i 5 5 a w <s> Oegstgeest. - Dorcas. Gemeenteraad van Leiden. Marktberichten. Telegrammen. Advertentiën, F* UJ UI eg K UI firgadtring tan hedennamiddag li 8 uren. Voorzitter: de Burgemeester: Aanwezig bij aanvang 28 leden. Er is veel belangstelling op de publieke tribuné. De Voorzitter opent de vergadering. Afwezig met kennisgeving de heer Van Hoeken wegens ongesteldheid, de heer Briët wegens uitstedigheid en de heer Hoogen- boom wegens verhindering. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Mededeeling van Ged. Staten, dat ten be hoeve van de H. B.-S. over het jaar 1910 een Rijkssubsidie is verleend van f 10,000. Mededeeling van Ged. Staten, dat het Voorschot over 1910, aan de gemeente uit te keeren krachtens de Wet op bet Lager Onderwijs, nader is vastgesteld op f 114,705. Beide aangenomen voor kennisgeving. Overgelegd worden: Verzoek van het Strijkorkest „Euterpe" inzake het gebruik van een der lokalen van de Kweekschool voor Onderwijzers In handen gesteld van B. en Ws. Verzoek van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer om niet over te gaan tot het rooien van de boomen, geplaatst aan den water kant van de Vischmarkt, Te behandelen bij punt 8. Nog wordt medegedeeld, dat de leeraar in da wiskunde aan de H. B.-S. voor Jon gens 0. E. Hoorens van Heyningen op 1 Deo. j.L in functie is getreden. (Voorgesteld wordt de jaarwedde van dien leeraar vast te stellen op f 2400). 1. Benoeming van een lid der commissie Voor de Bewaarscholen. (359) Benoemd wordt de heer J. 0. M. Tim mermans, met algemeene stommen. 2. Benoeming van een leerajea in de Na tuur- en Soheikundis aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. (360) Benoemd wordt mej. A. M. D. Langezaal, alhier met 19 stemmen; mej. Van der Wey- de, te Delft, verkreeg 7, mej. Flohi], in Den Haag, 2 Btemmen. De benoeming ge schiedt tijdelijk voor één jaar. 8. Benoeming van een leeraar in de Gym nastiek (om onderwijs te geven aan de H. B.-School voor Jongens en de lagere scholen). (365) Benoemd wordt de heer M. A A. Steyns, te Zieriksee, met algemeene stemmen. 4. Benoeming van een leeraar in de Gym nastiek (om onderwijs te geven aan de la gere scholen). (365) Benoemd wordt de heer A. Metz, te Delft, met 27 stemmen. De heer Hosier, te Steenwijk verkreeg l stem. Benoeming van een leerares in de Gym nastiek (om onderwijs te geven aan de mid delbare scholen, de kweekschool en de la gere scholen). (365) De heer S ij t s m a vraagt, waarom mej. Konings niet op de voordracht staat. Blij kens een adres van de ouders harer leer lingen wordt zij toch zeer door dezen ge waardeerd. Bovendien is zij een ingezetene van Lei den Waarom zouden wij haar passeerenl En de te jeugdige leeftijd mag toch geen bezwaar zijn. De Voorzitter vraagt of iemand vooriezing wenscht van het request der ouders. De heer Fokker: „Jawel, Mijnheer de Voorzitter." De loco-seoretaris leest het request voor. De heer Van Hamel deelt mede, dat taej. Konings de jongste der sollicitanten was en verreweg 'de minste routine heeft. Mej. Konings heeft sledhts door een toeval gelegenheid gekregen leB te geven aan de school van mej. Benaud. De betrokken commissiën zijn echter van meening geweest, dat om de bovenvermelde redenen mej. Ko nings niet in aanmerking kon komen. Spr. merkt op, dat het gesprokene eigen lijk thuis behoort bij punt 6 en niet hier, Wj punt 5. Nu spr. todh aan het woord is, zou hij willen zeggen, dat in verband met punt 7 er bezwaren zouden (kunnen ontstaan. Mej. Koeman, mej. Dentz kunnen maar op één iplaats te gelijk zijn. Nu acht spr. het niet wenschelijk, dat mej. Koeman ook het on derwijs voor het gymnasium op zioh zou ne men. Beter is, dat onderwijs op te dragen aan ide leerares der Meisjes-H. B.-S. Dan zou den de meisjes van het gymnasium hierbij kunnen worden ingedeeld. Mocht echter mej. Koeman voor No. 5 worden benoemd, dan stelt spr. voor punten 6 en 7 van de agenda af te voeren, omdat mej. Dentz Slechts op één der voordrachten voorkomt en spr. bet onbillijk zou vinden tegenover haar, dat zij in het gedrang zou komen als zij voor de eenige betrekking waaTvoor zij wordt voorgedragen, niet wordt henoemd. 8pr. wenscht hierbij niets af te doen na tuurlijk aan de verdiensten van mej. Koe man, maar doet zijn voorstel alleen uit bil lijkheidsoogpunt. De heer Fokker vraagt in den vervolge benigszius uitvoeriger adviezen van do be trokken autoriteiten omtrent de voorgedragen personen. Dan was de wethouder ook thans Biet verplicht geweest om nadere toelichting te geven. De heer Van Hamel wijst' op het g'e- oampliceezdo vair het gymuastisk-onderwijs, 'dat over zooveel inrichtingen verdeeld is. Daarom is dit geval wat moeilijk. Spr. zal echte- de woerden van dsn heer Fokker pverwegen en ter plaatse overbrengen, i Do discussie wordt gesloten. Benoemd wordt mej. E. J. Dentz, alhier, örct 18 stemmen: mej. Broekema, in Den Haag, verkreeg 6, mej. Koeman, te Loeuw- Akdem, 3 stemmen. 6. Benoeming van een leerares in de Gym nastiek (om onderwijs te geven aan de la gere scholen). (365) Benoemd wordt mej. M, C. A. Koeman, te Leeuwarden, met 24 stemmen: mej. M. B. Koozen, te Beverwijk, verkreeg 2 stem men; mej. J. P. Broekema, in Den Haag, 1 stem. Do heer Rpom heeft aan deze stemming geen deelt genomen, omdat hij aan één der candidaten in dsn derden graad verwant is. 7. Benoeming van een leerares in de Gym nastiek (can onderwijs te geven aan het Gym nasium). (366) Bij de eerste stemming verkreeg mej. Koe. mam 13, mej. Dentz 13 stemmen; blanco 1 stem. De heer Vam Hamel herhaalt de bezwa ren <Jje hij zooeven genoemd heeft tegen een benoeming van mej. Koeman, aangezien door de combinatie dezer betrekking het rooster in de war loopt. (Aangezien deze stemming een aanbeve ling betreft en geen voordracht, neemt de heer Roem wèl aam de herstemming deel.) Benoemd wordt mej. Dentz met 15 stem. men; mej. Koeman heeft 12 stemmen; blan. co 1 stem. 8. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. (367) De heer Van de r Eist vereenigt zich met het adres van „V. V. V." en stelt bij amendement voor de bedoelde boom-en ,aam de Vischmarkt niet te rooien. Het amendement woTdt ondersteund. De heer Eerstens deelt mede, dat deze hoornen bijna alle ziek zijn. Vier zullen er al heel spoedig ploetert worden venvij derd. Dam blijven ei- twee oude en vier nieuwe hoornen. Dat acht spr. een leelijk gezicht. In het belang der kaasmarkt echter zou spr. gaar ne zien, dat alle werden gerooid. Mocht het later niet goed blijken, dan kan men er altijd nog jonge boompjes neerzetten. De heer Vergouwen zou het jam mer vinden, als de boomen moesten ge rooid worden, maar spr. erkent, dat de boomen rtfp zijn voor de bijl. Bovendien, de Zaterdagsohe markt heeft er ook last van. De kramen staan vlak voor de hui zen der Vischmarkt en dat is lastig. De bewoners klagen er over. Plaatsten wij er allemaal jonge boompjes, dan zou den die dichter aan het water komen en er meer ruimte aan den huizenkant ont staan. De heer Pera betwist 'deze opmerking. Overigens sluit spr. zioh ook geheel aan bij het adres. De meerdere verkregen ruimte is zoo gering, dat we er niet zoo'n groote ruïne onder deze mooie boomen yoor. behoe ven te houden. De heer Kersten? herhaalt, dat uit breiding der kaasmarkt het Tooien der boo men noodig maakt. Spr. merkt op, dat we toch altijd later nog nieuwe boomen kunnen zetten. De Voorzitter merkt op, dat er niets geen bezwaar is om de boomen te vervangen. Dat wordt hier niet gezegd. Het betreft bier alleen verkoop van gemeente eigendommen. De heer Roem deelt mede, dat de zaak in de Commissie van Fabricage rijpelijk is besproken. De opzichter heeft de Commis sie toen overtuigd, dat de verwijdering noo dig is; hij was van meening, dat binnon tien jaren de heele rij moet worden gerooid. En als we het nu ineens doen, krijgen we weer een rij gelijke booi-.pjes. En over en kele jaren is de zaak dan weer in orde. Spr. verwijst naar de boomen op het Rapenburg bij bet Museum, die er ook nog niet zoo lang staan. De heer Van der Eist zondert thans den éénen doodzieken boom uit en hand haaft zijn amendement voor de andere vijf boomen. Het amendement werd verworpen met 15 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren: Aalberse, De Boer, Driessefi, Van der Eist, Fockema An- dreae, Fokker, P. J. Mulder, Pera, Reime- ringer, Sijtema, De Vries, Wildeboer en Zwiers. 9. Vaststelling van het 2de suppletoir ko hier der plaatselijke directe belasting, dienst 1910. (368) Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 10. Verzoek van het Bestuur der vereeni- giqg „Zuigelingenzorg" om toekenning van een jaarlijksche subsidie. (363 en 369) De Keer Bosch motiveert zijn stem tegen het voorstel. Hij vindt het doel uit stekend, maar voor gemeentelijke subsidie bestaat de vereeniging nog te kort en zij heeft genoeg bronnen van inkomst'en. De heer Fokker verdedigt het subsi die en deelt eenige bijzonderheden mede, waaruit blijkt dat de vereeniging het geld best gebruiken kan. Het' voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 18 tegen 10 stemmen. Vóór stemden do heeren; Aalberse, De Boer, Bots, Oarpentier Alting, Van der Eist, Fokker, Van Gruting, Van Hamel, Eerstens, Korevaar, Van der Lip, Meule- man, Pera-, Reimeringer, Roem, Sijtsma, Vergouwen, De Vries. 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing van de woning van den eersten geneesheer van het sanatorium „Rhyngeest." (364 en 369) Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 12. Voorstel tot verhooging der jaarwedde Van den Adjunct-Directeur der Stedelijke fabrieken van gas en electrioitedt. (370) De heer Fokker deelt mede, dat hij geen stemming wensdhte, maar zioh niet met het voorstel kan vereenigen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen., 13. Voorstel a. tot aankoop van eenige pcroedten aan de Langegracht, de Westvolmolensteeg en het Bloemendaalshof, kad. bekend Sectie B Nis. 2141, 2309 en 2767 tot en met 2780; b. tot aanvulling van Het .Uitbreidinga- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke fa brieken van gas en electricdteit, met een bedrag yan f 33,269; De heer Fokker verzoekt niet geacht te wordecn aan deze discussie en de stem ming deel te nemen, omdat een der huizen behoort aan een Vennootschap, waarvan spr. commissaris is. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 14. Voorstel: a, tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van em administratiegebouw, een winkelhuis met kantoor en berg plaats en de inrichting van hst nieuwe magazijn ten behoeve van de Stede lijke fabrieken van gas en electriciteit; b. tot aanvulling van het Uitbradings- en Vernieuwingsfonds der Gasfabriek met f 74,000 en van dat der Electri- citeitefabriek met f 37,000 (358 en 369,' De heer Fokker kan zioh met dit voor stel tot zijn leedwezen niet vereenigen. Spr. gaat in den breede de geschiedenis van den aankoop dezer panden na. Vooreerst de perceelen aan de Hooigracht, De wethou der van Fabricage heeft indertijd gezegd, dat de verbouwing niet zoo duur zou worden. Nu blijkt dat er f 35.010 noodig is. Spr. is hierdoor onaangenaam getroffen. Hij meent dat we op elke f 1000 die uitgegeven worden moeten letten. Spr. wijst er op, dat' de zaak Kier veel te duur is opgezet. Spr. herinnert er aan, dat de heer Van Rossum du Chattel in zijn pand aan de Breestraat voor f 10,000 heeft' verbouwd. Spr. is tot deze mededeeling gemachtigd. Waarom moet de gemeente nu f 35,000 betalen Spr. gaat in bijzonderheden na de inrich ting van het gebouw: klachten-bureau, tol kamer, sk'ow-room, W. O.'s, enz., alles on- noodig of te royaal. Al deze kantoorgebouwen aan Hooi gracht en Langegracht, samen zullen plm. f85.000 kosten. Dat geeft geen enkele in dustrieel voor zijn kantoor. Het is veel te duur en veel te luxueus ingericht. Waar om moet elke inspecteur, de hoofdboek-' houder, ieder een aparte kamer hebben? Waarom twee wachtkamers? Maai spr. meent genoeg te hebben gezegd en zal zich verzetten tegen dit voorstel. De heer Korevaar ontkent, daf er ïn= dertijd door B. en Ws. iets voorspeld is omtrent de kosten der verbouwing. Mocht spr. een som genoemd hebben, dan is dit een onvoorzichtigheid van hem. Want hij heeft het gebouw nog niet gezien. Het was dus een ruwe en onvoorzichtige gis sing, Dat was niet goed van spr., maar het was ook verkeerd van den heer Fokker om op deze cijfers zijn overwegingen te baseeren. Spr. gaat daarna de bezwaren van den heer Fokker na. Hij verdedigt een ruim klachtenbureau in het gebouw aan de Hooigraoht. Het inbrengen van klachten moet men zoo gemakkelijk mogelijk maken. Ook de tolkamers zijn in verband met de omvangrijke administratie der muntgasme ters noodig. Ook voor de lantarenopstekers is een punt midden in de stad veel beter, in verband met hun werk. Daarom is er aan het gebouw op de Hooigraoht een gedeelte voor hen gereserveerd. Om dezelfde reden is het wenschelijk, dat de fitters aan de Gasfabriek bijeenkomen. Daar vinden zij hun werktuigen en utensi- liën. Die waohtlkanierweelde vindt spr. overdreven. Wij kunnen toch niet de men sahen in de gang laten wachten. En die tweede wachtkamer is slechts tijdelijk daar voor bestemd. Later zal zij wel voor tram doeleinden worden gebruikt. Spr. gaat ook de weelde van de ontbijt kamer na. Dit is geen luxe, het is een eco nomische maatregel. Vrceg-er ging dit anders. Thans is deze aangelegenheid geooncentreert! in één kamer. Spr. ziet de bezwaren niet in. Overigens merkt spr. op, dat het gaboruw niet te duur is geprojecteerd en toont dit met de cijfers aan. Ten slotte ,nog dit: Toen mén tot den bouw der Centrale besloot, was men niet Voorbereid op alle gevolgan, dis een en andeT zou meebrengen. Er zijn verschillends ambtenaren; er is rustige en onrustige ad ministratie. De rustige, zooals de quitantie-sohrijvléra, moeten een eigen lokaal hebban. Maai bovendien vergeet men, dat de ge meente bijna gean reclame maakt voor haar fabrieken. De gemeente Nijmegen geeft daar voor f 3000 uit. Mag Leiden dan ook niet eens wat royaal doen en wat reclame ma ken? Voor de uitstalling en reclame nu is eau deel van de Hoodgracht-gebouwen be stemd. Het huisje aan de P.-K.steeg --is toch geheel onvoldoende. Spr. meent hiermede den heer Foklk'er voldoende te hebben beantwoord. De heer Fokker schijnt wat onduide lijk te zijn geweest en verduidelijkt thans zijn meening. Hij meent, dat hij op den prijs, indertijd genoemd door den heer Ko revaar, kon afgaan. Bovendien had spr. de overtuiging, dat de kantoren naar de Hooi gracht zouden worden overgebracht. Stemmen: „Een deel!" De (heer Fokker: „Nu ja, een deel, maar nu gaat men niets overbrengen; al leen het gebouw aan de P.-K-Koorsteeg wordt overgebracht en bij de Gasfabriek zelf gaat men nieuwe kantoren bouwen. Spr. vindt het daarom onverantwoorde lijk, thans dit voorstel aan te nemen. Laat ons zien of we niet goedkooper terecht kunnen. Tot de bijzonderheden komende, vraagt spr.Moeten nu voor al die doeleinden aparte kamers zijn? Kan bijv. de teikameï niet in een ander gemeentegebouw onderge bracht worden, bijv. in de bank-van-lee- ni'ng? Spr. herhaalt, dat de zaak wel te luxueus is ingericht; De kamer voor de opstekers is onnoodig en evenzoo vele andere. Een par ticulier zou heel anders doen en zuiniger handelen en de gemeente is in dit geval particulier. Spr. wijst er op, dat we hier nu weer een duur voorstel hebben, dat niet uitgaat van den Raad, maar van B. en Ws. Spr. stelt een motie voor, om deze vooretel len terug te nemen en met goedkoopere plannen te komen. De heer Pera wijst ook op het overdre ven royale van de inrichting dezer gebou wen Als men de publieke opinie nagaat, hooft men algemeen, dat de gemeente veel te duur uit is. Spr. ondersteunt de motie- Fokker en zou ook een goedkooper voorstel wenschen. De heer Aalberse zit nu al eenige jaren in de Commissie voor de Gasfabriek, maar 'heeft altijd hooren spreken over de noodzakelijkheid van een nieuw kantoor mid den in de stad. De zaak heeft jaren getraineerd. Meestal stuitte men af op de kosten. Eindelijk is men geslaagd. De Oommissie is werkelijk met te royaal geweest, anders had zij reeds veel eerder een panid kunnen koopen. De zaak is werke lijk van alle kanten bekeken. Natuurlijk erkent spr., dat de prijs niet meevalt. Maar nu late toch niet de zuinigheid de wijsheid bedriegen. Installeeren we ons nu goed, dan is men voor jaren klaar. Spr. ondersteunt dus het voorstel van B. en Ws., ook al omdat men anders er een blijk van wantrouwe voor de oommisie in zou zien. De heer Pera erkent gaarne, dat er nieu we gebouwen noodig zijn, maar wensoht uit stel. Men mag daarin tooh geen blijk van wantrouwen zien in de oommissie. Dat is geenszins de bedoeling. De motie-Fokker wordt verworpen met 17 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de hesran De Boar, Carts, Van dar Eist, fokker, Van Gruting, Pera, Sijtsma, Timp, Wildeboer en Zwiers. Het voorstel zelf wordt aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren: Aalberse, Bosoh, Bots, Caxpentiör Alting, Driassen, Van der Eist, Fockema Andreae, Van Hamel, Kar stens, Korevaar, Van der lap, Meuteman, A. Mulder, P. J. Mulder, RedmeringOT, Roem, Van Tol en De Vries. 15. Voorstel: a. tot overnaméi in eigendom 'en onder houd bij de gemeente van de brug over f de Maiesingelgraoht in den varbindinge- spoorweg naar de gasfabriek en een gedeelte van de aarden baan van dien spoorweg en tot beschikbaarstelling van de voor die overname benoodigde gel den; Na korte discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (De vergadering duurt voort.). Openingskoersen Nieuw-York Atchison Topeka 100%. Rook Islands 29. Norfolk 99%. Union Ï69J. Steels 71%. Kans. City South. 32J. Amalg. Copper 61%. Stem ming prijshoudend. Delft, 29 Deo. De handel in Inl indsohe Granen was van weinig beteekenis. P. ijzen onveranderd. Witte Tarwe f 6.60 a 10.40. Roode Tarwo 8 40 a 9.60. Rogge 6 90 a ƒ6.40. Wintergerst 6.30 a 6.60. Zomergeret 6.10 a 6.40. Cbavalier- ger8t 6.20 a ƒ6.60. Harer ƒ8.80 a ƒ4.10. Groene Erwten fa fBraineboo.ien 12 76 a 14.60. Wittebooneo ƒ16.26 a f 17.40. Blauwe Erwien 14.50 a 16.25. Kanariezaad 9.76 a ƒ10.60, Koolzaad ƒ1126 a 11.75, Hennepzaad ƒ8.26 a ƒ8.76, alles per HL. Boternoteering: 6765. Voorschoten, 28 Deo. Eierenreiling V. P. N. Aangevoerd: 1210 kippeneieren 5.40 a 6.95 p. 100 st.: 19 konijnen 0.16 a 1.40; 11 kippen 40a80ot.; 6 autven a 22 ot.; 4 konijnenvellen 10 a 21 ct., alles per stnk. Amsterdam, 29 Deo. Aardappelenprijzen. Friesche borgers per mnd ƒ3.10 a ƒ3.80. Friesohe blauwen per mnd ƒ3.— a ƒ3.70. Friesche bonten per mud f 3 a 8.70. Zeeawsche bouten per mud 2.50 a f 3.70. Zeeuwsohe blauwen per mud ƒ2.60 a ƒ8.70. Zeeawsche eigenheimers per mud ƒ3.50 a ƒ3.90. Eigenheimers pootera ƒ2.40 a ƒ2.60. Drentache eigeo hei mere ƒ2.40 a ƒ2.70. Daitsche rooden ƒ2.40 a ƒ2.60. Aanvoer 3 ladingen. Woerden, 28 Deo. Kaa9. Op de kaasmarkt waren heden 131 partijen aangevoerd. Men be steedde voor Goudscbe late soort 31.—a 31.60, 2de soort ƒ28.— a ƒ30 60, id. zwaardere 33.—a id. gestempelde 31.60 a Edammer 1ste soort per 60 kilo. Handel matig. Op de heden gehouden vee en varkensmarkt besteedde men voor schapen 16 a ƒ21, biggen f 8 a ƒ12. Sichiedam, 28 Dec. Noteering Benrsoommicsie. Moutwijn ƒ7.— per Ned. vat, zonder lust en zonder de belasting. Moutwijn kalm. Spoeling per ketel 1.40. Graan-Spiritas ƒ14.75 a 15.Melaeee-Spiritas 13.a f 13.25, ruwe Spiritas 6.50 a Delft, 28 Dec. Op de vette varkensmarkt waren aangeroerd 86 stuks. Prijs per kg. late soort 55 c 2de soort 50 c. B.>K. Gymnasium te Katwijk a.R. Naar wordt medegedeeld, zal de bekende onderwijsinrichting der E.E. P.P. Jezuïeten te Katwijk aan den Rijn (bet St.-Willi- brordus-gymnasium) verplaatst worden naar 's-Gravenhage. Door bemiddeling van den Rotterdam- 8chen architect, den heer P. G. Buskens, is daartoe aangekodht een terrein groot 5* H.A., gelegen aan den Raamweg (Nieuwe Scheveningsche weg) en toebehoorende aan de gravin Van Bylandt. BOEDAPEST, 28 Dec, <R, O.) De Oos- tenrijtksche delegatie heeft Bernreither tot voorzitter, Globinski tot ondervoorzitter gekozen. Aeihrenthal heeft een wetsontwerp betreffende 3 voorloopige twaalfden, inge diend. De Hongaarscbe delegatie is geopend en beeft graaf Ziohy tot voorzitter gekozen. Aardbeving. GRENOBLE, 28 December. (R. O.). Eeïi aardbeving werd hedenmorgen om 7 uren gevoeld in Grenoble en in verschillende plaatsen in den omtrek, voornamelijk 6| VocroJi, te Allevard.les-Bains en to Chain* béry. De schade is onbelangrijk. De Kreteuscr quaestie. KONSTANTINOPEL, >28 Dec. (R. O.). W* gen9 berichten afkomstig van de Porto, zegt. het antwoord van de beschermende mogend-1, heden over Kreta, dat aan dan anfcw«rpeav aankoop wan wapens door de Kretensdrik geen gewicht moet worden gehecht; de mo*. gendheden verklaren, dat de rechten, de'; eigendommen en het leven der Mahamedanen zullen worden beschermd, en hernieuwen verzekering dat de souveroine rechten van Turkije zullen worden beschermd. Luchtvaart Parijs Brussel en terug - ISSY LES MOULINEAUX. 29 Dec. („T.") Lanser is met zijn passagier Pagnier om 9 uur 27 naar Brussel vertrokken. Het uur van zijn vertrek word door den officisele® tijdwaarnemer opgenomen. Tweede telegram. Lanser is te 11.50 te Sint^Quenten gedaald en beeft 12.45 de reis voortgezet. Sterfgevallen na een H. Avondmaal. St.-PETERSBURG, 29 Dec. (R. O.). Na! het H. Avondmaal in een dorpskerk in htotf district Peterhof werden 32 n>3nschen ziek en stierven er drie. De dienstdoende ouder- f ling schonk in plaats van wijn vermoedelijk een mengsel van zwavelzure en chroomzutel kali in den avondmaalsbeker. Getrouwd A. TAN VOLLENHOVEN, Doet,. Ned. Letteren BN NELLY VAN LOKHORST. Leiden, 29 Deo. 1910. De Heer en Merronw VAN VOL LENHOVEN—tan Lokhobbï zeggen hierbij mede namene hun oudere dank voor de vele bijtten van belang stelling bfl hun huwelijk ondorvondeu. 7722 IS Heden overleed onze innig geliefde Hoeder, Mevr. de Wed C. KIEVIT—LODDIE, in den ouderdom Tau ruim 72 jaren. Makassar, M. KIEVIT. T N. M. KIEVIT L. M. KIEVIT. Liidbn, 27 Deoember 1910. (R(jn- en Schiekads 112). Volstrekt eenige kenniigeving. Qcen bloemen. Bezoeken kunnen niet warden afgewacht. De begrafenis zal plaats hebben te Ouddo>-p,op Vrijdag 30 December te elf uren. 7615 19 Heden ontsliep zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 75 jaar, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Pleegmoeder Mevr. GEERTRUI 3YPKEN3, Wed. yan den Weleervr. Zeergel. Heer H. KOOP3. G. J. SOHRAFFORDT KOOPS. 3. E. F. G. SCHRAF- FORDT KOOPS, Lamoraal Wiohsrs en Kinderen. H. KOOPS. A. C. KOOPS-WsRNiXK en Kinderen. G. VOSSERS. M. VOSSERS, KampStra. KoiiTENHOïF, 28 Dec 1910. Op verzoek van de Overledene geen bloemen. Teraardebestelling Maandag 2 Jan. 1911, nam. 1 uur te Kortenhoef. 7727 28 Slie- drecht, Karlen- hoef, West- terechel- ling, Heden overleed te Rozen- daal, (N. Br.) na een langdurig, doch geduldig lijden, onzo ge liefde Broeder en Zwager, de Heer MAARTEN DIRK BOONTJE, in den ouderdom yan 81 jaren. V. E. OBERMANBoontjr. H. OBERMAN. Lsidzn, 29 December 1910. Oeen rouwbeklag. Geheel eenige kennisgeving. 7706 13 De Heer en Mevrouw SERET Bahder betuigen hierbij hun dank, voor de blijken van belangstelling, ontvangen b|J de geboorte van hun •Dochter. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht Vrijdag 30 December van 3-4xl, uur. 7721 a tm n De Dorcas-Vereeuiging te Oegstgeest maakt aan allen, die 1 haar steunden, bekend, dat de voor* nitdeeling gemaakte Klre- dlngstnkken te bozicbtigcn zu'lu.n z|)n op Vrijdag 3ü dezer, v.n tot 4 uren, in het Geineente- tanie. 7745 12

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 3