Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. A°. 1910. N°. 15598 X>iiie<3a,g December. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De Kieuwjaarswensclien. Officieele Kennisgeving. FEUILLETON. Hun roeping getrouw, PBUS DEB ADVERTENTIES: Vu 18 regels 1.0 6. Iedere regel meer fü.YI\. Grootere lettere neer plaatsrnimte. Kleine edrertentlSn ran 30 woorden 40 Oentaeostant; elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het incaeseerea wordt/'O.OB berekend. PRIJS DEZEB COUBANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ayn 1.30. Franco per poot 1.65. welke worden opgenomen in het .Leidsoh Dagblad" van Zaterdag 31 December, kosten 35 cta. per advertentie, Indien r.lj worden aangeboden tot en met Donderdag 39 December. BI a dien tij d koeten deze advertenties SO Cents. Bulten Leiden nonenden kunnen postwisael lenden en de advertentie op het strookje aohrUven. Inkomstenbelasting* Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat den Sisten Dec. fc.k. de laatste termijn vervalt van de Plaat selijke Inkomstenbelasting, dienst 1910, en dat alzoo op den laten Januari 1911 de ge- heele aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belangheblóndcn ait, om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeentc-Onfc- yauger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, LOco-Secretaris. Leiden, 2-1 December 1910. Mvrgadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Dec. 1910, des namiddags te twee uren. ilb behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van jaen lid. der commissie (voor do Bewaarscholen. (859) 2. Benoeming van een leerares in de Na tuur- en Soheikimcta aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. (360) 3. Benoeming van een loer aar in de Gym nastiek (oin onderwijs te geven aan de H. B.-School voor Johgens en de lagere scholen). (365) 4. Benoeming van een lee'raar in de Gym nastiek (om onderwijs tie geVen aan de la- 'go'ro sohólien). (365) 5. Benoeming van teen leer ar es in de Gym nastiek (om onderwijs te geven aan de mid delbare scholen, de kweekschool en de lar Ifijeire scholen). (365) 6. Benoeming van een leerarea in do Gym nastiek (om onderwijs te geven aan de la gere sclioden). (365) 7. Benoeming van een leerares in de Gym nastiek (om onderwijs te geven aan hot Gym nasium). (366) 8. Voorstel tot het doen rooien en vor- koopon van boomen. (367) 9. Vaststelling van het 2de suppletoir ko hier der plaatselijke direote belasting, dienst 1910. (368) 10. Verzoek van het Bestuur der vereeni ging „Zuigelingenzorg" om toekenning van een jaarlij ksche subsidie. (363 en 369) 11.: Voorstel tot beschikbaarstell ing van gelden ten behoeve van de verbouwing van de woning van den eersten geneesheer van het sanatorium „Rhyngeest." (364 en 369) 12. Voorstel tot verhooging der jaarwedde Van den Adjunct-Directeur der Stedelijke fabrieken van gas en electricitedt. (370) 13. Voorstel a» tot aankoop van «enige perceelen aan de Langegracht, de Westvolmolen steeg en het Bloomtendaalshof, kad. bekend Sectie B Nis. 2141, 2309 en 2767 tot en met 2780; b. tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke fa*. brieken van gas en electrieitait, met een bedrag van f 33,259 c. tot aankoop van eenige pcrooelen aan de Prinsensteeg, de LangsgTacht en het Vogelstraatje,-kad. bekend Sectie B Nis. 581 t/m. 593, 597- t/m. -600, 1297, 1298, 1301 t/m. 1303, 1384 t/m. 1386, 1810, 1813, 1891 t/m, 1893, 2720 en 2721; d. tot beschikbaarstelling van de voor die aankoopen benoodigde gelden. (371) 14-. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van em administratiegebouw, 1 een winkelhuis met kantoor on berg- plaats en de inrichting van het nieuwe magazijn ten behoeve van de Stede lijke fabrieken van gas cn eloctriciteit; b. tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Gasfabriek met f 74,000 en van dat der Eleotri- cateitsfabriek met f 37,000 (358 en 369' 15. Voorstel: a. tot overname in eigendom en onder houd bij dé gemeente van de brug over de Marasingei gr acht in den verbindings spoorweg naar de gasfabriek en een gedeelte van de aarden baan van dien spoorweg en tob beschikbaarstelling van de voor dio overname benoodigde gel den; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vervanging van de siïb a bedoelde brug door een ongelijk ar mi ge gecon strueerde draaibrug; o. tot aanvulling van heb Uithreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gas fabriek met f 15,000. d. tot het aangaan van een 2-tal over eenkomsten betreffende de spoorverbin ding met de Stedelijke fabrieken van gas en eleotriciteit en liet Openbaar Slachthuis, (361 en 369) 16. Praeadvies op de verzoeken van de afd, Leiden van den Ned. Roomsch-Katho- lieken Volksbond e.a., in zake de toepas sing van het bepaalde bij art. 1638c en d van het Burg. Wetboek, bij de uitvoe ring van bestekken van gemeentewerken. (362) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres -van de firma Wed. A. KUIPER, ZONEN, om vergunning tot Uitbreiding van de instrumentmakerij en smederij in het perceel Haarlemmertrek- vaartweg no. 57 kad. Seotie K no 1845, door het plaatsen en in werking stellen van 3 electromotoren van 2, li en 1 p.k. ter ver vanging van den bcstaanden gasmotor van 7 p.k., en door oprichting van een benzinebe waarplaats in genoemd perceel. Gelet op de artt. 6 én 7 der Hinderwet geven bij deze kennis aan het publiek, 'dat genoemd verzoek, met de bijlagen, óp de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ie; alsmede dat op Dinsdag 10 Januari aansfc. des roormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren, teicen dit verzoek in tè brengen, terwijl zij cr de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7"der Hinder wet voor 't gemeentobestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde bon bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN HAMEL, Wefch. loco Burgemeester. YAN STRIJEN. loco-Secretaris. Leiden, 27 December 1910. De Havenmeester te, Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden; dat er te zijnen kantore Rijnkade 6, op weekdagen van 111 uur 's morgens, we derom gelegenheid zal bestaan zich op het havengeld voor 1911 te abonneer en; dat, - ten einde hoogéré schatting te voorkomen, daarbij geldige meetbrieven moeten worden vertoond, van die vaartui gen, waarvan zulks no-g niet heeft plaats gehad, of die een verti mmering hebben on dergaan, welke op het laadvermogen van invloed kan zijn. De Havenmeester voornoemd, ROMANESKO. Leiden, 27 December 1910. Leiden, 27 December. - Bij raadsbesluit van 3 Juni 1909 werd tot adjunct-directeur der Stedelijke Fa brieken van Ga3 en Eleotriciteit op een salaris van f 3GCX) benoemd de heer E. J. F. ThLerens, w. i. Den loden Juli d. a. v. is de heer Thierens in dienst' getreden. Zijn voorganger, wijlen de heer Holle- man, genoot een wedde van f 3D00; leeftijd, ervaring en praktische kennis in aanmer king genomen, was het aanvangsalaris van denheer .Thierens hiermede in overeen stemming. Gedurende den tijd, dien de heer Thie rens bij1 de gemeente werkzaam is geweest, is naar commissarissen van genoemde fabrieken nu mededeelen gebleken dat hij volkomen voor zijn taak berekend.is. De uitbreiding der electricifceitsfabriek, waardoor deze de dubbele capaciteit zal verkrijgen, is door hem voorbereid en voor een goed deel onder zijn leiding uitgevoerd. Vooral dit laatste is geen gemakkelijke taak, als men in aanmerking neemt, dat do bestaande fabriek 24 -uren in een etmaal in bedrijf mpet blijven. Daarbij is de betrekking van adjunct directeur door bijvoeging van andere werk zaamheden omvangrijker geworden dan vroeger. Commissarissen, de heeren Korevaar, Aalberse en Driessen, achten het daarom billijk, dat he^ salaris van den adjunct directeur tot f 3500, zijnde de som, die door zijn voorganger werd genoten, wordt ver hoogd. Zij teekenen hierbij aan dat ingevolge de Verordening de jaarwedde van den ad junct-directeur zal bedragen van f 3000 tot f 4000 en deze door den Gemeenteraad wordt vastgesteld. B. en Ws. kunnen zich met dit schrijven vereenigen en stellen den Raad voor het salaris van den adjunct-directeur met 1 Jan. a. s. met bedoelde f 500 te verhoogen. In de Oostarkerk alhier had gister avond, zooals reeds meermalen in den avond vajn den Tweeden Kerstdag, een openbare uitvoering plaats .van een drietal onderaf- deelingen van den „Werkmansbond van la den der Ned.-Herv, Kerk te Leiden," afd. van den Chr.-Nationalen Werkmansbond: het mannenkoor „Zang en Vriendschap," liet vrouwenkoor „Halleluja" en liet kinderkoor „Zingt den Heer." Ds. J. Hoogeuraad, eere.voorzitter, opende het samenzijn met een kort woord en ge bed en sloot het met dankzegging, oen woord van dank aan allen, die dezen avond mede gewerkt hadrlon, inzonderheid aan den lieer H. J. van Leeuwen, directeur van het man. nen. en het kinderkoor, en «een aanbeveling voor de. tweede collecte aan de uitgangen. Tweemalen werd er gemeenschappelijk ge zongen. Met ds. Hoogenraad zijn wij het eens, dat zoowel iets zwaks als iets uitmuntends was ten gehoore gebracht. Bij het zwakke denken wij -vooral aan het Mannenkoorbij het uitmuntende aan het vrouwenkoor, .ecu. paar eoli uit het mannen- en uit het vrou wenkoor, aan de „Kerstfantasie" van Th. Cursch Büliren, géattrangeerd voor kinder koor door II. J. v. L., met begeleiding1 van piano, orgel, viool, violoncel en fluit. Over 't algemeen stond de muziek hooger dan de zang, dank zij vooral de medewer king van do heeren L. C. Veerman (violon cel) en J. de Jager (viool). Een 90I0 voor sopraan moost vervallen we gens keelaandoening van haar, die hem had willen zingen. De opkomst was niet gering, maar tocli waren allo beschikbare plaatsen in liet kerk gebouw niet ingenomen. Bij Kon. besluit is tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Leiden be noemd, de heer E. J. W. Romer, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Delft. Een zeer nuttige zaak, die van groot be lang is, hebben de typografen voor eenigen tijd aangepakt, door het stichten van eea /Vereeniging tot bevordering van de Ge zondheid in de Graphische Vakken in Ne derland" (Koninklijk goedgekeurd 4 Maart 1910). Deze vereeniging stelt zich ten doel de verbetering van den gezondheidstoe stand in het algemeen en de bestrijding der tuberculose en de ondersteuning van do aan tuberculose lijdende typografen (leden van den A. N. T.-B.) ïn het bijzonder. Een groot en hoogst nuttig werk wil deze nog jeugdige vereeniging tot stand brengen, nl. het stichten en exploiteeren van een Rust en Herstellingsoord, waar gelegenheid zal bestaan tot het verplegen van alle aan tu berculose lijdende arbeiders(sters), werk zaam in de graphische vakken ïn Neder land. Om dit doel te bereiken, wordt er krach tig gewerltö om het aantal leden en dona teurs uit te breiden, waarvan de minimum contributie f 1 per jaar bedraagt, liefst tegen een zoo hoog mogelijk bedrag en het houden eenér loterij. Ouder gewoonte hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins gistermiddag tussöben 4 en 5 uren in de balzaal van het Paleis op den Kneuterdijk, persoonlijk Kerstgeschenken uitgereikt aan de kinderen, jongens en meisjes tot zekeren leeftijd, van het dienstpersoneel der Koninklijke hofhou ding. De hoofden der verschillende hofdeparte- menten waren daarbij tegenwoordig en een koor van dames zong drie Kerstliederen uit den nieuwen muziekbundel, bewerkt door H„ de Vries. Een der voornaamste gezangen' was het bekende „Stilte nacht, heilige nacht." De ouders der met Kerstgeslenken ver blijde (kléinen woonden het feest bij. De Koningin en de Prins woonden Tweeden Kerstdag de godsdienstoefening bij in de Kloosterkerk, waar ds. Gerretsciy- voorganger was. De Koningin-Moeder was Eersten Kerst dag onder het gehoor van denzelfden predi kant in de Groote Kerk. Op de 27ste lijst van de 32ste jaarooi-' leate voor de Soholen mot den Bijbel komon o.m. voor: Warmond (Herv. Kerk) mot f33.96i; Zevenhuizen met f156. De Koningin-Moeder heeft een gift \an f 250 doen toekomen aan het Militair Tu berculose Fonds. Van de :-'.jdc van industricelen, bewo ners van de Veenkade, te 's-Gravenhage, ia adhaesie betuigd met heb voorstel van eeru- gc raadsleden tot overkluizing van een. ge deelte van het vaarwater aan den Noord- wal, in yerband met de plannen voor een nieuwen verkeersweg PrinsegraobtEland straat. Door die overkluizing zou worden vol daan aan den wensoh van een groot aantal neringdoenden, niet 't minst de marktbo- zockers van de Veenkade. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. té Gouda ds. J. E. Bijl, te Renswoude. De arr.-rechtbank te Middelburg hoeft-, ter vervulling -eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de volgende al» phabetisdie lijst van aanbeveling; mr. A. C. A. Jacobse Boude wijn se, adv„ en proc. te Middelburg en recht er-plaats verv. in gemeld collége; mr. A. W. KisL subst. -griffier bij de arr.-rechtbank Maastricht; mr. J. A. van der Merscrv subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Br^- da. HAARLEMMERMEER. De Raad kon*, bijeen op 29 Dec., 's morgens te elf uroafc* De agenda bevat 25 punten, w.o.vcor«6gF tot vaststelling van een gewijzigde ovéreafifë komst rnet de gemeente Alkemade, betref fende het schoolgaan van kinderen uit de» gemeente op de openbare soholen, aldaar voorstel om tot bouw-opzichter te benocmetf den heer Johan Frederik Roelof Gever8*0 bouwkundig opzichter, wonende te Hoofd' dorp. Een vreemde polderwerker, de herbejy van Bogaard, aan den Uwog, bij den Kraia» weg bezoekende, is aldaar onder den invloef van sterken drank geraakt, waardoor h& grove verteringen maakte. Des avonds wc/i bij, na een paar uur slapens, weer in orui. en fnoohfc hij in het hooi op den schuurzolder. slapen Aldaar is hij eeoigo oogonblikke/r; nadat haj -daar lag, aangevallen door eenj drietal personen dio hem zijn geld pLm f 20, hebben afgenomen, terwijl men hem te voren bijna had dóen stikken. Ook een horlo* ge en een bijna nieuwe jas hebben zij mede» genomen. De politie heeft dadelijk een on derzoek ingesteld. Slechts één van de aan' vallen is bij weerzien door den beroofde per tinent herkend geworden. Het is niet dof 60) Toen hij naar de deur ging, voel de hij hoe zijn hort klopte en zijn .voeten hem uit; zenuwachtigen angst bijna den dienst weigerden. Toen hij de deur ge opend had, zag hij den huisknecht van pre sident von Herfcher, die hem na een beleef den groet een brief overhandigde met de Voorden: „Van juffrouw Felicitas". Het viel Ericlï moeilijk rustig te blijven en de lamp, dio hij meegenomen had, vast te hou den. Er was een hoop in hem, dat hij, hoe laat het ook zijn mocht, nog geroepen zou .worden in liet huis van den président. Dadelijk scheurde hij het couvert open. Felicitas' hand had wel evenzco gebeefd, toen zij schreef, wat' hij nu las, als hij deed bij het lezendat zag Kij duidelijk aan haar •chrifb. .Hij las: Mijn innig geliefde Erich. Het noodlot en het'leven verhinderen,- dat onze droomen werkelijkheid wor den. Je hebt gedaan, wat jé doen moest, tóen je weigerde den weg te volgen, dien mijn vader-wilde. Ik voel wat je dit gekost moet hebben en als het mo gelijk was, zou ik je er nog meer om 'liefhebben, dat- je mijn vader op zoo mannelijke eii toch bescheiden manier je meening gezegd hebt. Dat' schrijven vervult mij met onwankelbare hoop voor je toekomst. Ik zal die evenwel niet kunnen deelen: mijn vader blijft aandringen op onze soh'eiding en stelt mij voor de keus hem of jou te verlie zen. Laat me niet zeggen hoe moeilijk mij die keuze valt. Duizend andere, betere vrouwen hebben zich laten schei den van den man hunner keuze, wan neer zij in de treurige noodzakelijkheid waren te kiezen tusschen liefde en plicht. En ik ben zoo opgevoed, zoo van jongs af het kind van mijn vader ge weest, dat ik den moed niet heb hem te weerstaan. Ik zou jou niet de dap pere levensgezellin kunnen zijn, die je voor alles noodig hebt. Ik heb, nadat alle pogingen, om mijn vader tob andere gedachten te brengen, mislukt waren, toestemming gekregen je persoonlijk vaarwel te zeggen. Ik verwacht je morgen om negen uren bij het Pallas- bèeld in het park. Laat pns beproeven te midden van onze smart toch nog een troost, te vinden. In plaats van jou dien te kunnen geven, moet ik dien bij jou zoeken. Geve God, dat ik hem vind. Tot morgenochtend. Je Felicitas." XVII. De nacht, die op de ontvangst van dezen brief volgde, was voor Erioh korter dan hij aanvankelijk gedacht had. Twee-, driemaal herlas hij de regels en toen wist hij, dat die woorden -hem nimmer meer uit de gedachten zouden gaan. Maar het was hem toch te moede, dat liij telkenmale dezen brief weer moest lezen. Met kracht bedwong hij de neiging daartoe, bedacht dat hij rusten moest, om kracht voor morgen te hebben. Hij ging gekleed op bed liggen, liet de lamp branden en koesterde alleen nog maar de hoop, dat de slaap hem andere gedachten zou brengen. Want wakker zijnde, kon hij er alleen maar aan denkon, dat hij morgen- ochend om negen uren bij het Pallas-beeld .in het park moest zijn, dat hij daar Felici tas zou zien en nog eenmaal haar stem zou hooren, wanneer zij althans spreken kon. Het wa-s hem als was hij verlamd door verdooving en smart cn als sloot de moeheid die over hem kwam, hem te gelijk oogen en lippen. Hij moest, toen hij kort na mid dernacht in een langen slaap viel, de woor den van Felicitxas' brief wel onophoudelijk in gedachten hebben gehad, want toen hij wakker werd, stonden zij hem mefc volle klaarheid voor den geest. Hij nam woer haar brief, die naast zijn bed lag en het was. hem vreemd dat Felicitas' schrift niet veranderd was. Hij stond op, kleedde zioh wat cn opende het venster. De kastanjoboomen van de laan, waarop hij het gezicht had, sdhenen in het grauwe licht van den koelen September morgen groener dan andersde nacht had enkele half-gele bladeren doen afwaaien. Toen de koele wind hem langs heb hoofd woei, voelde Erich hoe warm hij was; lang bleef hij voor het open venster staan. Al les, wat dezen morgen gebeuren zou, stond hem duidelijk voor den geest, en tooh wilde hij 't niet pelooven. Honderden mogelijkhe den spookten hem voor den geest; mogelijk heden, die 't onafwendbare nog zouden kun nen veranderen. Maar dan bedacht hij zioh, dat hij niet zoo besluiteloos, als hij op het oogenblik was, Felicitas mocht ontmoeten; hij voelde zich flauw en vervelend en ge loofde, dafc het 't beste was, wanneer hij iets zou gebruiken. Spoedig zette hij koffie en beproefde toen het werk te hervatten, waarin de komst van den bediende van den president hem gestoord had. Hij nam zijn potlooden en deed moeite zijn aandicht bij zijn werk te bepalen. Terwijl hij bezig was, bedacht liij, hoe menigmaal, wanneer hij aan zijn tafel stond evenals nu, gedachten in hem waren opgekomen voor plannen voor het theater en ook voor een eigen huis, waarin hij en Felicitas te zamen zouden wo nen. He.t was hem nu onmogelijk zijn aan dacht bij zijn werk to bepalen; bovendien, daarvoor zou hij tijd genoeg hebben, later, wanneer niets anders hem meer overbleef. Hij nam een stoel en zette dezen voor het geopende raam. Hij voelde, dat de zon nog kracht had en een voor hem weldadige warmte door zijn kamer verspreidde; hij sloot de oogen als in gedachten en opende ze weer, terwijl de minuten traag en lang zaam voorbijgingen. Wanneer hij naar do boomen keek en het lichtbewegen dor blaadjes zag, kwam een gevoel van rust over hem, maar het langzamerhand sterker wor dende lawaai op de straat deed hem onaan genaam aan. Eindelijk was het acht uurde slagen van de klok van den in de nabijheid staanden toren hadden hem nooit zoo 6chril en hard in de ooren geklonken. Hij maakte zich" ge reed om te gaan en en keek nog eenmaal zijn kamer rond, die hij als een ander mensch betreden zou dan hij haar nu ver liet. En terwijl zijn blikken bleven rusten op honderden kleinigheden, die het' toaral en zijn grillen hier te zamen hadden ge bracht, dacht hij er aan Felicitas een klein aandenken te geven, dat zij vaak zou kun nen zien en dat haar aan hem zou doen denken, zonder dat het opviel. Daar haar vader toegestaan had, dat zij afscheid van hem nam, zou hij ook tegen een dergelijk souvenir wel geen bezwaar hebben. En wan» neer het noodig was, zou zij het tusschen!! andere dingen kunnen verstoppen; maar zij zou het dan toch kunnen bezitten. Heli viel hem niet in een voorwerp van waardé. voor haar te koopen. Wat Felicitas op difc' cogenblik van hem zou kunnen aannemen, moest; iets van hem zelf zijn. Hij opende do', kleine kast, waarvan hij het ontwerp zclfi had geteekend, indertijd mot de hoop, dal»! het het eerste meubel voor hun huis zou*.- zijn. Hij behoefde niet lang te zoeken: zijn oog viel dadelijk op een medaillon, Venetiaansch1 mozaïkwerk, dat hij zijn moeder indertijd gegeven had; een eenvoudig ding, maar dat zij tot liaar dood gedragen had. Erich" vond het heerlijk iets te hebben, dat Felici tas aangenaam zou zijn te bezitten. Maat op het volgende oogenblik voelde hij weer de smart; eindelijk stak hij het medaillon bij zich, greep zijn hoed en ging naar het park. Hij koos die straten, waar liij bijna zeker was op dit vroege morgenuur nie» mand te zullen ontmoeten. Hij voelde, hoe veel moeite hij ook deed om zich te heheer- sclien, dat hij er bleek uitzag, en hij wist zeker niet in staat te zijn nu op allerlei on verschillige VTagen te antwoorden. Ook hij voelde op dit oogenblik de behoefte zijn leed alleen te dragen en niemand daarvan deelgenoot te maken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1