waar hij de kleurharmonio geeft, di© is in bouwterrei nen. Waar de locomobiel staat te snuiven, én de heipalen den drassigén grond worden ingemokerd, waar de werklui in schijnbare wanorde dooreonkrioeten in 't aarde schep pen, zand lenden, baggeren door 't grond water, dat alom gewillig oprijst in Breitner's geliefde palenstad: ons schoon© Amsterdam daar vindt do schilder een pracht van grijzo en bruine tonen, di© geheel zulk een woelig tooneel tot één ordening van schoon heid maken. Zulk eon prachtige Breitn©r kunnen we hior in Leiden nu allen dag zien. Met de wisseling van den dag verandert het tooneel, daar, waar de nieuwe Blauw- poortsbriig bij 't Galgewater wordt gelegd- De onwintersche dampige dagen, welke wij (telkens) belevén, waarin el* zulk oen bij uitstek Hollandsche at'mosfeer buiten heersclit, zulk een fijn© grijsheid, di© alles: huizen, ménschen omnevelt, zijn wel bij uitstele ge schikt oin het levendige tafereel van liet groote wéik in de kleur te zetten, welke der schoonheid van aanschouwing het meest» dient, Doch ook 's avonds is het er prachtig*, wanneer de electrische hal zijn gloed neer- straalt op het werk, wijd-uit straa.lt in den avonddamp en de lichtreflex©n wisselen mèt de bewegingen d©r nyvere arbeiders, d,aag

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1