N®. 15596 "Vrijdag 28 December, A®. 1910. $eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Tweeden Kerstdag Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. Hun roeping getronw. LEIDSCH PRIJS DEB ADYERTENTIENt Yu 18 tegel» ƒ1,06. Iedere regel meer ƒ0.17). Groeten lettere aau plaatsruimte, Heine adrertentiin ran 30 woorden 10 Gents eontanti elk tiental woorden meer 10 Gents, -Yoor kot lnouseeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Leiden per week 8 Gents per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1-66. verschijnt het Leidsch Dagblad niet. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidenv Gelet op de artt 12 en 87 der Drankwet*, Brengen ter aigemeene kennis, dat door KEELTJE TOUW. wed. van B. VAN DORP, wonende te Leiden, een verrock- schrift is ingediend, om verlof voor den ver koop van aloohoJhoudenden, anderen dan Sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in h'et benedenlokaal van het perceel Hoogewoerd No. 134. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Looo-Secretaris. Leiden, 23 December 1910. Het vraagstuk der stads reiniging:. Nu ten gevolge de voorgenomen omleg ging van de vaart biiiten de stad en de ver bieding van den Rijn met de Sohie, door het Rijn- Schiekanaal de asohetalen der ge meente in handen van de provincie zijn overgegaan, waardoor Leiden naar andere terreinen had om te zien of wel een ande rs wijze heeft toe te passen voor vuilverwij- dermg, is dit vraagstuk ook hier op den voorgrond gekomen. Eenmaal wilde B. en Ws. reeds tot den aankoop van nieuwe terreinen onder Lei derdorp overgaan, maar het gemeentebe stuur van Leiderdorp maakte nog juist bij tijds bezwaar en de aankoop werd uitge steld. Tot op zêkérë hoogte is dit goed geweest, want het vraagstuk der vuilverwijdering is nog wel niet opgelost maar van verschillen de zijden werden bezwaren gemaakt tegen de ook in Leiden nog gevolgde methode vooral uit hygiënisch oogpunt. Vroeger, toen het menage en straat vuil al* meatspecie gewild was, was de stadsrei niging een bron van inkomsten, doch dit is sinds de kunstmeststoffen populair zajn ge worden, geheel veranderd. Uit finaneieele cnreu'wegingen behoeft men deze ook niet meer om de oude wijze van doen te hand haven. In het buitenland wordt hoe langer hoe meer hot verbrandingssysteem toegepast en ook in ons land gingen daarvoor reeds meer malen stemmen op. Onze gemeenteraad heeft gemeend voor men tot het nemen van een besluit in een of andere richting overging een deskundig on derzoek te moeton doen instellen naar de beste wijze, waarop dit vraagstuk voor Lei dein in toepassing kan worden gebracht. Twee heeren, de directeuren van -de gemeen- terciniging te 's-Gnavenhage en Zutfen zajn uitgenoodigd tot een onderzoek en het sa menstellen van een rapport. ZooaJs men weot, hebben deze heeren die opdracht aan vaard. Hoever zij met het onderzoek zijn ge vorderd en tot welk resultaat zij zullen komen, kunnen we niet zeggen. Het rapport van de heeren is nog niet verschenen. Doch wel kunnen we een en ander mede- deelen uit het onderzoek elders daarom trent ingesteld. De directeur der gemeente- redhiging te Amsterdam, de heer De Groot* heeft het vraagstuk dat ook voor de hoofd stad des lands ui-gent is, onderzocht- en daarover rapport uitgebracht, dat gisteren in de bladen is versohenen. Daarin komt deze deskundige tot de con clusie dat vuilverbranding verre te verkie zen is boven elk ander systeem. Allereerst uit gezondheidsoogpunt. De stoffen worden op de spoedigste wijze vernietigd en het gevaar van besmetting daardoor zeer ver minderd. Maar ook op andere gronden. Men heeft daarvoor op verre na niet zulk een groot terrein noodig als andera en kan de door de verbranding ontstane warmte benutten voor het opwekken van etoomver- mogen of electrisohe energie en daardoor dus andere brandstoffen uitsparen. De ver- brandingsproducten sintels en asch, kunnen bovendien als grondstoffen dienen voor de fabricatie van metselsteenen, beton, cement, enz. Ongeveer tegelijk met de verschijning van dit rapport heeft het departement Amster dam der Maatschappij van Nijverheid gis teravond een vergadering gehouden waarin een viertal buitenlandsohe sprekers van naam hun standpunt over dit onderwerp hebben uiteengezet. Drie hunner komen ook tot de oonolusio dat vuilverbranding boven elk ander systeem te verkiezen is. De bij do verbranding vrij komende warm te wordt in Londen, waar algemeen vuilver branding wordt toegepast, die geschiedt door middel van ovens, gebruikt voor het stoken van stoomketels. De slakken worden, verwerkt en leveren, na gestampt en ge perst te zijn, uitstekend bestratingsmate- rieeL Een spreker uit Parijs achtte ook de eenige oplossing van het vuilvernietigings- vraagstuk de vuilverbranding en gaf daar voor de methodes aan. De Duitsch'er, die het woord voerde, een deskundig directeur uit Keulen* zeide ook dat in Duitschland de vuilverbranding als de eenig hygiënische en op den duur mogelijke oplossing van het probleem wordt beschouwd. Slechts éón spreker, een Engelsohe, lever de een pleidooi voor verbrijzeling van het vuiL Heb vuil, zoo vertelde spr., wordt door de behandeling in de verbrijzelmaohine tot een homogene, reuklooze, gedesinfecteerde massa. Het systeem is eenvoudig, vraagt weinig plaatsruimte en er ontstaat geen walgelijk riekende rook. Er komt door de verbrijzeling een fijne poeder vrij, dat er als aarde uitziet en een goede meststof vormt. Wat niet verbrijzeld kan worden, bijv. staal wordt automatisch dooE de machine uitge worpen. We willen hierover thans niet verder uit weiden, dooh achtten het niet ondienstig thans, nu wij ook hier eerstdaags voor de vraag komen te staan: den ouden weg te volgen of nieuwe banen t© kiezen", de aandacht op het vraagstuk te vestigen. On ze raadsleden en wie er onder over hebben te oordeelen, kunnen alvast het onderwerp in studie nemen. Er heerscht© gistermiddag in den Raad een gedrukte stemming. Stif kwam men binnen en nam plaats. Menige blik ging naar don stoel, vroeger dóór den heer Yan Heyst ingenomen en waarop nu de waarnemende secretaris mr. Van S tri jen zat. Op gedemp- ten toon werden enkele woorden gewisseld, die blijkbaar liepen over het sterfgeval, dat aüen had aangegrepen. De vergadering "was vrij volledig. Alleen de heeren Aalborse en Yan Hocfken ontbraken. De eerste was ver hinderd door zijn ambt als Kamerlidwat het zwaai'at is moet het zwaarst wegen de hoer Van Hoeken door ongesteldheid, die echter, naar we hoorden, weder afnemende is, zoodafc er thans alle kans op herstel is, gelukkig Nadat de notulen der vorige vergadering, nog het werk van den secretaris wer den goedgekeurd, werden we dadelijk we der aan zijn dood herinnerd door een inge komen schrijven van mevrouw Do Vriëe van HeystScheurleer, waarin kennis werd ge geven van bet overlijden van haar echtge noot. De Voorzitter rees van zijn zetel op, ge volgd door de leden van den Raad, en bracht diep bewogen, met ontroering in zijn stem, warme hulde aan de nagedachtenis van den man, aan wien de gemeente zoo veel te danken had, voor haar nog zooveel beloofde en die in den korten tijd van hun samenweifken reeds des voorzitters trouw© vriend was geworden. Het was een oprecht gemeend, ongekun steld woord, dat uit heb hart vloeide en ge tuigde van het teeder gemoed van hem die het uitsprak. Teekenen van instemming mocht de Raad bij dez» gelegenheid niet gevendat zou in zulk een geval niet paasend zijn ge weest. Maar wel deed het ons goed, dat het oudste Raadslid, prof. Fockema An- dreae, zioh namens den Raad bij des voor zitters woorden aansloot, en sober, zooals wij dat van hem gewoon zijn, maar in rijn soberheid juist treffend, schetste, wi© mr. Van Heyst was on wat 'bdj voor de gemeente is geweest. Met innige waardeering sprak hij van den. rijken geest en het nobel ka rakter des overledenen. Wie eou dit beter hebben kunnen doen dan de hoogleeraar, die den veel jongeren secretaris reeds als student leerde kennen, in zijn betrekking van meet af heeft kunnen gadeslaan en voorts op menigerlei terrein met hem heofb samengewerkt en geleefd als een oudere vriend. Ook in des hoogleeraarsstem lag diepe ontroering, welke zich aan den Raad mededeelde. Zoo hadden dan de Raad en zijn Voorzit ter beiden aan een droeven plicht voldaan, waar zij den betreurden doode de hulde h'adden toegebracht, die hem toekwam. Zouden ze nu weder aan het werk gaan, alsof er niets gebeurdware 1 De lange agenda lag voor hen, zij zou aanleiding ge ven tot stemmen, spreken, discussieeren, tot aanvallen en afslaan wellicht. Het drukke maatschappelijke leven wil het zoo. Waar alles dringt en drijft, ratelt het heen ook over de smart en de wa-sin- drukken der ziel zijn gladgestreken vóór wij het weten om weer plaats te maken voor volgend schrift. Het eert daarom het goede hart van den Voorzitter te meer, dat hij voorstelde de behandeling der agenda een week te verdo- gen en dat de Raad zich er spontaan bij neerlegde, bewees dat ook bij hem de ont roering van het oogenblik nog natrilde. En zoo werden dan, nadat enkele ingeko men stukken waren overgelegd, de deuren gesleten en de vrij talrijke aanwezigen op de publieke tribune, die getuigen wilden zijn van de huldiging der nagedachtenis van onzen ook door de gemeentenaren beken den secretaris, konden heengaan. De Raad bleef echter nog geruimen tijd in geheime zitting bijeen. Leiden, 23 December. Prof. dr. P. J. Blok, alhier, ontving de benoeming tot buitenlandsch lid der Kon. Oommissie voor Vaderlandsche Geschiede nis te Venetië. Bij Kon. besluit is met ingang van 22 Deo. 1910, tot wederopzegging, benoemd tot rijkskeurmeoster in bijzonderen dienst te Leiden, de heer S. Domna, adjunct-direc teur van h'et gemeentelijk slachthuis alhier. Bij de te 's-Gravenhage vanwege net gemeentebestuur aldaar gehóuden aanbeste dingen hadden 't laagst ingeschreven voor houtwaren Gebrs. Van Hoeken, te Leiden, voor f 15,343. 47. Benoemd is tot onderwijzeres aan de herhalingsschool voor meisjes in het koken en de voedingsleer te Gouda mej. E. O. UI rich, te Rotterdam. Op de voordracht ?x>or onderwijzer te Utrecht komen voor de heeren O. P. v. cL Broek, te Zeist, en EL Middendorp en J. Wanink, beiden te Leiden; op die voor on derwijzer met verplichte hoofdakte te Cu- lemborg de heer J. W. P. Noordijk, te Zoeter meer. De groote militaire audiëntie, wel te H. M. de Koningin, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins, verleende, werd door ongeveer 100 opper-, hoofd- en verdere officieren, zoowel van zee- en landmacht, aJs van het Indisch Leger bezocht. Gisteren werden burgerlijke autoriteiten en particulieren ontvangen. Morgen worden uit Brussel te 's-Gra~ venhage verwacht drie hooge Chinecsca* magistraatspersonen, leden van het Opper- gerechtshof te Peking, die hun reeds ver-' leden zomer hier te lande aangevangen onderzoek naar het gevangenisstelsel ko* men voortzetten. De van 'a-Gravenhage naar Madrid: overgeplaatste gezant van Oostearijk Hon garije, graaf de Wijdenbruck, zal eerst in het a.s. voorjaar de Residentie erlatcn br aanvaarding van zijn nieuwen post. De 1ste luit. P. H. J. van der Heem, van het 4de reg. infanterie,wordt 1 Mei a.s. gedetacheerd bij het 3de reg. huzaren te 's-G ra venhage. Van de inschrijvingen op f 8,000,000 4 pCt. obligatiën der gemeente 's-Gravenhage zal ruim 80 pCt. worden toegewezen. De gemeente Aalsmeer heeft de lee ning groot f 60,000 in haar geheel toegewe zen aan het Weduwen- en Weezenfondo voor militairen te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisternamiddag tot directeur van het ge meentelijk ëlectriciteitsbedrijf benoemd dr... A. 0. van Roasem. Nzn., onder-directeur van het bedrijf, met 35 van de 38 stemmen. Op den heer E. B. van Doesburgth waren 3 stemmen uitgebracht. Benoemd is tot onderwijzer aan de schooi voor g. 1. o. 2de klasse No. 7 de heer H. d® Kwant te Gouda. Blijkens den almanak van het Wage- ningsch Studentencorps zijn er aan dflj Rijks Hoogere Land-. Tuin- en Boschbouw- school 194 studenten ingeschreven, van wie 146 lid zijn van het XI, S.-O. Het aantal ingeschrevenen steeg in d4 jaren 19041909 van 60 tot 131. HAARLEMMERMEER. De Chr. JongA lingsvereeniging Johannes," te Nieuw* Vennep, hield haar zesde jaarvergadering! in do Ned. Herv. kerk, aldaar. Als feest redenaar trad op dr. Eekhof, vatn Die men/ die op een voor ieder bevattelijke en boei ende wijze sprak over: Het ruischen van Gods gang door de toppen der moerbeziën* boomen." Uit het jaarverslag van den secretarie bleek, dat het ledental van 27 tot 43 ge* stegen was; het financieel verslag gaf aan* dat de ontvangsten f 286.407* en de uit gaven f 265.717* hadden bedragen. AIzoo een batig saldo van f 20.69. De bibliotheek was met een 15-tal werken versterkt en bedroeg thans ongeveer 300 nummers. N<! afloop der openbare vergadering ging deid in -een huishoudelijke feestvergadering| over. Naar wij vernemen, is dc voorbtiM reiding tot het stichten eener R. K. Pa'* rochiale school, te Hoofddorp zoo ver ge vorderd, dat de oprichting thans verzekerdl is. Het terrein is er reeds voor aangewe* zen en gelegen naast de R.-K. kerk aan deo, Kruisweg. Dit zal dan binnen betrekkelijk korten tijd de derde R.-K. school in dezej gemeente zijn. Door v. d. S., te Hoofddorp, is o listige en handige wijze aan een arbeidet! 47) Men noemt dat een onbewuste kracht, maar onze taal is wel arm, dat wij dat woord gebruiken moeten. En hoe ongeluk kig ik toendertijd ook was dat de wil van haar vader zioh tusschen haar en mij plaat ste, ik heb er nooit aan kunnen geloovcn, dat het voor altijd uit zou rijn. Dit voor jaar en dezen zomer schenen mij gelijk te zullen geven, en laat ik het jo eerlijk bekennen, Konrad: ik heb in gelukkige da gen meermalen jullie uitgelachen. die mij vroeger zoo vaak plaagde met meisjes. Ook jou, met al je waarschuwingen vcor Paul Lohmer. Ik scheen mezelf dicht bij het doel en het was me niet te veel nog eenige jaren verder te strijden. Herinner jij je nog het groote feèst op den verjaardag van prinses Stéphanie? Op dien avond werd het mij bewust, dat Felicitas mij liefhad zoo- als ik haar; zij gaf mij haar jawoord en deed mij in een uur van onzegbaar geluk alle verdriet vergeten. Ik was gelukkig en voelde dat te midden van allerlei critiek op mijn werk. O, waarom moet ik zoo bitter teleurgesteld worden 1" „Je ijlt, Erich,'' zei Hiller „Het ia niet mogelijk, dat een meisje als Felicitas haar woord geeft ©n het dan weer terugneemt." ,,Ik moet je alles vertellen, anders be grijp je er niets van. Ik was door Felicitas' woorden gelukkig en vol hoop op de toe komst. De eerste schaduw, die op ons geluk geworpen werd, was, dat von Herther, wien wij dadelijk ons gesprek mededeelden, in zichtbaren strijd met zichzelf geheimhouding van het verbond vorderde. Hij verheelde mij niet, dat Felicitae' handelwijze, die hij on begrijpelijk noemde, hem met kommer ver- Tuide; dat het hem heel moeilijk viel zijn goedkeuring te geven aan mijn verloving met haar. Maar hij wees mij niet af, hij liet mij eenige hoop, en stond mij toe mij voorloopig als Felicita's aanstaande te be schouwen. O Konrad, als je wist wat ik ge hoopt heb, welke beloften ik mezelf ge daan heb." „Ik begrijp het, ik zou het ook gedaan hebben," zeide Konrad ©n hij noodigde Erioh door een handbeweging uit, voort te gaan. „Wat tusschen Felicitas en haar vader is voorgevallen weet ik niet, maar zij werd da gelijks bleeker en ernstiger en deed haar best mij te verbergen, welken strijd zij t>e voeren had, omdat zij de inspraak van haar hart had gevolgd. Een enkel woord daar over sprak wel eens E'aul Lohmer, die een dagelijksche gast was in hun huis en een wer kelijk angstwekkende macht had gekregen over den president. Hem was onze verloving bekend en hij sprak er tegen mij over op die snijdend-sarcastische manier, die je van hem kent, en noemde ons engagement een misgreep. Hët schijnt, dat Felicitas in den waan verkeerde, dat haar vader haar liefde zou goedvinden en mij als schoonzoon zou aannemen en dat zij daarom zoo zonder eenige terughouding de inspraak van liaar hart volgde. Was het een misgreep, dan ze gen ik dezen tcoh, want ik heb een blik gekregen in haar hart, het door haar ge leerd hoe rijk het leven kan zijn. Ik on dervond wel de pijn, die aan een dergelijk hopen en angstig verwachten verbonden is, en zocht met alle kracht, die nog in mij was, den heer von Herther te brengen tot een duidelijke uitspraak omtrent onze verhou ding. Ik kon niets meer uit hem krijgen dan de verzekering, dat het geluk van zijn dochter hem boven alles ging en dat hij mij achtte. Maar het was mij te moede als zeide hij wat Paul Lohmer hem had voorgezegd. In zijn oordeel bijv. over mijn werk herken de ik woord voor woord Pauls meening. „Erioh, nu doe je hem onrecht. Hijzelf zal toch wel gezien hebben wat aan jouw werk ontbreekt." „Goed dan. Dat zag en wist ikzelf immers ookik weet* dat er veel aan ontbreekt, wat ik en mijn vrienden anders gehoopt had den, en ik verheelde dat den president niet, als er sprak© was van mijn toekomst. Hij luisterde dan met groote aandacht, grooter. dan gewoonlijk, inaar hij zweeg hardnekkig Felicitas leed onzegbaar, maar haar moed en vertrouwen hielden mij staandezij fluis terde mij in, dat wij de toestemming van haar vader wel krijgen zouden en gaf mij dagelijks bewijzen van haar liefde. Maar zij zeide mij ook nimmer mijn vrouw te zullen worden zonder toestemming van haar vader. En zoo dobberde ik tusschen vrees en hoop, te midden van mijn werk met al mijn ge dachten bij haar, totdat gisteren de gevrees de belissing viel en mijn congé mij thuis ge stuurd werd." „Hoe is dat ter wereld mogelijk?" vroeg de ingenieur Erich bij beide handen grij pend, als dacht hij, dat die in een droom sprak. „En toch is het zoo. Hier, lees maar wat de president mij schrijft. Gisteravond dronk ik bij de Herthers thee en trof behalve Fe licitas en haar vader, ook de beide Lohmers. Aangeizien ik er van overtuigd was, dat de nieuwe hofarts volkomen op de hoogte was van alles, wat er gebeurde, deelde ikzelf mee, dat ik een schrijven had gezonden naar het Ministerie, waarin ik bedankte voor de opdracht om het oude slot weer op te bouwen. Aangezien ik het plan heb naar München te gaan en daar eenigen tijd voor mijn studies te blijven en de academie niet zoo lang zonder dak kon blijven, was die stap volkomen gemotiveerd. Ik zag ook toen weer, dat zoowel Felicitas' vader als Paul Lohmer mijn mededeeling met bijzondere belangstelling aanhoorden. Maar Felicitas' gezicht stond droevig en toen ik wegging, beefde haar. hand. Zij moet geweten heb ben wat gebeuren zou, maar ik vermoedde nog niets tot ik hedenmorgen dezen brief kreeg. Lees hem eens, maar hardop, opdat ik eens duidelijk hoor of het mijn fantasie is, wanneer ik uit ieder woord doctor Paul meen te herkennon." Konrad had den brief uit Ket couvert ge- - -nomen en met een enkel woord kennis ge- - nomen van den inhoud. Deels om aan Ericha verzoek te voldoen, deels ook om rijn ontroe ring meester te worden, ging hg bij het raam staan en las, nu en dan even ophou dende, den brief van den president. „Waarde Heer Franekenl Uw gisteren gedane mededeeling van uw vertrek naar München maakt het mij gemakkelijker U een beslissing mee te deelen, waarop U reeds sedert eeni gen tijd reoht hadt, maar die mij zoo ontzettend moeilijk viel, dat ik haar telkens weer uitstelde. Door de omstan digheden moet ik de voor mij moeilijke keuze doen mijn kind in de eene cf andere richting ongelukkig te zien worden. Ik heb respect voor U en voor Uw goeden wil en begrijp tot cp zekere hoogte wat U de genegenheid van mijn dochter heeft doen winnen. Maar aan den anderen kant moet ik mijn jaren lange ervaring en mijn opvattingen over de dingen, die noodig zijn voor een huiselijk geluk, toch ook zooveel ver trouwen, om met beslistheid te kunnen zeggen, dat U U op een gevaarlijken weg bevindt. Vergeef mij, dat ik U dat, wat U in Baveno reeds scheen een som bere levensopvatting, nogmaals zeg. Maar ik mag de toekomst van mijn dochter niet wagen aan een steeds wis selvallig, zelden bevrediging gevend leven. Ik houd daarvoor elk kunste naarsbestaan en de weinige schijnbare uitzonderingen bevestigen den regeL Misschien zal het lot een aantal te leurstellingen besparen, doordat hat Uw jeugdige verwachtingen op een groot succes en een roemvol bestaan reeds bij de eerste poging den bodem inslaat. Ik zeg niet, dat Uw krachten ontoereikend zijn voor gelukkige resul taten, maar ik wil mijn kind niet bloot stellen aan de stormen en moeilijkhe den, die aan een bestaan als heb Uw© onafscheidelijk verbonden zijn. Maar gelukkig behoef ik U niet allo, hoop te ontnemen. U hebt, voor U dezo loopbaan volgde, grondige studies go-' maakt van een beroep, waarbij het niet' van het toeval afhangt of U daarin een eervolle loopbaan kunt vinden. U kuntj U, wanneer U dezen wenk van het toe val en mijn welgemeenden raad volgt, in een paar jaar daar weer inwerken> en voor Uzelf en Felicitas een zekere, eervolle toekomst verwerven. Wanneer U mijn dochter werkelijk liefhebt, zal dit offer aan Uw fantasieën, dat U wel-, licht moet brengen, U betrekkelijk licht vallen. Ik kan, gaat U daarop in, £.a- tuurhjk geen formeele verloving toe staan, maar ik zal Felicitas' wensch eerbiedigen en U als haar toekomstigen echtgenoot beschouwen. U ziet, dat ik mijn vaderrechten niet tiranniek door zet en persoonlijke wenschen voor het toekomstige leven van mijn dochter op zijde zet. Gelooft U te moeten voort gaan op den weg, dien Gij nu bewan delt, dan wensch ik U duizendmaal meer succes dan U bij deze eerste poging t© beurt viel; maar mijn kind zal ET niet volgen. Ik verzoek U om Uwe beslis- sing en verklaar mij gaarne bereid tot: een persoonlijk onderhoud, maar ver zoek U Felicitas hierin niet te mengen. Gelijk met U verneemt zij mijn besluit* Met vriendschappelijke groeten: President von Kerther«* (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1