Hoe gij kunt vaststellen Faillissementen. Vragen en Antwoorden. iÜ te a;geinecne vtrgatLnng van de Vereeniging voor Sloeuiüolienculiuur. Deze vergadering werd gehouden op de bovenhaal van „De Kroon" te Haarlem. Vourzitter was de heer E. H. Krelage, die in zijn openingswoord de overleden eere leden herdacht, prinses von Wied, mr. Ecck en P. Loosjes. Aanwezig waren 39 af deelingen, uitbren gend 161 stemmen. Het eerst kwam aan de orde de verkie zing van e^n voorzitter voor de vacature, die 31 Dec. ontstaat door het aftreden van den heer Krelage. Alle afdeehngen hadden den aftreden- den voorzitter gecandideerd en deze werd dan ook met algemeene stemmen herkozen, wat daverend applaus uitlokte. De heer Krelage zeide de herbenoeming te aanvaarden, doch niet te kunnen belo ven, dat bij 5 jaar zou blijven zitten. Tot hoofdbestuursleden werden benoemd, in de plaats van de aftredende leden L. H. Koolhoven en W. G. Droog, de heeren A. B. Reymerse en W. Kooiman Dz. Aan den Keer Joh. de Breuk werd op diens verzoek, met ingang van 1 April 1911, eervol ontslag verleend aJs algemeen iecretaris-penningmeester. In zijn plaats werd met ingang van dien datum benoemd de beer J. H. Wentholt, oud-voorziter en eerelid der algemeene ver- eeniging te Zeist. De jaarwedde wenscht het hoofdbestuur vast te stellen op f 1200, opdat de benoemde zich geheel aan het secretariaat zal kunnen wijden. Het voornaamste voorstel van het hoofd bestuur, dat in de eerste plaats aan de orde werd gesteld, was wel om een bedrag van f 6000 beschikbaar te houden voor de Kre- lage-8tïchting. De hoop, dat de nationale tentoonstelling van dit jaar een saldo zou leveren, dat aan de Krelage-stichting ten goede had kunnen komen, is niet verwezenlijkt, maar toch is het financieel© resultaat der tentoonstel ling zóó gunsig, dat het belangrijke bedrag, dat vóór de tentoonstelling in kas was, niet behoeft te worden aangesproken. "Verscheiden inschrijvers voor het waar borgfonds der tentoonstelling hebben zich bereid verklaard hun bijdragen, nu deze niet voor de tentoonstelling worden opge vraagd, beschikbaar te stellen voor de com missie der Krelage-stichting, en thans zul len door deze commissie pogingen worden gedaan om ook van de gemeente Haarlem steun te erlangen. Zooals bekend, zegt het hoofdbestuur, ligt het in de bedoeling, het te Haarlem te vestigen gebouw ten goede te doen Ko men aan den tuinbouw in zijn geheel, maar Bloembollencultuur zal er het meeste nut van kunnen trekken en heeft het meeste belang bjj de spoedige totstandkoming der plannen. Volgens het hoofdbestuur zijn de kan sen tot verwezenlijking der denkbeelden van de commissie in den laatsten tijd aan merkelijk gestegen. Daarom juist is het noodig zoo snel mo gelijk het benodigde kapitaal bijeen te brengen en durft het hoofdbestuur voor stellen de helft van het bezit van de kas der vereeniging in het fonds te storten. Door de totstandkoming toch zal de ver eeniging do beschikking krijgen over een naar haar wenschen ingericht beurslokaaL dat tevens kan dienen voor plantenkeurin gen, kleine tentoonstellingen, algemeene vergaderingen, kamers voor het hoofdbe stuur en secretariaat, archiefruimte, dus over alles wat een vereeniging van de be- teekenis als Bloembollencultuur noodig heeft voor haar behoorlijk© huisvesting. Na de pertinente verklaring, dat de stich ting eigendom zal worden van de vereeni ging, werd de f 6000 toegestaan. De stich ting komt niet in het Brongebouw. De afd. Lis se had verschillende voor stellen gedaan. In de eerste plaats wensch- tc het in te stellen een ooilege van 9 perso nen, die, na een uitspraak van het scheids gerecht, in hoogste instantie uitspraak zul len doen, wanneer partijen het omtrent de uitspraak niet eens zijn. Die 9 leden wenschte zij te doen kiezen: drie door ieder der partijen en drie door het scheidsgcreoht zelf. Het hoofdbestuur ontraadt de aanneming van dit voorstel, omdat het tot niets kan leiden. De waarschijnlijikiheid toch is zeer groot, dat ieder der partijen drie personen zal aanwijzen, van wie ze met grond kan ver moeden, dat zij haar inzicht in de zaak dee- len. De beslissing blijft ten slotte dan in ham- den van de drie leden, door het scheidsge recht aan te wijzen, want dit heeft het dan in de hand. Voor do jury drie zijner leden aan te wijzen, die de uitspraak van het scheidsgerecht, waarvan in hooger beroep wordt gegaan, zullen bevestigen. Het tweede voorstel L i s s betrof de bevoegdheid van het scheidsgerecht zooda nig in te krimpen, dat alleen dan een bin dend© uitspraak zal kunnen worden gege ven, indien beide partijen dit wenschen. Het komt het hoofdbestuur niet wensche- lijk voor, aan partijen vrijheid t© laten, na de koopovereenkomst willekeurig hun leve rancier of afnemer de mogelijkheid te be nemen, het scheidsgerecht te doen beslissen. Tegelijk met het aangaan van den koop behoort vast te staan, op welke wijze de geschillen, die er uit voortvloeien, zullen worden beslecht. Een ander© opvatting zou zeker leiden tot onbillijkheid ©n willekeur. Het derde voorstel L i s s e betrof wij zigingen te brengen in het handelsreglement met betrekking van verplichtingen van koo-pers en verkoopers. Het hoofdbestuur oordeelde, dat het aanbeveling verdient, het denkbeeld Usse in dezen te aanvaarden, omdat het in derdaad voorkomt, dat verkoop niet ge schiedt op keur, monster of maat, doch bijv. voetstoots bij den koop, bij het gewicht. Als redactie der wijziging gaf zij aan: De verkoop geschiedt op keur, monster of maat, tenzij schriftelijk anders is overeengekomen. Alle deze voorstellen werden door de af- deeling ter vergadering ingetrokken. Den voorzitter der vereeniging werd voor zijn werk voor de nationale tentoonstelling in het begin van dit jaar, namens de af dee lingen een oorkonde, vervat in een ebben houten kastje, aangeboden. De heer G. O. van Meeuwen voerde hierbij het woord. De voorzitter dankte diep bewogen. De af deeling Haarlem stelde voor, namens de. vereeniging, elk voorjaar een of twee tentoonstellingen te houden van af gesneden bloemen van narcissen. De wensch werd te kennen gegeven, dat de tentoonstellingen niet tweemaal, ir.aar desnoods eenige malen in het jaar zouden worden gehouden en dan voor het ouhlick toegankelijk zouden zijn. In dien zin werd het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. De afdeeling Oegstgeest en o in streken wenschte jaarlijks op daarvoor na der te bepalen tijd een congres-vergadering te houden, toegankelijk voor alle leden. De Maatschappij van Tuinbouw doet dit ook, zegt ze, en op die vergadering 1 wor den dan onderwerpen, op het vak betrek king hebbende, breedvoerig besproken. Het hoofdbestuur voelt daarvoor, doch ge looft niet, dat het aanbeveling verd; t om, zooals Oegstgeest wil, jaarlijks zoo'n con gres vergadering te houden. Het geeft gaarne de verzekering, dat wan neer zich voot de behandeling van een on derwerp, dat algemeene belangstelling der vakgenooten ka.i opwekken, een ges>hikt spreker opdoet, het wil handelen in den geest van Oegstgeest, maar jaarlijksohe con gresvergaderingen te houden, oordeelt het niet in het algemeen belang; vandaar het advies om het voorstel Oegstgeest en om streken te verwerpen. Het voorstel wordt daarna verworpen. De begrooting voor 1911 werd goedge keurd. Deze beloopt in uitgaf een bedrag van f 9687.50, en in ontvangst f 10,687.50. Bij de rondvraag de 1de de heer H Veld- huyzen van Zanten, te Hillegom, mee, dat door den heer Dames te Lissó stookproe- ven genomen zijn met hyacinten. Het ge lukte hem met deze proeven, die men ook wel het prepareeren van hyacinten noemt, bloeiende exemplaren te krijgen vóór De cember. Vaklieden zijn over deze proeven vol bewondering. Leek het in den laatsten tijd, dat de hyacintenteelt zou kelderen, door dezo proeven is een veelbelovende toe komst voor die teelt geopend. Want men heeft tegen Kerstmis veel bloemen noodig, en die worden nu uit het midden van Frank rijk betrokken. Spreker vraagt instelling van een volle dig ingelicht proefstation, om deze proeven op uitgebreide sohaal te nemen en omtrent die onderzoekingen rapporten te doen. sa menstellen, die. gepubliceerd dienen te wor den. Sprekér meent, dat dan de hyacinten teelt een schoone toekomst tegemoet gaat. (Applaus.) De heer Krelag© brengt hulde aan den heer Dames, een der pionniers op dit ge bied, en is mede van meening, dat deze aangelegenheid op het werkprogramma van de vereeniging moet gesteld worden. De heer Eggink gaf in overweging om een prijsvraag van f 1000 uit te schrijven voor op deze manier verkregen narcissen, om daardoor te laten zien, wat met dit sto ken kan worden bereikt. Hij zou bij de inzendingen rapporten wenschen to zien overgelegd. De heer Veldhuyzen van Zanten be streed dit, daar hij het beter achtte zijn uitgebreider plan aan te nemen, dat meer succea belooft. Het hoofdbestuur beloofde, de kwestie te zullen onderzoeken. De afdeeling Wester Schouwen vroeg of het niet mogelijk zou zijn, een prijsvraag uit te schrijven voor een bollen-rooimachine. De aid. Hillegom diende ten slotte een motie in, waarin gewezen werd op een advertentie in het orgaan, waarin gevraagd werd een niet R.-K. knecht. De afdeeling achtte dit met behoorlijk. Om dergelijke gevallen in de toekomst te voorbomen, ver zocht de motie om na afloop van het tegen woordige contract dat orgaan in eigen be heer te nemen. Omtrent dit laatste merkte de heer Krelage op, dat het hoofdbestuur reeds het beheer heeft. Want niet alleen de redactfoneele stukken komen bij den redac teur, ook de advertenties, waaromtrent twijfel bestaat. Overigens meende de voor zitter, dat het vragen van een niet-R.-K. eenzelfde geval was, als wanneer men iemand van bepaalden godsdienst vroeg, 't geen de afgevaardigde der afdeeling Hil legom niet beaamde, daar het hier geldt een uitsluiting en niet de aanwijzing van een bepaalden godsdienst. De heer Kre lage zeide wel te weten, dat achter deze zaak iets zat, maar zoo oppervlakkig meen de hij, kon de advertentie toch niet- zoo veel aanstoot geven. Maar nu het blijkt, dat dit wel het geval is, zullen dergelijke advertenties worden geweigerd. De voorzitter nam een hartelijk afscheid van de afgetreden hoofdbestuursleden, de heeren L. H. Koolhoven, ondervoorzitter, en W. G. Droog, wien hij hulde bracht. Opgave ran personen* die slch ie Leiden hebben gevestigd. J. Koster, Kort Galgewater 8. N. B. Plu, Pr. WTilhelminastraat 41, loop knecht. M. Soonius, Vaartkade 3. M. Eversdijk, N. Beestenmarkt 8/10, dienstbode. E. M. Meyers en gezin, Stationsweg 45, hoogleeraar. J. Siere en gezin, Langegracht 119, koop man. J. J. Huber en gezin, Pr. Hendrikstraat 8. G. A. Visser, v. cL Werfstraat,43. P. Oosterveer en gezin, Kort© Koppen- hinksteeg 6, arbeider. O. W Bremer, Donkersteeg 17, dienst bode. A. Holtman en gezin, Cronjéstraat 8. J. A. Vasen, Witte Singel 85, kleeren- bleeker. C. R. Kok, Groenhovenstraat 7, leerares gymnastiek. M. G. Terburg, Breestraat 173. H. D. M. Burck, Breestraat 79, student. A. Hartroann, Oude Vest 97, apotó.-be diende. B. Batelaan, Olieslagerspoort 2, koopman. A. Bekker, Hoogewoerd 132. A. H. Onderwater gezin, Magd. Moonsstraat 42, machineteekenaar. RFCLA.llHtt. 7638 64 40 Cent» per regel of gij eenig teek en van de verschrikkelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraag l. Hebt gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? V r a a g 2. Zijn uw oogleden opgeblazen Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen? Zijn uw enkels en handen opgezwollen? (D e eerste kentee'kenen van war terzucht). 'Vraag 3. Is uw urine bewolkt, met be zinksel of schrijnend Loost gij te veel of te weinig urine? Vraag 4. Zijn uw ledematen bevend of rheumatisch, vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd? Werkt het hart onregelmatig? Wordt gij duizelig na eenigen tijd gestaan te hebben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heupjicht? Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wijze aan geen enkele patiënt heeft alle kent eekenen, maar iedere patiënt heeft sommige kentee&enen. Indien gij echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwatk- te hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hongeren graad geklommen -dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijn-Ni eren-Pillen dienen spe ciaal voor nier- en blaaskwa-len. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werken recht streeks op de lijdende nieren. Zij staan haar op een zachte wijze bij in haar grootsch werlk om het bloed te filtreeren en de urinè- vergiften af te voeren, die zoovele noodlot tige ziekten bij mannen en vrouwen teweeg brengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol ledige naam: Foster's Rugpijn-Nieren-Pil len op voorkomt. Zij zijn te Leiden verkrijg baar bij de heeren D. M. Kruisinga, Nieu we R.ijn 33Reijst. en Krak, Steenstra-at 41 en bij D. W E F. de Waal, Mare 56. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. 9 J. Lucassen, landbouwer, te Nijswiller Wit tem. J. Verhoeven Gzn., landbouwer te Veld- driel. J. W. Bruins, weduwe van C. Ligtermoed, zonder beroep, te Haarlem. F. H. Nedeifeoorn, schilder, te Haarlem. R. Pallemans, kleermaker, te Alkmaar. A. G. Vermeulen, weduwe van G. J. Sybers, winkelierstor te Vepray. J. de Jonge, koopman, te Kwadendamme, gemeente Hoedekenskerke. P. J. Zielemans, timmerman, te Weller- looi, gemeente Bergen. A. Boerkool, sigarenmaker, te Amster dam. H. Reus, horlogemaker, te Amsterdam. Vraag: Ik 'heb vernomen, dat er te Melbourne in Australië, vele personen (ook zonder vakkennis) goede betrekkingen be komen. Is het aan te raden daar heon te gaan? Hoe is het klimaat daar en zijn le vensbehoeften er duur? Antwoord: Wij zouden alleen daarom raden er niet heen te gaan, omdat het zoo ver van Nederland verwijderd is, dat de kosten van terugkeer zoo hoog zijn, als het u er niet bevalt. Van Amerika kan men des noods wel weer terug, maar uit Australië..,, dat neemt wel 5 weken Vraag: Weet u ook een adres op te geven, waai' ons te vervoegen, of waar wij een verzoekschrift zouden kunnen indienen tot demping van de sloot gelegen aan den Maresingel voor Nos. 596-1, daar de toe stand hoe langer 'hoe onhoudbaarder wordt Verzoekschriften zijn reeds ingediend aan B. en Ws;, aan den Gemeenteraad en ook aan de Gezondheidscommissie, doch alle zonder resultaat, en noodig is liet o. i. tocli, want vreeselijk is soms de lucht van dat openriool; de verf op de huizen wordt, ondanks het wasschen, gewoon zwart, dus voor de gezondheid zal het zeer zeker ook wel schadelijk zijn. Het is n.b. een sloot die aan de gemeente behoort. Antwoord: Waar de sloot zooals u zegt aan de gemeente behoort, hebt gij den juisten weg gevolgd, door u eerst te wenden, tot het College van B. en Ws. en toen tot den gemeenteraad en Het was goed er ook de Gezondheidscommissie mee in te betrek ken. Nu gij op al die verzoeken een afwij zende beschikking hebt gekregen, vreezen we dat de demping niet. volstrekt noodig is geoordeeld. Ga persoonlijk nog eens naar ;d©ir Wethouder van Fabrieage en naar den secretaris der Gezondheidscommissie, den heer Polhmann. Regel is dat de bewoners zelf de kosten van demping betalen, terwijl de gemeente dan den weg verhardt. Kunt u daar niet inkomen? Gij uebt er toch ook belang bij. V raag: Kunt u ook zeggen of de muzi kanten, die tegenwoordig Woensdags door Leidens straten zoo valsch mogdijk trom petteren en de trom als hoofdzaak hantee- ren, rondga-an tot veredeling des volks? of zou het misschien een fatsoenlijke manier zijn om in den kortst mogelijken tijd centen te verzamelen? Antwoord: De straatmuzikanten zul len wel niet spelen met het uitsluitend doel het volk te veredelen. Het eenigst doel is een kostje op te halen, zoo&ls ook dit het geval is met de bespelers van draaiorg Is en beter nog dan de laatsten kunnen de straat muzikanten iets bijdragen om de eentonig heid van de volkswijken eens te breken en een beetje fleur or aan te geven. En nie mand wordt gedwongen er voor te betalen. Wij kunnen het niet afkeuren, dat dezen muzikanten eon dag in de week verlof tot spelen wordt verleend. Vraag: Bestaat hier ook evenals in Den Haag een cursus om het hoeden vak te loe ren (dameshoeden garneeren, enz.) Antwoord: Wij hebben geïnformeerd bij personen, die het konden weten, en die hebben ons verzekerd, dat znlk een cursus hier niet best-ond. Men komt meestal als leerling op een atelier. Vraag: Kan men kruiden kosteloos on derzocht krijgen, en aan wolk Laboratorium? Antwoord: Zijn deze kruiden in den handel en houdt u zelf een winkel, dan kunt u ze kosteloos laten onderzoeken op het laboratorium voor het onderzoek van Hand olswaren aan de Doezasfcraat-, directeur di'. Voerman. Is dit niet het geval, wend u dan tot don gemeentelijken keuringsdienst van eet- en drinkwaren. Op de Secretarie kunt go een formulier voor aanvrage tot kosteloos on derzoek krijgen. Daar zal men u dan ver der don weg wel wijzen. Vraag: Is best niet reeds de tweede keer, dat er te Leiden ©en afdeclipg van den Bond der Technici wordt opgericht? Zoo ja, waar is dan de eerste gebleven? Toen was ook de lieer De Ridder in het "bestuur. Antwoord: De eerste af dealing, zoo vernamen wij op de oprichtingsvergadering, was langzamerhand gaan kwijnen en toen het ledental beneden 10 daalde, hield zij op af deeling te zijn. Thans waren er weer nieuwe leden bijgekomen, zoodat het getal 10 overschreden was en nu werd gepro beerd dit getal nóg te doen vermeerderen door een openbare bijeenkomst, wat naar we merkten ook is gelukt. De afdeeling is nu voorshands weer nieuw leven ingeblazen. Vraag: Als iemand een examen heeft gedaan bij de Posterijen, zou die dan kans hebben om aangesteld te worden als post- beamte? Antwoord: Kans heeft hij zeker in dien althans op zijn gedrag niets valt aan to merken en "hij geneeskundig is goedge keurd. Maar de aanstelling hangt af -van de behoefte. Vraag: Wat. wordt vereischjf voor in genieur Antwoord: U wenscht zooals ge schrijft ©en zoo volledig mogelijk ant woord, maar dan hadt ge uw vraag ook wel een beetje duidelijker mogen stellen. Walt u weten de eischen voor oiviel-inge- nieur, bouwkundig ingenieur, werktuigkun dig ingenieur, «'.heepsbouwkundig ingenieur, ©lectrotechnisoh ingenieur, scheikundig in genieur of technoloog.mijn-ingenieur De vereischten der examens loopen nog al uit een. Of verlangt u te weten welko eischen gesteld werden voor de toelating aan de Technische Hoogeschool te Delft? Wij houden ons aanbevolen voor een duide lijker vraag. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen of het ook gevaarlijk is, ©ten te koken in pannen waar gesoldeerd© bodems in zijn, daar wij hot al jaren gewoon zijn, en nu hoorden wij dat het gevaarlijk is geworden? Antwoord: Wanneer het soldeersel geen voor de gezondheid nadealige bestanddeelen bevat, is het niet gevaarlijk. Maar men doet er wel eens lood door en dan is lood- vergiftiging niet uitgesloten. Laat het sol- deeren door een vertrouwd handwerksman verrichten. Vraag: Hoe kan men een gekleed-en rek, die op den rug is gaan glimmen, zijn vorige kleur doen terug krijgen? Antwoord: Van een oud kleed een nieuw kleed maken, die kunst verstaan we niet, al is dat kleed ook een gekleede rok. Een kleermaker kan dat zelfs niet, maar die kan er misschien wel iets aan ver helpen door den rok een strijkje te geven en op te persen. Probeer het maar eens. M. U. L. O. De „Vereeniging voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs" heeft gisteren te Amster dam haar jaarlijksclic algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord noemde de voor zitter, de lieer A. M. Roman, het efge- loopen jaar zeer belangrijk door da aanne ming van een wetsontwerp, waardoor meer steun aan het m. u. 1. o. gegeven zal wor den. Hoewel het door den bouw der web alleen mogelijk was meer steun te verlee- nen door bijdragen voor meer surnumerair© onderwijzers, niet voor akten, is da toe stand van vele scholen thans meer draaglijk geworden. Het is do overtuiging van het bsstuuTj dat meer en mear gestreefd moet worden naar volledige m. u. 1. o-scholen; daar om is het toe te juichen, dat er genoeg yer. sehil is in subsidie, om den prikkel tot uitbreiding der scholen te versterken. Spr. vestigde verder de aandacht op de kwestie van de hoofdakte 1890. Aan de "bezitters dier akte word in den laatsten tijcl de bevoegdheid ontzegd om onderwijs in wiskunde te geven, volgens de letter der wet zeer terecht. Bij het maken der overgangsbepalingen had men niet aan hen gedacht, hoewel zij evenals de bezitters der hoofdakte van, vóór 1890 examen hebban "jrr afgelegd en aan dezelfde eischen hebben voldaan. Een adres werd aan den Minister en de Tweede Kamer over deze zaak ge richt, met het gevolg, dat een voorstel tot wijziging der wet is aangenomen. Hoewel elk jaar meer candidaten aan de examens deelnemen, is het examenfondsl zeer noodlijdend, cn beeft de Minister te kennen gegeven, dat de Regeering niet meer tot hot geven van subsidie bereid is, als er niet meer particuliere bijdragen inkomen. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris is het ledental der Vereeniging metj 14 achteruitgegaan, en bedraagt het thana 294. Het aantal afdeelingen bleef stationnair. Door het bestuur der afd. Amsterdam is aan ongever 200 kantoren aldaar oen cir culaire verzonden met de vraag: Eischt u voor toelating als jongste bediende op uw kantoor ook eenig diploma? Zoo ja, welk? 64 antwoorden kwamen hierop in, waarvan 5 kantoren het einddiploma H. B..S. met 5- jarigen cursus eisehten, het eind-diploma 6- of 3 jarigen cursus, 9 kantoren beschouw den eenig diploma als aanbeveling, en 39 verlangden geen diploma. Da afdeehngen zal haar pogingen om voorrechten voor het diploma der Vereeniging te verkrijgen voort zetten. De voorzitter deelde mede. dat jongelui met diploma m. u. 1. o. bij de Staatsspoor wegen op Java voor aanstelling in aanmer king komen en daarbij gelijkstaan met jonge lui, die een einddiploma H. B..S. 3-j. cur sus bezitten. De periodiek aftredend© bestuursleden, de liecren A. M. Bomen en R. H. Heeroma, werden herkozen. Door den voorzitter werd daarna inge leid het onderwerp: Het rapport der In- eenscha kelingscommissie. De meening van liet bestuur werd door spr. in een negental stellingen geformuleerd, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat op de school voor m. u. 1. o., ook die mek minder dan 9 leerjaren, onderwijs in drie! vreemde t alen, alscokin handelsrekenen, mo gelijk is. De Vereeniging blijft strijden voor de m. u. 1. o-school, welke niet mag wor den vervangen door de middelbare school, zpoals de Staatscommissie die voorstelt. Er zullen moeten zijn ©en voldoend aantal ra u. 1. o.-scholen met ten minste 9 leerjaren, die ook in kleinere gemeenten dienen te wor den opgericht. Voor tool "ting tot opleiding als onderwijzer worde geèischt de kennis, verworven door het doorloopen ©ener volle dige m. u. 1. o.-school. Voor den aanstaan-, den m. u. 1. o.-onderwjjzor is esn breedere, meer grondige opleiding noodig dan voor den onderwijzer san de gewone volksschool. De Regeering zorge voor opleiding voor hoofdakte en bijzondere akten m. u. L o. en subsidieer e bijzondere cursussen of kweekscholen. De m. u. L o.-school zal heb ben voor de hoogere klassen afzonderlijk© bevoegdheden en een afzonderlijke salaris- regeling. Een akte voor handelskennis ia daarbij gewenscht. Aan de m. a. 1 o.- scholen wondt een eind-examen ten over-? staan aan gecommitteerden gehouden. Het» schriftelijk werk is daarbij hetzelfde voor het, geheele land. Het diploma geelt ver schillende rechten. Zoolang men nog niet tot invoering der algemeene eindexamens voor m. u. L o.? gekomen is, blijven de tegenwoordige examens m. ik 1. o. van. kracht. De kosten worden gedragen door Rijk, gemeente en de schoolbesturen. Het onderwijs in de Fransche taal zal nifit be ginnen voor het 5de leerjaar. Dez© punten werden door de vergade-* ring aangenomen en het bestuur gemach tigd in deze richting ook samen met andere lichamen werkzaam te zijn. Het onderwerp „salarisregeling aan de scholen voor m. u. L o." werd vervolgens ingeleid door den heer M. C. H. J. Cra- merus, van Breda. Spr. noemde als minumum-jaarwedde f 700 met vijf vier-jaarlijksclïe verhoogin gen van f 100. Bij meerdere kennis kom£ hierbij voor ieder© akte een verhooging cn, voor iedere bevoegdheid, waarvan wordt' gebruik gemaakt, ten minste het dubbele daarvan. Ook het bezit der hoofdakte moet afzonderlijk worden gehonoreerd. Hoeveel gegeven wordt voor iedere akte noemde de spr. bijzaak; hoofdzaak is heb stelsel.. Dat alles geldt slechts ten aanzien van de eerste zes leerjaren, dus voor het gewone onderwijs. Voor de drie hoogste klassen wil spr. gegeven zien een extra-toeslag, als belooning voor het te verrichten correctie werk, en de meerdere ervaring en tact, die van den onderwijzer wonden gevorderd De vergadering kon zich niet de denk beelden van den heer Cramerus vereenigen, en aan het hoofdbestuur werd machtiging verleend om eventueel in dien geest bij gemeente- en schoolbesturen te adressee- ren. Daarna bespraken de heer W. Stoorvo gel, van Breda, het onderwijs in rekenen en wiskunde, de heec G. H. H. Maas, van Oldenzaal, het onderwijs in de hoogero klassen, en mej. D. C. Grootes, de vraag, of het vak kennis der natuur op het m. u. 1. o.-examen niet te veel eischt van de leerlingen. Een honderdjarige. De gepensionneerde sergeant-majoor A. Tosch te Drachten hoopt 5 Januari a.s. zijn lOOsten geboortedag te herdenken. Hij dien- de onder drie koningen, nl. Willem I, II, III, maakt© onder Willem II (toen nog veldmaarschalk) den Tiendaagsc'hen Veld tocht mee en is drager van het Metalen Kruis. Tosch is goed gezond en nog vrij kra-s. Re vrouw ©n *t kerkelijk kiesrecht. Na een zeer geanimeerde discussie werd in de broederschapsvergadering der Ver- eenigde Doopsgezind© Gemeente te Gronin gen met 62 tegen 44 stemmen besloten om den vxouwelijken lidmaten het stemrecht t© geven. Met 75 tegen 61 stemmen werd ver worpen het voorstel, om de vrouwelijke le den verkiesbaar te stellen voor de verscaü- lend© kerkeraadsfunctiën.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6