Burgerlijke Stand. De bm<; over dc MarcsingelgracUt bij de gasfabriek. Dc brug over de Maresingelgracht in den yerbindingsspoorweg van de lijn Amster damRotterdam van de Hoil. IJz.-Spoor wegmaatschappij naar de gasfabriek alhier, Verkeert sinds geruimen tijd in zeer ongun- Btigen toestand. Zij is dikwijls defect en eischt veel onderhond. De brug is eigendom van de Holl. IJze ren-Spoorweg-Maatschappij, die ook voor het onderhoud heeft zorg te dragen. Daarentegen is de gemeente met de bedie ning van de brug belast. Die bediening nu, welke geschiedt door het personeel van de gasfabriek, is buitengewoon moeilijk en eischt groote uitgaven. Naar de Directeur mededeelt zijn voor het openen en slui ten van de brug niet minder dan 9 man noodig, die daaraan telkens een kwartier Werk hebben. Bedenkt men nu dat de brug gemiddeld tweemaal daags moet worden geopend en gesloten en rekent men het tijdverlies, eer de werklieden bijeen en daarna weer aan hun werk zijn, ook op een halfuur per dag, dan blijkt dus dat alleen voor de bediening van deze brug dagelijks 8 man gedurende l£ uur aan hun gewone werkzaamheden zijn onttrokken. Geen won der dan ook dat de Directeur der gasfa briek reeds sedert lang bij de Maatschappij op verbetering van de brug heeft aange drongen. Het eerste schrijven in dien zin van den Directeur dagteekent van 13 Maart 1905. Den 3lsten Mei van het jaar 1907 bereikte ons daarop een project van den Raad van Administratie van de maatschappij', waar bij werd voorgesteld de houten rolbrug te vervangen door een ongelijkaimige gecon strueerde draaibrug, waardoor aan de de zerzijds bij de bediening ondervonden be zwaren zou worden te ge moet gekomen. De kosten dier brug zouden bedragen f 14,000, maar aangezien ter voldoening aan van de zijde van B. en Ws. geopperde wenschen aan de nieuwe brug een door vaar twijdte zou worden gegeven van 7,5 M., in plaats van 6 M., en een grootere idoorvcforthoogfce van 0.25 M., zou in die kosten door de gemeente Leiden een bij drage moeten worden verleend van f 2500. En inderdaad was bij het ontwerpen van de brug op verzoek van den kant van B. en Ws. met eventueele behoeften van de scheepvaart in de toekomst rekening gehou den. Het was immers vrij zeker dat wan neer te eeniger tijd de veemarkt een her nieuwde uitbreiding naar de zijde van den Rijnsburgsingel zou ondergaan, de singel- gracht het aangewezen vaarwater zou wor den om het vee ter markt aan te voeren.. Het was dan ook niet meer dan natuurlijk dat de gemeente de meerdere kosten die van de verwijding en de verhooging der brug het gevolg warenx voor haar rekening- zou nemen. B. en Ws. berichtten dus aan de Maat schappij bij schrijven van 13 Augustus 1907, dat zij zich met het overgelegde plan vol komen konden vereenigen en dat de ge meente bereid was in de kosten van de nieuwe brug f 2500 bij te dragen. Zou men nu meenen, dat hiermede de zaak geheel geregeld was, na verloop van weder eenige maanden zou blijken, dat dit nog allerminst het geval was. Den 18den Januari 1908, bereikte B. en Ws. toch an dermaal een schrijven van de Holl. IJ zo ren-Spoorweg-Mij., waarbij hun werd voor gesteld „het bedrag betreffende de spoor wegverbinding met de stedelijke gasfabriek te Leiden te verhoogen met de werkelijke bouwkosten der nieuwe brug, na aftrek van. 'b Raads bijdrage in deze kosten ad f 2500. Dit voorstel was een gevolg van de tusschen de maatschappij en den minister van water staat gevoerde correspondentie. Hiertegen nu bestond bij commissarissen Her stedelijke fabrieken van G. én E. zeer ernstig bezwaar. Verhooging van het be drag met f 14,000 f 2500 is f 11500 be- beteekende namelijk voor de fabriek een [verhooging van de gegarandeerde opbrengst ,van het vervoer over de verbindingslijn in 'een jaar met f 575. Werd nu in verband met de vernieuwing van de brug het aan- legkapifcaal tot f 101,500 verhoogd, dan zou 'daarmede ook de jaarlijkaehe garantie tot 5075 stijgen. Nog üangen tijd werden de onderhande lingen voortgezet, zonder tot een resultaat te komen. B. en Ws. verzochten daarom de Maat schappij om een onderhoud, ten einde deze zaak die nu reeds jaar aanhangig was geweest, eindelijk eens tot een goed oinde te brengen. En nu eindelijk kwam, incYen Burgemeester en Weths. hier eens feen gemeenzame uitdrukking mogen gebrui ken, ,,de aap uit de mouw". Het bleek nu bij dat onderhoud, dat op 24 November 1.1. plaats had, dat de gemeente naar het ge voel jn van de Maatschappij reeds veel te lang van een voor haar te voordeelig con tract geprofiteerd had. Dc (heeren wezen er op dat de gemeente Leiden, in vergelijking met andere soortgelijke aansluitingen, voor haar verbindingslijn met de gasfabriek en het openbaar slachthuis een zeer voordeelïge ïegeling van 't overbrengloon steeds had ge had cn ook in de toekomst houden zou, en zij gaven niet onduidelijk te verstaan, dat 'de maatschappij zonder de betaling van een som van f 10,000 niet geneigd zou zijn de overeenkomst op don ouden voet te 'band- haven. De quaestie van de vernieuwing van de brug was dus eigenlijk een op zichzelf staande nevenzaak geworden; daarnaast .wenschte de maatschappij een nieuwe over eenkomst betreffende do aansluitingen, waarbij zij wel harerzijds do bestaande ga rantie zou prijsgeven, maar omgekeerd een bedrag van f 10,000 van de gemeente meen de to moeten vorderen. Later werd dat nader schriftelijk cloor 'dc Maatschappij bevestigd» Onder deze omstandigheden zeggen B. 'en Wa. blijft er wel niets anders over, dan ons naar de wenschen van de Maat schappij te gedragen. Geheel zonder lidhtpuinten zal de nieüwo toestand voor de gemeente echter niet zijn. In de eerste plaats zal do toestand ge zonder zijn. De gemeente zal, behalve van den ondergrond, ook eigenaresse zijn van den bovenbouw van de brug over de singel gracht en van de aarden baan op haar eigen terrein. Moeilijkheden, wanneer eventueel later door den Staat tot de naasting van de eigendommen van de maatschappij zal wor den overgegaan, behoeven dus uit dien hoof de niet meer te worden gevreesd. Dan zal, wat vooral voor de directie van de fabrie ken van G. en E. zulk een belangrijke- factor blijkt te zijn, de garantie van de opbrengst van het vervoer uit de wereld zijn. In de derde plaats zal de bediening van de brug veel gemakkelijker en minder kostbaar zijn. En in de vierde plaats eindelijk zal de ge meente althans weder voor een tiental jaren van het vervoer over de verbindingsbaan on der de nieuwe voorwaarden verzekerd zijn. B. en Ws. stellen dus voor te besluiten be doelde brug voor f 10,000 in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen; voor do vervanging van de brug door een on- gdijkarmige geconstrueerde draaibrug een bedrag van f 15,000 beschikbaar te stellen; voor beiden onder bepaling, dat jaarlijks door de gasfabriek aan de gemeente zal worden betaald dezelfde interest, als door de gemeente van het door haar geleende kapitaal verschuldigd is en dat jaarlijks 5 pCt. door de fabriek aan de gemeente zal worden afgelost. Verbouwingen ten. behoeve der stedelijke fabrieken van gas en electriclteit* Krachtens de Raadsbesluiten van 29 AprS en 11 November van het vorige jaar en 13 October van dit jaar werden ten behoeve van den bouw van nieuwe kantoren voor de stedelijke fabrieken van gas en electiici- teit achtereenvolgens aangekocht perceelen aan de Langegracht, huisjes in de Lange Trouwen-Kerksteeg en huisjes aan de Lan gegracht en de Speksteeg. Dientengevolge beschikt de gemeente thans over voldoend terrein om tot den bouw der nieuwe kantoren over te gaan. Ter aantooning dat die uitbreiding vol strekt noodig is en op eenigszins ruime schaal behoort jilaats te hebben, wijzen commissarissen der fabrieken van G. en E. er in hun rapport op dat thans in één en hetzelfde lokaal de quitantïes worden ge schreven, klachten en bestellingen worden aangenomen, 2£-centstukken worden inge wisseld, alle betalingen, ook die der ar- beidsloonen plaats hebben, geld wordt ge teld en driemaal daags de uitgifte, van hot werk aan de fitters plaats heeft. En dat lokaal heeft een oppervlakte van slechts 60 vierk. M. Bedenkt men nu dat wanneer de quitanties worden uitgeschreven, 15 per sonen in dat vertrek plaats moeten vinden en dat de fitters met de inspecteurs te zanten 16 a 18 personen tellen, trwijl einde lijk ook datzelfde vertrek als wachtkamer voor de bezoekers moet dienst doen, dan ia het wel duidelijk dat die toestand niet lan- ker kan voortduren. Bovendien is de administratie langzamer hand zoo uitgebreid geworden, dat tot een scheiding van de verschillende diensten zal moeten worden overgegaan. Het schrijf werk, het geld tellen en de uitdeeling van het werk zal in het vervolg in afzonder lijke vertrekken moeten geschieden. Dientengevolge zal tot den bouw van een nieuw administratiegebouw op de aange kochte terreinen moeten worden overge gaan, waarvan de kosten van op- en inrich ting door de Directie worden geraamd op f 61,500. In verhand met deze plannen zal thans ook aan het krachtens raadsbsluït van 24 Februari 1.1. aangekochte perceel aan do Hooigracht zijn bestemming kunnen wor den gegeven. Toor verbouwing bleek dit perceel echter niet vatbaar. En ook hier zal dus tot do stichting van een geheel nieuw gebouw moeten worden overgegaan. In dit gebouw, dat, zooals bekend is, tot winkel en kantoor en bergplaats van gaskachels, enz. zal moeten dienen, zullen dan tevens klachten en bestellingen worden in ont vangst genomen en 2£-cent-stukken kunnen worden ingewisseld, terwijl daar ook de lantaarnopstekers zullen samenkomen. De kosten van verbouwing worden geraamd op f 35*000. In de derde plaats wijzen commissarissen er op, dat in den loop van dit jaar uit het Uitbreidings- en Vemieuwinsfonds de bouw van een nieuw magazijn voor de beide fabrieken is bekostigd. Thans zal echter voor het aanbrengen van een lift, kasten, meubileering, enz. nog een bedrag van f 14.500 noodig zijn. Ook met deze som zal dus het Uitbreidings- en Vernieuwings fonds van de fabrieken moeten worden aangevuld. In het geheel zal dus voor den bouw van een administratiegebouw, den bouw van een winkelhuis met kantoor, en de inrich ting van het nieuw gebouwde magazijn noo dig zijn een bedrag van f 111,000, waarvan twee derde ten laste van de gasfabriek en één derde ten laste van de electriciteits- fabriek zal moeten komen. Waar deze som echter nagenoeg geheel voor de stichting van vaste gebouwen bestemd is, kan, naar oommissarissen meenen, in dit geval met een aflossing in 30 jaren worden volstaan. Nog wordt medegedeeld, dat bij uitvoe ring van de nieuwe plannen, het vrijkomend kantoorgebouw voor laboratorium^ en pho- tometrisch onderzoek zal worden ingericht, terwijl een kamer tot bergplaats voor teeke- ningen en een kamer tot bodenkamer zal .worden bestem cL „Zuigelingenzorg/' Het Bestuur van do Vereeniging „Zuige lingenzorg" te Leiden heeft den gemeente raad per adres verzocht genoemde Vereeni ging te willen steunen met 'een jaarlij kachQ subsidie rvan vijfhonderd gulden. Hit dat adres en meer nog uit het 'daaï- bijgevoegd „eerste jaarverslag" blijkt vol gens B. en .Ws. ten duidelijkste,, hoe veel nut de vereeniging met haar arbeid 'atóohft En ook door het college van stadsgeness- heeren wordt er op gewezen, „dat èn door fonds- èn door stadspat-iënten met succes een ruim gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot het bekomen van een goed. kunstmatig zuigelingenvoedsel, waar na tuurlijke voeding onmogelijk of onvoldoende is." Dit college acht dan ook het financieel steunen van deze Vereeniging een zaak van sociaal belang en B. en Ws. aarzelen niet daaraan te voegen, dat meer in het bij zonder ook het gemeentebelang door hot streven der vereeniging, om den opbloei van een krachtig jong geslacht te verzeke ren, op uitnemende wijze wordt gediend. En bovendien heeft de vereeniging in haar eerste levensjaren getoond, dat zij zonder steun van de gemeente, op eigen wieken drijvende, iets goeds kan tot stand brengen. Meenen B. en Ws- dus dat er wel aanlei ding bestaat om do Vereeniging van ge meentewege financieel te steunen, zoo ach ten zij toch aan den anderen kant een jaar- lijksche bijdrage van f 500, als gevraagd wordt, wel wat hoog. Voorloopig zouden zij zich dus tot een subsidie van f 200 willen bepalen. Zoo noodig kan dit bedrag dan later nog worden verhoogd, maar het is evenmin uit gesloten, dat van particuliere zijden de gif ten in zoo ruime mate zullen blijken toe te vloeien, dat de vereeniging den verderen steun van dö gemeente zal kunnen ontberen. Verplichtingen der aannemers van gemeentewerken tegenover hun werklieden. Den 15en Juli van hefc vorige jaar bereikte den Raad een adres van do afd. Leiden van den Ned. Roomsch Eafch. Volksbond, houdende het verzoek om „in 'fc vervolg in de bestekken der vanwegj de gemeente aan te besteden werken den aannemers de verplichting" op te leggen „de bepalingen van art-. 1638 c en dvan het Burg. Wetboek onveranderd na te leven." Sedert kwamen met betrekking tot de zelfde zaak nog de volgende adressen bij den Raad in: den 23en Dec. 1909 een adres van den Leidschen Bestuurdersbond, waarin in de eerste plaats een verzoek van dezelfde strek king, maar thans duidelijker geformuleerd, aan de beslissing van den Raad wordt on derworpen en in de tweede plaats op een nadere preciseering in de gemeentelijke be stekken van verschillende in de artfc. 1638 c en d van het B. W. voorkomende vage uitdrukkingen wordt aangedrongen den 13en Jan. van dit jaar een adres van het Bestuur van den Bond van Patroons in het Timmervak, te Leiden, houdende diet' verzoek om op het adres van de afdeeling Leiden, van den Ned. R.-K. Volksbond af wijzend te beschikken of wel, indien daarop gunstig werd beschikt^ het daaruit voor de aannemers van gemeentewerken voortvloei ende risico voor rekening van de gemeente te nemen; benevens een adhassie-verklaring aan dit adres van de afdeeling Leiden van den Nederlandsellen Aannemershond en eindelijk op 25 Aug. van dit jaar een nader verzoek van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond om tot een spoedige behandeling van het eerstgenoemd verzoek over te gaan en om bovendien een tweetal vage tijdsbepalingen, voorkomende in art. 1638 c van het B. W. in de gemeentelijke bestekken door vaste termijnen te vervan gen. De behandeling dezer adressen heeft bij B. en Ws. noodwendig een zeer belangrijke vertraging ondervonden. Thans is hun uitvoerig praeadvies versche nen. Resumeerend'e geven zij in overweging te besluiten dat in de bestekken van gemeente werken, welke daarvoor naar he-t oordeel van hun college in aanmerking komen, de volgende bepalingen zullen worden opgeno men: A. 1. In geval van ziekte, waaronder be grepen wordt ongeschiktheid tot werken ten gevolge van 'n obgoval, is de aannemer ver plicht voor een tijd, gelijk aan den opzeg gingstermijn, maar niet langer^ dan de werkzaamheden, waarvoor de werkman in ■dienst genomen werd, duren en ook niet langer dan hij reeds in dienst was, vóór hij ziek werd, aan den werkman ziekengeld uit te betalen over eiken dag waarover de werkman, indien hij niet ziek ware ge weest, Joon zou hebben ontvangen. 2. Over den eerste dier dagen tijdens de ziekte wordt echter geen ziekengeld uitbe taald. 3. De aannemer is evenmin verplicht zie kengeld uit te betalen, indien: a. door den werkman geen verklaring van een geneesheer wordt overgelegd, waaruit blijkt, dat en waarom de werkman geen ar beid kan verrichten; b. de ziekte of het ongeval door opzet of onzedelijkheid van den werkman is ver oorzaakt of het gevolg is van een lichaams gebrek, waaromtrent bij bij het aangaan der overeenkomst den werkgever opzettelijk valsche inlichtingen heeft gegeven; o. de werkman de hem door zijn genees heer gegeven voorschriften niet opvolgt. 4. Als ziekengeld wordt over eiken dag, waarover de werkman daarop recht heeft, uitbetaald ten minste het gedeelte van het minimum uurloon, hetwelk den werk man volgens de bepalingen omtrent mi nimum-loon en maximum-arbeidsduur m bestekken van gemeentewerken, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Maart 1901, gewij zigd Kj raadsbesluiten van 14 Mei 1903, 5 Mei 1904 en 10 October 1907, wordt uitge keerd, berekend over het aantal uren gedu rende welke volgens artikel 6 van liet bij zonder reglement voor de werklieden, in dienst bij Gemeentewerken, wordt gewerkt. Komt den werkman in geval van ziekte of ongeval een geldelijke vergoeding of uit- keering toe krachtens eenige wettelijk voorgeschreven ziekte- of ongevallenverze kering, of krachtens eenige verzekering of uit eenlg fonds, waarin de 'deelneming is bedongen bij of voortvloeit uit de arbeids overeenkomst, dan wordt het ziekengeld ver minderd met het bedrag dier vergoeding of uitkeering. B. 1. De aannemer is verplicht den werk man het op zijn aanstelling vermelde loon uit te betalen vcor een korten, naar billijk heid te berekenen tijd, doch voor niet langer dan één dag, wanneer deze, hetzij ten ge volge van de vervulling eener door wet of overheid, zonder geldelijke vergoeding, op- gelegdo verplichting, die niet in zijn vrijen tijd kon geschieden hetzij ten gevolge van zeer bijzondere, buiten zijn schuld ontstane, omstandigheden verhinderd is geweest zijn arbeid to verriohten. 2. Onder deze bijzondere omstandigheden worden begrepen: de bevalling van de eohtgenoote van den arbeider zoomede het overlijden en de be grafenis van een zijn-er huisgenooten of van een zijner bloed- en aanverwanten in de rechte linie onbepaald en in den tweeden graad der zijlinie. Evenzoo wordt onder de vervulling eener door de wet of overheid opgelegde verplichting begrepen de uitoefe ning der kiesbevoegdheid. G. De aannemer is verplicht den werk man het op zijne aanstelling vermelde loon uit to betalen indien deze bereid was den bedongen arbeid te Verriohten, doch -de aannemer daarvan door eigen schuld geen gebruik gemaakt heeft, waaronder ook be grepen moet worden het geval, dat het werk door gebrek aan materialen en gereedschap pen geen voortgang kon hebben, tenzij de aannemer in dit laatste geval het bewijs le vert, dat het gebrek aan materialen het ge volg is van overmacht. D. 1. Wanneer het werk ten gevolge van ongunstige weersgesteldheid geheel of ge deeltelijk stil ligt, is de aannemer verplicht aan den werkman, die bereid was den be dongen arbeid te verrichten, gedurende een tijdperk van ten hoogste drie achtereen volgende werkdagen een vergoeding uit te keeren. 2. De vergoeding bedraagt de helft van het minimum-uurloon, hetwelk den werk man, volgens de bepalingen omtrent mini mum-loon en maximum-arbeidsduur in be stekken van gemeentewerken wordt uitge keerd, berekend over het aantal uren, ge durende welke de werkman ten gevolge van het stil liggen van het werk verhinderd is geweest te werken, met dien verstande, dat op één dag nimmer over meer uren vergoe ding wordt uitbetaald, dan volgens artikel 6 van het bijzonder reglement voor de werk lieden, in dienst bij Gemeentewerken, wordt gewerkt. 3. Ter nadere verrekening van de op grond van deze verplichting uit te betalen vergoe ding zal de aannemer in zijn inschrijvings som een post opnemen, groot f waarop slechts die vergoedingen mogen worden verantwoord, wel' e zijn aangegeven door de Directie en welke post, voor zoo ver hij niet benoodigd is geweest voor die vergoedingen, van de aannemingssom zal woo-don gekort. E. De bovenvermelde bepalingen zijn evenzeer van toepassing op de werklieden in dient van onderaannemers, voor zoover di0 werklieden op „het werk" werkzaam zijn. F. Bijaldien omtrent de toepassing van de boven sub A tot en met E vermelde bepa lingen tusschen den aannemer en de werk lieden verschil van meening mocht bestaan is de aannemer verplicht zich onvoorwaar delijk naar de beslissing van Burgemeester en "Wethouders te gedragen. BOSKOOP. Geboren: Helena, D. van J. H. Killestein en J. E. M. van der Kind»Hendricus Cornelia Johames, Z. van A. van der Maat en M. J. de Jong. Neeltje Adriaantje, D. van J. A. Hooftman en J. C. Kwakernaak. Cornelia, D. van D. A. van dor Wolf en J. Groenendijk.Johannes Wilhelmus, Z. van L. Straver en E. Smits. Cathanna Hendrina, D. van C. van Bemmel en W. van Ooijerr. Gijsbertha, D. van A. Nederhof en M. J. Verlaan. Overleden: Levehl. aangegeven Z. van M. Bakhuizen en L. Burger. D Groen, wed. M. de Jong, 85 i. J. Hollebeek, echtg. van A. Aker boom, 51 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: E. van Egmond geb- Lippus Z. J. van den Bosch geb. Van Geest Z. H. Verhoeven geb. Jelierae D. LISSE. Geboren: Arendje, D. van A. Faas en S. Schrier. Pieter, Z. van J. van Egmond en J. de Smit. Hubartus Johaunes, Z. van A. H. van Resteren en A. Koppert. Ondertrouwd: P. A. van Hilten en A. M. Driebuizen. R. P.Scboonderwoerd deu Uezemer en A. Maiis. C. Balkenende en J. Star. Overleden: Catharinavan Berkal.echtg van H. van Dijk, 62 i. Maria Duivenvooi de, wea. van A. van Rniten, 74 j. Johannes Petrus Maria van d«r Zwet. 6 j. LE1MÖIDEN. Bevallen: Brewe geb. Vis D. Bouthoorn geb. Van Dam D. Klijn geb. Konst. Overleden: W. Bernard 19 d. REEÜWUK. Bevallen: H. T. Groeneveld geb. Semelik 2D. A. v. <L Stok geb. Graveland D. A. Nobel geb. Blonk D. M. de Knikker geb. Oostwijk Z. W. Jongeneel geb. De Knikker Z. Gehuwd: C. J. Kooij en K. van Dam. Gemeenteraad Tan YVoubrngge. Voorzitter de Jieer T. P. Kleyn, buïge- [meester. Tegenwoordig olie leden. De Voorzitter opent de vergadering met "gebed. Ingekomien o. a.'t Missive Van God. Staten, de verordening op da invordering van het bruggeld terugzendende, ïnet bericht, jdat 'goedkeuring dier. verordening niet noodig ié. De Voorzitter zegt, dat B. jein Ws. Van tnje$3;ning waren» dat dé tolgaarder rekënplick- tig was ',aar, hun College. Gedep. zijn van nieaning aan dien gén^eentë-ontvanger, *!wat B. en Ws. goedvinden, zoodat zij voorstel len dei verordening jn te trekken. AJchijS besloten! i Missive Van Gedep. Staten, afdruk' schrij- Vah van den Minister van Binnenlandschjej Zaken, behelzende dé uitkeering ;Pan dé ge beente naar art. '43 wet Lager Onderwijl, én blijkens (h-Hwlelk in 1908 uitgekeerd ge had f 2450, zoodgt f 59.16 te wieinigi jfij 'geheten. j Brief yap. d©U Ned^landschen Bpjud, !v£n Gemeenteambtenaren, o. in. w-izoekende dé borgstelling van den ontvanger naar de met 1 Januari 1911 in werking te treden wet' niet hooger te stellen dan noodig is. Voor kennisgeving aangenomen. Adres houdende verzoek tot benoeming van een plaatsvervangend kantoorhouder van het hulptelegraafkantoor. B. en Ws. stel len voor, dat adres aan te houden om zeer teedere redenen, die niet in het openbaar genoemd kunnen worden. Goedgevonden. Adres van jhr. J. A. Boreel de Mau- regnault, dat zijn kuurtijd van de visscheirjj in de Woudwatering met 1 Jan. a.s. is ge- eindigd, en verzoekende die visscherij te mogen huren voor drie jaren op dezelfdo voorwaarden. B. en Ws. stellen voor de visscherij we der voor drie jaren te verhuren voor f 130 per jaar. De heer Heenk vraagt »of de visscherij niet publiek verhuurd wordt. De Voorzitter jzegt, dat jhr. Boreol is uitgenoodigd tot deelneming. Hadden wij geweten, dat nog een liefhebher aanwezig was, dan zou de verhuring publiek gehou den zijn. De heer Lisverse wil verhuring tusschen dc beide liefhebbers. Do heer Heenk maakt van zijn vraag of de verhuring publiek gaat een voorstel, dat verworpen wordt met 4 stemmen. Hot voorstel van B. en Ws. wordt alsmi met algemeens stemmen aangenomen. Voorstel benoenfing gemeente-opzichter, voor onbepaald/en tijd. Met 1 Januari, zegt de Voorzitter is de tijd verstreken van de tweejarige benoeming van den gemeente-op zichter P. Boot. B. en Ws. stelten voor hem nu voor onbepaalden tijd te benoemen, op een belooning van f 150. De heer Van der Geest vraagt of dé tegenwoordige funetionnaris zijn werkzaaui- hedien goed heeft verricht, welke vraag da Voorzitter met „heel gc«d" beantwoordt. Met zes stemmen wordt tot gemeente-op zichter benoemd de heer P. Boot. De heer J- Kroon had één stem. Aan do orde is de stamining over het voorstel-Lievcrse, nopens jaarwedde van den brugwachter aan de A chterwatering. Den vorigan keer staakten de stemmen over dit voorsteL Het voorstel werd nu mét zes stemmen ver worpen. Voorstel benoeming gemeente-werkman, ook belast met het in-orde.houden der we gen. Op de voordracht is geplaatst de zoon; van den overleden werkman. B. en Ws. stellen voor al de functiën, dié Jan Terhorst bekleedde, aan één persoon; op te dragen en heb traktement zóó te stel len, dat do te benoemen werkman zich ook met het onderhond der wegen kan heiasten.. De heer Heenk vraagt naar de helooning. De Voorzitter zegt-, dat B. en Ws. f 500 voorstellen. Jan Terhorst had voor een en ander f 427 plus f 90 voor onderhoud dér* wegen, plus andera kleine verdiensten. Dö gémeente heeft dus voordeel. De te benoe men werkman komt geheel in dienst der; gemeente. De heeren He enk, Van der Voorn en Van der Geest koesterden vrees of do functiën wel haar behooren verricht konden worden. De heer Van der Voorn wilde het niet verricht werk voor rekening van den be noemde laten komen. De Voorzitter zegt, dat voor den weg het gebeela jaar de tijd is; komt er echter tijd te kort, dan ia het niet billijk, dat vooh rekening van den werkman te doen komen. Op 6loffen is echter del. wegarbeid waar, te nemen; varleden jaar is veel aan den; weg gedaan. Er kan evenwel voor twee jaren benoemd worden. De heer Haenk is er voor, dat de werk man het onkruid uit het gras langs den weg zoekt; het gras zal dan meer opbrengen. Op de yraag van den hear Van der Geest hoeveel posten nn in een hand gegeven wor den, noemt de Voorzitter die functiën, be halve Jie van nachtagent, welke niet bij dén Raad behoort. J an Terhorst nam jal die posten waar; ook nog werk bij particu lieren, voor welk laatste werk de weg nu' komt. Alsnn werd besloten al de functiëu aan één persoon op te dragen. Komt de benoeming in behandeling van H. O. A. Terhorst, zoon van den overleden' werkman, die aanbevolen is. De heer Heenk vraagt naar zijn geschikt heid. De Voorzitter zegt, dat hij keurig netjes werk heeft verricht. Wij hebben hier ook nog mét de weduwe van den werkman te doen; bij benoeming zorgt de zoon voor haar. De heer Heenk zegt, dat, als er solli citanten opgeroepen waren, er keuze was. Er zouden dan veel sollicitanten zijn, zegt de Voorzitter, maar hij blijft aan do tra- ditiifl getrouw. De heer He-enk stelt voor sollicitanten opj te roepen, welk voorstel met zes stemmen verworpen wordt, waarna met zes stemmen, tot gemeente-werkman werd benoemd H. Q. A. Terhorst. C. Schijf had één stem. Bij de rondvraag vraagt de heer Heerib; wie zand op da kleine brug te 's Mole naars strooit. De Voorzitter zegt, dat den brugwachter gevraagd zal worden bij gladheid zaud te strooien. Van Egmond krijgt f 1 voor zand- strooien over de Ofwegenerbrug; Van Boy eren zal het daar ook wel voor willen deen» Van verbetering van 's Molenaars weg bijf de pannenbakkerij hoort de heer Iieenk niets. De Voorzitter weet, dat er druk gecor respondeerd .wordt tusschen dé" gemeenten; Ou,dshoom en Gedeputeerden. Minister Tal urn en de Zondags- Heiliging;. De afdeeling Middelburg van „Patrimo nium" heeft de volgende motie aangenomen: De afdeeling, enz., gelet op de bespreking inzake de subsidieering van rijkswege van de in 1911 te 's-Gravenhage te houden land bouwtentoonstelling; gehoord de opmerkin gen over het openstellen dier tentoonstel ling op Zondag; kennis nemende van hefc antwoord dienaangaande van den minister van landbouw, ènz.meent, dat een christe lijk minister den eisch van Zondagsheili ging moet hooghouden; spreekt haar leed wezen uit over deze houding des ministers»

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6