N®. T560O Pondcrffag SO December, A°. 1910. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. De Nieuwjaarswenschen, Officieels Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Hun roeping getrouw. LEIBSCH DA&BLAB PBIJS DEB ADYEKTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. - Kleine advertenties van 80 noorden 40 Oentseontant) elk tiental noorden meer 10 Oenta. Voor het inoasseerenwordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per neek 9 Oente; per 3 maanden 1 f 1.10. Bniten Leiden, per looper en naar agenten gevestigd aijn 1.30. Franco per post1-65. welke worden opgenomen in bet „Laldsch Dagblad" van Zaterdag 31 December, gosten 25 ctw. per advertentie, Indien z(J worden aangeboden tot hedenavond. Na heden kosten dete advertentiön SO Centa. Bulten Lalden wonenden kunnen postwissel kenden en de advertentie op het strookje sohrvJven. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet-, Brengen ter algemeene kennis, dat door DIRE. MAS SA AR, koffie/huishouder, wo llende te Leiden een verzoekschrift ifl inge diend, om verlof voor den verkoop van al- ©oholhoudenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in (heb benedenvoorlokaal van het perceel Hooge Rijndijk no. 80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. Ct DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Loco-Secretaris. Leiden, 29 December 1910. Leiden, 29 December. I Het bezoek aan de Openbare Leeszaal Reuvens, Breestraat, neemt zoozeer toe, dat het bestuur verplicht is, naar meerdere tfuimt-e om te zien, daar de 3 zalen reeds nicfc meer voldoende zijn. Daarom zal bin nenkort een afzonderlijke kamer voor leze ressen ingericht worden, waartoe de vroe gere studeerkamer van prof. Reuvens be stemd is. Het bestuur hoopt in den loop 'der volgende maand die kamer te kunnen openstellen. De gemeentelaad van Tiel heeft giste ren benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool en het gymnasium den heer W. C. E. Stakman, assistent' aan "s rijks herbarium te Leiden. Op Nieuwjaarsdag hopen de predikan ten der Geref. Kerk, C. B. Schoemakers, te Alphen, en J. v. d. Bijl, te Kamerik, af scheid te nemen van hun Gemeente. Eerst genoemde des avonds en laatstgenoemde des morgens. D8. v. d. Bijl hoopt zijn verderen levens tijd als rustend predikant te Oudshoorn 'door te brengen. De begrafenis van wijlen mr. J. D. Veegens zal plaats hebben a.s. Zaterdag, op Oud-Eik-en- Duinen, bij Den Haag. De stoet zal om halftwaalf het sterf huis aan de Statenlaan verlaten. De Koningin-Moeder heeft aan de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van volk'ssanatoria voor bórst-lijders in Ne derland een gift doen toekomen van f 250 ten bate van het Hellendoornfonds. Prins Hendrik heeft het voornemen het oonoert te bezoeken, dat den 5den Januari te 's-Gravenhag© wordt gegeven ten voor deel© van de Kwart-Gul den-Vereeni ging voor Zeemans-Tehuizen van den Zeemans bond. In de gisterna-middag te Haarlem ge houden gemeenteraadszitting werd voorge steld een verordening vast te stellen voor het personeel van den gemeentelijken keu ringsdienst van voedingsmiddelen. B-.en Ws. wensehen daarvoor aan te stel- len, behalve een directeur op f 2000 tot f 2500; ook een keurmeester-laborant op f 1000 tot f 1360, een gewoon keurmeester, die straatdienst zal hebben te verrichten op hetzelfde salaris, en dan nog een jonge werk kracht, geen ambtenaar, op een salaris van f 300. De Raad keurde de verordening goed. In verband met het advies van den heer Gritters stelden B. en We. voor de gemeen telijke electrisch© centrale te gaan uitbrei den, zoodat zij geschikt zou worden behalve voor de levering van gelijkstroom, ook voor die van wisselstroom. De benoodigde som daarvoor werd geschat op f195,000. In. verband daarmede verzochten B. en Ws. machtiging, de uitvoering van de ver schillende werken ten behoeve van de instal latie bij onderehandsohe aanbesteding te regelen. Do gelden, noodig voor de uitbreiding der centrale, werden toegestaan. Met 21 tegen 9 stemmen heeft de Raad na. uitvoerig© discussie besloten, den prijs van het gas op 1 Januari 1911 niet met 1 oent per kub. M. te verlagen voor de ge bruikers in do gemeente. De Raad heeft goedgekeurd, dat de con cessie, op 29 December 1909 aan de H. IJ.- S.-M. verleend, voor het hebben en exploi- teeren van eleotrisohe trams door de stad, zal worden overgedaan aan de NoordrZuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij. Gód. Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den raad van Monster goed gekeurd, waarbij de openbare school te Kwintsheul met 1 Januari wordt opgeheven. De heer N. Nanning, beëedigd klerk ten hypothekenkanfcore, te Appingedam, onlangs benoemd tot gemeente-ontvanger aldaar, heeft aan het gemeentebestuur me degedeeld voor die benoeming te moeten bedanken. De minister van financiën toch heeft in het dienstbelang afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Nanning om bij d© betrekking van beëedigd klerk ten hypothekenkantore ook die van gemeente ontvanger te vervullen. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is de heer J. G. Veeris, te Leiden, ter beschikking gesteld van den gouverneur van Curasao, om te worden benoemd tot onder wijzer 3de kL en de heer A. E. G. C. Cl. van E elders, gep. luit.-kol.-intendant vin bet leger in Neder!-Indië. te Oegstgeest, ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Imdië gesteld, ten einde te worden geplaatst als civiel gezaghebber. Te Sliedrecbt is, ruim 56 jaren oud, plotseling overleden de heer J. v. Dissel koen, hoofd eener school, hoofd van net foerhalingsonderwijs voor jongens, hoofd van de Valkteekensohool en onderwijzer bij de Rijks-normaallessen. Van tal van vereeni- gmgen en instellingen te Sliedrecht was de overledene een ijverig bestuurslid. In de onderwijswereld was de heer Dis selkoen o.a-. bekend, als de schrijver van: een theorie van het rekenen; versohillendo werkjes over rekenkunde en vormleer van zijn hand zagen bet licht-. Achtereenvolgens was de heer Disseik Dan onderwijzer te Zevenhuizen, Gouda, De Lier, Leiden, Stellendam en Sliedrecbt. Bij de Geref. Gem. te Nieuw-Amster- dam ia beroepen ds. A. Rolloos, te Ter- Apel. In de gisteren gehouden vergadering Vatrrdti afdeeling' Hoorn en Omstreken van de Hollatidsche Maatschappij van Landbouw is medegedeeld, dat de in September te Hoorn gehouden -landbouwtxmtoonstelling een voor- deelig saldo hoeft ovëa-gel aten van onge veer f 2000,- zoodat het waarborgfonds niet zal .behoeven te worden -aangesproken. In dezelfde vergadering werd besloten, dat de afdeeling' oen bewoging zal beginnen, om te trachten, de ten Noorden van het IJ te stichten Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn gevestigd te krijgen. Men zal zich daartoe wenden tot verschil lende vereeni- gingen en instellingen, om hot aan de Re geering te verzenden adres te Steunen. De Koningin en de Koningin-Moeder hebben gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, het Diligentia-concert bijgewoond. Hr. Ms. pantserschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee E. de Haan, is 27 dezer te Sabang aangekomen. De luit.-kolonel der genie A. J. L. M. van Schevieh'aven blijft in zijn nieuwen rang te Haarlem in garnizoen. HAARLEMMERMEER. De zangvereni gingen „Excelsior" te Nieuw-Vennep en „Halleluja" te Hoofddorp gaven in Hotel „De Beurs" een gezamenlijk concert, met medewerking van den heer W. Yersluis (piano). Een groote menigte belangstel lenden woonde dit concert bij. Het programma was met zeer veel zorg samengesteld, zoodat het uitgezochte num mers waren, die ten gehoore werden ge- braoKt, welke getuigden van zeer veel studie. Voornamelijk de cantate „Jong leven" voor soli, koor en piano was een waar succes stuk, dat zeer goed en harmonisch werd uitgevoerd. De beide vereenigingen hebben alle eer van haar vele studiën, daar ze den aanwe zigen een waren genotvollen avond hebben bereid. Het ia de rijks- en gemeentepolitie aan de Lynden mogen gelukken, na moei lijk en uitgebreid onderzoek, den dader op te sporen van den diefstal van een gouden horloge, ten nadeele van O. aan den Sloter- weg, door middel van inklimming ontvreemd en waarvan we enkele dagen geleden reeds melding maakten. De dader, de 18-jarige J. v. Zijl, wonende to Amsterdam, heeft den diefstal bekend, terwijl het horloge bij hem in beslag geno men is. Onlangs is diezelfde persoon veroordeeld wegens palingdiefatal, zoodat het een ware deugniet blijkt te zijn. Een slechte gewoonte, die toch zeer in zwang is, is het wegnemen van grind, ten nadeele van den polder. Het is wel niet veel, wat om het erf of de tuinpaden te beharden, maar vele (kleintjes maken een groote. De opzichter van den polder heeft lang getracht hier paal en perk aan te stellen, met gewone middelen, doch zonder resul taat. Thans is de politie met een tweetal gevallen in kennis gesteld aan de Oude We tering en zal de strafrechter trachten deze verkeerde gewoonte uit te roeien. HAZERSWOUDE. De heer N. van den Bosch, die dertig jaar achtereen de Zon dagsscholen der Ned.-Herv. Gem. geleid heeft en als voorganger zeer gewaardeerd werd, heeft zijn ontslag genomen. Velen in onze gemeente zullen dit besluit betreuren, want hij inzonderheid wiet de kinderen door zijn aangenaam woord te boeien en te lei den. Menig oudere zal nog met dankbaar heid terugdenken aan de lessen, die hij van den onderwijzer N. van den Bosch mocht genieten en gaarne ,,den vriend zijn dank betalen, die hem den heilweg wijzen wou." LISSE. Het eerste blok van negen wo ningen voor de Christelijke Coöperatieve Bouwvereeniging „Helpt Elkander" is on der de kap gekomen, zoodat, al is het win ter, hieraan toch doorgewerkt kan worden. LEIDERDORP. In het verslag van don Gemeenteraad kwam voor, dat den Rijks veldwachter Letschert een gratificatie is verleend van f 0.25; dit moet zijn 29 gld. Beroepen is tot predikant biy de Ned.- Herv. Gem. te Hoogmade de heer J. Deet- man Jr., candidaat te Rotterdam. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In het Kerkge bouw der Ger. Gemeente trad gisteravond, uitgenoodigd door de Geref. Jongelingsver- eeniging „Hebt de Waarheid en den Vrede lief," als spreker op dr. P. A. E. Sillevis Smit, predikant bij de Ger. Kerk te Amster dam, met het onderwerp: „Het Nazireër- schap Gods." Spr. behandelde dit onderwerp aan de hand van het Bijbelwoord uit Amos 2 11. Een eerste plaats onder de brandende kwesties neemt zeer zeker wel de opvoeding in, waaruit blijkt, uit welken geest men denkt, spreekt, handelt en ijvert. In de op voeding wordt de kloof gezien tusschen go- loof, en ongeloof, philosophie en Ohriste- lijko belijdenis. Bij opvoeding wordt het meest aan het kind gedacht, dit draagt een grondliggend karakter. Doch de opvoeding houdt met de kinderjaren niet op. Bij de opvoeding onderscheid© men opvoeding in het zichzelven opvoeden, een voortvaren tot de volmaaktheid. Een ziohzelven opvoeden draagt een op zettelijk gewild karakter. Tot die taak heeft de Chr. Jonge! Ver. een verheven roeping Zij heeft nog banden aan het huisgezin, zij bouwt voort op het beginsel der Chr. School en het beginsel der Kerk, doch slaat nn en met zekere zelfstandigheid een blik in het leven. De Jongelingvereeniging wil opvoe den, de een den ander, en een iegelijk zioh zelven. Aan de hand van het door spr. aangegeven onderwerp wees hij uitvoerig op het: Nazireërsohap in Israël; dat in Christus; dat in de zonen van het Nieuwe Testament. Spr. gaf daarbij een uiteenzetting, die ge tuigde van zeer ernstige studie, welk3 zeer duidelijk bleek bij de nadere uiteenzetting van de instelling ran het Nazireërsohap (Nu- meri 6). Dergelijke uiteenzettingen, geven een dui delijker overzicht en inzicht in de instellin gen, in den Bijbel omschreven, en zullen zeker niet nalaten, haar werk te dosa ia den kring der Chr. Jongelingsvereeniging. De schoone rede van den begaaMon spre ker werd met stille aandacht gevolgd. OUDSHOORN. De heer J. H. Wieringa, arts alhier, is benoemd tot gemeentege* neesheer te Westdongeradeel, voor Ter* naard en omliggend© plaatsen, met ingang van 1 Januari a.s. WOUBRUGGE. Er heerschte gistermor gen hier een ongewone drukte. Koopman H. had zonder verlof van B. en Ws. een duiker gelegd door voetpad en kade, en hoewel zeer goed wetende, dat' dit in strijd met de Woningwet was, durfde hij dit toch wel aan. Toen hij van hoogerhand daarop attent werd gemaakt, toonde hij zich bru% taa! Op last van B. en Ws. werd hij gesom meerd dien duiker binnen acht dagen te ver wijderen, maar hieraan gaf hij geen gevolg. Daarop zou onder politie-toezicht de dui ker worden verwijderd. Hierbij stelde H. zich als een dwaas aan. Bij de opgravingen ging hij op den weg liggen en trapte en sloeg met handen en voeten; ook schreeuw de hij de geheele buurt bij elkaar en zijn huisgenoote verzocht hulp tot verzet, doch niemand waagde zich daaraan. Naar men verneemt, kreeg een der werk lieden nog een bak water over rich heen, omdat hij rijn plicht deed. Do politie heeft van een ander proces verbaal, opgemaakt en den duiker laten verwijderen. Bij Kon. besluit is benoemd, met 1 Jan. a.s., tot griffier bij het kantongerecht to Eindhoven, mr. G. A. A. M. d© Bruyn, ad vocaat en procureur te Amsterdam, tevens waarnemend griffier bij het eerste kanton gerecht aldaar; benoemd, met 1 Jan. a.8., tot substituut griffier bij het kantongerecht te Rotterdam^ mr. Ch. A. E. Maitland, advocaat en pro cureur te Amsterdam, tevens waarnemend griffier bij het eerste kantongerecht aldaar; niet 10 Jan. a.s., benoemd tot burgemees ter der gemeente Monster, G. M. Sutorius, met toeötenning van gelijktijdig e eivol ont slag als burgemeester der gemeente Didam; met 1 Jan. a.s. benoemd tot adjunct-inge nieur dor mijnen, do heer Z. S. Beijl; met 1 Januari a.s. aan den rijkshaven- mecster te Delfzijl, J. Mulder, wegens op heffing zijner betrekking, eervol ontslag als zoodanig verleend. De Scliiplniden*che kwestie. De candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad van Schip luiden is bepaald op 10 Januari a.s. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zullen alle aftredenden, behalve D. Vollmer, weer worden oandidaat gesteld om zoodoen. de den burgemeester tot heengaan te dwin gen. 63) De heer Latichius was restaura teur van het Museumgebouw en zijn établis sement was door een gang met het concert gebouw verbonden. De beide heeren konden dus rustig blijven ritten. Dr. Paul zat te genover den pianist en hoorde met belang stelling naar diens mededeelingen ov©r de eigenschappen van een ouden Hongaarschen wijn. Een flesch Tokayer, die tusschen de heide heeren stond en waarvan niet met ze kerheid uitgemaakt kon worden of rij af komstig was uit de kelders van Latichius dan wel uit die van het hertogelijk paleis, stelde hen in staat de theoretische herinne ringen van Arsakoff aan de praktijk te toet sen. Beiden dronken niet veel, maar blijk baar met groot genot-, en zij waren lang zamerhand in de stemming gekomen, om el kaar vertrouwelijke mededeelingen te doen. „Ik zou er het land aan hebben het bal te bezoeken, wanneer daaraan niet vooraf ging het concert, waarop jij spelen zult," zeide de dokter en hief zijn glas op in de richting van den pianist. „Is 't je geen Onbehaaglijk idee van dit diner zoo naar den vleugel te moeten?" >,Ik heb niet. de gave van de Duitschers om een halven nacht aan tafel te blijven ritten. En het optreden vcor jullie publiek laat me volkomen koud. Ik kon het niet weigeren, omdat mij indertijd de zaal is afgestaan voor repetities van mijn cantate zaliger gedachtenis. Je herinnert j© nog wel dien avond op den verjaardag van de Prinses. iRaul-hérinnerde zich dien maar al te goed en was voor do eerste maal om een antwoord verlegen, omdat hij niet wist in hoeverre hij. den ander vertrouwen kon en welken toon hij moest aanslaan. .Maar Arsakoff, die de aarzeling van 'I aul bemerkte, praatte gewoon verder: „Nu, heb je je tegenstander van toen vol ledig uit den zadel gelicht? Heb je al iets van den architect gehoord, of doet je broer, die rijn vriend is, erg geheimzinnig met zijn lotgevallen „Hij is in München en zoekt de geheimen van de Beiersche renaissance te doorgron den," zeide Lohmer met een verachtelij- ken toon in zijn stem. „Dat mijn broeder op hem gesteld is, heeft voldoenden grond: zij vormen te zamon zoowat een verzet te gen onzen tijd. Maar waarom vraag je mij dat?" „Omdat de Prinses onlangs eens vroeg naar een plotseling verdwenen architect. Haar houding doet mij vermoeden, dat je verloving met juffrouw von Herther op dit bal nog niet een beklonken zaak zal wor den, en ik weet niet of ik je daarom bekla gen moet. Je bent een menschenkenner, dat weet ik, en je zult wel goede reden hebben die verbintenis met de familie van den president zoo ijverig te zoeken. Toch begrijp ik je niet- goed. De president is iemand, die mij in jouw positie niet buiten gewoon zou bevallen; men geeft hem goede troeven in de hand en hij legt ze naast zioh neer. „Dat is mij volkomen begrijpelijk, mijn waarde Arsakoff", antwoordde Paul. „Ik heb hem nooit beschouwd als iemand, die streefde naar hooger en op suoces belust was; maar hij is toch in een positie, die anderen niet of dan na heel veel moeite, bereiken. En er behoeft geen kans te be staan, dat hij met zijn inzichten spoedig zijn invloed zal verliezen." „Hij is toch in de gelegenheid geweest, een nog roemrijker post te krijgen," zeide Arsakoff, terwijl hij den dokter het laat ste van den vurigen wijn inschonk. „Je kunt mij op mijn woord gelooven, dat de Hertog hem drie- of viermaal een porte feuille heeft aangeboden en dat hij even zoo vaak bedankt heeft." „Dan heb jij betere bronnen dan ik. Maar ik zou zeggen, dat de president groot ge lijk heeft zich niet to verbinden aan den dienst van den Hertog; iets, wat toch geen stand kan houden. Maar had hij het gedaan hij had veel, onberekenbaar veel voor zijn vrienden kunnen doen." „Dat is zoo, maar ik weet nog andere dingen ock van hem. Ik kom nogal eens bij Dacbröden, den directeur van de Bank. Nu had von Herther velo jaren lang aandeelcn daarin en daardoor heeft liij in niet geringe mate het vertrouwen en een eigenaardige intimiteit van den directeur verworven. Nu heeft Lorin, de tweede directeur, die in December gest-orven is, jouw schoonpapa in spo do gioot-c kolenmijnen bij Weideu- wald bij testament vermaakt. De president weigert die nu en zoekt nog maar altijd naar een paar arme familieleden van den overledene. Arsakoff bemerkte nu, dat Paid in vuur en vlam geraakte, al zocht hij dit ook te verbergen. „Maar dat gaat alle perken to buiten en grenst aan dwaasheid. Wanneer dit verhaal waai* is..." „Het is volkomen waar. Zooals ik je zeg. het verhaal komt van den directeur zelf en ik heb reden te vermoeden, dat het mij ver teld is om het jou over te brengen. Want ik (heb nooit groote belangstelling voor den president en zijn dochter betoond en kan er mij niet op beroemen bij hen in de gunst to staan, evenmin als jij bij de Prinses. Wacht even, daar is Lotichius met de (kaas en nog een fijne flesch." D© restauratour trad binnen met een be stofte flesch en gevolgd door twee van zijn bedienden, ten einde den welverdienden lof van zijn diner aan te hooren. Geen van bei de heeren was daarmee karig, en Paul zocht door het gesprek, dat hij aanknoopte over enkele gerechten, zijn ontstemdheid en ver bazing te verbergen. De mededeelingen van Arsakoff haddc-n de gedachten weer in hem wakker gemaakt, die hem den eersten tijcf van zijn verblijf hier hadden beziggehouden. Sinds Eridh Francken verdwenen was en hij als dagelijksche gast in het huis van den president daa-r zoo goed als geheel thuis was geraakt, had hij er eigenlijk niet meer aan gedacht, dat de president een zelfstan dige, van hem geheel versohillendo persoon lijkheid was, die zich liet beïnvloeden door Paul, ten gevolge van een sterk overdreven gevoel van verplichting en dankbaarheid. En nu bedacht hij zich plotseling van welke groote beteekenis dat. wat hij zooeven ver nomen had, voor hem zou kunnen worden. Wanneer het liem gelukte- den president in die erfeniskwestie tot verstandige dingen te brengen, dan was hij niet alleen een welge steld, maar zolfs een zeer rijk man* De gedaohte zioh met dit huis te verbin den en daarin de gewensohte toekomst t© vinden, ledk hem nu gewoon een genial©. Wanneer soms de president eigenzinnig bleef weigeren en aan Pauls invloed weer stand bood, dan had Arsakoffs twijfel recht van bestaan, en dan moest hij nog eens over wegen of de hand van Felicitas werkelijk wel zoo begeerenswaard was. En terwijl hij bedacht, dat het hem maar één besluit be hoefde te kosten zich nu van deze familie los te maken, voelde hij todh, dat zijn po gingen om de gunst van het meisje to ver werven en ook haar bekoorlijkheden hem vasthielden; hij wensehte dan ook levendig, dat de president naar hem zou luisteren. Toen de waard hen weer alleen had gela ten, beproefde hij een andere stemming de overhand te doen krijgen en vroeg lachend: „En hoe staat het met jou, Arsakoff? Heeft de mooie goudvink Gahrielle hoop, dat jij vandaag het beslissende woord spreekt? Zij verlangt hard naar kunstrei zen, vooral op haar huwelijksreis." Arsakoff deed of hij het synisme van detf ander niet begreep en antwoordde met een onverschilligheid, die Paul hem benijdde „Geef jij mij eerst de verzekering, dat Ga- brielle ook den sleutel van de geldkist mee krijgt. Papa Goklheimer boezemt mij heel wat minder vertrouwen in dan papa Her- ther. I-Iet is een groote belachelijkheid een huwelijk om geld aan te gaan en dan geen geld te hebben. Ik heb die comedie eeni pa-ar maal door goede vrienden zien afspe-" len en heb er zelf geen trede' in. P0I9 hem eens, geef mij de zekerheid, dat Gabriell© een van zijn drie millioentjes meebrengt, en laten w© dan eens verder praten.''. - - (\V05rdt yejryolgd)*/

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1