N°. 15593 Dinsdag 20 December, A0. 1910. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels f 1.05. Ieders regel meer /0.17{. Grootere letters nttt plaatsruimte, Eleino edvertentiëa Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt^0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden i i' f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. BOUW VERBOD. De Burgemeester van Leiden; Gelet op art. 27, 6de lid, der Woning net; Brengt ter algemcene kennis dat de Ge deputeerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 6 December 1910, hebben goed gekeurd de op do gemeente-seoreiarie ter inzage liggende verordeningen, houdende eerbod tot bouw of herhouw op gronden, gelegen: a. aan de Gasthuislaan op den hoek van den Heerensingel, kad. bekend Sectie K No. 2393, b. aan den Heerensingel, oostelijk van de 'Christelijke School, kad. bekend Sectie JI No. 484, c. aan den Zijlsingel, nabij de Schrijvers- brug, kad. bekend Sectie K. No. 698, d. aan den Zijlsingel, tegenover de be- graaiplaats van het Nederduitsoh'-Her- .vormd Kerkgenootschap, kad. bekend Sec tie K No. 1475, e. tusschen het Utrechtsche Jaagpad en den Hoogen Rijndijk, nabij de Roombur- gerhrug, kad. bekend Sectie M Nis. 1114 én 936. f. op den hoek van de Keerenstraat en de Bloemistenlaan, kad. bekend Sectie M No. 606, g. aan de Heerenstraat, op den hoek van rde Wittelaan, kad. bekend Sectie M No. 668, h. aan de Heerenstraat, nabij den Witten iSingel, kad. bekend Sectie M No. 2848,. i. ten noord-oosten van de Duivenbode- straat, kad: bekend Setie M No. 1135t j. aan deri Zoeterwoudschen weg, in het Verlengde van de Stadhouderslaan, kad. bekend Sectie M No. 1958, k. aan de Gerrit Doustraat, tegenover de Vreewiikstraat *kad. bekend Sectie M No. 274, 1. aan het einde van de Jan van Goyen- kade, kad. bekend Sectie M No. 309, en m. aan den Witten Singel, ten zuiden van fiet Diaconessenhuis, kad. bekend Sectie ld No. 1798. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 20 December 1910. - De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 14den April 1910, ia vastgesteld de volgende ver ordening De Raad dor gemeente Leiden, Gelet op de voordracht van Burgemees ter en Wethouders, d.d. 30 Maart 1910, No. 96. Heeft besloten: lo. tot vaststelling van de volgende 'er- ordening: VERORDENING, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Heerensingel, oos telijk van de Christelijke School. Artikel 1. Het is verboden gebouwen te bouwen of te herbouwen op den in art. 2 dezer ver ordening nader aangeduiden grond, gelegen aan den Heerensingel, oostelijk van de Chris telijke School, welke vólgens het bij Raads besluit van 18 April 1907 vastgestelde uit breidingsplan der gemeente voor den aanleg van straat bestemd is. Artikel 2. Het verbod, vervat in artikel 1, betreft het op de bij deze verordening behoorende kaart met roode kleur aangegeven gedeelte groot pl.m. 65 vierk. M. van het perceel kadastraal bekend onder Sectie K. No. 484 gemeente Leiden, geheel in eigendom toebehoorende aan Pieter de Bruin, te Lei den. Artikel 3. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden, of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikel 4. Behalve de dienaren der gemeente-politie zijn met het opsporen van de overtreding van art. 1 van deze verordening belast de Directeur en de Ingenieur van Gemeente werken, alsmede de Inspecteur en de Op zichter van de Bouwpolitie. 2o. te verklaren, dat niet tot aankoop of onteigening van den in arb> 2 van boven genoemde verordening nader aangeduiden, door het bouwverbod getroffen grond wordt overgegaan, 'hoewel het verbod op meer dan 1/3 gedeelte van den in het plan be grepen, aan een en denzelfden eigenaar toe. behoorenden grond betrekking heeft uit overweging; dat het verbod betrekking heeft op grond, welke deel uitmaakt van den He evens ingd en van een anderen voor den openbaren dienst bestemden weg; dat reeds uit dien hoofde van bebouwing van den grond bezwaarlijk sprake zou kunnen zijn, dat mitsdien de eigenaar van den grond van dit verbod geenerlei nadeel kan ondervinden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heidscommissie, d.d. 12 April 1910, No. 23/5, in zijn openbar© vergadering van den 14den April 1910. De Burgemeester, N; C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij besluit van 6 December 1910, goedgekeurd. En hiervan is afkondiging geschied, waar liet behoort, den 20sten December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Loco-Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van loei den doen te weten, dat door den Baad dier gemeente, m zijn vergadering van den llden April 1910, is vastgesteld de volgende ver ordening: VERORDENING, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Gasthuislaan op don hoek van den Heerensingel. Artikel 1. Het is verboden gebouwen te bouwen of te herhouwen op den in art. 2 clezer ver ordening nader aangeduiden grond, gelegen aan de Gasthuislaan op den hoek van den Heerensingel, welke ingevolge het bij ltaaris- bosluifc van 18 April 1907 vastgestelde uit breidingsplan der gemeente voor den aan leg van straat bestemd is. Artikel 2. Het verbod, vervat in artikel lj betreft het op de bij deze verordening behoorende kaart met gele kleur aangegeven gedeelte, groot pl.m. 15 vierk. M. van het perceel kadastraal bekend onder Sectie K. No. 2393 gemeente Leidon, geheel in eigendom toebehoorende aan Calixtus Joannes Antoni Nioolaas van Gent, te Leiden. Artikel 3. Overtreding van art. 1 wordt gestraft rr.et hechtenis van ten hoogste twee maanden, óf geldboete van ten hoogst© driehónderd gulden. Artikel 4. Behah-e de dienaren der gemeente-politie zijn met het opsporen van de overtred;ng van art. 1 van deze verordening belast de Directeur en de Ingenieur van Gemeente werken, alsmede de Inspecteur en de Op zichter van de Bouwpolitie. Vastgesteld dooi* den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heidscommissie, d.d. 12 April 1910, No. 23/5, in zijn openbar© vergadering van den. 14den April 1910. De Burgemeester, N C. DE GIJSELAAR, De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij besluit van 6 December "1910, goedgekeurd. En hiervan is afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Deoember 1910. Burgemeester en Webhouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Loco-Secretaris. Mond- en Klauwzeer* De Burgemeester van ^Leiden Gelet op de circulaire van den hoer Staatsraad i. b. d., Commissaris der Ko ningin in deze provincie, d.d. 9 December 1910, A No. 4320 (2de Afd.), Provinciaal blad No. 99, betreffende de uitbreiding van hoc- Mond- en Klauwzeer in het buiten land en met name in Duitschland; Overwegende, dat het verzwijgen van eerste ziektegevallen en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmet ting, noodlottige gevolgen met zich kan brengen Wijst de in deze gemeente gevestigde vee houders met nadruk op de verplichting, hun opgelegd bij art. 13 der Wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) tot onmid dellijke aangifte van gev al ien van Mond- en Klauwzeer, en verzoekt voorts ook v a n t w ij f e I- aohtige gevallen kennis te g e v en, dodb hiermede niet te wachten, totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. De burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Leiden, 20 Deoember 1910. Leiden, 20 December. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, is onze gemeente-secretaris mr. De Vries van Heyst sedert enkele dagen lijdende aan een ernstige keelontsteking. Een operatie was noodig, die dan ook is geschied. De toestand van den patiënt was echter heden niet, zooals men wel wensohte. De minister van binnenlandsche zaken heeft met wijziging van de beschikking van 20 Februari 1897, sedert gewjjizigd, voor do verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de gemeente Leiden verdeeld in 10 stemdListricten als volgt: 1. het deel der gemeente bevattende de wijken I en IV, behalve de Botermarkt, de Vischmarkt, de Aalmarkt, do Bloemmarkt en alle op die straten uitkomende stegen, het Kort-Rapenburg, het Galgewater, het Noordeindsplein, het Noordeinde (Noord zijde) en de Valkensteeg; 2. het deel der gemeente bevattende wijk II en dat gedeelte van wijk XII, dat ge legen is tusschen de Heerenstraat (West zijde) en het Philosophenpad, deze 6traten eelve inbegrepen; 3. het deel der gemeente bevattende de wijken III en XI; 4. liet deel der gemeente bevattende wijk VII en de genoemde straten van wijk IV, die niet behooren tot stemdistrict I; 5. het deel der gemeente bevattende -vyijk V, behalve de Westzijde van de Beesten markt en de ten Westen daarvan gelegen straten, te weten: Boerhaavestraut, Morschstraal, Kort-Galge water, Kruis straat en Smidssteeg en Narmstraat; het bevat bovendien dat gedeelte van „wijk IX, dat gelegen is tusschen de Haarlemmertrek- vaai-b en de verbindingsspoor van de Hol- landsche IJzeren-Spoor we gm aatsch ap p ij met de gasfabriek; 6. heb deel der gemeente bevattende wijk VI; 7. liet deel der gemeente bevattende het gedeelte van de wijken VIII en X, dat ge legen is ten Zuideü van den Ouden Rijn; 8. het deel der gemeente bevattende bet gedeelte van wijk IX, dat gelegen is tus schen de Haarlemmertrekvaart en het Gal gewater, benevens de Westz. van de Bees tenmarkt en de ten Westen daarvan gele gen straten, vermeld in het stemdistrict No. 5; 9. het deel der gemeente bevattende het gedeelte van de wijken VIII en X, dat gelegen is ten Noorden van den Ouden Rijn; 10. het deel der gemeente bevattende het gedeelte van wijk XII, dat gelegen is tus schen de Heerenatraat (oostzijde) en den Haagweg, die straten zelve inbegrepen; met bepaling; dat het hoofdstembureau zal gelegen zijn in het eerste stemdistrict. („St.ct.") In de a.s. vergadering der Vereeniging t. b. der Bouwkunst alhier zal als spreiier optreden dr. F. Pijper, hoogleeraar alhier. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Waddings veen dr. J. D. de Lind van Wijn gaarden, te Putten op de Veluwe. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Harmeien door ds. J. Von- kenberg, te Barendrcht. Op het drietal naar de Ned.-Herv. Gein. te Gendringen komt voor ds. Oberman, te Vlissingen. De aftredende minister van oorlog moet het bed houden. Hij ia lijdende aan influenza. Wanneer hij hersteld zal zijn zal a.s. Za terdag H. M. de Koningin den heer Cool in audiëntie ontvangen. Te Maastricht is na een korte onge steldheid overleden de heer A. Keurenaer, hoofdingeniem>direoteur van den Rijks waterstaat. De bouw vau een kantongerechtsge bouw met bijbehoorende werken te Utrecht is voor f 43,485 gegund aan den heer A. den Ouden, te Oudshoorn. In de jongst gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding werd tot algemeen voorzitter gekozen dr. J. de Vrij, tol algemeen secretaris herkozen dr. Ph. van Lissa en tot lid van heb Hoofdbestuur benoemd de heer J. B. Saeys, te Haarlem, in de plaats van den heer Aug. Lo Gras, die niet herkiesbaar was. De re' :ng en verantwoording, met een batig saldo van f 1054, werd goedgekeurd; f 800 van dit bedrag werd gestort in het rentegarantiefonds en de rest op nieuwe rekening gebracht. Het verslag werd goedgekeurd. Uit de daaraan toegevoegde mondelinge mededeelingen van den algemeene secreta ris bleek, dat het ledental nu over de dui zend gestegen was en het aantal afdeelin- gen met vier nieuwe was vermeerderd. De stortingen voor crematie nemen steeds toe. Het Hoofdbestuur kreeg wederom de be schikking over oredieten tot het yerleenen van tegemoetkoming in de kosten van ore- ma ties. De vergadering besloot toe te treden tot de Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. Voor het bepalen van de plaats voor de volgende vergadering werd aan het Hoofd bestuur de keus gelaten tusschen Hilver sum en Haarlem. Aan het Hoofdbestuur werd de machtiging verleend, den bouw van het Nederlandsche Crematorium na ondersliandsche aanbesteding te gunnen. Het Dagelijksch Bestuur werd benoemd tot Bouwcommissie met het recht zich al of niet deskundigen als medeleden of ad viseurs te kiezen. H. M. de Koningin en Z. K. H. oe Pians hebben gistermiddag een bezoek aan de Palcstinatentoons telling in Den Haag gebracht. Ruim een half uur vertoefden de vorstelijke personen in de zalen van ;,I'ul- chri Studio". H. M. werd rondgeleid Joor den heer A. Simons Mz., voorzitter van het uitvoerend oornité; den Prins strekte tot gids do heer Loeb Jr., secretaris van dat comité. Met de meeste belangstelling vroe gen Koningin en Prins inlichting omtrent den aard, de werking, de resultaten van d© verschillende scholen, waar de kunst- en kunstnijverheidsvoorverpen zijn vervaar digd, die de bewondering van de hoogo be zoekers wegdroegen. Ook de tentoongestel de boeken, de schilderstukken en de land bouwproducten trokken zeer de aandacht van de Koningin en den Prins. Z. K. H. deeldo mede, dat hij indertijd Palestina had bezooht, en vond in de ten toongestelde photographieën met genoegen aangename herinneringen aan Zijn toenma lige reis naar het Heilige Land. Bij Hun vertrek betuigden Koningin en Prins Hun bijzonderen dank voor al het schoonc, belangwekkende en merkwaardige, dat Zij mochten bezichtigen. Het zou ens gespeten hebben, zeide H. M., wanneer vij thans niet in Den Haag terug waren ge weest en deze- alleszins bezienswaardige ten toonstelling hadden gemist. In de Ned.-Herv. Gem. te Rijswijk Lad Zondagmorgen de bevestiging plaats van ds. Post. De bevestiging geschiedde door ds. Post, vader van den nieuwen leeraar, uit Hoorn, die in rijn voorrede herinnerde aan de woelige dagen op kerke lijk gebied door do Gemeente Rijswijk door leefd, waar men uithoofde van het beroep van een modernen predikant trachtte dit ongeldig te doen verklaren, door eerst zich te wenden tot het klassikaal bestuur, daar na tot het Provinciale en eindelijk tot do Synode. Hij wees er op, dat hierdoor tus schen beroep en intrede van den leeraar een tijdsruimte van zes maanden is verstre ken. Hartelijk hoopte spr., dat, waar nu do gemoederen tot rust' zijn gekomen, de Gemeente haar nieuwen leeraar met liefde zal ontvangen. Ds. Post Sr. hield een toespraak, waarin hiji de beteekenis schetst© van het ambt van den predikant als herder en leeraar. '8 Namiddags hield ds. Post Jr. zijn in trede met een toespraak naar aanleiding van de woorden: Hieraan zult gij beken nen, dat gij mijn discipelen zijl, zoo gij liefde hebt onder elkander". Beide godsdienstoefeningen werden door een overfcalrijke schare bijgewoond. Aan het eind der godsdienstoefening werd den nieuwen predikant staande toegezon gen het derde vers van Psalm 134. Na afloop van den dienst begaven velen zich naar de consistoriekamer ter begroe ting en oomplimenteering van ds. P. L. L. Post en zijn familie. Te Bloem'endaal is in den ouderdom van 64 jaaT overleden do heer J. H. A. A. Kalff, lid der firma Anton Kalff Ce. en directeur van de Amsterdam-Deli-Oompagnie, oud- directeur van de Nederlandsche Bank, oud lid der Prov. Staten van Noord-Holland, De heer Kalff was een bekende figuur in Ajnsterdamsche handelskringen, commissaris van verschillende instellingen, o.a. van de Twentsche Bankverecniging, een man naar wiens helder, weloverwogen en altijd wel willend oordeel overal gaarne geluisterd, werd. Hij was jarenlang voorzitter (laatstelijk cerelid) van het Genootschap Liefdadig heid naar Vermogen, bestuurslid der Maat schappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin; van de vereeniging ,,Het Aan groeiend Fonds ter Verbetering der Volks huisvesting'' te Amsterdam IIvan do Vereeniging voor Volksmuziek in de open lucht; van de Amsterdamsche kostelooze polikliniek, van de Leidsche Kweekschool voor de Zeevaart, en regent van het van Beeck's Hofje; lid van de financieel© com missie van ,,Ons Huis". De heer Kalff is niet ziek gewoost. Za terdagmorgen was hij nog op zijn kantoor en aan do Twentsche Bank geweest. Des middags is hij in zijn villa te Bloemcndaal zacht overleden, vermoedelijk ten gevolge ©ener hartverlamming. De late luit. W. Docy, van het 4de reg. inf. is op verzoek eervol ontheven van rijn detacheering bij de intendance te Am sterdam en weer ingedeeld bij het 3de bat', van het korps te Gouda. By de vanwege heb departement van binnenlandeche zaken gehouden aanbeste ding heeft- het laagst ingeschreven voor he# maken van een gebouw voor Rijkskweek school voor vroedvrouwen aan de Henegou werlaan te Rotterdam, (raming f 212 000), de heer A. Koolhaalder, Rotterdam,'voor f 197.888. De gewone audiënties van de ministers, van marine, financiën en koloniën zullen de ze week niet plaats hebben. BODEGRAVEN. S. Kerkhof, chef-s'al- meester van de paardetram Bodegraven- Gouda, is met ingang van 3 Januari 1911 benoemd tot pohtie-agent te Dordrecht. De siager K., alhier, kwam tot de ont dekking, dat de voorraad spek en vleesch, dien hij in een rookhok had, verbrand way. De door den vrind in den schoorsteen op vliegende vonken uit het vuur schijnen da oorzaak hiervan te zijn. HAARLEMMERMEER. Bij O., aan Jcd Slot er weg, nabij de Sloterbrug, heeft men. zich, terwijl de bewoners afwezig waren, door opschuiving van een raam to eg an a tot de woonkamer verschaft. Er wordt en kel een gouden horloge vermist. Hoewel het midden op den dag geschied moet zijn, heeft goen der bewoners in die omgevm' iets opgemerkt. Ds. Melchers, van Purmerend, hield op uitnoodiging der afdeeling Haarlemmer meer van den NecL Protestantenbond e«-n rede over: ,,'s Levens hoogste macht". Een.' groot aantal belangstellenden was opgeko men; de bovenzaal was goed gevuld. Met. onverdeelde aandacht werd de boeiende im provisatie des sprekers gevolgd, waarin fifj uiteenzette hoe het innfcrlijk godsdienstig gevoel, het gevoel voor recht, waarheid ecl liefde, 's levens hoogste macht vormde. Met een hartelijk woord dankte ds. Lui- kinga, van Aalsmeer, den spreker voor diens boeiende leerrijke red©. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Gisteren is de passage voor voetgangers cn rijtuigen, zoowel als voor de scheepvaart over en dooi; de beruchte .brug bij „De Roskam" wederom bijna den geheel en dag gestremd geweest., Des morgens te halfnegen geraakte een mot rails beladen vaartuig vast en eeist des na-) middags te vier uren, tot men het vaartuig load gelicht, kon het doorvaren en de brug weder worden neergelaten. Vooral voor rij-w tuigen is een en ander een groot ongerief, waar men dan over Rijnsburg en z. g n.. „Klooster schuur" terug moet om langs den Noordwijkerweg Katwijk te bereiken. Verb reeding dezer brug en uidieping vau het vaarwater is dringend noodzakelijk, doch, gelijk men weet, staan ook deze werkc zaamheden in verband met do vaartverbete- tering IJmuiden—Katwijk-aan-Zee. KATWIJK-AAN-ZEE Gisteren had nabij bet Prins-Hendrik-kanaal door notaris mr. D. van Riessen d© verhuring plaats van vietf en twintig perceelen teelland (De Zanderij- De Ridder). De huur werd aangegaan voor, den tijd van vijf jaren. Er was bij dez© ver huring veel animo. Sommige peroeelen gin gen zeer hoog. De huurprijzen varieerden van 21 tot 60 cents per Rijnlandscho roe. De heer A. Parlevliet is door aankoop eigenaar geworden van den logger „KW 142", voorheen toebehoorende aan den heer N. Parlevliet. VALKENBURG. Met de Zangvereeniging, hier in het voorjaar van 1910 opgericht, gaat het to.t nu toe naar wensoh. Het ledental gaat vooruit en bedraagt thans 32 Had ra©n tot op heden een orgel in bruikleen, dab door ouderdom niefc veel meer presteerde, nu is een nieuw instrument uit de magazij nen van den heer Bender, te Leiden, gear riveerd, schoon van toon en fraai van uiter lijk. Dit zal voortaan dienst moeten doen bij de wekelijksohe oefeningen en bij even tueel© uitvoeringen. Naar wij vernemen'is de heer J. G-. Veeris, sedert 12 dezer tijdelijk werkzaam aan de O. L. S. alhier, benoemd tot onder wijzer in de West-Indische Koloniën, zoodafc zijn arbeid in deze gemeente van heel kors ten duur zal zijn. ZOETERWOUDE. Voortdurend kome hier bij de politie aangiften in van kleine, diefstallen. Thans zijn weer ten nadoele vau1 de firma R. en Co., in bouwmaterialen en bet-onwerk, van het erf, aan het JaagpaL alhier, twee zware lichtkettingen ontvreemd,/ terwijl J. v. d. S. aangifte deed van ver missing vau twee loopganzen uit den Knot terpolder. Eerst© Soirée Itlusicale. Iu aanmerking nemend, dat de „Lucifer" in don Schouwburg een deel van liet Ldidsch publiek tot zich had getrokken, kunnen wij mededeelen, dat dezi soiree vrij goed bo-' zocht was. Iu bieb ensemble, dat do tw©a' octetten van noordelijke componistenSvond- een en Niels W. Gade vertolkten, merktorj wij verandering en vooruitgang in klank op. Verandering wat betreft de spelers 3, v/oartus&chen zich, behalve mejuffrouw Striem ping, nog twee damesmevrouw Ebarle enj mejuffrouw Hotz Jkadden gevoegd en, hicfl^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1